PTT bouwt in Domburg straal verbi ndingstoren Raad van Yerseke stelde begroting; 1961 vast ZEEUWSE STRAFFEN ZIJN GEEN STRAFFEN Opbellen niet meer via een kabel maar via de lucht Volkswagen opengereten DOKTER P. DE JONGE TER AARDE BESTELD Belg tot hals in water Dinsdag 13 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Voor telefoonverkeer in tijd van nood US DRIE DAGEN OPrEROUWD VIA DE LUCHT PARABOOL Kerstconcert in Hervormde kerk van Tholen C. Balkenende uit Kapelle voorzitter Geslaagd optreden Kath. Zeeuwse Koorschool DRIE DAGEN Botsing te Kruiningen Diefstallen in Z. VI. Politie dader op het spoor Aanrijding Tuinbouwvakonderwijzers bespraken rationalisatie in de fruitteelt Judo-examens Gezond glanzend haar door f.1.- f. 1.50 f. 2.65 Onzekerheid over financiën Totaaltegoed van de Nutsspaarbank te Middelburg steeg Het aantal leden van het Wit-gele Kruis geeft een kleine stijging te zien Jeu gd ver eni gingen vierden jaarfeest Scheldestraat gaf toneeluitvoering voor bejaarden Nieuwe chr. ulo school in Yerseke Goede bedrijfsresultaten in afgelopen jaar Bommen in Domburg Pag. 3 DOMBURG Boven de daken van het 's winters bijkans uitge storven Domburg verheft zich sinds enige dagen een merkwaardige toren. Een bouwsel, dat sterk af- wijkt van de andere monumentale gebouwen in de Walcherse bad plaats. Een betonnen gevaarte van twintig meter hoog, dat nu nog in de steigers staat, maar dat wel dra als een kale, naakte kolos de omgeving zal markeren. Deze voor Domburg uitzonderlij ke toren wordt door de Hollandse' Betonmaatschappij gebouwd in op dracht van de PTT. Met een mooi en technisch woord duidt men het bouwwerk aan als een straalver bindingstoren ten behoeve van het werk der telefonie. Kortweg ge zegd: in Domburg krijgt een „straalzender" gestalte, die in tijd van nood zal worden ingeschakeld. De PTT koesterde reeds lang plannen om in Domburg in de onmiddellijke na bijheid van het versterkstation een der gelijke toren, neer te zetten. Het idee dateert van na de ramp in 1953, toen tengevolge van de watersnood de kabel- veroinding gestoord was. Militairen sprongen toen bij met een straalverbin dingszender. Om nu te voorkomen dat ten. tijde van calamiteiten het telefoon verkeer van en met Walcheren volko men ontwricht zou worden, moest er een straalverbindingstoren worden ge bouwd. En waar zou deze beter kunnen staan dan in Domburg, waar men reeds de beschikking had over een versterk station. Met behulp van deze toren telefoneert men dan niet meer via een kabel, maar via de lucht, zodat in tijden van nood het opbellen toch doorgang kan vinden. Het ligt uiteraard niet in de bedoeling om de toren na het gereedkomen in ge bruik te stellen. Dat is de opzet niet. Wel zal de PTT het gevaarte van tijd tot tijd uitproberen" en misschien in voorkomende gevallen inschakelen voor de dienstkanalen. Naar de cihef van het verstetrkstation Domburg ons vertelde is de Domburgse straalverbindingstoren voorlopig de eni ge van dit soort in Zeeland. Een begin dus van een noodnet. Wel zou de PTT voornemens ziin ook elders in onze pro vincie dergelijke hulpmiddelen neer te zetten, ofschoon hiertoe nog niets con creets is besloten. De apparatuur op de toren zal in ver binding staan met de zend- en ontvang- installatie van het versterktoren. Boven op de straalzender komt een parabool die zal werken op de parabool op de te levisietoren in Goes. Het is niet zo, zo als aanvankelijk werd gedacht, dat de nieuwe straalverbindingstoren telefoon verkeer met Engeland zal gaan regelen. Wel liggen er, zoals