Commissaris opende expositie West-Vlaamse schilderkunst Griffier Mol legt de waterschappen neer (Jvwl Begroting Vrouwenpolder sluit dit keer niet Actualiteiten van landbouw in Zeeland Kultureel huwelijktussen Zeeland en Vlaanderen vond plaats in de trouwzaal enkiM GEDULD Zaterdag 17 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Biervliet een teken Technische diensten In Burgerzaal van stadhuis Middelburg Zelfbevestiging Historische banden Openhartige boodschap A R. Kiesvereniging vergaderde Raad Sint Laurens behandelt begroting BIJWONEN van RIJ-EXAMENS AUTORIJSCHOOL JASPERSE Tekort f 18.000.- Raad Schoondijke Contactavond van melkslijters Raadsleden voor Middenschouwen Kerstnachtdienst in de Sint Jacobskerk Begroting in Raad 's Heer Abtskerke Ledenwerfactie NCHV Goes LAATSTE GANG OP 31 DECEMBER Schrijven Oorlog Concentratie Ledenaantal Zeeuwse Fanfarebond steeg BEJAARDENSOCIËTEIT IN GEBRUIK GENOMEN Aanrijding Lezers grijpen naar de pen Protestants-Christelijk QE gemeenteraad van Biervliet heelt de begroting voor het jaar 1961 eerst in een soort informele bespre king bekeken en daarna werd de be handeling van de begroting op de agenda van de gemeenteraad ge plaatst. Geen enkel raadslid had in deze openbare vergadering van de raad er nog behoefte aan over deze ontwerp-begroting, die in de infor mele vergadering reeds was uitge kauwd, nog het woord te voeren en dientengevolge werd de begroting als een z.g.n. hamerstuk afgedaan. Het Provinciaal Bestuur van Zee land heeft het gemeentebestuur van Biervliet laten weten dat het onjuist is op dergelijke wijze de begroting te behandelen en een Kamerlid heeft er aan de minister van Binnenlandse Zaken vragen over gesteld. Het is goed, dat op de gang van zaken met de begroting van de ge meente Biervliet de aandacht is ge vestigd. Wat men daar meende te moeten presteren is radicaal fout. De gemeenteraad moet in het open baar de belangen der gemeente be hartigen en slechts bij hoge uitzonde ring mag iets aan de openbaarheid worden onttrokken. Dat weet elke burgemeester en elk raadslid behoort het eveneens te we ten. Het gebeurde in Biervliet staat niet op zichzelf. In meer gemeenten wordt op dergelijke wijze de begroting be handeld. Het komt dan wel voor dat tijdens de openbare behandeling in de raad nog enkele vragen worden ge steld, doch daarover is men het dan dikwijls vooraf in de informele be spreking of tijdens het onderzoek in de commissie van de raad waar bij dan zelfs meermalen alle andere raadsleden tegenwoordig zijn eens geworden. Maar aldus wordt de open bare behandeling der begroting een schijnvertoning. Het gebeurt ook meer dan eens dat van het afde lings- of commissieonderzoek geen verslagen verschijnen, die ter publi- katie worden gegeven. Ook dat is ver keerd. Het is niet alleen het thans aan de schandpaal genagelde gemeentebe stuur van Biervliet dat de betekenis van het in het openbaar behandelen van de begroting heeft onderschat; ook in andere gemeenten zijn soortge lijke tendenzen waargenomen. In de ze Zeeuwse gemeenten bevindt men zich op glad ijs. Het pogen om zon der zeer gewichtige noodzaak zaken uit de gemeentelijke huishouding aan het oog van het publiek te onttrek ken, is zeer laakbaar en het behoort naar ons gevoel in de eerste plaats tot de taak van de burgemeesters om te zorgen, dat in dit opzicht de juis te weg wordt bewandeld. Het is de taak van de raadsleden erop toe te zien, dat er geen misstanden groeien. Meent men deze te constateren dan moet men daar in het openbaar niet slechts op wijzen of een suggestie ter verbetering in overweging geven, maar men moet de betrokkene (n) er in het publiek een verwijt van maken en onmiddellijk verbetering wensen. Want ook hier maken zachte heel meesters stinkende wonden. |N TAL van gemeenten in Zeeland zijn de begrotingen voor het jaar 1961 reeds in de afdelingen van de raad besproken en in diverse gemeen teraden