SNEEUW BLIJFI NIET Ferbinding met hoofdstad verbroken - verwarring over rol van Kroonprins HONDERD MILJOEN T.V.-KIJKERS ZIEN BELGIE'S BRUILOFT Meer loon voor achterblijvers9 DEN BESTEN NU IN VOORARREST Keizer (op reis) in Brazilië: lasterpraat STRIJD TUSSEN GARDE EN LEGER Winter heerst over New York DE EEND WORDT ZWAAN Verzet tegen het Hoogovenrapport Diplomaat bekent heroïne-smokkel Eremedaille voor jonge duiker De Bilt: Sneeuw PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 15 december 1960 Warme lucht LAATSTE NIEUWS Keizer breekt reis in Brazilië af REGERING KONDIGT AAN BIJ INTERPELLATIE-SUURHOFF Aanwijzingen Verward relaas Bondsstaat Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666. telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009. redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24. Terneuzen, Nteuwstraat 38. tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsen Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4732 en zijn zoon Van onze verslaggevers Ift vrijwel heel Nederland heeft het gisteren gesneeuwd. In het oosten wat harder dan in de rest van het land. Het wegverkeer heeft natuur lijk last van de sneeuw gehad, maar het kon toch normaal voortgang vinden. Het treinverkeer heeft geen enkele vertraging gehad door het weer. Het luchtverkeer daarentegen heeft uren lang bijna stilgelegen. Op Schiphol stonden gistermiddag zes lijntoestellen van de K.L.M. op ver trek te wachten. De passagiers zaten binnen. Zij kregen steeds te horen „dat de toestellen nog niet geheel gereed waren" In de namiddag vertrokken achter elkaar vijf van de zes machines. Alleen het toestel voor Abadan bleef op het platform staan. Later deelde de K.L.M. mee dat de vertraging was veroorzaakt door het slechte weer. De sneeuw was er ook de oorzaak van dat er voor een DC-8 uit New York te weinig zicht was om te landen. Het toestel vloog door naar Frankfort. Vandaar zijn de passagiers met klei nere vliegtuigen naar Schiphol ge bracht. Dat het treinverkeer ongestoord door kon gaan was te danken aan een sterk vergrote wisselverwarming met pro- paangas De verwarming daardoor voldoet uitstekend. Het enige waar de Spoorwegen nog bang voor zijn is vorming van ïjzel op de bovenleidin gen. Daartegen is nog geen afdoende bescherming gevonden. Onze weerkundige medewerker meldde gisteravond: De sneeuwpret is maar van korte duur geweest: het daagt weer in het oosten. Boven West-Duitsland is een oostelijke warme luchtstroom ontstaan, met tem peraturen tot 9 graden, die de plas kou voor zich uitstuwt naar het wes ten Heel ver in het oosten, boven de Russische steppen, is nog ruim vol doende kou voorradig om ons een strenge winter te bezorgen, maar over kortere termijn gezien kunnen de schaatsen weer even worden opgebor gen. De meeste sneeuw is in ons land m het oosten gevallen: Twente meldde zes centimeter, vliegveld Deelen vier cen timeter. In het noorden is de sneeuw laag maar dun: twee centimeter in Eelde. In het westen was de vorst gisteravond al geweken onder invloed van het nog vrij warme water van de Noordzee. Op Schiphol lag een mod derige sneeuwbrij. In Den Helder regende het. „NEGATIEVE GROEPERING" Van een onzer redacteuren ROTTERDAM. Het is betreurens waardig. dat door het rapport Van Ber- kum een tweede basisindustrie in Ne derland op de lange baan is geschoven. Dat was de kern van een betoog, dat de heer H. Meyer Jzn., de man, die de gestrande buizenindustrie Excelsior eni ge jaren geleden van de ondergang red de, hield over de stand van zaken rond om het hoogovenproject op Rozenburg. Hij deed dat voor het forum van de vereniging Effectenbescherming. die hem huldigde wegens zijn verdiensten voor Excelsior. De cijfers