bekend,, kabels van THOLEN Evenals verleden jaar zal onder auspiciën, van de Stichting Orgelcentrum in de Nederlands Her vormde Kerk te Tholen een Kerstcon cert worden gegeven door de organist Wim van der Panne. Dit concert zal ge houden worden op zaterdag 24 decem ber om acht uur. Het programma om vat een aantal Kerstliederen in. de be werkingen van Jan Zwart en Feike Asma, samenzang met begeleiding van Matty Hage-van der Velde en voorts werken van Handel, concerto 10, Guil- mant, Prière et Berceuse, Driffil en Toccata. Om voor ieder dit concert zo aangenaam mogelijk te maken is de kerk verwarmd. Mutaties bestuur Arjos GOES. In de middagbijeenkomst van de Arjos-jaarvergadering zaterdag te Utrecht bijeen, hebben de voorzitter Silvis en vice presidente mej. J. van Leeuwen uit Rijswijk afscheid genomen. Het hoofdbestuur is thans met twee da mes uitgebreid n.I. mej. A. v.d. Akker uit Haarlem en L. Nawijn uit Kam pen. De voorzittershamer werd overge nomen door de heer C. Balkenende uit Kapelle-Biezelinge. Dr. W. P. Berghuis richtte vervolgens het woord tot de heer Balkenende en wenste hem veel kracht toe. ZIERIKZEE. In de Grote Kerk heeft het knaoenkoor van de Katholie ke Zeeuwse Koorschool een subliem vo caal concert gegeven. On het program ma stomden voornamelijk Kerstliede ren en onder de bezielende leid:ng van de heer E. Heyblok slaagden de jon gens erin de helaas riet a! te talrijke toehoorders een prachtige avond te be zorgen. Dit koor, dat buiten de provin cie reeds grote faam heeft verworven trad gisteren voor de tweede maal op Schouwen Duiveland op. Hoewel alle nummers zonder uitzondering goed wer den gebracht, trok de solo Pueri Con- cinite vooral de aandacht. De organist Jaap Swart speelde nog enige orgelko ralen o.m. van J. S. Bach. Domburg naar Engeland, maar deze worden uitsluitend bediend vanuit het versterkstation, dat reeds van 1925 af In Domburg is gevestigd. De houw van de nieuwe toren had ei genlijk al veel eerder moeten plaatsvin den. De bestedingsbeperking gooide ech ter roet in het eten. Vorige week heeft de PTT, die de apparatuur al enige tijd in „huis" had, dan toch eindelijk een aanvang kunnen maken met het werk, al wordt dit dan ook door de Hollandse Betonmaatschappij uitgevoerd. De toren is opgetrokken uit gewapend beton, heeft een wanddikte van twintig centimeter en een diameter van bijna twee meter. Vorige week woensdag is een begin gemaakt met bet storten van het beton en nauwelijks drie dagen later was de toren op hoogte. Dag en nacht zijn ar beiders bezig geweest om het zover te krijgen. Op het ogenblik wordt aan de montage de laatste hand gelegd, waar na de toren ontmanteld zal worden. Hoe wel vermoedelijk pas tegen het voorjaar de straalverbindingstoren bij wijze van proef als objekt van experimenten zal gaan dienen heeft de Hollandse Beton maatschappij toch gemeend de bouw juist nu te moeten doen geschieden, om dat anders de vorst weer voor uitstel zou kunnen zorgen. KRUININGEN. Een vrachtauto met aanhangwagen, geladen met 8 ton hout, heeft gistermiddag op het kruis punt Rljfcsweg-Veerweg de linkerflank van een Volkswagen geheel opengere ten. De bestuurder van de volkswagen, de heer J. Kerkhove, verzekeringsin specteur te Kruiningen, mag van geluk spreken, dat hij slechts inwendige kneu zingen opliep. Een vrouwelijke medein- zittende kreeg enkele schaafwonden. Het ongeluk ontstond doordat de heer Kerkhove ter plaatse linksaf wilde slaan waarbij hij geen achtsloee op het achteropkomende verkeer. Hier door raakte de vrachtauto, bestuurd door