Tenminste 49 mensen gedood Griekse fotograaf gearresteerd in Bergen op Zoom g# H®IJ Tram door wrakstukken en brandende benzine Secretarissen ontslagen bij Europees Parlement OM TERUG TE GAAN" 9 VERMIST Vrachtschip voer door na aanvaring mm DE N.V. SOCRATES OP MAJORCA PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Boordevol benzine Geëxplodeerd Nieuwe vliegtuigen op Soesterberg Vuurbal Het laatste teken Scheepj e zinkt na aanvaring Weer explosie ARTS ERNSTIG MISHANDELD DADERS DIEFSTAL BONTJASSEN GEPAKT Na oprollen van smokkelcomplot Ernstig ongeluk i|by Shell Pernis SALAN: „GEEN REDEN MAASTRICHT WIL DERDE MAASBRUG Tentoonstelling kreeg voortijdig slot Vliegtuigbrandstof zorgt voor koeling Koningin Fabiola heeft lichte keelontsteking f De Bilt: Warmer Hebt u het allerlaatste nieuws Het over de verdwenen miljoenen stond gemist'? Jammer! in Hr Directeur: JACQ DB SMIT; Chefred.: G. 1. BRECKEB Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. Postbus 4, Giro 116066, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 8366 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 30, tel. 01180-2009. redactie Walcheren en sportredactie 01130-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Ternenzen, N.'euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zlerikiee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. ZeeuwsGh Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs i 0,56 per week, f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e jaairgang No. 4734 Maandag 19 december 1960 CONYAIR SMAKT NEER IN MUNCHEN Van onze correspondent te Bonn MUNCHEN Nauwelijks 48 uur nadat ttvee passagiersvliegtuigen waren neergestort op New N ork heeft zich een soortgelijke ramp voltrokken in het hart van Münehen. waar ten minste 49 mensen de dood vonden toen een Convair van de Amerikaanse luchtmacht met twintig inzittenden een kerktoren raakte en brandend neerstortte op een tram in een drukke straat. Na een schijnbaar normale start, waarbij het twee- motorige vliegtuig traag hoogte won, raakte het om twaalf minuten over twéé de spits van de toren van de Pauluskerk. De Convair had toen nog niet meer dan enkele minuten gevlogen en de tanks waren nog boordevol benzine. Een stuk van de vleugel brak af en gleed langs de kerk neer zonder veel schade aan te richten, maar het vliegtuig zelf begon op dat ogenblik zijn rampzalige val die vele tientallen mensen het leven zou kosten. Het schampte langs een rij gebouwen, raakte de straat, explodeerde op hetzelfde ogenblik en bedolf de bijwagen van een stilstaande tram met wrakstukken en brandende benzine. Er klonk een ijle gil die nog geen seconde aanhield. Het was de doodskreet van de bijna dertig inzittenden van de bijwagen die in de laaiende vuurzee onmiddellijk moeten zijn omgekomen en het lot deelden van de twintig mensen die zich in het ongelukkige vliegtuig bevonden. Uit de gloeiende hitte van de explo- sie, de brandende vliegtuigresten en de tram is geen mens kunnen ont komen: zowel de twintig luchtreizi gers als de meer dan vijf en tw-intig trampassagiers, kamen in de vlammen of door de schok om, terwijl enkele voetgangers, hetzij door rondvliegen.- studerende kinderen. Ook was er een liftende soldaat aan boord. De vlucht van Münehen naar Londen was een speciale kersttocht. Luttele seconden na de laatste melding van de Convair aan vliegveld Riem. zij die af-, de vliegtuigonderdelen, hetzij door de scheid van aè passagiers hadden ge- enorme hitte, eveneens werden gé- nomen stonden nog op het vliegveld dood. Het totale aantal doden en gewon den was tot gisteravond niet bekend: officieel heeft men negen en veertig lijken geteld, maar daarvan slechts enkele kunnen identificeren. Men vreest dat zich onder de puinhoop van de tram en van de omliggende, door de Convair geraakte gebouwen, nog meer doden bevinden. Het aantal ge wonden heeft men evenmin kunnen vaststellen: tientallen mensen liggen Een verschrikkelijke ramp heeft Münehen dit weekeinde getroffen: juist op een zaterdagmiddag dat de winkels met het oog op de kerstdagen bij uitzondering geopend waren en er dus een grote drukte in de Beierse hoofdstad heerste, stortte een Amerikaans toestel