Llc baulle Olltlllllclc Nasser hulp komplot van ultra's RUST IN ALGERIJNSE STEDEN KEERT TERUG Inkomensgarantie beter dan tariefgarantie GRATIS BLUE PAKJES BAND 25 ZWITSAL PRESIDENT RECHTBANK IN BONN WAS NAZI-SONDERRICHTER LAGAILLARDE POOGDE IN ALGERIJE TE KOMENj CONGO - VERWARD ta Gizenga vraagt OP ZOEK NAAR WAPENS MetNederlandse' ervaring Weinig belangstelling bij middenstand KENNEDY WON MET TIENDE PROCENT HOEST UW KIND...? Koning van Nepal zet regering af Vrijdag 16 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Drie toespraken Nieuwe partij Mislukt Geen haast Extra winstuitkering ook voor beambten in metaalindustrie Kennedy vroeg neger als minister BENZINEDIEFSTAL BERECHT SCHIPPER NEEMT AUTOBUS Chr. metaalbedrijfsbond O BEDRIJFSLEVEN EN VOORLICHTING LIBERALISATIE SPAANSE IMPORT modern toiletpapier Tuinder geen schuld aan dood van knecht Raceboten een gevaar voor de binnenmeren STOMVERBAASD NAZI-LID VERONTWAARDIGD Ambassadeur waarschuwt Nederlanders in Congo Aan onze correspondent PARIJS. Na de ontbinding van het Front voor een Frans Algerije in Algerije en de met dit front sympathiserende stu dentenorganisaties heeft de Franse regering gisteren het Nationale front voor een Frans Algerije de overeenkomstige organisatie in Frankrijk ont bonden verklaard. Verder zul len disciplinaire maatregelen genomen worden tegen generaal Salan, die sedert 20 oktober in Spanje verblijft. Veertig rijks ambtenaren, die in Algerije tijdens de onlusten het werk hadden neergelegd, zijn op staande voet ontslagen. Tegen meer dan vijfhonderd gearres teerde Europeanen en ongeveer evenveel gearresteerde Arabie ren zal een strafvervolging wor den ingesteld. Dit zijn de eerste maatregelen tegen degenen, die verantwoordelijk worden geacht voor de onlusten in Algerije. Zij werden gisteren na afloop van de ka binetsraad, die 244 uur duurde, bekend gemaakt. Tevens werd meegedeeld, dat presi dent de Gaulle tussen nu en de dag van het referendum (8 januari) driemaal een radio- en televisietoespraak tot het Franse volk zal richten: op 20 decem ber <de dag waarop de verkiezings campagne wordt geopend), op oude jaarsavond (voor het uitspreken van de nieuwjaarsboodschap) en op 0 ja nuari (de dag waarop de verkiezings campagne wordt gesloten). In zijn exposé over de onlusten in Algerije vertelde de Gaulle, dat de ge hele actie door de Europese ultra's is voorzien, georganiseerd en uitgevoerd. Het „duivelse plan" van deze ultra's was, door middel van een staking en manifestaties het Arabische deel van de bevolking te provoceren. Zodra dit deel in beweging zou zijn gekomen en de Algerijnse nationalisten zich van deze beweging meester zouden hebben gemaakt, zou het leger moeten ingrij pen, fors jnoeten ingrijpen. Door deze handeling zou het zich aan de kant van de ultra's hebben geschaard en zichzelf daarmee hebben gecompromitteerd. op heterdaad betrapt zijn inzake moord, doodslag, poging tot doodslag, diefstal, plundering, rebellie, verboden wapen bezit en alle mogelijke andere over tredingen die inherent zijn aan een bloedige opstand. Is er met de F.N.A.F. (Nationaal front voor een Frans Algerije) een be langrijke politieke partij verdwenen, op dezelfde dag is er een nieuwe voor de Gaulle even negatieve ge boren. De Republikeinse eenheidspar tij (hoofdzakelijk bestaande uit Alge rijnse afgevaardigden), die over zend tijd beschikte voor de verkiezingscam pagne, heeft zich verenigd met de Na tionale Hergroepering van Soustelle, die niet over zendtijd beschikte. De nieuwe partij, die de naam draagt van Nationale Hergroepering voor de re publikeinse eenheid (R.N.U.R.), krijgt nu Soustelle als woordvoerder in de verkiezingscampagne. Op dat ogenblik zouden de leiders van de ultra's, die zich op het ogenblik in Spanje