Bouw nieuwe melkinrichting aan fabriek Middelburg Voorjaar 1961 begin bouw dokken in Sloegebied Burgemeester verdedigt J. P. Sartre Nieuwe kleuterschool in Vlissingen Haven buitengewoon gunstig Wegen en spoorlijn zullen Sloegebied verbinden met Vlissingen en Zd.-Beveland Brede Watering Zd.-Beveland heeft sluitende begroting In de 150 interkerkelijke psalmen nog geen verbeteringen van de 110 Spoedige uitvoering van wegenproject gewenst Melkaanvoer overschreed de tlvintigmiljoen kg Waterschap Schouwen-Duiveland Speelterrein in Stavenisse Woensdag 14 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. S Investering van anderhalf miljoen Hoofd bieden Melkbus Scheepvaart Vlissingen Ter Borchprijs voor G. van der Leeden Nieuw Statenlid beëdigd Propaganda-avond van N.C.L.B. Geen verhoging dijkgeschot PROEVE-PSALTER KOMEND VOORJAAR VOLTOOID BURGERLIJKE STAND Oecumenische prijsvraag '61 Polder Walcheren neemt deel in aandelenuitgifte Waterschapsbank Canterbury naar Rome dank zij Utrecht Zendingsman terug Oecumenische jeugd- conferentie Visser 't Hooft blijft nog wel even aan Negersopraan zingt in Middelburg Frans schip liep vast op havendam MIDDELBURG. Aansluitend aan het bestaande hoofdgebouw van de Coöperatieve melkinrich ting en zuivelfabriek „Walcheren" aan de Poelendaeleweg in Middel burg zal een nieuwe melkinrich ting annex botermakkerij en pas- teurisatie-koelaf deling verrijzen, waarvan de bouw en inrichting een totale investering zullen vergen van een miljoen 600.000 gulden. Hiertoe besloot de algemene vergade ring van leden van deze fabriek in een gisteren in Middelburg gehouden bijeen komst, welke een besloten karakter droeg. Het bestuur, dat met het voor stel van de bou wwas gekomen, werd gemachtigd tot opname van gelden tot een maximum van één miljoen 500.000 gulden. Met algemene stemmen schaarde de vergadering zich achter het plan tot verwezenlijking van een nieuwe melk inrichting. In verband met de steeds toenemende afzet van consumptiemelk en consump tiemelkproducten was het bestuur van mening, dat het bedrijf aangepast dien de te worden aan de sterk veranderde omstandigheden, schaarste aan goed personeel, voortdurend stijgende loon kosten, verkorting van de wekelijkse arbeidstijd gevolgd op korte termijn door de vijfdaagse werkweek, vragen om maatregelen die het de vereniging van leden mogelijk maakt de afzet van de melk van de leden te verzekeren. Met de totstandkoming van een vol komen aan de eisen des tijds beant woordende consumptiemelkinrichting zal „Walcheren" ook in de toekomst het hoofd kunnen bieden aan de steeds groter wordende vraag. Mechanisatie en automatisering maken daarbij de in voering van een vijfdaagse werkweek mogelijk. De nieuwe melkinrichting zal gestal te krijgen achter het bestaande hoofd gebouw. Zodra de vergunning binnen is zal met de bouw naar men hoopt voorjaar 1961 kunnen worden begon nen. Zomer 1962 zal de nieuwe inrich ting dan gereed kunnen zijn. Het ge bouw, dat een verdieping krijgt, zal een oppervlakte beslaan van 56 bij 35 me ter. In zijn openingswoord stond de voor zitter, de heer S. Simonse uit St. Lau rens, stil bij het grote kontrast tussen de jaren 1959 en 1960. Hij wekte de le den op de standsorganisaties alle steun te verlenen om de besturen daardoor in staat te stellen de belangen van vee houderij en landbouw onder steeds wis selende omstandigheden ter bevoegder plaatse te kunnen dienen. in 1959. Het gemiddeld vetgehalte der aangevoerde melk was slechts een fractie hoger dan verleden jaar. Specia le aandacht vroeg de heer Lampert voor de cursus machinaal melken, die binnenkort zal worden gegeven. Naar de heer Lampert nog meedeel de zal er een verbetering worden aan gebracht in het aan- en afvoersysteem van de melk bij de fabriek. Onder meer zal er een driebaanssysteem wor den ingevoerd, hetgeen de expeditie zal bespoedigen. In de vergadering van gisteren werd de heer A. W. Cevaal, sinds vele jaren bestuurslid en vice-voorzitter van de vereniging, herkozen als bestuurslid. De heer J. Wisse Jzn. werd herkozen als commissaris. De