Goede bedrijfsbezetting tot eind 1962 gewaarborgd de Bruyne brengt leven in de brouwerij Kon. Mij. „De Schelde" deed bestellingen voor het Zuid-Sloe Amerikaanse conjuncturele ontwikkeling belangrijk Reacties op enquête Zeeuwse VVV groter dan vorige jaren Zekerheid voor huizenhouwers Axelse markt blijft op huidige plaats Existentalisme is a-kosmisch ZEEUWSCH DAGBLAD Zeeuwsch Dagblad V akanties President-directeur Kon. Mij. „De Schelde" „BUNKERBOUWENDE GERMANEN" V akantiespreiding wordt merkbaar Kerstconcert van „Een in geest en streven" Orgelconcert Gemiste kansen SOCIALE SECTOR „Schelde" zocht weg van overleg PATIENTJES VAN ZONNEVELD: Want zij richtte drumband op in Zeehospitium ZLM Meliskerke uit ernstige kritiek op landbouwpolitiek Gemeente Breskens biedt sluitende begroting aan Toegangsweg naar nieuwe haven Raad Heinkenszand besprak rioleringsplaimen Verkeerscursus te Wolphaartsdijk Vrijdag 16 december 1960 Pag. 3 Protestants-Christelijk gij DE ONDERHANDELINGEN voor nieuwe collectieve arbeidsover eenkomsten en in het centraal or gaan van het georganiseerd overleg is al meermalen de vraag gesteld of Nederland ten aanzien van de duur van de vakanties niet een eenzaam eilandje gaat worden temidden van een steeds langer vakantie-vierend Europa. Het is een vaststaand feit, dat vakanties van de werknemers in het vrije bedrijf en van die bij de over heidsdiensten in de ons omringende landen langer duurt. De landelijke overheid heeft thans een maximum van 26 dagen vakantie toegestaan en al zijn nog lang niet alle gemeenten daartoe overgegaan het lijdt geen twijfel of binnen korte tijd zal men, gedwongen door de ont wikkeling dienaangaande, overal tot dit aantal moeten overgaan. De vraag mag in dit verband gesteld worden of de verlenging van de va kantie betekenis heeft voor de ver houdingen in en buiten de bedrijven en tevens of men er nu aan toe is. Wij hebben namelijk wel eens de indruk, dat de vakbeweging bij ge brek aan beter thans de krachten richt op de secondaire arbeidsvoor waarden in een mate een beter doel waardig. Zeker, het geven van een behoorlijke aanééngesloten vakantie is een recht, dat nog niet elke werk nemer heeft verkregen. Naar onze mening zal men eerst moeten trach ten de „achtergebleven" gebieden op te trekken om pas daarna tot de ver lenging over te gaan. Een maximum van 26 dagen va kantie met talrijke vrije zaterdagen in het verschiet lijken ons voorlopig voldoende om op dit terrein van de sociale voorziening pas op de plaats te maken. De welvaart in de ons omringende landen is groter en die welvaart zul len wij ook verkrijgen, wanneer wij in de eerste plaats bereid zijn te werken. VLISSINGEN Was het natio nale economische beeld in 1960 gunstig, dit geldt niet voor de scheepsbouw, die nog steeds afhan kelijk is van de voortdurende crisis in de scheepvaart. In 1960 is de wereldhandel weer belangrijk gestegen tussen 8 en 10 pet. maar de scheepsbouwaktiviteit is echter weer geringer dan in 1959, al zal de gereedkomende tonnage ook dit jaar nog boven de acht' miljoen bruto ton liggen. Er wordt nog steeds op grote schaal gesloopt dit jaar waarschijnlijk 3,5 miljoen ton, zodat de wereldvloot slechts met vijf miljoen ton of weer onge veer vier pet. in omvang zal toe nemen. Dit deelde de heer J. W. Hupkes, president-direkteur van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen gisteravond mee tijdens de jaarlijkse huldiging van jubilarissen in het-bedrijf. Ook in 1960 werd, ging de heer Hupkes verder, op grote schaal tonnage weer in bedrijf ge steld. Voor de droge-vrachtenmarkt, waar geen anderhalf miljoen ton meer is opgelegd, wordt de toestand lang zamerhand weer meer bevredigend. In de tankersektor, nog opgelegd 2.5 mil joen ton, is de situatie echter