B. en W. Goes: consequenties uit rapport raadscommissie Madam: f,Welv er zijn oesters èn veel water" Verhoging dijkgeschot op Noord-Beveland Wemeldinge wordtoord voor bejaarden Gasthuis Middelburg zal worden ontmanteld Ambtswoning burgemeester als kantoor gemeentewerken Bij leden Zeeuwse Spekclub met Kerstmis geen hond in de pot Kennen de Antwerpenaren Zeeland? Donderdag 15 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Ingrijpende voorstellen aan de raad AMBTENAAR AMBTSWONING AULA BETALING AUTO Uitgebreide agenda gemeenteraad Goes Begroting 1961 van het ivaterschap Arend Nijenhuis-trio met Rudi Brink, tenor Speciak fruitveiling in Bergen op Zoom Ziekenhuis Noordgouwe wordt openhaar geveild „Slik"-debat in raad Hoofdplaat Voorwaardelijke straf voor schuld aan dodelijk ongeluk Raadslid Schouivenaar: - Pleidooi voor industrievestiging St. Barbaragang doorgetrokken Auto's botsten in Goes Uitslag winkelweek Zeeuwse week" dringend nodig To ensme Veel ie doen C.F.A. bracht bekronde Italiaanse rolprent GULDENS VOORDELIGER! Bazar herv. gebouw werd een succes Terugblik op het fruitcorso Domburgse bejaarden tien jaar verenigd Kand. Stam jr. beroepbaar GOES. Het college van B. en W. heeft zich heraden over een aantal punten, die verhand houden met de vertrouwenscrisis en die ook aan de orde zijn gesteld in het rapport van de raadscommissie ad hoe. Deze commissie heeft, zoals bekend, een onderzoek ingesteld naar het beleid van het college van B. en W. In een schrijven aan de gemeenteraad geven B. en W. de volgende punten in overweging: eervol ontslag aan ambtenaar Huysse; ambtswoning burgemeester te bestemmen voor de dienst gemeentewerken terugbetaling van f 30.000 aan de fa. C. van Strien; verkoop auto dienst gemeentewerken. Het college van B. en W. is in het schrijven aan de raad begonnen met een mededeling over de ambtenaren, over wie klachten zijn geuit. B. en W. zijn voornemens de administratieve pro cedure van onderzoek in te stellen, zo als deze is neergelegd in het algemeen ambtenarenreglement. Nu inmiddels is bekend geworden, dat de rechtercom missaris is belast met een onderzoek willen B. en W. de te volgen procedure opschorten tot nadere gegevens van het onderzoek van de rechtercommissaris bekend zijn. Met ingang van 1 november 1959 is in dienst getreden van de gemeente de heer D. A. Huysse als hoofdcommies ter secretarie in algemene dienst. B. en W. zijn tot de overtuiging gekomen, dat aan deze functie in de gemeente Goes geen behoefte bestaat. In verband hier mee heeft het college besloten over te gaan tot opheffing van deze functie en op deze grond aan de heer D. A. Huys se eervol ontslag te verlenen, ingaande 1 juli 1961. Op grond van de bepalingen van de geldende wachtgeldverordening moet aan de heer Huysse wachtgeld worden betaald. Teneinde in staat te zijn het aan deze ambtenaar reeds betaalde sa laris en nog te betalen salaris c.q. wachtgeld in de betreffende gemeente rekeningen te kunnen doen verantwoor den verzoeken B. en W. de raad ten laste van de begrotingen 1959 en 1960 de benodigde kredieten te voteren. Tenslotte wordt de instemming van de raad gevraagd, dat de uit het dienst verband van de heer Huysse voor 1961 voor de gemeente voortvloeiende uitga ven, globaal geraamd op 10.500, in de begroting voor dat dienstjaar worden verwerkt. Het wil B. en W. voorkomen, dat het gebouw, dat voorlopig als ambtswo ning voor de burgemeester is 'aangewe zen slechts ten koste van grote financië le offers tot een werkelijk representa tieve ambtswoning zal kunnen worden ingericht. Het college Is dan ook van mening, dat de woning moet worden bestemd voor de dienst van gemeentewerken, die slecht >ehuïsd is. Het huidige gebouw van gemeentewerken willen B. en W. dan bestemmen voor de dienst van so ciale zaken, welke dienst eveneens on voldoende is gehuisvest. Met de verplaatsing van het bureau voor sociale zaken ontstaat een zeer ge wenste verruiming van de werkruimte voor de secretarie. Indien de raad zich met deze gedachtengang kan verenigen zal de directeur van gemeentewerken spoedig opdracht worden gegeven een begroting voor de restauratie van het pand aan de J.A. van der Goeskade af te maken met het doel dit pand op de meest eenvoudige wijze als kantoorlo kaliteit in te richten. Eveneens willen B. en W. een raming van kosten