J. J. M. L. uit Echt (Limburg) de personenauto dusdanig dat deze bij na geheel werd vernield. Ernstig wer den nog beschadigd een langs de weg staande lichtmast en een ANWB-weg- wijzer. Door de Christelijke gemengde zangvereniging zal op 18 december in het verenigingsgebouw „Westkapelle Herrijst" een Kersteantate uitgevoerd wordn. TERNEUZEN. De gemeente- en rijkspolitie hebben in samenwerking met de stedelijke politie van Knokke het onderzoek naar de man die zater dag op het strand na sommatie van de boswachter de vlucht nam met achter lating van zijn fiets, verder voortgezet. Gebleken is dat de dader van de in braak in de nacht van vrijdag op za terdag te Terneuzen, dezelfde is als die van de diefstallen te Breskens, Biervliet en Schoondijke. Dit is vast komen te staan uit onderzoekingen met de speur hond Duur van de wachtmeester Van de Vreede uit Zaamslag. De naam van de dader is ook bekend geworden even als zijn voormalige woonplaats. De man is van Belgische nationaliteit en komt uit de omgeving van Brussel. De politie houdt zich intensief met verdere nasporingen bezig. VLISSINGEN. Op de hoek Paul Krug. Singel vond een aanrij ding plaats tussen een bromfiets en een personenauto. De bestuurder van de auto gaf de bromfietser die over een voorrangsweg reed ^een voorrang. De bromfietser N. uit Vlissingen kwam te vallen en liep een gescheurde kuitspier op. GOES. In Hotel Centraal verga derde de vereniging van. tuinbouwvak- onderwijzers o.l.v. de heer G. Toore- naar. Tijdens deze vergadering werden verschillende methoden besproken om tot hogere productiviteit te komen met minder kosten. Ter inleiding vertelde de heer P. Neelse iets over „Grond en gronddiep- tebewerking". Hij wees erop dat lich te grond die vlug vocht verliest, diep omgewerkt moet worden voor er vrucht bomen in geplant kunnen worden. De bomen hebben dan minder gauw last van de droogte, omdat de grond het vocht beter vast houdt, men kan een keer wat. hogere kosten maken, die er later ruimschoots uitkomen,, dan steeds weer opnieuw schade lijden door het uitdrogen van de grond. In verband hiermee besprak hij de verschillende soorten ploegen die hier voor het meest geschikt zijn. 'De heer A. de Vrie besprak hierna de mechanisatie bij strokencultuur en bij het oogsten van fruit. Hij behan delde verschillende grondwerk tuigen zo als eggen,, fraisemaehines, cultivators etc. Bij de mechanisatie van de fruit oogst wees hij vooral op de voordelen van de smalle platte wagen met klem steek, die de fruitteler veel werk be spaart, zoals het sjouwen met kisten, van en naar de schuren. TERNEUZEN. Voor de examens van de N.J.J.B., afgenomen door leraar H. O. Kreijtz, slaagden de volgende kan didaten: Vierde kyu (oranje band'): H. A. Boland, G. van Opdorp, W. de Feij- ter, C. Boeije, Jcti. Dieleman, Cor Hof man, Jan van Driesen, John. Kegels, Joop van Es, Tonny v. ,d. Brink, Cor Mechielsen en Hugo Dierick. Vijfde kyu (gele band): Jaap Manhave, W. Postma, Max de Kunder, Fr. van Over- beke en A. v. d. Hooft. Twaalf kandida ten werden afgewezen. Advertentie D YERSEKE. Na algemene be, schouwingen door drie raadsleden en na de artikelsgewijze behande ling die lang tijd in beslag nam heeft de gemeenteraad gisteravond de begroting 1961 vastgesteld. Deze begroting kon alleen sluitend ge maakt worden met een toevoeging van 7691.79 uit de reserve-saldi en met een geraamde subjectieve uitkering uit het Gemeentefonds van 40.857,19 (waartoe een ver zoek werd ingediend). De gewone dienst laat aan inkomsten en uit gaven een bedrag zien van 