KASJBA BLOEDWRAAK OP EUROPEANEN FRANSE LEGER SLUIT TOEGANG HERMETISCH Af Verenigde Naties wegens sneeuw gesloten R.R.R. BfifE Nftif! De Gaulle Dodelijke lift van oude man reis af na ha Twee pools stopgezet Ontploffing in negerschool Anti-Franse rel in Amsterdam Gevecht op schip van K.P.M. I ITALIË VERSLAAT AMERIKA De Bilt: Kalm Het weer overal GEZOCHTCOMMANDANT AUSCHWITZ Nieuwbouw Hoogovens voor 300 miljoen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND „SCHIJNSUCCESSEN GEVAARLIJK VOOR VAKBEWEGING" Vrachtwagen in vaart Heilige oorlog Andere koers Greep verloren Uniek gevecht om Davis-beker Parijse beurs daalt kalm VROEGE STORM EIST VELE DODEN SNEL BESLUIT Ook draad Meer produktie SPOOKSTAD AUTO VLOOG IN BRAND Jongeman zat klem en verbrandde Samenspel. Directeur: JACQ DE SMIT; Cliefred.: G. 3. BREUKER Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. Postbus 4, u-iro 116666. telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366 Bijkantoren: .Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24. Temeuzen, N.euwstraat 38. tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4730 Dinsdag 13 december 1960 POLITIE VERMOEDT OPLICHTING Franse troepen drommen samen aan het begin van de nauwe straatjes van de Kasjba. Zij hebben de gehele mo hammedaanse wijk afgezet, maar drin gen er niet binnen, omdat hun ver schijning daar ongetwijfeld een nieuw bloedbad zal veroorzaken. (Telefoto) Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Na een dag van eindeloos heen en weer praten is er voorlopig een eind gekomen aan de activiteiten van de Belgische Lotto, geleid door de heer De Zeeuw uit Breskens. Bij twee andere pools heeft de Haarlemse politie verdenking dat oplichting in het spel is. De organisatoren van de Belgische Lotto hebben na overleg mH; politie en justitie besloten in afwachting van een principiële beslissing van de justitie in Breda, hun zaken voorlopig stop te zetten. De officier van justitie in Breda heeft al een vervolging op gang ge bracht tegen de heer De Zeeuw, nadat tegen deze proces-verbaal voor over treding van de loterijwet was opge maakt door de rijkspolitie van Zeven bergen. De heer De Zeeuw had alle voor de pool benodigde formulieren normaal uit België de grens overgebracht bijWern- hout Tijdens een oponthoud in Etten is hij door de rijkspolitie daar onder vraagd. Het proces-verbaal is inmid dels bij de officier van justitie te Breda gedeponeerd. In afwachting van de gerechtelijke be handeling zijn de formulieren voorzo ver ze te achterhalen waren de pool had al een organisatie in elf districten met 25 000 depothouders in Nederland opgebouwd bij de politie opgeslagen. Bekeurd Zes Haarlemmers, agenten van de Con tinental pool en Contilotto, zijn door de politie bekeurd. Uit het onderzoek zijn sterke aanwijzingen gebleken dat deelnemers aan de pools worden op gelicht, aldus de politie. Iedere week wordt een prijs van 150,000 gulden toegezegd, maar slechts één maal zou er duizend gulden zijn uit betaald Op de formulieren van de Continental pool kunnen de deelnemers de uitslagen van Britse en Nederlandse voetbalwedstrijden raden. Een van de bekeurden is hoofdagent van de organisatie, de andere vijf ,zijn agenten. Een onbekende haalde bij de hoofdagent de formulieren en het geld op. De agenten moesten echter alles naar iemand in Rijswijk sturen, die het afdroeg aan een hem onbekende man die hij ontmoette in Amsterdamse cafés. DEN HAAG. Men kan allerlei re deneringen opzetten die het openbreken van c.a.o.'s moeten rechtvaardigen, maar onzes inziens kan men in deze tijd waarin de reële koopkracht in een jaar tijds met negen procent is gestegen, van een dwingende noodzaak daartoe niet spreken. Met dez» uitspraak distancieerde de heer C. van Baren jr. zich gisteren als voorzitter van de Christelijke bedrijfs groepen centrale duidelijk van het offici ële standpunt van het Christelijke Natio naal Vakverbond. Hij opende in Den Haag de vergadering van de vereni gingsraad. Wat wij moeilijk verstaan is, dat men in de