van Addis Abeba Huwelijksreis (naarZ-Amerika?)Schoten in straten begon om 5 uur PRINSES BIRGITTA VERLOOFD MET —DUITSE PRINS— Miljoenen ontroerd door tedere zorg van de bruidegom juut Derde radioprogram via F.M.-zendersmogelijk Industriekolen goedkoper Ontroering „Op het halkon Klokke drie Britten bereiden evacuatie voor POSTEN WERKTUIG EN EEN NIEUWE ROMANCE IN ZWEDEN: Gast Feestje Sportvrouw Amsterdam gestreept LAATSTE NIEUWS Negus in Liberia De huwelijksreis STREEKPROGRAMMA Mislukte start op Cape Canaveral Dit jaar wellicht meer dan 80.000 woningen UITVERKOOP VAN LUCHTKASTELEN PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND VriJdag AO december lvou Van onze speciale verslasgever BRUSSEL Terwijl de kostbare zilveren schalen in het paleis van de Belgische hoofdstad vandaag weer tussen de fluwelen doeken in de cassettes worden opgeborgen en de fonke lende wijnglazen met zoveel zorg en vakmanschap geblazen dat zij aan vorsten blijven voor behouden weer in de voor raadkamers worden weggezet, klinkt het gegalm van de Brus selse klokken en het gedreun van de tweehonderdenéén saluut schoten nog na in de oren van alle Belgen om als het ware het geluk te onderstrepen van hun koning die gisteren zijn leven verbond aan dat van een Spaanse edelvrouw, die nu is: koningin Fabiola van België. Geluk ja, want zelden was de tedere bezorgdheid de verliefdheid zou men moeten zeggen duidelijker leesbaar op 'het gezicht van de dertigjarige koning Boudewijn dan gisteren toen hij gearmd, zijn vingers in die van dona Fabi-ola gestrengeld, zijn bruid naar het altaar van de machtige St. Goedelekerk leidde. En toen de jongste vorst van Europa om twee minuten over één onder het oog van de vele k erk elij k e hoo g wa ar d ighe idsb ekleders en in het bijzijn van tweehonderden- vijftig vorsten, prinsen en diplomaten uit d'e gehele wereld de trouwring om de linker ringvinger van Fabiola de Mora y Aragon schoof, op dat mo ment drukte hij even haar slanke en blanke hand. Heel even maar, maar voor degenen die al eerder in het paleis en later in de St. Goedele hadden gezien hoe de koning keer op keer zijn jonge vrouw aankeek, hoe hij telkens opnieuw met een bezorgd' gezicht haar polste om te weten te komen of de gebeurtenis sen haar niet zouden overmeesteren, voor diegenen was het duidelijk dat die korte handdruk meer betekende dan alleen een gebaar van tederheid. iiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiir Begonnen met veel zakelijke formalitei ten en het tekenen van vijftien docu menten in de troonzaal van het pa leis te Brussel, voerde de huwelijks plechtigheid allengs naar een climax* Het was of de pracht en praal van toiletten en uniformen via de elf grote kristallen en flonkerende luchters in de troonzaal hun licht vooruitwierpen als wilden zij reeds aandacht vragen voor nog grootser momenten, voor de komende ontroering en ten slotte voor het afscheid. Want ontroering was er, die huwelijks dag van gisteren. Ik zag Belgische vrouwen naar hun zakdoeken grijpen, toen aan de voet van de hooggelegen St. Goedelekerk koning Boudewijn zijn bruid hielp bij het schikken van haar sluier, even, nadat zij uit de auto met een dak van plexiglas, zoals er nog nooit eerder een gebruikt was in de geschiedenis van dit land, gestapt waren. En in de St. Goedele zag ik een half uur later koning Leopold moeilijk slikken, toen zijn zoon opnieuw met zichtbare zorg en tederheid de sleep van dona Fabiola hielp draperen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIII Het afscheid kwam ook, maar niet dan nadat voldaan was aan de kreet van de duizenden wel en niet-Belgen, die te gen half drie voor het paleis waren sa mengestroomd en in een indrukwek kend spreekkoor de kreet „la reine au balcon" aanhieven. Er werd door de duizenden geduwd tegen de politie mannen en ja, de massa had suc ces. Men wilde zo dicht mogelijk bij zijn nieuwe koningin staan en men vocht zich langzaam naar voren om geen glimp te missen van de vorstin die men zeker verwachtte. Het opdringen was niet vergeefs opge zet en langzaam maar zeker weken de agenten enkele tientallen meters, om dan rotsvast een positie te kiezen, waartegen het geen duwen meer was. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Vijfentwintig jaar lang, sinds koningin Astrid in 1935 verongelukte, hebben de Belgen geen vorstin meer gehad en het gemis in die kwart eeuw deed zich voelen, gistermiddag voor dat Brus sels paleis. Onder een ereboog van getrokken degens verliet de bruidsstoet statig de Kathedraal. Voorop, wat verlegen, de bruidsjonkertjes in hun fluwelen pakjes. Daarachter, op enige schreden afstands, nauwe lijks minder verlegen, het jonge Koninklijke paar. Van onze correspondent LONDEN De toestand in Ethiopië is er gisteren niet veel duide lijker op geworden, vooral niet nadat bekend was geworden dat er in de straten van Addis Abeba, de hoofdstad van het keizerrijk, gevechten waren uitgebroken. De Britse ambassadeur in Addis Abeba zond zijn regering gistermiddag een rapport, waarin hij sprak van gevechten met wapens van betrekkelijk klein kaliber. Er werd ook met mortieren geschoten, aldus de ambassadeur. gisteren bezig de korte golf van de radio af te zoeken, om te proberen uit zendingen uit het vaderland op te van gen. Een van die ambassades wees er gisteren op dat de aanhang van de oude keizer vooral zeer groot is in het gebied van Amhara en langs de grens van Eritrea. De veronderstelling dat kroonprins Asfa Wossen alleen maar een werktuig is in handen van een groep revolu tionairen, werd gisteren steeds meer gehoord. Men acht de mogelijkheid groot dat er achter de schermen een geheimzinnige „sterke man" aan het werk is van het type Nasser. Namens de Britse regering werd er gistermiddag in het Lagerhuis officieel mededeling gedaan van de berichten die men uit Addis »Abeba had ontvan gen over de straatgevechten die er waren uitgebroken. De Britse luchtmacht trof gister avond al voorbereidingen voor de eva cuatie van alle Britse onderdanen. Of er al meteen tot wegvoering van deze mensen zou worden overgegaan, kon men nog niet zeggen in Whitehall. Wat precies de rol is van de kroon prins die gisteren tot keizer of negus zou zijn uitgeroepen, is eveneens nog niet duidelijk. Hij zou aan het hoofd staan van een militair bewind dat so ciale hervormingen wil uitvoeren. Voor alle openbare gebouwen in Addis Abeba werden gisterochtend in alle vroegte militaire posten op wacht gezet. Zij hadden de beschikking over mitrailleurs. Ook de gebouwen van de buitenlandse vertegenwoordigingen kregen militaire bewaking. Over de verblijfplaats van de oude keizer van Ethiopië tastte men gister avond nog in het duister. Hij vertrok gistermorgen vroeg uit Recife in Bra zilië, waar hij een staatsbezoek bracht. Het was niet uitgesloten dat de keizer nog gisteravond in Monrovia, de hoofdstad van Liberia, een tussenlan ding zou maken. Daarna zou hij willen proberen naar Addis Abeba door te vliegen. Of het Haile Selassie zal gelukken in de hoofdstad van zijn land te lan den, is hoogst twijfelachtig. Gisteren waren alle verbindingen over land en door de lucht met Ethiopië verbroken. "Vliegtuigen die naar Addis Abeba onder weg waren, kregen opdracht buiten de grenzen van het keizerrijk te blijven. Ook op het vliegveld van de hoofd stad hadden gisteren militairen die loyaal zijn aan het nieuwe bewind, post gevat. Over de