vragen van de nodige voorzieningen voor het huidige bureau gemeentewerken, alsme de van eventuele wijzigingen van de se cretarie. Wat de aula op de begraafplaats be treft hébben B. en W. aan de directeur van gemeentewerken opdracht gegeven zo spoedig mogelijk over te leggen een overzicht van de in verband met de bouw van de aula tot dusver gemaakte kosten en eventueel nog te maken kos ten, met opgave van de begrotingspos ten ten laste waarvan deze uitgaven tot dusver zijn betaald. Na ontvangst van dit overzicht zullen B. en W. een voorstel doen de posten van de 'kapitaaldienst, bestemd voor de bouw van de aula, voor zover nodig te verhogen en de posten, waarop deze uit gaven eventueel ten onrechte zijn ge boekt van deze uitgaven te zuiveren. In de loop van 1959 is door de fa. C. van Strien «en bedrag ten behoeve van de gemeente betaald van 31.250.- in verband met de bouw van een garage op een perceel grond aan de Wilhelmi- nastraat. Het bedrag is gestort en staat nog steeds op rekening bij de N.V. Am- sterdamsche Bank ten name van de burgemeester van Goes. Het huidige college is van oordeel, dat tot terugbetaling dient te worden overgegaan, met toevoeging van de ge kweekte rente. In dit verband geven B. en W. de raad in overweging op de kapitaal- dienst van de begroting voor het jaar 1960 een ontvangst- en uitgaafpost in te stellen van 33.000 gulden. Dit bedrag wijkt enigszins af van de storting, maar deze afwijking achten B. en W. noodza kelijk teneinde in staat te zijn binnen het raam van de bedoelde begrotings posten ook de gekweekte rente, waar van het juiste bedrag op dit moment nog niet bekend is, te kunnen restitue ren. Nadat de raad met deze zienswijze akkoord is gegaan en na goedkeuring van de betreffende begrotingswijziging die ter vaststelling wordt aangeboden, zal de burgemeester verzocht worden het bedrag in de gemeentekas te stor ten en tot terugbetaling overgaan. In het afgelopen jaar is een bij de dienst van gemeentewerken aanwezige personenauto ingeruild voor een nieuwe, onder bijbetaling van een bedrag van 3025.-. Dit bedrag is geboekt ten laste van de aankoop van een brandweerauto. Om deze onjuiste handelwijze te her stellen geven B. en W. de raad in over weging op hoofdstuk VI van de kapi taaldienst der begroting van 1959 alsnog een krediet te voteren van 3025.-. De auto is niet in gebruik genomen, maar kort na de koop in een garage gestald. B. en W. zijn van mening, dat het meest juist is thans de auto te verko pen. B. en W. zijn er voorts van overtuigd, dat de opbrengst van deze auto hoger zal zijn dan het bedrag van 3025, maar wensen over de verkoop geen on derhandelingen te voeren voor de raad een besluit heeft genomen. Het college is voornemens de meerdere ontvangst te bestemmen voor extra-afschrijving op het meest daarvoor in aanmerking komende in het verleden en nog niet geheel afgeschreven kapitaals-uitgaven ten laste van hoofdstuk VI. De raad zal hierover later ingelicht worden. GOES. De gemeenteraad, die woensdag 21 december, des avonds om acht uur, in openbare vergadering bij eenkomt krijgt een uitgebreide agenda te verwerken. Naast de punten, waarover wij giste ren reeds schreven, is er o.m. een voor stel tot verkoop van grond aan de heer J. P. van Sabben, gelegen voor zijn pan den Keizersdijk 8a en 10, ten behoeve van de uitbreiding van zijn slagerij. Een ander voorstel behelst het verle nen van een krediet in verband met de aanstelling van gemeente-ambtenaren. B. en W. schrijven aan de raad, dat het gewenst is een ambtenaar aan te stel len in de rang van opzichter D bij de dienst gemeentewerken. Voorts is in ver band met het uitwerken van riolerings plannen en voorbereiding van bestra tingsplannen, alsmede voor het verrich ten van waterbouwkundige tekenarbeid aanstelling van een ambtenaar noodza kelijk. Tenslotte is gebleken, dat in afwachting van het uit te brengen rap port door de vereniging van Ned. Ge meenten de aanstelling van een ad junctcommies op de eerste afdeling (fi nanciën, belastingen en personeelszaken) geen verder uitstel kan lijden. Andere voorstellen zijn: overbrenging van een krediet van het dienstjaar 1959 naar het dienstjaar 1960, garanderen van rente en aflossing van een door de N.V. Bouw- en Aannemersbedrijf Nibo te Die- men aan te gane geldlening, alsmede een voorstel tot toezegging van verkoop van grond aan de A.K.F. te Den Haag, benoeming leden commissies en bestu ren, beslissing onderzoek geloofsbrieven en toelating de heren D. van Loon, D. P. M. G. Leupen en J. Dijkgraaf, aan koop van grond van het haventerrein, bouw B.V.A.B.