voorzitter deelde mede, dat voor het eerst in een boekjaar van de ver eniging en wel op 8 december jl. de melkaanvoer van de leden de 20 mil joen kg. had overschreden. De heer J. Baaijens uit Kleverskerke, die deze hoe veelheid vol maakte, ontving van de directeur van de „Walcheren", de heer J. Lampert, een fonkelnieuwe melk bus. Uit de mededelingen van de di recteur bleek verder, dat in 1960 33 nieuwe leden zijn toegetreden, zodat het aantal leden thans 871 bedraagt. De melkaanvoer tot heden gaf een stijging te zien van ruim 8,5 pet. ten opzichte van vorig jaar, gedeeltelijk een gevolg van de abnormale droogte MIDDELBURG. De binnen dijk in het Zuid-Sloe zal in 1962 klaar zijn en over ongeveer drie jaar zal de haven gebruikt kun nen worden. In het voorjaar van 1961 zal de Koninklijke Maat schappij ,,De Schelde", die gro te interesse heeft bij de ontwik keling in het Sloe, omdat het bedrijf hier een werf voor repa ratie van schepen wil vestigen, beginnen met de bouw van de dokken. Er begint tekening en voort gang te komen in de ontwikke ling van het grote havengebied tussen Walcheren en Zuid-Beve land. Dat bleek gisteren wel uit de inleidingen, die de heren ir. J. G. van der Burgt, hoofdinge nieur-directeur van rijkswater staat, en ir. H. D. J. Swaters, hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat, hielden voor de leden van Provinciale Staten van Zeeland. De heer Van der Burgt gaf aan de hand van tekeningen en een maquette een duidelijke toelichting op het Sloe- plan. Het diepe vaarwater maakt het mogelijk dat straks schepen van hoge tonnage de Sloehaven kunnen binnen varen, De voorbereidingen voor de uit voering der werken hebben, zei de heer Van der Burgt, veel tijd gevergd, vooral het grondonderzoek en het wa terloopkundig onderzoek. Aan de zuid zijde komt een industrieterrein van on geveer vijfhonderd hectare. Er zal, meende de heer Van der Burgt, niet onmiddellijk behoefte bestaan aan een volledig uitgebaggerde buitenhaven. Voor zover dit voor de industrie noodzakelijk is, zal echter uitbaggering plaatsvinden. ANDEREN De heer Van der Burgt deelde mede dat behalve de Kon. Mij De Schelde ook andere industrieën belangstelling to nen voor vestiging in het Zuid-Sloe. De besprekingen hierover zijn echter nog niet in een stadium gekomen, waar™ Vlissingen aangekomen: 12-11 Belg Scaldis, 13-11 Lib. Man Blanca. Vlissingen vertrokken: 13-11 Ned. Ad miraal Courbet, Mar. Mauretame, Lib. V assilikis. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned.): 12-11 Westereems, Ludo, 13-11 Prins Frederik Hendrik, Prins Willem 5 Jo hanna Marie (Gent), Energie, Albatros, Elisabeth Roorda. M Gepasseerd naar zee (Ned.): Prins Alexander, Anna Elisabeth, Hydra, Plancius, Stella Prima, Gepasseerd naar zee (Ned.): 12-U Prins Alexander, Anna Elisabeth, Hy dra, Plancius, Stella Prima, 13-11 Hun- ter, Eemsmc/td, Bevesier, Adine, Gazel le, Gerry S, .Voorwaarts, Tjerk Hiddes, Iberia. - ZWOLLE. De Geraert ter Borch prijs, die door de Provinciale Staten van Overijsel in 1954 voor beeldende kunst is ingesteld, gaat dit jaar naar de beeld houwer G. van der Leeden uit Bergen in Noord-Holland. De kunstenaar, die in 1935 in Hengelo is geboren, kreeg deze prijs, groot duizend gulden, voor zijn portret van Antje Kaminga. In De Beyerd, cultureel centrum in Breda, wordt op vrijdagavond 16 de cember de tentoonstelling Het land schap in de Nederlanden 15501630, van Brueghel tot Rubens en Hercules geopend. Deze expositie wordt gehou den in het kader van het BelgischNe derlands cultureel accoord. tot het doen van mededelingen hierover kan worden overgegaan. Het ligt in de bedoeling het buiten dijkse terrein ongeveer vier tot vier en een halve meter op te hogen met zand. Het terrein is dan, bij zeer hoge storm vloed, niet helemaal watervrlj. De be drijven, die zich hier willen vestigen, moeten echter zelf beslissen, hoe hoog zij de terreinen wensen op te hogen, Zou het rijk het terrein nu reeds gaan ophogen, dan zouden de kosten veel ho ger worden. De heer Van der Burgt verklaarde nog, dat men het er algemeen over