Boerenstand voelt zich onredelijk behandeld Jong Goes bezocht oud Goes ZLM stuurt telegram aan regering Klimaat voor loonoverleg in landbouw niet gunstig Voorzitter Zeeuivse Landbouwmaatschappij DU Uitgaven voor muziekschool zijn te hoog Mechanisatie nog verder doorvoeren Vragenuurtje in ZLM-vergadering Tijdrede S.G.P. te St. Annaland Vrachtwagens hotsten hij inhaalmanoeuvre ing secretaris Natuurkundig Gezelschap over „Kansrekening" De lieer Hesselink veertig jaar bij N.V.Vitrite Works Commissaris bracht hulde aan Zeeuwse hoer Aangekondigde staking belemmert het scheepvaartverkeer Aanvaring bij Baarland Het schóónste geschenk Leden Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde leefden artistieke talenten uit Drs Vaandrager op ZLM-vergadering Ziekenhuisverpleging voert verzekering in voor huisartsenihulp Hoogstaand concert van volksliederen Dinsdag 20 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 GOES. De voorzitter van de Zeeuwse Landbouwmaat schappij, ir. M. A. Geuze heeft gisteren de algemene vergade ring van de Z.L.M. geopend met een rede, waarin hij grote waar dering uitsprak voor de presta ties van boeren, landarbeiders en militairen bij de oogstwerkzaam- heden onder bijzonder moeilijke omstandigheden. De machine heeft ons in de steek gelaten, zei de heer Geuze. Het moet er echter, meende hij, toch naar toe, dat er nog meer wordt ge mechaniseerd en dat de goede dagen benut zullen worden door machines, die slechts door één man bediend behoeven te wor den, terwijl er voor elke werk zaamheid geschikte machines be schikbaar moeten komen. De lo nen voor de landarbeiders zul len lonen voor machinearbeiders moeten zijn. In zijn openingsrede oefende de heer Geuze voorts scherpe kri tiek uit op de regering wat be treft de vaststelling van de ga rantieprijzen. Onze eindindruk van het gehele land- bouu prijspolitiek debat van het afgelo- pen najaar is, zei de heer Geuze, dat de regering minder geld aan de agrari sche sector ten koste wil leggen. In plaats van dit direct te zeggen waar voor we tenminste als standpunt res pect, hoewel onder huidige omstandig heden geen waardering, zouden kunnen opbrengen wordt er zo ingewikkeld geredeneerd en geschermutseld, dat de goegemeente er zijn buik vol van heeft en het wel gelooft. De boer heeft im mers altijd wat te klagen. Wat echter gebeurd is, is dat minister Marijnen zijn economische stellingen politiek ge dwongen ging verlaten, zonder die con sequent voor een andere economische stelling te verwisselen. Omdat een der gelijke zwenking zakelijk niet te verde digen was, voelde agrarisch Nederland GOES. Da rondvraag op de alge mene vergaderingen van de Z.L.M, vormt altijd een interessant onderdeel van de agenda. Zo ook gisteren. Wij doen eer. greep uit de enkele vragen: TEELTREGELINGEN. De afdeling Biggekerke informeerde naar de moge lijkheid voor de teelt van grove tuin bouw op de kleine bedrijven. Ir. J. J. van Hennik, de rijkstuinbouwconsulent vertelde, dat in voorbereiding is een tuinbouwvestigingswet. .,Ik heb de indruk, dat de voorschrif ten soepeler zullen worden toegepast." De bezwaren in Zeeland gelden met na me de praktische eisen. Het is thans wel mogelijk om zonder teeltvergunnin gen zacht fruit te telen. Het knelpunt vormt echter de teelt van tuiribouwpro- dukten. In Zeeland wil men graag wij zigingen in de bestaande verordening teeltregelingen, met daarnaast een soe pele toepassing. WONINGBOUW. Burgmeester B. H. G. ter Haar Romery sprak over de wo ningbouw op het platteland. Kunnen de landbouworganisaties hieraan wat doen? Mr. J. F. G. Schlingeman vertelde ech ter. dat een diepgaande studie door de Zeeuwse landbouw is gemaakt over de bouw van met name landarbeiderswo ningen. Het resultaat is evenwel