Debré: Onlusten waren werk van minderheid HAILE SELASSIE wil voorkomen dat historie zich herhaalt KANSLOOS VOORSTEL OVER ALGERIJE 25 ABB AS: REFERENDUM MOET MISLUKKEN! Verklaring in VLIEGRAMP BOVEN NEW YORK maasfrichts Onderzeeboten voor lanceren Polaris REPUBLIKEINEN OP TWEE SLEUTELPOSITIES VERLOOR DE KEIZER ZIJN TROON? dagje-over-springer...? Va/Sa Grote massa van mohammedanen trouw" negen punten FIN LANDT IN DICHTE MIST OP SCHIPHOL AMERIKA BIEDT N.A.V.O. AAN: ...JUSTITIE... BIBBERZIEKTE STEEKT KOP WEER OP Zaterdag 17 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 10 Hulp Vallende vuurzee Samenvatting SCHROOTAFFAIRE IN SOESTERBERG TWEE DOELEN Kennedy's jongere broer krijgt justitie STABILITEIT BESTE MAN ZEER OUD IN VERDRUKKING Plebisciet onder internationaal toezicht EXTRAATJE VOOR PERSONEEL N.S. Memorie van antwoord op Mammoetwet op komst LIJN-SALOMO SLECHTS MEDELIJDEN Grijsaard beraamde aanslag op leven van Kennedy Oproep aan Algerijnen f) O A an onze correspondent PARIJS. „De onlusten tijdens de Gaulles jongste reis naar Algerije waren liet werk van een minderheid, een com plot van een kleine groep Euro peanen, later gevolgd door een groepje Arabieren. Maar de grote massa van de mohamme danen gaf een ontroerende demonstratie van hun trouw." Zo heeft premier Debré gisteren in een regeringsverklaring voor de Nationale Vergadering de officiële Franse opvatting over Eigen nieuwsdienst SCHIPHOL Alsof er geen vuiltje aan de lucht was zette een piloot van de Finn air zijn Caravelle gisteren netjes op Schiphol aan de grond. Een opmerkelijke prestatie, want boven de luchthaven hing zo'n dichte mist dat andere toestellen genoodzaakt wa ren naar elders uit te wijken. Twee keer moest een DC-8 door vliegen naar Frankfort, evenals een uit Parijs komende Viscount. De Finse piloten hebben de naam dat zij prak tisch altijd hun bestemmingen weten te bereiken. Eén machine week juist naar Schip hol uit: Een Viscount van de K.L.M. uit Londen, die op het mistige Zestien hoven had moeten landen. Op Schip hol viel de situatie op dat moment nogal mee. (Advertentie) Vervolg van pag. 1 rampe Er was op het laatst geen door komen meer aan voor politie, brand weer- en ziekenwagens. Van het kerkgebouw dat in brand geraakte, is* vrijwel niets over geble ven. Van een flatgebouw van drie ver diepingen is de gehele voorkant afge slagen. Een blok. woningen is herscha pen in een brandende stinkende ruïne. Uit geheel New York werden per helikopter artsen en verpleegsters naar Brooklyn en Staten Island vervoerd. Bootjes van de politie zochten naarstig het water af bij de plaats waar het tweede vliegtuig neer kwam, vlak bij het havengebied van Staten Island. Er zijn zeker inzittenden van dat vliegtuig in het water terechtgekomen. Mevrouw Constance Giazzi die in Brooklyn woont, vertelde: „Ik was net in de bloemenzaak van mijn vader toen ik de geweldige klap hoorde. Ik zag verschrikkelijke dingen toen ik naar buiten keek. Een jongen rende als dol geworden van de plaats waar het vliegtuig neerstortte. Zijn gezicht zat onder het bloed. Mijn man greep hem en schudde hem door elkaar, maar hij rende door. Hij kon niet stoppen. Ik weet niet of hij in het vliegtuig had gezeten". „Het was net een grote bom", zei een vrouw die de ramp van nabij meemaak te. „Ik zag een enorme rookzuil en een vuurzee viel uit de hemel neer". De straten waarop de brokken van de DC 8 zijn neergekomen zijn geheel zwartgeblakerd. Tientallen auto's staan uitgebrand langs de kant. Uit de bran dende huizen geredde meubels staan tussen scherpe lappen aluminium van het vliegtuigwrak. Doden die uit het vliegtuig warén geslingerd vond men tot ver in de omtrek. Onder de inge storte gevel van een