midden in de stad neer. De ravage was onbeschrijfelijk: uit de puin hopen van de getroffen gebouwen en de wrakstukken van het vlieg tuig en een paar tramwagens haalde men tenslotte de lijken van negen en veertig mensen. Op de achtergrond steekt hét staartstuk van het ramptoestel omhoog; links voor het wrak de aanhangwagen. Eigen nieuwsdienst LUXEMBURG. De Nederlan der j'hr. mr. M. F. F. A. de Ne- rée tot Babberich en de Duitser Walter Hummelsheim zijn per 31 december door het presidium van het Europese parlement eervol ont slagen als resp. secretaris-generaal en adjunct-secretaris-generaal van dit parlement. Deze ontslagtermijn is ongebruike lijk kort. In een communiqué wordt gezegd dat de ontslagen verband hou den met een spoedige reorganisatie van het secretariaat. Beide functio narissen bekleden hun ambt sinds 1952. toen het parlement werd opge richt voor de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Wel en niet Volgens een van de vice-voorzitters van het parlement, drs. C. P. Hazen- bosch, moet de oorzaak van de ont slagen niet worden gezócht in a!e per soonlijke sfeer, maar in aanpassing van Met apparaat van het Europese parlement aan de zich wijzigende om- standigheden. In dit verband wees hij op de stormachtige ontwikkeling sinds 1958, toen het parlement ook ging op treden voor de E.E.G. en Euratom. Volgens andere ingewijden is er ech- terw el degelijk sprake van wrijving in de persoonlijke sfeer. De minder goede verstandhouding tussen beia'e secretarissen zou tot hun ontslag heb ben geleid. Eigen, nieuwsdienst SOESTERBERG. Straaljagers met een deltavleugel type Con vair F-102 Delta Dagger zijn de nieuwe vliegtuigen van het 32ste squadron van de Amerikaanse lucht macht op Soesterberg. Zaterdag zijn de eerste op de vliegbasis aangeko men. De toestellen zullen de North American F-100 super Sabres ver vangen, waarmee het squadron tot nog toe was uitgerust, vloog het toestel recht op de Pau luskerk af. De rechtervleugeltip be gaf het onder de schok van de botsing, bleef voor een deel aan het toren kruis hangen, maar viel voor het grootste deel langs de honderd meter hoge toren op en naast de kerk, zon der gelukkig iemand te kwetsen. Ooggetuigen vertelden over de ver- weliswaar in het ziekenhuis, maar schrikkelijke laatste seconden van de velen zijn ook culieren. opgenomen bij parti- „Machine niet in orde. Wij weten niet wat er aan de hand is" dat waren de laatste woorden, die men op het Münchense vliegveld Riem van het Amerikaanse legervliegtuig heeft gehoord. Het toestel had zeven be manningsleden en twaalf familieleden van Amerikaanse, in Duitsland ge legerde, militairen aan boord, meest Van een onzer verslaggevers DORDRECHT. Op de rivier de Noord onder Papendrecht en Dor drecht is zaterdag het scheepje Vrede uit Rotterdam (265 ton) na een aanva ring met de zandbak Merwede gezon ken. Alleen het topje van de mast van het vaartuigje, dat met oud ijzer was geladen, steekt nog boven water uit. Vandaag zal het schip worden gelicht. De twee opvarenden zijn gered. De tocht van de ten dode opgeschreven Convair: „De' machine dwarrelde door de lucht. Ze verloor direct al hoogte, raakte even een paar gebouwen en leek toen een seconde in de lucht stil te staan. Dat was het moment van een verschrikkelijke ontploffing. Men zag eensklaps een reusachtige vuurbal, die leek te stijgen, maar daarop snel viel. De resten van het toestel, waarin toen onmogelijk nog veel mensen in leven kunnen zijn geweest, schoten met een lange vuurstraal naar bene den en belandden op en naast een tram in de Bayerstrasse. Pas daarna kwam het vliegtuigwrak tegen een muur tot rust". Het was de rust des doods, want onmiddellijk na de botsing met de muur begonnen de overgebleven brandstoftanks van de Convair te lekken. Er stroomde voorts gas uit ge broken leidingen in beschadigde hui zen en onder het wegdek en gas en vliegtuigbrandstof ontmoetten elkaar in een helse explosie en een schroeien de hitte. In de bijwagen van de tram heeft niemand ook maar korte tijd gelegen heid gehad om zich te redden: de dood knecht sprong overboord en werd door sloeg hier bliksemsnel toe, met een een passerend schip opgepikt. De kapi tein,' de