Bieten oogsten met: Baggerbad in Middel eeuws Achttienhuizen FILMS Aanpak van bestrijding der vogeltuberculose in Zeeland Ongunstige situatie voor de landbouwer VERDRONKEN AKKERS MOEDELOZE PAARDEN J. J. SCHEERENS A. J. HENNEKEY Aann. J. VAN KERKVOORT Keipkarren Liertrommels Staalkabels Zaterdag 17 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 BLOEDERIGE NOODZAAK Schamel resultaat Buigende spoorrails Prov. Gezondheidsdienst voor dieren Deze week gestart Z.LM. West-Vlaanderen •NIEUW POSTKANTOOR IN GEBRUIK GENOMEN TE GROEDE Ontwikkeling Goes wordt nauwlettend gevolgd De elcctrische werkzaamheden Het TIMMERWERK Het nieuwe Postkantoor te Groede Zeeland zwoegt in zuigende modder EELAND ZWOEGT in zijn modder. Op half verdronken akkers kan men de wielen van sterke tractoren machte loos zien malen. Een zuigen de, druipende kleifilm wer ken ze omhoog, wikkelen hem om de assen en maken elke beweging tot een hulpeloze vertoning. Bieten wagens glijden op hun assen, de wielen diep en warm weggedoken in een vruchtbaar kleibed. Brullende motoren scheuren het gevaarte nog twintig me ter voort, maar dan is de berg grond die verschoven moet worden zo groot geworden dat er geen beweging meer in te krijgen is. De boeren staan er naast, zakken tot over hun enkels in het zui gende moeras en krabben bedenkelijk onder hun pet. Kapitalen aan arbeidsloon gaan in rook op. Ze verdam pen in een machteloos zwoe gen. Waar men kijkt, van West Zeeuwsch Vlaanderen tot St. Philipsland, overal is het zelfde beeld. Traag, met veel geimproviseer, met zwoegen en met klagen komt de oogst van het veld. Een oogst die niet zelden reeds is aange vreten door de rottingsbac teriën. Een triest beeld op de land- bouwwegen, die bedekt zijn met de kostelijke teeltlaag. Tonnen klei worden van de akkers afgesleept en worden /~VNS EERSTE bezoek gold het gehucht zonder wegen: Acht tienhuizen in de Völckerpolder. Zoals sommige lezers zich zullen herinneren hebben we daar de af gelopen zomer reeds een bezoek gebracht. Het was de moeite waard er nu, in het winterse getij nog eens terug te keren. Het gehucht Acht tienhuizen ligt op de grens van Zeeland en Noord-Brabant, ooste lijk van Rilland. Vroeger stonden er inderdaad achttien huizen. Op het ogenblik nog hoogstens tien. Het dorpje heeft geen wegen, het mist ook elke ontsluiting. Vanuit hun huizen stappen de bewoners onmiddellijk in de vette brei die zioh tot kilometers in de omtrek voortzet. »,La Paloma Onder de verzameltitel ,,La Paloma" zijn in Grand Theater te Goes en in Alhambra in VUssimgen onder meer zes tophits te horen, verwerkt in een ge varieerd programma van muziek, zang en dans. Maar voor dit programma in première gaat, spelen zich enkele ge compliceerde liefdesperikelen af. Birgit Hansen een der hoofdspelers in La Pa loma wil perse niet optreden met Ro bert Dahlbeng, die verliefd is op Birgit. Zij vertrekt naar Lissabon om daar te trouwen met haar geliefde, die echter al met een andere dame trouwplan nen heeft. Ook Robert gaat naar Lissa- bon. Na veel vijven en zes-sen treden ze dan toch samen op in La Paloma. Afgezien van deze liefaesaffaires, waar voor wij weinig bewondering kunnen opbrengen, is detze rolprent filmtech nisch van uitstekende kwaliteit. Ook de muziek, zang- en dansnummers worden knap vertolkt. „De onzichtbare spion slaat toe" Een keiharde s-pionnagefilm in het naoorlogse Duitsland. Geheime agenten van de drie grote westelijke landen en de Sowjetun-ie voeren een strijd op le ven en dooa' om het bezit van micro films, waarop wetenschappelijke gege vens staan over atoombomfabncage. Het aantal klappen dat in deze film wordt uitgedeeld is legio, het aantal