nog steeds moeilijk. Het is begrijpelijk, aldus de heer Hupkes, dat onder deze omstandig heden de reders slechts moeilijk tot het plaatsen van bestellingen overgaan. In het licht van dit alles bezien meende de president-direkteur, dat de MIDDELBURG. Evenals voorgaande jaren heeft de Provin ciale V.V.V. weer een enquête ge houden onder de toeristen die de afgelopen zomer Zeeland bezoch ten. Het is wel opvallend dat het aantal teruggezonden formulieren veel groter was dan andere jaren. Het merendeel van de vakantiegan gers komt naar Zeeland om er rust te zoeken. De mening dat Zeeland een re creatieve eenheid is wordt door deze en quête nogmaals onderstreept. Prak tisch alle toeristen maakten vanuit hun verblijfplaats tochtjes door de provincie. In de opgave van de bezochte plaat sen komt men toeristisch gezien de Waterleiding Mij. Sch.-D. Kantoor en magazijnen worden verbouwd ZIERIKZEE Tijdens de ver gadering van aandeelhouders van de N.V. Waterleidingmaatschap pij Schouwen-Duiveland heeft de voorzitter burgemeester F. Th. Dijckmeester in zijn openingstoe spraak een overzicht gegeven van de huidige stand van zaken. Te vens deelde hij mee wat de maat schappij nog op haar programma heeft staan. Het is het plan het kantoorgebouw en de magazijnen te verbouwen. Het schetsplan is al gereed en de kosten zullen 350.000 gulden bedragen. Als de rondweg om Zierikzee gereed is zal er een nieuwe transportleiding komen naar Duiveland, wat de druk te Bruinisse belangrijk zal verbeteren. Voor het volgend jaar staat verder op het programma het vernieuwen van de waterwinputten. plaatsen van 1000 wateremmers, vernieuwing van de dienstleiding en de hernieuwing van het tariefsteldel. De waterleiding in de Westhoek zal de speciale aandacht gaan eisen door de toeneming van het toe risme, deelde de voorzitter ^oede. De begroting heeft een tekort van 106.974 gulden. Voorts werd gememoreerd dat de op- bouwperiode na de ramp op zun eind loopt. Zowel technisch als admimstra tief is alles weer normaal. Er is vol doende water om iedereen te voorz.en, alleen in Bruinisse is er te wemig druk. Nagenoeg alle percelen zijn aangeslo- 'eNa afloop van de vergadering hield de keer O. Backer, ltóer vanJartTOO fluoriseringsexperi-ment te pulem een causerie over de Ouorrse drinkwater in verband met het tanab derf. SEROOSKERKE. De chr. zangver eniging „Een in geest en streven zal op derde Kerstdag in het verenigings gebouw een uitvoering geven, met me dewerking van de zangvereniging van Oostkapelle „Sursum Corda". Ze zullen de Kerstcantate van A. van Os uitvoe ren en na de pauze zal het koor van Serooskerke het programma voortzet ten. SEROOSKERKE. In de hervorm de kerk van Serooskerke zal op zater dag 24 december een orgelconcert ge geven worden door de heren J. Hekhuis en A. Josse. Er zal een aantal Kerstliederen wor den gespeeld waaronder enkele van Jan Zwart. vreemdste uithoeken tegen. Ook wordt de uitwijkmogelijkheid naar de Bel gische kust door velen gewaardeerd. Meermalen wordt als reden van een va kantie in Zeeland opgegeven dat de toe rist of zijn ouders uit Zeeland afkomstig waren. „Teveel bunkérbouwende Germanen" schrijft een van de Nederlanders op het formulier. Hij U daarmee niet de enige. In allerlei toonaarden komt men het Duitse element dat over het algemeen goed vertegenwoordigd is in de toeris tencentra tegen. De heer J. de Regt van de Provinciale Zeeuwse VVV was van mening dat de vakantiespreiding langzaam aan merk baar wordt. Er ligt volgens hem nog een ontstellend groot werkterrein voor de VW braak. Herhaaldelijk blijkt dat de adspirant toerist niet eens weet wat er zoal in Zeeland te koop is. Het periodiek „Zeeland-Vakantieland" is een begrip geworden en wordt over al enthousiast ontvangen. In veel