De Gaulle: „Ik zal ze breken en Franse regering staat achter hem v> l Paul poolt: 450.000 GIZENGA ROEPT ZICH UIT TOT PREMIER VAN CONGO JANSMA EN VOLRAAT LACHTEN: 3 MAAL 38 25 GEEN PROCES VAN BARRICADEN DITMAAL KINDERWERK BELOOND Moboetoe gaat optreden EXCELLENTIE, VERBETER SCHEVENINGSE HAVEN! Mr. Bot: Zaak wordt spoedig afgedaan FRIEZEN VREZEN UITSTEL VOOR LAUWERSZEE Caltex Edelhaardolie o.m. verkrijgbaar bij ZELUWSCÏI DAGBLAD Pag. 4 Europeanen schuldig En Salan? Voor wegenbouw vier miljard in tien jaar tijds Jaar gevangenis voor „rechercheur P.T.T." INFRAROL „BENEGAS" N.V Mond gesnoerd Suriname behartigt eigen buitenlandse betrekkingen Vragen in Kamer over Rozenburg Sloopschepen als parkeergarages gezonde" warmte de veredelde - petroleum reukloze verbranding MEER WARMTE VOOR MINDER GELD Cuba zal Indonesië helpen bij aanval NIEUWE ONTWIKKELIN G - NIEUWE GEVAREN Ingewikkeld Zijden draad Kamer van koophandel in telegram Half februari voorschot voor ambtenaren Het waren (vage) miljoenen dollars modern toiletpapier Spoedbijeenkomst Vrouw gevonnist voor doodsteken man Speelgoed in strijd met zend-wet Woningbouw voor beroepsmilitair komt op gang McNamara minister van defensie in V.S. WITTE KRUIS WITTE KRUIS Woensdag 14 december 1960 Van onze correspondent PARIJS. „Al degenen die hiervoor verantwoordelijk zijn zal ik breken", heeft generaal de Gaulle maandagavond laat te Biskra gezegd toen hij voor het eerst hoorde van het bloedbad van het weekeinde. Dat stand punt wordt gedeeld door de ge hele Franse regering en het eerste wat het Franse staats hoofd gisteravond deed na zijn aankomst in Parijs was overleg plegen met de ministers Joxe, Messmer en Terrenoire over de maatregelen die moeten worden genomen tegen de lieden die verantwoordelijk zijn voor de gebeurtenissen van de laatste dagen. De maatregelen die hij wil nemen zal hjj eerst aan de voltallige mi nisterraad voorleggen en ze daarna in een rede aan het Franse volk be kend te maken, wellicht nog van daag. Over deze maatregelen, die als uiter mate streng zijn aangekondigd, wordt het diepste stilzwijgen bewaard, maar het staat wel vast dat de daders geen verwaterd proces wacht, zoals het „proces van de barricaden". Om deze maatregelen zo snel mogelijk effectief te doen worden, heeft hij zijn Algerijn se reis met 24 uur bekort. Het zijn niet uitsluitend de 118 do den, die hij wil wreken, maar vooral de aanslag op zijn Algerijnse politiek, die deze doden waarvan inmiddels vaststaat, dat een groot aantal gevallen is door andere wapens dan die van het leger vormen. Deze aanslag heeft namelijk de verhouding ver stoord tussen de Europeanen en de Arabieren, die, omdat zij zo voortreffe lijk scheen, de basis vormde van zijn politiek. Wat hem zo vertoornd maakt is, dat het juist de minderheden zijn bij de Europeanen en de infiltranten van de Algerijnse nationalistische re gering, die voor de gebeurtenissen verantwoordelijk zijn. Daar deze infil tranten voor hem ongrijpbaar zijn, zul len de maatregelen zich in de eerste plaats tegen de Europeanen keren, die in zijn ogen de voornaamste schuldigen zijn. Het is niet aan te nemen, dat hij door dit alles zijn politieke lijn zal wijzigen. Toen hij gisteravond tegen zeven uur op Orly landde en begroet werd door een deputatie van de U.N.R., de gaullistische party, was het enige dat hij in antwoord op de begroetings rede zeide: „Er is maar één politiek en die moeten wij volgen. Dit is de goede politiek". Waarmee hij wilde zeggen: wat er ook gebeurd is, ik ga verder met hetgeen ik begonnen ben en daar wijk ik niet van af. En op dezelfde toon, waarop hij de woorden sprak voegde hij hieraan toe: Maar ik zal ervoor zor gen, dat hetgeen er nu gebeurd is niet meer zal voorkomen. Na hetgeen er geoeurd is, weet hij dat hij dit kan doen. Hij weet nu na melijk duidelijker dan ooit tevoren, dat hij weer volledig op het leger kan vertrouwen, het leger, dat zich niet alleen tegen de Arabieren keerde, als het erop aankwam om de rust en de orde te handhaven, maar ook tegen de Fransen zelf, zoals nog op de laat ste ogenblikken van zijn reis te Bone bleek. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Wil het rijkswegennet in 1970 aan alle eisen voldoen, dan zal daarin de komende tien jaar een bedrag van 3,5 tot 4,2 miljard gulden moeten worden geïnvesteerd. Tot die conclusie komen prof. dr. L. H. Klaassen, direc teur van het Nederlandsch economisch instituut, en de heer E. H. van de Poll, econoom van Rijkswaterstaat, in een preadvies over de investeringen in het Nederlandse wegennet. Op het congres van de vereniging Het Nederlandsche wegencongres, dat morgen in Utrecht wordt gehouden, zal het advies een punt van bespreking uitmaken. Tussen 1953 en 1958 heeft ons land minder dan één procent van het natio nale inkomen en ongeveer vier procent van de totale investeringen in de we genbouw gestoken. Verhoudingsgewijs heeft het rijk na de oorlog minder in de wegenbouw geïnvesteerd dan in de vooroorlogse jaren. De achterstand in de wegenbouw is volgens prof. Klaassen en de heer Van de Poll ontstaan, omdat nie mand de economische ontwikkeling in de na-oorlogse jaren heeft kunnen voor zien. Mr. D. van Setten, directeur van de N.V. Brabantse buurtspoorwegen, pleit in een preadvies voor opheffing van de bepaling, dat autobussen op tunnelwegen geen gebruik van de linkerrijbaan mo gen maken. Hij vindt dat de moderne autobus zich qua acceleratie en gemid delde snelheid alleszins met de perso nenauto kan meten. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De 26-jarige mon teur, die als „rechercheur van de P.T.T." oude mensen in Schiedam, Dor drecht en Rotterdam hun a.o.w. afhan dig maakte, is gisteren door de Rotter damse rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. Dat was ook de eis van de officier van jus titie. Advertentie de ideale b,ij verwarming waarborgsom voor gasfles en drukrege'laar f. 32.50 Rederijstraat 3, Rotterdam, Tel; 010-11.02.40 ?400 Depothouders in Nederland Algezien van de spanning over het geen generaal de Gaulle zal gaan zeg- |en is er bij het Franse publiek nog één vraag opgedoemd: zal de Gaulle nog iets ondernemen tegen de ultra's, die zich op het ogenblik in Spanje op houden en tegen generaal Salan in het bijzonder? En ding is inmiddels komen vast te staan: als Lagaillarde inderdaad „op bevel" naar Spanje is vertrokken, dan weet men nu van wie dit bevel afkom stig is. Van kolonel Dufour, die hem op 1 februari van dit jaar in Algerije tot capituleren heeft gebracht, die on langs is afgezet ais commandant van het eerste regiment parachutisten van het Vreemdelingenlegioen en die na zijn terugkeer in Parijs onmiddellijk werd gearresteerd en enkele maanden vestingstraf in de omgeving van Parijs kreeg. Men verwijt hem, dat hij ge tracht zou hebben zijn regiment aan het Front van Algerijns Frankrijk uit te leveren en hij is degene die Lagail larde heeft aangeraden naar Spanje te vluchten. Sinds gisteren weet men zeker, dat Lagaillarde zich in Madrid bevindt. Hij probeerde er een persconferentie te geven, wat hem door de Spaanse politie op beleefde wijze werd belet. Eigen nieuwsdienst PARAMARIBO. Het Surinaamse ministerie van algemene zaken zal een nieuwe afdeling krijgen: een afdeling voor de buitenlandse betrekkingen. De ministerraad van Suriname heeft gisteren de oprichting van de nieuwe afdeling goedgekeurd. L. Lichtveld zal binnenkort worden benoemd tot Suri naamse gezant in New York. Weliswaar worden de buitenlandse betrekkingen van Suriname behartigd door Nederland, maar de heer Lichtveld, zo is het plan in Paramaribo, zou speciaal de Suri naamse zaken voor zijn rekening -moe ten