1.349.997.47. Overigens staat de gehele begroting op losse schroe ven, omdat nog helemaal niets be kend is over de nieuwe financiële verhouding rijk-gemeenten. In fei te is sprake van een voorlopige begroting en het sgp raadslid J. Koster lanceerde de opmerking „wij varen in de mist". De nog steeds niet van kracht zijnde wet inzake de financiële verhouding rijk-gemeenten speelde een belangrijke rol in de besprekingen over deze begro ting. De onzekerheid blijft bestaan. Ook burgemeester A. C. Willemsen wist de ze onzekerheid niet weg te nemen. Bittere pil De raad kreeg een bittere pil te ver werken inzake de verhoging van de straatbelasting. Deze pil moet zonder meer geslikt worden, omdat de verho ging van „hogerhand" is opgelegd. De belasting voor de ongebouwde eigen dommen moet van 3 op 6 pet. gebracht worden en voor de bebouwde van 5 op 10 pet. Dit betekent een meeropbrengst van ca. 6000 gulden per jaar. Dit nam echter niet weg dat de burgemeester sprak van een dwangmaatregel. Noord gedwongen moest de raad dan ook een verordening op de heffing en invorde ring van de wegbelasting vaststellen. Wat de kapitaalsdienst betreft is er CADAND. Een ongeluk, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben, geschiedde gistermiddag omstreeks drie uur op het kruispunt bij Potjes. Een personenwagen, bestuurd door de heer G. uit Rotterdam, naderde uit de rich ting Zuidzande. Uit de richting Sluis kwam een personenwagen, waarin een echtpaar uit de Belgische plaats Won- dergem. De heer H., die in deze laat ste auto achter het stuur zat, verleende geen voorrang en een botsing volgde. De Belgische auto belandde in een langs de weg gelegen sloot. Omwonen den snelden toe. Mevrouw H. had zich tijdig uit de auto, voordat deze in het water dook, in veiligheid weten te stel len, maar haar echtgenoot bevond zich nog in de wagen. Hij zat tot zijn hals toe in het water, toen de omstanders hem via een portierraam uit zijn neteli ge toestand op het droge wisten te trek ken. Het Belgische echtpaar liep overi gens geen verwondingen op. De mate riële schade was groot. MIDDELBURG Uit het overzicht van de maand november van de Nuts spaarbank te Middelburg blijkt dat het totaaltegoed gestegen is van 16.548.644,89 aan het begin van de maand tot 16.706.825,13 aan het einde van de maand. In dit tijdvak werd 822.718,99 ingelegd en 684.533,75 terugbetaald. Bij het kantoor te Middelburg was het totaalbedrag aan het be gin van de maand 14.031.957,99 en aan het eind 14.150.107,24. In dit tijdvak werd 697.594,17 ingelegd en 579.444,92 terugbetaald. Te Oostburg bedroeg het totaal, begin no vember 2.483.702,04 en eind november 2.523.930,53. Ingelegd werd 124.822,32 en terug betaald 84,593,83. Te Oostkapelle werd in nr vember 7.847,73 ingelegd en 3.236.44 terugb taald, Bij het ag^itschap Kruiningen was h totaalbedrag aan het begin van de maa 32.984,86 en aan het einde 32.787,36. De inl bedroeg 302,50 en de terugbetaling 500. I het schoolsparen was het tegoed aan het b' gin van november 59.178.52 en eind noverr ber 58.454,71, waarbij 2.242,66 ingelegd wei en 2.906,47 terugbetaald. Er werden te Mi: delburg acht babyboekjes afgegeven en t Oostburg vijf. Eind november waren er 155? spaarbusjes in omloop hetgeen een stijging van zeven betekent. TERNEUZEN. In hotel Des Pays Bas te Terneuzen werd de jaarlijkse vergadering gehouden van het Wit Gele Kruis in Zeeland. De voorzitter, de heer J. van Dongen, herdacht m zijn inlei ding de onlangs overleden pastoor Jos van Campen, die op deze provinciale vergadering geïnstalleerd