van de teruggezonden formulieren wordt de wens om meer gepaste ontspanning uit gesproken. Uit de reacties is gebleken dat het Klank en lichtspel in Middelburg in een behoefte heeft voorzien. Meer van der gelijke evenementen zouden de recrea tie ten goede kunnen komen, meenden sommige briefschrijvers. Raad Kapelle KAPELLE. In principe heeft de ge meenteraad gisteren besloten zich ga rant te stellen voor hypothecaire lenin gen, die een vijftal personen wil aan gaan voor de bouw van een woning in de particuliere sector. Dit principe-besluit was nodig, omdat anders de mogelijkheid aanwezig was, dat de bouw vertraagd zou worden. De burgemeester, de heer H. G. van Suijle- kom, deelde mede, dat voor 23 bou wers premies waren ontvangen, en mo menteel zijn weer 20 aanvragen voor premie de deur uit. Een vijftal had om een garantie gevraagd aan de gemeen te. Deze garantie gaat tot 90 pet. van de stichtingskosten. De gemeenteraad moet over de garantie-verlening beslis sen. Na de ontvangst van de premie kan in feite niet onmiddellijk met de woningbouw worden begonnen. Althans niet voor degene, die de gemeente ver zoekt garant te zijn. De financiering moet n.l. via een bankinstelling en via een bemiddelend orgaan geregeld wor den. Pas na de goedkeuring van bet bemiddelend orgaan kan de gemeente raad over de garantie beslissen. B. en W. stellen daarom voor een principe besluit te nemen. De heer Zuidweg wil de nog weten waarom de bouwprijs om hoog was gegaan. Dit moet, zo ant woordde de burgemeester, toegeschre ven worden aan bijzondere vdbrzienin- gen. De heer Van Hoorn (wd) had respect voor de initiatiefnemers, die het aandurfden een huis te bouwen. De heer De Kóeijer vroeg zich af of er niet te veel geleund wordt tegen de gemeen te. Wordt op den duur het risico niet te groot voor de gemeente? De heer Slabbekoorn toonde zich ook voorstan der van particuliere bouw, maar waar schuwde er voor de deur niet al te wijd open te zetten. In deze dertiende gemeenteraadsver gadering van dit jaar deelde de burge- meester mede, dat de pompen in de persleiding hebben proefgedraaid tot volle tevredenheid. En ten slotte zei hij, dat de gemeenteraadsleden uitgenodigd worden voor een bezoek aan Cor Oos- troms conservenfabriek op donderdag 22 december. Dit bezoek kan als een voorloper beschouwd worden voor de officiële opening, volgend voorjaar. Te vens zal de raad op deze dag de pers leiding bekijken, die dan in gebruik gesteld wordt. 0 De buurtvereniging „Kadam" uit 's-Gravenpolder vierde in het vereni gingsgebouw „Ons Dorpsleven" het jaarfeest. De belangstelling was goed en met de sketches, muziek en zang on der leiding van de heèr N. P. Iversen beleefde ieder een paar gezellige uur- tjes Tot typiste ter secretarie te Krui- ningen is benoemd mej. H. J. Pieter- se te Kruiningen. Amerikaanse conjuncturele ontwikke ling in de eerstkomende maanden van bijzonder belang is. Slaagt men erin daarin een recessie te vermijden, dan mag men een regelmatige stijging van de wereldhandel blijven verwachten. De scheepsvrachtenmarkt was vol gens de heer Hupkes zeer gevoelig. Zo dra er een tekort aan tonnage voelbaar wordt kan men een herstel van het vrachtprijsniveau verwachten, hetgeen uiteraard zijn gunstige invloed zal heb ben op de bereidheid van de reders nieuwe tonnage te bestellen. Het kan, aldus de heer Hupkes, echter geruime tijd duren voor deze toestand wordt be reikt. Door een dreigend gebrek aan werk In de scheepsbouw zijn thans vele wer ven bereid om kontrakten aan te gaan tegen sterk verliesgevende prijzen, zo dat van een moordende konkurrentie ge sproken kan worden. Op de export markt is de situatie voor de Nederland se werven bijzonder moeilijk. Op deze markten moeten veelal kredietfacilitei ten geboden