heeft ook de openbare behan deling reeds plaats gevonden. Uit de verslagen van het afdelingsonderzoek in enkele raden is ons opgevallen dat op opmerkingen van raadsleden over het niet of niet tijdig uitvoeren van belangrijke werken in de betrokken gemeenten B. en W. hebben geant woord dat gebrek aan personeel bij de technische diensten uitvoering van deze werken tot op heden heeft belet. Dit argument lijkt op het eerste ge zicht steekhoudend. Het is immers bekend dat er gebrek is aan vak bekwaam personeel. Men zou dan ook zeggen dat, naar aanleiding van het antwoord van het college van Burgemeester en Wethouders het voor de hand ligt, dat de raadsleden opmerkten dat het dan toch dringend gewenst is dat B. en W. al het mo gelijke doen om meer personeel te werven. Door aldus te redeneren betrekt men echter slechts één mogelijkheid in de overwegingen. Het is namelijk mogelijk langs een andere weg te streven naar oplossing der moeilijk heden. Het schijnt van lieverlede als een logische gevolgtrekking te wor den beschouwd, dat, wanneer in een gemeente het werk op technisch ter rein toeneemt men overgaat tot uit breiding van de dienst Gemeentewer ken of tot het aanstellen van meer personeel bij de gemeenschappelijke regeling voor Bouw- en Woningtoe zicht. Het lijkt ons helemaal niet lo gisch deze gevolgtrekking te maken. Het ligt, dunkt ons, voor de hand dat men poogt meer werk kwijt te raken in de particuliere sector. Kan de technische dienst van een ge meente geen tijd meer vinden voor het maken van tekeningen voor wo ningwetwoningen, voor een nieuw schoolgebouw of zelfs voor een nieuw gemeentehuis, welnu, dan verlene men een opdracht aan een architect en heeft een gemeente te weinig per soneel om bestratings- en riolerings werkzaamheden uit te voeren, welnu, dan bestede men deze objecten aan. Men hoeft dan ook vanwege de ge meente of de Centrale Dienst geen intensief dagelijks toezicht uit te oe fenen. Dit lijkt ons eenvoudiger, prakti scher en zelfs voordeliger dan te streven naar uitbreiding van de tech nische diensten van de overheid. De gemeenteraden moeten er voor wa- MIDDELBURG Wij zijn bijzonder verheugd de tentoonstelling van West-Vlaamse schilderkunst te mogen openen.- Wij vinden het een vondst, dat het eerste officiële kulturele kontakt tussen Vlaan deren en Zeeland gebeurt in de trouwzaal van het Middelburgse stadhuis. Waar zou dit beter kunnen gebeuren? Met deze woorden richtte de commissaris der Koningin in Zeeland, j'hr. mr. A. F. C. de Casembroot, zich tot de talrijke genodigden kort voordat hij de expositie van werken van hedendaagse West-Vlaamse kunstenaars in de Burgerzaal officieel opende. conformisme tegenover de smaak van de weldenkende burger. De commissaris toonde zich verblijd, dat dit huwelijk" gepaard gaat met een kulturele manifestatie. Moge deze echtverbintenis bestendigd blijven en niet de weg opgaan van Fernand De- cock's Stille wereld". De toespraak van jhr. De Casem broot was voorafgegaan door speeches van burgemeester mr. Joh. de Widt van Middelburg, de gouverneur van West-Vla ander en, ridder P. van Outry- ve d'Ya'ewalle en de heer G. Gyselen, hoofd van de Provinciale Dienst voor Kulturele Aangelegenheden te Brugge. Burgemeester De Widt riep in her innering de historische banden tussen Middel&urg en Vlaanderen. Hij vond het dan ook vanzelfsprekend, dat een dergelijke expositie in de Zeeuwse hoofdstad werd gehouden, waar een prachtige Burgerzaal er als het ware voor is ingericht. Middelburg heeft nog Vlaamse trek ken, aldus de heer De Widt, wat be grijpelijk is wanneer men bedenkt, dat het eigenlijk (met de verlening van de stadsrechten) een Vlaamse moeder gravin Johanna van Vlaanderen en een Hollandse vader graaf Willem I van Holland beeft gehad. Bovendien doen op de huidige dag architectuur en handel nog gedachten oproepen aan het kontakt met Vlaanderen. De burge meester meende, dat de