VWE Wat wil het esten nu eigenlijk Duits-Russisch handelsverdrag strandde op West-Berlijn 8 MISPRIJZEN VAN TWEEDE IC MER ONBELANGRIJK MINISTER DE POUS WEKT WOEDE VAN OPPOSITIE Duyvis Overeenstemming politiesalarissen bleef nog uit Kwatta keert weer dividend uit Atoombewapening voor Navo: een gevaarlijk vraagstuk Mr. Pollema in Eerste Kamer T.Vspel Eenhoorn gaat niet door Radioverslag van huwelijk voor Latijns-Amerika Drs. den Uyl: „debat is klucht" Soeiale klok veertig jaar terug met nachtarbeid Eet er beter, lekkerder, gezelliger van met Sandwich Spread Woensdag 14 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD RUSSISCH DOEL RUSSISCHE HOOP GESTEGEN PRODUKTIE BIJ SCHOKBETON Twee punten Onvermijdelijk Niet de feiten TELEVISIEREPORTAGE LIT TWEEDE KAMER ANDERS DAN ANDEREN OP 19 DECEMBER UITERST LABIEL GEVAARLIJK LAAG Slechts vijf paraat Bakkers zoeken andere weg naar vers brood Voldoende Niet logisch Synthese? Pag. 1 Van onze correspondent BONN. De Westduitse regering is zover ais haar maar mogelijk was tegemoet gekomen aan de Russische wensen betreffende een handelsver drag tussen Bonn en Moskou. Toen de Russen evenwel halsstarrig bleven weigeren dit verdrag, zelfs stilzwij gend, ook voor West-Berlijn te laten gelden, moest de regering-Adenauer het allerlaatste moment de Russische handelsdelegatie zonder verdrag naar Moskou laten teruggaan. Om de ondertekening van de vrijwel geheel complete verdragstekst is maan dagavond te Bonn een dramatisch woordengevecht geleverd. Er was een complete ondertekeningsceremonie vast gesteld en protocollair kon er op het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken te Bonn niets meer misgaan. De Russische gasten met aan het hoofd de delegatieleider en onderminister van buitenlandse zaken Borisof, waren netjes 's avonds om acht uur op het Westduit se ministerie van buitenlandse zaken ontvangen. Maar Borisof wees op het laatste ogenblik de laatste Westduitse eisen van de hand, die al weken gele den waren ingediend, omdat hij zich niet bevoegd achtte, ook maar iets over West-Berlijn te zeggen. Voor Bonn ging het hier om een prin cipieel punt. Men wil graag een han delsverdrag met Moskou, omdat zo'n akkoord de bepaald niet erg intieme politieke verhouding met de Russen wat zou kunnen verbeteren. Maar men wens te daarbij, dat zo'n verdrag in elk ge val zou gelden voor het gehele mone taire gebied van de Westduitse mark; dat betekent in feite inclusief West-Ber lijn! Dat is ook met het vorige, thans aflopende, verdrag van 1958 zo gegaan al werd ook daarin het woord West- Berlijn niet genoemd. Van Russische kant heeft men het gisteren zeer duidelijk gezegd: West-Ber- lijn behoort niet tot het grondgebied van de Bondsrepubliek Duitsland en kan dus ook niet in het Russisch-Westduit- se handelsverdrag worden opgenomen. Te Bonn begrijpt ieder wat de Russen daarmee bedoelen: zij wensen nu een maal van West-Berlijn een zg. vrije ge demilitariseerde en van het Westen to taal gescheiden stad te maken zonder enige monetaire of economische band met de Bondsrepubliek. Tot gisteravond laat hoopten de Rus sen nog, dat Bonn toch nog zou toe happen en het handelsverdrag waaraan zij bijzonder veel waarde hechten te elfder ure vlak voor het vertrek van Borisof naar Oost-Berlijn en Moskou zou ondertekenen. De Westduitse rege ring vond deze houding tamelijk na- ief: zij verwacht nu van Moskou stap pen en een erkenning van de Westduit se wensen volgens welke een Russisch- Westduits handelsverdrag moet gelden voor het gehele monetaire gebied van de Westduitse mark. Zij staat daarbij niet op het woord Berlijn in het ver drag, wel op die alles zeggende zinsne de over het „gebied van de Westduit se mark", waartoe West-Berlijn nu een maal ook behoort. Advertentie verkrijgbaar bij da erkenda kanloormechlnehandel DONDERDAG 15 DECEMBER 1960 f RADIO HILVERSUM I 402 M. ochtend KRO: 1.00 Nws. 7.15 Gram. 1.30 V.d ieugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V.d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 Gram. p.m. 11.25 Huwelijksplechtigheden te Brussel. middag NCRV: 14.00 Blaasork. 