flatgebouw is een k'rinp auto verpletterd. Men weet nog niet wat er van de inzittenden is ge worden. de jongste tragische gebeurte nissen. in Algerije die 125 doden eisten, weergegeven. In de Nationale Vergadering werd deze regeringsverklaring, die een resumé vormt van al hetgeen er na de Gaulles rede van 4 november ge beurd en besloten is, vooral in het begin heftig aangevallen door de extreem-rechtse groeperingen, welke aanvallen telkens of door de voorzitter werden afgeslagen of door het applaus van de Gaullistische afgevaardigden werden overstemd. De M.R.P. en de socialisten ontvingen de verklaring koel. In de Senaat, waar minister Joxe haar voorlas, wekte het stuk geen bij zondere beroering. De verklaring kan in negen punten worden samengevat: 1 Aan de recente gebeurtenissen in Algerije ligt een complot van een kleine groep Europeanen en Arabieren ten grondslag. 2 Het leger heeft zich volledig buiten de politiek van het conflict gehou den en slechts gedaan wat het werd opgedragen. Het heeft zijn taak voor treffelijk opgevat, niet alleen op het slagveld maar ook bij de technische en culturele ontwikkeling van het land. Het zal deze taak blijven voortzetten ook na het referendum. 3 Maatregelen zijn genomen om de schuldigen te straffen en nieuwe ongeregeldheden te voorkomen. A De politiek van de Gaulle, die steunt op de samenwerking tussen twee bevolkingsgroepen, zal worden voort gezet. c Het is niet mogelijk dat een min- derheid aan de meerderheid haar wil oplegt. Daarom moeten de Euro peanen vreedzaam met de Arabieren samenleven en hen helpen omdat zon- T wee maal half jaar geëist Van onze correspondent UTRECHT Beschuldigd van knoeierij met weegbriefjes voor partijen schroot hebben gistermiddag voor de Utrechtse rechtbank de 41-jarige autosloper en koopman D. de R. uit Amersfoort en de 53-jarige gewezen ambtenaar op het de partement van defensie P. J. v. d. O. uit Soesterberg terecht gestaan. Wegens de knoeierijen, waardoor het rijk in 1958 voor ruim zeventienduizend gulden was benadeeld, eiste de officier van justitie tegen elk van hen een half jaar gevan genisstraf. In maart 1958 had de koopman 160 ton schroot gekocht, die op het vliegveld Soesterberg waren opgeslagen. Toen de prijs van het schroot enige weken later daalde kreeg De R. spijt van zijn koop. Hij sprak erover met de ambtenaar v. d. O., die met de verkoop van het oude materiaal was belast. Door toedoen van de ambtenaar werden verscheidene weeg briefjes niet ingeleverd, wat de koopman ruim zeventien mille opleverde. De amb tenaar kreeg vijfhonderd gulden voor de moeite. De raadslieden wezen er gisteren op dat de administratie gebrekkig was en de controle onvoldoende. Daardoor zou den knoeierijen in de hand zijn gewerkt. der hen een Algerijns Algerije steu nend op Frankrijk, geen reden van bestaan kan hebben. g Frankrijk heeft aan de Algerijnse nationalistische regering gevraagd of zij een staken van het vuren wil maar hierop kwam geen antwoord. 7 Elke oplossing die in de Algerijnse kwestie van buiten Frankrijk komt is voor Frankrijk niet aanvaardbaar. O De regering zal er voor moeten zor gen de toestand meester te blijven. O Het referendum geeft aan de zelf beschikking van Algerije een wette lijke basis en op grond hiervan moet iedereen aan dit referendum mede werken in die zin dat Algerije krijgt waar het recht op heeft. Senatoren en afgevaardigden zijn nu tot april van het volgende jaar met reces gegaan. In die tussentijd kunnen zij de Gaulles rede van 4 november bestuderen die zij gisteren mee naar huis kregen. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is gisteren de 48-jarige mevrouw H. Bouw man uit Venray in het ziekenhuis over leden aan de verwondingen die zij maan dag had opgelopen bij een botsing met haar auto tegen een boom in haar woon plaats. Advertentie JAN STEEN (1626-1679) schilder van „Hal vrolijk* gezelschap" Kreeg jan Steen nu eenzelfde uitbundig gezelschap te schilderen, dan vonden wij het op zijn doek terug, zittend rond een tafel gedekt met het Maastrichts Boeren bont van de n.v. Koninklijke Sphinx. Ce'ramique. De frisse kleuren, de blije decoratie en de prettige vorm van dit echt Maastrichts aardewerk zouden deze 17e eeuwse meester van het gezellige genre in het bijzonder boeien. Met de moderne vrouw zou Jan Steen terecht opmerken: AARDEWERK is waardewerlc aitr dw natuurlijk «n dt N.V. KONINKLIJKE SPHINX (Cf AMIQUK V/H. PETRUS REGOUT - MAASTRICHT. Van onze correspondent PARIJS De Verenigde Staten hebben, zij het onder voorbehoud, de Noordatlantische Verdragsorganisatie aangeboden, onderzeeboten te leveren die raketten van het type Polaris kunnen lanceren. Deze raketten, die een actieradius hebben van meer dan 3000 km, zijn voorzien van een kern bom. De Navo wordt, wanneer zij de beschikking over deze wapens heeft, de vierde macht ter wereld die be schikt over kernwapens, Minister Herter deed het aanbod op de vergadering van de Atlantische Raad die nu te Parijs bijeen is. Hét voorbehoud dat hij daarbij maakte was dat de regering-Eisenhower, die over een maand zal worden opgevolgd door de regering-Kennedy, natuurlijk haar opvolgster niet kan binden. Er wordt echter niet aan getwijfeld dat ook de- nieuwe democratische regering, die 20 januari in functie treedt haar steun zal geven aan het plan dat gisteren door minister Herter is gelanceerd. De eerste onderzeeboten, (die zullen wor den voortgestuwd door kernreactors) kunnen, samen met de bijbehorende raketten, niet worden geleverd voor 1963. Het Amerikaanse aanbod beoogt twee dingen. In de eerste plaats is het de bedoeling dat op deze wijze de klei nere landen ervan weerhouden wor den, hun eigen kernwapens te gaan maken. Wat Frankrijk betreft' is dat een ijdele hoop, want de Franse rege ring wenst een eigen met kernwapens uitgeruste mobiele strijdgroep op de been te brengen. In de tweede plaats hopen de Ame rikanen dat de bondgenoten nu het onaangename gevoel kunnen kwijtra ken dat er over hun hoofden heen be slist wordt wanneer er van kernwa pens gebruik wordt gemaakt. Tot nu toe is het namelijk zo dat de beslis sing over het gebruik van die wapens uitsluitend in handen van de Ameri kaanse regering ligt. Het Amerikaanse voorstel houdt de levering in van vijf door kernreactors voortstuwende onderzeeboten, die elk Zestien raketten van het modernste typt aan boord kunnen hebben. De kernladingen van deze raketten zou- dep worden-opgeslagen in landen van de Navo die daartegen geen bezwaar hebben. WASHINGTON In weerwil van de jarenlange kritiek van de Demo craten op het financiële en militaire beleid van' de Republikeinse regering- Eisenhower heeft senator Kennedy, de nieuwe Democratische president van de Verenigde Staten, Republikeinen benoemd als minister van financiën en minister van defensie. Kennedy was gisteren bijna met zijn forma tiewerkzaamhe den klaar. Hij maakte de be noeming bekend van C. Douglas Dillon, thans on derminister van buitenlandse za ken voor eco nomische aan gelegenheden in de Republikein se regering, als minister van buitenlandse za ken 'en van zijn 35-jarige broer Robert Kennedy als minister van DILLON justitie. Een dag eerder had hij Arthur Goldberg, adviseur van het grote vakverbond AFLCIO, be noemd als minister van arbeid, en Or- ville Freeman, de gouverneur van Minne sota. als minister van landbouw. Er restte Kennedy gisteren alleen nog de benoeming van de minister van poste rijen. Een