Benelux-ge- dacnte niet beperkt moet blijven tot alleen maar het economische vlak. De gouverneur van West-Vlaanderen zei in deze ontmoeting te zien een nieuwe bevestiging van de historische banden tussen Zeeland en West-Vlaan deren. In de wapenspreuk van de he ren van Gruuthuuse te Brugge „Plus est en Vous" horen wij, aldus ridder Van Outryve d'Ydewalle, de echo van het Zeeuwse „Luctor et Emergo". Deze gemeenheid van gedachten tekent zich reeds af in het domein van de econo mie. Wij hopen dat zij ook tot uiting kome op het kultureel terrein. Men beschouwe daarom, verklaarde de gouverneur, de tentoonstelling van schilderkunst uit West-Vlaanderen als een blijk van vriendschap zeer zeker, maar ook al$ een openhartige bood schap. Het is de bedoeling daarmee stof te leveren voor een inniger ge sprek, dat onze beide gebieden rijker kan maken. De boodschap getuigt van jeugd en soms zelfs van overmoed. Met grote belangstelling zien wij dan ook. zei ridder Van Outryve, de kon- frontatie tegemoet tussen de /schilders uit West-Vla anderen en het Zeeuwse publiek. Wij hopen dat daarmee a'e grondslag wordt gelegd voor verdere samenwerking, in de geest zoals nu dank zij het initiatief van de Besten dige Deputatie van West-Vlaanderen, van Gedeputeerde Staten van Zeeland en van de gemeente Middelburg op zo voortreffelijke wijze tot uiting is mo gen komen. De heer Gyselen wees erop, dat men de expositie een agressieve kentrek niet helemaal kan ontzeggen. Wat er te zien is draagt niet alleen het stempel van de tijd, maar ook van de jeugd en daar door van een zekere overmoed en non- Het zou onvoorzichtig zijn en mis schien ook een beetje onbillijk, aldus de heer Gyselen, ieder van deze jon geren te rangschikken binnen een be paald systeem. Het merendeel van hun werken lijkt nog te duidelijk een mani fest te willen zijn van navorsing en zelfbevestiging om tiet ü'e eer en het odium van een geboekstaafde richting of school te moeten toeschrijven. De heer Gyselen deelde mee, dat de provinciale prijs voor schilderkunst in 1960 was gegaan naar het technisch gaaf en formeel boeiend werk van de 30-jarige Roger Bonduel. Deze schilder blinkt al sinds jaren uit door zijn ijzer- skulptuur, zijn verfijnd drijfwerk in tin en uiterst gave keramiek. De expositie, die tot en met 3 januari a.s. in Middelburg te zien zal zijn, wordt gehouden onder auspiciën van de Provincie West-Vlaanderen, de Provin cie Zeeland en de gemeente Middel burg, alsook met medewerking van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. Op de tentoonge stelde doeken komen wij nog nader te rug. De commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot (links) op de gisteren door hem geopende tentoon stelling van Westvlaamse schilderkunst in gesprek met een van de Belgische kunstenaars de landbouwer-Gaston Theu ninck (met licht costuum). Tweede van rechts de gouverneur van West-Vlaande ren, ridder P. van Outrijve de ÏJdewalle GRIJPSKERKE. De A.R.-Kiesver- eniging „Vaderland en Oranje" kwam in vergadering bijeen onder voorzitter schap van de heer Francke. De heer C. Balkenende uit Kapelle behandelde het onderwerp „Deltaplan". De heer Balkenende wees vooral op de grote in dustrialisatie die de Deltawerken ten gevolge zullen hebben en de opeenho ping van mensen in de randstad Hol land, en de wenselijkheid van een grote re industrialisatie in Zeeland. De uit breiding van de recreatiemogelijkheden moet gelijke tred houden met de ont wikkeling van het Deltaplan. Na afloop werden nog verscheidene vragen be treffende dit onderwerp besproken. SINT LAURENS. De gemeenteraad van Sint Laurens zal op 21 december om 4 uur 's middags in openbare verga dering bijeenkomen. Op de agenda staan o.a. de volgende punten. Wijziging ge meentebegroting 1960, vaststelling pen sioengrondslagen, voorlopige vaststel ling gemeenterekening 1959, en vaststel ling gemeentebegroting 1961. Donderdag 15 december werden