heer J. Zeilmans uit Rotter dam, klauterde tijdig in het roeibootje achter zijn schip en roeide naar de kant. Het ongeluk gebeurde op de drie-1 sprong Oude Maas. Noord en Merwe de. De Vrede wilde van de Noord de Merwede, de zandbak gesleept door de Eswil van de Oude Maas de Noord opdraaien. Bij die manoeuvre botste de Vrede tegen de Merwede. De Vrede sloeg lek en begon onmiddellijk te zinken. Op dezelfde plaats gebeurde in de nacht van zaterdag op zondag opnieuw een aanvaring. Het bergingsvaartuig Assistent 2 van het Dordtse bergings bedrijf J. van der Ende was daar voor anker gegaan om de Vrede te lichten. Het werd aangevaren door het 455 ton metende motorschip Clementine. De schepen raakten klem op het wrak. Ze kwamen vrij, toen de Clementine volle kracht achteruit sloeg. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In het holst van de nacht van zaterdag op zondag heb ben twee broers de 39-jarige Haag se arts E. W. B. zonder reden zo ernstig mishandeld, dat hij met een heupfraetuur in het gemeentelijk ziekenhuis is opgenomen. De heer B. kwam met zijn ver loofde om twee uur 's nachts uit een nachtclub in de Herestraat, juist op het ogenblik dat de portier moeilijk heden had met drie jonge mannen, die hij niet binnen wilde laten. Blijkbaar wilde het drietal zijn teleurstelling hierover op de arts en zijn verloofde koelen. Deze kregen een stroom van scheldwoorden te verwerken, waarop zij niet reageerden. Toen zij zich verwijderden, liepen de mannen hen na. Een straat verder vielen zij de heer B. aan. Zij sloegen hem tegen de grond en schopten hem. De politie, door andere voorbijgangers gewaar schuwd, was snel ter plaatse en re kende de drie mannen in. Na onderzoek heeft zij de 24-jarige machinebankwerker W. V. en zijn 22-jarige broer J. V., lorrenkoopman van beroep, in bewaring gehouden. De derde man bleek niet aan de vechtpartij te hebben deelgenomen en is op vrije voeten gesteld. Eigen nieuwsdienst UTRECHT De daders van de dief stal van veertien bontmantels uit het Utrechtse filiaal van Gerzon zijn gegre pen. Het zijn de 21-jarige schilder B. zijn twintigjarige collega en neef B. en de 24-jarige monteur M., allen uit Utrecht. De drie arrestanten hebben bekend. De beide schilders waren maandag avond langs een regenpijp naar de derde verdieping van het modemagazijn ge klommen. De bedoeling was geld te ste len, maar toen zij na veel zoeken nog maar vijftien gulden hadden gevonden, zochten zij veertien van de duurste bont jassen uit. Om die te vervoeren gingen zij eerst d'oor een geforceerde magazijndeur naar buiten om op het Vredenburg een auto te stelen. Daarmee reden zij naar het magazijn en laadden de mantels in. De lading werd bij M. thuis afgeleverd, de auto werd in een buitenwijk van Utrecht neergezet. Nadat de schilders, tegen wie na en kele tips veratenking was gerezen, enige tjjd waren geschaduwd, arresteerde de politie hen toen zij met een andere ge stolen auto op weg waren naar de auto- mankt om mantels en auto te verkopen. Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM. Een Griekse fotograaf zit sinds vrijdag avond in het politiebureau van Bergen op Zoom. De politie weigert vooralsnog iedere mededeling over deze geheimzinnige arrestant, die uit Athene afkomstig is en daar een vrouw en twee kinderen heeft. Hoewel deze arrestatie in verband wordtlijkheden hebben gehad met de politie Advertentiën •HOLLANDIA (AP). In Genjem, zestig kilometer ten zuiden van Hollan- dia, is een begin gemaakt met de ver kiezingen voor de Nieuw-Guinearaad. die in maart of april met zijn werk zal beginnen. Verwacht wordt dat .als eerste voor zitter een Nederlander en als vice-voor- zitter een Papoea zal worden benoemd. gebracht met de smokkelaffaire in ver dovende middelen, kon hiervan nog geen bevestiging worden verkregen. Wel heeft de politie van Bergen op Zoom contact opgenomen met de politie van Tilburg en Breda, waar, zoals wij reeds hebben be richt, zeven mannen zijn gearresteerd onder verdenking van handel in heroïne en opium. Een van hen, de 28-jarige O. uit Ülvenhout heeft intussen bekend dat hij de laatste tijd verdovende middelen van Breda naar België heeft gesmokkeld. De man die in