metaalsector blijkbaar niet heeft begrepen dat wanneer in de sec tor door de regering toestemming zou worden gegeven tot openbreken, dit re percussies moet hebben voor andere be drijfssectoren. Het gevaar van een infla- tore ontwikkeling, waarbij de arbeiders altijd het eerst het kind van de reke ning zijn, ligt dan voor de deur, aldus de heer Van Baren. Hij meende dat de vakbeweging zich moet hoeden voor het behalen van schijnsuccessen, die in de praktijk geen enkele reële betekenis hebben. Van onze correspondent ZEVENHUIZEN Een oude en een jonge man zijn gistermiddag in de ringvaart bij Zevenhuizen verdronken in de te water geraakte auto, waarin zij zaten. De jonge man was de be stuurder van de auto, de 23-jarige J. Knoop uit Moordrecht. De oude man was de tachtigjarige J. van der Wel uit Zevenhuizen. Hij was lopend op weg naar huis toen naast hem een vrachtwagen stopte en de chauffeur hem vroeg mee te rijden. De vriendelijk aangeboden rit eindigde abrupt na honderd meter. Chauffeur Knoop was met een vracht wagen van zijn werkgever, landbouw- smederij Visser te Zevenhuizen, van Moerkapelle op weg naar Zevenhuizen. Bij hem zat de ongeveer 55-jarige loon- dorser K. Heykoop uit die plaats. Even voor de ophaalbrug over de ringvaart stopte Knoop om de heer Van der Wel op te nemen. De vlakbij wo nende mevrouw J. Van Kralingen-Koste res, bij haar huis met de was in de weer, zag dat. Een ogenblik later zag zij de vrachtwagen van de weg af schieten, de ringvaart in. In haar zenuwachtigheid rende mevrouw Van Kralingen eerst haar huis in om de was binnen te zetten. Daarna ging zij naar de vrachtwagen kijken. Toen zij er bij kwam, klom de heer Heykoop juist de wal op. Te hulp ge roepen omwonenden hebben de heer Van der Wei uit de auto gehaald. Hij was toen al dood. De bestuurder van de auto kon niet uit de cabine worden gehaald omdat hij met zijn voeten bekneld zat. Hij is daar door ook verdronken. ATLANTA (Reuter). Onbekenden hebben gisterochtend met dynamiet een aanslag gepleegd op een lagere school voor negerkinderen in Atlanta in de Amerikaanse staat Georgia. De school, die gelukkig nog verlaten was, werd flink beschadigd. Ook van de aangrenzende huizen in de negerwijk waarin de school stond, sneuvelden vele ruiten. Naar men aan neemt werden de staven dynamiet uit een passerende auto geworpen. Op d'e ontploffing volgden enkele uren later betogingen van blanke voorstan ders van de rassenscheiding en tegen betogingen van negers, die overigens al le vreedzaam verliepen. Al enkele weken geleden zijn de ne gers m Atlanta acties begonnen voor de opheffing van de rassenscheiding in de stedelijke eetgelegenheden. 7! Eigen nieuwsdienst ALGIERS Een brandende begeerte naar bloedige wraak verteert sinds het bloedbad van zondag de bewoners van de Kasjba, de mohammedaanse wijk van Algiers. Vol gens de officiële cijfers, die ongetwijfeld aan de lage kant zijn omdat de mohammedanen hun doden mee hebben ge nomen, zijn er zondag en maandag in Or an en Algiers in totaal bijna honderd mensen omgekomen, van wie zes Fransen. Het aantal gewonden overschrijdt de vijftienhon derd. Het is gisteren iets minder bloedig toegegaan, maar niettemin zijn er bij heftige gevechten enkele tientallen doden onder de mohammedaanse bevolking gevallen. Generaal de Gaulle, die, naar officieel is verklaard, diep onder de indruk is, heeft zijn rondreis bekort om in Parijs zijn plannen voor een zo spoedig mogelijke oplossing van het Algerijnse vraagstuk te voltooien. Aan een ooggetuigeverslag van de gebeurtenissen van gisteren in Al giers ontlenen wij het volgende re laas: De meer dan vierhonderdduizend Europese inwoners van Algiers zaten gisteravond op een vulkaan die op het punt stond uit te barsten. Zo mag men de toestand in de Algerijn se hoofdstad kenschetsen. De vul kaan is de Kasjba, de woonwijk van de mohammedanen, de Algerijnse burgers van de stad. In de Kasjba leeft een brandend verlangen naar wraak. Met het uur steeg gisteren de spanning in de nauwe, kronkelen de straatjes van de