bevinden, zijn overgestoken naar Algiers. Inderdaad wordt uit Spanje vernomen, dat tijdens de dagen van de Algerijnse onlusten Lagaillarde een poging heeft gedaan om van Ali cante naar Algerije over te steken, het geen hem door de Spaanse politie werd belet. Vervolgens zouden de ultra's zich van het leger hebben meester gemaakt ten gunste van het Front voor een Frans Algerije. Mogelijk zou een putsch zijn gevolgd, maar onder alle omstandig heden zou een breuk zijn ontstaan tus sen de wettige overheid en het leger. Tegen het „duivelse complot" waren harde maatregelen nodig. De ontbinding van het Front voor een Frans Algerije was de eerste en werd logischerwijze gevolgd door ontbinding van het Fran se pendant van deze Algerijnse partij. Tot deze partij behoorden kamerafge vaardigden als Le Pen, Renucci, de La- coste-Lareymondie, Dides, Sorni, mr. Tixier Vignancour (de verdediger van de gevluchte De Marquet in het „proces van de barricaden"), de se natoren Lafay en Marcellin en de par tijleiders Sange, Le Coroller en Gui- bert. Tevens zijn de actiefste leden van deze partij in Frankrijk, ongeveer twaalf man, gearresteerd, de meesten wegens verboden wapenbezit. Tegen generaal Salan zullen die dis ciplinaire maatregelen worden geno men, waartoe de hogere krijgsraad zal besluiten. De minister van defensie, Messmer, had reeds enkele dagen ge- den generaal Salan naar Parijs ontbo den om zich te verantwoorden Gene raal Salan, die reeds in het bezit was van de brief van de minister, verklaar de: „Ik heb geen haast; ik zal mijn tijd nemen om de brief te bestuderen en daarna zal ik wel eens kijken." De zwaarste disciplinaire maatregel, die tegen hem kan worden uitgesproken is een vervroegd pensioen met een be risping "van de minister, hetgeen ge lijkstaat met ontslag uit het leger. Inmiddels zijn in Algerije en ir Frankrijk niet minder dan 1200 aan klachten ingediend tegen mensen, die UTRECHT Niet alleen de hand arbeiders maar ook de beatnbten in de metaalindustrie zullen een extra winst uitkering van anderhalf procent van het jaarloon over 1960 krijgen. Dit heeft de federatie vari werkgevers vakverenigingen in de metaalindustrie meegedeeld aan de aangesloten onder nemingen. De centrale commissie voor de beambten had daar om verzocht. WASHINGTON (Reuter) - William Dawson, lid van het Huis van Afge vaardigden, is de onderscheiding te beurt gevallen als eerste neger in de Amerikaanse regering te zijn uitgeno digd als minister. Senator Kennedy deelde gisteren mede, dat hij Dawson de post van mi nister van posterijen had aangeboden, maar dat Dawson, die 74 jaar is, het aanbod had afgeslagen. Dawson, aldus Kennedy, wilde liever lid van het Huis van Afgevaardigden blijven. Eigen nieuwsdienst ALGIERS Alle berichten, die over de toestand in Algerije binnenkomen, melden een steeds rustiger wordend klimaat. De enige brandpunten zijn nog de kasj ba van Algiers en de overi gens rustig verlopen staking van de Arabische winkeliers te Con- stantine, Oran en Tlemcen, „ten teken van rouw". KASJBA In de nacht van woensdag op don derdag is het nog rumoerig geweest in de kasjba. Agitatoren van de Algerijnse nationalisten probeerden het langzaam uitdovende vuur van wraakgevoelens levendig te houden. De gehele nacht door zag men optochten trekken door de nauwe straten van de kasjba, hoor de men nationalistische kreten, zag men de nationalistische wit-groene vlaggen en was het „You-you-you- geroep" van de vrouwen niet van de lucht. VIER LIJKEN In de vroege ochtend vond men vier lijken van Arabieren, van wie er een geïdentificeerd is. Dat is Saïd Madani, die bekend stond als de grote voor vechter van samenwerking tussen de Arabische en Europese bevolkingsgroe pen. Een duidelijke politieke moord. Inmiddels is er