Vorstelijk geluk Belgen vijfde vorstin der ZEVENDE VROUW VAN EEN BELGISCH VORST FABIOLALAAN IN NUNSPEET Koninklijk gezin thuis met gast uit Spanje Vrijdag 16 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Vervolg van pag. 1 TWEE KEER INGEZEGEND IN MÜNCHEN aJSETtaS,. Don Juan Carlos Steeds sterker werd het spreekkoor en toen men zag, dat een hofdienaar een rood fluwelen tapijt met een gebor duurde gouden kroon erop over de ba lustrade van het balkon hing, toen ken de het enthousiasme nauwelijks meer grenzen. En daar, om klokke drie, zwaaiden de deuren achter het balkon open en toonden de koning en de ko ningin zich aan de wachtenden. Een ovatie kwam omhoog uit de ontel bare kelen en met een brede lach en een handzwaai beantwoordde de koning, van wie men zegt dat hij pas kan lachen sinds zijn Amerikaanse reis van vorig jaar, de betoonde aanhankelijk heid. Aan zijn rechterzijde stond ze dan: ko ningin Fabiola van België en één se conde zakte het gejuich, van bewonde ring en ontroering. Maar dan kwamen de stemmen weer opzetten, het „Vive la reine" werd niet geroepen maar gekreten, voeten werden platgetrapt, ellebogen in andermans ogen gestoken. De koningin, daar was ze, koningin Fabiola! In de nieuwe Belgische vorstin, die zes jaar geleden nog het lied componeerde: „Onder de witte maan Alleen met je verdriet voel je je verlaten omdat je nooit werd bemind" straalde tegemoet aan het volk, dat nog maar zo pas het hare is. Vier, vijf keer tilde koningin Fabiola haar bruidsboeket omhoog en zwaaide ermee naar die oneindige mensenzee en het was de koning, die de wind zag spelen in haar sluier en niet het gevaar van een verkoudheid wilde riskeren. -jé Nerveus zat koning Boudewijn met zjjn handen te spelen toen het Fabiola, zijn bruid, in de Sainte Gudule (Sint Goedele) even te machtig werd en het zakdoekje er aan te pas kwam. De Koninklijke rechterhand won het van de linker, die opbeurend op de schou der van de bruid gelegd had willen worden, tegen alle officiële decorum Sn. 'oningin Fabiola is de vijfde vorstin van België, maar de zevende vrouw die de echtgenote van een Belgi sche koning wordt. Twee vorsten van België hebben een twee-, de huwelijk gesloten. Koning Leo pold III huwde in de oorlog met mej. Liliane Baels, de tegenwoordige prin ses Liliane. Leopold II trouwde op zijn sterfbed met de Franse Blanche Lacroix, die al vele jaren zijn levens-" gezellin was. De eerste koning van België, Leo pold I van Saksen Coburg is ook twee keer gehuwd geweest, maar zijn eerste vrouw, Charlotte Augusta, de dochter van de latere George IV van- Engeland, stierf in het tweede jaar van zjjn huwelijk in 1817, dus nog voor hij in 1831 tot koning der Belgen- werd uitgeroepen. Een jaar na zijn troonsbestijging trouwde hij met prinses Louise, de dochter van koning Louis Philippe, van Frankrijk. Zijn huwelijk werd twee keer ingezegend. Leopold was namelijk protestant en zijn vrouw rooms-katholiek. In het slot der Fran-' se koningen in Compiègne werd het huwelijk daarom zowel voor een do minee als een rooms-katholieke gees telijke gesloten. Leopold II, die in 1865, op 30-jarige leeftijd zijn vader was opgevolgd, trouwde met de 17-jarige Maria Hen- riëtte, dochter van aartshertog Jo seph. Ook dit huwelijk werd eigenlijk twee keer gesloten. In slot Schön- brunn (zonder dat de bruidegom er bij was) volgens het Oostenrijkse protocol voor prins-aartshertog Ott- mann, tien dagen later werd het In de Sint Goedele te Brussel kerkelijk ingezegend doop de kardinaal-aarts bisschop van Mechelen. Op zijn sterf bed sloot, zoals gezegd, deze vorst zijn tweede huwelijk. België's derde vorst, koning Albert, trouwde als kroonprins met Elisabeth van Beieren. Hun huwelijk werd in Münehen gesloten. Op 5 november 1926 huwde nadat in Stockholm het burgerlijk huwelijk was gesloten in de Sint Goedele de vrouw die een grote plaats in het hart