Minister stelt onderzoek in naar „verschrijvingen" bij provincie 3 Mejuffrouw Bielen blaast stof uit 't Goese museum PIANO'S ORGELS Meer dan één geval Grijpskerkse raad nam plan uitbreiding onder de loupe Verschrijvingen kunnen leiden tot strafbare feiten VERKLARING VAN GEDEPUTEERDE STATEN Lezers grijpen naar de pen Spreken tot het hart van de mensen" Pag. 3 Nog meer Krediet voor bouw loods betonfabriek Parkeren in Goes Structuurplan voor riolering in Goes Prijsbepaling gronden in plan-oost, Goes Ir. Den Hollander zal leden van Prov. Staten inlichten Onderzoek Sportterrein op weg naar Meliskerke RIJWEG OP VERBREED DUIN VOOR BRESKENS Grenswijziging Waarde, Krabbendijke en Kriiiningen STATENLID STEMERDING MEENT: Autobus reed - op eigen initiatief - personenauto aan De heer Stemerding verlaat Stichting Rusthuizen SARCO GLOBINE Schilderen Niet doorhollen uitbreidingsplan? Kerstcantate te Oostkapelle Chauffeur verloor vingertoppen Uitvoering Tremola oogstte veel succes Raad Driewegen Miljoen oesters meer dan het vorig jaar Woensdag 14 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD MIDDELBURG. Het ligt iri de bedoeling van de minister van Binnenlandse Zaken een onderzoek in te stellen naar eventuele ver schrijvingen en andere onregelmatigheden in de administratie van een provinciale dienst in Zeeland. Ook de justitie st^It een onder zoek in. Dit hebben Ged. Staten van Zeeland gisteren medegedeeld aan Provinciale Staten. De commissaris der Koningin las aan het begin der statenzitting een verklaring voor. De volledige tekst van deze verkla ring luidt: In verband met in de pers versche nen berichten over verschrijvingen", die bij een provinciale dienst zouden hebben plaatsgehad, wensen Gedepu teerde Staten, nu zij daartoe in de ver gadering van Provinciale Staten een welkome gelegenheid vinden, dienaan gaande een verklaring af te leggen. Zij hebben, nadat hen het gerucht be reikte, dat de publiekelijk geuite be schuldiging betrekking zou hebben op de Provinciale Waterstaat te Goes, een onderzoek ingesteld, als gevolg waar van een handeling aan het licht is ge treden, begaan door een ambtenaar van deze dienst, welke handeling naar hun voorlopig oordeel als een strafbaar feit moet worden beschouwd, zodat zij, op grond van het bepaalde in artikel 162 van het Wetboek van strafvordering daarvan aangifte hebben gedaan bij de officier van justitie. telijk te hunner kennis gekomen mede delingen het vermoeden wettigen, dat behalve het feit, waarover hun boven bedoeld onderzoek liep, nog andere han delingen van gelijke aard door bedoel de ambtenaar zijn begaan, die mede in het justitieel onderzoek zullen moeten worden betrokken. Intussen zetten Gedeputeerde Staten het eigen onderzoek met betrekking tot het vorenstaande voort en zij zullen ambtelijk de maatregelen treöen, die nodig zullen blijken. Zonder verder te treden in hun oor deel omtrent de uitdrukkelijke weige ring van degeen, die in het openbaar een provinciale dienst beschuldigde, de gronden voor die beschuldiging aan hen mede te delen, willen zij met de meeste nadruk vaststellen, dat zij van gezegde handelingen tevoren geen kennis droe gen, noch ook hebben toegelaten, laat Het feit, dat deze zaak in het stadi um van justitieel onderzoek verkeert, moet hem van publicatie van verdere bijzonderheden weerhouden. Zij kunnen thans alleen nog vermelden, dat recen- Voorstel B. en W. Goes GOES. In het afgelopen jaar heeft zich in de gemeente gevestigd de beton- industrie A. Molenaar. Dit bedrijf legt zich toe op de vervaardiging van kleine begonnen blokjes, die worden gebruikt bij de fabricage van bewapend beton: Ten behoeve van dit bedrijf is aan de nieuwe haven van gemeentewege een loods geplaatst. De kosten hiervan heb- bep 14.189.16 bedragen. De loods is verhuurd aan de betonindustrie. Des tijds is verzuimd het