te St. Annaland niet minder dan drie huwe lijken voltrokken. Twee dochters van de heer S. Westdorp traden tegelijk in het huwelijk, terwijl ook de dochter van de heer J. B. Goedegebuure in het huwe lijksbootje trad. Advertentie Zoals U wellicht bekend zal zijn hebben de autorijschool-ondernemer en instructeur die* houders zijn van een VAMOR diploma, het recht de rij examens van hun leerlingen bij te wonen. Als hotfder van dit VAMOR diploma maken wij de candidaten die door onze rijschool zijn opgeleid, er op attent, dat zij, indien zij dit wensen, van boven staande gelegenheid gebruik kunnen maken. MIDDELBURG TEL. 01180—3387 NW. VLISSINGSEWEG 366 ken dat geen uitgebreide technische diensten ontstaan zonder dat daar VROUWENPOLDER. Bij de behan- deling van de gemeentebegroting: kwam ook hier evenals in vele andere gemeenten tijdens de gisteren gehou den raadsvergadering de financiële ver houding rijk-gemeente ter sprake. De heer Janse vroeg in zijn algemene beschouwing wat men hiervan kan ver wachten. Uit het antwoord van de voorzitter, burgemeester A. de Kam, bleek dat Vrouwenpolder boven zijn stand leeft en eigenlijk een grotere uit kering krijgt dan waar het recht op heeft. Berekeningen hebben geleerd dat de huidige uitkering hoger ligt dan bij de nieuwe wet het geval zal zyn. Wel wees de burgemeester erop dat bepaalde gemeenten de subjectieve uitkering moeilijk kunnen missen. De heer Janse uitte verder bezwaren tegen de hoge kosten dte de gemeente moet maken voor maatschappelijke zorg bejaarden e.d. „Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat bij vele inrich tingen alles wel erg luxe is opgezet" aldus dit raadslid. De heer Louwerse vroeg in dit verband of het particulier initiatief wel voldoende benut is. Er is, aldus de burgemeester, wat betreft de bejaardenzorg baanbrekend werk ver richt. „De post luxe wil ik gaarne ver geven". Ten aanzien van andere inrichtingen liggen de verpleegprijzen in Zeeland beslist niet hoger. Overigens zat er in deze begroting bijzonder weinig muziek. Kapitaalswer- ken zyn niet geraamd. Het is ook voor het eerst sinds vele jaren dat B. en W. geen kans hebben gezien de raad een redenen meldend sluitende begroting aan te bieden. On- voor zeer gewichtige redenen geiaena yerwachte kosten 0 m f 10 m VOOF voor een lange termijn Runnen wor maatschappelyke zorg, alsook de onkos- den aangevoerd. ten voor aansluiting van onrendabele gebieden zijn er de oorzaak van dat de gewone dienst een tekort van 18.000 vertoont. Bij de artikelsgewijze behandeling werd het hoofdstuk maatschappelijke zorg in besloten zitting behandeld. Het voorstel van de heer G. de Vos de auto toelage voor de burgemeester te ver hogen tot 1500 werd met vijf tegen twee stemmen aangenomen. De raad keurde ten slotte zonder stem ming de begroting goed. De gewone dienst sluit met inkomsten 281.178,40 en in uitgaven 299.214.20. Met een post onvoorzien van 1020. Een tekort van 18.035,80. De kapitaalsdienst sluit met 523.010,02 aan inkomsten en ƒ731.139,24 aan uitgaven, een nadelig saldo dus van 208.129,22. De raad verhoogde de sub sidie aan de afdeling Veere-Gapinge van het Groene Kruis van 200 tot 400. Aan de afdeling Vrouwenpolder werd een eenmalige subsidie van 25 toege kend. Dit in verband met het organi seren van een bejaardenmiddag. Burgemeester De Kam deelde nog mee dat voor het gebied tussen de puffabriek en het bedrijf van de heer Hubregtse in samenwerking met de gemeente Veere een uitbreidingsplan zal worden ont worpen. Ook is bericht ontvangen dat over 1959 een verhoogde uitkering uit het Gemeentefonds zal worden verkregen. SCHOONDIJKE. De gemeenteraad komt vrijdag 23 december a.s bijeen, voor de eerste maal onder leiding van de nieuwe burgemeester, de heer J. C. Hoftijzer. B. en w. stellen voor de ge meentebegroting 1961 vast te stellen, een ambtenaar van de burgerlijke stand te benoemen en de notulist van de raads