voor Algiers een samenscholingsverbod voor meer dan tien personen uitgevaardigd. De kasjba is heropend maar er wordt een één- richtingverkeer onderhouden. Er is één uitgang en één ingang. Alle personen die de kasjba verlaten of er binnen gaan, worden op hun papieren gecon troleerd. De politie zoekt in de kasjba zelf verder naar Algerijnse nationalis ten, hetgeen een uitermate moeilijke zaak is, gezien het feit, dat deze wijk door ongeveer 150.000 Arabieren wordt bewoond, van wie velen in de dagen van de troebelen hun identiteitspapie ren op aanraden van de nationalisten verscheurd of verbrand hebben. Een kleine manifestatie, die gister middag om half een losbarstte, werd in vijf minuten uiteengeslagen. In de andere Algerijnse steden is de toestand gisteren uitermate kalm ge weest en de steden hernemen hun nor male uiterlijk. De censuur op uitgaande berichten is met ingang van gistermid- ROTTERDAM. De rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van diefstal en heling van vijftigduizend liter benzine ten nadele van een Rotter damse groothandel. Daarbij kwamen twee van de tien verdachten met de schrik vrij, omdat er een fout in de dag vaarding was geslopen. De hoofdverdachte, de veertigjarige diauffeur E.A.M., werd veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf met aftrek. Zijn collega C.J.Z. (50) kreeg een jaar met aftrek waarvan drie maan den voorwaardelijk en de 48-jarige J. van de S., eveneens chauffeur, negen maanden met aftrek waarvan vier voor waardelijk. Beide straffen met drie jaar proeftijd. Die vonnissen waren conform de eisen. Vijf van heling beschuldigden kregen boetes en een maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. dag opgeheven. De interne censuur blijft echter voorlopig nog van kracht. Het wachten is nu op de radio-uitzen ding, die Ferhat Abbas vanuit Tunesië heeft aangekondigd tegen vanmiddag één uur. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD. De nieuwbakken „premier" van Congo, Loemoemba's voormalige secretaris Gizenga voelt zich in zijn nieuwe landelijke hoofdstad Stan- leystad zo onveilig voor de oprukkende troepen van kolonel Moboetoe, dat hij gisteren telegrafisch hulp heeft gevraagd aan president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek en bovendien een soort mobilisatie in Stanleystad heeft afgekondigd. Gizenga's ambtenaren hebben onge veer 1300 burgers en vroegere soldaten onder de wapenen geroepen. Van Nasser hoopt men daarenboven munitie, voedsel, wapens en soldaten te krijgen. In het telegram naar Cairo heette het dat ,,de centrale regering in groot gevaar ver keert", en dat men binnen twee dagen antwoord verwacht omdat men vreest anders al gearresteerd' te zijn.... De toestand op het vliegveld Kitona nabij Leopoldstad, dat twee dagen gele den plotseling door Congolese troepen werd bezet, is nog verward. Op aan dringen van d'e VN die deze bezetting als een „flagrante aanvalsdaad" be schouwden, beloofde Moboetoe zijn troe pen terug te trekken, maar tot op heden schijnt dit nog niet gebeurd te zijn. De commandant van de internationale troe pen heeft gedreigd zijn toevlucht tot geweld te nemen als d'e basis binnen kort niet ontruimt wordt. Naar men aanneemt zal de Algemene vergadering in haar eerstvolgende bijeenkomst deze kwestie behandelen. De Assemblee komt nog vandaag over de Congolese kwestie in vergadering bijeen. Naar bouwput in Haringvliet Van een onzer verslaggever* STELLENDAM.De heer L. Vis ser te Stellendam, die de afgelopen zomer niet meer met zijn rondvaartboot Lodewijk op de bouwput in het Haring vliet mocht landen, heeft nu van de directie Deltawerken noord toestemming gekregen een bus te laten rijden over de baileybrug tussen Goeree-Overflakkee en de bouwput. Nadat de Deltadienst