14.30 Gram. 15.30 Salzburger Pestspiele 1960: Te Deum. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Ka- mermuz. 16.50 Gram. 17.00 V.d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Kerstoratorium (gram.). avond 18.15 Sportrubr. 18.30 Sportrubr. 18.30 Gram. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 NWs. en weerber. 19.10 Op de man af praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.50 Periodieken parade. 22.00 Brus sel in bruiloftsstemming. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. .3.00 Gram. 23.15 Vlaams-Nederlandse gesprek ken over letterkundige bloemlezingen. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m. ochtend AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO; 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v.d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.45 Huwelijk Kon. Boudewijn en Fabiola de Mora Y Aragon. 10.50 V.d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram. 11.45 Lezing over het Surinaamse dorp Dahomey. Bjjna acht uur lang hebben deze he ren de ministers Toxopeus en Beerman (in het midden) en vertegen woordigers van de Centrale van poli tieorganisaties op het departement van binnenlandse zaken onderhandeld over de politiesalarissen. Toen was er nog geen overeenstemming bereikt. Om vyf uur werden de besprekingen geschorst tot vanmorgen tien uur. Zoals gemeld heeft de regering een vaste maandelijkse toeslag op de po litiesalarissen voorgesteld van veertig tot zeventig gulden, afhankelijk vare de rang. De politiebonden hebben er geen geheim van gemaakt dat dat voorstel voor hen niet aanvaardbaar is. De grootste groep die van de agenten en hoofdagenten zou daarbij immers niet of nauwelijks meer krijgen dan was voorzien ire het eerste afgewezen voorstel van de inconveniëntentoeslag van veertig gulden. Minister Toxopeus heeft de bespre kingen gistermiddag enkele malen moeten verlaten, omdat hij in de Twee de en de Eerste Kamer moest zijn. Vandaag zal hij weer bij de onderhan delingen aanwezig zijn. ZEIST. Schokbeton meldt een dit jaar belangrijk toegenomen produktie, vergeleken met 1959. De orderporte feuille is thans bijna even dik als een jaar geleden, zodat ook de verwachtin gen voor 1961 gunstig zijn, waarbij nog komt, dat door de volgend jaar in ge bruik te nemen fabriek in Vianen de produktiecapaciteit kan worden uit gebreid. Het uiteindelijk resultaat van 1960 zal bevredigend zijn, omdat ondanks geste gen kosten de winstmarges konden wor den gehandhaafd. BREDA. De in de afgelopen jaren vooral in Breda getroffen reorganisatie- maatregelen van Kwatta hebben tot een aanmerkelijke verbetering van de re sultaten in I960 geleid. De produktie en afzet stegen sterker dan de kosten. Over dit jaar wordt dan ook een zo danige winst verwacht, dat daaruit een behoorlijk dividend zal kunnen wor den uitgekeerd. Over 1959 werd niets betaald en over 1958 5 pet. uit de di videndreserve. Ook de dochterondernemingen hebben hun steentje in de resultaten bijgedra gen. Advertentie per hel* liter De geheide gebeide van Wynand Fockink ZEEROUDE GE NEVER WynandFockink - Anno ^679 f f Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Dit kabinet zou men kunnen steunen omdat het vorm heeft gegeven aan de politieke gevoelens van de meerderheid van het Nederlandse volk. Deze uitspraak van de liberaal mr. Van Riel gaf gisteravond wel zo onge veer weer hoe de stemming van de Eerste Kamer ten opzichte van het kabi net-De Quay tijdens de algemene poli tieke beschouwingen daar tot uiting is gekomen. De K.V.P.'er mr. Kropman gaf het kabinet zijn volledige vertrouwen, de christelijk-historische woordvoerder mr. Pollema deed dit nogal gereserveerd, de nieuwe fractievoorzitter van de anti revolutionairen dr. Berghuis