worden. De mogelijkheden hiertoe zijn voor de vaderlandse wer ven vaak onvoldoende aanwezig. Dit jaar zijn daardoor uiterst belangrijke opdrachten voor ons land en ook voor de Kon. Mij. „De Schelde" verloren ge gaan. Toch was de president-direkteur over 1960 in het algemeen niet onte vreden. De orderportefeuille kon aan gevuld worden met zes schepen, ter wijl ook de machinefabriek belangrij ke opdrachten mocht boeken. De heer Hupkes meende dat een goede be drijfsbezetting tot eind 1962 gewaar borgd is, zij het tegen slechte prijzen. Belangrijke opdrachten werden vol tooid, waaronder de grootste Neder landse motortanker, de „Barendrecht". In het bedrijf zelf werden vele verbete ringen aangebracht, met het doel de produktie op te voeren teneinde de on derneming economisch verder te ver sterken. ST. MAARTENSDIJK. De scholier J. v. d. M. uit Poortvliet reed per brom fiets naar de technische school. Bij het kruispunt werd hij echter aangereden door een lijnbus van de firma Krijger. Dokter Van de Bel constateerde een ge broken knie. Daar het slachtoffer ver der nog over pijn in de rug klaagde werd hij ter observatie naar het zieken huis van Bergen op Zloom getranspor teerd. De politie onderzoekt de zaak verder. '„Schelde zocht weg van overleg VLISSINGEN Het jaar 1960 was voor de Kon. Mij. „De Schelde" ook in de sociale sektor belangrijk. Er 'zijn thans spanningen op de arbeids markt en helaas wordt hier en daar in den lande teruggevallen op metho den welke eigenlijk achter ons beho ren te liggen. Men stelt hierbij een zeer kostbaar goed in de waagschaal. Wij zijn na de oorlog de weg van 'het overleg ingeslagen. Niemand zal kunnen ontkennen, dat dit overleg 'kollektief, maar vooral ook binnen de 'onderneming, goede resultaten heeft ■opgeleverd. Tot deze ontboezeming kwam de heer J. W. Hupkes, president-direkteur van de Kon. Mij. „De Schelde", gisteravond in Vlissingen tijdens de huldiging van de bedrijfsjubilarissen. Wellicht de be langrijkste sociale maatregel van het jaar noemde de heer Hupkes de aankon diging van de 45-urige (vijfdaagse) werkweek en de werkclassificatie, die beide op 1 januari 1961 zullen worden ingevoerd. Dat wij tot deze maatrege len zijn overgegaan, aldus de voorzitter van de directie, is een bewijs van het grote vertrouwen in hej personeel van hoog tot laag om mee te werken aan de verdere produktiviteitsverhoging, zon der welke een werkelijke sociale verbe tering niet gerealiseerd kan worden. Door notaris J. Klaassen te Zierik zee werd te Bruinisse voor de erven de wed. P. Hanse-de Bruine publiek verkocht een woonhuis en erf te Bruinis se aan de Dorpsweg bewoond door de heer M. Meeuwsen. Het pand werd ge kocht door de heer P. J. Hanse (q.q. voor de heer Meeuwsen) voor 10.000. VLISSINGEN Elke vrijdagavond zien patiëntjes in het zeehospitium Zonne veld weer met verlangen uit naar de negentienjarige Roos de Bruyne uit Vlis singen. Want de charman te verschijning van Roos brengt voor hen letterlijk en figuurlijk leven in de brou werij. Met een tamboer- maïtrestok onder de arm van Vlissingen naar Dom burg om trommelles te gaan geven in het hospitium! stapt ze wekelijks in de bus Want, hoe wonderlijk het ook moge klinken, Zonne veld verheugd zich in het vrolijk rofeflende bezit van een eigen drumband. Een drumband geboren uit de levendige geest van Roos de Bruyne. Trommel in bed Het is nu twee jaar geleden dat na een medisch onderzoek bij o'e maatschappij De Schelde Roos .werkt daar als typiste bleek dat ze een lichte besmetting met t.b. had opgelopen. Met nog vijf collega's moest ze veertien maan den kuren in zeehospitium Zonne veld. De eerste tijd viel het echt niet mee voor Roos. Ze was tamboer maïtre van de Vlissing- se drumband Oranje-Na ssau, maar ze werd