eens is, dat de Sloehaven buitengewoon gun stig ligt. Men zit buitendijks niet ach ter sluizen en voor een scheepswerf is open water een groot voordeel. MIDDELBURG. Aan het begin van de gisteren gehouden zitting van Provin ciale Staten is de heer A. L. van Gees- bergen (k.v.p.) uit Vlissingen beëdigd als lid der Staten. Hij neemt de plaats in van a'e heer E. G. Vader uit Vlis singen, die voor het lidmaatschap der Staten bedankte. De voorzitter sprak gisteren waarde rende woorden over het werk van de heer Vader. Provinciale Staten behan delden, na een openbare vergadering, gisteren de voorstellen van Ged. Sta ten in de commissies. COLIJNSPLAAT. De Christelijke Besturenbond afdeling „Noord Beve land" hield een propaganda-avond in Hotel „De Patrijs" te Colijnsplaat. De heer H. van Strien te Wissenkerke sprak over het onderwerp „Brood en Buur man". Door de toneelgroep van de N.C.L.B. afd. Wissenkerke werd het to neelstuk „Jong leven op Morgenrood" opgevoerd. MIDDELBURG. De hoofdin genieur, directeur van de pro vinciale waterstaat, ir. H. D. J. Swaters heeft de leden van Pro vinciale Staten van Zeeland gis teren een overzicht gegeven van de plannen tot het aanleggen van wegen die Walcheren en Zuid- Beveland moeten verbinden met het industrieterrein in het Sloe. Van Vlissingen af (bij de Edi- sonweg) is een weg geprojecteerd die in oostelijke richting langs Souburg naar het Sloe loopt. De- e weg wordt dan verder door getrokken naar Zuid-Beveland en zal daar aansluiten aan de weg naar 's-Heerenhoek. Er ontstaat dan een verbinding van Vlissin gen naar de Zak van Zuid-Beve land. Waarschijnlijk zal tiet rijk dat deel van de weg dat over de dam loopt aan leggen, doch de provincie zal de aanleg van het overige weggedeelte moeten be kostigen, waarbij het wellicht mogelijk zal zijn uit bepaalde fondsen van het rijk bijdragen te ontvangen. Langs de weg zal een spoorlijn wor den geprojecteerd die in Zuid-Beveland zal aansluiten op de bestaande ringlijn. De weg krijgt, deelde ir. Swaters mee, een breedte van zes meter en aan weerszijden komen fietspaden, die elk drie meter breed zullen zijn. Voor de Walcherse zijde van dit plan zijn de vorderingen in de voorbereiding verder dan voor de Zuidbevelandse zijde. Men verwacht overigens ook, dat in eerste aanleg de mensen die in dit nieu we Zeeuwse industriegebied zullen wer ken uit Vlissingen, Souburg en omge ving zullen komen. De weg van Vlissin gen inaar het Sloegebied wordt wel als de belangrijkste verbindingsweg gezien. Op den duur zal deze verbinding wel licht rijksweg worden. Naar aanleiding van vragen van Statenleden deelde ir. Swaters nog mee, dat de weg naar Sloe, plus de parallelweg, de fietspaden en d® spoorlijn, dus de totale verbinding, een GOES. Het dagelijks bestuur van het waterschap „De Brede Wa tering van Zuid-Beveland" is erin geslaagd de algemene vergadering een sluitende begroting voor het dienstjaar 1961 aan te bieden zon der verhoging van het dijkgeschot. Met „hier wat bij" en „daar wat af" werd een sluitend geheel ver kregen. En het moet ieder vol doening schenken, dat het niet noodzakelijk is tot verhoging van het dijkgeschot over te gaan en het dus gehandhaafd blijft op gemid deld 58 gulden per hectare. De gewone dienst sluit aan inkomsten en uitgaven met een bedrag van 2.623.714,58, post onvoorzien 40.281,50. De kapitaaldienst telt aan inkomsten een bedrag van 15.729.423,40 en aan uitgaven de som van 20.077.070,04, een nadelig slot van 4.347.646,64. De algemene vergadering zal zich woensdag 21 december uitspreken over de be groting. Een belangrijk onderdeel van de uit gaven op de kapitaaldienst wordt ge vormd door de dijksverzwaring Hoede- kenskerke. In totaal wordt voor uitvoe ring van dit werk geraamd 1.717.244,28. Zoals bekend. De eerste fase van dit werk omvat de uitvoering van dijkpaal 3 tot nummer 25 1,482.825), de tweede fase is vanaf de gemeentehaven naar de provinciale haven (ƒ6.048.87) en de derde fase betreft de Boonepolder 11.192,50). Voor de aanleg van een nieuwe haven te Wolfaartsdijk is een bedrag van ƒ258.837,50 