Overgangstoelage vond wederzijds goed onthaal 25 Duyvis Vrij rustige dag eiste in Algerije 7 doden Drie bonden: aanvaardbaar Achterblijvers krijgen ook meer loon t Is saus-soep Franse regering ontbindt organisaties van ultra's E.E.G.-verdrag bindt de Nederlanders (nog) niet rechtstreeks ARABIEREN HIELPEN POLITIE SMOKKEL IN „SNEEUW" BIJ BREDA OPGEROLD POLITIESALARISSEN TOCH OMHOOG Minister De Pous bereid tot steun Rozenburg HEIN^ Scheveningse pier 1 juni klaar OPSLAG VOOR DUIZENDEN PTT-ERS Democraten eisen in staat Hawaii hertelling RUSSISCH VETO VERHINDERT NIEUWE ACTIE IN CONGO Boerderij verbrand Eet er gezelliger, lekkerder, beter van met mayonaise Donderdag 15 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 modern toiletpapier Marge Van de baan Ultimatum Leiders van F.A.F onvindbaar OVERLEG Prof. Verdam tot lid van SER benoemd Uitspraak president Haagse rechtbank Blanken in angst te Stanleystad SCHEEPSRAMP IN BOSPORUS EIST 49 LEVENS MEER ARRESTATIES Ongerustheid over de pendel naar Duitsland VLIEGTUIG OP HOL PIONIER 6 MOET DAG WACHTEN een ASPIRIN Nu ook Kinder- ASPIRIN R_ ASPIRIN is niet te overtreffen. Advertentie Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Bij de partijen in het overleg over de politie salarissen heerste gisteren tevredenheid over de goede afloop van de onderhandelingen. Minister Toxopeus zei content te zijn met de overgangstoelage, waarover na urenlange besprekingen over eenstemming werd bereikt. Ik ben daarmee akkoord gegaan, zo zei hij, om rust te krijgen in het politieapparaat. Dat de bewindsman verwachtte het politiepersoneel voorlopig tevre den te hebben gesteld bleek wel toen hij, op weg naar de Eerste Ka mer, de agent op het Binnenhof een vriendelijk klopje op de schouder gaf en zei: Nou, het is erdoor, vijftig en zestig gulden voor agenten en hoofdagenten. De drie grote politiebonden, de Ne derlandse politiebond, de Rooms-ka- tholieke politiebond Sint Michael en de Christelijke politiebond, zien de nieu- Adverte ntie we regeling als een aanvaardbaar compromis. Het bezwaar tegen het eerder geda ne voorstel van minister Toxopeus richtte zich vooral op de verhoging van veertig en vijftig gulden per maand voor het personeel in de lagere ran gen, ongeveer tweederde van het hele politiepersoneel. Dat was voor de bonden onaanvaard baar, omdat men juist voor de lagere rangen het salaris wilde verbeteren. Hoewel de politiebonden de eis van tachtig gulden hebben moeten laten vallen zien zij toch als het grote winst punt dat de regeling tot stand is ge komen op basis van het rapport-Boot. Er heerst wel geen hoerastemming bij de politie, maar men heeft er wel begrip voor getoond dat de minister nu geen toelagen wil waarvan later, na be studering van het rapport-Boot, wel licht zou blijken dat ze te hoog zijn. Vervolg van pag. 1 Gisteravond liet de socialistische fractie nog drie van haar leden storm lopen. De afgevaardigde Baart verweet de staatssecretaris, dat deze een „mach tige vertekening" had gegeven van trapsgewijze loonsverhoging. Dit gaat de perken te buiten, zei hij. Zijn con clusie was, dat het terugzetten van. de afloopdatum van een c.a.o. blijkbaar voor een deel van de Kamer toch wel een oplossing is. De afgevaardigde Roemers meende, dat de regering het georganiseerd over leg volkomen kapot heeft gemaakt. Het voornaamste bezwaar van de socialisten tegen het loonibeleid van dit kabinet is, dat men oude schoenen heeft wegge gooid voordat men behoorlijke nieuwe had. De deskundigen zijn het er nu wel over eens, dat de maatstaf van de produktiviteit ten enenmale ontoerei kend is. GEVAAR De liberaal Corver vroeg zich af waarom iedere willekeurige tussentijdse poging om de lonen te verhogen ge honoreerd zou moeten worden, met het gevaar, dat men in alle andere bedrijfstakken dit kunstje ook gaat toepassen. Waarvoor dienen anders de afloopdata van c.a.o.'s? De