nihil geweest. SUIKERRIETENPRÏJS. Naar aanlei ding van een vraag op de korting van de suikerbietenprijs vertelde ir. Geuze de indruk te hebben, dat deze korting niet mee zal vallen. Zo rond de zeven gulden, maar hii vreesde toch, dat het bedrag eerder bij een» tientje per ton zal liggen dan bii de zeven gulden. COUPEiERVERBOD. Deze kwestie zal vermoedelijk in januari in de Eerste Kamer aan de orde komen. Ir. Geuze zegde, dat hii persoonlijk en met hem de landbouworganisaties, zal trachten dit coupeerverbod teniet te doen. LANDBOUWSOHAP. Vanzelfsprekend kwam het landbouwschap ter sprake. Wordt er geen vrije stemming over het al of niet laten voortbestaan van het landbouwschap gehouden? Ir. Geuze ver telde, dat dit niet kan. omdat het niet mogelijk was over bestaande wetten te stemmen. Een ooinie-peiling is wel ^o- gelijk. Op de kringvergadering Walche ren zal het landbouwschap nader be sproken. worden. SINT—ANNAL AND. De afdeling van de Staatkundig Gereformeerde Par tij hield een algemene vergadering in het Dorpshuis te Sint-Annaland. Wethouder J. B. Moerland opende deze avond en gaf hierna het woord aan de spreker van deze avond, ds. J. Lekkerkerker, Ned. Herv. Predikant uit Montfoort. In zijn gedegen betoog gaf hij een uit voerige politieke uiteenzetting over. hoe de S.G.P. fractie het wereldgebeuren ziet. Hij trok de conclusie, dat een groot S.G.P.-denker. Theodoris van der Groe zeide: ,,Ik wilde wel. dat wij allen de leer van onze voorvaderen verstonden, waar ze goed en bloed voor over had den. Dan zou het met land, volk. Kerk en staat niet zo droevig gesteld zijn. Vervolgens belichtte spreker de sociale toestanden van vóór de oorlog 19401945 en thans. Hij stelde vast, dat die toe stand niet bevredigend was, maar kwam ook tot de gedachte, dat de omstandig heden verbeterd waren. Spreker ging breedvoerig in op de inseminatie, hoe ingrijpend dat voor een mens kan zijn. Hij kwam uiteindelijk tot de concluseie, geen vergif in een gezond lichaam te brengen, want men zal den Heere God niet verzoeken. Nu men de inseminatie op de beesten toepast, is men het ook gaan doen op de mens. Spreker be treurde het, dat de mens zo blind is en niet opmerkt, dat het God onterend is. Vervolgens sprak hij nog oven de sport- verdwazing op Gods dag. Na dit alles nog samengevat te hebben, gaf hij eens overzicht, van wat Calvijn en Luther daarvan zeiden. De afdeling Sint-Anna land van de S.G.P. mocht zich in een goede opkomst verheugen. zich gegriefd. Hier was het niet de on tevredenheid, die de boerenstand leidde, maar het gevoelen onrechtvaardig be handeld te worden. Want de arbeider is zijn loon waardig, onder welke rege ring dan ook. De heer Geuze merkte voorts in zijn openingsrede op dat de minister aan de Kamer heeft voorgerekend dat de pro- duktiviteitsstijging als ruimte voor loonsverhoging reeds in de nieuwe kost prijzen is opgenomen. De public rela- tionssector wordt nog steeds zwaar on derschat of onderbedeeld. Wanneer zal de landbouw de gehele volksvertegen woordiging eens uitnodigen voor een reis van enkele dagen om zijn. pro blemen en prestaties te tonen? De E.E.G.-problematiek blijft, zei de heer Geuze, in het stadium van -touwtrekken en ook hiervan zijn de landbouwprijzen de dupe geworden. Het moet onze grote vrees blijven, merkte de voorzitter van de Z.L.M. op, straks in Europees verband te zwak te zijn uitgerust en niet mee te kunnen. E.E.G. De heer Geuze releveerde voorts de besprekingen over de prijzen der land- bouwprodukten en de z.i. dikwijls onre delijke kritiek, die in enkele bladen op de wensen van de landbouw en veehou ders is geleverd. De grofheid is merkwaardig, aldus de heer Geuze, waarmede men een stand van kleine en niet sterke zelfstandige ondernemers meent te moeten aan vallen, doch ze steekt schrijnend af bij de fluwelen handschoenen, waarmede men, de regering trouwens voorop, één industriële voedselproducent han teert, wanneer ten gevolge van diens fout honderdduizend mensen in ons va derland ziek worden, en enigen zelfs sterven. Alle normale verhoudingen drei gen bij de aanleg van maatstaven zoek te raken, wanneer men sommige com mentaren uit dezelfde bladen vergelijkt. 