in het rapport-Van Berkum zijn zodanig gegroepeerd, zo zei de heer Meyer, dat de uitkomst negatief is. Zij zouden met een andere visie en meer verbeeldingskracht, anders te groeperen zijn. Hij achtte het economisch niet verant- woord', dat Nederland een tweede ijzer en staalbedrijf zou bezitten met een klei nere capaciteit dan één miljoen ton staal. Er van uitgaand, dat het geld daarvoor (1000 miljoen) in Nederland ,,niet zomaar op tafel" ligt, meende hij toch, dat een eventuele basisindustrie op Rozenburg financieel verankerd moet zijn in Nederland zelf. Het project is nu verder van huis dan het was, maar het is niet hopeloos. Aan de anaere kant zou het niet prettig zijn in Nederland een staalbedrijf te heb ben, dat voor een deel in handen is van lieden, die in 1940 meer staal in Nederland hebben gebracht dan ons lief De heer Meyer waarschuwde tegen de opkomende vloed van de concurren tie in Europa: België bijvoorbeeld staat klaar met plannen langs de zeekust, die bepaald meer dan een miljoen ton staal omvatten. VLISSINGEN Op 29 december zal de Waterman in Vlissingen meren met slechts 124 spijtoptanten aan boord. Dat geringe aantal passagiers is te wijten aan de Indonesische autoriteiten, die het schip pas toestemming gaven om Soerabaja en Djakarta aan te doen, toen het al in Australië was. Daardoor zag slechts een handjevol spijtoptanten kans om op tijd klaar te zijn voor emi gratie naar Nederland. Dertig van hen doen dienst als cor- veeër want honderd Indonesische be dienden hebben het schip in Soerabja verlaten. STAATSGREEP IN ETHIOPIEb* Van onze correspondent LONDEN. In Addis Abeba, de hoofdstad van Ethiopië, is gisteren, blijkens per radio ont vangen berichten, een staatsgreep uitgevoerd door de keizerlijke lijfwacht. Afgezien van enkele radio-uitzendingen uit Addis Abeba en een paar telefoongesprekken tussen de Ethiopi sche hoofdstad en Londen en Washington, tast men in het Westen geheel in het duister omtrent de toestand in het oudste christelijke keizerrijk ter wereld. BRUSSEL. Om tien voor tien begint van ochtend de recht streekse televi sie-uitzending van het huwe lijk van koning Boudewijn en do- ria Fabiola. Via vijfentwintig ca mera's zullen de kijkers het bur gerlijk huwelijk in het paleis van Brussel, de tocht door de stad naar de St. Goedele en het kerkelijk huwelijk aldaar kunnen volgen. Om dit moge lijk te maken zijn gisteren in Brussel zeven en een halve kilo meter kabel uit gelegd, terwijl acht reportage wagens, waarvan één Nederland se en één Duit se, zijn ingescha keld. Twintig vrachtauto's wa ren nodig om alle materiaal naar de plaats van bestemming te rijden, terwijl er honderdvijftien microfoons en honderdtachtig controleposten werden ingericht. Bijna tweehonderd man technisch personeel plus vijftig man nen en vrouwen van de programmadiensten van de Vlaamse en Frans talige televisie zijn nodig om alles op rolletjes te laten lopen. Het programma wordt uitgezonden naar Frankrijk, Luxemburg, Neder land, Monaco, Engeland, Duitsland, Oostenrijk, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Italië, Zwitserland en Finland. Morgen zullen de program ma's te zien zijn in Canada, Marika en Spanje. Naar schatting wordt het huwelijk van de Belgische koning vandaag door honderd miljoen mensen via de TV-schermen gevolgd. Zie uerder Gehoord en Gezien op pag. 2. SAO PAULO (Reuter) Keizer Haile Selassie zal van middag naar zijn hoofdstad Addis Abeba teruggaan, zo werd gisteravond laat in Bra zilië bekend. De Ethiopische keizer zal de reis met een vliegtuig maken. V hebt me nooit verteld, dai uw ma een buikspreekster was Met zijn arm om haar heen, en een tedere blik in zijn ogen, zo hield koning Boude wijn- zijn aan staande vrouw gisteren vast. Een man aan de vooravond van zijn Huwelijk. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De regering heeft een eigen modus gevonden voor openbreking van c.a.o.'s. Zij heeft het college van rijksbemiddelaars de aanwijzing gegeven, dat in die gevallen waarin contractueel niets is overeengekomen over werktijd verkorting, van 1 januari af een ver korting met een uur per week kan worden toegestaan. De betrokken bedrijfstakken of ondernemingen moeten door werktijdverkorting in naburige bedrijven in moeilijke om standigheden zijn geraakt bij de per soneelsvoorziening. Doorberekening in de prijzen is uiteraard verboden. Behalve met deze aankondiging kwam staatssecretaris Roolvink giste ren in de Tweede Kamer met de me dedeling, dat binnenkort de „achter blijvers" in de eerste ronde van de ge differentieerde loonpolitiek, degenen dus die helemaal niets hebben gehad, aan de beurt komen. Zij krijgen een In de Tweede Kamer interpelleer de oud-minister Suurhoff gistermid dag de regering over de moeilijkhe den in de metaalindustrie. Hij wekt niet de indruk het met de politiek van zijn opvolger dr. Van Rooy eens te zijn. De Ethiopische ambassade te Londen verklaarde gisteravond: „Wij weten van niets. Wij hebben telefonisch om opheldering ge vraagd, maar kregen geen antwoord." Dat is tot nu toe het voor naamste kenmerk van de staatsgreep: vrijwel elk kontakt met de buitenwereld is verbroken. Keizer Haile Selassie brengt een officieel bezoek aan Brazilië. Men heeft vergeefs geprobeerd hem er van te overtuigen dat er tijdens zijn afwezigheid een staatsgreep was uit gevoerd. Een secretaris antwoordde namens de 68-jarige keizer: „Dat zijn lasterlijke geruchten en Zijne Maje steit zal de reis gewoon voortzetten volgens het vastgestelde program ma". Het Britse ministerie van buiten landse zaken is gisteren nog in radio contact geweest met de Britse am bassade. Vroeg in de middag zei men in Whitehall: „Wij hebben geen be richten gehad over ongeregeldheden of van schade aan eigendommen van Britse onderdanen. Ook niet van letsel, toegebracht aan Britse staats burgers. De hoofdstad schijnt rustig te zijn". In Londen meent men dat er de laatste tijd aanwijzingen zijn ge weest dat de toestand in Ethiopië verward was. In Washington bevestigde het State department gisteravond dat het van de Amerikaanse ambassadeur in Addis Abeba berichten had ontvangen over een staatsgreep. De ambassadeur, Ar thur L. Richards, berichtte gister ochtend, dat de keizerlijke lijfwacht, de garde, een staatsgreep had uitge voerd. Deze was gericht tegen de regering van de keizer. Eerdere berichten, die niet bevestigd werden, maakten melding van het feit dat de kroonprins vermoord was. Men tast nog volkomen in het duis ter over de rol van 's keizers oudste zoon, kroonprins Asfa Wossen. Er zijn aanwijzingen, dat hij gevangen is geno men. Er zijn ook geruchten dat de prins zelf de staatsgreep tegen de keizer, zijn vader, op touw heeft gezet. In het laatste geval is het heel goed mogelijk dat de kroonprins niets an ders is dan het werktuig van een groep jonge revolutionaire officieren. Het eerste nieuws dat er iets aan de hand was in Ethiopië, zoals het oude Abessinië tegenwoordig wordt genoemd, was afkomstig van radio-amateurs die een verward relaas opvingen waarin werd gezegd dat de kroonprins zich aan het hoofd had gesteld van een nieuw regiem. Motief voor de staatsgreep was, aldus de radio-uitzending van Addis Abeba, dat de wetten des lands waren misbruikt om de bevolking dom en arm te houden en te laten werken ten bate van een kleine kliek van be voorrechten. De nieuwe regering wil een einde maken aan „drieduizend jaar onrecht". De