neger die voor die portefeuille was aangezocht, het lid van het Huis van Afgevaardigden William Dawson, be dankte Kennedy eergisteren voor die eer. De twee Republikeinen die de sleutel posities van financiën en defensie in de nieuwe Democratische regering hebben gekregen. Dillon en Robert McNamara, zullen Kennedy bijstaan in zijn streven naar financiële stabiliteit en handhaving van de militaire paraatheid. Kennedy verklaarde dat hij bij het kiezen van Dillon en McNamara alleen Advertentie WASHINGTON (Reuter) Op de dag van de benoeming van haar man tot minister van justitie is mevrouw Ethel Ken nedy wegens te hard rijden in haar auto veroordeeld tot beta ling van veertig dollar boete. door een onzer redacteuren AAR niemand revolutie of rebellie had verwacht is woensdagmorgen een staatsgreep uitgevoerd. Terwijl keizer Haile Selassie op diplomatieke reis in Brazilië verbleef, heeft een groep officieren, met kroon prins Asfa Wossen als symbolisch hoofd, d,e keizer afgezet. In Europa heeft men tot woensdag met iets van vertedering aan Ethiopië gedacht: Een dapper land onder een sympa thieke keizer, dat zich moedig her stelde van het Italiaanse schrik bewind. Want Ethiopië associeerde men doorgaans onmiddellijk met die barbaarse strijd van 1935, toen een onmachtige en onwillige Volkenbond niet verhinderde, dat het Italiaanse leger onder Graziani en Badoglio met gasbommen en mitrailleurs het primi tief bewapende Abessinië, zoals Ethio pië werd genoemd, overrompelde. Hiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiimiiiimiiiii" FEITELIJK is die Europese vertedering een beetje arrogant, want de geschiedenis van Ethiopië is ouder daai die van de meeste Europese landen. Waarschijnlijk hoewel dit slechts legenden zijn heeft ook Ethiopië een rol gespeeld in de Nubische opmars naar Egypte, omstreeks 1500 voor Christus. Vast staat, dat het vrij kleine Afrikaanse land in 327 kennis maakte met het christendom. Zware gevechten heeft het Ethiopië moeten voeren tegen de vloedgolf van het mohammedanisme, maar het christendom won deze strijd, hoewel de kerk van Ethiopië na 451 een zuiver oosters en met heidense elementen verweven karakter kreeg door zich aan te sluiten bij de Koptische afscheiding van Rome. Het gezag in Ethiopië heeft altijd op de Bijbel gesteund. De heerser was altijd een afstammeling van Menelik, een zoon v«*n Salomo en de koningin van Sheba. Hoewel de r.k. kerk in de zeventiende eeuw nog een felle poging heeft gedaan haar gezag in Ethiopië te herstellen, behoort slechts een fractie van de bevolking (0,3 pet.) tot de r.k. kerk. HiiiiilHlmiiuiiiiiiiHfiHiiiiimiiliiHimiimmmilimilliiiiHiii. DE vorige eeuw kwam Ethiopië in de verdrukking door de kolonisatiedrang van Europa. Het land was juist, toen de expansiedrang van Europa losbrak, in een hevige binnenlandse crisis ge wikkeld. Kleine heersers in de binnen landen stoorden zich niet meer aan het centrale gezag in Addis Abeba, dat nog slechts een sehijn-macht was. Een re volutie maakte in' 1855 een einde aan „de dynastie Salomo". De nieuwe vorst een legeraanvoerder, wilde Egypte bin nentrekken, kreeg niet de verwachte Advertentie bent u een de overweging had laten gelden dat hij de beste man nodig had. ongeacht de politieke overtuiging van de betrokkene. McNamara accepteerde na overleg te hebben gepleegd met aftredende minister van defensie, Thomas Gates. Dillon ac cepteerde na te hebben gesproken met president Eisenhower en vice-president Nixon. Men mag dus aannemen dat het aan bieden van twee van de drie belangrijk ste Amerikaanse ministeries deor Ken nedy, en juist de twee waartegen hij altijd het felst van leer is getrokken, de Republikeinse partij welgevallig is ge