benodigde krediet bij de raad aan te vragen. Daarom komen b en w alsnog met een voorstel dit krediet te verlenen. GOES. De gemeenteraad heeft een voorstel van het college van b en w be reikt tot wijziging van de algemene po litieverordening. Deze wijziging heeft betrekking op het parkeren aan het ver keersplein tussen het begin van de Heernisseweg, de. Magnoliastraat en de Kleine Kerkstraat te Goes. Omdat tegen een bestemming van dit parkeerterrein ernstige bezwaren naar voren kwamen door omwonenden werd een voorstel in de aprilvergadering van de gemeente raad teruggenomen. Thans hebben b en w een nieuw voorstel ingediend, inhou dend het noordwestelijk deel van het parkeerterrein ook aan te wijzen voor het parkeren van andere motorvoertui gen met een laadvermogen van maxi maal 1000 kg. Het zuid-oostelijk par keerterrein blijft alleen bestemd voor personenauto's. In deze zin zal ook de algemene politie-verordening gewijzigd moeten worden. GOES. In maart 1959 besloot de raad een bedrag van 25.000.beschik baar te stellen voor het maken van plannen en het inwinnen van deskundige adviezen voor verbetering van de zuive ringsinstallatie. Bij besprekingen is komen vast te staan, dat het noodzake lijk is ten aanzien van de riolering een structuurplan voor de riolering te maken in overeenstemming met het structuur plan voor de stadsuitbreiding en verder, dat een studie nodig is over de plaatse lijke verbeteringen van de aanwezige riolering. B en w geven de raad nu in overweging het bedrag van 25.000,-, dat op de begroting voor 1959 nog niet de goedkeuring van ged. staten heeft verworven, thans over te brengen naa? het dienstjaar 1960. GOES De gemeenteraad heett in 1958 de prijzen van de gronden behoren de tot het grondbedrijf in plan-oost op nieuw vastgesteld. Uit recente gegevens is gebleken, dat om een sluitend geheel te verkrijgen de prijzen weer bepaald zullen moeten worden. Uit de exploita tie per 31 december 1959 blijkt, dat voor de uitgaven voor aankoop en het bouw- rijpmaken van de gronden een bedrag van 2.196.512,60 staat genoteerd, be nodigd is nog voor aanleg plantsoen 1500.—, aanleg straten l02-5°0 --, aanleg rioleringen 32.000, totaal 2.332.512.60. Aan gronden is reeds ver kocht 1.654.380,50, zodat de beschik bare grond moet opbrengen ƒ678.132,1U, de opbrengst bedraagt 681.762 een overschot is er dus van 3.629,90. De aansluiting van dit plan aan het Valcke- slot vergt uitgaven, die niet alleen op het plan oost kunnen drukken. Volgens een globale raming is dit bedrag te stellen op rond 30.000,- beschikbaar voor renteverlies en onvoorzien 33.629,90. Over de som van 30.000, zal een nader voorstel volgen, eveneens over gronden in de zgn groenstrook, die voorlopig niet bebouwd zullen worden en daarom niet in het grondbedrijf kun nen blijven. MIDDELBURG. In de volgende vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland die waarschijnlijk op 23 ja nuari zal worden gehouden hoopt de heer dr. ir. F Q. den Hollander die het provinciaal bestuur van Zeeland be hulpzaam is bij het pogen tot uitbrei ding van de industriële bedrijvigheid in een causerie de Staten-leden in te lich ten over zijn werk. staan bevorderd, dat een systeem van verschrijvingen, in welke zin dan ook, door een provinciale dienst of door pro vinciale ambtenaren zou worden toege past. Met betrekking tot hetgeen ten aanzien van hun college of pro vinciale ambtenaren in de pers tot uiting is gebracht en dat rechtstreeks of zijdelings met het vorenstaande verband houdt, wensen zij de grootste klaarheid en het is met hun volle instem ming, dat zij melding kunnen maken van het voornemen van zijne excellentie de minister van Binnenlandse Zaken van zijnent wege een onderzoek in te stellen, dat die klaarheid zal kunnen verschaffen. Zodra zij daartoe in de moge lijkheid verkeren, zullen Gede puteerde Staten