van alle Belgen verwierf: Astrid. Kardinaal Van Roey, die gisteren het koningshuwelijk inzegende, trouw de ook Leopold III en Astrid. De dood van koningin Astrid, ten gevolge van een auto-ongeluk, bracht zware rouw over het land. Astrid is nooit vergeten. In de oorlog her trouwde Leopold. Mede hierdoor ont stonden de moeilijkheden rond de Belgische troon. Eigen niewsdlenst NUNSPEET Dona Fabiola was gisteren nauwelijks koningin, of Nunspeet had al een Fabiola- laan en daarmee een primeur in Nederland en België. De burgemeester bevestigde om half twaalf het bordje in de nieu we laan. Daarna las hij een geluk- wenstelegram voor dat aan het Belgische koningspaar was ge stuurd. De Fabiolalaan ligt in een wijk waar tijdens de eerste wereldoor logeen barakkenkamp met twaalf duizend Belgische vluchtelingen heeft gestaan. Alle wegen in de wijk heten naar leden van het Belgische koningshuis. Onder het geheel doorzichtige dak van de hofauto maakten koning Boudewijn en koningin Fabiola na de huwelijks inzegening, toegejuicht door het langs de route geschaarde volk, een rondrit door Brussel. Met zachte hand leidde hij zijn vrouw rois dewijn en koningin Fabiola m een terug naar de paleiszaal, maar voor w P rdltt lange zwarte auto via een zijuitgang koningin Fabiola daar binnenging 1 het paleis en begonnen aan hun huwe- draaide zij zich nog één keer om en En dat was dan tegelijk het laatste wat lijksreis. zwaaide met beide armen hoog in de Brussel van zijn nieuwe eerste vrouwe Naar Zuid-Amerika, willen de geruchten, lucht naar al die enthousiaste mensen des lands heeft gezien. Want rond het „Met onbekende bestemming zegt het Eigen nieuwsdienst KonuiglnJuliana, prins Bemüiard I en de prinsessen MP8 Beatrix en Irene WBSWW Imm zijn gisteravond Wry om ongeveer i half zeven in Ne- L A AfW derland terugge- |f| 4 keerd van het bijwonen van het r koninklijk huwe- jW lijk in België. SM Met hen is mee- pretendent, don Juan Carlos, die door de koninklijke familie is uitgenodigd voor een jachtpartij in ons land. De leden van het koninklijk gezin en hun gast kwamen met het regerings vliegtuig Gerben Sonderiraan op vlieg basis Soesterberg aan. Vandaar gingen zij naar paleis Soestdijk, waar zij om kwart voor zeven arriveerden. Onder degenen die hen in Brussel uit geleide hadden gedaan was ook prins Albert van België geweest. Hoewel dion Juan, de vader van Juan Carlos, nog steeds officieel de preten dent is van de Spaanse troon, wordit de laatste thans algemeen als de preten dent beschouwd. M. Voor het eerst in haar leven ondertekende de bruid alleen met haar voornaam: Fabiola. Zij deed dat toen zij na de voltrekking van het burgerlijke huwelijk haar handtekening zette In het huwelijksregister in het Koninklgke palels van Laeken. Veler ogen, ook die van koningin Juliana (links) waren gericht op de charmante verschijning van prinses Margaret van Engeland, die ook bij deze plechtige gelegenheid meestal de goede pose voor de gretige fotolenzen wist te vinden. In het midden prins Axel van Denemarken. (Telefoto) Gelukkig glimlachend poseerden koning Boudewijn en koningin Fabiola in het koninklijke paleis voor deze staatsiefoto. -H- Zo zal het Belgische koningspaar nog lang blijven voortleven in de herinne ring van de vele, Belgen, die het, na de inzegening van het huwelijk in de kathedrale kerk van St. Goedele, zagen verschijnen op het balcon van het koninklijk paleis. Koningin Fabiola had haar bruidsboeket terzijde gelegd om de Belgen met beide uitgestrekte armen in een hartelijk gebaar te danken voor de hulde. Vlak achter Prins Bernhard (links onder) liep in de stoet van hoge bruilofts gasten die zich na de inzegening van het huwelijk naar de uitgang van de kathe draal begaf, prinses Dene (midden), op enkele schreden gevolgd door prinses Margaretha van Zweden (rechts boven).

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7