vergaderingen en andere bijeenkomsten een vergoeding te geven. GOES. Het ministerie van Land bouw en Visserij directie van de land bouw heeft een belangwekkend en uitstekend verzorgd boekje uitgegeven onder de titel „Actualiteiten van de landbouw op de Zeeuwse eilanden". Voor dit boekje hebben specialisten over diverse onderwerpen bijdragen ge leverd, t.w. over: Zelf aanbrengen van verbeteringen in. aan en rond de be drijfsgebouwen, drogen en bewaren van granen, ventileren van hooi, technische voorlichting aan landarbeiders, loonwer ker en landbouwbedrijf, structuur en or ganische bemesting, ontwikkeling van het rassensortiment in de toekomst, re latie bodem plan-dier, het Zeeuwse ge mengde land- en tuinbouwbedrijf en het drie eilandenplan en zijn betekenis voor de landbouw. Hetboekje kon verschijnen omdat de verenigingen voor bedrijfs voorlichting en de bedrijfsstudiegroepen een afname van 1450 exemplaren garan deerden. De totale oplage is 1900 exem plaren. Het boekje is in een beperkt aantal voor- verkoop beschikbaar. De prijs is 2,50 per exemplaar. Wij hopen nog gelegenheid te hebben op de inhoud terug te komen. GOES. De Goese melkslijters kwa men in samenwerking met de Kon. Hol- landia zuivelfabriek in feestelijke verga dering bijeen. Tijdens de koffietafel die hieraan voor afging voerde de voorzitter van de Goese melkslijtersvereniging het woord. Hij bood de heer Huijskens, chef melk- ontvangststation, een cadeau aan omdat hij binnenkort 25 jaar aan de Hollandia- fabriek verbonden is. Mevr. Huijskens werd in deze huldiging betrokken door het aanbieden van een bouquet. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heren Karelse, secretaris van de Goese melkslijters vereniging, Van Sprundel, directeur der Kon. Hollandia- fabriek Bergen op Zoom, en de heer Odijk, namens de hoofddirectie van ge noemde fabriek. Alle sprekers deden hun gelukwensen gepaard gaan met het aanbieden van prachtige cadeaus aan de heer Schipper naar aanleiding van net feit dat hij gedurende 12% jaar de voorzittershamer heeft gehanteerd. De heer De Schipper werd dank gebracht voor alles wat hij in die jaren voor de vereniging heeft gedaan. Mede namens zijn vrouw dankte de heer De Schipper, zoals ook de heer Huijskens had ge daan, voor de woorden tot hem gericht en voor de prachtige cadeaus. De avond werd verder gezellig doorge bracht met het houden van een lezing, verduidelijkt met kleurendia's door de heer De Jongste uit Vlaardingen, die onlangs een reis door de V.S. van Noord-Amerika heeft gemaakt en op bovengenoemde Ayijze zijn indrukken daarvan weergaf. Al met al een buitengewoon leerzame avond, welke de onderlinge band tussen slijters en leverend bedrijf zeker zal hebben versterkt. Dinsdag vergadering vereniging Annaland 20 december zal de jaar- worden gehouden van de Landbouwbelang" te St. Raad Kerkwerve KERKWERVE. De raad van Kerk werve besloot na onderzoek van de ge loofsbrieven de volgende leden tot de nieuwe raad van Midden-Schouwen toe te laten: M. L. Hoogenboom (P.v.d.A.), J. H. de Jonge (P.v.d.A.), I. W. Pad mos (A.R.), J. N. Viergever (A.R.), D. van der Wekken (A.R.), W. J. de Vrie- ze (C.H.U,) en J. der Weduwen (V.V.D.) De raad heeft voorts besloten tot elec- trificatie van de verlichting van de ha ven Flaauwers over te gaan. De ver lichting gebeurt thans nog steeds met petroleumlampen. De besluiten tot het heffen van rioolbelasting en haven- en kaaigelden verordeningen die 1 januari 1961 in de plaats moesten treden van verordeningen die op die datum vervie len in te trekken. De oude verordenin gen behouden, ingevolge de wet op de gemeentelijke herindeling, hun werkings duur tot 31 december. VLISSINGEN. De Kerstnachtdienst in de Sint-Jacobskerk te Vlissingen zal dit jaar uitgaan van de Ned. Hervorm de Kerk. Dit in aansluiting op vbrige jaren toen interkerkelijke diensten plaatsvonden. Aan de verschillende kerken in Vlissingen is echter gevraagd een deel van de liturgie te verzorgen. Gunstige reacties werden al ontvangen van de Lutherse Kerk, Doopsgezinde kerk en' de Vereniging voor Vrijzinnig Hervormden terwijl ook het muziekcorps van het Leger des Heils aan deze dienst zal medewerken. Om tien uur gaan de deuren open, om halfelf begint de Kerstzang en de eigenlijke kerkdienst vangt aan om elf uur. Het eerste deel van de liturgie wordt verzorgd door do minee van Beek en het slot door domi nee Metting van Rijn en de preek wordt verzorgd door dominee Rothfusz. 