nadere medede lingen aan Provinciale Staten verstrekken. GRIJPSKERKE. De eerste fase van het uitbreidingsplan werd in de gistermorgen gehouden raadsvergadering uitvoerig uit de doeken gedaan. Bij de explikatie assisteerde een architect van het Middelburgse bureau Rothuizen en 't Hooft. Een strook van de aller eerst te bouwen middenstandswo ningen komt achter de Jacob Cats- straat te liggen. Voorzitter H. U. Bouwman verklaarde dat de ligging van deze woningen eerst bezwaren met zich mee had gebracht omdat deze niet bij de entree van het dorp lagen. Andere faktoren hadden toch teweeggebracht dat het geprojec teerde gedeelte van de gemeente voor het bouwen van deze huizen werd aan gehouden. Een apart plan in onderdelen was voor deze woonwijk gemaakt, of schoon ook deze woningen nog behoren tot de verre toekomstplannen van Grijps- kerke. Dat deze huizen juist op deze plek gebouwd zouden worden, was het streven het dorp „rond" te krijgen en de dorpskom ook in het midden te houden. 'Nieuwe kerk De woonwijk, waar vijftig woningen gebouwd zullen worden, wordt ontslo ten dioor een straat, welke naar de Advertentie c GOLDSCHMEDING LANGE KERKSTRAAT GOES Noordstraat wordt getrokken en een straat langs de pastorie van de Gerefor meerde Kerk naar de kom. De wijk be staat uit twee woonblokken, welke weer zijn gesplitst in de duurdere, alleen staande huizen en de goedkope wonin gen. Deze laatste zijn in de vorm van meerdere huizen onder één dak, dubbe le of enkele woningen. De heer J. Francke (G.B.) deed eni ge suggesties, die door de raad met een werden aangenomen. De uitvalsweg naar de Noordstraat zou door de sloping van een oud huis, dat slechts voor nood woning werd gebruikt, rechte monding op de verkeersweg krijgen. Het gedeel te achter de pastorie zou dan bestem^ worden voor een te bouwen nieuwe Ge reformeerde Kerk alsmede voor andere bijzondere bebouwing als een verga derlokaal of jeugdgebouw. Het overblij vende gedeelte kwam in aanmerking voor parkeerplaats. De heer A. Francke Wzn. (A.R.) maakte de opmerking, dat het een duur plan was, waarvoor vele boompjes moesten worden geveld. Hij suggereerde dat het wenselijker ware geweest een open terrein eerder voor dit plan in aanmerking te laten komen. Voorzitter Bouwman repliceerde, dat de woonwijk aansluiting met het dorp moest hebben en dat de ontstane konsekwenties moes ten worden aanvaard. Industrieterrein Het uitbreidingsplan omvat verder een industrieterrein en een terrein voor land'bouwhulpbedrijven. Beide stukken grond zijn zo ver mogelijk van de be bouwde kom geprojekteerd. Het ter rein, dat bestemd is voor de agrarische hulpbedrijven is in het plan in hoofd zaak opgenomen, omdat toestemming van G.S. nodig is. Het zou anders een te langdurige kwestie worden. Verder behelst het plan de aanleg van een sportterrein aan de Meliskerkseweg en de uitbreiding van de waterzuive ringsinstallatie. Hiervoor is een ter rein t je ver buiten de kom van het dorp bestemd. Uiteindelijk omvat het plan de verbetering van de bestaande begraaf plaats en de aanleg van een agrarisch terrein, waarop niet mag worden ge bouwd. De raad keurde na uitgebreide bestu dering van de gegevens het plan met al gemene stemmen goed. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Bij de Twee- se Kamer is ingediend een ont werp van wet tot verklaring van het algemeen nut der ont eigening van percelen, erf dienstbaarheden en andere za kelijke rechten, nodig voor de verbetering van de hoogwater kering tussen de veerhaven en de handelshaven alsmede voor het aanleggen van toegangswe gen en het reserveren van ter reinen voor vestiging van hore cabedrijven in de gemeente Breskens. In de memorie van toelichting wordt gezegd! dat tiet herstel in het kader van de verbetering der hoogwaterkerin gen langs de Wester schelde, het treffen van een voorziening voor