kroonprins is bekend dat hij zeer pro-Brits was. Het feit dat hij in Engeland heeft gestudeerd is daar waarschijnlijk niet vreemd aan. Op de diplomatieke vertegenwoor digingen van Ethiopië in het buiten land weet men ook al met de toestand geen raad. Koortsachtig was men daar Plechtig wegdragen maar, dachten déze twee geüniformeerde gezagsdienaren. Hun lieve vrachtje, bevangen door de koude in de rijen geduldig wachtenden, kwam al weer bij toen deze foto genomen werd. Wat zou haar eerste vraag zijn geweest? Het stereotype Waar ben ik? of een angstig: Is de stoet »1 voorbij? STOCKHOLM (Reuter/AP) Een schijnbaar vluchtige ontmoe ting tijdens het Miinchener carna val van de vorige winter heeft geleid tot een tweede feest in vor- stehkringen dat gisteren de aandacht van de wereld eiste. De Zweedse prinses Birgitta (23), die in Mün- chen Duits studeerde, ontmoette daar op een feest de 28-jarige prins Johann Georg von Hohenzollern die aan Miinchens universiteit stu deert, en hun korte romance leidde tenslotte tot de verloving, waaraan het Zweedse hof gisteravond offi cieel ruchtbaarheid gaf. In september van dit jaar was de slanke blonde prins de gast van koning Gustaaf Adolf van Zweden en het was bij die gelegenheid dat de romance tot een diepere liefde uitgroeide, aldus een woordvoerder van het huis Hohenzol lern Sigmaringen. Prinses Margaretha von Hohenzollern, de moeder van Johann Georg, voegde eraan toe dat aanvankelijk niemand gedacht had dat VOOR MEER FOTO'S EN NIEUWS ZIE PAG. 2 EN 7 De 23-jarige blonde Zweedse prinses Birgitta en haar 28-jarige verloofde, prins Johann Georg von Hohenzollern er uit de vluchtige ontmoeting in Mün- chen iets blijvenders zou groeien. Over een datum voor een huwelijk is nog niets bekend gemaakt. De prins is gisteravond per vliegtuig in Stock holm aangekomen waarna hij recht streeks naar het koninklijk paleis werd gereden. Daar hield de koninklijke familie 'in een der appartementen van Birgitta's moeder, prinses Sibylla, een intiem verlovingsdiner. De charmante slanke prinses Birgitta, kleindochter van koning Gustaaf Adolf, is op de 26-jarige prinses Margaretha na de oudste van de vier dochters van prinses Sibylla en de bij een vlieg ongeval omgekomen prins Gustaaf Adolf. Birgitta, die gymnastieklerares is, won het vorige weekeinde een Zweeds schermkampioenschap. Haar vader had dit reeds tot driemaal toe op zijn naam gebracht. Haar 14-jarige broer Carl Gustaf is de kroonprins. De prinses maakt graag haar eigen kleren en heeft een voorliefde voor snelle auto's. Deze laatste hobby deelt Birgitta overigens met haar verloofde, die auto rijden, jagen en Egyptische kunst als liefhebberijen heeft. Egyptologie is overigens een onderdeel van zijn studie: evenals koning Gustaaf van Zweden specialiseert de prins zich in archeologie en kunstgeschiedenis, waar in hij binnenkort aan de universiteit van München hoopt te promoveren. Prins Johann is de zoon van prins Friedrich von Hohenzollern Sigmarin gen en prinses Margarete van Saksen, een dochter van de laatste koning van Saksen. Hij is een neef van ex-koning Michael van Roemenië en ex-koning Peter van Joegoslavië. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De trottoirbanden in een aantal straten in het centrum van Amsterdam, waarvoor een wacht- verbod geldt, zullen binnenkort bij wijze van proef rood worden geschil derd. Een ononderbroken lijn duidt op een voortdurend wachtverbod'; een streep- lijn op een wachtverbod op bepaalde tijden. De maatregel is bedoeld om in Ams terdam onbekende automobilisten te waarschuwen voor een wachtverbod. Albertivéér teodka?!! MONROVIA (A.P.) Keizer Haile Selassie is uit Brazilië aangekomen in Monrovia, de hoofdstad van Libe ria. In Ethiopië woedt nu een burger oorlog. De provincies Harrar en Eri trea bevinden zich nog in de macht van troepen die trouw blijven aan de negus. MADRID (Reuter A.P.) Met een groot Belgisch militair vlieg tuig zijn koning Boudewijn en zijn bruid gisteravond te Madrid aan gekomen. Het toes VI vloog na enige tijd door naar Sevilla. In een stoet van vier auto's reed het paar daar van het vlieg veld af naar Cordoba. Volgens de commandant van de civiele garde zal het paar daar enkele dagen blijven op het landgoed Los Jero- nimos, dat geen telefoon heeft. Van een onzer redacteuren HILVERSUM. Is het mogelijk om via de beide F.M.-zenders die het Westen van het land bestrijken, een derde radioprogramma te geven? Dat was de vraag van het C.H. Tweede Kamerlid F. H. van de Wete ring aan de staatssecretaris van O., K. en W., mr. Y. Scholten. Ja, dat is mogelijk, vertelde ons gisteren de heer W. Vogt, oud-directeur van de AVRO. Nu de sterke F.M.-zen der te IJsselstein in dienst is en die van Goes in 1961 volgt, kari er tech nisch gesproken heel gemakkelijk naast de beide Hilversummers een derde programma via deze F.M.-zen- ders worden gestuurd. En een programma dat afgestemd is op de streek- waar de verschillende zenders (Irnsum, Markelo, Hulsberg, Mierlo en IJsselstein) staan? Ook dat is te doen, antwoordde de 'heer Vogt. Zij zouden elkaar niet dwars zitten als gevolg van een onderlinge verschillende frequentie. Dus zou het in theorie mogelijk zijn over deze zenders gezamenlijk of apart een commercieel radioprogramma uit te zenden? Dat is mogelijk, zei ons de heer Vogt. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De prijs van Neder landse industriekolen zal binnenkort met 75 cent per ton kunnen dalen daar de regering de omzetbelasting op de binnenlandse kolen met anderhalf pro cent gaat verlagen. Deze maatregel is bedoeld om het verschil tussen de tarieven op eigen en buitenlandse kolen op te heffen. De minister had daarbij het oog op de invoer van Engel se steenkool, die tegen dumpingprijzen wordt verkocht. Deze mededeling is gisteren in de Tweede Kamer gedaan door minister De Pous. Hij achtte een bijkomend voordeel dat deze maatregel de positie van de kolen ten opzichte van de con currerende stookolie versterkt. Minister De Pous gaf voorts de Tweede Kamer de verzekering, dat hij bezig is om de kwestie van de Engelse kolenimport te bekijken. Hij koesterde de hoop binnenkort tot een gunstig resultaat te zullen komen. KAAP CANAVERAL (Reuter, AP) Een minuut na de ogenschijnlijk ge slaagde start voltrok zich gisteren het noodlot aan de Atlas-Able die een kunstmaan, Pionier 6, in een baan om de maan had moeten brengen. De ongeveer dertig meter lange ra- kettencombinatie, bestaande uit drie trappen, ontplofte in de lucht na te zijn gaan slingeren. In de neus bevond zich de ongeveer 175 kilo wegende Pionier 6, volgens deskundigen van alle Amerikaanse kunstmanen technisch de meest geper fectioneerde. Zou de lancering zijn geslaagd dan had de kunstmaan de onmiddellijke omgeving van de maan zestig uren na de start kunnen bereiken. Nu zullen tot het eerstkomende gunstige moment voor een nieuwe po ging enige maanden verstrijken. Zwitserland heeft gisteren een nieuwe bondspresident voor het jaar 1961 geko zen: dr. Friedrich Traugott Wahlen. Wahlen was minister van economi sche zaken en vice-president en geniet internationale faam als landbouwdeskun dige. Het presidentschap van Zwitser land rouleert jaarlijks tussen de zeven leden van de Bondsraad. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De vermindering van het aantal Woningwetwoningen is ver antwoord omdat ruim gebruik wordt ge maakt van de subsidieregeling voor de particuliere bouw van volkswoningen, zo zegt minister Van Aartsen in zijn me morie van antwoord aan de Tweede Kamer. Enige overschrijding van het bouwprogramma van tachtigduizend wo ningen in 1960 acht de bewindsman mogelijk. Dat zal dan het gevolg zijn van de groei van de produktiemogelijk- heden, welke groei echter in de eerste plaats ten goede dient te komen aan de bouw voor de nijverheid. De stroom van aanvragen voor sub sidie voor de goedkoopste categorie premiewoningen (huur en eigenbouw) neemt nog steeds toe. Hoewel de minister het verheugend vindt dat het particuliere initiatief zoveel activiteit ontplooit acht hij het onvermijdelijk dat vele aanvragers lang op een beslissing moeten wachten. Het is een moeilijk op te lossen vraag stuk. Misschien kan een globale ver deling van het aantal premiewoningen over de provincies enig antwoord ver schaffen op de vraag waar en in welke omvang de premies zullen worden ver leend, zodat de aanvragers beter weten waar zij aan toe zijn. De minister is onlangs geadviseerd tot een dergelijke provinciale verdeling over te gaan. Tot 1 oktober werden in totaal voor ruim 44.000 goedkope woningen aanvra gen ingediend voor rijkssteun op grond I960 pr€mi€" en bijdragebeschikking Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Weer is een van Nicolaas den Bestens luchtkastelen met zwaar verlies verkocht: het Ci- neramatheater dat op de Brusselse wereldtentoonstelling tot de grote trekpleisters hoorde. Aan bouw en inrichting heeft het theater ongeveer driekwart miljoen gulden gekost. Den Besten kocht de gedemonteerde bioscoop na de ten toonstelling voor bijna 230.000 gulden. Hij had er grootse plannen mee, maar van de verwezenlijking daarvan is nooit iets gekomen. Het theater werd gisteren voor ruim 35.000 gulden geveild, compleet met bioscoopinventaris. Op de veiling werd voor vijftig gul den een (hele oude) afgesloten brand kast zonder sleutel verkocht. De ma kelaar kondigde gul aan dat de even tuele inhoud voor de koper wa.s, ook als de Socrates-miljoenen eriin zouden zitten. De 51-jarige hoorder F. A. Schlar- mann uit Schiedam is op een scheeps werf in zijn woonplaats in een super tanker in aanbouw van vijftien meter hoogte op de stalen bodem gevallen. Hij was dadelijk dood. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: LTV Overwegend zwaar feLL-sKi bewolkt en plaat- \(ïlA selijk mist. Zwak- V HW A w'n(3. Ongeveer V I r'° zeTdo tempera- turen als gisteren. MIESJE: Wat zul- yif 43 len die Belgen het ƒ14 koud hebben ge- 17 december: zon op 8.43, zon onder 16.29; maan op 7.00, maan onder 16.13. Directeur: JACQ DE SMIT; Chef red.: G. J. BREPKER W Nj B ES Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro W K W B W HA ^Bak Losse nummers 13 cent. 116666, Directie administratie oiioo- K I 1 I I I I B I A fl B B^B fl I ^^B fl^B ^Tfl fl *^B Bj| Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' 6901. Redactie: 01100-6901 5366. JB fl|B BkB B jjfi B IB I I I H ^B fl fl B I H H B Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter»' Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft so, tel. 01180-2009. B i I v I I I Bf V I W fl fl fl I f I I I H E I ff I I I 7 cent per woord met een minimum van t 1.—.. redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post- B A B BB KB fl B H__B fl. fl B Ag II fl HF3 BJfl bus 26., Vlissingen, Nieuwendijk 33, 01184-3224, JflgfB V B Br JÊ B BBA BBL BI BI B flnfl Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189: Zlerikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. 16e JAARGANG No. 4733 Vi-iirlsur 1 f\ 1 Q6ft FABIOLA: KONINGIN DER BELGEN

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1