zou zijn als geestelijk adviseur. Het afgelopen jaar is het ledental slechts met 64 toegeno men en gekomen van 15238 op 15302. Zeeland heeft het hoog-ste aantal aange sloten r.k. gezinnen (87,9 pet.). Verheu gend. aldus de heer Van Dongen, dat de subsidies van rijk en gemeente de laat ste tien jaren belangrijk zijn toegeno men. Dr. Pulles wees erop dat het door goe de samenwerking mogelijk moet zijn het ledental op te voeren. Het g-oed sa mengaan van wijkzusters en het dage lijks bestuur is tiiervoor een eerste ver eiste. Het voorstel dat Terneuzen een centraal punt moet worden, waar een leidster-docente met een assistente alles ■kunnen regelen voor de kraamverzorg sters, werd aangenomen nadat dr. v. d. Borg zich ervoor had uitgesproken. Als bestuursleden werden herkozen de heren J. van Dongen, P. H. Andriessen, G. Vlos en als toegevoegde bestuursleden de heren C. J. van Hotegem, J. van Lierop en J. Puylaert. Pastoor Preyers van St. Jansteen, die veie jaren geeste lijk adviseur van het Wit Gele Kruis is geweest, nam, gezien zijn hoge leeftijd, afscheid. Voor de vele dien-sten die hij de vereniging heeft bewezen werd hem dank gebracht en daar de vereniging geen erelidmaatschap kent werd pastoor Preyers benoemd tot ereli-d titulair van het bestuur. ZOUTELANiDE De drie jeugdclubs van Zoutelande vierden gezamenlijk hun jaarfeest. Dit jaar werd door deze drie 'erenigingen 159,36 gulden bijeenge- racht en door „Martha" waren '56 aten verkocht voor de Zeeuwse Blinden- 'e mondorgelclub verleende medewer king aan deze avond. Verder konden de :anwezigen genieten van gedichten-, lantomime en toneelstukjes. De dagslui- Wouters. De collecte, bestemd voor de actie Toltèn, voor Chili, bracht 68 63 ting werd verzorgd door de heer K. gulden op. GOES. De buurtvereniging van de Scheldestraat bezorgde de ouden van dagen uit Goes in Slot Ostende enkele plezierige uurtjes met het opvoeren van de klucht in drie bedrijven „Het hing in de lucht" van Bert Peets. Het initia tief ging uit van de heer J. van den Driest, die zijn pas vernieuwde grote zaal belangeloos ter beschikking stelde, en de buurtvereniging samen. Er ont staan vele komische verwikkelingen wanneer Nick en Emmy Groenendaal, die in het geheim getrouwd zijn, de schijn moeten ophouden dat ze niet ge trouwd zijn en allebei hard studeren en respectievelijk in het gezelschap van een vriend en vriendin in pension zijn. Het wordt echter pas moeilijk als de oom en de tante op bezoek komen. Het bedrog komt natuurlijk uit, maar het slot i-s goed. Nick en Emmy worden niet onterfd, zoals gedreigd was, de tante en de oom trouwen samen en ook 'net dienstmeisje komt aan de man. Voor het echter zover was waren er heel wat vrolijke en alwaze din-gen ge beurd, zodat alle aanwezigen voldaan •naar huis gingen BERGEN OP ZOOM. Maan dagmiddag werd op de protestant se begraafplaats het stoffelijk over schot van wijlen dokter P. de Jonge, in leven oud directeur-ge neesheer van de inrichting Vrede rust in Bergen op Zoom aan de schoot der aarde toevertrouwd. Omstreeks een uur vertrok de stoet vanaf het sterfhuis aan de Zuid Zijde Zoom waar ds. A. G. v.d. Stoel een rouwdienst voor de fa milie had gehouden. Op verzoek van a!e familie waren er geen bloemen gestuurd. Toen de stoet op de begraafplaats arriveerde waren ■hier reeds tal van belangstellenden sa mengekomen om de laatste eer te be wijzen. Wij merkten o.rn. op de heer A. de Lanige, secretaris, en mr. J. Thie- len, 2de secretaris van het hoofdbestuur van de Ver. tot chr. verzorging van •geestes- en