de waterke ring van de Oud-Breskenspolder tussen de nieuwe Veerhaven en de oude haven noodzakelijk maakt. Deze voorziening moet worden gezocht in een verzwaring van de voor de hoofd waterkering aanwezige lage duinregel. Het ligt in de bedoeling tevens enige voorziening tot stand te brengen voor het economische leven van Breskens, dat door de aanleg van de veerhaven en de daarvoor veroorzaakte verkeers- omlegging in haar belangen is getroffen. De aanleg van een rijweg op het ver brede duin met gelegenheid tot recrea tief verkeer en het vestigen van enkele bedrijven zal het dorp ten goede ko men, aldus de memorie van toelichting. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het wetsont werp tot grenswijziging van de gemeenten Krabbendijke, Krui- ningen en Waarde is gistermid dag zonder hoofdelijke stem ming door de Tweede Kamer aangenomen. De nieuwe tweeklassige openbare kleu terschool te Souburg nadert met rasse schreden de voltooiing. Dat zal ook nodig zijn, want naar wij vernemen zal de offi ciële opening 18 januari a.s. plaatsvinden. De kleutersdie uiteraard met verlangen naar hun nieuwe verblijfplaats uitzien, zullen dus nog slechts enkele weken gast zijn in dn Pieter Louwerseschool. Raad St. Maartensdijk Sluitende begroting ST. MAARTENSDIJK. In de maan dagavond gehouden raadsvergadering zijn de begroting gemeentelijk woning bedrijf en Algemeen Armbestuur goed gekeurd. Besloten werd opdracht te ge ven tot verbetering van 64 oude ge meentewoningen aan architect Pormaar te St. Annaland. Over de gemeentebe groting werden algemene beschouwingen gehouden respectievelijk voor de linkse en de rechtse fracties door de heren Kampman en Koopman. De heer Kamp man vertrouwde dat B. en W. al het mogelijke zullen doen ter oplossing van de werkloosheidsproblemen. Hij oefende kritiek uit op de subsidieverlening aan de Zeeuwse Muziekschool en de Stich ting werkgelegenheid eiland Tholen. Zijn fractie wilde verder de naam We zen Algemeen Armbestuur graag gewij zigd zien in Dienst maatschappelijke zorg. De rechtse fractie stemde tegen dit voorstel maar het werd met 4 tegen 3 stemmen aanvaard. De heer Koopman sprak hierna. Ook hij zou de post subsi die Zeeuwse Muziekschool afgevoerd willen zien. Hij achtte de gehele begro ting te zuinig in het bijzonder de post voor de begraafplaats. Hierna werden alle begrotingen ongewijzigd vastgesteld waarmede een sluitende begroting 1961 werd verkregen. MIDDELBURG. Nadat de commis saris der Koningin gisteren in de zit ting van Provinciale Staten namens Ge deputeerde Staten een verklaring had afgelegd over de „verschrijvingen" bij een provinciale dienst, hebben de heren D. Kodde (s.g.p.), A. H. S. Stemerding (c.h.) en L. P. van Oorschot (pvda) nog enkele woorden over deze aangele genheid gesproken De heer Van Oorschot zei dat afge wacht moet worden welke resultaten het onderzoek van de minister van Bin nenlandse Zaken zal hebben en de heer Kodde sprak als zijn mening uit dat het niet mogelijk is bij de behandeling van de begroting der provincie in de af delingen deze zaak aan te snijden, aan gezien de leden van Ged. Staten moeilijk individueel op vragen kunnen antwoor den. De heer Stemerding zei met be langstelling nadere mededelingen van Ged. Staten te zullen afwachten. Hij ging voorts in op de relatie tussen het plegen van verschrijvingen en het zich schuldig maken aan strafbare feiten. Verschrijvingen leiden dikwijls tot strafbare feiten, meende de lieer Ste merding, hoewel zij op zichzelf admini stratieve onregelmatigheden zijn. De heer Stemerding herinnerde er aan dat Ged. Staten in het memorandum over de administratie der gemeente Goes verschrijvingen ernstig hebben gelaakt. De voorzitter antwoordde niet meer te kunnen zeggen dan in de verklaring van Ged. Staten is gedaan. Het voorlo pig oordeel van Ged. Staten is, dat een strafbaar