om redenen van veiligheid voor de toeristen de Lodewijk het meren aan de bouwput had ontzegd, betoogden wij reeds (op 9 juni) dat voor de bewoners en vakantiegangers op Goeree-Overflakkee een veilige en goed kopere oplossing van de moeilijkheden zou kunnen worden bereikt als zij ge bruik mochten maken van de baileybrug. Voor een jaar De vergunning voor de busritten over de brug en het kunstmatige eiland geldt voorlopig voor een jaar. Viér dagen vóór een voorgenomen rit diént er nog toe stemming te worden gevraagd aan de hoofdingenieur Van het werk te Helle- voetsluis. Zou de heer Visser een regel matige busdienst willen invoeren dan moet hij daarvoor nog een extra ver gunning verkrijgen. De heer Visser denkt in januari met excursies te beginnen. Hij is niet van plan een bus voor dit doel te kopen; hij zal er een proberen te huren. Ook de boot De Lodewijk zal hij nu misschien gaan gebruiken voor rondvaarten naar de deltawerken in het Brouwershavense Gat of de Grevelingen, respectievelijk vanuit Ouddorp of Bruinisse. De vroe gere hoofdingenieur op de bouwput, ir. Lievense, had na het landverbod dat idee aan de hand gedaan. De heer Den Herder te Hellevoetsluis, wiens schepen deze zomer ook niet meer op de bouwput mochten landen onder het motief dat zij evenmin als de Lode wijk onder alle omstandigheden veilig waren, heeft nog steeds geen antwoorc gekregen op zijn aanvrage voor een meervergunning voor de Dr. Lely die aan geen enkele beperking van de Scheepvaartinspectie onderhevig is. De reder is nu maar gaan onderhandelen met zijn concurrenten, de samenwerken de rederijen Spido en Koppe die wel met hun schepen in de bouwput mochten meren. Advertentie Van onze correspondent BONN. De president van de rechtbank te Bonn, dr. Becker, is van 1942 tot en met 1944 werkzaam geweest als rechter in een zg. Sonder- gericht te Keulen, dat tijdens de oor log doodvonnissen op bevel van de nazi's heeft geveld. Hij is daarbij ook in ons toen door de Duitsers bezette land als rechter opgetreden; wat voor Eigen nieuwsdienst. UTRECHT. De Christelijke bedrijfs- bond voor de metaalnijverheid en elek trotechnische industrie heeft in een rap port een oplossing gesuggereerd voor het tariefvraagstuk in de metaalnijverheid. Een studiecommissie van deze bond meent dat de huidige tariefbeloning in de metaalindustrie de geldprikkel be klemtoont, maar geen beroep doet op het verantwoordelijkheidsgevoel van de werkende mens. Bovendien is het, vol gens de commissie, een illusie geble ken dat gemeten tarieven in de praktijk onbeperkt houdbaar zijn. Een mogelijke oplossing ziet de com missie door uit te gaan van een inko mensgarantie in plaats van een tarief garantie. Niet negatief Gesteld wordt dat als men de werkne mer steeds het negatieve uitgangspunt De zuivering van de kasjba te Algiers is nog altijd niet ten einde en steeds vinden de Franse troepen nog wape nen. Vooral de zwaar gesluierde mo hammedaanse vrouwen worden steeds aangehouden omdat Is gebleken dat de nationalisten die vaak belasten met het overbrengen van wapens. HARDINXVELD. Janus Driesprong, de varende postbode van de Biesbosch heeft een nieuwe boot gekregen. Die is hem op een plechtigheid overgedragen, waarbij een aantal hoge P.T.T.-mensen aanwezig was. De boot is aangepast aan de eisen, die de wildernis van de Biesbosch stelt. Hij heeft maar een diepgang van zes tig centimeter, is 2.20 meter breed en zes meter lang. Het is een wendbaar bootje met een motor van 35 pk. Advertentie VRAAG UW LEVERANCIER OM SPAARKAARTEN! Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Als men de staats secretaris van economische zaken mag geloven is het maar droevig ge steld met de belangstelling onder de middenstand voor voorlichting. Al zes jaar lang heb ik er een subsidie- post voor op mijn begroting staan, zo klaagde dr. Veldkamp gisteren in de Tweede Kamer, maar het bedrijfs leven heeft er zelf bitter, bitter wei nig aan gedaan! Niet alleen de algemene midden standsvoorlichting, maar ook die van de afzonderlijke bedrijfstakken blijven be neden de eisen, die de staatssecretaris heeft aangelegd en bovendien is er zo weinig initiatief ontwikkeld dat hij er in al die jaren nog niet toe is kunnen ko men om steun te geven. ZATERDAG-SLUITING Over de kortere werktijden in het winkelbedrijf en de daaraan vastzittende en brandende kwestie van sluiting op zaterdagmiddag wil staatssecretaris Veldkamp voorlopig alleen advies van de SER inwinnen. Hij verwierp de sug gesties uit de Kamer om ook het be drijfschap detailhandel en het Consu menten contactorgaan er in te betrek ken. Er zitten zoveel sociaal-economische kanten aan deze zaak dat dr. Veldkamp zich eigenlijk wettelijk verplicht voelde bij de SER aan te kloppen. Wel beloofde hij in de aanvrage, die overigens nog niet de deur uit is, rekening te houden met de belangen van de consument. Het verkopen op zondag in enkele Zeeuwse kerkdorpen zal de staatsse cretaris nog eens bekijken. Hij wil zich een volledige lijst laten voorleggen van alle plaatsen waar dit gebruik heerst en moeilijkheden zijn ontstaan. Verder Beloofde hij zeer binnenkort een beslissing te nemen over de prijs van het brood in Friesland, dat vroeger altijd een cent duurder is geweest. Op historische gronden dus willen de Friese bakkers die cent nu weer terug, waar- MADRID (Reuter) Op basis van de invoer in 1950 zal 65 tot 70% van de to tale Spaanse import zijn vrijgemaakt als op 1 januari een nieuwe lijst van goe deren wordt toegevoegd aan hetgeen reeds vrij in het land kan worden bin nengebracht. Hieronder vallen voornamelijk in dustriële produkten, die Spanje moet trachten vrij te maken in het kader van zijn verplichtingen tegenover de landen van de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking. bij zij hebben beloofd dit extra winstje te zullen gebruiken voor sanering van het bedrijf. HUIVERIG Dr. Veldkamp die best wilde aanne men dat de Friese bakkers van goede wil Zijn wat dit betreft, bleek toch hui verig om een precedent te scheppen. Deze Friese broodcent zou in andere streken wel eens navolging kunnen vin den en dat kan een staatssecretaris die in de schaduw werkt van een minister, die van prijsverhoging niets wil weten geenszins gedogen. Hoe zijn beslissing zou uitvallen heeft hij gisteren in de Kamer niet aangegeven behalve dan dat zij spoedig is te verwachten. De moeilijkheden die het ambacht met de omzetbelasting zou hebben, en die zijn verwerkt in een rapport van het hoofdbedrijfschap ambacht, worden op het ogenblik op het departement onder zocht. Dr. Veldkamp beloofde er met zijn collega Van den Berge van finan ciën, over te zullen praten indien mocht blijken dat er inderdaad zwarigheden bestaan. Advertentie DEN HAAG. De Haagse rechtbank heeft de 39-jarige grondstomer en tuin der F. H. K. uit Loosduinen vrijgespro ken van schuld aan de dood van de tuindersknecht A. van Dam. Die knecht was op 7 december van het vorig jaar om het leven gekomen, toen een stoomketel van K. uit elkaar sprong. De ketel was enige maanden tevoren lek geraakt, waarop K. het lek had laten dichten. Van het lek noch de reparatie maakte hij melding bij de dienst voor het stoom wezen, hoewel hij dit verplicht was. Hij verkeerde in de mening dat het een onbetekenend mankement was, want zes maanden eerder had de dienst de ketel nog gecontroleerd en in orde bevonden. De ketel was volkomen ondeskundig gerepareerd en mede daaraan was de ontploffing te wijten geweest. Overigens had de ketel ook in zeer slechte staat verkeerd, zo bleek later