heer Suur- hoff wil nu volgens de heer Corver meer vrijheid, maar onder zijn beleid was vroeger helemaal geen sprake van openbreken. Moeten wij nu wel open breken, omdat de heer Suurhoff en zijn politieke vrienden meer vrijheid eisen dan zij vroeger zelf toestonden? Het gaat niet aan een beleid, dat redelijke resultaten heeft opgeleverd, overboord te zetten, aldus de heer Corver." Het interpellatiedebat kreeg nog een wat lijvig slot toen de socialistische fractieleider mr. Burger de staatssecre taris toebeet: „Dat moet ik weten wat ik je wil vragen". Dat was nadat de staatssecretaris het had betreurd dat het oud-lid van het college van rijks bemiddelaars, de socialist drs. Neder- horst, de positie van de scheidende voorzitter van dit college, mr. J. A. Berger, ter sprake had gebracht. Hij vond dat niet fair jegens een man met zo'n eervolle staat van dienst. Van bemoeizucht met het college verklaarde de heer Roolvink niets te weten. In anderhalf jaar tijds was hij tweemaal bij het college op bezoek geweest, de laatste keer over de kwes tie van de werktijdverkorting. Mr. Burger interrumpeerde dat de staats secretaris de plaats die de regering ten opzichte van het college had ingeno men, omzeilde, en dat de heer Neder- horst daar slechts over had gesproken. Over de loonvorming zei de staats secretaris nog. steeds meer tot de over tuiging te komen, dat de productivi teitsontwikkeling als leidend beginsel bij de bedrijfstaksgewijze loonvor ming gehandhaafd moet blijven. HOOGOVENREDRIJF Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Minister De Pous is nog steeds bereid steun te geven aan de stichting van een hoogoven- en staal bedrijf op Rozenburg, maar dat kan uitsluitend op grondslag van een ver antwoord plan. dat een financieel en economisch gezond bedrijf van allure waarborgt. De Tweede Kamer kreeg gisteren op nieuw de verzekering, dat de regering op deze voorwaarden bereid is om mee te doen. Overigens liet minister De Pous duidelijk uitkomen, dat er m ons land vrijheid van vestiging bestaat. Aan de stichting van een bedrijf dat het zonder overheidsfinanciering kan stellen, zou hij dus geen belemmeringen in de weg leggen. Overigens wilde de minister zich eerst nog grondig verdiepen in de achtergron den van het rapport-Van Berkum om zich een oordeel over de conclusies ervan t.e kunnen vormen Daarom wilde hii er nu ondanks aandrang van de socialist Nederhorst niets over zeggen, zelfs liet hij zich er niet over uit of hij de con clusies positief of negatief vond. De con clusies zou hij wel in acht nemen bij de beoordeling van een nieuw verantwoord plan. De politiebonden hebben het ver trouwen uitgesproken dat dit niet het geval is en dat er nog een ruime marge is overgebleven. De laatste weken zijn bij de bonden nog honderden brieven en telegram men binnengekomen waarin er op werd aangedrongen vast te houden aan de eis van tachtig gulden en andere voor stellen af te wijzen. Zelfs tijdens hef overleg werden op het departement van binnenlandse zaken telegrammen met een dergelijke inhoud bezorgd. De politiebonden hebben het gewij zigde voorstel van de minister aan vaard met de hoop gevestigd op ja nuari 1962. In de loop van 1961 zal blijken of het resultaat van de bestude ring van het rapport-Boot aanleiding geeft tot een verdere verhoging van de politiesalarissen. De overgangstoelage, die zal gelden met terugwerkende kracht tot 1 okto ber 1960, bedraagt voor: agenten en wachtmeesters vijftig gulden, hoofdagenten, wachtmeesters eer ste klasse, brigadiers en opperwacht meesters zestig gulden. adjudanten zeventig gulden. Als voorlopige regeling werd voor het hogere personeel overeengekomen een toelage van vijftig gulden voor surnumerairs en ambtenaren derde klasse en veertig gulden voor ambte naren tweede klasse. De toelagen over de maanden okto ber, november en december zullen nog deze maand, indien