kroonprins zelf zou deze ver klaring hebben voorgelezen. Later werd er een Britse vertaling van de rede uitgezonden, die in Londen is opgevangen. Daarin werd nog gezegd: ,,De pas onafhankelijk geworden Afri kaanse landen streven ons voorbij. Lege beloften kunnen dit volk, dat da den eist die gericht zijn op verhoging van de levensstandaard, niet langer tevreden houden." Abessinië is een bondsstaat waar van het inwoneraantal niet vaststaat. Het wordt geschat op twaalf tot achttien miljoen Zielen. De hoofd stad Addis Abeba telt omstreeks 400.000 inwoners. Het land is in naam een democra tie. Sinds 1955 is er een senaat en sinds 1957 een huis van afgevaar digden. De feitelijke macht ligt in handen van de keizer. Het gevolg daarvan is dat bijvoorbeeld de post van minister-president vakant is. Ieder die lezen en schrijven kan heeft stemrecht zo-dra hij de leeftijd van 21 jaar heeft bereikt. In no vember 1955 heeft de negus een nieuwe grondwet afgekondigd die ten doel had het land voor te be reiden op een moderner staatsbe stuur. Van dat ogenblik af waren alle inwoners voor de wet gelijk. Ook kwam er toen een einde aan tal van oude feodale rechten. NEW YORK (Reuter). Een nieuwe sneeuwstorm heeft gisteren de zuid westelijke Amerikaanse staat New Mexico getroffen, waar binnen korte tijd een 30 cm dikke sneeuwlaag de bodem bedekte. In de andere staten waar de plotseling in volle ernst los gebarsten winter nu al over de 200 do den heeft geëist, was men intussen nog druk in de weer om de met een dikke laag sneeuw bedekte straten althans zo goed mogelijk berijdbaar te maken. Sedert 1947 hadden de getroffen ooste lijke staten niet meer zo'n hevige sneeuwstorm gekend. In New York hielp de burgerwacht de straten van achtergelaten auto's te zuiveren. Hier en in vele andere steden heerste een tekort aan melk en brood doordat de normale leveranties sterk vertraagd wa ren, Hetzelfde gold ook voor de stook oliereservoirs van vele flats die niet tijdig bijgevuld konden worden. Het Newyorkse stadsbestuur moest boven dien waarschuwen voor extra groot brandgevaar, daar honderden brandput jes diep onder de sneeuw begraven lig gen. AMSTERDAM. De Amster damse gemeenteraad heeft gister avond besloten de mogelijkheid te openen voor de terugkeer van de communisten in de raadscommissies. Van onze correspondent PARIJS. Op de volgende Parijse autosalon in oktober 1961 zal Citroën uitkomen met de lang verwachte 3 CV. De eerste modellen van de 3 CV zullen waarschijnlijk worden gemaakt in de Citroënfabrieken te Suresnes bij Parijs, waar de 2 CV wordt gefabri ceerd. Later zou de nieuwe fabriek van Citroën te Remies-Lajamais de bouw van de 3 CV overnemen. Vermoed wordt dat de fabricatie van de 3 CV al in september zal beginnen. De wagen zal dan tegelijk met de Pa rijse salon kunnen worden geleverd. De 3 CV zal ongeveer tien centimeter langer en vijf centimeter breder wor den dan de 2 CV Hij zal een radiator front hebben. Tegelijk met de 3 CV zal Citroën een nieuwe wagen in de DS-serie uit brengen, een soort super-DS, met een motor van honderd pk, met directe na. De komst van de 3 CV die nu eindelijk officieel is, werd al jaren lang verwacht. In juni 1959 publiceerde het Franse auto blad I' Auto-journal deze tekening van wat de nieuwe 3 CV Citroën zou zijn. De fabriek ontkende toen heftig dat er ook maar sprake van een nieuwe 3 CV zou zijn. Nu komt daarop dus de officiële verklaring dat de wagen op de komende Parijse salon zal staan. Volgens de tekening van 1' Auto-journal (met ingetekende lijnen van de Lelijke Eend) zou de 3 CV van voren nogal wat lijken op de DS. De achterruitconstruc tie zou dezelfde zijn als die van de Ford Anglia. Betrouwbare technische