had minder bedenkingen, maar de eveneens voor de eerste maal optredende nieuwe socia listische fractievoorzitter ir. Vos verweet het kabinet gebrek aan regeerkracht. In dit debat ging het voornamelijk om twee punten: Hoe de Eerste Kamer van antwoord zou dienen op de kritiek van prof. Oud en prof. Romme, bij de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer uitgeoefend op de senatoren, en hoe mr. Van Riel de afwijzende houding van de liberale Eerste-Kamerfractie ten aanzien van de toto zou verdedigen. Over de positie van de Eerste Kamer is weinig nieuws te berde gebracht. Daarvoor vond mr. Pollema de misprij zingen van de Tweede Kamer zakelijk niet belangrijk genoeg en te veel" in de sfeer van de partijpolitiek liggen. Ir. Vos ging er helemaal niet op in en mr. Krop man zei dat er nu eenmaal in de Eerste Kamer „een ander soort mensen" zit en dat het voor de hand ligt dat er menings verschil bestaat tussen Eerste- en Tweede-Kamerleden van eenzelfde partij, hierbij kennelijk doelend op de libe ralen. Dit meningsverschil is jammer, maar onvermijdelijk, aldus mr. Kropman, en het ligt verder ook voor de hand dat er in de Eerste Kamer wel eens een wets ontwerp wordt verworpen. Wat er daarna gebeurt is niet onze zaak, dit is een kwestie van rekenkunde, van optellen maar ook wel eens van aftrekken. Mr. Van Riel meende dat er geen ver schil van mening over kan bestaan dat de Eerste Kamer een politiek lichaam is, hoewel hij gisteren meer algemene dan algemeen politieke beschouwingen had aangehoord. Hij had bij het verwerpen van de toto geen ogenblik gedacht dat minister Beerman zou aftreden en dat was volgens hem dan ook de reden ge weest waarom hij zo gemakkelijk kon tegenstemmen. Hij was het geheel eens met mr. Pollema, die hierin voor minister Beerman ook geen aanleiding tot heen gaan had gezien. De stelling van mr. Van Riel dat de Eerste Kamer in wezen iets onafhanke lijker ten opzichte van de regering staat, sloot aan bij de opvattingen van mr. Pollema en mr. Kropman. Ook was de heer Van Riel het met hen eens dat de Tweede Kamer „het vonnis over de regering moet executeren". Mr. Pollema zei hierover dat de Eerste Kamer werkt in de schaduw van de Tweede Kamer. De kritiek op dit kabinet, zei mr. Van Riel tenslotte, betreft niet de feitelijk heden, maar de psychologische sfeer. Hij noemde het beleid weinig overtuigend en hij gaf als voorbeelden het salaris- beleid ten aanzien van de lagere ambte naren, de politiesalarissen, de landbouw en de onvriendelijke uitlatingen van minister Zijlstra over het Surinaamse plan-Wageningen. Een duidelijk regerings beleid zal zeker worden gewaardeerd. In dit opzicht had het kabinet volgens mr. Van Riel gedurende dit jaar wel gewon nen, maar hij hoopte toch dat het nog eens boven zichzelf uit zou groeien. De liberaal mr. baron De Vos van Steenwijk deed tenslotte een dringend beroep op het kabinet om in de toelating van spijtoptanten r:t kleinzielig te zijn en zich niet te wreken op weerlose men sen. Aan toezeggingen zei deze afgevaar digde weinig te hebben. De regering zal daadwerkelijk in andere richting moeten gaan. Vanochtend om half elf zal minister president prof. De Quay namens de regering antwoorden. middag 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. rneded. 12.33 Lichre muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Kamermuz. 14.30 Vd. vrouw. 15.05 Kamermuz. 15 35 Voordr. 15.55 Gram. 16.15 Gram. 17.00 Vd. jeugd. 17.30 Jazzmuz. avond 18.00 Nws, 18.15 Voordr. 18.30 Gram. 18.45 Sportpraatje 18.55 Gesproken brief. 19.00 V.d. kind. 19.05 Gevar.progr. 20.00 Nws 20.05 Radiofilharm.ork. en solist. (I.d. pau ze: 21.00-21.15 Koninkrijkdag 1960. klankb.; 21.15-21.25: Gram. 22.15 Gram 22.30 Nws beursber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Sportact. 23.10 Nieuwe gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIE j NTS 09.50-13.00 Reportages uit Brussel v. Koninklijk huwelijk. 