zenuwzieken in de provincie Zeeland, uit Goes, dokter C. Dekker, directeur-geneesheer van de inrichting Bloemenidaal en Loosaluinen, dokter W. K. Dikland, oud-directeur-geneesheer en -dr. M. van Beek, de huidige directeur- -geneesheer van de inrichting Vrede- Tust, ds. J. F. v. d. Berg, de geeste lijke verzorger van de inrichting en tal van hoofden van dien-st, voorts vele verplegers (-sters) en oud-verplegers (-sters) der inrichting en belangstellen den. Bij de groeve werd allereerst het woord gevoerd door de heer A. de Lan ge, namens het bestuur van Vrederust. Nadat hij de familie zijn deelne ming had betuigd, memoreerde hij dat het bestuur met diepe ontsteltenis kennis had genomen van het overlij den van dlokter De Jonge. Hij sprak een woord van deelneming en oprechte waardering. Met grote toewijding heeft de overledene het vele werk op de in richting Vrederust verricht en een groot deel van zijn leven voor Vrede rust gegeven. Hij typeerde de grote trouw en toewijding, waarbij de over ledene niets ontzag en alles over had voor de patiënten. Behalve het werk dat hij gedaan heeft, heeft hij de lei ding gehad van het buitenwerk voor de herstellende patiënten buiten de inrichting. „Wij wensen dat u van God de kracht en troost zal. worden gegeven voor dit grote verlies", bes-loot hij. „Vele patiën- Van onze Haagse redactie DEN HAAG Nonsens, dat zijn geen straffen, zei de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst gisteren over de vonnissen van de Middelburgse recht bank tegen drie mannen uit Zeeuws- Vlaanderen. die werden verdacht van botersmokkel. De straffen die de rechtbank had op gelegd (twee mannen kregen zes weken gevangenisstraf en de derde een maand voorwaardelijk met vijfhonderd gulden boete) vond de procureur-generaal veel te laag. Hij eiste een half jaar gevan genisstraf tegen P. J. A. uit Hulst en A. A. G. en A. J. S. uit Axel. De botersmokkel vertroebelt de betrek kingen tussen de landen van de Benelux, zei mr. baron Van Voorst tot Voorst in zijn requisitoor. België heeft al ernstige beschuldigingen tegen Nederland geuit en dat doet de verhouding tussen beide landen geen goed. De mannen uit Zeeuws-Vlaanderen wa ren het evenmin eens met het Middel burgse vonnis, al kwamen zij dan tot een andere conclusie dan de procureur-gene raal. Op die manier, zeiden ze, kan geen enkele bonafide boterhandelaar in onze streken nog boter vervoeren. Twee verdachten waren betrapt door achterdochtige douane-ambtenaren, die hadden gezien dat zij vijftienhonderd kilo boter naar een opslagplaats brachten en daar alle merken en nummers van de pakken verwijderden. Een verdediger voerde aan: Zoiets kan in een smokkelgebied als Zeeuws-Vlaan deren verdacht worden genoemd, maar er zijn dan nog geen gronden om poging tot smokkel ten laste te leggen.. De president en de procureur-generaal bleven achterdochtig. De boteromzetten in Zeeuws-Vlaanderen zijn de eerste maanden van het jaar meer dan verder- tigvoudigd. Dat komt heus niet door de pakjes boter die Belgische toeristen ko pen, zei de procureur-generaal. Iten en hun familie zullen met grote Idankbaarheid aan de overledene terug denken." D-s. A. G. v. d. Stoel schetste het le ven en werk van de overledene en he lsloot met het gezamenlijk bidden vam Ihet „Onze Vader". Nadat de kist met |het stoffelijk overschot langzaam in de Igroeve was gezakt en de naaste familie leden bloemen in de groeve hadden ge- Istrooid, dankte de oudste zoon, de heer IW. de Jonge, namens de familie voor (de laatste eer aan zijn vader bewezen en verlieten