gereserveerd op de kapi taaldienst. De aanbesteding van dit pro ject zal zo spoedig mogelijk worden ge houden. Wat de gewone dienst betreft vindt de verhoging van de salarissen voor het personeel op vrijwel alle hoofdstukken zijn weerslag. Voor het onderhoud van de waterkeringen is een bedrag ge raamd van 104.360,50, dat is ongeveer 6000 gulden lager dan vorig jaar. Voor kosten van herstel van storm schade aan de zeeweringen wordt een bedrag geraamd van ƒ17.600. Het ligt in het voornemen om voor de kosten van herstel aan stormschade een ega lisatiereserve te vormen, waarin ge- gestort wordt in jaren, waarin geen of weinig stormschade wordt geleden. De reserve aan stormschade bedraagt thans 13.024,62. Een bedrag van 125.484.05 is begroot voor de bemalingsinrichtingen. Het on derhoud e.d. van de waterleidingen is geraamd oip ƒ327.821. Het onderhoud van wegen vergt een uitgave van ƒ288.358,29. Een bedrag van ƒ183.512,50 is uitgetrokken voor het aanbrengen van teerslijtlagen op circa 100 kilometer we gen, alsmede voor diverse herstellingen aan de gesloten wegdekken. Op de kapitaaldienst is voor aanleg, uitbreiding of vernieuwing van werken een post geraamd van 105.930. Deze werken betreffen verbetering van de glooiing te Baarland, te Hoedekensker- ke, van de Nieuwlandepolder, vervan- Nieuwlandepolder, vervanging tegel- ging tegelglooiing bij haven, Krabben- dijke, uitbreiding glooiing Reigerberg- schepolder, een duiker in de Citters- Borssepoln'er en duikers in de Koedijk en Zaaidijk. breedte zal hebben van 72 meter. De lengte van Vlissingen tot het Sloe be draagt 3700 meter. Over de aanleg van een weg van Mid delburg naar het Sloe is nog niets be kend. Deze weg wordt ook niet het meest urgent geacht. Niettemin bestu deert de Provinciale Planologische Dienst de wenselijkheid van aanleg van een weg die de Zeeuwse hoofdstad met het Sloegebied verbindt. Het zal nog wel ongeveer drie jaar duren voor de rijksweg Vlissingen Nieuwiand gereed zal zijn. Waterschap Sch.-Duiveland Bemalingsmoeilijkheden in de Zuidhoek ZIERIKZEE. In de alge mene vergadering van het Wa terschap Schouwen-Duiveland heeft men zich gisteren uitvoe rig beziggehouden met de moei- lijkhden in de Zuidhoek. De be- malingskosten gaan daar ver uit boven die in andere delen van het eiland. De herverkavelings commissie zal dit onderzoeken en zo nodig besluiten er een nieuw gemaal te plaatsen. Het nieuw te vestigen bedrijf van Smit, Kinderdijk, zal juist op die plaats gaan bouwen zodat de waterafvoer in orde moet zijn. Medegedeeld werd dat verschillende onderhoudswerken in uitvoering zijn o. m. het herstel van de zeedijk op de plaats waar het m.s. Trio beschadigin gen had aangericht. De kosten bedragen 6000 gulden, die op de eigenaar van het vaartuig zullen worden verhaald. Het schoonmaken van 165 km. waterleiding is voor 71.280 gulden door eigen man kracht uitgevoerd. In de Westhoek zul len voorts nog enige stuwen worden ge plaatst omdat gebleken is dat het wa ter niet snel genoeg kan, worden afge voerd. De aanwezigen bespraken de situatie in de haven van Viane te Ouwerkerk waar een slopersbedrijf haar wrakken op de schorren of in de haven heeft lig gen zodat bij slecht weer en hoog wa ter de zeewering wordt beschadigd. De voorstellen tot verkoop van een oud gemaal te Viane aan de heer J. M. Ringelberg voor een bedrag van 2500 gulden en de verkoop van een oud botenhuis aan de gemeente Dreischor voor een bedrag van, 100 gulden werden goedgekeurd. De begroting 1959 die aan G.S. is aangeboden is nog niet door G.S. goedgekeurd. De begroting 1960 heeft een batig sal do opgeleverd. Besloten werd tot opne ming van een kasgeldlening 1961 van 5 miljoen gulden en. de deelneming aan de Waterschapsbank uit te breiden van 2 tot 8 aandelen. Tijdens de bijeenkomst merkte jhr. Van Citters, burgemeester van Haam stede op dat hij gaarne de bunkers op het strand verwijderd zou zien. ARNHEM. „Degene die meent dat een bepaald toneelstuk hem om de een of andere reden niet zal bevallen, kan er van wegblijven. In geen geval wil ik als hoofd van de politie