mogelijk zelfs nog voor Kerstmis worden uitbetaald in de vorm van een uitkering ineens. Wanneer na bestudering van het rapport-Boot blijkt dat er nog achter stand is in de politiesalarissen zullen die op 1 januari 1962 verder worden verhoogd. Met de thans aangenomen regeling is de aanvankelijk voorgestelde uni forme inconveniëntentoeslag van veer tig gulden van de baan. Dit voldoet aan de aan beide zijden bestaande wens om reeds in de over gangstoelage rekening te houden met de aanduiding die het rapport Boot geeft, dat de salarisverbetering van het lagere personeel zal kunnen oplopen naarmate de rang hoger is. Aan het resultaat van de gistermorgen voortgezette besprekingen was een nachtelijke vergadering van de hoofd besturen der politiebonden en een haas tig telefoongesprek tussen de ministers Toxopeus en Zijlstra voorafgegaan. De minister van binnenlandse zaken was bereid zijn voorstel te wijzigen, mits terstond en unaniem een beslis sing werd genomen. Zou de beslissing negatief zijn dan zou de minister terug vallen op zijn eerder gedane voorstel van veertig en vijftig gulden voor de de lagere rangen. Na schorsing van het overleg dins dagavond werden telefonisch de hoofd besturen van de politiebonden hierom trent ingelicht, die daarna in spoed vergadering bijeenkwamen. De thans vastgestelde regeling kwam tot stand nadat van beide zijden was verklaard dat het rapport-Boot in alle objectiviteit zou worden bestudeerd. De politiebonden zegden toe slechts dan nadere herziening van de salaris sen te zullen bepleiten indien het re sultaat van de bestudering van het rapport daartoe aanleiding zou geven. Het overleg over dit rapport zal in januari beginnen. Tomaat Kip Champignons Ossestaart 92 ct 108 ct 108 ct 108 ct Denk ook aan Heinz Erwtensoep tijdelijk 98 ct Familieblik 165 ct Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De bouwers van de Scheveningse pier hebben de exploita tiemaatschappij Scheveningen toege zegd de pier op 1 juni klaar te hebben, mits de komende winter geen abnorma le kou en lange vriesperioden brengt. De exploitatiemaatschappij heeft van haar kant de bouwers een premie toege zegd, wanneer de pier op 21 mei (Pink steren) al voor het publiek kan worden opengesteld. Advertentie Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Op 1 januari zullen enkele duizenden PTT'ers in een hogere- loonschaal worden geplaatst. De centrale directie der PTT volgt daarmee a'e richtlijnen van de regering voor een functie-indeling van het rijks personeel op basis va>n werkclassifica- tie en de richtlijnen voor een systeem van verdienstebeloning. Dat laatste voor ziet in toeslagen op het functieloon van vijf, acht of twaalf procent. Het plan voor de loonsverhoging moet nog worden voorgelegd aan de minis ters van verkeer en waterstaat en bin nenlandse zaken. Grots pot Van onze correspondent PARIJS. Het was te verwachten: het ultra-rechtse Front voor een Frans Algerije (F.A.F.) is door de Franse regering ontbonden en tot een ver boden partij verklaard. Hetzelfde von nis is geveld over twee verenigingen, waarop het front een grote invloed had en waarvan het bij demonstraties bij voorkeur gebruik maakte: de „ver eniging van leerlingen van lycea en colleges in Algerije" en de „nationa listische studentenfederatie". Deze ontbinding en dit verbod gelden voor geheel Algerije. De voorzitter van het front, de baghaga Boualam, die tevens plaatsvervangend voorzitter is van de Franse nationale vergadering, was eergisteren door de rechter-commissaris, belast met het onderzoek inzake de gebeurtenissen in Algerije, als getuige gehoord en was op het ogenblik, dat het ontbin- dingsbesluit bekend werd gemaakt, op weg van Parijs naar Algiers, waar hij gisteravond laat zou arriveren. Twee leiders van het front, Vignau en Andros, die een oproep hadden ontvan gen om zich bij de politie te melden, schijnen gevlucht te