allen d'iep onder de indruk ide begraafplaats. Raad verleende medewerking YERSEKE. De gemeenteraad heeft gisteravond zonder hoofdelijke stem ming besloten in principe medewerking te verlenen tot stichting van een nieuwe christelijke ulo-school in het uitbrei dingsplan, zulks op grond van artikel 72 l.o. De chr. ulo-school (gesticht in 1947 en begonnen met 36 leerlingen) is in de loop der jaren uit zijn jasje ge groeid. Boven verwachting overigens. De school telt momenteel 180 leerlingen en onlangs is een zesde leerkracht be noemd. Het ulo-onderwijs wordt gege ven in de oude openbare lagere school aan de Vierstraat. Dit gebouw is veel te klein. Uitbreiding van het boven staande gebouw bleek niet mogelijk, bijtrekking van de gymnastiekzaal gaf ook niet de gewenste oplossing, er bleef niets anders over dan het plan tot nieuwbouw. Burgemeester A. C. Willemsen vertel de, dat de onstuimige groei van de school niet was te voorzien en dat deze school beslist in een behoefte voorziet. Wel meende burgemeester dat de ge meente met inwilliging van het ver zoek voor zware financiële lasten komt maar desondanks op het standpunt staat, dat het verzoek alleszins redelijk is. De heer C. Pekaar (soc.) zeide ge schrokken te zijn van het verzoek, hoe wel hij er sympathiek tegenover stond. Met name was hij bang voor de finan ciële consequenties van de gemeente. Voorts vroeg hij zich af of er voldoen de rekening is gehouden met de geboor- tetop, die nu het ulo-onderwijs heeft be reikt en over enkele jaren de school weer verlaat. De heer J. Koster (sgp) betwijfelde of alle mogelijkheden tot uitbreiding wel voldoende uitgebuit zijn. Hij dacht in dit verband aan de sloop van twee huizen aan de westelijke zijde van de school. Maar ook dat bleek geen verantwoorde oplossing. Raad Hontenisse Hogere hondenbelasting en reinigingsrecht HONTENISSE. De raad heeft gis teravond aanvaard de voorstellen tot verhoging van het reinigingsrecht van 10 gulden tot 12,50 gulden, de aanslag van rioolaansluitin-g van 5 op 7,50 gul den en de hondenbelasting voor le klas honden van 10 op 15 gulden. Daardoor kan de begroting 1961, gewone dienst, sluitend gemaakt worden met een post onvoorzien, van 7500 gulden. De kapi taals-dienst geeft een nadelig saldo te zien van 360.120 gulden. De adviescommissie Woonruimtewet werd herbenoemd en tot lid van het ge combineerd armbestuur werd gekozen de heer P. A. Vereecken. Tot verte genwoordigers in de waterleidingmaat schappij Zeeuwsch-Vlaanderen werden- gekozen burgemeester Van Hotechern en secretaris de heer Verstroeten. aan ontvangsten een bedrag van 3.402.453,76 en aan uitgaven van 3.790.410,52, een nadelig slot dus van 387.956,76. Als kapitaalsla-sten heeft de gemeente de volgende wensen op de lijst staan: saneringsplan Polen 125.000, aanleg straten 71.000, aanleg riolering 60.000, bouw gymnastieklokaal ƒ41.000, her bouw toren 425.000, parkeerterrein bij hervormde kerk 41.000. Overigens is het vrijwel uitgesloten, dat al deze wer ken in het begrotingsjaar uitgevoerd kunnen worden. B. en W. kregen voor hun activiteiten veel lof toegezwaaid. Vooral de heer J. C. Sinke (a.r.) was gul met zijn erken telijkheid aan het adres van het colle ge. In zijn korte beschouwing verklaar de de heer Sinke dat de nabije toe komst van de gemeente er rooskleurig uitziet. „Het gaat goed in de bedrijven, de export van oesters en mosselen heeft een ongekende hoogte bereikt. Yerseke is een welvarend dorp". De verdere toekomst zag de heer Sinke pessimis tisch in. Hij zette enkele grote vraag tekens achter