een soort censuur gaan toepassen. Daarmee zou den wij op een verkeerde weg gera ken". Deze duidelijke stellingname in een kennelijk steeds brandender wordend probleem is afkomstig van de (r.k.) burgemeester van Arnhem, de heer Chr. Matser, die zijn opmerkingen lanceerde tijdens de begrotingsvergadering van de Arnhemse gemeenteraad. De fractievoorzitters van de K.V.P. en de protestants-christelijke groeperin gen hadden in nogal ernstige bewoordin gen geklaagd over de opvoering door de toneelgroep Theater van Sartre's stuk Le Diable et le bon Dieu. De sprekers van de protestants-chris telijke fractie hadden zelfs gedreigd dat zij de subsidie aan Theater opnieuw zouden willen bezien, wanneer opvoe ringen van dergelijke stukken zouden toenemen. De K.V.P.-spreker had ge sproken van belediging van een gehele volksgroep. Hij wilde weliswaar geen censuur, doch achtte het noodzakelijk, dat de toneelgezelschappen in kennis worden gesteld van de opvattingen in katholieke kring om op deze wijze in vloed te kunnen uitoefenen op de keuze der stukken. Maar de burgemeester dacht er anders over: ,,Ik zal mij als hoofd van een sterk gedifferentieer de bevolking zeker niet verzetten tegen opvoering van het stuk van Sartre", zei hij met nadruk. VEERE. Ondertrouwd: P. J. v. d. Horst 33 j. met J. M. de Buck 26 j Getrouwd: M. D. Geuze 22 j met J. C. Goedbloed 21 j; A. T. Boon 32 j met W. M. v. Strien 30 j. Overleden: L. Vermeulen 81 j, ec'htg. v. P. Walrave; A. E. Boddaert 79 j. wedn. v. A. G. Feith. Tijdens inzendingstermijn werkten dichters door AMSTERDAM. In de volledige Proeve van een nieuwe psalmberijming;, die in het komende voorjaar met een herziene muzieknotatie gereedkomt, is neg geen rekening gehouden met de op merkingen, bezwaren en wijzigingsvoor stellen, die na liet verschijnen van de eerste honderdtien psalmen uit deze be rijming zijn binnengekomen bij de inter kerkelijke werkcommissie. De termijn van inzending van opmerkingen naar aanleiding van de 110 Proeve-psalmen is thans nagenoeg afgelopen. Dr. P. G. Kunst, de voorzitter van gereformeerde deputaten voor de psalmberijming, heeft iets verteld over a'e reacties uit de kerken. Er zijn uiter aard zakelijke bezwaren tegen bepaalde regels, verzen en hele psalmen binnen gekomen. Die worden door deputaten besproken en in de interkerkelijke stich ting en bij de werkcommissie ter tafel gebracht. Maar vele verzoeken gaan ver bui ten het gevraagde om. Zo hebben de gereformeerde deputaten van verschil lende kanten de vraag gekregen of het aantal melodieën niet kan worden beperkt. Kan men die lastige melodie- en niet vervangen door bekende, nu de dichters toch bezig zijn? Maar, aldus dr. Kunst, men vergeet dan dat de wijzen van onze psalmen in ternationaal bezit zijn. Dezelfde melo dieën hebben de psalmen in ons land als in Frankrijk, Zwitserland, de Ver enigde Staten en verschillende delen van Duitsland. En elders hebben de Geneef- se psalmwijzen vaste voet gekregen in de kerkelijke gezangboeken. Vooropgezet Andere briefschrijvers wijten de nood zaak van een nieuwe berijming aan het feit dat de predikanten een groot deel van de psalmen in onbruik hebben laten geraken. Daarom moet er nu een berij ming komen, zeggen deze briefschrij- Bij de Rijkspostspaarbank te Arne- muiden werd ingelegd 28.000 guiden en uitbetaald 12.000 gulden. Er werden tien nieuwe boekjes uitgereikt. ZIERIKZEE. De heer A. Jl. Geluk, dijkgraaf van het Water schap Schouwen-Duiveland, heeft gisteren in zijn openingsrede van de algemene vergadering van het waterschap enige woorden gewijd aan het nieuwe ontwateringssys teem en het nieuw geprojecteerde wegennet. Met betrekking tot de ontworpen wegen in de Westhoek betoogde de dijkgraaf, dat nog enkele jaren resten om de wegen aan te leggen. Indien de aanleg van deze wegen met strandontsluiting en met voldoende parkeerterreinen niet tot stand wordt gebracht vóór of gelijktijdig met de openstelling van de vaste verbinding met Hol land, dan zal in de Westhoek de chaos volkomen zijn. Het was de heer Geluk ter ore gekomen, dat G.S. de