feit is gepleegd. De justi tie zal moeten uitmaken of en in hoe verre deze mening juist is. Naar aanleiding van het bezoek van de heer J. J. van Melle oud-wethouder van Goes, die in een te Goes gehouden vergadering een provinciale dienst van het plegen van verschrijvingen heeft beschuldigd aan de minister van bin nenlandse Zaken, deelde de commissa ris mede, dat Ged. Staten maandagmor gen inlichtingen van de minister hebben ontvangen en dat de minister heeft me degedeeld een onderzoek te zullen instel len. We hebben, zei de commissaris, on regelmatigheden geconstateerd, die ver band kunnen houden met verschrijvin gen. Geachte redactie, Zonder polemische bedoelingen wil ik mevr. Vervest van antwoord dienen op haar beschuldiging in uw blad van 10 december. Mevr. Vervest heeft zich eraan gestoten dat zij mij in mijn be toog op 8 december voor de k.v.p. heeft horen spreken over ,,de eenvoudige vrouw van de tegenwoordige wethouder Visscher". De heer Visscher heeft in de raads vergadering van Goes op 16 november j.l. gezegd: ,,Ik ging dit gedeelte voor lezen aan mijn vrouw, die een eenvou dig mens is. Spontaan was haar reac tie: ,,Wat een Het spijt me dat mevrouw Vervest niet heeft begrepen, dat ik woordelijk herhaalde wat de heer Visscher in de vergadering van de gemeenteraad heeft gezegd. Als mevrouw Vervest meent zich te moeten beklagen, dat vrouwen van gemeenteraadsleden in de Goese af faire worden betrokken, ben ik het met die klacht eens. Vooral om die reden komt het optreden van mevrouw Ver vest tijdens de k.v.p. vergadering op 8 december, mij niet bijster aantrekkelijk voor. Haar verwijten dient zij tot de he ren Visscher en Vervest te richten, niet tot mij. Het heeft derhalve geen zin op de dóór mevrouw Vervest gestelde vra gen in te gaan. Hoogachtend, J. H. Roose. TERNEUZEN. Een autobus die vanzelf begon te rijden, bezorgde Mr. L W. v. O. enkele onbehaaglijke ogen blikken. Toen de heer v. O. de bus, die op de Grenilaan voor een garage gepar keerd stond, wilde passeren begon deze te rijden en drukte de auto van de heer v. O, opzij, waardoor deze op zijn beurt weer tegen een auto aanreed die aan de andere kant van de weg geparkeerd stond. Beide personenauto's liepen scha de op. KOU'DEKERKE. De waarnemend burgemeester van Oost- en West-Sou burg, de heer A. H. S. Stemerding, heeft in intieme kring in de aula van de verpleeginrichting ,,Der Boede" te Kou- dekerke na tien jaar de presidentiele hamer te hebben gehanteerd afscheid genomen als voorzitter van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Midden-Zee land. Aan het einde van deze maand legt hij zijn functie definitief neer. De vice-voorzitster van de stichting, mej. dr. A. H. A. Bakker, doopsgezind predikante, uitte grote bewondering en waardering voor het werk van de heer Stemerding voor de rusthuizen gedaan. Van de oprichting af heeft de Souburg- se burgemeester deel uitgemaakt van het stichtingsbestuur. Mej. dr. Bakker overhandigde de heer Stemerding na mens het bestuur een geschenk onder couvert. Verder voerden nog het woord dr. J. R. v. d. Borgh, geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in Zeeland, mej. A. Diederich, penningmeester van de Federatie van verpleeginrichtingen voor langdurig zieken, ds. L. H. Teunissen uit Aagtekerke, en de heer M. L. Al- mekinders, directeur van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen. Vanavond neemt het personeel van „Der Boede" afscheid van de heer Ste merding. De kleine Hervormde Meisjesvereni ging „Van Knop tot Bloem" hoopt op vrijdag 16 december a.s. des avonds om half acht haar algemene jaarvergade ring te houden in het Hervormd Vereni gingsgebouw te St. Annaland. Advertentie KLEUR OP DE WANGEN MET H het bloedvormend krachttonicum. Uw kind weer levensblij en ge zond omdat Sarco Glo- bine alle stoffen bp vat die voor een