en dat was het stoomwezen ontgaan. Voor het niet melden van het lek werd K. veroordeeld tot 250 gulden boete. van de geldprikkel voorhoudt, hij op den duur sterk op deze prikkel gaat reage ren en gaat jagen naar steeds meer. Het is duidelijk, zegt de commissie dat op die wyze tegengestelde belangen ontstaan: dat van de tariefwerker, die belang heeft bij een zo hoog mogelijk tarief en dat van de ondernemingsleiding, die streeft naar zo laag mogelijke kosten. Voorts wijst het rapport erop dat de huidige tariefstelsels geen rekening hou den met „pech", met minder goede da gen voor de werknemer. Taak nodig De ernstige bezwaren mogen echter niet leiden tot de conclusie dat tarifië- ring behoort te worden afgeschaft. In de ze wereld is nu eenmaal niet ieder mens genegen om zonder meer al dat gene te doen wat redelijkerwijs van hem mag worden gevraagd. Er bestaat dan ook geen enkel bezwaar tegen om voor alle werkenden, van hoog tot laag, een taak te stellen, aldus de commis sie. Taak en beloning moeten niet geheel automatisch gekoppeld worden, zodat het in een bepaalde periode meer of minder presteren niet onmiddellijk in het loonzakje tot uitdrukking komt. Voor de volgende periode zou men dan met de prestatie in de vorige rekening kun nen houden, wat bij de huidige tarief- beloning veel moeilijker is. Bij de toepassing van het voorgestel de systeem in de praktijk moet men ervan uitgaan dat de werknemer in ver antwoordelijkheid zijn taak zal trachten te „halen" en dat men hem daarom ook een zeker inkomen gedurende een zeke re tijd kan garanderen. WASHINGTON (AP, Reuter) De officiële uitslag van de presidentsver kiezingen, gisteren bekend gemaakt, houdt in dat senator John F. Kennedy met maar 111.957 stemmen meer dan vice-president Richard Nixon gewon nen heeft. Dat verschil is 0,1 procent van de uitgebrachte stemmen. In totaal werden 68.833.254 stemmen uitgebracht, een recordcijfer. Kennedy kreeg daarvan 34.221.355 (49,7 procent), Nixon kreeg 34.109.398 stemmen (49,6 procent). Alle andere kandidaten samen kregen 502.501 stemmen (0,7 procent). Kennedy's overwinning is, gerekend naar het verschil, de op een na be- nauwdste in de geschiedenis van de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Alleen Grover Cleveland bereikte in 1884 dank zij een nog kleiner verschil 29.209 stemmen het Witte Huis. In procenten uitgedrukt was het ver schil toen 0,2, op een totaal van 10.064.068 uitgebrachte stemmen. Kennedy is de veertiende in de rij van Amerikaanse presidenten die met minder dan de helft van het aantal uitgebrachte stemmen zyn gekozen ROTTERDAM (ANP) Het varen met raceboten en het waterskiën drei gen m de toekomst een ramp te worden voor de binnenmeren. Dat verklaarde gisteren de adjudant van de rijkspolitie te water, de heer P van der Lippe, als getuige voor de recht bank m Rotterdam. De officier van justi tie, mr. J. H. van de Roemer, sloot zich bij deze uitlating onmiddellijk aan met de woorden: Het is hoog tijd, dat de kwestie van snelheden op de vaarwegen landelijk wettelijk wordt geregeld. De aanleiding tot deze zaak wa-s een moment van onoplettendheid geweest van de 28-jarige constructiewerker K. P. V. uit Zevenhuizen, die op Tweede Pink sterdag met een snelheid van ongeveer 25 km per uur op de Rottemeren had gevaren en daarbij een zwemmer had geraakt. De wettelijk toegestane vaar- snelheid is voor de Zuidhollandse boe zemwateren slechts 7.2 km Der uur Het slachtoffer, de heer L. M. Klis, was ern stig gewond, had een operatie moeten ondergaan en daarna nog lange tijd in het ziekenhuis moeten liggen. De officier van justitie eiste tegen V. een geldboete van honderd gulden. gevallen hij in zijn „Nederlandse tijd" onder handen heeft gehad, is niet bekend gemaakt. Wel staat vast