19.00 Herh. rep. Kon. huwelijk 19.40-20.00 Uitz. t.g.v. Koninkrijks dag 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Actueel progr. 20.30 Filmbespreking. 20,50 De vrouw, die Vader trouwde, TV-spel. 22.10 Dag sluiting. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM. In het televisiepro gramma van vanavond wordt tussen kwart voor zeven en zeven uur een reportage verzorgd uit de Tweede Ka mer van de interpellatie van de heer Suurhoff (P.v.d.A.) in verband met de weigering van de regering in te stemmen met htt openbreken van C.A.O.'s. Ook het antwoord van de minister en eventuele reacties van an dere kamerleden worden uitgezonden. Zo mogelijk komt de VARA later op de avond, na kwart over elf, nog op deze interpellatie terug. Eigen Nieuwsdienst HILVERSUM. In het televisiepro gramma van de VARA van maandag avond 19 december presenteert Bert Garthoff een nieuwe aflevering van zijn serie „Anders dan anderen", een televisiebiografie van een landgenoot. Pier Tania regisseert deze uitzen ding vanuit de Singer-concertzaal in Laren. Eigen nieuwsdienst BUSSUM. Het televisiespel Een hoorn, dat vrijdag door de VPRO zou worden uitgezonden, gaat niet door. Dit vindt, volgens de VPRO, zijn oor zaak in „een misverstand tussen het bestuur en de televisiesectie rond de figuur van Johnny Kraaykamp". Wij hebben gegronde reden aan te nemen dat deze formulering het wer kelijke motief waarom het spel is af gelast verbergt. In feite is de VPRO door de andere omroepverenigingen gekapitteld omdat Johnny Kraaykamp voor het spel geëngageerd was. Er Is een afspraak om Kraaykamp en ook Wim lbo een jaar lang van optreden uit te sluiten wegens hun halsstarrige houding tijdens de strub belingen rond het nationaal program ma op 5 mei van dit jaar.Karel Prior werd toen ook gestraft, maar heeft intussen gratie gekregen. Indertijd heeft de VPRO tegen deze maatregelen geprotesteerd omdat zij de straf in verhouding tot het ten laste gelegde te zwaar vond'. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM. Radio Nederland Wereldomroep zal, in samenwerking met de Belgische Radio en Televi sie-omroep en Radio National de Es- pana, in haar uitzendingen naar Span je, naar Zuid- en naar Midden-Ame- rika, reportages geven van het huwe lijk van koning Boudewijn van Bel gië met Dona Fabiola de Mora y Aragon. Voor een radioverslag van deze plechtigheid zorgt een Belgisch- Spaans-Nederlandse ploeg van vijf reporters, die onder leiding staat van de chef van de Spaanse afdeling van de Wereldomroep, Paco de Mulder Bonello. Behalve deze rechtstreekse uitzendingen van de hoogtepunten van de huwelijksplechtigheid stuurt de Wereldomroep bandopnamen van de gemaakte reportage naar zestien ra diostations in Spanje en in Latijns- Amerika. In het Huis van Looy in Haarlem wordt op vrijdagavond 16 december een expositie geopend van de Neder landse Kring van Tekenaars. Zij duurt tot 15 januari. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Minister De Polls heeft zich aan de vooravond van de interpellatieSuurhoff over het verbod tot „open-breking" van de e-a.o.-metaa-l de woede van de socialistische fractie in de Tweede Kamer op de hals gehaald door met de allernieuwste prognose van het Centraal planbureau te komen, die tot grote voorzichtigheid met betrekking tot onze nationale economie maant. De economen en loondeskundigen van de p.v.d.a. waren zo onaangenaam ver rast, dat drs. Den Uyl en de heer Suur hoff de minister interrumpeerden met de uitroep: Dit hele debat is een klucht. De cijfers kloppen totaal niet met die van de pas verschenen memorie van antwoord en die uit de jongste verga dering van de Centrale plancommissie. Dit is geen manier om een debat op te zetten, maar de minister liet zich daar niet door uit het veld slaan. Hij constateerde dat het feitelijk ging om de verlaging van de prognose voor het saldo op de lopende rekening van de betalingsbalans voor 1961, namelijk