mismoedig en lus teloos zodat ze bijna niet meer dacht aan haar grote hobby: De trommel. Het bloed pleegt echter te krui pen waar het niet gaan kan en ze kwam op het idee om... een oefentrommel te maken van een plankje en een stukje rubber. Spoedig klonk er nu dagelijks tromgeroffel door de ziekenzaal want in bed liggende trommelde Roos er lustig op los. Optreden De andere patiënten kwamen tot de conclusie dat dit warmbloe dig voorbeeld navolging verdien de en ook zij kregen toestemming van de dokter om trommelconcer- tent e gaan geven. En toen enige tijd later de echtgenote van de commissaris van de Koningin, mevrouw De Casembroot, op be zoek krwam trad er een drum band voor tiaar op onder de be zielende leiding van Roos de Bruyne die de tamlboer-matre stok met vuur hanteerde... Gehol pen door deverpleeg sters hadden ze trommels gemaakt van grote jamblikken en binnenbanden, die wit werden geschilderd en om spannen werden met witte koor den. De verpleegstertjes werden zelfs zo door de geestdrift van Roos aangestoken dat ze mutsen voor de leden van de band maak ten. „Maar", zei Roos. „er moeten ook echte trommelstokken ko men!" Dit gebeurde want de dl- rectrice streek over haar hart en kocht trommelstokken. Het afgelopen voorjaar is onze kordate tamiboer-ma tre uit het hospitium ontslagen, en al is ze nu genezen, of misschien juist daarom, zij is haar oude speelge nootjes niet vergeten. Op ver zoek van de directrice is ze les gaan geven in het bedienen van de trommelstok. Ze doet het met enthousiasme en warmte en denkt er zelfs over om in de ver pleging te gaan. Dat Roos de Bruyne dit werk met zoveel liefde doet is ook dokter Roebers op gevallen. Want dokters Roe bers, die de spastische kin deren onder zijn hoede heeft, heeft haar gevraagd ook de ze kinderen les te gaan geven. De patiëntjes willen het graag proberen en zijn dol op het maken van muziek, hoewel ze de spieren niet beheersen. Maar Roos zal het ze wel leren. „Want", zegt de dokter, „met liefde en geduld is veel te be reiken." VLISSINGEN De allergrootste mogelijkheid tot versterking van ons bedrijf moet men zien door de uitbreiding van onze scheeps- reparatie-afdeling en door de bouw van een nieuwe werf in het Zuid- Sloe. Dit verklaarde de heer J. W. Hupkes, president-direkteur van de Kon. Mij. „De Schelde", gister avond in Vlissingen tijdens de jaar lijkse huldiging van jubilarissen in het bedrijf. Aan de plannen hiertoe is, aldus de heer Hupkes, vele jaren gewerkt. Op zeer .korte termijn zal tot de realisering van deze plannen worden overgegaan. Van rijkswaterstaat ontving „De Schel de", de aanbieding voor de gronden in het Sloe. De maatschappij heeft de door deze rijksinstantie gestelde voorwaar den geaccepteerd. De heer Hupkes deel de mee, dat de Kon. Mij „De Schelde" woensdag jl. de bestelling heeft ge plaatst voor: 1. De nodige terrein-ophogingen, 2. twee zeer grote droogdokken, compleet met dokdeuren, pompen AXEL. Op de agenda van de open bare vergadering van de raad staan o.m. een voorstel tot vaststelling van een marktverordening. Voor de sugges tie de kramenmarkt op een ander ter rein te houden zien B. en W. geen op lossing omdat er geen terrein beschik baar is en het Szydlowskyplein als parkeerplaats in tact dient te blijven. Daarom is een marktverordening ont- wopen waain o.m. de voorwaarden en de verplichtingen van de betrokkenen zijn omschreven, verschillende voor- voorschriften voorkomen ten aanzien plaatsing van kramen en de bevoegd heid van de marktmeester wordt om schreven. MELISKERKE. Ernstige kritiek op de landbouwpolitiek van de regering is gisteren uitgeoefend in de vergadering1 li?" d<L afdeling Meliskerke van de ?ftM- Tegen het landbouwbeleid was bij de behandeling in de Tweede Ka mer veel