het verre verschiet voor de gemeente. Bouwvolume De heer C. Pekaar (soc) stelde met nadruk, dat de verhoging van de weg en straatbelasting niet uit de raad is voortgekomen. Ook merkte hij op dat in de gemeente bijna volledige werkge legenheid aanwezig is. Hij deed een be roep op B. en W. om te trachten meer bouwvolume te krijgen. Intussen had hij ontdekt, dat de begroting een getrouwe kopie is van de voorgaande. De heer Koster had het in zijn alge mene beschouwing over een voorlopige begroting. De opbrengst uit de verhoog de straatbelasting zag de heer Koster graag besteed aan de verbetering van de desolate toestand der straten. Hij vond het teleurstellend dat dit niet ge beurt en dat nu reeds 1000 gulden is uitgetrokken voor „Zeeland presen teert" keurde de heer Koster af. Te leurstellend is ook, aldus spreker, de trage gang van zaken tot het verkrijgen van bouwrijpe grond voor woningbouw in de vrije sector. De heer Koster uitte zijn misnoegen over de raming van pro memorie van de twee belangrijkste ob jecten de havenplannen en het indus trieterrein. „Het ontbreken van deze objecten schaadt de gemeente". In zijn antwoord deelde de burge meester mede, dat over het bouwvolume weer een brief is uitgegaan naar Ged. Staten. Voor de opruiming van barakken en de sanering van Polen hebben wij niets extra's gekregen. Aan de behoefte van woningen is nog niets tegemoetge komen. De burgemeester meende dat in dezen Yerseke achterblijft bij andere ge meenten. En voorts zei hij dat wellicht in de volgende vergadering voorstellen inzake de havenplannen aan de orde ko men. Onmiddellijk na de goedkeuring van de begroting werden reeds een eerste en tweede wijziging vastgesteld. Coöp. Aankoopver. Sch. D. ZIERIKZEE. In de bovenzaal van het Huis van Nassau hield de Coöpe ratieve Aankoopverer-iging Schouwen Duiveland gisteravond haar jaarlijkse algemene vergadering, o.l.v. de voorzit ter de heer J. v. d. Stolpe. Uit de re kening en verantwoording over het boekjaar 1959 en 1960 bleek dat de ver eniging in totaal ruim 23000 ton aan goederen had omgezet tot een geldbe drag van 5 miljoen, gulden. Vooral de omzet van meststokken was behoorlijk gestegen. Over het algemeen waren de bedrijfsresultaten over het afgelopen boekjaar zeer gunstig. De heren T. Pelft te Zienkzee, P. L. Krepel te Bruinisse en H. J. v. d. Zande te Oos- terland werden als bestuursleden her kozen. Tot plaatsvervangend lid in, de com missie van toezicht werd gekozen de heer A. F. Sehroof te Oosterland. Een perceel van ca. 180 vierkante meter werd verkocht aan de V.Z. voor een prijs van 6 gulden per vierkante me- ter. In verband met het ontbreken van cte nodige opslagruimte werd besloten over te gaan tot de bouw van een zo genaamde platte silo met een capaci teit van 2000 ton. Voor de bouw hier van is een bedrag van 275.000 gulden geraamd. Aan. het eind van de vergadering was er gelegenheid vragen te stellen over het luchtsproeien dat het afgelopen sei zoen op Schouwen Duiveland werd toe gepast. Hiertoe waren de heer Mast boom, van Mastboom's Vliegtuigenbe- drijf te Rotterdam en een der vliegers aanwezig. DOMBURG. Door de zuidwester stormen van de laatste weken is het strand nogal afgenomen. Als gevolg hiervan zijn op verschillende plaatsen bij laag water souvenirs uit de laatste wereldoorlog gevonden. In de afgelopen weken heeft de mijnopruimingsdienst ter plaatse een Franse en een Ameri kaanse bom tot ontploffing gebracht. Gisteren werd een onderdeel van een V 1 verwijderd. Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3