van 1.3 miljard tot 1.1' miljard gulden, een verschil van 200 miljoen gulden, dat hij voor de heer Den Uyl wel te verwerken achtte. Het evenwicht op de top van de con junctuur is uiterst labiel en er zijn krachten in onze economie werkzaam, die de totale bestedingen sneller doen toenemen dan de middelen,zei de mi nister. Wel laat de huidige positie van onze betalingsbalans nog enige speling toe, maar wij mogen die ruimte bepaald niet overschatten. Van grote betekenis achtte de minister het huidige groeitempo van de binnen landse bestedingen vergeleken met de nog mogelijke vergroting van de natio nale produktie, waar een zekere afvlak king te constateren valt. Nu is er een stadium bereikt, waarin het stijgings tempo van de totale bestedingen al ho ger is dan dat van de produktie. Dit verschijnsel baarde de minister zorgen. Een expansie van de bestedingen, zoals die in 1960 heeft plaatsgevonden kan niet worden volgehouden zonder ernstig gevaar te laten ontstaan voor de stabiliteit, zei hij. Met het oog daarop heeft de regering dan ook in de loop van dit jaar ver scheidene maatregelen genomen om de bestedingen enigermate af te remmen. Zij verwacht dat deze maatregelen doel treffend zullen zijn om het ontstaan van een algemene overspanning in 1961 te voorkomen. De prognose van het Cen traal planbureau ondersteunde deze ver wachting. Volgens de laatste ramingen van dit bureau zouden de consumptie in 1961 met 414 procent en de investeringen met zeven procent toenemen; gevoegd bij een matige stijging van de uitvoer, namelijk eveneens zeven procent, leidt dit tot een stijgingstempo van de totale bestedingen, dat juist binnen de grens van het toe laatbare ligt. Bij het verwachte saldo van 1,1 miljard gulden voor 1961 is het Centraal plan bureau uitgegaan van een prijsstijging in de orde van grootte van 1 a 2 procent. Vindt deze prijsstijging echter niet plaats en het prijsbeleid zou daar met alle mo gelijke middelen op gericht zijn, dan zakt het overschot op de betalingsbalans over gemiddeld 1961 met circa achthonderd miljoen. Dat betekent dat aan het begin van 1962 nog een overschot op de betalings balans van rond 5 a 6 miljoen gulden op jaarbasis zal zijn. De minister noem de dit een gevaarlijk laag cijfer als men bedenkt welke impulsen, die de beta lingsbalans verder kunnen doen ver slechteren, zijn te verwachten. De ontwikkeling zal alleen binnen de grenzen van het toelaatbare blijven als voldaan is aan de veronderstellingen, waarop de prognose van het Centraal planbureau is gebaseerd. Die zijn o.m. 1. er moeten zeventigduizend werk krachten meer ter beschikking van het bedrijfsleven komen en achtdui zend mannen meer voor de overheid bij een natuurlijke groei van de be roepsbevolking van 55.000 mensen. 2. de werktijdverkorting zal geleidelijk worden ingevoerd en voor de helft worden inverdiend; 3. de ruilvoet zal één procent verbeteren. 4. de c.a.o.'s zullen pas op het moment van aflopen worden verlengd; 5. ook in 1961 zal de spaarquote zich weer op het zeer hoge peil van 23 a 24 procent bewegen. De minister ontkende dat wij onze produkten te goedkoop verkopen aan het buitenland; de ontwikkeling van de ruilvoet die niet is verslechterd, wijst daar niet op. De hoogte van de spaar quote vond hij in de gegeven omstan digheden niet buitensporig hoog na de stormachtige expansie, die wij hebben meegemaakt. Ook het werknemersaandeel in het nationale inkomen achtte hij redelijk. Het is in 1960 met 0,3 procent verbeterd ten opzichte van 1959 nog afgezien van de arbeidstijdverkorting. Deze verbete ring is wel iets geringer dan werd ver wacht maar men kan niet zeggen, dat het vergeleken met een jaar of vijf, zes geleden gedaald is. Hij hoop?e dat het werknemersaandeel dat dit jaar 66,8 procent bedraagt ge handhaafd kan worden zonder maatre gelen van bestedingsbeperking Voor 1961 is zelfs een stijging van dit aandeel met een half procent geraamd. Advertentie