schoten eveneens. We kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat het er in deze Franse produktie een beetje te dik opligt. Inlichtingendiensten gaan te genwoordig verfijnder te werk dan ons op het witte doek van Electro. Middel burg. in nogal branieachtige stijl worot geëxposeerd. The Horse Soldiers De beroemde Amerikaanse filmacteur John Wayne en de al even vermaarde regisseur John Ford hebben tientallen jaren samengewerkt en voortreffelijke films gemaakt. Maar altijd weer trok de wijde prairievlakte. waar de meeste van hun rolprenten zich afspeelden Hun jongste produkt is nu in City, Middel burg, te zien: The Horse Soldiers. Deze kleurenfilm in cinemascope toont een episode uit de Amerikaanse burgeroorlog en onderscheidt zich weer van andere films in dit genre door het goede spel van John Wayne en William Holden, de straffe regie en het prachtige camera werk. Piroschka In het Schuttershof werd vrijdagavond de Cefa-film Piroschka vertoond. Een pretentieloos doch niettemin aantrekke lijk verhaal over een student die zijn vakantie doorbrengt in Hongarije en daar verliefd wordt op een heel jong meisje. Hoewel hij haar eeuwige trouw belooft raakt de gestalte van Piroschka toch weer op de achtergrond en wordt zij slechts een dierbare herinnering. Een bijzonder aardige film. niet in het minst door het prachtige spel van Liselotte Pulver als Piroschka en Gunnars Moller als Andi. Een verademing na alle zwoele en scrabeuze histories die tegenwoordig zo'n populariteit genieten. HET GEHUCHT mist wel meer. Er is geen gas en geen licht. Het is een pri mitieve samenleving die radicaal van de buitenwereld is afgesloten. Een kleine gemeenschap van mensen die zonder meer op elkaar aangewezen zijn omdat het eenvoudig ondenkbaar is dat men na de dagtaak nog ergens heenkan. WE HEBBEN nog een klein, gesprek gehad met de heer H. Overbeeke. Dat onderhoud begon bijzonder bloederig. De heer Overbeeke vertelde dat hij juist be zig was een varken te slachten. En in derdaad, toen we met onze druipende laarzen het schuurtje binnenstapten lag daar een symmetrisch in tweeën geknipt varken. In een zwoele lucht van dam pend rauw vlees vertelde onze gastheer dat de mensen in Achttienhuizen nog elk jaar slachten. ,,Dat is nu eenmaal een traditie die we hier nog handhaven, vertelde hij als om zich te verontschuldigen. Maar die verontschuldiging is. niet op z'n plaats. Het is bittere noodzaak dat hier wordt geslacht want waar zal men anders re gelmatig het vlees vandaan halen? De bewoners dromen van een rijks weg" naar Achttienhuizen. We hebben om onze beweringen te staven even een plaatje gemaakt van de huidige verbin dingsweg. Middeleeuws is het enige woord* dat hier past. „Middeleeuws", een sterkere term wil ons niet te bin nen schieten. Een grauwe, verdronken modderband slingert zich rondom het gehucht. Over deze „weg" moeten de bewoners zondags naar de kerk. Over deze weg moeten zij ook hun zieken vervoeren. Langs deze verbindingslijn lopen de contacten met de buitenwereld. Wij nemen afscheid. Hier valt niets meer te zeggen. Hier kan alleen iets worden ged'aan. Ons tweede modderbad genoten we in Biervliet, waar we een ogenblikje de gasten waren van de gebroeders Termote. In hun -stugge doorzetten hebben deze mensen, die in de Anna- polder wonen, ongewild een sterk be wijs geleverd van de deplorabele toe stand waarin hun bietenpercelen ver keren. Hoe erg de toestand was bleek wel uit het verloop van hun vasthoude de pogingen, om debi etenoogst van het door de striemende regen de sloot ingespoeld. „Die boeren hebben ook altijd wat te klagen", zeggen de stedelingen, verorberen hun twaalfuurtje en gaan