goede op bouw van het bloed noodzakelijk zijn. Voor kinderen tot 12 jaar alleen in vloeibare vorm DUTIM N.V. - OEGSTGEEST GOES Op één van de meest karakteristieke plekjes van Goes, om precies te zijn aan de Turfkade, verrijst tussen vele oude koopmanshuizen een prach tig geveltje in heldere kleuren. Vierhonderd jaar oud is dat huis je. En wie naar binnen gaat zal er nog veel oudere dingen aan treffen: in het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland- Het was op één van die plens- dagen deze week dat ik beschroomd schoonheid ge paard gaand aan ouderdom boezemt ons altijd eerbied in op de bel drukte waar op een lichtvoetig getingel weer klonk. Even later zat ik tegen over mejuffrouw A. J. M. Bielen, die thans, sedert april van dit jaar, hier woont en het museum onder haar hoede heeft. Ze praat veel en met warmte over duizend en nog wat onderwerpen. Natuur lijk is hét onderwerp van gesprek echter haar troetelkind, het mu seum. NOG MAAR een halfjaar leidt ze nu de bezoekers door zalen met schil derijen, oude gebruiksvoorwerpen, kle ding, wapens, kortom het is teveel om op te noemen zonder vervelend te wor den. Allerminst verveelt het echter om dit alles te zien, in ieder geval voor een mens met een beetje belangstelling vóór de mens. „Weet u", zegt ze, „jon getjes van ongeveer twaalf jaar hebben de meeste interesse. Dat komt voort uit een sluimerende ontdekkingslust. Meis jes zijn meestal alleen maar nieuwsgie rig. Haar ogen lachen als ze gaat vertel len over al die kinderen die met graag te onderduiken in het museum. „Hoe oud bent u nu eigenlijk", vroeg een klein joch haar. „Tweeënvijftig" was het antwoord. „Maar", zei hij verbaasd, „dat kan toch niet, het huis is vierhonderd jaar oud en u bent hier altijd geweest." Het kind leeft nog in de sfeer van het sprookje.... En de volwassenen? DE MENSEM van deze tijd hebben *eel belangstelling voor het verle den. ze willen de oorsprong nagaan van wat nu is, .ze willen weten hoe alles zich heeft ontwikkeld." Ongemerkt ko men we dan op een ander chapiter, haar liefhebberij, het schilderen. Want meiuffrouw Bielen is ook artieste, ze maakt heel mooie doeken. ,,Och", zegt ze, ,,ik ben niet pessimistisch. De ab stracte kunst van onze tijd is niet ver foeilijk, maar zoeken naar het wezen- liike. Vroeger placht men van een schil derij te zeggen: ,,Ik ga een mooie lijst kooen." Met andere woorden: je leef de voor de buitenkant, thans wil je één U03 SI OZ 'Bf UIO }BB§ :pit 'J9IXIBJ[ OC UT 3ÏIOAV p30£ geboren optimiste, die mejuffrouw Bie len. Ook haar schilderstukjes dragen er het kenmerk van. Het zijn warmbloe dige lachende landschappen en portret ten. Ze schildert ook abstract en dat op een buitengewoon verdienstelijke wijze. ALS MEISJE was het haar liefste wens om tekenlerares te worden: ..iets overbrengen op een ander waar die ander iets aan heeft." Daarom doet ze dit werk zo graag. Doorhollen, daar houd ik niet van. Ik heb geen lesje van buiten geleerd, je moet tot het hart van de mensen spreken." En als mejuffrouw Bielen bezoekers door haar museum leidt doet ze dat ook, want haar geheim is dat alles wat te maken heeft mei tet leven en de mens haar hart heeft. Want er is al veel veranderd in die kor te tiid dat zij aan de Turfkade woont Er ziin tentoonstellingen geweest die d< aandacht trokken. Veel mooie dinger die onder het huis lagen in stof en tijd loosheid verzonken, prijken thans wee^ in de zaal. En zelf schrapt .ze dikke la gen verf van lambrizeringen en lijsten af om zo prachtig eikehout bloot te leg gen in haar huis. Ze is vol vuur over liaar plannen die ze nog moet voorstellen aan het bestuur van de Stichting om het komend seizoen meerdere exposi ties in het museum te doen houden. Over Jacoba van Beieren en over Frans Naerebout bijvoorbeeld, beiden Bevelandse figuren bij uitstek. Nee, wanneer het