-kantoor aan de Parallel weg, een krediet i.v.m. onderzoek door de Ver. van Ned. gemeenten en wijzi ging van gemeentebegrotingen 1959 en 1960. Advertentie VLISSINGEN. De Walcherse Jazz Society heeft haar reeks belangrijke winterse jazzavonden voortgezet met een voortreffelijk concert door het trio Arend Nijenhuis met de sedert enige maanden bij dit combo solerende tenor saxofonist Rudi Brink. Jonge, maar be kende modern-jazzmensen, die hun naam hier alle eer hebben aangedaan. Met bekende musici had de jazz- society nl. zojuist een kwalijke ervaring opgedaan: twee weken geleden met het Ruud Kuyper-trio en trompettist Gerry van Rooyen, die ongeïnteresseerd musiceerden en bovendien enige uren te vroeg vertrokken. Jan Huydts, piano, Arend Nijenhuis, bas, Hans Doll- man, drums en Rudi Brink, tenor sax, tapten zaterdag uit een sym pathieker en muzikaal vele malen belangrijker vaatje. De vele leden en niet-leden van de W.J.S. die weer in de vanouds uitste kende sfeer bijeenwaren, konden genie ten van een zeer modern stuk jazz, dat gebracht werd door enthousiast maar ook ingetogen spelende musici: een jazz die op een merkwaardige manier tus sen fel en koel bleef. Een door bas sist en drummer intens beleefd ritme, een stuwend begeleiden van de pianist en een pakkend, door Stan Getz en Al Cohn geïnspireerd soleren van de saxo fonist. Nummers van Parker, Getz en enige alweer klassiek geworden moder ne ballads" genoten in het repertoire de voorkeur. Dit fijne musiceren deed vele bezoekers vergeten dat er gedanst kon worden. Zakelijk leider Ton Macaré had in zijn openingswoord de gevoelens van de leden van deze kleine jeugdige culturele vereniging vertolkt door de hoop uit te spreken dat een concert van Arend Nijenhuis c.s. in de december maand traditie zou worden. BERGEN OP ZOOM. Gisteren werd een speciale fruitveiling gehouden. Het was de laatste van dit jaar. Er was 30 ton fruit aangevoerd waarvan 4 ton speciaal verpakt fruit. Uit het eiland Tholen waren voornamelijk de soorten Cox's orange en Golden delici ous aangevoerd. De prijzen, die dit keer voor de 186 kopen werden betaald waren hoger dan de vorige maal. Voor al de betere soorten Goudreinette en Golden delicious waren goed aan prijs. KORTGENE De algemene vergadering van het waterschap Noord-Beveland zal op woensdag 21 december in hotel „De Stads- wijnkelder" zich uitspreken over de begroting voor het dienstjaar 1961. Het dagelijks bestuur stelt voor deze begroting goed te keu ren. En in verband met deze be groting wordt voorgesteld tevens het dijkgeschot te verhogen. De begroting was nl. alleen sluitend te krijgen door een verhoging van het geschot te creëren. Voorgesteld wordt een verhoging van vier gulden per hectare toe te passen, in 1960 kwam er zes gulden bij. Dit betekent, dat sedert 1959 het dijkgeschot met een tientje zal worden opgevoerd. Overigens moet er wel bij verteld worden, dat ook voor 1961 met de vast stelling van een voorlopige he££ing moet worden volstaan. Nog steeds is het ge- schot voor de ongebouwde en voor de ge bouwde eigendommen der voormalige polders en waterschappen voor het dienstjaar 1958, alsmede het gemiddeld geschot voor die eigendommen over 1958 nog niet door Ged. Staten vastge steld. Zolang dit nog niet is geschied kan ook van de vaststelling van een defini tief geschot geen sprake zijn. De gewone dienst sluit met inkomsten en uitgaven op de gewone dienst met een bedrag van 830.664.10, post onvoor zien 12.353-. De kapitaaldienst vertoont aan inkomsten een bedrag van 3.942.566,18 en aan uitgaven de som van 4.029.656,06, een nadelig saldo van 87.109,88. Wat de kapitaalsuitgaven betreft is voor vernieuwing van de steenglooiing aan de zeedijken een bedrag geraamd van 40.000 gulden. Voor verbetering van NOORDGOUWE. Behoudens goed keuring van Ged. Staten zal het zie kenhuis in Noordgouwe in het open baar geveild worden. Dit heeft het al gemeen bestuur van het ziekenhuis (in liquidatie) gisteren besloten. Dit zie kenhuis werd buiten „bedrijf" gesteld omdat in Zierikzee het Roode Kruis-zie- kenhuis