's HEER HENDRIKSKINDEREN. Bij een inhaalmanoeuvre heeft zich op de rijksweg te 's Heer Hendrikskinde ren gistermorgen een vrij pittige bot sing voorgedaantussen twee zware vrachtwagens. Hoewel de klap tot ver in de omtrek te horen was en het erg ste deed vermoeden, bleef de schade tot een materiële ravage beperkt. De chauffeurs liepen geen letsel op. Daar de rijweg niet geheel versperd raakte bleven opstoppingen ook achterwege. Een landbouwtrekker met twee aan hangwagens, die met een gangetje van vijftien kilometer per uur over de weg voortsukkelde in de richting Middel burg, is voor een vrachtwagen van de fa. Hulshof uit Dinteloord fataal ge worden. De bestuurder van deze wa gen, F. H. uit Dinteloord, remde af voor een trailer, die op zijn beurt ge hinderd werd door de landbouwtrekker. Toen de trailer ging inhalen, zwenkte ook de heer H. naar links om er direct achteraan te gaan. Juist toen de wagen van de heer H. (die ook een aanhangwagen had) geheel links reed naast de landbouwsleep, na derde van de tegenovergestelde rich ting een geladen melkwagen van de fa. G. Bosman uit Nisse De verwoede rempogingen van de heer H., om nog op tijd achter de landbouwtrekker te komen, mochten niet meer baten. De wagens ramden elkaar met een enorme klap. Beide auto's werden zeer zwaar beschadigd. Advertentie RILLAND. De raad. die donder dagavond a.s. om zeven uur bijeenkomt zal een agenda te behandelen krijgen waarop slechts één punt voorkomt. Op deze avond zal nl. de nieuwe gemeente secretaris, de heer B. W. Munnik uit Wieringen worden beëdigd. Ir. M. A. GEUZE onrechtvaardig De prostitutie van de menselijke geest staat voor niets, niet alleen in oorlogs tijd, evenzeer in vredestijd, aldus de heer Geuze. MIDDELBURG. Voor de leden van het Natuurkundig Gezelschap te Middel burg hield prof. dr. O. Bottema uit Delft een voordracht over ^Kansreke ning". In 1654 daagde een zekere Che valier ö'e Méré, een beroeps gokker, Pas cal uit om aan te geven in hoeveel wor pen men met twee dobbelstenen dubbel- 'zes kan gooien. Door ervaring wist de 'Méré, dat in gemiddeld 24 worpen net niet en in gemiddeld 25 worpen net wel gegooid kan worden. Sedert dit probleem kan men spreken van de wetenschap pelijke beoefening van de kansrekening, aldus prof. Bottema. Een ander pro bleem van De Méré was de vraag of men met a'rie dobbelstenen een even grote kans heeft om 11 of 12 te gooien. In een boeiend betoog passeerde ach tereenvolgens de revue: het probleem van de drie kastjes van Bertrand, de kans om een prijs in de loterij te win nen, het rendez-vous probleem, de pa radox van St. Petersburg en het naald probleem van Buff on. Tot verrassing van de toehoorders werd aan de hand van de in Middelburg woonachtige le den de bezettingsproblemen van Von Mi- ses getoetst. Volgens de berekening zou den voor deze groep leden o.a. 9 dagen in het jaar zijn, waarop twee personen gelijktijdig jarig zijn, terwijl er slechts één dag waarop drie personen tegelijk jarig blijken. Dit stemde vrij nauwkeu rig met de werkelijkheid overeen. Aan het eind van zijn lezing beantwoordde spreker nog enkele vragen. MIDDELBURG. Een van de direc teuren van de N.V. Vitrite Works te Middelburg, de heer B. A. Hesselink, zal op 4 januari a.s. veertig jaar aan het bedrijf verbonden zijn. Die dag zal hij recipiëren