over tot de orde van -de dag. Maar wie gaat kijken, wie de moeite neemt om een paar hoge-waterlaarzen aan te trekken, die komt onder de indruk van de massale triestheid van het platteland waar elk karrespoor na vijf minuten een slootje is ge worden. Een volledig beeld is uiter aard in kort bestek niet te ge ven. We hebben hier en daar een greep gedaan en we verbeelden ons dat we nu in staat zijn om een modderig verhaal bij U op de tafel te leggen. lana' te krijgen. Kosten noch moeiten werden gespaard om de producten weg te voeren: HET RESULTAAT was kortweg scha mel. De gebroeders Termote zijn be gonnen op de klas-sieke manier. Met één trekker probeerden ze een voer bieten van de akker te scheuren. Het resultaat was eenvoudig belache lijk. Welnu, zeiden ze, wat één trekker niet kan, dat kunnen er misschien twee. Twee maal zestig paardekrachten be gonnen te sleuren, het materiaal kraak te, het metaal verboog, maar beweging was er niet in te krijgen. Ze losten de helft van de lading. Twee trekkers voor een halve voer bieten. Dit moet toch lukken, zeiden ze tot elkaar. Maar de grimmige akker was het er niet mee eens. De bieten en de .brul lende paardekrachten bleven staan waar ze stonden. Het enige resultaat was dat ze zich dieper in de aarde nestelden. Het verhaal wordt eentonig. Wat twee trekkers niet kunnen, zo "zeiden de ge broeders Termote dat kunnen er drie, Een derde trekker, ditmaal een zwa re met brede rupsbanden werd aan de illustere sleep vastgekoppeld. Drie mannen startten hun motoren, een orge lend koor van superieure techniek, taaie klei kwam in beweging, maar gaf geen meter mee. De rupsbanden werden klel- blokken, walsten rond met klef en zui gend geluld, vette grond vloog in. het irond en drie trekkers waren beizig zo leek het hun eigen graf te graven. Kuilen, groeven en gaten, die langzaam (vol water liepen was het enige dat be reikt werd. De gebroeders Termote gingen naar ide smid. „Bouw een lier op m'm trek ker" was hun opdracht. EEN DAG later kwam de trekker thuis, voorzien van een zware lier. Staalkabels werden uitgerold en aan de bietenwagen vastgekoppeld. Weer be gonnen de motoren te ronken. De lier draaide en rolde de kabel op. De bie tenwagen, als een schip in een modder- zee, kwam in beweging, schoof een ton iklei voor zich uit en raakte weer vast. Er werd gas gegeven, de staaldraad ispande zich trillend en i begaf het. De liertrommel boog door en bleek niet te gen dit geweld bestand. We zullen het kort maken. De liertrommel werd verstevigd. Ook dit hielp niet. Ten einde raad gaven de heren hun pogingen op. Er moest een nieuw mid del bedacht worden. Al eersten in Zeeland legden de gebroe ders Termote een spoorlijntje over hun lakker en probeerden met een paar kiep- karren de bieten van het veld te krij gen. Een langzaam en moeilijk werk dat met enorm tijdverlies gepaard gaat. Maar het ging, alleen moet men niet vragen hoe. De rails zoog zich vast in de grond en was nauwelijks verplaats baar. En toch moet men voor elke bie- tenrjj de rails weer verleggen. Het bleek bijkans .onuitvoerbaar te zijn. OP HET ogenblik worden in verschil lende plaatsen in Zeeland kiepkarren op rails gebruikt voor "het binnenhalen van de oogst. In Biggekerke hebben we nog eens een kijkje genomen. Glijdend door de klei, met een paar laarzen aan die te groot waren, zijn we tot hilariteit van ide toeschouwers de akker opgeschuifeld. De heer P. Lampert Pzn. heeft 250 meter rails gelegd. Ook hij klaagt over 'een enorm tijdverlies. Hij is van plan om met paarden de rails in de breedte te vertrekken. Op sommige akkers lukt dat, maar er zijn ook plaatsen waar de grond zoveel zuigkracht heeft dat