in gebruik kon worden geno men. Lange tijd is gezocht naar een bestemming voor dit gebouwencomplex en ten einde raad is dan besloten de gebouwen met de grond in het open baar te veilen. de wegen (van grintweg naar gesloten wegdek) is 127.000 begroot. Voor het graven en verbreden van waterleidingen (in het kader van de aanpassingswer- ken), inclusief de aankoop van de beno digde grond, is een bedrag van 950.000 geraamd. In totaal is in feite een bedrag nodig van 1.200.000, maar circa 240.000 drukt nog op de begroting 1960. De algemene vergadering krijgt een uitgebreide agenda te verwerken. Na enkele zaken betreffende de calamiteu- ze waterkeringen Vlietepolder, Onrust, Jacoba en Anna Friso, Jonkvrouw An- na-polder, Leendert Abrahampolder ko men de agenda-punten van het „grote" waterschap in behandeling. Er is o.m. een voorstel tot deelname in het aande lenkapitaal van de Ned. Waterschaps- bank N.V. te Den Haag tot een nominaal bedrag van 10.000. HOOFDPLAAT. De straten in Hoofdplaat zijn veranderd in een lang gerekte modderbrei. De bietenwagens voeren de slik mee van het land naar de haven. Naar aanleiding van deze on behagelijke toestand ontstond in de ge meenteraad een uitvoerig „slik"-debat. De heer A. Thomas (K.V.P.) bracht de kwestie in de rondvraag ter sprake. Hij vroeg of het mogelijk was de straten schoon te laten spuiten door de brand weer. Van de zijde van B. en W. wer den nog al wat bezwaren ingebracht te gen deze gedachte. B. en W. meenden dat de riolen, verstopt zouden raken en dat het zand tussen de straatstenen zou verdwijnen waardoor verzakkin gen kunnen ontstaan. Niettemin waren B. en W. van me ning dat een levensgevaarlijke toestand heerst in Hoofdplaat. En het college zal zich met bekwame spoed nader bera den over deze situatie. De gemeenschappelijke regeling voor bouw- en woningtoezicht wordt door de raad goedgekeurd. Voorts werd een nieuwe brandstoffenbijlage voor behoef- tigen vastgesteld. En ten slotte werd besloten in, samenwerking met de ge meenten Biervliet en IJzendijke een vleeskeuringsdienst op te zetten. MIDDELBURG. De arrondisse mentsrechtbank deed gistermorgen in enkele behandelde zaken uitspraak. De Goese schrijfmachinehandelaar S. B. werd verweten onder invloed zijn auto bestuurd te hebben. De rechtbank vond dat bewijzen tegen B. niet helemaal waterdicht waren en spraken hem vrij. Voor hetzelfde feit werd J. P. L, koop man uit Middelburg, tot een boete van 150.- of dertig dagen hechtenis ver oordeeld en een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor motor rijtuigen van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. Onachtzaamheid, roekeloosheid en onvoorzichtigheid in het verkeer werd een chauffeur uit Den Haag, J. K., verweten. Door zijn schuld werd een Bergen op Zooms echtpaar, dat op een motor zat, tegen de weg geslin gerd. De vrouw overleed enkele we ken daarna aan de gevolgen van dit ernstig ongeluk bij Krabbendijke. K. werd tot twee weken voorwaardelijk veroordeeld met drie jaar proeftijd, 250.- of vijftig dagen en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De veekoopman H. C. M. P. uit Graauw en Langedam reed zo onvoor zichtig in een bocht, dat zijii auto van de weg afraakte en enkele van zijn vrouwelijke passagiers ernstig werden gewond. Ook hem werd roekeloosheid in het verkeer verweten. Bij verstek ver oordeelde de rechtbank hem tot twee weken gevangenisstraf en zes maanden ontzegging uit de rijbevoegdheid. WEMELDINGE In de raad van Wemeldinge is uitvoerig ge sproken over de industrialisatie en de leeftijdsopbouw van de bevol king. De heer A. P. Schouwenaar (P.v.d.A.) had in een schrijven aan B. en W. gewag gemaakt van het onrustbarende feit dat een groot aantal oudere mensen Wemeldinge als woonplaats kiezen, zodat er het aantal mensen boven de 65 jaar 2 hoger is dan elders in Zeeland. Hij stelde voor vestiging van in, dustrie in Wemeldinge te bevorde ren. Burgemeester C. N. F. van Sas ging vrij uitvoerig op deze materie in. Hij was van mening dat het toch nooit mo gelijk zal zijn werk voor de afgestu deerden in Wemeldinge te vinden ook al MIDDELBURG. Het wederop bouwplan van Middelburg gaat uit van de logische gedachte, dat de herbouwde gedeelten van de Lange Delft en de St. Pieterstraat met el kaar in verbinding worden gebracht door een belangrijke