nemen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De beroering die het rapport-Van Berkum met zijn advies tot een jaar lang uitstel van de verdere 9tudie van het hoogovenplan-Rozenburg heeft ontketend, vond gisteren haar weer slag in de Tweede Kamer. Twee afge vaardigden, de socialist drs. Vermeer en de k.v.p.'er Janssen vroegen bij de be handeling van de begroting van econo mische zaken minister drs. De Pous naar zijn mening o-ver deze zaak. De heer Vermeer wilde weten welke status de commisisie-Van Berkum bezat. Aangezien hierin aanzienlijke planologi sche en economische belangen meetel- Len, moest volgens hem de rijksoverheid een actieve houding in dezen aannemen. SCEPTISCH Hij stond duidelijk sceptisch tegenover het plan-Rozenburg toen hij sprak van een mogelijk dreigende overcapaciteit in de Europese staalindustrie en zinspeelde op het gevaar dat de Hoogovens in IJmuiden door „Rozenburg" weieens be neden hun meest rendabele produktie- kwantum zouden kunnen belanden. Als de minister niet met alles in de openbaarheid kon komen wilde hij de kwestie graag in de vaste commissie van economische zaken gebracht zien, een verzoek waarmee ook de heer Janssen kwam Deze achtte vestiging van een hoogovenbedrijf in de Rotterdamse ag glomeratie echter zonder twijfel van na- tionaal-economische en sociale betekenis. Tegenover het rapport-Van Berkum stond hij wat wantrouwend, omdat het afkomstig is van drie belanghebbenden, waarvan er een in grote afhankelijkheid van een van de anderen verkeert door zijn leveranciersrelatie. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Haagse schroot- handelaar L. Worms heeft het gemeente bestuur van Amsterdam een plan aan de hand gedaan ter oplossing van het parkeerprobleem in de binnenstad. De heer Worms heeft burgemeester en wethouders van Amsterdam laten weten, dat hij drie sloopschepen te koop aan biedt. Deze vijftienduizend ton metende schepen zouden volgens de heer Worms aan de oevers van het IJ kunnen worden gemeerd om-dienst te doen als drijvende parkeerhavens. De aanschaffingskosten zouden onge veer zevenhonderdduizend gulden per schip bedragen. De heer Worms acht dit goedkoper dan de bouw van onder grondse parkeergarages. Indien het hoofdstedelijk bestuur het plan 'in prin cipe interessant genoeg vindt om het nader te bestuderen, wil de heer Worms zijn parkeeridee graag nader uitwerken. Aan de burgemeester van Wassenaar, dr. S.F.A.C.M. baron van Wijnbergen, is op zijn verzoek met ingang van 1 ja nuari eervol ontslag verleend. Advertentie Van onze correspondent LONDEN. Een anderhalf jaar oude baby heeft 450.000 gulden gewonnen in de Britse voetbalpool van zaterdag. Het formulier werd ingezonden op naam van de moedermevrouw Jacqueline Cox, die het nieuws begroette met de kreet: Goeie hemel, dat heeft Paul gedaan De kleine Paul had met een kleuren- potlood acht maal een kras op het for mulier gezet. Mevrouiv Cox had er daar na netjes streepjes van gemaakt. Elk streepje bleek een gelijkspel te zijn, waardoor zij de hoofdprijs kreeg met een inzet van een cent. „De vorige week heeft Paul nog een bedrag van 210 gulden in de kachel ge gooid. Dat ivas voor ons een klein fortuin zei mevrouw Cox. „Paul is gek op geld. Hij verbergt het, eet het op en als hij de kans krijgt, verscheurt hij het ook nog. Ik zal ervoor zorgen, dat hij de cheque van 450.000 gulden niet in handen krijgt Op de foto een glunderende moeder met haar bijzondere Paul. DJAKARTA (Reuter). Cuba zal Indonesië helpen als het mocht worden aangevallen door Nederland. De Cubaanse ambassadeur in Indo nesië, dr. Benigno Arbezu Cadelo, zei deze hulp gisteren toe op een „Cubaanse avond" die door Indonesische studenten in Djakarta was georganiseerd. In ruil zou Indonesië Cuba móeten helpen tegen het Amerikaanse imperia lisme. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD Terwijl het politieleger van de Verenigde Naties in Congo door de terug trekking van zes deelnemende landen in enkele dagen tijds met ongeveer een derde aan man kracht is geslonken, heeft kolo nel Moboetoe gemeend eindelijk krachtdadig te moeten optreden tegen zijn aartsvijanden in Stan- leystad, het bolwerk van ex- premier Loemoemba. Daar heeft de vroegere vice-premier Antoi- ne Gizenga zich zelf tot premier van Congo uitgeroepen als op volger van de gearresteerde Loe moemba en Stanleystad tot hoofdstad van het hele land ver klaard, welke nieuwe ontwikke ling vele nieuwe gevaren in zich bergt. Op verscheidene plaatsen zijn Moboetoe's troepen slaags geraakt met aanhangers van Gi zenga en dicht bij Stanleystad ,Nieuivguinese politieke leven nog embryonaal' Van onze correspondent LEEUWARDEN Provinciale Staten van Friesland hebben gisteren in een mo tie, die ter kennis van de regering zal worden gebracht, aangedrongen op een spoedige indiening van het ontwerp-bij- dragenregeling voor de afsluiting van de Lauwerszee. Enkele Friese Statenleden gaven uiting aan hun vrees, dat volgend jaar nog niet met de afsluiting kan worden begonnen. Het lijkt erop. dat er bewust wordt ge traineerd. zei de sociaiist J. Klok. Hem was ter ore gekomen dat bij de Dienst Lauwerszeewerken enkele ontslagaanvra gen zijn ingediend. De heer H. M. Gerbrandy, lid van Ge deputeerde Staten, kon niet bevestigen dat volgend jaar nog niets van de afslui ting zal komen. Wel was hem in ieder geval één ontslagaanvrage bij de Dienst Lauwerszeewerken bekend. Provinciale Staten stelden in hun mo tie, dat de afsluiting van de Lauwerszee moet worden gezien als een werk waar op de bepalingen van de Deltawet van kracht zijn. Eigen nieuwsdienst SCHIPHOL. Staatssecretaris mr. Th. H. Bot is gisteren, mèt een aan tal andere prominenten, van een zevendaags bezoek aan Nieuw-Guinea in ons land teruggekeerd. De staats secretaris van binnenlandse zaken heeft een bezoek gebracht aan de Ba- liemvallei en heeft de moeilijkheden bij de pacificatie van dit gebied met gouverneur Platteel besproken. Nu de procureur-generaal van Neder lands Nieuw-Guinea met zijn rapport gereed is gekomen, moet deze zaak (de zgn. zaak-Gonsalves) zo spoedig mogelijk worden afgehandeld, zei hij na aankomst op Schiphol. De partijvorming in de afgelopen pe riode, vervolgde hij, acht ik een posi tief antwoord op ons initiatief om de bevolking een eigen politiek orgaan te geven. Het ziet ernaar uit, dat de Nieuw-Guinearaad inderdaad de dyna mo van de verdere politieke ontwikke ling zal worden en dat hij het politieke bewustzijn en het gevoel van saamho righeid zal bevorderen. GERESERVEERD Mr A. A. M. Struycken, lid van de Raad van State, toonde zich op dit punt gereserveerd. De instelling van de Nieuw-Guinearaad noemde hij goed om het bewustzijn van de Papoea te acti veren, maar hij betwijfelde of de Pa poea aan deze raad wel 'genoeg heeft. Hij zag wel iets in het scholen van een aantal inheemsen, die dan op elk gebied kunnen meepraten. Drs. D. Roemers, voorzitter van het N.V.V., betitelde de jonge politieke par tijen in Nieuw-Guinea als „nog vrij embryonaal". Hij voegde daaraan toe, dat zij meer op stamverwantschap dan op politieke beginselen zijn gebaseerd. Mr. Struycken was nogal kritisch ge stemd. Een helder beeld van planning had hij gemist, zowel op economisch als op politiek gebied. Mr. Bot wees op de wenselijkheid dat overheidsbedrijven als de werf en het houtbedrijf te Manokwari indien moge- ltjk in particuliere handen moeten komen. ze in Congo en met name op de scepsis van communistische zijde tegenover de terreurdreiging in Stanleystad, zei Hammarskjoeld er zelfs niet zeker van te zijn dat de toestand in Stanley stad voor langer dan enkele dagen een keer ten goede heeft genomen. AMERSFOORT (ANP). Bij een autobotsing in Amersfoort is gisteren de 62-jarige mevrouw M. B.