wijk der Algerij nen. Als sardientjes in een blik wonen de Algerijnen, ongeveer honderddui zend, in Algiers Kasjba. De stemming die er heerste gisteren, kwam die van een heilige oorlog tegen de trouweloze Europeanen gevaarlijk dicht nabij. Elke toegang tot de mohammedaanse woonwijk van Algiers was gisteren met prikkeldraadversperringen zorgvuldig door het Franse leger afgegrendeld. Bij de ingangen van de trapstraatj es ston den indrukwekkende aantallen gen darmes en politie op wacht. Het geschut van pantserauto's was op de Kasjba gericht. Ergens in het centrum van de wijk staat een kleine synagoge, de enige in de Kasjba, voor de kleine joodse bevol king, die er temidden van de Arabie ren woont. Zondagavond is dit bedehuis door een bende wild geworden mohammedanen geplunderd. Buiten op straat lagen de kapotgesmeten meubels van de syna goge. Een handjevol joden, zo vertelden de Algerijnen, hadden hun kerkgebouw met pistolen trachten te verdedigen. Zij beschouwen zich als goede Fransen. Dit was hun beloning. Van alle kanten kwamen de Algerij nen gisteren aandragen met portretten van Ferhat Abbas. Overal wapperde de groen-witte vlag van de nationalisten. Vrouwen gilden een vreselijk geluid, schril en hoog van toon. Dat is de tra ditionele aanmoediging voor hun man nen. Niet langer weerklonk uit de kelen van de Algerijnen: Algerije is Alge rijns. Gisteren was de leuze: Algerije is Mohammedaans. Een kenmerkende koerswijziging, die tekenend is voor het gevaar dat de Europese inwoners van Algiers bedreigt. Haat, haat, haat. iets anders ontmoet men niet in de kasjba van Algiers. Voor al tegen de keiharde parachutisten van het Franse leger, die niemand en niets ontzien als zij een ondracht uitvoeren. Zij worden door de Algerijnen verant woordelijk gesteld voor het bloedbad in Belcourt. Maar ook de miljoenen Europeanen die in Algerije wonen peldt de haat van de mohammedanen. Morgen gaan we onze doden begraven", verzekerden ze gisteren. „Dan zul je nog eens zien wat we kunnen". Het werd gisteren duidelijk dat de Franse strijdkrachten hun greep on de mohammedaanse woonwijken volledig hebben verloren. Ze kunnen ze afgren delen, meer niet. Alleen ten koste van stromen bloed kunnen ze er de macht weer in handen krijgen. De politie en de burgerlijke autori teiten zijn woedend op het leger om dat er zondag parachutisten in de strijd werden geworpen. Ook van die kant krijgen de para's de schuld van de lange verlieslijst Maar het leger houdt vol: hadden zij niet zo krachtig ingegrepen, dan zou er in de Europese wijken van Algiers ook een verschrikkelijk bloed bad zijn aangericht. Op het ogenblik zijn de parachutisten alleen nog in de buitenwijken van de stad geconcentreerd. Ook daar ging het gisteren heet toe. Vlak bij Maison Carrée vielen gisteren 25 mensen dode- AMSTERDAM Dc Amster damse politie heeft gisteravond op de Weteringschans hardhandig met de gummiknuppels moeten in grijpen toen een groep van onge veer 150 leden van communistische jongerenorganisaties een protest optocht naar het Franse consulaat trachtte te houden. Het was duidelijk een georgani seerde demonstratie. De communis ten droegen borden mee, met op schriften als: „Weg met de kolo niale oorlog" en „Alle Fransen zijn moordenaars". Nadat een eerste poging -van de politie om de demonstranten met enige klem uiteen te drijven was mislukt, kwam het tot een onover zichtelijk handgemeen. Er sneu velden nogal wat politiepetten en enkele langs de weg staande rij wielen werden als projectielen ge bruikt. Nadat er stevige klappen met de wapenstok waren gevallen, gingen de communisten morrend huns weegs. Twee jongemannen, die kennelijk de leiding van de politieke optocht hadden gevoerd, werden in de kraag gegrepen. BRISBANE (A.P.) Twee officie ren en twee matrozen van het Neder landse vrachtschip Sigli zijn in Austra lië gewond geraakt in een vechtpartij met Chinese bemanningsleden. Door overboord te springen in de rivier de Brisbane onttrokken zich zes andere opvarenden van dit bijna 2300 ton me