verbreding van het profiel van de voor verwoesting gespaard gebleven straatgedeelten. Deze gedachte heeft tot gevolg gehad dat de rooilijn aan de zuidzijde van de Lange Delft zodanig is getrokken, dat de aan deze straat gekeerde wand van de Gasthuiskerk ontman teld moet worden. Alvorens een dergelijke ingreep te be vorderen hebben B. en W. van Middel burg onderzocht op welke wijze de situ atie in de omgeving van de Lange Delft en de Nieuwstraat op stedebouwkundig gebied volkomen verantwoorde wijze zou kunnen worden verbeterd. Daar de Gasthuiskerk steeds inge bouwd is geweest moest worden nage gaan. of de bemanteling van de zijgevel van de kerk al dan niet moest blijven gehandhaafd. Een blijvende bemanteling zou betekenen dat de bestaande bebou wing zou moeten worden vervangen door aaneengebouwde panden van onderge schikte belangrijkheid. Voor deze tijd is een dergelijke bebouwing echter on logisch. De gelukkige omstandigheid deed zich voor, dat bij onderzoek bleek, dat grote gedeelten van de zijmuur van de Gasthuiskerk al uit buitenmet selwerk bestaan, zodat ontmanteling mogelijk is. Hierdoor opende zich het perspektief de Nieuwstraat haaks op de Lange Delft te brengen. De verleg ging van de uitmonding van de Nieuw straat heeft tot gevolg, dat een fraai gezicht op de Lange Jan wordt vér- kregen. B. en W. zijn er zich van bewust dat dit alles hoge eisen stelt aan de archi- tektuur. Ir. H. Lussanet de la Sablonière is bereid gevonden zich in samenwer king met de heer M. J. J. v. Beveren te belasten met de leiding van de ontman teling van de Gasthuiskerk. Voor het verkrijgen van een goede straatwand aan d zuidzijde van de Lange Delft en van de Korte Delft tot aan het pand nummer vier zal op het thans onbe bouwde terrein tussen het pand Lange Delft 86 en de Gasthuiskerk de renais- sancegevel, afkomstig van de binnen plaats van Provinciale Planologische Dienst, alsmede het fraaie gewelf van de toegang van de Gasthuiskerk worden geplaatst. De ontwikkeling van de gedachten rondom de ontmanteling van de Gast huiskerk heeft ten slotte geleid tot de conclusie, dat het juist zou zijn de St. Barbaragang vlak langs de achter kant van de Gasthuiskerk haaks op de Nieuwstraat te projekteren. Hier door komt het koor van de kerk ge heel vrij, wat belangrijk kan bijdra gen tot verfraaiing van het geheel. Met de realisering van het projekt kan spoedig een, begin worden gemaakt. Monumentenzorg heeft zich volledig met de plannen kunnen verenigen. De raad wordt gevraagd hieraan in beginsel zijn goedkeuring te hechten. zou er industrie gevestigd zijn. Boven dien is het uitermate moeilijk industrie aan te trekken. De heer Schouwenaar gaf dit toe en deelde mede dat hij zijn inlichtingen ten dele aan het E.T.I. had ontleend. Hij zette uiteen dat er in de leeftijd tussen 15 en 40 jaar een achter uitgang op te merken is. „Er moet iets gebeuren wanneer wij op een hoger peil van het inkomen willen komen. Per hoofd ligt het inkomen te Wemeldinge 300 gulden lager dan in de meeste an dere plaatsen." De heer A. J. de Schip per dankte de heer Schouwenaar voor zijn rapport en zei het volkomen met hem eens te zijn. De voorzitter waar schuwde vervolgens om geen groot op timisme te koesteren en vooral geen luchtkastelen te bouwen. Er ontstond hierna een woordentwist tussen de heer Schouwenaar en de burgemeester. Na dat de heer Schouwenaar enige opmer kingen had gelanceerd waarin hij voor beelden gebruikte ontleend aan een be sloten vergadering zei burgemeester Van Sas hier niet op in te willen gaan en schorste hij de vergadering, die nu verder achter gesloten deuren werd voortgezet. Tijdens de behandeling van de ge meentebegroting 1961 stelden de heren Schouwenaar en de Schipper (A.R.) enkele vragen over het voorstel tot verhoging van de straatbelasting en de straatverlichting. In verband met de verbouwing van het -bejaardente huis Vredebest merkte de heer Schou wenaar op dat de bejaarden in de huidige noodbehuizing veel kou te ver duren zullen hebben. Hij drong dan ook op spoed aan. De verlichting zag hij gaarne uitgebreid met een twintig tal lantaarns die 's nachts blijven branden. Bij wijze van proef zou men ,de verlichtingen a.s. feestdagen met enkele lantaarns kunnen uitbreiden. De voorzitter zal met de P.Z.E.M. hier over contact opnemen. De heren de Schipper en