oppositie gerezen, maar zo werd gezegd door een koehandeltje werd dit verzet gebroken. De boererT- gemeenschap is naar de mening van de Meliskerkse ZLM-Ieden in het parle ment onwaardig en onrechtvaardig be- nandeid. De tegenwoordige minister van land bouw gaat van dezelfde stellingen uit als zijn collega in de dertiger jaren. Wijlen mr. M. P. L. Steenlberglhe. Ver geten is men, dat na de bevrijding de prijzen van de agrarische produkten werden afgerond om de gehavende in dustrie op de heen te helpen. Nu de landbouw in moeilijkheden is gekomen blijft voldoende hulp achterwege, ter wijl er toch welvaart heerst. De werkers in de landbouw vormen een geduldig volk, zegt de Meliskerkse ZLM, en daarop speculeert men in Den Haag. Maar vroeg of laat volgt een landbouwcrisis. Verwaarlozing van de landbouwbelangen zal zich wreken, ook ai ploegt de landman voort. Het bud get 1960 zal bij vele boeren een nega tief resultaat opleveren. Nodig is, bleek uit de vergadering, olie te verzamelen om de fakkels bran dende te houden. Organisatie en Land bouwschap moeten worden gesteund door alle boeren, zodat de fakkeis uit de afdelingen igrote flambouwen worden die meegedragen worden in de strijd om het recht. BRESKENS. Met een geraamde extra-uitlcering uit het Gemeentefonds van 30.000 gulden is de begroting 1961 van de gemeente sluitend verkregen. In de op maandagavond te houden ge meenteraadsvergadering zal deze begro ting aangeboden worden. De post on voorzien vertoont een bedrag van 3.737. In hun toelichting aan de raad schrij ven B. en W. dat het bedrag voor on voorziene uitgaven niet zo ruim is om mogelijke tegenvallers op te vangen. Voor de verbetering van de boule vard is een bedrag geraamd van ƒ95.000, af te schrijven in dertig jaar. De uitvoering van dit project betekent een belangrijke stimulans voor Bres kens als badplaats, aldus B. en W. De noodwoningen in de Bloemenlaan zijn afgeschreven, de jaarlijkse exploitatie zal voortaan een batig saldo opleveren. Om tot liquidatie van deze woningen te komen zal een saneringsplan worden opgesteld, waarvoor 10 pet. van de hu ren van de noodwoningen zal worden gereserveerd. In de gemeenteraadsvergadering komt een voorstel ter tafel tot herzie ning van het uitbreidingsplan, gelegen ten westen van de veerhaven. Voor het bungalowterrein is een aanvraag inge diend voor de bouw van twee bunga lows door de heer N. Houterman te Co- lijnsplaat. Voorts moet de raad beslis sen over een grote lijst van subsidie aanvragen. ST. ANNALAND. Nu de oostelijke toegangsweg vanaf de Javadijk naar de nieuwe haven te Sint-Annaland ge reed is. zal het verkeer van en naar de nieuwe haven langs deze weg geleid worden. De garagehouder P. Dekker heeft thans zijn twee benzinepompen, die voor zijn woning aan de Tonhuis- straat stonden laten verplaatsen, zodat deze nu aan de nieuwe toegangsweg staan, het'geen een zeer grote verbete ring betekent voor het verkeer van en naar het dorp, dat momenteel nog ge bruik moet maken van de smalle Ton- huisstraat. Nu de oude haven is gedempt hebben de 'bewoners van het Havenplein bij vloed geen overlast meer van het zee water. Het gehele gedempte terrein ligt ongeveer een halve meter hoger dan het oude Havenplein. Het gedeniDte ge deelte is echter hier en daar nog niet toegankelijk, daar de ondergrond veelal uit modder bestaat en het levensgevaar lijk is, om deze plaatsen te betreden. Een bordje „levensgevaarlijk" geeft de ze gevaarlijk* plaatsen aan. en elektrische installaties en bij behorende kraanbanen, 3. een kraanbaan van 400 meter lengte, 4. de nodige gebouwen, zoals dok kantoor, kantine, was- en kleed lokaal, portiersgebouw en brand weergarage, alsook rijwielstallin gen, 5. een grote fabriekshal voor de draaierij, bankwerkerij, koper