weest. In politieke kringen in Washington ziet men in de benoeming van Dillon en Mc Namara dan ook een aanwijzing dat Ken nedy wat financiën en defensie betreft de soep heel wat minder heet zal gaan eten dan hij deze in de verkiezingscam pagne en in de maanden daarvoor wilde laten opdienen. zijn radio of tv alleen op dins-donder-zonof alleen op woens-vrij- za terdag bij u aan Dan raden wij u een abonnement op Vrjje Geluiden vastberaden af. Maar bent u eeu kritische luisteraar die kijkt of luistert naar wat goed is van welke omroep ook - dan is Vrije Geluiden het beste radio-tv-blad dat u kunt kiezen. Volledig en overzichtelijk... onpartijdig in vermelding en toelichting van de belangrijkste programma's in binnen- en buitenland. Door u te abonneren op Vrijje Geluiden steunt u tevens het streven van de VPRO naar een nationale omroep - waarin niet alleen de zuilen, maar alle facetten in ons volksleven tot uiting komen - en de gewone uitzendingen „ontzuild" zijn. Geen eenheidsomroep, maar accentueren wat ons bindt! De prijs van Vrije Geluiden? 3.25 per kwartaal. U kunt u abon neren (of een proefnummer vragen) bij de VPRO, postbus 11, Hilversum. Nu! dan ontvangt u de decembernummers gratis. In Voorthuizen Van een onzer verslaggevers VOORTHUIZEN De vreemde bibber en slaapziekte, die een paar weken geleden Voorthuizen verontrustte, is nog niet geweken. Het lijkt erop, alsof de kwaal, waartegen geen remedie ge vonden is en waarvan de oorzaak ondanks een langdurig medisch onder zoek niet is vastgesteld, de laatste dagen de kop weer opsteekt. Gisteren vielen vijf leerlingen uit de derde klas van de Prinses Wilhelmina- school dezelfde, die de vorige keer getroffen werden zonder aanwijsbare oorzaak in een diepe slaap. De overige kinderen, die ook in het eerste stadium tot de patiëntjes behoor den, hebben er weinig last meer van, hoewel ze af en toe nog wel over hoofdpijn klagen. Een paar andere kinderen worden van tijd tot tijd over vallen door het wonderlijke bibberen, waardoor hun schrift onleesbaar wordt. Uit schrijfproeven is af te leiden, dat de symptomen niet zijn afgenomen. Op korte termijn zal er opnieuw een grondig onderzoek worden ingesteld. De belangstelling voor de mysterieuze ziekte is groot: het hoofd van de school krijgt regelmatig brieven, waaronder vele uit het buitenland, waarin hem raad wordt gegeven of inlichtingen worden gevraagd. NEW YORK (AP) Het voorstel voor een volksstemming onder internatio naal toezichtin Algerije, waarbij de Algerijnen zich vrijelijk kunnen uit spreken over hun toekomst, heeft gisteren in de politieke commissie van de Assemblée der Verenigde Naties een meerderheid van 47 op 20 stem men gehaald, waarbij 28 landen zich onthielden. Het betekent voorlopig alleen dat de resolutie aan de Algemene Vergade ring zal worden voorgelegd, maar of het ook daar de vereiste meerderheid van ruim twee derden (onthoudingen gelden in de commissies niet als stem men) zal halen, is bij lange na niet ze ker. Voor de hand ligt in elk geval dat de aanbeveling verworpen zal worden door Frankrijk dat alle verga deringen övër de Algerijnse kwestie totnogtoe geboycot heeft omdat het deze als inmenging in zijn binnenland se aangelegenheden beschouwt. Amerika tegen Amerika stemde tegen de Afrikaans- Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Het spoorwegperso neel kan rekenen op een extra uitke ring over 1960 vaji globaal anderhalf procent van het jaarloon als honore ring van verrichte extra inspanning. Zij komt bovenop de normale kerst gratificatie van 60 gulden voor ge huwden en 30 gulden voor ongehuw- den. Aan het college van rijksbemid delaars zal goedkeuring worden ge vraagd door het georganiseerd over leg van