P. J. J. Dekker (V.V.D.) drongen op spoed aan met de verlich ting, de laatste meende echter dat het financieel wel moeilijkheden voor de gemeente zou opleveren. Een bespreking volgde over het om leggen van de busroute door de Prinses Beatrixweg, scholenbouw en enige in terne zaken betreffende de uitvoering van gemeentewerken. De begroting werd vervolgens goedgekeurd. Het voorstel tot verhoging van de straatbelasting van 6,3 naar 10,5 pet. werd aanvaard. Het voorstel tot het aanleggen van een riolering in de Zuidelijke Achterweg, de Wemeldingse Zandweg en de Hoogeweg werd eveneens aangenomen. Er zal wor den begonnen met een hoofdriool en la ter zal een pasveer-zuiveringsinstallatie worden geplaatst. De kosten worden geraamd op 125.000 gulden. De installa tie zal komen in het weiland van de Gebrs. Dominicus, op de splitsing Kat- tendijke-Landzicht. De -voorzitter deelde in deze vergade ring mede dat tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie is benoemd mejuffrouw P. C. Mieras. De heer N. Brouwer werd gekozen tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur. GOES. Op de hoek Kamperfoelie straat - Leliestraat zijn gisteravond twee auto's met elkaar in botsing ge komen. De ene wagen werd bestuurd door A. de K. uit Goes en de andere door H. de B., eveneens afkomstig uit Goes. De botsing moet toegeschreven, worden aan het niet verlenen van voor rang. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, er was enige materiële schade. ANNA JACOBAPOLDER De uitslag van de „Groene Kruis" winkelweek werd in café 't Hoekje te St. Philipsland bekend gemaakt. De eerste tien prijs winnaars waren: le prijs: Keukenuitzet D. A. Nelisse; 2e prijs Stofzuiger L. Vermeij; 3e stof zuiger W. v. Dommelen; 4e Klok B. Verwijs; 5e schaatslaarzen P Kunst; 6e Gebakstel M. Geense; 7e Wandkoffie- molen J. M. Vermeulen; 8e Flanellen ia- ken Joh. Vaders; 9e Schemerlamp M.. Geense; 10e Tombola C. v. d. Reest. (Van onze correspondent) A NTWERPEN „Wat weet u van Zeeland?" Madam begon met een langgerekt „eeehhhh" en vulde vervolgens opgelucht aan: „Wel er zijn oesters enveel water". En daarmee was ze uitge praat. Wij hebben ons dezer dagen de moeite genomen om vijftig sinjo- ren en sinjorinnen dezelfde vraag te stellen en, een enkele uitzonde ring daargelaten, kwam het ant woord steeds op hetzelfde neer. De bewoners van Antwerpen ken nen Zeeland niet! Ze weten in het algemeen, dat er oesters zijn, heer lijke, dat er mosselen worden ge vangen! Sommigen weten zich ook nog te herinneren, dat jaren ge leden de boerderijen er weg spoel den en, vooral in de volkswijken van Antwerpen vindt ge lieden, die u opgetogen verhalen weten te vertellen over de.Vrouwen polder. De „Zeeuwse Week", die in juni te Antwerpen zal worden gehouden, is een dringende noodzaak. En het - is verstan dig van het werkcomité, dat zaterdag voor de derde maal vergaderde, om daarbij de accenten niet zuiver zake lijk te plaatsen. We waren opgelucht toen we in het kabinet van de burge meester van Antwerpen mochten verne men, dat ook het kulturele Zeeland zal worden vertegenwoordigd. In dit opzicht wachten mevrouw van den Broecke-de Man en de heer Borst een moeilijke taak. Het gevaar zou namelijk kunnen bestaan, en dit geldt ook voor de an dere sectoren, dat de manifestatie slechts de aandacht zou trekken van een bepaalde zakelijke en kulturele boven laag, Dit moet worden voorkomen. De doorsnee Antwerpenaar moet worden ge contacteerd, hoe belangrijk ook de top zakenman en de intellectueel is. Nu heb ben we zaterdag de indruk gekregen, dat hieraan wordt gedacht. Zowel de Antwerpse stadssecretaris dr. Peeters, de directeur van de Antwerpse Schone Kunsten, de heer Jakobs als de kanse lier van het Consulaat-Generaal der Ne derlanden, de heer J. H. De Jongh, die gelukkig alle drie in het werkcomité zit ting hebben, zullen deze zaak in het oog -houden. ff We zullen in de komende maanden nog vaker op de Zeeuwse Week kunnen terug komen! Vandaar, dat we ons in dit artikel kunnen bepalen tot de facet ten van het toerisme. Hierover hoorden we zaterdag alleen dr. Peeters spreken: ,,U hebt in Zeeland zulke mooie monu menten, u hebt zulke fraaie landschap pen...." De doorsnee sinjoor weet zulks al evenmin, maar aangezien hij weke lijks zoekt naar een recreatiegebied zou het de moeite lonen extra