-van der L. uit Schalkwijk, bestuurster van een per sonenauto, om het leven gekomen. Haar auto kwam op het Vondelplein in frontale botsing met een vrachtauto. De bestuurder van de vrachtauto verklaarde, dat hij zijn auto had stilgezet toen hij de personenauto aan zag komen. sneuvelden twee soldaten van Moboetoe in een schermutseling. Functionarissen van de Verenigde Naties in Leopoldstad beschreven gis teren de toestand langs de grenzen van Oostprovincie als „beweeglijk"; er zijn veel troepenbewegingen gaande. De plaats Mokaria, waar twee Britten door de troepen van de Oost-Provincie zijn gearresteerd, is verscheidene ke ren in handen overgegaan. Gizenga liet secretaris-generaal Hammarskjoeld telegrafisch weten dat hij de post van premier op zich heeft genomen „omdat deze door de arresta tie van Loemoemba nog vacant was". Naar men verwacht zullen Loemoem- ba's communistische en andere vrien den in Afrika en Azië deze nieuwe ont wikkeling in de assemblee der V.N. ter sprake brengen. De algemene situatie is er in elk geval weer ingewikkelder door geworden en zal nog gecompli ceerder raken wanneer bepaalde lan den Gizenga's greep naar de macht er kennen. Als zij Gizenga bovendien mi litair en economisch gaan steunen, zal er een gevaarlijke toestand ontstaan die aan Korea doet denken, aldus de mening van westelijke waarnemers in Leopoldstad. De toekomst van het leger der Ver enigde Naties in Congo i-S allengs aan een zijden draad komen te hangen nu nog twee landen Guinee en kort daarvoor Marokko aankondigden dat zij zich achter de landen stellen die hun contingenten uit het internationale j u leger terugtrekken. De V.N. beschikten I rieillge Daad, de heren over circa 20.000 man in Congo, waar-:Jansma en Volraat, ook nog aan van een kleine 17.000 man gevechts troepen zijn. Het contingent van Guinee, dat volgens de eis van premier Toeree aan Hammarskjoeld „onverwijld" moet vertrekken, bedroeg 749 man; dat van Marokko 3240 man het grootste con tingent. J. VAN MOOLENBROEK Segeerstraat 12 Middelburg Benzine en L.P.G. QC RAAR Service Station Goes G. J. v. d. WELLE L. Geere Middelburg Firma JOZ. CARLIER Domburg Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Kamer van koop handel voor 's-Gravenhage heeft gisteren een telegram gezonden aan de minister van verkeer en waterstaat waarin met klem wordt aangedrongen op zo spoedig mogelijke verbetering' van de Scheve- ningse haven, opdat rampen als die met de Sch 21 zich niet zullen herhalen. Ook op de Tweede Kamer heeft de Kamer nogmaals een beroep gedaan om bij de regering voor verbetering van de haven te pleiten. Het ministerie van verkeer en water staat was gisteren nog niet in staat om enig commentaar te geven op dit tele gram. Dat gold ook voor een soortgelijk telegram van de Vereniging van expor teurs van visserijprodukten. BETER UITGERUST Inmiddels is bekend geworden dat de directeur van de Noord-Zuidhollandse reddingmaatschappij morgen naar Sche- veningen komt om zich met de afdeling Scheveningen van de reddingmaat schappij te beraden over het eventueel Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het staat nu vast dat de voorschotten met het oog op de ver mindering van de korting op ambtena- renpensioenen half februari zullen wor den uitbetaald. De bij de uitbetaling be trokken organen zijn niet in staat om vóór februari een voorschot te verstrek ken, dat ongeveer overeenstemt met het werkelijk uit te keren bedrag. De definitieve uitkering moet wach ten op de wettelijke regeling, die zeker niet voor februari 1961 voltooid zal zijn, zo blijkt uit een brief van minister To- xopeus aan de Tweede Kamer. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Bij alle mys- terieuze zaken, die al bekend zijn geworden, blijken de hoofdfiguren Advertentie De terugtrekking van Guinee werd gisteren aangekondigd in de Veilig heidsraad, terwijl Tunesië en Ceylon bezig waren pogingen te doen een com promis vredesplan voor Congo op te stellen. De Zuidslavische minister van buitenlandse zaken Popovic verzocht de Raad kort daarna om een spoed bijeenkomst van de Algemene Verga dering over Congo, onafhankelijk van de besluiten die de Veiligheidsraad in deze kwestie nog zou nemen. In ant woord op de kritiek op zijn handelswij- Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. - De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren de 55-jarige huisvrouw Joh. van B. uit Rotterdam tot een jaar en vier maanden gevange nisstraf met aftrek veroordeeld, wegens het doodsteken van haar man. j Zij had dat gedaan in de nacht van i 30 op 31 mei, tijdens een ruzie die was ontstaan omdat de man ondanks zijn i slechte gezondheid weer teveel had ge- dronken. Met een steek met een aard- appelmesje had de vrouw een einde ge maakt aan de 36 jaar die de man haar had getreiterd en geslagen. De eis was twee maanden meer ge- I weest. een soort getallenmystiek te heb ben gedaan. In de gesprekken, die zij het afgelopen jaar met hun zakenrelaties voerden, speelde voortdurend als het over de „inter kerkelijke organisatie" ging een fluisterend uitgesproken kreet een rol: „Drie maal 38". Slechts wei nigen begrepen, wat daarmee werd bedoeld. Drie maal 38, zeiden Jansma en Volraat steeds en dan lachten ze elkaar geheimzinnig toe. Wat kan er schuilen achter deze duis tere praat? Een van de naaste mede werkers van Niek den Besten, de direc teur van Socrates, heeft het ons uitge legd: „Het ging om drie maal 38 mil joen dollar. Dat bedrag zou door een nooit met name genoemde bank als be ginkapitaal aan de Heilige Daders zijn beloofd. De hele transactie zou via Is raël lopen." Ruzie Er is gebleken dat Niek den Besten, die zoals bekend uit het Socrateskapitaal meer dan drie ton ter beschikking van de Heilige Daad heeft gesteld, in het af gelopen jaar hooglopende ruzie met Jansma heeft gehad. Den Besten wila'e namelijk weten, waaraan hij eigenlijk het geld ten koste had gelegd. Ook wil de hij weten, welke bank de Heilige Daad zo gunstig gezind was. Jansma heeft het hem nooit gezegd. Tussen Den Besten en hem is daar over nog gecorrespondeerd. Maar steeds bleef Jansma inlichtingen weigeren. Vol gens onze zegsman gaf hij daarvoor de volgende reden op: hij wilde niet a'at Den Besten zou weten, welk '"«ank zo ruimdenkend was, omdat T Besten daar dan ongetwijfeld mee b een an dere bank zou zijn gaan schermen voor het verkrijgen van nieuwe kredieten voor Socrates. Hoofdinspecteur Molenkamp van de Amsterdamse recherche verblijft nog steeds in Duitsland, waar hij o.a. de Wiesbadense Heilige Daa'er A. T. Dreis heeft gehoord. Die zit in de gevangenis in verband met een oude veroordeling. Verder is hoofdinspecteur Molenkamp bezig bij de rooms-katholieke autoritei ten in Duitsland te informeren naar de waarde van de aanspraak die de heer Dreis maakt op kerkelijke, zelfs pause lijke steun. De Amsterdamse rechtbank heeft gis teren in de raadkamer een verzoek be handeld van mr. H. B. Wieringa, de raadsman van de heer Den Besten, om opheffing van ö'e gijzeling van de direc teur van Socrates. De rechtbank zal de behandeling vandaag voortzetten en de curator in het faillissement-Socrates, mr. Van Vliet horen. Uit het pand van de N.V. Socrates is intussen een kostbare filmcamera ge stolen. Met toebehoren had de camera 2470 gulden gekost. De curator in het faillissement heeft aangifte van de dief stal gea'aan. De goederen in het pand van de Socrates stonden niet onder be slag. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Japanse speelgoed autootjes, voorzien van een zendertje en een ontvangertje (65 gulden per autootje) zijn in strijd met de Neder landse wet op het gebruik van zend apparatuur. De vonkzendertjes, waar mee de kleine eigenaar het autootje op afstand kan besturen, bestrijken namelijk zulk een grote golfbreedte dat zij radio's en televisietoestellen storen. Voor het gebruiken van een zender is een vergunning nodig en zowel de gebruikertjes als de verkopers zijn dus, strikt genomen, strafbaar. Het is voor de radio-controledienst van de PTT niet zo gemakkelijk om de knoop te ontwarren men neemt wel iswaar alle binnenkomende klachten in behandeling, maar omdat de autootjes al een jaar lang in verschillende kinder kamers rondtoeren zijn de zend-zonda- ren moeilijk te achterhalen. aanbrengen van reddingmiddelen aan het einde van de beide havenhoofden. De redding werd in de nacht van zaterdag op zondag' verricht met een lijn die eerst uit het seinhuis aan de andere zijde van de haven en aan de overkant van de haveningang moest worden gehaald. Ook zou men tot het aanbrengen van sterke lampen aan de uiteinden van de pier over willen gaan. OORZAAK NOG ONBEKEND Over de juiste oorzaak van de stran ding is tot nu toe weinig bekend. De scheepvaartinspectie stelt het gebrui kelijke onderzoek in. Zolang dat nog niet is afgesloten zwijgen de autori teiten. Wel gaat in Scheveningen het verhaal dat de schipper van de Sch 21 te sterk de zuidelijke kant van de ha veningang hield. Het wrak vormt geen obstakel voor de scheepvaart. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De woningbouw voor beroepsmilitairen begint op gang te ko men. Op dit ogenblik is daarin al voor vier miljoen gulden geïnvesteerd, deel de minister Visser gisteren in de Twee de Kamer mee. Zijn voorstel om een garantie te verlenen van tien miljoen gulden voor deze bouw werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarbij beloofde de minister zoveel mo gelijk het overplaatsen van militairen te gen te gaan. Twee stichtingen zullen de militaire woningbouw regelen; in de stichtingsbe sturen zullen vertegenwoordigers van de departementen van defensie, volkshuis vesting en financiën zitting hébben. De bouw wordt voor zestig procent gefinancierd door een normale hypotheek en voor veertig procent door de rijks garantie. De marine zal niet te kort wor den gedaan, beloofde minister Visser, die dacht aan de grote woningnood in Den Helder door het verplaatsen van de onderzeedienst van Rotterdam naar Den Helder. Ook in afgelegen legerplaatsen zullen militaire woningen verrijzen. De huren zullen liggen tussen de zestig en tachtig gulden per maand. WASHINGON (Reuter, AP) Se nator John F, Kennedy, de nieuwe Amerikaanse president, heeft Robert McNamara benoemd als minister van defensie. McNamara is pas enige we ken president van de Ford Motor' Company. Hij kreeg die hoge post pas na de presidentsverkiezingen. McNamara krijgt als minister van defensie 25.000 dollar per jaar, belang rijk minder dan de vijfmiljoen dollar salaris en andere emolumenten die zijn hoge functie bij Ford hem jaarlijks zou zijn gaan opleveren. Bovendien moet hij een pakket aandelen in de Ford Company ter waarde van naar schatting anderhalf miljoen dollar ver kopen. Ook zijn pensioenrechten moet hij prijsgeven. McNamara was de eerste die als niet-lid van de familie Ford president van die machtige grootindustrie werd. Hij heeft nooit een actieve rol in de Amerikaanse politiek gespeeld. De 67-jarlge opperman R. Simons uit Vlaardingen is maandag doodgedrukt tussen een wegglijdende heipaal en een muur. De paal was begonnen te glijden, (oen een balk brak, waarop een aantal hei palen rustte. Advertentie DE echte PIJNSTILLER Hoofdpijn... maar ook andere pla gende pijnen verdwijnen snel met Witte Kruis. tabletten, poeders of cachets! DUTIM N.V. - OEGSTCEEST

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 6