's-HEER ABTSKERKE. De ge meenteraad van 's-Heer Abtskerke zal op 20 december des avonds om 7.30 in vergadering bijeenkomen. In deze ver gadering zal de begroting worden be handeld en diverse commissies zullen worden herkozen. Als lid van het Bur gerlijk Armbestuur worden aanbevolen B. Markusse (aftredend), en M. Remijn- se. De politieverordening wordt gewij zigd door invoering van de z.g. zwarte lijst. Voor de bouw van de school en de onderwijzerswoning wordt voorgesteld de architect P. J. 't Hooft. GOES. De afdeling Goes van de Ned. Christ. Handelsreizigersvereniging kwam vrijdagavond in de Caisson te Kapelle bijeen. Op het programma stond deze avond, mossels eten. De aanwezige dames en heren hebben zich te goed ge daan aan deze heerlijke Zeeuwse lekker nij. Tevens werd het resultaat bekend gemaakt van de aanwervingsactie voor nieuwe leden. Verder hebben de dames en heren zich op deze avond nog in intieme kring aangenaam vermaakt. GOES. Op zaterdag 31 de cember a.s. maakt griffier A. Mol zijn laatste gang naar het polderhuis van het waterschap „De Brede watering van Zuid-Be veland". Het zal ongetwijfeld een zware gang zijn. Sedert 1932, toen hij werd benoemd tot griffier van het waterschap „De Brede Wate ring bewesten Yerseke", heeft de heer Mol veel lief en ook veel leed in het waterschapsbestel meegemaakt. Hij is als het ware vergroeid met het werk van het waterschap. Een werk, dat hem lief was geworden. Daarom ook zal het afscheid zwaar vallen. De heer Mol heeft de pensioengerech tigde leeftijd bereikt en wordt op gevolgd door de heer J. C. M. Glerum. Op woensdag 21 decem ber zal na af loop van de algeme ne vergadering van het water schap affcheid van de heer Mol worden genomen. Het was voor de heer Mol een gro te overgang, toen hij in 1932 uit* de fruitteelt midden in de problemen van het waterschap ,,De Brede Wa tering bewesten Yerseke" stapte. Maar met groot elan gaf hij zich aan zijn taak. Ja, ook toen waren er grote problemen. Wij herinneren alleen maar aan het economische dieptepunt, waarin ons land in die jaren verkeerde. Samen met één klerk (er waren twee personeelsleden in de admini stratieve sector van het water schap) pakte de heer Mol de pro- blemen energiek aan. Uren kan de heer Mol over zijn wel en wee bij het waterschap ver tellen. Over de verbetering van de waterafvoer, waaraan het toenmali ge waterschapsbestuur ook grote aandacht schonk, over de verbete ring van de wegen en over de ver sterking van de zeeweringen. Het ad ministratieve werk eiste eveneens de volle aandacht op. De notulen van de vergaderingen werden bijv. met de hand geschre ven. Trouwens in die tijd waren de schrijfmachines nog niet zo in zwang. Bij zijn aanstelling in 1932 kon de heer Mol nog niet de schrijf machine hanteren Hij had het echter gauw onder de knie. Het dijkgeschot bedroeg in de der tiger jaren 17,50 per ha, bij de concentratie der waterschappen was dit bedrag gestegen tot 45 gulden per ha (thans gemiddeld 58 gulden per ha). Voor de vronen waren de ze bedragen resp. 10 gulden en 40,20 per hectare (en nu 54,80 per ha). In 1936 kwam de belasting voor gebouwd tot stand, hetgeen ook veel werk met zich meebracht. Vlak voor de oorlog werd de verbouwing van het polderhuis voltooid. De heer Mol kreeg toen de beschikking over een grote kluis, waarop hij nog trots is. In deze kluis wordt het kostbare archief