aandacht te besteden aan de toeristische mogelijkhe den van Zeeland. Antwerpen telt vele duizenden visliefhebbers, het telt ande re duizenden, juister gezegd andere tien duizenden, die tijdens het weekend graag een uitstapje maken naar Neder land, maar die gewoontegetrouw een an dere weg in slaan. Een goed deel hier van kunnen we naar Zeeland trekken, maar.... is de Zeeuwse Week daarop in gesteld? Is het voldoende om toeristen- propaganda te maken tijdens de exposi ties? Ons inziens zouden we ook de gro te meerderheid moeten zien te berei ken, die niet op de exposities komt. Het zou wellicht aanbeveling verdienen cm via een huis-aan-huis-aktie per drukwerk de aandacht van alle sinjoren op de toeristische mogelijkheden van Zeeland te vestigen. Een smakelijk boekje met wat aantrekkelijke plaatjes, gratis be zorgd, zou effekt kunnen hebben, voor al indien enige Antwerpse busonderne mers wilden inhaken door dagtochten naar Zeeland te organiseren. Men moet Antwerpen en de Antwer penaren kennen om te weten hoeveel er hier voor Zeeland te doen is. Daar om is het zo gelukkig, dat dit initiatief is genomen. De uitwerking ervan is toe vertrouwd aan een uitermate deskundig werkcomité, dat inmiddels enthousiast van wal is gestoken. Uit Zeeland heb ben daarin zitting ir. C. A. L. Horst man, voorzitter van de Kamet van Koophandel en Fabrieken te Zeeuws- Vlaanderen, die tevens voorzitter is; tweede voorzitter is de heer C. A. Kam- meraad, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden; drs. E. van Beuse- kom, adj. directeur van het Economisch- Technologisch Instituut voor Zeeland neemt het secretariaat waar en de schatbewaarder is de heer V. Laban. secretaris van de gemeente Tholen. De reeds eerder genoemde Mevr. van den Broecke-De Man en de heer Borst zit ten in het werkcomité voor de kulturele zaken en de heer G. W. Oskamp, direc teur van de provinciale V.V.V. in Zee land zal vanzelfsprekend de toeristische aangelegenheden verzorgen. In het werk comité België zetelen dr. K. C. Pee ters, de secretaris van de stad Antwer pen, de heer H. Jacobs, directeur van de zesde Directie (protocol en Schone Kunsten) beiden overtuigde vrienden van Zeeland, de kanselier aan het Consu laat-Generaal der Nederanden te Ant werpen, de heer J. H. de Jongh, die al bergen voorbereidend werk heeft verzet en de heren dr. M. van de Velde en J. Lovink, resp. vertegenwoordiger van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg en voorzit ter van de Nederlandse vereniging „Neerlandia" Antwerpen. Het is een goede gedachte geweest om ook de he ren C. van Marcke en L. C. Verhaert in het werkcomité op te nemen. De tweede is directeur van de dienst voor propaganda en toerisme en de eerste is beheerder van de N.V. Flandria, die met haar boten steeds de Schelde be vaart. MIDDELBURG. Een vrolijke, gees tige maar ook ontroerende film vertoon de de C.F.A.Middelburg, gisteravond in het City-theater. Het was de be kroonde Italiaanse rolprent „Vader en zonen" van regisseur Mario Monicelli. Het verhaal is gebaseerd op de verhou ding tussen ouders en kinderen in enke le gezinnen. Het schept enerzijds komi sche situaties maar anderzijds worden de moeilijkheden scherp uitgebeeld, wel ke sommige kinderen hun ouders kun nen aandoen en het onbegrip dat de door het drukke zakenleven in beslag genomen vaders, hun kinderen tonen. Een reeks voortreffelijke acteurs verle nen hun medewerking aan deze ge slaagde film. GOES „Hier voor joe ook een half verken, neemt 't maar mee", en weer verdwijnt een vorstelijk pakket karbonaden, spek, lever worst etc. in één van de vele tassen, op de jaarlijkse uitdeling van de Zeeuwse Spekclub. Met de Kerst dagen zal men weer in ongeveer negenhonderd gezinnen in en buiten Zeeland genieten van de producten van de zevenenzestig varkens en zes runderen, wie dit jaar de eer te beurt viel, ten slachtoffer te mogen vallen aan de bloedige activiteiten van deze vereniging. Het gebruik is, zij het in beschaafde re vorm, overgenomen uit de noorde lijke provincies waar het er soms ta melijk barbaars toeging op deze spek- festijnen. Het was daar namelijk ge bruikelijk dat de deelnemers zich voor de eigenlijke uitdeling van drank voor zagen om bij al deze hartige hapjes de dorst te kunnen bestrijden. Wanneer men dan aan de executie toe was werd er voor ieder een