dat Becker in ons land in 1944 psy chisch instortte maar men weet niet of dat een gevolg was van overwerk of van morele bezwaren. Deze feiten over Beckers verleden hebben in de kleine Westduitse hoofd stad veel opzien gebaard, te meer om dat de rechter pas in januari van dit jaar tot president van het Bonner „Landgericht" werd benoemd, een tijd stip waarop men, wat het politieke ver leden van de Duitse rechters aangaat, geen „vergissingen" meer behoefde te maken. De minister van justitie van Rheinland-Westphalen, Flehinghaus, on der wie Becker als ambtenaar valt, toonde zich stomveraasd toen hij over Beckers verleden hoorde. Men neemt als vaststaand aan dat met medewer king van dr. Becker door het Sonder- gericht-Köln zeer aanvechtbare dood vonnissen zijn geveld. Men kan het zich in de Westduitse hoofdstad niet meer permitteren als het ware in het hart van de staat op de belangrijkste rechterlijke stoel een man te laten zitten, wiens verleden op zijn minst aanleiding tot zakelijke kritiek zou kunnen geven. Het is nl. ook bé kend geworden dat Becker, nadat Hitier in 1933 aan de macht was gekomen, on middellijk lid van de nazi-partij, de N.S.D.A.P. werd. Hij maakte daarna in opdracht van de N.S.D.A.P. verscheide ne reizen door Duitsland, waarbij hij voor nazi-organisaties lezingen hield over het belang van de nationaal-socia- listische „rechtsgedachte". Dit nieuwe justitieschandaal in Bonn wordt reeds geruime tijd, zo is officieel verklaard, onderzocht. Men zet er thans, nu uitgekomen is van wat voor soort rechtbank dr. Becker in de oorlog lid is geweest, vaart achter. Becker is evenwel nog niet op non-actief gesteld en heeft ook geen uitnodiging gekregen om, hangende het onderzoek, maar ver lof te nemen. De grote politiek in de hoofdstad des lands heeft zich inmiddels reeds op de ze affaire geworpen: de socialistische en liberale oppositie noemt het ronduit een groot schandaal dat een rechter als Becker nog wel in het hart van het land zonder diepgaande studie van zijn verleden kon worden benoemd. Daarbij vindt men het om het even of Becker thans beweert dat hij inder tijd gedwongen werd om lid van het zg. Sondergericht Köln te worden en zegt altijd een tegenstander van het na- tionaal-socialisme te zijn geweest. Advertentie Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP^ KATMANDU (Reuter). Koning Na- hendra van Nepal heeft gisteren het be wind overgenomen van de regering en deze afgezet en de meeste leden ervan gevangen laten nemen. Onder de minis ters die in het regeringsgebouw onder bewaking zijn gesteld bevindt zich de premier, B. P. Koirala, wiens partijge noten, de socialisten, in februari een grote verkiezingsoverwinning behaalden die hen 74 van de 109 zetels in het parle ment opleverde. De politieke toestand was de afgelo pen tien maanden in Nepal, gelegen tus sen Indië en het door de Chinese Volks republiek geannexeerde Tibet, zeer on rustig. In oktober werd een staatsgreep verijdeld. Koning Nahendra maakte gisteren in een proclamatie bekend dat hij had in gegrepen omdat in weerwil van zijn her haalde waarschuwingen de regering niets had ondernomen tegen de activi teit van zekere belangengroepen en zelfs anti-nationale elementen" had aangemoedigd. Hij kon niet langer ge dogen dat onder de dekmantel van de democratie werd toegelaten dat onrust en rechteloosheid in het land toenamen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Nederlandse ambassadeur in Leopoldstad, jhr. E. Boreel, heeft de Nederlanders die in het binnenland van de Congolese Oostprovincie wonen, aangeraden te evacueren naar Stanleystad of verder. Jhr. Boreel heeft hen gewezen op d« risico's die zij lopen als zjj zijn adviei niet opvolgen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5