de spoorstaven uitbuigen. Er zit dan niets anders op dan de gehele spoorlengte op te breken en» tien meter verder op nieuw te leggen. t ZO ZWOEGT Zeeland in zijn klei. Ter wijl de temperaturen rondom het vries punt schommelen werkt men zich in het zweet om de taaie modder de baas te blijven. Het geschiedt allemaal met wisselend succes. Fraaie landbouwtrac toren staan machteloos verzakt. Ook het klassieke middel, het paard, schiet te kort. Het gebeurt dat de paardebenen zo diep in de grond wegzakken, dat het beest er laconiek bij gaat liggen. Er wordt gezwoegd en er worden schade posten berekend. Hoe hoog die zullen oplopen zal de toekomst leren. Want het is geenszins zeker dat al het water ge vallen is. Achttienhüizen, gehucht zonder stralen. De beivoners dromen van een klein asfaltweggelje. Al is het ook nog zo klein en derderangs, het zal allicht voldoende zijn om deze mensen uit een bizar isolement te verlossen. Een verbindings weggetje met de buitenwereld. Ze vragen zich af of dat nu echt zo onmogelijk is. Dat ze niet overdrijven kunt u op deze foto zien. Op de voorgrond de rijks weg1* naar Achttienhuizende verkeers- slagader naar het gehucht zonder straten. Tip voor automobilisten: Verboden in te halen. GOES. De Provinciale Ge zondheidsdienst voor Dieren richt zich momenteel op de bestrijding van de vogeltuberculose in Zee land. Het onderzoek naar het voor komen van vogel-t.b.c. en de in vloed hiervan op de rundertuber- culose kon worden afgesloten. Deze grotere belangstelling voor deze tak van bestrijding betekent geens zins, dat de andere onderdelen ver waarloosd worden. Integendeel, de directeur, dr. J. Tesink, heeft op de gistermiddag in de Prins van Oranje gehouden algemene verga dering van de stichting met klejjï verklaard, dat de bestrijding van de abortus bang, van de runder- tuberculose, van de runderhorzels, van wormen bij het paard, en het onderzoek naar de relatie bodem- dier-plant ook de grootst mogelijke aandacht verdient. Wat de abortus bang betreft kon dr. Tesink meedelen dat het aantal vrije bedrijven van 30 april 1959 tot 30 april 1960 van 5089 tot 5831 was gestegen van 83,3 tot 94,5 ,pct. Het aantal besmette dieren bedroeg per 1 november 1960 niet meer dan 30. De abortusbestrijding vormt in feite in Zeeland geen probleem meer. De heer Tesink wees er nog op, dat het veehouders verboden is ander rundvee aan te kopen dan dat voorzien is van een geldige verklaring. Spreker dankte de eoöp. zuivelfabriek Walche ren voor de financiële medewerking. Hij memoreerde voorts de totstand koming van de uitstootverordening voor Walcheren en Schouwen per 1 novem. ber jl. De veehouders zijn nu verplicht besmette dieren op te ruimen. Tuberculose Van de 6169 rundveebeslagen met 95.669 runderen werden 3034 beslagen met 46.592 runderen onderzocht. Bij een drietal uit Zeeland afkomstige runderen werd runder-t.b.c. vastgesteld en bij ne gen vogel-t.b.c. Met de betrekking tot de vogeltubercu lose merkte dr. Tesink nog op, dat de gezondheidsdienst de vraag onder het oog ziet hoe lang vogeltuberkelbacterien in mest en bodem kunnen blijven le ven. Uit het oriënterende onderzoek is gebleken, dat deze bacteriën tenminste een jaar in sterk besmette grond kun nen leven. Dit onderzoek zal mede be palend zijn voor de inhoud van de dwin gende maatregelen, die naar gehoopt wordt binnen afzienbare tijd zullen wor den voorgeschreven. In dit verband deelde dr. Tesink me de, dat uit maagspoelsel van een kind van 15 maanden vogeltuberkelbacterien werden gekweekt en laatstelijk uit de urine vau een elfjarig kind. Overigens is het gelukkig dat deze bacterie geen ge vaarlijke processen bij de mens veroor zaakt. Deze week is met de georgani seerde bestrijding van de aviaire t.b.c. in Zeeland gestart. Het in 1958 begonnen onderzoek naar een doelmatige bestrijding van de worm bij het paard werd voortgezet. Gehoopt wort het onderzoek voorjaar 1961 te kunnen afsluiten. Op grond van de be vindingen heeft de gezondheidsdienst een vrijwillige wormbestrijding bij het paard georganiseerd. Ruim 200 paar- denhouders hebben zich tot nu toe opge geven met ruim 800 dieren. B.D.P.