zijn Zij hebben zich niet gemeld en zijn onvindbaar. Tevens zijn 68 winkels, die aan de stakings- oproep gevolg hebben gegeven, voor de tijd van drie weken gesloten. Dit zijn de eerste van de maatregelen, die door president de Gaulle zijn aan gekondigd na zijn terugkeer uit Algerije. Hij zal ze vanochtend bespreken met de ministerraad, die hij op het Elysée bij zich ontboden heeft. Hij wil zijn minis ters inlichten over de resultaten van zijn Algerijnse reis en tevens overleg plegen over te nemen rnatregelen in verband met het komende referendum en de bestraffing van de raddraaiers van de bloedige manifestaties in de grote steden van Algerije. Volgens hem hij heeft er bij premier Debré, die hij gistermid dag heeft ontvangen, geen twijfel over laten bestaan zijn de hoofdschuldigen de Franse ultra's. Volgens mededelingen uit de omgeving van generaal de Gaulle zou deze de loop van de gebeurtenissen als volgt analy seren: De ultra's, verenigd in het Front voor een Frans Algerije, die zich tegen de politiek en tegen de aanwezigheid van de president in Algerije wilden verzetten, hebben bij hun manifestaties aan de ene kant geen rekening gehouden met de gevoelens van de Arabieren, en aan de andere kant zijn zij provocerend opgetreden. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Tot kroonlid .van de Sociaal-economische raad is benoemd prof. mr. P. J, Verdam, hoogleraar in het Romeins recht en het internationaal privaatrecht aan de Vrije universiteit te Amsterdam. Prof. Verdam is onder meer voorzitter van de onlangs inge stelde commissie ondernemingsrecht. Met de benoeming is voorzien in de vacature die was ontstaan doordat prof. mr. W. F. de Gaay Fortman ontslag had genomen om lid te worden van de Eerste Kamer. Van onze correspondent DEN HAAG Zolang de richtlijnen voof de geldigheid van het E.E.G.-ver drag in de verschillende leden-staten niet zijn uitgewerkt, bindt dit verdrag de Nederlandse ingezetenen niet. Zelfs als het verdrag geheel van kracht zal zijn, is de Nederlandse rechter bij zijn oordeelvorming over de rechtmatigheid van een handeling ook in het vlak van de mededinging niet aan het ver drag gebonden. Hij kan zelfstandig beslissen of de vereiste zorgvuldigheid in het maatschap pelijk verkeer in acht is genomen; alleen zal hij wellicht het verdrag als leidraad nemen bij zijn oordeelvorming als aan sluiting op de ontwikkeling in het maat schappelijk verkeer. Een overtreding van het verdrag op zichzelf behoeft helemaal niet beslissend voor hem te zijn. Dat heeft de president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, overwogen in zijn vonnis in een kort geding, dat de Haagse firma J. M. Aarts had aangespannen tegen de Vereniging van fabrikanten van plakband en paraf- finepapier. De firma had goedkopere plakband op de Nederlandse markt ge bracht. dan tot nu toe gebruikelijk was, doordat een Duitse firma onder de prijs leverde. De Haagse firma had zich be klaagd over een brief, die de vereniging zou hebben geschreven aan de Duitse firma. Deze brief is niet voor de dag gekomen en zijn bestaan is ook niet aangetoond. Er zou in zijn gedreigd met overstroming van de Duitse markt met goedkoop Nederlands plakband, als de leveranties niet zouden worden stopgezet. Inderdaad had de firma de leveranties gestaakt. De vereniging heeft hiertegen aangevoerd, dat zij alleen een brief had geschreven aan haar Duitse zusterorga nisatie. waarin de verkoop door de Haagse firma werd vermeld en waarm was gewezen op het gentleman's agree ment dat de Nederlandse en Duitse fabrikanten niet onder de prijs zouden exporteren. Wanneer de toestand gehandhaafd zou blijven met betrekking tot de Haagse firma, zou Nederland zich van dit agree ment ontslagen achten, aldus de brief. De Haagse firma had aangevoerd, dat het EEG -verdrag was overtreden en toe mislukt. eventueel ook de Nederlandse wet op de economische mededinging. De president achtte dit niet het geval. Zolang krach tens het E.E.G.