CAPTAIN LIDDELL HART, de Britse militaire expert, be kend om zijn originele en filosofische kijk op de dingen, deed dit jaar een nieuw boek het licht zien. „Afschrikking of verdediging" heet het en de titel leert, dat de schrijver zich wil afvragen, welke kant het Westen nu eigenlijk uit moet. Zijn vrijheid bewaren door afschrikking of door verdediging? De schrijver is met de militaire situatie van de westelijke we reld niet tevreden. Hij staat daarin niet alleen. Er gaan tientallen, ja honderdtal len ernstige stemmen op van deskun digen, die zich ongerust maken over de manier, waarop het Westen vrij heid en veiligheid wil verzekeren. Zij komen uit Europa, zij komen uit Amerika. Zij zijn afkomstig van politici, van militairen, van journalis ten. Zij betreffen de structuur van de Navo, die de een straffer, de ander zwakker wil. Zij gaan over de taakverdeling tus sen zwaard en schild, over de sterkte en de bewapening van ieder. Zij behandelen de vraag, of de Na vo de vierde atoommaeht moet wor den en of daarnaast nog andere atoommogendheden (Frankrijk, Duits land) denkbaar zijn. Zij praten over de oorlog met kern wapens en over die met conventionele strijdmiddelen, over de noodzaak van Amerikaanse strijdkrachten in Europa en over de vraag of zij dienen te wor den teruggetrokken. De steeds duidelijker en meer alge meen vernomen kritiek wijst erop, dat er bepaald wel het een en an der aan ons gezamenlijk veiligheids systeem mankeert; de tegenstrijdig heden maken het moeilijk een vaste lijn te vinden. In dit en volgende ar tikelen wil ik trachten enkele hoofd punten naar voren te brengen. Dit eerste artikel zal vooral bestaan uit enkele opmerkingen naar aanleiding van Liddell Harts zeer interessante boek. Liddell Hart herinnert eraan, dat de militaire sterkte der communistische landen tegenover West-Europa nog op zijn minst even groot is als in de ja ren 1948-'49 toen de behoefte aan een Navo werd gevoeld, namelijk twintig divisies in Oost-Duitsland, acht in de andere satellietlanden en ongeveer honderd in Europees Rusland. Bovendien zijn thans bijna al deze divisies van moderne bewapening en gemechaniseerde transportmiddelen voorzien. De hiertegenover op het middenfront staande strijdmachten van de Navo halen met inbegrip van zeven Westduitse divisies een totaal van twintig. Daarvan zijn alleen vijf Amerikaanse divisies volledig op sterk te en paraat voor onmiddellijke actie. Liddell Hart wijst erop, dat de on voldoende getalssterkte nog wordt ge accentueerd door verschillen in orga nisatie, uitrusting en vuurkracht tus- Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Met felle argumenten hebben de samenwerkende bakkers in het midden- en kleinbedrijf zich ver weerd tegen de stelling van d'ebrood- fabrieken, dat de invoering van het ploegenstelsel in de broodbakkerij thans noodzakelijk zou zijn. De bakkerijwereld voelt veel voor een goede sanering, maar een verovering van de broodmarkt langs voor ons so ciaal onaanvaardbare weg van ploegen dienst en nachtarbeid is onverteerbaar, zo zei mr. P. J. Wintels, secretaris van de commissie van samenwerkende bak kersorganisaties op een bijeenkomst in Den Haag. TIJDBOM Nog altijd ligt een eventuele wijziging van de bakkerijparagraaf in de arbeids wetgeving als een tijdbom in de bak kerswereld. De regering heeft aan het indertijd door de Ser gegeven advies hierover (nog) geen gevolg gegeven. Het grootbedrijf heeft hier onlangs op aangedrongen en de miadelgrote en kleine bakkers zijn daarop in het ge weer gekomen. Het is duidelijk dat een wijziging van de bakkerijparagraaf in die zin, dat het ploegenstelsel wordt ingevoerd en het uur van verkoop wordt vervroegd, voor de kleinere bakkerij betekent een her invoering van complete nachtarbeid, al dus mr. Wintels. Wil hij dat niet, dan zal hij zijn concurrentievermogen tegen de broodfabriek verliezen. DIEPVRIES De bakkers zien niet in waarom de klok op sociaal