homp afgesneden, met als gevolg dat de hygiëne en eer lijkheid van de verdeling wel iets te wensen overlieten. Op de uitdeling in Zeeland verloopt alles echter zo orde lijk en eerlijk als maar kan. Ieder trekt een lootje en kan dan zijn acht kilo gram en acht ons van het varken of zes kilo en drie ons rundvlees meene men. Slager J. Blankenburg uit Nieuw- dorp draagt zorg voor de slachting, die onder het wakend oog van de commis sie van toezicht, bestaande uit oud-sla gers en andere ter zake kundige perso- Advertentïe nen, geschiedt, zodat men goed weet wat er voor viees in de kuip komt. Niet zonder trots vertelt de heer M. H. J. de Jonge, die tot de oprich ters van de vereniging behoorde, dat de club binnen vier jaar de grootste van Europa geworden is. Bij de op richting in 1957 startte men met 53 leden, die samen 59 porties voor hun rekening namen met een waarde van zestienhonderd gulden. Dit jaar wa ren het er echter al 857 leden die 1095 porties afnamen, met een waar de van niet minder dan zevenentwin tigduizend gulden. In die tijd is de spekclub tevens uitgebreid met een vleesafdeling. Bij het prille begin van de club zagen sommige slagers er geen been in te trachten dit initiatief de kop in te drukken, doch desondanks loopt al les gesmeerd en enkele slagers heb ben zich sportief getoond door mede te werken aan de uitbreiding van het aantal leden. Dankzij het feit dat ze vijftig weken lang twee kwartjes bij de Spekclub gestort hebben, kunnen steeds meer mensen zich de weelde van een vorstelijk Kerstmaal veroor loven. 'n „Brink-Product" VEERE. De bazar voor de restau ratie van het hervormd verenigingsge bouw Ls een groot succes geworden. De opbrengst, drieduizend gulden, was bo ven verwachting. Ds. L. Wieringa sprak er zijn blijdschap over uit dat door alle gezindten is meegewerkt aan het wel slagen van deze bazar. De plannen om te komen tot restaura tie van dit oude gebouw worden thans verder uitgewerkt door de architect, de heer H. Rappange uit Amsterdam. Ver wacht wordt dat het gebouw eind vol gend jaar in gebruik kan worden geno men. De collecte voor Herstel en Opbouw in de Hervormde Kerk heeft 76.82 gul den opgebracht te Hoedekenskerke. De Kinderzorgbusjes in de maand novem ber 17.12 gulden. GOES. De stichting Zeeuws Fruit corso hield in Slot Ostende een gezel lige avond voor de deelnemers aan het fruitcorso 1960. Deze avond was vooral bestemd voor de mensen die aan de op bouw van de wagens hadden meege werkt, omdat zij toch wel het leeuwen aandeel hebben in deze jaarlijkse ma nifestatie van de Zeeuwse fruitteelt. Voorzitter J. A. van Willigen merkte in zijn openingstoespraak op dat de kwa liteit van de wagens wel goed was, maar dat de kwantiteit nog wel iets te wensen overliet. Hij had graag meer dorpen zien deelnemen, daar het be kendheid geven van Zeeland als fruit- land, in het buitenland en andere pro vincies toch in aller belang is. Ir. J. J. Hennik, secretaris van de jury-commis sie hield een nabeschouwing over het corso aan de hand van een film en plaat jes. Hij besprak hierbij de fouten en foutjes, die aan het licht gekomen wa ren. Hij wees erop dat men vooral de juiste verhoudingen en de details niet mag vergeten, omdat deze dingen zo be palend zijn voor de totaalindruk. Hierna vond de uitreiking van de prijzen voor de verlichte praalwagens plaats. De per soneelsvereniging van wasserij De Zon zorgde voor de vrolijke noot in het pro gramma met een vlotte en aantrekke lijke cabaretvoorstelling. DOMBURG. Met een geanimeerde bijeenkomst in café Tramzicht heeft de afdeling Domburg van de Algemene Bond van ouden van dagen haar tienja rig bestaan gevierd. Na een openings woord door de voorzitter, de heer P Passenier, bracht de heer L. Leenhouts uit Souburg namens het hoofdbestuur gelukwensen over. Ook de burgemeester mr. W. J. E. Crommelin feliciteerde de oudjes met het bereiken van deze mijl paal. Onder het genot van een drankje verbleven de bejaarden nog enige tijd gezellig bij elkaar. GOES. De classis Goes der Gerefor meerde Kerken heeft in de gisteren ge houden vergadering préparatoir geëxa mineerd en beroepbaar verklaard de heer C. Stam jr. te Goes. Hij kan een eventueel beroep terstond in overweging nemen. Zijn adres luidt: Westwal Goes, telef. 01100-5906.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3