mogelijkheid onder ogen zien de provinciale weg van Zie- rikzee via SchuddebeursNoord- gouwe naar Zonnemaire uit te stellen. Hiertegen maakt het Wa terschap ernstige bezwaren. Het is van mening, dat het eiland in dat geval wordt achtergesteld bij an dere delen van de provincie. Het nieuwe ontwateringsstelsel heeft met de nieuwe gemalen ontschatbare verdiensten bewezen. Het overtollige water werd op bijzonder snelle wijze weggemalen. De heer Geluk bracht hulde aan de machinisten die dag en nacht hadden gewerkt. De waterover last in de Westhoek was groot en ge lukkig zijn ofschoon er vorig ja-ar druk werd uitgeoefend om meer stuwen te plaatsen de hoofdafvoer- leiding en gemalen daar intact ge laten. Overigens is de wateroverlast nergens bijzonder ernstig geweest. Wil men in dit gebied de huidige flora en fauna behouden dan moet men een verschijnsel als het huidige zelfs wel eens wenselijk achten, aldus de dijk- VLISSINGEN. De voorbe reidingen voor de bouw van een nieuwe kleuterschool voor de Ver eniging voor Christelijk kleuter onderwijs is reeds zover gevorderd dat 22 december a.s. de aanbeste ding kan plaatsvinden. De school zal in ieder geval voor het school jaar 1961/1962 ter beschikking ko men. Zoals uit de bovenstaande ontwerp- schets blijkt krijgt de school een zeer modern en aantrekkelijk uiterlijk. Het ontwerp is van het architectenbureau Steen, en Tuinhof te Vlissingen. Een twéetal „speelwerklokalen" vormt de hoofdgebouwen waar tussenin zich een hal bevindt. Aan beide lokalen, die elk veertig kinderen zullen kunnen bevatten, wordt een speelkeukentje gebouwd en voorts enige vertrekjes voor de leid sters. Ook zullen twee zandbakken van verschillende grootte een plaats krijgen. Boven een van deze zandbakken komt een „pergola" zodat deze speel-bak te zijner tijd overschaduwd zal zijn door groen. Opvallend is dat de stand van de school, die aan de Meindert Hobbema- laan komt, zodanig is dat van de mid dagzon ten volle geprofiteerd zal kunnen worden o.m. doordat de grote vensters aan de zuidzijde zijn gedacht. De bouw van de kleuterschool is nood zakelijk geworden omdat momenteel de kleuters in een andere school „inwonen" terwijl ook de toename van het aantal leerlingen tot nieuwbouw noopte. GENÈve. De wereldraad van ker-, ken heeft het thema bekendgemaakt ïo£r oecumenische prijsvraag van 1961. Het thema is: Wat betekent tiet voor een plaatselijke gemeente te zeg gen „Ik geloof in de heilige katholieke dat is algemene kerk"? Gevraagd wordt een beschrijving van de bijbelse en theologische grondslag voor prediking en onderwijzing in een plaatselijke kerk met betrekking tot de verhouding van die kerk tot de in de geloofsbelijdenissen beleden Una Sancta. De sluitingsdatum van inzending is 31 december van het volgena' jaar. De eer ste prijs is duizend Zwitserse franken, de tweede vijfhonderd en de derde twee honderdvijftig. graaf. Ten aanzien van de begroting merkte de heer Gel-uk op dat de ge wone uitgaven een sterke stijging ver tonen. De reden hiervan is gelegen in het feit dat de uitvoering van verschil lende werken noodzakelijk wordt ge acht die daarvóór in de pen waren ge bleven. Bovendien zijn lonen en prijzen de laatste vijf jaar aanzienlijk gestegen. De heer Geluk was van mening dat er financieel nog niet veel licht voor de waterschappen is gekomen. Maar hoe wel men lang getwijfeld had of „zelfs achter de wolken de zon nog wel scheen" krijgt men de laatste tijd weer wat meer vertrouwen. Vurig wordt ge hoopt dat de bijdrageregeling en de toe komstige wegenfinanciering het water schap wat meer armslag zullen geven. STAVENISSE. De raad heeft gisteravond besloten de jeugd een speelterrein te geven van 40 are. Overigens betreft het hier een noodoplossing. De huur bedraagt 250 gulden per jaar en het terrein ligt onder de Stoofdijk in de buurt van de ijsbaan. Alle raadsleden waren het er over eens dat een speelweide voor de jeugd een drin gende noodzakelijkheid is. De rekening 1959 werd voorlopig vast gesteld met een nadelig saldo slot ge wone dienst van 242,56 en een nadelig slot