partijen. Aziatische resolutie omdat het voor stander is van een referendum onder neutraal toezicht en voorts vreest dat onder de huidige omstandigheden deze resolutie slechts een aanmoediging kan betekenen voor de extremisten aan beide zijden. In de commissies is voor goedkeuring van resoluties slechts een eenvoudige meerderheid vereist, maar in de Assem blee wordt een meerderheid van twee derden noodzakelijk en ook al blij kens de stemverhouding over de laat ste en essentiële clausule van de re solutie (38 tegen 33), verwacht men niet dat de resolutie het zal „halen" waarbij Frankrijks afwijzende houding dan nog steeds buiten beschouwing is gelaten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De memorie van ant woord op de Mammoetwet (de wet op het voortgezet onderwijs) zal binnenkort verschijnen, zo deelt minister Cals de Tweede Kamer mee. Tevens zegt de minister toe op korte termijn zijn nota inzake de uitbreiding van het hoger onderwijs aan de Kamer voor te leggen; het zal een zeer uitvoerig stuk worden. De bewindsman heeft de voorkeur ge geven aan de term „uitbreiding van het hoger onderwijs" in plaats van de veelal gebruikte uitdrukking „spreiding hoger onderwijs" Dit laatste zou ten onrechte de indruk kunnen wekken dat bij de uit bouw van het hoger onderwijs in de komende jaren aan de oprichting van nieuwe instellingen de voorkeur zou worden gegeven. Britse steun hierbij en lokte een geschil met Engeland uit; in 1868 pleegde hij in het door de Britten belegerde Magdala zelfmoord. Omstreeks die tijd bezette Italië de smalle kuststrook Eritrea, waardoor Ethiopië geen uitweg naar zee meer had. Van een nieuw geschil met Egypte, waarin keizer Johannes IV in 1889 sneuvelde, maakte Italië gebruik om vanuit Eritrea naar Ethiopië op te rukken. - jrnmmiirmniiiiiimmitiiinmmmiimiutHiMii - IN ditzelfde jaar riep Menelik II zich met behulp; van Italië keizer uit de lijn-Salomo was weer hersteld maar deze Italiaanse hulp weerhield hem niet om zeven jaar later tegen het steeds meer eisende Italië op te trekken. Italië werd in 1896 verpletterend ver slagen. Bij de dood van Menelik II in 1913 koos zijn opvolger zo duidelijk partij voor Italië en de mohammedanen, dat hij tijdens een staatsgreep werd afgezet, waarna de dochter van Menelik IJ, Zau- ditu, tot keizerin werd uitgeroepen, onder regentschap van haar neef. Deze neef de tegenwoordige Haile Selassie legde in 1924 de slavernij aan banden en nam vele maatregelen tot verheffing van zijn volk. Toen Ethiopië, dat in 1923 lid van de Volkenbond werd, in 1934 een klacht indiende tegen het concentreren van Italiaanse troepen aan zijn grens, liet men het kleine land bijna volledig in de steek. luMmttuiimimmmimiuimuiimuMMmiuiwiUHtitMumHuuuMMmmm TNE Franse minister Laval die enkele jaren later een openlijke verraders rol zou spelen had geheime afspraken met Italië gemaakt. Engeland weigerde voor Ethiopië te strijden en voor de rest had men slechts medelijden, toen de Italianen via moordpartijen op grote schaal een grauwe oorlogsroem in Ethio pië behaalden. Keizer Haile Selassie week uit naar Engeland en werd, toen Montgomery in 1941 de Italianen uit Ethiopië wegjoeg, 18 mei 1941 op zijn troon hersteld. Als Haile Selassie via de woensdag ondernomen staatsgreep zijn troon kwijt raakt, dan verliest hij de macht, zoals hij hem heeft gewonnen, want in 1928 zette hij tijdens een paleisrevolutie zijn tante keizerin Zauditu aan de kant en Verhief zichzelf tot keizer. De vraag echter, of Haile Selassie zijn troon heeft verloren, is nog lang niet beantwoord. HAILE SELASSIE WEST PALM BEACH (Reuter, AP) Een gepensioneerde postbeambte van 73 jaar is gisteren.aangebeden onder „ver denking van voorbereiding