in de cantine van de fa briek aan de Werfstraat. Vrijdag 30 december a.s. zal een aan tal jubilarissen van de Vitrite-fabriek worden gehuldigd. GOES. Aan het slot van de gisteren in de Prins van Oranje gehouden algemene vergadering van de Z.L.M. werd met algemene stemmen besloten een telegram te richten tot de regering, waarin te leurstelling wordt uitgesproken over de landbouwprijspolitieke be slissingen voor het jaar 1961. Naai de overtuiging van de Z.L.M. is on voldoende rekening gehouden met de bijzonder ongunstige omstan digheden van de beide laatste ja ren, vooral ten aanzien van het kostenaandeel in 1961. Naar de mening van de Z.L.M.-verga- dering valt op deze wijze geen evenre dig deel van de volkswelvaart aan de landbouw toe. Tevens laat de inkomens positie van de landbouw onvoldoende investeringen toe, welke noodzakelijk zijn om de concurrentiepositie ten op zichte van het buitenland goed te kun nen handhaven. Dit voorstel kwam a.h.w. uit de pen gevloeid, onmiddellijk nadat de heer H. van Gorsel uit Rilland het landbouwbe leid in de rondvraag aan de orde stelde. Hij wenste een protesttelegram te stu ren aan de minister van Landbouw, mr. Marijnen. Het bleek echter, dat het Z.L.M. bestuur reeds een telegram van deze strekking had opgesteld. Het be- istuur wilde evenwel dit telegram richten aan de regering en niet alleen aan mi nister Marijnen. Met een daverend ap plaus werd dit voorstel aanvaard. Zowel de morgen- als middagvergade ring had een bijzonder geanimeerd ver loop. De ochtendbijeenkomst stond on der leiding van de vice-voorzitter der Z.L.M. de heer P. J. J. Dekker, daar ir. Geuze deze vergadering niet kon bij wonen. Wel nam de heer Geuze de mid dagbijeenkomst voor zijn rekening. De heer Dekker kon een fikse rij van ge nodigden verwelkomen. Wij noemen het lid van Ged. Staten, de heer C. Philip- se, vertegenwoordigers van de geweste lijke raad van het landbouwschap, de ereleden Dorst en Linderbergh, burge meester B. H. G. ter Haar Romery, voorzitter van de commissie landbouw onderwijs, afgevaardigden van de bond van plattelandsvrouwen, de voorzitter van het college van rijksconsulenten, dr. C. W. C. van Beekom, dr. C. de Galan van het E.T.I. en de heer J. van Vliet, vormingsleider van de L.J.G. De heer Dekker riep in zijn openings woord de opening van de weg over de Zandkreekdam in herinnering en wens te de Noord-Bevelanders geluk met dit historische feit. Ook memoreerde de heer Dekker de wateroverlast en het landbouwbeleid van de regering, dat op vele punten teleurstellend is. De commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot die een deel van de morgen- en middagvergadering bijwoonde, hield de Zeeuwse landbou wers, die in groten getale waren opge komen, voor, dat het provinciaal be stuur het als een eerste eis ziet om de ontvolking tegen te gaan en de woning bouw op het platteland te stimuleren. Steeds moeten wegen gezocht worden om uit dit probleem te komen". Verder merkte de commissaris op, dat zeer binnenkort de adviescommissie ingesteld zal worden, die het college van Ged. Staten van advies moet die nen inzake de subsidiëring van de ver schillende sectoren in de agrarische be drijfstak. En ten slotte bracht de commissaris hulde aan de Zeeuwse boer, die gezwoegd en geploeterd heeft in de modder. „Gij zijt niet verslapt met de voortschrijdende techniek. Ook hulde aan het Zeeuwse trekpaard." De bijeenkomst werd opgeluisterd door zang van het plattelandsvrouwenkoor uit Zd.