gegevens van het wagentje zijn er nog niet. brandstofinspuiting. Die motor zou de nieuwe wagen een snelheid van hon derdzestig kilometer per uur moeten geven. De nieuwe DS zal verder gelijk blijven, op een paar kleine veranderin gen in'verband met de sterkere motor Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De gijzeling waarin de directeur van de n.v. Socrates zich ruim twee weken heeft bevonden, is sinds gisterochtend omgezet in een strafrechtelijk voorarrest. De officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, meent voldoende materiaal in handen te heb ben om te kunnen bewijzen, dat de heer Den Besten als directeur van een n.v. bedrieglijke bankbreuk heeft gepleegd. Dit misdrijf, waarop een gevangenisstraf van ten hoogste zes jaar staat, houdt in dat iemand geen behoorlijke boek houding voert met de opzet om zijn schuldeisers te kort te doen. Gisterochtend heeft de Amsterdamse rechtbank, die oorspronkelijk bijeen was gekomen om het verzoek van Den Besten om vrijlating uit zijn gijzeling te behandelen, en passant twee doch terondernemingen van de n.v. Socrates, Interdus en Neodus, failliet verklaard. In deze maatschappijen was een aanzien lijk gedeelte van het huizenbezit van Socrates ondergebracht. Tot curator in deze faillissementen is dezelfde jurist benoemd die in het faillissement van Socrates optreedt, mr. C. D. van Vliet. De officier van justitie put zijn over tuiging over de bedrieglijke bankbreuk van Den Besten ten dele uit bevindin gen van mr. Van Vliet, ten dele uit wat hem bij een huiszoeking in het kantoor van de n.v. Socrates in Am sterdam is gebleken. Volgens hem staat het wel vast, dat de heer Den Besten op zijn beurt ook weer is benadeeld door de Heilige Daders Jansma en Volraat. Die beroe pen zich echter steeds op de voor spiegelingen van de Duitser A. Th. Dreis. In hoeverre dit beroep terecht is moet nog blijken. Hoofdinspecteur Molen kamp van de Amsterdamse recherche verblijft nog steeds in Duitsland. De officier van justitie kan er, als hij daarvoor termen aanwezig acht, bij de Duitse autoriteiten op aandringen dat zij Dreis wegens oplichting vervolgen. baden een oud vonnis uit wegens flessentrekkerij. In Bussum is gisteren een huis aan de Jacob Catslaan geveild dat eigendom van de n.v. Socrates was. Het wordt bewoond door de heer J. Kuperus, ex- directeur van het bandencoverbedrijf te Diemen dat later door de n.v. Socra tes onder de naam n.v. Intersales Hol land is voortgezet. De n.v. Intersales is inmiddels failliet verklaard. Het pand. dat bewoond blijft, is verkocht voor 20.600 gulden. NEW YORK (AP). - Mauricio Ro- sal, de Guatemalteekse diplomaat die tot voor kort de regering van zijn land vertegenwoordigde in België en Neder land, heeft gisteren bekend medeplich tig te zijn geweest aan het smokkelen van meer dan 100 kilo heroïne. Een dergelijke bekentenis legde ook Rosals medebeklaagde Nicholas Calamaris af. Twee anderen hadden, al eerder bekend. De rechtzaak tegen de vier mannen komt op 11 januari voor. De waarde van de in beslag genomen hoeveelheid heroïne schat men op 20 miljoen dollar. DEN HAAG. De communist Bakker is gisteren in de Tweede Kamer nauwe lijks wijzer geworden bij zijn interpella tie van minister Visser over het opslaan van kernwapenen in ons land. Van de negen vragen die hij stelde, beantwoordde de minister er twee. Aan de rest deed hij het zwijgen toe met een beroep op 's lands veiligheid. Er zijn in Nederland kernwapenen op geslagen, zo gaf de minister toe. Dat is niet meer en niet minder gevaarlijk voor ons volk dan het opslaan van con- loonsverhoging van maximaal vier procent, conform het unanieme advies van de Stichting van den arbeid. De regering bracht