slagerij en plaatwerkerij. Met dit reuzenproject, aldus de pre sident-directeur, dat wij thans in uitvoe ring gegeven hebben, zijn vele miljoe nen guldens gemoeid. Het zal op vele niveaus van het bedrijf grote inspanning kosten om dit grootse plan op tijd uit te voeren, maar het zal, ging de heer Hupkes verder, ons in staat stellen om bijna 90 pet. van alle typen zeeschepen te dokken en te repareren. Ongetwijfeld zal dit kunnen leiden tot een verdere bloei en groei van de Kon. Mij „De Schelde", van Vlissingen, en zelfs va» geheel Walcheren. Prof. Van ISiftrik MIDDELBURG. Onder auspiciën van de Z.V.U. hield prof. dr. G. C. van Niftrik, hoogleraar aan de Amsterdam se universiteit, gisteravond een lezing over „Existentialistisch levensbesef". Hij gaf een analyse van dit moderne levensbesef, dat op vele mensen al be slag heeft gelegd. Hij omschreef het existentialisme als een niet afgeronde filosofie, welke verwantschappen toont met literatuur, psychiatrie en theologie. Het wezen van het existentialisme aldus prof. Van Niftrik, is een vorm van filo soferen vanuit de beweging der existen tie. Deze beweging heeft ook meestal een emotionele kleur, wat de spreker met voorbeelden uit het werk van Jean Paul Sartre, de geestelijke vader van dit levensbesef, aantoonde. „Sartre's emotie is cerebraal, de gedachte: Wie ben ik? Wat is de mens voor een we zen? leeft als een redeloze angst in hem." Prof. Van Niftrik wees zijn gehoor op de belofte en het gevaar van dit moder ne levensbesef, dat in wezen op zoek is naar een waarachtige menselijkheid. Naast de benauwing voor de solide burgerzin en de grote mate van ethi sche onzekerheid, leeft het extreme in dividualisme als alles overheersende factor in de existentialistische levensbe schouwing, ofschoon altijd grandioze po gingen worden gedaan de eenzaamheid van de mens te overwinnen. Het exis tentialisme is een a-kosmisch levensbe sef, dat de gewordenheid en de abso luutheid van de mens aantoont. HEINKENSZAND In de ge meenteraadsvergadering van Hein kenszand die bijeenkwam onder presidentschap van burgemeester N. W. Eisen werd het riolerings plan besproken, waarbij de ge meentearchitect, de heer H. de Hartog enkele toelichting gaf. Wanneer deze plannen verwezen lijkt worden, zal de riolering ge legd worden door de Dorpsstraat vanaf de Kerklaan tot de hoek Clara's PadJulianastraat, dan door Clara's Pad tot Suikerheul. Verder door het industrieterrein en de Stationsweg. De legesverordening voor toeristen- kaart A en B. werd gewijzigd en staat nu op één gulden. De heren C. van Baaien, H. P. van Maanen, N. C. de Regt, A. Rijk en A. J. Rijk werden herbenoemd in de com missie woonruimtewet. B. en W. benoem de de heer C. van de Guchte tot der de gemeentewerkman met ingang van 16 januari 1961. Verder werd een com missie tot wering van schoolverzuim benoemd. In plaats van de heer W. Ka- relse werd de heer H. van Damme gekozen als lid van het burgerlijk arm bestuur. Tijdens de rondvraag legde de heer M. B. van Iwaarden de raad het probleem voor betreffende een even tuele schadevergoeding voor onderge lopen huizen. De burgemeester verklaar de dat de aanvraag bij de hiertoe geëi gende instantie in studie is. Advertentie cü(0, 't helpt en't is lékker RED BAND- ROOSEN.DAAL WOLPHAARTSDIJK. In het dorps huis wordt een verkeerscursus gegeven door de autorijschoolhouder S. de Witte te Wolphaartsdijk. Dinsdagavond is de cursus geopend door burgemeester B. H. G. ter Haar-Romeny, die op het be lang van deze cursus voor de verkeers veiligheid wees en er zijn vreugd over uitsprak dat dit initiatief al door een 25-tal weggebruikers werd aangegrepen om hun kennis te vermeerderen. De cursus zal 6 weken duren.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3