-onderzoek Ook het onderzoek naar de relatie bo- dem-plant-dier op 60 bedrijven, werd voortgezet. Reeds nu kan gezegd wor den, dat onder het Zeeuwse rundvee vooral mangaangebrek voorkomt, in mindere mate kopergebrek. De zuur graad van de grond is hieraan debet. Het verstrekken van extra mangaan en koper aan het vee doet de dieren beter ontwikkelen. Er is zelfs een verschil in borstomvang van 8 cm. gemeten ten gunste van de behandelde dieren. Het verstrekken van extra spore-ele menten deed ook de vruchtbaarheid van de runderen beduidend toenemen. De voorzitter van de gezondheidsdienst voor dieren, de heer P. H. A. Polderman uit, Kruiningen belichtte in zijn openings, woord eveneens enkele punten uit de ar beid van de gezondheidsdienst. Hij deelde o.m. mede, dat als derde dierenarts is benoemd dr. A. J. B. Ham- mink uit Varsseveld, die o.m, de ge zondheidszorg van varkens zal bestude ren. Dank bracht de heer Polderman aan de heer J. P. Linden,bergh, die zeven jaar lang de voorzittershamer heeft ge hanteerd en in het afgelopen verslag jaar, ingevolge het bepaalde in de sta tuten, moest aftreden, voor zijn vele werk in het belang van de gezondheids dienst. De heer Poldermans dankte tevens de directie met zijn staf voor de toege wijde uitvoering van de werkzaamhe den. Nadat de huishoudelijke zaken in snel treinvaart waren afgehandeld heeft dr. K. G. Robijns een lezing, met lichtbeel den, gehouden over het onderwerp: „Aviaire tuberculose in Zeeland". Hij constateerde, dat de huisvesting van de klppenstapel veelal onvoldoende is en dat de bestrijding van de vogel-t.b.c. een urgente zaak is. Ook op het land van de heer P. Lampert worden de bieten met kiepkarren gelost. Een omvangrijk en vooral tijd rovend werk. Maar hoe dan ook, het gaat. OOSTBURG De bring West-Zeeuws- Vlaanderen van de Z.L.M. is gisteren in algemene vergadering bijeen geweest. In zijn openingswoord merkte de voor zitter de heer I. de Bruyne op dat de klknatologische omstandigheden voor de boer bijzonder ongunstig geweest zijn. Na een goed voorjaar, na een heel voor spoedige groei van het jonge gewas werd dit eerst enorm geteisterd door veel insecten en daarna door buitenge woon zware regenval. De zorg om de aardappels en de suiker.bietenoogst was heel groot. Bo vendien zal er nog een narekening ge presenteerd worden door het bederf GROEDE. Mevrouw Eelsingh, de echtgenote van de directeur van het post- district Zeeland, verrichtte vrijdagmid dag te Groede de officiële ingebruikne ming van het door de gemeente nieuw gebouwde postkantoor, door het ontslui ten van de toegangsdeur. Voor deze handeling had mevrouw Eelsingh nog een andere officiële daad verricht namelijk de eerste ter post be zorging aan het nieuwe kantoor van een aantal poststukken die door het ge meentebestuur aan het hoofdbestuur van de P.T.T. gericht waren. Hierbij was een persoonlijk schrijven van de burge meester aan zijn dochter die in Alexan- drië woont. Voor mevrouw Eelsingh in de daar voor bestemde gleuf de post kon laten glijden, moest ze eerst een verzegeling verbreken. Aan dit gebeuren ging een ontvangst ten raadhuize vooraf. Burgemeester F. C. Everaars sprak een begroetings woord uit namens