bewaard, dat te ruggaat tot het jaar 1500 en vrijwel compleet voorhanden is. De oorlogsjaren vormen een apar te bladzijde in het levenswerk van de heer Mol in dienst van het wa terschap. Een donkere bladzijde. Het polderhuis werd door de Duitsers in beslag genomen, op een kamer na. In deze kamer werd het water- Schapswerk voortgezet. De heer Mol deed echter meer; hij hielp op voor treffelijke wijze de onderduikers. In de oorlog, het was in 1943, moest nog een extra heffing van ze ven gulden per hectare geheven van wege hoge kosten verbonden aan stormschade. Opmerkelijk is nog, dat de heer Mol tijdens zijn ambts periode slechts één oeververschui ving heeft meegemaakt. De heer Mol slaat deze bladzijde het liefst zo gauw mogelijk om. Verder bladerend komen wij dan bij een goednieuwe bladzijde: de con centratie van de polders en water schappen. Maar voor dit hoofdstuk werkelijkheid werd, was op voor stel van de heer Mol in 1950 het re gistratuurstelsel ingevoerd, was de administratie vrijwel volledig me- chaniseerd en werden de aanslagbil jetten, die vroeger zelf werden ge maakt, via de ponskaartendienst van de Unie van Waterschapsbon- der. vervaardigd en beschikte hij over meer personeel dan die ene klerk in 1932. Ook was bij de con centratie op 1 januari 1959 reeds een begin gemaakt met het brengen van de zeedijken op deltahoogte (bij Hansweert) Nu de concentratie zelf. Het was geen kleinigheid voor griffier Mol en zijn medewerkers om er 61 nieuwe polders bij te krijgen. Het strekt hem tot eer, dat hij kans heeft gezien om vrijwel geruisloos een geheel nieuw administratief ap paraat te bouwen. Geen sinecure. Thans mag gezegd worden, dat ad ministratief het waterschap over een goed lopend orgaan beschikt. Uiteraard ging dit niet altijd van zelf. De personeelsstaf werd aan zienlijk uitgebreid en ook het pol derhuis werd radicaal verbouwd. En aan het eind van zijn actieve loopbaan bij het waterschap mag de heer Mol zeggen: ik ben tevre den over hetgeen nu bereikt is. Hebt dus geduld broeders tot de komst des Heren. Jac. 5 7a Geduld, velen hebben een hekel aan dat woord! Dat is ook wel een beetje te begrij pen. Er wordt zo vaak tegen een zieke of tegen iemand die bet moeilijk beeft ge zegd: „Je moet meer geduld hebben!" En dan denken we meestal aan lijdelijke be rusting. Het is nu eenmaal niet anders, leg je er toch maar bij neer. Of, bet zal wel zo moeten wezen. Maar dat bedoelt Jacobus bier zeker niet! Jacobus is wel de laatste die er zich bij neer zal leggen dat er zoveel ellende en onrecht in de wereld is. Even min als de profeten, die hij bier noemt als voorbeeld van het rechte geduld, er maar in berust hebben dat er ernstige wantoe standen heersten in Israël. En ook Job heeft fel geprotesteerd tegen vrienden die hem de gedachte wilden opdringen: Het zal wel zo moeten wezen Job, je zult het wel verdiend hebben, draag het nu maar gedul dig. Job heeft dit geduld pertinent gewei gerd en toch wijs\ Jacobus op hem, om zijn oproep kracht bij te zetten: Hebt dus geduld broeders tot de komst des Heren. We zullen deze oproep moeten leren in het verband van heel deze brief. En dan valt ons toch juist op dat Jacobus de vin- 'ger heeft gelegd bij tal van zwakke plekken in de samenleving. Hij heeft fel gewaar schuwd tegen de zonden van de tong, tegen hartstocht en wereldliefde, tegen laster praat en sociaal onrecht. Hij heeft opge wekt om in geval van ziekte en leed de no dige maatregelen te treffen. Te midden van deze, van activiteit bruisende woorden, staat dan de opwekking: Hebt dus geduld broeders tot de komst des Heren. Jacobus is nl. wel zo nuchter dat hij beseft dat hij de zonde met al zijn ellendige gevolgen niet uit de wereld kan helpen. We moeten wel met al onze krachten er tegen ingaan, maar voor de rest zullen we toch moeten wachten tot de komst van de Here Jezus. Het geduld waartoe Jacobus ons opwekt, trilt van de spanning: Als