Rotterdam was aangehou den, is vrijgelaten. Het complot werd dezer dagen opge rold, toen een rechercheur in een Til- burgs café verdovende middelen werden aangeboden. De rechercheur had zich voorgedaan als gegadigde en was zo tus sen de handelaars en smokkelaars van de verdovende middelen terecht ge komen. Veel geld zie- advertentie op pagina De Griekse fotograaf heeft twee weken in een hotel te Bergen op Zoom ge logeerd. Hij is daar vrijdagavond aange houden eri naar het politiebureau over gebracht. Hij was in het bezit van een groot bedrag aan Nederlands en Belgisch geld. In Frankrijk zou de fotograaf moei- Eigen nieuwsdienst MAASTRICHT. Morgen zal de raad van. Maastricht het voorstel van B. en W. behandelen om een derde Maasbrug te bouwen. Het plan voor de nieuwe brug, Zui- derbrugplan genoemd, omvat als bij komende werken drie ondertunnelingen van verkeersaders in de stad. Het hele werk zal 2,6 kilometer lang worden en- twintig miljoen gulden gaan kosten. De brug zal worden aangesloten op 'rijksweg 75 naar het noorden en op de wegen naar België en de mijnstreek. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Op het terrein van de Shell aan de Vondelingen- weg te Rotterdam-Pernis is vrijdag de 33-jarige monteur Van Liempd uit Vlaardingen levend verbrand. Samen met een monteur van Werkspoor, de heer Van der Ham, die met zeer ernstige brandwonden in het Havenziekenhuis werd opge nomen, was het slachtoffer aan het werk op een der etages van een destilleercolonne. Op een lagere etage waren twee monteurs bezig met het doorsteken van een afsluiter, waarbij vermoe delijk ethernaphta is gemorst. Deze licht ontvlambare vloeistof kwam op een lager gelegen droogoven terecht, waardoor een met een grote steek vlam gepaard gaande explosie ont stond. Zowel monteur Van Liempd als zijn collega Van der Ham werd door deze steekvlam getroffen. Alleen de laatste kon door de bedrijfsbrand weer aan de vlammen worden ont rukt. De monteur Kortland, die het on geluk zag gebeuren, liep een shock op. Van onze correspondent PARIJS Generaal Salan die al meer dan tien dagen geleden te Madrid de brief heeft ontvangen waarin hij naar Parijs werd ontbo den en die voor zaterdagmiddag zich had moeten melden, is niet van plan naar Frankrijk terug te keren. „Ik heb geen enkele reden om naar Parijs terug te gaan" zei hij. Toen hem werd gevraagd waarom hij, zoals het gerucht wil, naar de Franse ambassade was gegaan werd hij boos. Hij voegde de journalisten toe: „Waarom zou ik daarheen gaan? Vanwege de president van de Fran se republiek? Die bestaat niet meer!" Salan schijnt nu definitief zijn in trek in hotel Princessa te hebben genomen waar hij scherp wordt be waakt door de Spaanse politie. Lagaillarde Zaterdag heeft hij voor de tweede maal een ontmoeting gehad met Lagaillarde een onderhoud dat beiden ontkennen, maar dat een half uur duurde. Deze ontmoeting werd in hotel Felix gehouden waar de vrienden van Lagaillarde wonen. Lagaillarde zelf heeft een huis be trokken in een nieuwe wijk van Madrid. Om deze Frans-Algerijnse leiders te beletten naar Algerije te gaan heeft de Franse regering geen en kele maatregel achterwege gelaten. Na de bewaking op zee te hebben verscherpt is er nu een landings verbod uitgevaardigd in Algerije voor alle vliegtuigen die niet tot de geregelde lijndiensten behoren. AMSTERDAM. Acht kunstenaars hebben hun werken weggehaald van de tentoonstelling Negen Amster damse tekenaars en grafici bij de kunsthandel M. L. de Boer. De ten toonstelling, die op 3 december werd geopend en tot Kerstmis zou duren, kwam daarmee aan een voortijdig einde. De acht tekenaars zijn verbolgen, omdat de kunsthandelaar „uit morele overwegingen een ets van de teke naar Veldhoen Barende vrouw zonder overleg van de expositie heeft ver wijderd". Kunsthandelaar De Boer verklaar de, dat de ets naar zijn mening te realistisch was en onder protest zij nerzijds een plaats op de tentoonstel ling had gekregen. Toen er klachten van bezoekers kwamen, met name na bezichtiging door schoolkinderen. wegens onwettige handelingen met reis- cheques. In België heeft hij een grote nieuwe auto gekocht voor 175.000 Bel gische francs. In de hotelkamer van