-Beveland-west. VLISSINGEN. De aangekondigde staking die zeer waarschijnlijk vanmor gen (dinsdag) in de Antwerpse haven zal ingaan deed zich maandag reeds gevoelen in het verkeer op de Schel de. De staking die van politieke aard is en voorlopig alleen het gemeentelijke havenpersoneel betreft is voor „onbe perkte" duur aangekondigd. Verschillende schepen onderweg naar Antiwerpen hebben reeds cle steven naar andere havens gewend om een „opslui ting" in de Scheldëhaven te voorkomen. Verschillende schepen wachten op de re de van Vlissingen de gebeurtenissen af. Al met al zullen, reeds, voor de staking werkelijk is begonnen, duizenden ton nen lading in andere havens worden behandeld. VLISSINGEN. Nabij Baarland heeft zich gisteravond op de Wester- schelde een aanvaring voorgedaan tus sen het Noorse vrachtschip „Teneriffa" en het Nederlandse binnenschip „Stad Amsterdam 7". Laatstgenoemd vaar tuig werd aan stuurboordzijde aange varen en kreeg een gat boven de wa terlijn. Het vaartuig wist overigens op eigen kracht de haven van Hansweert te bereiken. Bij de aanvaring deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De 6000 ton metende „Teneriffa", die van Antwerpen kwam is eigendom van de rederij Wilhelmsen uit Oslo. Bij de V.V.V. te Westkapelle is een nieuwe folder uitgegeven die een be hoorlijke uitbreiding van de oude bete kent. Het aantal verhuurders is belang rijk gestegen. Het geheel is een over zichtelijk blad dat zijn weg in binnen- en buitenland wel zal vinden. Advertentie Zeeploze toiletzeep Overal verkrijgbaar i.35 GOES. „Ik zal er nog bij moe ten gaan liggen", zei een van de leden van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde maan dagavond, terwijl hij met kenners blik en één oog dichtgeknepen, zich in allerlei bochten wrong om zijn Kerststuk van de laatste schoonheidsfoutjes te ontdoen. Hoewel het nog een week duurt voor het Kerstmis is, ademde de gemeentekwekerij van Goes maan dagavond al gehéel de Kerstsfeer. Donker sparre- en dennegroen, fel- oranje en donkerrode bessen, statige witte en vrolijke gekleurde kaarsen, denneappels, IJslands mos en elfenbank jes, alles in een heerlijke bonte vro lijke mengeling van kleuren, die zo al een feestelijk gevoel geeft. In de loop van de avond kwamen er echter sier lijke en artistieke kerststukjes tevoor schijn. De leden van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde konden hier op de jaarlijkse Kerststukjesavond' al hun artistieke talenten botvieren op deze ogenschijnlijke wanorde die uit de gemeentelijke plantsoenen afkomstig was. Onder de bekwame regie van de gebroeders Evers kwamen er vele aan trekkelijke werkstukjes uit de handen van de amateurbloemschikkers. Met een minimum aan kosten ging ieder naar huis met een aardige Kerstversiering, doch meer waard was het enthousiasme waarmee gewerkt werd enwaar mee men eikaars werk bekritiseerde, want bijna iedereen vond eigenlijk, zijn eigen stukje toch het mooist. Een hobbyclub-avond is in het le ven geroepen door de Knapenvereniging „Samuel" te Wemeldinge. Deze avond wordt voor de leden gehouden op de za terdagavonden en heeft tot doel om met een nuttige bezigheid de jeugd van de straat te houden. Tijdens een klopjacht die in de Zimmerman en Frederica Polders te Rilland werd gehouden, schoot men 164 hazen, 14 konijnen, 4 fazanten, 3 een den en 3 snippen. GOES Drs. N. A. Vaandrager, secretaris van het K.N.L.C. spre kend over de landbouw in de draai kolk van de vrijere loonpolitiek op de gistermorgen gehouden Z.L.M. vergadering heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat het klimaat voor het loonoverleg niet bijzonder gunstig is. Binnenkort zal in de hoofdafdeling sociale zaken van het landbouwschap het loonoverleg hervat moeten worden. Dit houdt verband met het feit, dat de hui dige c.a.o.'s per 1 mei a.s. moeten worden vernieuwd. Gezien de slechte weersomstandighe den van de laatste maanden (waardoor de bedrijfsinkomsten over 1960 over het algemeen slecht zullen zijn) geeft de