gebied veertig jaar te rug moet worden gezet en de nachtar beid voor een deel afgeschaft in 1919 geheel moet terugkeren. Zij zien in de moderne technische ontwikkeling veel grotere mogelijkheden: brood bak ken in voorraad, deze voorraad in diep vries bewaren en verkopen naar behoef te. Volgens de moderne methode is diep gevroren en later ontdooid brood niet van vers brood te onderscheiden, aldus Advertentie de commissie. Ook het verpakte brood zou zich lenen voor het bakken in voorraad. De samenwerkende bakkersorganisa ties stellen voor een ontwikkelingsfonds te vormen met het doel wetenschappe lijk en praktisch onderzoek te verrich ten op deze terreinen. Zij zien hier een taak liggen voor het bedrijfschap voor de bakkerij, het P.B.O.-lichaam dat waarschijnlijk volgend jaar zal zijn in gesteld. In het buitenland zijn de bakkers de zelfde weg gegaan. Zij hebben al goe de resultaten bereikt. De Nederlandse bakkers willen volgen en technisch en wetenschappelijk bij blijven. Dat is de sleutel tot een werkelijk sociale verbe tering in de bakkerij waarmee ieders belang en dat van de consument niet in de laatste plaats is gediend, zo drukte mr. Wintels zich uit. radio vandaag Via Hilversum 2 is er om acht mi nuten over half een een grammofoon- platenprogramma te beluisteren, waar in Bing Crosby enkele nummers zingt. Voor de rest komt de lichte muze vandaag weinig aan bod. We noemen nog: om vijf over acht Malando-mé- lange, en om half negen de thriller Vegroting van een trouwfoto als hoorspel. Dit alles via de VARA. De NCRV presenteert op de andere zender om tien over tien Frank Mijls en zijn ritmisch koperorkest. Tijdens de internationale muziek- week, die dit jaar door de Stichting Gaudeamus werd georganiseerd wer den o.a. twee werken van heden daagse componisten door het Ra dio Kamerorkest uitgevoerd. Het betreft hier het Concert voor fluit en orkest van de jonge Zwit serse componist Martin Wendel en het Concerto da camera van de Nederlander Peter Schat. Opnamen van deze werken kunt u vanmiddag om vijf over twee over Hilversum 2 beluisteren. Het Radio Kamerorkest staat onder leiding van Maurits van den Berg. Hetzelfde orkest staat vanavond om negen uurtHilv. 1) onder leiding van Denes Marton. De violist Isodor La- teiner vertolkt dan Mozarts Concert in D, K.V. 218. Het programma ver meldt verder nog werken van Han del en Bartok. televisie vandaag 1 Na het N.T.S.-journaal en het weer bericht begint de AVRO haar televi sieprogramma vanavond' om tien voor half negen met de actualiteitenrubriek Televizier. In een half uur Sportpano- rama komen vervolgens nieuwtjes, problemen en beschouwingen over de sport en de lichamelijke opvoeding aan bod. Om negen uur brengt een televisiefilm van de N.B.C. een pro gramma van dans, zang en muziek, sen de divisies van de bondgenoten. De moeilijkheden, die daardoor zijn ontstaan op het gebied van aan- en afvoer en bevelvoering, verzwakken de totale gevechtswaarde zodanig, dat van een voortgezette verdediging nau welijks sprake zal kunnen zijn. Met de zuidelijke sector is het be ter gesteld, omdat Italië zich aan de originele afspraken van Lissabon heeft gehouden, maar de noordelijke flank van de Navo is zo mogelijk nog zwak ker dan de centrale sector. Door deze ontwikkeling is Europa's veiligheid in feite afhankelijk van de afschrikkende kracht van de Ameri kaanse strategische kernwapens; de eigen Europese inspanning kan ten hoogste de verdienste hebben de Euro pese volken het gevoel te geven, dat zij iets hebben gedaan, waardoor dan hun moreel zal worden versterkt. Liddell Harts sombere conclusie dwingt hem zich af te vragen, of die afschrikkende kracht van de Ameri kaanse strategische kernwapens inder daad een voldoende waarborg voor Europa's veiligheid zal kunnen zijn. Hij betwijfelt dit. Hij gelooft niet, dat Amerika zijn eigen strategische kernwapens zal gebruiken, wanneer het zelf niet in gevaar is en slechts zijn