kapitaalsdienst van 13.496,02 gul den. Het voorstel van de heer C. J. Moerland (p.v.d.a.) om voortaan alleen huisvuil op de stortplaats te storten werd met algemene stemmen aanvaard. Het zal dus niet meer mogelijk zijn er landbouwafval te deponeren. De heer J. A. Nortier drong aan op de bouw van een gymnastieklokaal. Bij een onderzoek door de schoolarts is ge bleken dat 90 procent van de kinderen lichamelijke gebreken vertoonde, wat de noodzakelijkheid van een goede ge legenheid om gymnastiek te beoefenen voldoende aantoont. MIDDELBURG. Het geplaatste aandelenkapitaal van de Nederlandse Waterschapsbank, die dezer dagen ze ven jaar bestaat, bedraagt momenteel rond 425.000, in welk kapitaal de Pol der Walcheren voor 5.000 heeft deel genomen. De bank heeft zich sedert haar bestaan gunstig ontwikkeld. Zij mocht er in slagen in de jaren na 1956, toen het voor waterschappen vrijwel niet meer mogelijk bleek om binnen de door de overheid toegestane voorwaar den van het rentegamma geldleningen op lange termijn af te sluiten, door be middeling van de Rijksoverheid, de wa terschappen langlopende leningen te kunnen aanbieden. Hiervan heeft ook de Polder Walcheren geprofiteerd en wel door toewijzing van een lening van één miljoen gulden in 1957 en 500.000 in 1958. Dit alles heeft ertoe geleid, dat de omzet van de Waterschapsbank zodanig is gestegen, dat het balanstotaal in 1961 vermoedelijk de honderd miljoen gul den zal overschrijden, tegen een balans totaal van twintig miljoen in 1954. Hoewel de Waterschapsbank niet zoals een gewone bank over een groot werk kapitaal moet beschikken, behoort er toch een zekere verhouding te bestaan tussen de grootte van het aandelenka pitaal en het balanstotaal. Wil zij haar positie kunnen handhaven of nog liever versterken, dan heeft ook de Water schapsbank bepaalde normen in acht te nemen, zijnde o.m. de verhouding tus sen aandelenkapitaal en balanstotaal, welke momenteel is scheefgetrokken. Het bestuur van de Waterschapsbank heeft dan ook besloten door een aande lenuitgifte deze verhouding te corrige ren en de waterschappen uitgenodigd hieraan deel te nemen. De grootst mogelijke meerderheid van het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren stelt nu aan de commissa rissen voor om voor 5000 volgestorte aandelen deel te nemen in deze aande lenuitgifte. vers. En een enkele ziet in deze nieu we berijming een vooropgezette poging om bij de gezangen uit te komen. Of de predikanten nu werkelijk de dienst uitmaken, laat dr. Kunst in het mia'den. Alleen beveelt tiij de lectuur van de in onbruik geraakte „staten"- psalmen aan. De lezer zal dan in een niet gering aantal psalmen woorden, be grippen en zinnen tegenkomen, die „voor onze kinderen kerkelijke geheim taal beginnen te worden". Terwijl de opmerkingen binnenkwa men en per psalm gerubriceerd em ver zameld worden zodat er na het sluiten van de inzendingstermijn mee gewerkt kan worden, heeft de werkcommissie de laatste veertig psalmen gereedgekregen. Intussen is het bundeltje met de 1'10 psalmen na-genoeg uitverkocht. De gereformeerde deelnemers aan het interkerkelijke overleg over een ge meenschappelijke hervormde, gerefor meerde, lutherse, doopsgezinde en re monstrantse psalmberijming hebben het extra druk. Zij hebben van de generale synode als huiswerk meegekregen de bundel van ds. L. W. Muns en een bun deltje van de heer J. Luykenaar Fran ken. UTRECHT. Als La Stampa gelijk heeft, dan is de man die het eerste con tact tussen Canterbury en Rome over het bezoek van dr. Geoffrey Fisher aan de paus heeft gelegd de Nederlandse kardinaal, dr. B. J. Alfrlnk, r.k. aart bisschop van Utrecht. In het begin van 1960 zou aldus het Italiaanse blad de correspondentie tus sen beide aartsbisschoppen zijn begon nen. Een interessant bericht, al was het alleen maar omdat de Kerk van Enge land nauwe betrekkingen onderhoudt met de aartsbisschop van Utrecht. Dat wil zeggen; de andere aartsbisschop die het geestelijk hoofd is van de Oudkatho- lieke geloofsgemeenschap en naar .oud- katholieke opvatting de rechtstreekse opvolger is