-verdrag geen supra nationale organisatie tot stand is gekomen, beslissen de staten zelf over de toelaat baarheid van mededingingsregelingen en eventueel machtsmisbruik op de gemeen schappelijke markt. Wat Nederland be treft, is hiervoor bepaald, dat zolang het ministerie van economische zaken krach tens het kartelbesluit geen maatregelen heeft genomen, de handelingen toelaat baar zijn. In dit geval zijn (nog) geen maatrege len genomen. Er is pas een klacht inge diend door de Haagse firma. Derhalve is het gebeurde noch in strijd met het E.E.G.-verdrag, noch met de wet op de economische mededinging. HONOLOELOE (AFP). Een recht bank heeft gisteren bepaald dat in 34 van de 240 stembureaus van de staat Hawaii alle in de presidentsverkiezingen uitgebrachte stemmen opnieuw geteld zullen worden. De Democratische par tij had op die maatregel aangedrongen, aanvoerend dat in vele stembureaus niet alle uitgebrachte stemmen zouden zijn geteld. Indien uit de hertelling in de 34 stem bureaus mocht blijken dat de klacht van de Democraten terecht was inge diend zal een volledige hertelling van de stemmen in de gehele staat Hawaii moeten volgen. De drie kiesmannen van Hawaii kwa men de vorige maand op naam van Nix on dank zij een uiterst kleine overwin ning. Nixon behaalde 141 stemmen meer dan Kennedy, op eert totaal van iets minder dan 200.000 getelde stemmen. Alle pogingen van de Republikeinen, hertelling van stemmen te verkrijgen op soortgelijke gronden in staten met veel meer kiesmannen waar Kennedy de overwinning behaalde, zijn tot nu NEW YORK (AP/Reuter) Een Russisch veto het 92ste heeft gis teren de Veiligheidsraad verhinderd een nieuwe actie in Congo op touw te zetten die vooral de onrust in Afrika en Azië over het lot van kolonel lyio- boetoe's gevangenen had kunnen ver minderen. Ofschoon zeven leden zich voor een onderzoek van het Internatio nale Rode Kruis hadden uitgesproken, er één onthouding was en drie stem men tegen (Rusland, Polen en Ceylon), torpedeerde de Sowjetunie dit plan door haar veto. Nadat de Veiligheidsraad er zo niet in geslaagd was de impasse tussen Oost en West over Congo te doorbreken, de den Indië en Zuidslavië het officiële verzoek de Algemene Vergadering met spoed bijeen te roepen om de Congolese crisis te bespreken. Maar ook dit stuitte op verzet, daar vele Afrikaanse en Azia tische landen van mening bleken dat Vuurzee op het water ISTANBOEL (Reuter-AFP)Een drievoudige scheepsramp in de Bospo rus heeft gisteren het leven gekost aan 49 mensen, die veelal nog in hun slaap verrast werden door explosies en vlam men. Een Griekse en een Zuidslavische tanker waren met elkaar in aanvaring gekomen met het rampzalige gevolg dat duizenden tonnen benzine en olie in kor te tijd in lichterlaaie stonden en de Bos porus in een helse vuurzee herschiepen. Temidden van de vlammen kwamen hier en daar ongelukkige zeelui terecht die zich in het water veiliger hadden ge waand dan op hun brandende schepen. De Zuidslavische Petar Zoranic (16.300 ton) en de Griekse World Har mony (20.992 ton) klitten door het ge weld van de aanvaring aan elkaar en dreven brandende samen in de richting van de Turkse vrachtboot Tarsus (9451 ton), waarvan het bovendek in een oog wenk ook vlam vatte. Explosies Het geluid van de explosies aan boord van de beide tankschepen wekte vele in woners van Istanboel, vanwaar al gauw blusboten naderden. Men wist de beide brandende tankboten te scheiden en te voorkomen dat zij verder naar de wal dreven waar een olie-installatie gevaar liep. De World Harmony, waarvan de tanks echter bijna leeg waren, liep al gauw aan de grond, waarna men het vuur hier weldra meester was. De Har mony, in 1954 gebouwd, behoorde tot de vloot van de rijke Griekse reder Niar- chos. Van de Griekse tanker zouden slechts dertien