rentabiliteit dit jaar geen houvast om aan de lonen iets te doen. Daarnaast bestaat in de landbouw een gevoel van GOES. De Vereniging voor Ziekenhuisverpleging in Zuid- en Noord-Beveland besloot tot in voering van een huisartsenver zekering op de buitengewone al gemene vergadering die zater dagmiddag onder voorzitterschap van de heer S. Balkenende in de Prins van Oranje gehouden werd. Met algemene stemmen werd beslo ten tot de invoering per 1 januari 1961 van een verzekering tegen de kosten van huisartsenhulp, geneesmiddelen en tandartsenhulp. Het bestuur wil deze nieuwe verzekering in de eerste plaats beschouwen als een service aan de le den. Zij die geen lid van de vereniging zijn kunnen dus ook niet de huisartsen verzekering sluiten. Maar anderzijds wil het de ziektekostenverzekering rond ma ken. Na de ziekenhuisverzekering (der de en tweede klas), de klinische en poli klinische verzekering en de sanatorium verzekering volgt dan nu nog de huis artsenverzekering zodat men het gehele verzekeringspakket bij deze vereniging kan krijgen. Een zeker bedrag als eigen risico ligt niet in de bedoeling. De pre mie is maar voor twee kinderen bene den de zestien jaar verschuldigd. De overige kinderen beneden zestien jaar zijn vrij van betaling. Verder ontving het bestuur machti ging van de algemene vergadering om met ingang van 1 januari 1961 de ex tra-uitkering van vijf, resp. drie gulden per dag aan aanvullend verzekerden die voor rekening van de vereniging van ziekenhuizen worden verpleegd, alleen toe te kennen in gevallen waarin in derdaad sprake is van gederfde inkom sten of van extra-kosten voor waarne ming in gezin of bedrijf. Het bestuur zegde soepele toepassing van deze machtiging toe en wil alleen enkele excessen afsnijden. Vrijdag 23 dec. wordt in de Herv. te Thoien een orgelconcert gege ven. GOES Het bejaarden tehuis aan de Oostwal heeft gistermiddag een verfrissend bezoek gehad van een complete kleu terklas. Temidden van de sta tige ernst van een „grote mensen-huis" liet het roe rige goedje zich wel gelden. Er was een blond meis je bij met blozende appel- wangen en met guitige, heldere oogjes. „Ik woon in Goes", zei ze, en zonder enige plicht plegingen voegde ze er aan toe: „Nachtegaallaan 12, en dat is glad nie ver hoor." Hoe heet je dan wel, vroegen ze. Thijs je Hommes, ant woordde ze en in een adem voegde ze er aan toe: En dit is Arjen Boon. Ze wees op een klein maneke dat naast haar stond. Het jongetje liet zich niet onbetuigd en deelde mee: Ik woon naast de dokter. Ja, zo was onze kennis making met de vrolijke bewoners van de kleuter school „Jong Goes", die gistermiddag in het be jaardentehuis aan de Oostwal fruit en liedjes kwamen brengen. Jong Goes bracht een bezoek aan oud Goes, en 'die twee antipoden konden het best met elkaar vinden. En toen aan het eind van het festijn een kolos saal blad werd binnen gedragen met vier en twintig bekers limonade er op, was het hek hele maal van de dam. De conversatiezaal deed zijn naam eer aan; er werd geconverseerd, niet door de ouderdom, maar door de jeugd, door de piep kuikens van onze Goese samenleving. Kinderen zijn interna tionaal. Ze kennen geen grenzen, ze zijn fris en ongedwongen, kortom, ze zijn zichzelf. Daarom is het een feest om bij kin deren te zijn. Dat vonden de bewoners van het be jaardentehuis ook. Het bezoek van „Jong Goes" aan het bejaarden tehuis is voortgekomen uit een bijzonder sympa thiek initiatief. Juffrouw Matla, die de kleuters onder haar hoede had, vertelde dat het fruit zelf door de kleuters zelf was verzameld. Iedereen nam wat van huis mee en op het laatst was er genoeg om drie fruitschaaltjes op te maken. Vier en twintig kleuters hebben dat fruit gistermiddag in optocht naar het