van Willibrord en van de bis schoppen van vóór de reformatie. BAARN. De heer C. H. Steenwinkel, de sociaal econoom van de zending der Gereformeerde kerken, die in het zen dingswerk op Midden-Java was ingescha keld, is in ons land teruggekeerd. Hij heeft geen terugkeer-vergunning ont vangen. Over zijn nieuwe bestemming wordt nog overleg gepleegd, aldus een mededeling van het Zendingscentrum in Baarn. Op zijn terugreis bracht de heer Steen winkel een bezoek aan West-Pakistan, om zich op de hoogte te stellen van mo gelijkheden voor sociaal-economisch zen dingswerk in dit land. Hij deed ook on derzoekingen ten behoeve van het Alge meen diaconaal bureau der Gerefor meerde kerken. Tijdens zijn bezoek aan West-Pakistan was de heer Steenwinkel er persoonlijk getuige van, hoe mevrouw van Walraven- van der Ven, die dokter Van Walraven naar hun standplaats in Taxila was vooruitgereisd, met uitbundig enthousi asme werd begroet door de daar reeds werkende zendingsarbeiders van de Uni ted Presbyterian church in the U.S.A. Naar wij vernamen zou de heer Steen winkel deze week rapport uitbrengen aan de deputaten voor het Algemeen diaco naal bureau. MIDDELBURG. De Oecumenische Jeugdraad in Nederland belegt op 4 en 5 februari a.s. in Rotterdam en Schie dam een oecumenisehe-jongerenkonfe- rentie, die als onderwerp zal hebben „Spelen met vuur". De verschillende thema's van de konferenties luiden: a. Op weg van Lausanne naar New Delhi; b. In het teken van Jezus Christus, het Licht der wereld; c. In eenheid, getui genis en dienst aan de wereld. Tot het programma behoren korte dialogen infor. mele diskussies, zang, kabaret en een fototentoonstelling. De opdracht voor het zenden van de foto's is: „Licht en don ker te zoeken in het menselijk bestaan" Op de zondagmorgen zal een oecumenL sche dienst gehouden worden in de Gro te Kerk te Schiedam. GENEVE. Dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de We reldraad van kerken heeft doen weten dat hij nog wel „enige tijd" zijn functie zal blijven vervullen. In St. Andrews" had hij deze zomer de indruk gewekt vrij snel na de assemblee van New Del hi volgend jaar te zullen aftreden Thans verwacht men, dat dr. Visser t Hooft zal aanblijven tot 1965. Dan zal de secretaris-generaal zoals hij zelf zegt „plaats maken voor iemand die dichter bij de jongere generatie staat en die door zijn kracht en zijn uithou dingsvermogen in staat zal zijn om dit zware werk te blijven vervullen." MIDDELBURG. De Amerikaanse negermezzosopraan Carolyn Stanford zal, begeleid door de pianist Rolf Albes, op dinsdag 20 december a.s. in de Con cert- en Gehoorzaal te Middelburg een recital geven. Het programma ver meldt liederen van Carissimi, Pergo- lesi, Durante Eben, Brahms Gershwin en songs en spirituals. Dit jaar bezoekt Carolyn Stanford voor de tweede maal ons land met een reeks van bijna twintig concerten, waar bij thans ook de muziekliefhebbers in Midden-Zeeland de gelegenheid wordt geboden met de fijnzinnige liedkunst vah deze jonge zangeres kennis te maken. Rolf Albes is professor aan de Staatli- che Hoehschule für Musik in Hamburg. Hij is een van de meest vooraanstaan de begeleiders, speciaal van liederen, in Duitsland. TERNEUZEN. Het Franse motor schip „Rosilda", metende 332 ton, van schipper J. Cassez wilde bij afgaand wa ter de haven van Terneuzen binnenva ren doch door een verkeerde manoeuvre raakte het vast op de oostelijke haven- dam. De sleepboot „Lina", die hier voorlopig licht voor baggerwerk in de haven, verleende hulp en het gelukte de motorspits vlot te trekken. Daar het schip verscheidene grote gaten aan de voorzijde had opgelopen en hierdoor veel water maakte was de hulp van een tweede sleepboot noodzakelijk. De „Hol land" van rederij Muller verleende die hulp en met drie motorpompen slaagde men erin het in nood verkerende schip drijvende te houden en op de slikken te zetten. Maandag is men begonnen de „Rosilda voorlopig te repareren. Het schip was met een lading fosfaat van Amsterdam op weg naar Chalons sur

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5