opvarenden van de uit 41 leden bestaande bemanning zijn gered, maar de meeste hadden brandwonden opgelo pen. De Petar Zoravic had een beman ning van 52 koppen, van wie er 31 wer den gered. Van het Turkse vrachtschip Tarsus zouden zes bemanningsleden worden vermist, terwijl twaalf anderen gewond zijn. Dit zou geleid hebben tot een spon tane reactie bij de Arabieren. Het was de bedoeling dat deze reactie vreedzaam zou verlopen. Maar de Europeanen rea geerden erop, hetzij uit vrees, hetzij uit politieke berekening, door gebruik te maken van hun wapens. Het was daarna gemakkelijk voor de Algerijnse nationa listen, de F.L.N., om politieke munt te slaan uit deze plotseling verhitte mani festaties van de Europeanen. Dit ge schiedde met een verrassende snelheid. De nationalisten kwamen in Algiers uit hun schuilhoeken te voorschijn, namen de leiding van de tegendemonstratie in handen en profiteerden bovendien van de gelegenheid om zich van hun tegen standers onder hun rasgenoten te ont doen. De goedwillende Arabieren, die zich door de Europeanen verraden zagen, hebben zich al te gewillig ondergeschikt gemaakt aan de ieiding van deze natio- listen en zijn in groten getale men spreekt van vijftienduizend man af gedaald in de straten van Algiers en Oran om te protesteren tegen de Euro pese demonstranten, tegen de kreet van Frans Algerije. Om de orde te herstellen, moest het leger ingrijpen. Het leger heeft dit op de juiste wijze gedaan. Algemeen wordt verwacht, dat er nog massa's arrestaties zullen worden ver richt en dat een groot aantal mensen het verblijf in Algerije zal worden ontzegd. Tot nu toe bevinden zich ongeveer zevenhonderd mensen Europeanen en Arabieren in arrest. Het is bovendien niet onmogelijk, dat al deze arrestanten en mogelijk nog een aantal anderen zul len worden opgesloten in een kamp, ten minste tot na het referendum. deze kwestie zal moeten wachten tot de politieke commissie der Assemblee haar bespreking van het Algerijnse conflict heeft besloten. De neutralistische landen willen in de Assemblee met een compromisvoorstel komen dat een betere kans van slagen zou hebben dan de Russische of Westerse resoluties, die nu beide gefaald hebben, Intussen heeft zich bij Leopoldstad een nieuw incident tussen de VN en Moboe- toe's troepen voorgedaan. Ongeveer 250 Congolese soldaten, bewapend met lucht doelgeschut err zware mitrailleurs, heb ben zich meester gemaakt van de vroe gere Belgische luchtbasis Kitona, die door Marokkanen bezet werd gehouden. De kleine Marokkaanse bezetting gaf, om bloedvergieten te voorkomen, zich snel gewonnen, maar het commando van het internationale leger neemt de zaak hoog op en heeft zijn beklag ge daan bij secretaris-generaal Hammar- skjoeld. Uit het woelige Stanleystad, dat eer gisteren door de nieuwbakken premier Gizenga tot nationale hoofdstad werd uitgeroepen, zijn geen nieuwe ontwikke lingen gemeld. Wel heerst er onder de blanken van de stad een nieuwe angst psychose, de bedreiging van kort gele den indachtig om alle blanken te gijze len en een aantal van hen te onthoof den als Loémoemba niet wordt vrijge laten. De Britse consul in Leopoldstad heeft zijn regering aanbevolen de Britse kolonie in de stad veiligheidshalve te evacueren. Een prettig geluid voor de VN kwam gisteren uit Ierland, waar het parlement een wet aannam die voorziet in het zen den van een troepenmacht naar Congo. Ierland heeft reeds 1400 man in Congo. Eigen nieuwsdienst NIJMEGEN. De kamer van koop handel en fabrieken te Nijmegen wil de regering vragen het uit werken gaan van Nederlandse arbeiders in Duitsland aan wettelijke bepalingen te onderwerpen. Zij zal daarover overleg plegen met andere kamers uit het grensgebied. De kamer is ongerust over het feit dat uit het gebied van Nijmegen-Venlo dagelijks zeker drieduizend arbeiders, die staan ingeschreven bij Nederlandse instanties, in Duitsland