de Heer komt dan zal alles goedkomen, dan zal het ge daan zijn met de macht van de zonde. Hij zal alles nieuw maken. Dit geduld hebben wij ook nodig. Het geduld van de landman die zelf al het mogelijke heeft gedaan om een goede ontwikkeling van het zaad te be vorderen, maar die verder af moet wach ten, wat bet worden zal. Natuurlijk is dit geduld geladen van spanning. Zo moeien wij alles doen wat in ons vermogen ligt om de zonde uit het leven te wereai. We hebben de plicht om ons in te spannen om onrecht, ziekte en honger te bestrijden. En wat dal betreft geeft God ons vandaag geweldige mogelijkheden. Maar tegelijk zullen we goed moeten be seffen, dat alles pas terecht zal komen als de Here Jezus weer komt. En daarom: Hebt dus geduld broeders en zusters, tot tie komst des Heren. GOES. De Bond van Harmonie- en Fanfare-veremgingen in Zeeland houdt vandaag om ihalf twee 's middags in „De ■Prins van Oranje" een algemene ver gadering. Op de agenda staan naast de verkiezing van bestuursleden bespreking in 1961 te houden concoursen. Van „Ons Genoegen" te Nisse en „Rillan- dia" te Rilland werden aanvragen ont vangen voor het te organiseren Pink sterconcours. Waarschijnlijk zal het solistencon cours wederom in a'e maand maart wor den gehouden. De plaats, waar dit zal geschideen wordt door de Vergadering bepaald. De in de tweede helft van juni te houden marswedstrijd gebeurt in Domburg en het zaalconcours van 1961 in de tweede helft van oktober. Ook hier wordt de plaats en a'e precie ze datum nog vastgesteld. Uit het jaarverslag van de bond blijkt dat 'iet aantal aangesloten verenigingen met één steeg, namelijk „Agatha" uit Aagtekerke. Er zijn nu 36 aangesloten verenigingen. Het aantal leden liep iets omhoog en bedraagt nu 1180. MIDDELBURG. De Middelburgse ouden van dagen hebben eindelijk een eigen huis! Gistermiddag werd de be jaardensociëteit in de Nieuwstraat on officieel door talrijke oudjes in gebruik genomen. De biljarttafel en de domi nospelen waren bij de heren direkt in druk gebruik, terwijl de dames van de vele gezellige zitjes bezit namen en kof fie dronken. De Stichting Bejaardenzorg is door het gemeentebestuur in staat gesteld deze moderne, fraai ingerichte sociëteit in gebruik te nemen. B. en W. zullen binnenkort het pand officieel aan de stichting overdragen. De twee ruime zitzalen bieden plaats aan tachtig be jaarden, terwijl er voor de zomer ook een terras is. Verder een grote keuken, een ruime hal en toiletten. De dames van het U.V.V. verzorgen om de dag de oudjes. Dat zij voor de ze opofferende taak gewaardeerd wer den, bleek gistermiddag wel. Zij kre gen namelijk naast de dank van het stichtingsbestuur ook bloemen aangebo den. TERNEUZEN Omstreeks zes uur gisteravond werd de heer L. uit Sluiskil door een auto geschept op de weg Axel- Terneuzen. Het was ter hoogte van drie wegen dat de gebroeders L. op de fiets zonder op te letten overstaken. Uit de richting Terneuzen naderde een perso nenauto bestuurd door P. M. M. uit Ter- neuzen. De heer L. werd aangereden en belandde in de berm van de weg. Hij verd met een hersenschudding en in wendige kneuzingen naar het zieken huis vervoerd. Geachte redactie, Het verheugt mij in het antwoord van de heer Roose te mogen lezen dat het zijn bedoeling niet was om de „eenvou dige vrouw" te kleineren, het is alleen jammer dat de bezoekers van die avond het ook niet begrepen hebben net zo als ik. Anders was het gegrinnik en commentaar achterwege gebleven. Wat mijn optreden (vragen stellen op zijn betoog) betreft, verbaast het mij niet dat de heer Roose het weinig aan trekkelijk vindt om een vrouwelijk K.V.P.-lid een antwoord op haar vragen te moeten geven. Het verbaast mij alleen dat de heer Roose het niet kan begrij pen dat ook de vrouw haar eigen me ning heeft en haar gedachten zodoende kan formuleren. Hoogachtend, mevr. Vervest.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3