tende schip van de KPM aan mishan deling. De Chinezen zaten hen achter na met koevoeten en scheppen. Na in grijpen van de politie keerde de rust terug. PERTH Voor het eerst sedert 1937 zal de eindstrijd om de Davis-cup niet gaan tussen de tennisploegen van Australië en Amerika. In een heroïsche strijd is Italië er namelijk in geslaagd Amerika in de interzone-finale te verslaan, ondanks het feit dat de Amerikanen op de eer ste dag een voorsprong van 20 had den genomen. Voor een verslag van het dramatische gevecht tussen Amerika en Italië, zie pagina 9. PARIJS (Reuter). De aandelen van Algerijnse maatschappijen en van olie-ondernemingen, die hun werkter rein in de Sahara hebben, zijn gisteren op de Parijse effectenbeurs met vijf tot tien proeent in koers gedaald. An dere Franse aandelen volgden dit voor beeld, maar in aanzienlijk mindere mate. Er is echter geen paniekver koop ontstaan. De handel verliep kalm Onversaagd begeeft de zeventigjarige de Gaulle zich keer op keer te mid den van de bevolking van de steden en dorpen van het Algerijnse platte land. Zijn moed maakt op vriend en vijand diepe indruk, maar zelfs zijn heldhaftig optreden kan de indruk niet uitwissen die het bloedbad van Algiers heeft gemaakt. (Telefoto) lijk getroffen op straat neer bij een hevig vuurgevecht. Pas gisteren bleek op welk een enor me schaal er zondag is geplunderd en brand gesticht. De straten waren be zaaid met wrakken van uitgebrande auto's, met restanten van ijskasten die uit de winkels waren gesleept, met meubels en andere inhoud van wonin gen en zaken. AMSTERDAM. U hebt zich mis dragen tegenover uw schepelingen. Dat was de mening van de raad voor de scheepvaart over een overtreding van schipper K. van der P. van de motor- logger Nicolaas senior. Van der P. was •op 3 maart uitgevaren zonder rubber reddingsboot. De schipper werd een week de be voegdheid om als schipper op zeevis sersvaartuigen te varen, ontnomen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met hier en daar mist en enige neerslag, later ook enige op klaringen. De zelf de temperaturen als gisteren of iets hogere. Zwakke, veranderlijke wind. MIESJE: Maar tot de middag wachten met de boodschappen. 14 december: zon op 8.41, zon onder 16.29; maan op 3.15, maan onder 14.23. FRANKFORT (Reuter) De officier van justitie te Frankfort heeft een beloning van 10.000 m. uitgeloofd voor inlichtingen die kunnen leiden tot de arrestatie van Richard Baer, een officier van de S.S., die in 1944 en 1945 commandant is geweest van de groep concentratiekampen te Auschwitz in Polen, waar miljoenen joden om het leven zijn gebracht.. Baer die pas 49 jaar oud. is, moet nog in leven zijn en zich ergens schuil houden. Twee andere commandanten van Auschwitz zijn in Polen wegens oorlogsmisdaden opgehangen. max. temp. neersl. 7—19 in uur weer wind gr C. in mm Helsinki geh.bew. O 0 0.5 Stockholm regen WNW 3 12 Oslo onbew. NNW —5 0 Kopenhagen h .bew W 0 0 Aberdeen zw.bew. WNW 6 0 Londen zw.be w. NNW 4 1 Amsterdam regen zzw 5 0.1 Brussel geh.bew. zzw 2 0 Luxemburg l.bew. NO 0 0 Parijs l.bew NO 3 0 Bordeaux onbew. N 5 0 Grenoble geh.bew NNW 2 0 Nice onbew. N 14 0 Berlijn onbew. W 0 0 Frankfort geh.bew stil 2 0 München geh.bew. NO 1 0.1 Zürich sneeuw NNO 0 0.1 Genève geh.bew. NO 2 0 Locarno h.bew. O 9 0 Wenen geh.bew. N 4 0 Innsbrück geh.bew. O 1 0.3 Belgrado regen N 6 2 Athene l.bew z 19 3 Rome l.bew. stil 12 0 Ajaccio zw.bew. O 16 0 Madrid zw.bew. stil 5 0 Mallorca geh.bew. NW 12 0 Lissabon geh.bew. N 16 0 WASHINGTON (Reuter/AP) Een ongewoon vroege en hevige sneeuwstorm die zondagochtend be gon en btjna alle oostelijke staten van de V.S. onder een dik pak sneeuw van dertig cm tot twee me ter legde, heeft een kleine twintig mensen het leven gekost en menig verkeersongeluk veroorzaakt. Een miljoen mensen waren doordat ten slotte vrijwel alle verkeer, behalve het ondergrondse, was komen stil te liggen, niet in staat naar hun werk te gaan en dit gold ook voor het eerst in de geschiedenis voor de Al gemene Vergadering der