van een aan slag op' het leven van senator John F. Kennedy, die op-2G januari zal worden beëdigd als president van de Verenigde Staten. De aangehoudene, Richard Pavlick, had in zijn auto en in zijn hotelkamer explo sieven verborgen, zo bleek de politie toen huiszoeking werd gedaan. Pavlick is de man die Kennedy een stroom van dreigbrieven heeft gestuurd. In het gehele land werd daarom door de politie naar hem uitgekeken. De politie herkende hem toen hij gis teren wegens een kleine verkeersover treding werd aangehouden in West Palm Beach, waar de Kennedy's vaak met vakantie verblijven. Tijdens de ondervraging zop. Pavlick volgens de politie hebben gezegd dat hij van plan was geweest van zichzelf een menselijke tijdbom te maken en zich samen met Kennedy in de lucht te laten vliegen. Volgens zijn vroegere buren in Belmont (New Hampshire) zou Pavlick een ge boren querulant zijn die het ene inge zonden stuk na het andere naar de kranten stuurde. Pavlick zou tegenover de politie heb ben toegegeven dat hij al eens in een zenuwinrichting was behandeld. (Advertentie) cent modern per rof toiletpapier Van onze correspondent PARIJS Ferhat Abbas, de leider van de Algerijnse nationalistische regering, heeft in een radiotoespraak uit Tunis de Algerijnen opgeroepen „de strijd voor het ogenblik te staken maar -zich voor te bereiden op de ge vechten die andere gebeurtenissen noodzakelijk zuilen maken". Hij vroeg hun daarna alle krachten te willen inspannen om het „zogenaamde refe rendum" te doen mislukken. „Wij roepen u op", zei hij, „om deze sinistere maskerade een échec te doen worden." „De strijd die ge zijt begonnen is uitgegroeid tot iets groots. De wereld heeft deze beschouwd als een duide lijke overwinning voor de vrijheid, als een verschrikkelijke les voor de genen die de vrede willen vertragen en voor hen die een volk van zijn leger en zijn regering gescheiden vil len houden". Abbas verklaarde dat de gebeurte nissen hebben aangetoond dat de aan wezigheid van het Franse leger de be langrijkste hindernis is voor een op lossing van de Algerijnse kwestie. Bo vendien beschuldigde hij het leger er van slachtpartijen onder de Arabieren aan te richten. STAKINGSPAROOL Een stakingsparool dat voor gisteren door de Algerijnse nationalistische re gering was uitgegeven, is xn Algiers vrijwel niet opgevolgd. Slechts enkele winkels in de beneden-Kasjba waren dicht. De Arabische havenarbeiders verschenen echter allen op hun werk. Het parool werd slechts opgevolgd in Bone, waar 's middags vrijwel alle Arabische winkels dicht waren, en voor tachtig procent in Oran. Of dit uitsluitend aan de oproep te wijten is kan niet worden nagegaan daar het gisteren voor de Arabieren een zon dag was, een dag waarop vrij veel Arabieren htfn winkels sluiten. Van de andere kant is gisteren be kend geworden dat tijdens de kabi netsraad van donderdag generaal de Gaulle op vrij heftige toon de jongst- aanwezige van de ministers. Valéry Giscai'd d'Estaing, staatssecretaris van financiën, in antwoord op diens vraag of het niet beter zou zijn de wereld te laten weten dat Frankrijk Algerije nooit zou verlaten met het oog op mo gelijke represailles van de Algerijnse nationalisten, te verstaan heeft gegeven dat hij na het referendum in eigen persoon de hervatting van de onder handelingen ter hand zal nemen. De toon waarop hij dit zei herinnerde aan die waarop hij indertijd mededeelde dat hij het Franse volk wil raadplegen over zijn Algerijnse politiek en die de ministers in de oren had geklonken als het stellen van een vertrouwens kwestie. potter's ..LIN IA" MENTHOL PELLETS Te den hoest eh Kefelpii^ Uitwerking frappant^P

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 10