gaan werken. Bovendien gaan er nog eens driedui zend, die niet staan ingeschreven. De kamer vindt dat het werken in Duits land over de arbeidsbeurzen moet gaan lopen. Eigen nieuwsdienst HOLLANDIA Pater Vergouwen, één van de twee vliegende paters van de missie op Nieuw Guinea, mag voor lopig niet meer vliegen. Zijn vliegtuigje is namelijk met drie mensen erin op hol geslagen, toen hij aan de propellor draaide om te star ten. Verlamd van schrik zagen de passa giers, die op hun plaatsen waren vast- gegespt, dat het stuurloze vliegtuig recht op een opslagplaats van vliegtuigbenzi- ne aan taxiede. De pater kon net opzij springen. Het toestel botste tegen de benzinevaten. Er brak geen brand uit en de gelukkige passagiers konden wor den bevrijd. De motor was plotseling aangeslagen, en doordat de gashandle openstond en de wielen niet waren geblokkeerd, was het toestel beginnen te rijden. Eigen nieuwsdienst ALGIERS. Langzaam keert de rust in Algerije terug, al blijft de sfeer broeierig en al zijn er gisteren weer zeven doden en on geveer dertig gewonden gevallen. Zes van deze zeven doden vielen te Bóne, de stad aan de Middel landse Zee, die juist in de woelige dagen van Algiers en Oran zo rus tig was gebleven, maar eergisteren bij het bezoek van de Gaulle die er overigens 12 km vandaan is gebleven plotseling in verzet kwam. De relletjes van gisteren ontstonden toen na de begrafenis van de slachtoffers van de dag tevoren zich een stoet vormde van een groot aantal jonge Arabieren men spreekt van tweeduizend die nationalistische en rode vlaggen met zich meevoerden. Zij probeerden op te mar cheren naar de Europese binnenstad, maar stootten op een gegeven ogenblik op de politietroepen achter de barrica den. Toen zij probeerden een doorgang te forceren schoot de politie. Zes jongens werden gedood en ongeveer dertig ge wond. Daarna keerde de rust terug. WAARSCHUWING Te Constantine probeerden twee natio nalisten de bevolking mee te krijgen in een demonstratie. De bevolking weigerde en gaf de politie een seintje. De natio nalisten vluchtten een huis binnen en openden het vuur op de politie. Deze schoot terug. Een van de nationalisten werd gedood, de andere zwaar gewond en een politieman werd licht gewond. In Algiers is het na een woelige nacht in de Kasjba gisteren de gehele dag rus tig geweest. Vrijwel de gehele nacht werden demonstraties in de Kasjba ge houden zonder dat de bewoners een poging deden om naar de stad af te dalen. HUISZOEKING Tegen de ochtend deden de politie en militairen een inval en hielden overal huiszoekingen. Een aantal Algerijnse nationalisten werd gearresteerd en voor de eerste maal was de bevolking de po litie behulpzaam bij het verraden van de schuilplaatsen van deze agitatoren. Daarna keerde de rust in de Arabische wijk terug. Gistermiddag om twee uur werden de barricaden die de wijk afslo ten verwijderd. Iedereen mocht weer vrij in- en uitlopen. Te Oran was het gisteren de gehele dag rustig, maar alle scholen staakten nog. KAAP CANAVERAL (Reuter) De start van de Atlas-Able waarmee de Amerikanen hopen Pionier 6, een kunstmaan van ongeveer 165 kilo, in een baan om de maan te brengen in de loop van deze week, is gisteren uit gesteld wegens technische moeilijk heden. Het uitstel werd zeven minuten voor de vastgestelde starttij d bekend gemaakt. Vandaag gaat men het op nieuw proberen. Slaagt men er niet in de bijna der tig meter hoge Atlas-Able voor zater dag te laten starten dan moet de po ging vier weken uitgesteld worden. Eigen nieuwsdienst IJSSELSTEIN Met zeven stralen heeft de brandweer gistermorgen de vlammenzee bedwongen, waarin de boera'erij van de heer J. W. Lekkerker- ker te IJsselstein in een oogwenk was herschapen. Ondanks dat werd de boerderij met inventaris in de as gelegd. Veertien koeien kwamen in de vlammen om. Van een onzer verslaggevers BREDA De haven van Rotterdam moet het