bejaardentehuis gebracht. In het begin waren de jongens en meisjes na tuurlijk zo gedwee als lammetjes. Maar ja, wat wil je ook als je als hum mel plotseling in zo'n grote zaal terecht komt vol met mannen en vrou wen. Het lijken wel alle maal opa's en oma's. Bovendien was het be gin van dit bezoek erg officieel. Eerst moesten al die kaarsjes aangestoken wor den die de kinderen mee gebracht hadden en die van keurige „eigen-ge plakte" kandelaars waren voorzien. En toen kwam dat moeilijke onderdeel, toen moest er gezongen wor den. „Er is een Kindekè geboren op aard", en „Heerlijk klonk het lied der engelen". Verschillende bewoners van het tehuis hebben deze liederen stiekem meegezongen. Misschien hebben ze deze versjes al gezongen toen ze zelf nog kleuters waren, en dan is het moeilijk om je mond te houden. Beste lezer, u voelt wel dat het daar op de Oost wal een kort maar intens feest is geworden. Een feest om nog even over na te peinzen. Maar wat gaat de tijd toch snel. Nauwelijks hadden we de sfeer geproefd of de kaarsjes waren al opge brand. En nog even later kwamen juffrouw Matla en juffrouw Sinke met armen vol jassen en das sen de zaal binnen. Er is een tijd van ko men en een tijd van gaan. Maar, toen de kleuters al weer op straat liepen werd er vanachter de ra men nog gezwaaid. En van de straat af werd uitbundig terug- gezwaaid, want als je kleuter bent, dan ga je van feest tot feest steeds voort. onbehagen over het landbouwbeleid. De vraag rijst, aldus drs. Vaandrager, of het onder dergelijke omstandigheden verantwoord is van werkgeverszijde toch akkoord te gaan met eventuele loonmaatregelen voor de landarbeiders. In de sociale sector bestaan echter nog verschillende achterstanden: De vijfde gemeenteklasse, die voor de meeste ar beiders reeds lang werd afgeschaft, va kantieregeling en arbeidstijden. Bijzonder urgent noemde drs. Vaan drager het vraagstuk van de arbeidstijd in de veehouderij. „De werkgevers zul len zich moeten realiseren, dat deze si tuatie niet kan blijven voortduren.'' Intussen had de spreker, die uiterst deskundig bleek in deze materie, de in druk, dat in de akkerbouw meer ruim te voor loonsverbeteringen bestaat dan in de veehouderij. Drs. Vaandrager kon nog geen mededelingen doen over de bereikte resultaten. In het begin van zijn betoog schetste drs. Vaandrager de ontwikkeling van de vrijere loonpolitiek, die overigens niet zo maar uit de lucht kwam vallen. „Reeds lang voor de kabinetswijziging was in brede lagen van het georgani seerde bedrijfsleven en in het bijzonder bij de confessionele organisaties van werkgevers en werknemers de gedachte gerijpt, dat wijziging diende te worden gebracht in de loonpolitiek, zoals deze sedert de bevrijding was gevoerd". De vrijere loonvorming is niet een vinding van de huidige regering. Het is dan ook niet rechtvaardig om de huidige rede ring zonder meer verantwoordelijk te stellen voor de moeilijkheden die zich hebben voorgedaan. Voor de onduidelijk heden, die de algemene aanwijzing bleek te bevatten, moet het georganiseerde bedrijfsleven niet minder verantwoor delijk worden gesteld dan de regering. Drs. Vaandrager kwam tot de conclu sie, dat de vrije loonpolitiek sedert het tijdstip van invoering heeft geleid tot een reële welvaartsverbetering voor de arbeiders. Vervolgens belichtte hij de standpun ten van het N.V.V., C.N.V. en de K.A.B. en de situatie in de metaalsector. BRESKENS. De raad van Bres- kens heeft gisteravond de gemeente begroting voor liet dienstjaar 1961 be handeld. In deze begroting is een bedrag van 95.000 gulden opgenomen voor de aanleg van een weg op het kustduin; mede hierdoor wil Breskens een aan trekkelijk recreatiegebied rondom de boulevard creëeren. Algemene beschouwingen werden ge