haar maatregel op het gebied van de werktijdverkor ting in de openbaarheid tijdens de in terpellatie van de socialist J. G. Suur hoff over de moeilijkheden met de lo nen in de metaalindustrie. Deze ver weet de staatssecretaris, dat hij bijna anderhalf jaar geleden in de Kamer in twijfel had getrokken of het wel gewenst was zich zonder meer op langdurige c.a.o.'s vast te leggen. Van wege de stormachtige ontwikkeling van de produktiviteit had hij daarom een trapsgewijze loonontwikkeling ge suggereerd. Voorts verweet de heer Suurhoff de regering, dat zij de metaalindustrie niet tijdig had gewaarschuwd, dat zij een spaak in het wiel wilde steken. Aan de hand van feiten en data con cludeerde hij dat de overheid weinig egards jegens het bedrijfsleven heeft betoond. De organisaties in de metaal industrie trof in elk geval geen enkele blaam. Het was de regering, die star de theoretische rekenliniaal had ge hanteerd, ondanks een soepele hou ding van de Vakraad metaal. Hij vroeg hoelang het verbod tot openbreken zou worden gehandhaafd. Een bedenkelijk punt achtte hij het ondergraven van de positie van het georganiseerde bedrijfsleven. Hij drong er tenslotte met een motie bij de minister van sociale zaken op aan alsnog te trachten in overleg met de Stichting van den arbeid en de Vakraad voor de metaalindustrie een verantwoorde oplossing te vinden. Deze motie kreeg geen steun van de heer Kikkert (c.h.) en drs. Hazenbosch (a.r.), hoewel beiden liever een zodanig tegemoetkomende houding van de re gering hadden gezien, dat er een ak koord tussen de regering en de Vak raad metaal tot stand had kunnen komen. Minister Van Rooy bestreed de op vatting van de heer Suurhoff. dat bij opeiibrekin.g geen golf van looneisen te verwachten zou zijn. Er zou volgens hem in korte tijd een samenballing ontstaan: aan de belangrijke voorwaar de voor de vrijere loonpolitiek van spreiding In de tijd zou dan niet meer zijn voldaan. Staatssecretaris Roolvink nam het leeuwedeel van de verdediging op zich. Hij betoogde dat er geen wijziging is gekomen in de doelstelling van traps gewijze loonontwikkeling: in de eerste plaats is een directe gedifferentieerde loonsverhoging gewenst; voorts zijn de loonmaatregelen per 1 april genomen en tenslotte wordt ook de werktijdver korting ingevoerd. De metaalindustrie had eerst weieens advies bij het college van rijksbemid delaars kunnen inwinnen alvorens met haar loononderhandelingen te beginn- nen. Een uitspraak, die de heer Suur hoff de tegenopmerking ontlokte, dat het college toen nog van niets kon weten. De staatssecretaris gaf toe dat er ma terieel niet veel verschil bestond tus sen het standpunt van de regering een loonsverhoging van vijf procent per 1 juli toe te staan en da,t van de vak raad om per 1 april vier procent te geven. Maar ten aanzien van de be leidsbeslissing is er wel degelijk ver schil, zei de staatssecretaris. De werk tijdverkorting voltrekt zich immers sneller dan voorzien. ROERMOND Burgemeester R. Höp- pener van Roermond heeft gisteren de eremedaille van het Carnegie-heiden- fonds uitgereikt aan de 22-jarige duiker van Rijkswaterstaat Kees Luyten uit Roermond. Kees Luyten heeft deze zomer met gevaar voor zijn eigen leven een kind gered uit het kolkende water achter de stuw iu de Maas te Horn. Dreis zit op het ogenblik in Wies-ventionele munitie, zei hij. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur Zwaar bewolkt met tijdelijk regen of sneeuw. Overwegend matige wind tussen oost en. noordoost. Temperatuur om het vriespunt. MIESJE: En dan moet het nog winter worden. 16 december: zon op 8.43, zon onder 16.29; maan op 5.44, maan ónder 15.29.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1