centrale punt van aanvoer zijn geweest van de verdovende midde len, die via Breda en Tilburg naar Bel gië werden verkocht en waarvan ook kleine partijen bij gebruikers in Neder land zijn terecht gekomen. Via enkele contactadressen in Rotterdam, waar in middels ook een arrestatie is verricht, werd de gevaarlijke koopwaar naar Bre da gebracht en daar door de 28-jarige loodgieter O. uit Ulvenhout opgevangen en doorverkocht. Deze is aan het smok- kelfront langs de zuidgrens een goede bekende. Hij heeft zich in de loop dei- jaren bezig gehouden met het smokkelen van paarden, koeien en varkens. In de botersmokkel is hij een der hoofdfi guren. Naar nachtclubs Hoewel hij in de beroepenlijst te boek staat als loodgieter, heeft hij als zodanig maar weinig gewerkt. Waar O. het vele geld vandaan haalde, dat hij kwistig in de café's van Ulvenhout, Ohaam, Breda en Tilburg liet rollen, was een publiek geheim. Over zijn arrestatie in de thans ontdekte handel in verdovende midde len verbaast zich niemand. O. is al vaker in arrest geweest en hij was zover bekend de enige in de streek, die ooit in rechtstreeks contact had ge staan met de handelaars in „sneeuw'" die het gif verhandelen in sommige nachtgelegenheden in Brussel. Dat ook nu de verdovende middelen bestemd waren voor België is vast ko men te staan uit de bekentenis van O. Advertentie met een speciaal aange paste dosering voor uw kind. Met vruchten- smaak en veilig heidssluiting- niet meer en niet mindei - is al voldoende om u snel en krachtig van uw pijn af te helpen -- die onomwonden heeft toegegeven, dat hij de laatste weken al enkele partijtjes van „dat spul" over de Belgische g ens had gebracht. Slimme rechercheur Tilburg, waar het complot werd opge rold, was feitelijk maar een zijtak in de schakel van tussenstations. Wel was be kend, dat op sommige adressen in Tilburg marihuanasigaretten te koop waren. Vorige transporten heroïne en opium zijn via Baarle-Nassau en Weelde gegaan. Nu zou de zaak over Poppel lopen. Ook dat zou ongetwijfeld goed zijn gegaan als niet een slimme Tilburgse rechercheur was gaan meedoen. Hij had zich zo goed ingewerkt, dat hij vorige week al mid den tussen de samenzweerders ver keerde. In Tilburg was de kapperszaak van Van L. het contactadres. De kapper is gisteren na verhoor door de officier van justitie mr. Temmink en de rechter commissaris uit Breda weer vrijgelaten. De taxichauffeur en de koeltechnicus uit Breda, die op het ogenblik dat de politie toesloeg in de auto voor het hotel in Tilburg met het geld zaten te wach ten, behoren met O. uit Ulvenhout tot de hoofdpersonen in dit zuidelijk complot. De boekhouder uit Huiten en de ver tegenwoordiger uit Udenhout blijken maar bijfiguren te zijn, die voor nieuwe relaties moesten zorgen. De officier van justitie vond niettemin voldoende termen aanwezig om deze figuranten ook nog maar in bewaring te houden. Duiven en honden Ook op Belgisch gebied is een uitge breid onderzoek aan de gang. Vooral in het gebied ten noorden van het Turn houtskanaal worden intensieve nasporin gen gedaan. Het passeren van het kanaal is altijd nog het grote struikelblok voor vele smokkelaars. Vandaar dat zij in het gebied tussen Poppel en het kanaal ver scheidene Belgische handlangers hebben. In deze streek genieten nu ook enkele bekende duivenmelkers de bijzondere belangstelling, daar het niet uitgesloten is, dat bij deze smokkel gebruik is ge maakt van postduiven. Dat zou meer een specialiteit zijn van enkele Tilburgse smokkelaars, die ook wel werken met afgerichte honden, die op hun rug of halsband smokkelwaar naar bepaalde adressen op Belgisch grondgebied bren gen. De groep uit Breda en speciaal O. uit Ulvenhout, werkt op de klassiek manier. Hij ging gewoon op de fiets over smalle grenspaden, met de pakjes sneeuw en opium verborgen in zijn kleding.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5