het gemeentebestuur. De heer Eelsingh feliciteerde gemeente bestuur, plaatselijke kantoorhouder en ingezetenen van Groede met het tot stand komen van dit gebouw. Het muziekgezelschap „Ons genoe gen" te Kamperland zal op de Eerste Kerstdag een Kerstconcert geven, met medewerking van het Noord-Bevelands Mannenkoor. van de structuur van de landerijen omdat door de zuigkracht van de dik ke Zeeuwse klei de teeltlaag volko men is vastgereden. Ook aan het ma chinepark zal heel wat gerepareerd moeten worden eer alles weer in goede staat is. Tonnen aardappelen zijn volkomen bedorven. De aanvraag om militaire hulp voor de oogst was een uiterste noodsprong. Naast deze zorg om de oogst verkeert de landbouw door het garantiebeleid van de regering in gro te onzekerheid. Bijzonder verheugend Is het voor Zeeuwsch-VIaanderen dat er een grote hoeveelheid Zeeuwse fruitbomen kon worden aangeplant. De heer I. de Hullu Basting werd ge kozen tot hoofdbestuurslid van de Z.L.M. terwijl de heer J. van Dij-ke uit Groede werd herkozen. Plaatsvervangende le den werden de heren C. Almekinders. alsmede de heer J. Risseeuw-Rozen- daal. Na de pauze hield ir. L. H. Huis man directeur van het instituut voor landbouw,bedrijfsgebouwen te Wagenin- gen een lezing waarin hij nieuwe aspec ten in dé boerderijbouw belichtte. Advertentie zeelands woninginrichting op nationaal niveau met een internationale kollektie middelburg-goes gratis advies van onze binnenhuisarchitecten franco levering door hoel nederland GOES. De laatste dagen doen in deae gemeente geruchten de ronde over het eventueel -buiten werking der wet stellen van de -gemeenteraad als gevolg van de ontstane moeilijkheden: vertrou wenscrisis en verschrijven alsmede het justitieel onderzoek. In regeringskringen in Den Haag zou men, aldus nog steeds het gerucht, de mogelijkheid overwegen de gemeente raad buiten a'e werking der wet te stel len, hetgeen populair gezegd betekent dat de raadsleden naar huis worden ge stuurd. Het bestuur der gemeente wordt opgedragen aan een regeringscommis saris waarna nieuwe verkiezingen moe ten -plaatsvinden. Door middel van een speciale wet moet de regering hiertoe besluiten. Op het ministerie van Binnen landse Zaken kon men ons gisteren niet meedelen of dit gerucht op waarheid be- nust. Men zei echter zeer verhaast! hier over te zijn en men gaf de indruk dat er geen grond van waarheid is voor dit gerucht. Intussen hebben we gisteren ook inlichtigen ontvangen waarin werd ite kennen gegeven dat men in Den (Haag reeds nauwlettend de ontwikkeling ón Zeeland en met name in Goes volgt Ambtenaar Wij vernemen nog met betrekking tot bet door b. en w. van Goes voorgestel de ontslag aan de ambtenaar D. A. •Huyisse dat deze ambtenaar juridische bijstand heeft aangeboden gekregen. Hij heeft deze hulp aanvaard. Het zal van ide beslissing die de gemeenteraad ten aanzien van deze ambtenaar zal ne- imen mede afhangen of deze aangelegen heid tezijnertijd ter behandeling aan het ambtenarengerecht zal worden voor gelegd. TE-RN-EUZEN. De beroemde Ne derlandse pantomimekunstenaar Chilli Wang bracht voor een publiek van leden van de ZIVU en verschillende personeels verenigingen in het Concertgebouw vrij dagavond een uitgebreid programma. Aan de piano begeleid door Wim de Vries die ook de verbindende teksten sprak werd het een groot succes. Advertentiën AAN HET NIEUWE POSTKANTOOR TE GROEDE WERDEN UITGEVOERD DOOR: VOORSTRAAT A 150 TEL. 01171-370 GROEDE AAN HET NIEUWE POSTKANTOOR TE GROEDE WERD UITGEVOERD DOOR: VOORSTRAAT A 174 GROEDE TEL. 0 1171-497. WERD GEBOUWD DOOR WOORDWEG 1 TEL. 01171-363 GROEDE

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5