houden door de heren J. Vergouwe (p.v.d.a.) en J. Carels (vrije lijst). Beide heren kwamen tot de conclusie dat een reeks structuurverbeterende werken zelf niogelijkhdeen tracht te scheppen voor een hernieuwde ontwikkeling sinds het verleggen van de Veerhaven. In drukwekkend werd genoemd de mede werking van tal van ministeries en overheidsinstanties. De heer Carels vroeg in zijn be schouwing naar een rapport van het E.T.I. over de industriële uitbreiding van het bedrijf van de heren Cruson. Dit rapport zo bleek later uit het antwoord van* de voorzitter wordt momenteel reeds opgesteld. Beide heren vroegen ook naar stappen voor de ver wezenlijking van een sportterrein. In zijn antwoord op dit onderdeel kon de burgemeester ook mededelen dat deze sportterreinen het komende voorjaar in D.A.C.W.-verband zullen worden aangelegd. De heer Vergouwe wees nog op de interne verhoudingen in de raad en meende da't deze aanzienlijk verbeterd zijn nadat wijzigingen aangebracht wer den in het reglement van orde. Deze spreker drong ook aan op het ver schijnen van een periodiek gemeente orgaan, ter voorlichting van de inwo ners. Voorts was het de heer Carels die wees op de enorme uitgaven die ge daan moeten worden voor het muziek onderwijs. Vorig jaar moest hier nog 800 gulden voor worden uitgetrokken, terwijl deze post dit jaar 2470 gulden vedraagt. In dit verband merkte de heer Goedhals (kvp) op dat de exploi tatiekosten te hoog zullen blijven als men doorgaat met het aantrekken van '.eerkrachten uit Amsterdam en Utrecht, terwijl de erkende leerkrachten uit de streek niet worden ingeschakeld. De voorzitter zei dat de bestaande regeling tot september van kracht blijft, maar dat tussentijds reeds besprekin gen zullen worden gevoerd met het bestuur. Ten slotte sprak de raad zijn vreugde uit over de aankoop van een perceel grond door de stichting Hedenesse. Dit perceel zal bestemd zijn voor de bouw van een nieuw vormingscentrum ten westen van de veerhaven. VLISSINGEN. De afdeling Vlissin gen van het Nutsdepartement had gister avond in Britannia wel een bijzonder goede keuze gedaan in het optreden van de sopraan-harpiste mevrouw De Boer en de bas-ba riton-guitarist de heer Rommerts. Beide artiesten lieten hun toehoorders genieten van een schat van folkloristische liederen uit veie oorden en streken, die zowel solistisch als te duet-vorm werden gebracht. Zo begon mevrouw De Boer met een gevoelig gezongen negro-spiritual „Little David, play on your harp", waarmee ze meteen haar gave als harpiste, en vooral als zangeres, uitstalde. Een lichte, hoge sopraan, een boeiende voordracht en grote muzikaliteit waren de kenmerken van dit optreden. Haar mannelijke collega deed trouwens nauwelijks voor haar onder. De heer Rommerts had bovendien nog een bijzon dere kwaliteit: dat was de manier waar op hij de verschillende programmapun ten verduidelijkte en ze op zo'n bekwame en instructieve manier aan elkaar praatte dat er een geheel werd gevormd dat uitermate boeide. Ierse, Schotse, Franse en vele andere liedjes volgden elkaar op, afgewisseld door enkele fraaie harpsoli. Een belangrijk deel van het program ma was ook 'gewijd aan Kerstliederen. Tot slot volgde een keur van Nederland se liederen, waarbij men vooral in duet- vorm excelleerde, De g Onder voorzitterschap van de heer J. A. de Schipper vergaderde een de zer dagen de Afdeling Wemeldinge van het Christelijk volksonderwijs. De perio diek aftredende bestuursleden de heren C. de Schipper Cz en D. Kerkhove, wer den herkozen. De heer J. Dominicus werd tot lid van de kascontrole-commis sie benoemd. Op de weegbrug te Krabbendijke werd in het afgelopen bietenseizoen 3.795.100 kilo bieten gewogen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3