Europese bondgenoten in moeilijk heden geraken. Hij gelooft niet, dat Amerika dan bereid is een dergelijk enorm risico te aanvaarden en wat erger is hij gelooft niet, dat de heren in het Krem lin het kunnen geloven. Althans niet onder alle omstandigheden! Het Kremlin zal echter wel dege lijk rekening moeten houden met emo tionele Amerikaanse reacties, die Amerika tegen koele redenering in toch het zeer riskante besluit zouden doen nemen, om de strategische kern wapens te hanteren, waardoor vrijwel automatisch ook de Russische strate gische macht in beweging zou worden gezet. Juist onder deze omstandigheden van strategisch kernwapenevenwicht is het aldus Liddell Hart van het allergrootste belang, dat de land strijdkrachten van de Navo sterk ge noeg zijn om lokale operaties van Russische of satellietstriidkrachten te gen te houden en daardoor Amerika niet ontijdig voor een beslissing te stellen. Helaas, zegt Liddell Hart, heeft men het probleem nog meer gecompliceerd en het gevaar nog meer vergroot door te trachten de onvoldoende kracht van het Europsese schild te compenseren door de invoering van de zg. tacti sche atoomwapens. Dit was, volgens de schrijver, meer een gevolg van goede verkooptechniek dan van lo gisch redeneren. Het gebrek aan logi ca ligt in de volgende redenering: Zou de Sovjet-Unie ten oorlog gaan, dan is zij daarbij dus niet af geschrikt door de Amerikaanse en Britse strategische vergeldings- macht; zij neemt dus niet aan, dat die ingezet zal worden. Waarom zou zij dan wel terugdeinzen voor de aanwezigheid van tactische kernwa pens, terwijl de westelijke deskundi gen toch vrijwel algemeen zeggen, dat het praktisch niet mogelijk is te differentiëren tussen strategische en tactische kernwapens. De Sovjet-unie moet dus wel tot de conclusie komen, dat zij heel wat kan doen, alvorens de tactische kernwapens zullen worden gebruikt. Dan heeft zij echter voorlopig slechts te rekenen met de conventio nele wapenkracht van het schild. En juist die is steeds verder verzwakt op grond van de invoering van tactische kernwapens, die deze verzwakking in mankracht mogelijk zouden moeten maken. Ziedaar een ernstig vraagstuk, zoals Liddel] Hart dit aan ons voorlegt. De oplossing daarvan is verre van eenvoudig. Moeten wij terug naar een verdedigingskracht, sterk aan man kracht en bewapend met uitsluitend conventionele wapens? Kan de Navo dat opbrengen? Of is er een synthese mogelijk? Kunnen inderdaad tactische kernwa pens en conventionele wapens naast elkander bestaan? Kan men voorlopig een conventione le oorlog voeren en dan op dag x overgaan tot de kernwapenoorlog? Moet het Europese schild verder ver sterkt worden met grotere kernwa pens dan Polaris? Waar blijft dan het verschil in taak en doelstelling tussen (Navo) schild en (niet-Navo) zwaard? Allemaal moeilijke vragen. Liddell Hart beantwoordt ze slechts ten dele. De Navoraad zal zich in de komen de decemberzitting daar zeker mee bezig houden. Betwijfeld mag worden of Parijs de oplossing zal vinden! gepresenteerd door de nu 61-jarige danser-acteur Fred Astaire. AVRO's televisie-avond wordt besloten met een gesprek van kunstenaars in de socië teit De Kring over het boek en zijn lezers. De N.T.S. geeft daarna, om tien voor half elf, een historische film over het Belgische vorstenhuis, aan de vooravond van het huwelijk van ko ning Boudewijn met Dona Fabiola, getiteld De Dynastie. 0 De zelfde film is om tien over negen te zien in het programma van Belgie Vlaams. België Frans presenteert om ze ven uur in de serie Horizonten de schilderkunst der Vlaamse primitie ven. Om half negen is het eerste deel te zien an de film La chartreuse de Parme, met wijlen Gérard Philipe. In het Duitse programma vertoont Klaus Mehnert vanavond om tien voor half ne„en foto's en films die hij maakte op een wereldreis, met als titel: Moskou-Peking, de strijd om de macht.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7