de Griek zijn veel foto's gevonden. Daarbij was een serie foto's van het huwelijk van koning Boudewijn van België met Dona Fabiola. Er waren voorts foto's van nog on bekende personen en een serie prikkel- Toto's waarop jonge vrouwen en meisjes staan afgebeeld. Naar de herkomst van deze foto's en de daarop afgebeelde per' sonen wordt een nader onderzoek in gesteld. Eigett nieuwsdienst ROTTERDAM. De Shell heeft nu al brandstoffen ontwikkeld, die voor su personische straalverkeersvliegtuigen kunnen worden gebruikt. Die brandstof fen zorgen tevens voor de koeling van de smeermiddelen en de apparatuur van de vliegtuigen, die bij supersonische snelheden drie tot vijf maal die van het geluid roodgloeiend worden. De omringende lucht wordt daardoor te warm om nog te koelen. De brandstof in de tanks is niet zo warm en zou als koelmiddel kunnen worden gebruikt. De huidige brandstof fen hebben echter slechts een klein warmte absorberend vermogen. Ze val len uiteen en zetten koolstof af. De nieuwe brandstoffen, die wel veel warmte kunnen opnemen, bestaan o.m. uit naphtenen en paraffinen. Ze kunnen in elke olieraffinaderij worden gemaakt, uit, want de vliegtuigen waarvoor ze De brandstoffen zijn hun tijd ver voor zijn bedoeld bestaan alleen nog maar op papier. CORDOVA (Reuter). Koningin Fa biola lijdt aan een lichte keelontsteking die het gevolg zou zijn van de ver- moelende huwelijksplechtigheden en van het koude, droge klimaat van de Sierra Morena, waar Fabiola en ko ning Boudewijn de eerste dagen van hun huwelijksreis doorbrengen. j heeft de heer De Boer besloten het I geren op het ogenblik op het kasteel werk te verwijderen. |San Calixto. Oh, daar is de traploper.... Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN Twee mijl ten noorden van Vlissingen werd zater dagavond omstreeks negen uur de kleine kustvaarder Anayansi ern stig beschadigd toen zij van achte ren werd aangevaren door een vrachtschip, dat daarna doorvoer. Drie opvarenden van het tweehon derd ton metende schip werden ge wond. De kustvaarder werd door de sleepboot Scaldis naar Vlissingen gebracht. De Anayansi van de Panamanian Coaster company (in 1917 te Stads kanaal gebouwd) was met lading on derweg van Antwerpen naar Huil, toen het achterop varende schip een grote deuk veroorzaakte in het ach terschip. Daardoor ontstond in de ma chinekamer en aan het stuurhuis aan zienlijke schade. Kapitein H. Piekaar uit Rotterdam en de roerganger Poppe liepen enke le gekneusde ribben op, de Belgische loods A. öe Braa kneusde een arm. Aan de hand van de lijst der ge passeerde schepen maakte men in Vlissingen op, dat het 8200 tons Noorse vrachtschip Havtroll van de rederij P. Meyer te Oslo het aanvarende schip moet zijn geweest. Bovendien had een bemanningslid van de Anayansi de letter M in de schoorsteen gezien. De Belgische löods, die van de Hav troll afkwam, verklaarde daarentegen wel de navigatielichten van een ander schip te hebben gezien, maar niet te hebben gemerkt dat het Noorse schip een aanvaring had veroorzaakt. De Havtroll kwam eveneens uit Ant werpen. Het schip arriveerde op de vroege zondagochtend in de Merweha- ven te Rotterdam. Kapitein Roald Ja- cobsen weigerde ons te antwoorden op de vraag of hij iets van een aanva ring wist. Sinds 2 december wordt de veertien jarige Paulina Petronella Otto uit Middelburg vermist. Zij is die dag weggelopen van haar vaderdie op de Jacob van Lennepkade 312 in Amster dam woont. De commissaris van politie te Middel- hurg heeft namens de moeder opsporing van het meisje verzocht. Paulina Otto is 1.65 meter lang, heeft een flink pos tuur, grijs-groene ogen en lang, blond haar. Vermoedelijk draagt zij een rode jas met capuchon, nylonkousen en zwarte schoenen met naaldhakken. _Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe enige motregen en vooral aanvankelijk mist. Tot matig toene mende wind, krim pend naar weste lijke richtingen. Aanvankelijk op de meeste plaatsen nog lichte vorst, in de loop van de dag stijging van tem peratuur. MIESJE: Die sneeuw was zeker een vergissing! 20 dec.: zon op 8.45, zorr onder 16.30; maan op io.ll, maan onder 19.24.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1