vijfendertig jaar oude mu seum geen nieuw leven wordt ingebla zen zal dat beslist niet aan mejuf frouw Bielen, de huidige conservatri ce. te wijten zijn. Ze zou alleen meer hulp en meer subsidie moeten heb ben. Maar wie zal daarvoor zorgen? Eén ding is zeker: mejuffrouw Bielen blaast het stof uit het Goese museum. Raad Nieuwvliet Vier torenflats in NIEUWVLIET. De burgemeester deelde in de gisteravond gehouden raadsvergadering mede dat de provin ciale commissie voor uitbreidingsplan nen heeft verzocht de vier torenflats in het nieuwe uitbreidingsplan te projecte ren. Hierdoor zou de kans om de flats te bouwen veel groter worden. De bur gemeester vertelde ook dat het uitbrei dingsplan voor de kust in principe is goedgekeurd maar dat G.S. nog enkele formele bezwaren heeft. De raad heeft gisteravond besloten grond voor een sportterrein aan te ko pen van de heer Schijve voor 1,25 per m2. De aanleg zal worden uitgevoerd in DACV-verband. De raad vond het een goed voorstel, maar opperde dat er te weinig sportverenigingen in Nieuwvliet zouden zijn om het sportterrein goed te kunnen benutten. B. en W. waren even wel van mening dat de sportverenigin gen vanzelf zouden volgen. De begroting 1961 werd aangeboden en is sluitend dank zij een uitkering van 14000 gulden uit het Gemeentefonds met een post on voorzien van 2300 gulden. OOSTKAPELLE. De koren „Sur- sum Corda" te Oostkapelle en „Eén in geest en streven" te Serooskerke zullen gezamenlijk onder leiding van de heer J. Suurmond een kerstcantate uitvoe ren te Oostkapelle. De uitvoeringen zul len respectievelijk worden gegeven op 21 december in de Gereformeerde kerk en 27 december in het Verenigingsge bouw te Serooskerke. De cantate die wordt uitgevoerd is geschreven door de Nijmeegse componist A. van Os. Het muziekstuk is opgedragen aan zijn leer ling wijlen de heer L. Francke. Deze, helaas vroeg overleden begaafde Dom- burgse dirigent zullen velen uit de Zeeuwse muziekwereld zich met dank baarheid herinneren. Hij dirigeerde ko ren te Domburg, Aagtekerke, Oostka pelle, Serooskerke en St. Laurens. RILLAND-BATH. De heer A. Goe- ree, chauffeur op een vrachtauto raak te gisteren te Rotterdam met zijn. hand beklemd en verloor enkele vingertoppen. Hij was bezig de volgwagen te koppe len toen zijn helper de koppeling uit zijn handen liet vallen waardoor zijn hand bekneld raakte. Hij werd in het Zuiderziekenhuis verbonden en kon per trein huiswaarts keren. SCHORE. Voor een overvolle zaal gaf de mandolinevereniging „Tremola" te Schore in het verenigingsgebouw haar jaarlijkse uitvoering. Het voorprogram ma was getiteld „Vacantievreugd in Winzerhaus Juup" en bestond uit ver schillende schetsjes, afgewisseld enkele soli van jeugdige accordeonisten. Ver volgens bracht het orkest onder leiding van de dirigent de heer L. Zoeteweg een vijftal muzieknummers. Na de pau ze werd het toneelstuk „Professor Daan- tje" opgevoerd waarmee de spelers een daverend applaus verdienden, voor de leuke wijze waarop het opgevoerd werd. Na een dankwoord aan alle medewer kenden deelde de voorzitter mee dat dit zelfde programma vrijdag 16 december voor de bejaarden te Schore zal worden opgevoerd en op 17 december te Oude- lande. DRIEWEGEN. De raad komt he denavond in openbare vergadering bij een. Op de agenda staat o.m. wijziging begroting 1960, vaststelling begroting 1961 en vaste autotoelage burgemeester. YlERSEKE. Het jaar 1960 is voor de oestertelers een bijzonder goed jaar gewor den. Bijna een miljoen oesters werden het afgelopen jaar meer verzonden dan in 1959. Het volledig overzicht ziet er als volgt uit: Holland België Engeland Frankrijk Duitsland Zwitserland Diversen 200.627 199.166 2.434.380 2.291.930 246.050 194.700' 1.531.900 812.335 263.810 208.800 118.200 118.200 43.532 34.720 4.838.499 3.864.721

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3