Verenigde Naties, die evenals een bijeenkomst van de Agendacommissie, moest worden afgelast. Het Witte Huis in de hoofdstad Washington, waar de sneeuw in korte tijd 25 cm hoog lag, en de straten on begaanbaar werden, besloot alle re geringsbureaus te sluiten met uitzon dering van de veiligheidsdiensten. Ook de scholen in vele districten en steden zijn gesloten. De burgers werden per radio gewaarschuwd hun huizen zo weinig mogelijk te verlaten en hun vervoermiddelen niet te gebruiken om ongevallen en strandingen te voorko men. In de grote steden stonden niet temin langs de grote wegen en in de straten honderden auto's bumper aan bumper. Vele wegen op het platteland moesten worden gesloten. Het vlieg verkeer in de oostelijke staten onder vond uren vertraging. Vanuit het zuidwesten komend trok de sneeuwstorm over Pennsylvania, New Jersey, New York en New Eng- Advertentie d.w.z. ROEKEL RUBBER R1NGMATTEN Dat zijn de doelmatigste matten Bestel rechtstreeks aan fabriek U bent in 1 tot 6 dagen goed be diend. Ze zijn verkrijgbaar in elke gewenste maat. Heren Architecten geeft de beno digde maten op aan: RRR - Vraag vrijblijvend prijsopg. Industriepark 61, Wychen (Gld.) Telef. 08894293, na zes uur 568. Sinds je dat wrak van een kar kocht zie ik je helemaal niet meer. Van een onzer redacteuren ROTTERDAM Opvallend vlot na het uitbrengen van het rapport-Van Ber- kum (voorlopig geen hoogovens op Ro zenburg en uitbreiding van de bestaan de bedrijven) hebben de IJmuidense hoogovens nieuwe, grootse uitbrei dingsplannen bekend gemaakt. Zij gaan aanzienlijk veel verder dan in februari 1960 werd aangekondigd: in plaats van de toen geschatte produktievermeerde- ring tot 1,9 miljoen ton ruw staal per jaar te bereiken in 1962 wil men nu in 1963 al drie miljoen ton kunnen ma ken. Oorspronkelijk hielden de hoogovens re kening met investeringen, die vol doende waren tot en met de eindfase, maar nu men in IJmuiden veel verder wil springen, is deze begroting slechts toereikend voor een eerste etappe. Dat wil zeggen, dat het totale bedrag aan investeringen moet worden opgevoerd tot driehonderd miljoen gulden. IIIIIIIIIIIIMIIIIIlIilllllllllll De nieuwbouw omvat: 9 een nieuwe blokwalserij, zodat de produktie van de bestaande walserijen van hoogovens en breedband kan wor den verhoogd en er verder halfproduk- ten voor nieuwe walserijen kunnen worden gemaakt; 9 een nieuwe continu-knuppelwalserij en een staaf- en betonstaalwalserij, die tevens geschikt is voor de aanmaak van een beperkte hoeveelheid wals draad. Deze nieuwe walserijen zullen zo groot worden, dat in de toekomst ook nog andere eindwalserijen hun grondstof hiervan kunnen betrekken; 9 een derde sinterband in de sinterin stallatie, waardoor meer erts van fijn- gegranuleerde kwaliteit kan worden verwerkt. De driehonderd miljoen, die voor deze grootste uitbreidingen nodig zullen zijn, kunnen niet in hun geheel intern wor den gefinancierd. Op het ogenblik wordt echter nog niét overwogen er middelen op lange termijn voor te le nen. land naar Canada. Vooral de steden Baltimore, Boston, Philadelphia en New York zijn zwaar getroffen. Ook het financiële centrum Wall Street kwam in grote moeilijkheden: voor het eerst in 26 jaar moest het beursbestuur de handel een uur opschorten, hetgeen ook gold voor de New Yorkse katoen en wolbeurzen. Het werk in de havens van New York en Boston lag nagenoeg stil. Het zicht bedroeg overal slechts een paar meter. Senator Kennedy, de nieuwe Ameri kaanse president, moest zijn terugreis uit zijn vakantieoord Palm Springs in Florida naar Washington uitstellen tot de storm geluwd is en Herter, de minis ter van buitenlandse zaken, kon niet op tijd naar Parijs vertrekken waar hij de Navo-conferentie zal bijwonen. Even voor het krieken van de dag brak er bovendien boven New York een hevig onweer los en enkele uren later, wanneer New York normaal een spitsuur heeft, leek de stad een spookstad met een witte lijkwade. Van onze correspondent ROOSENDAAL. Machteloos hebben omstanders zondagavond moeten toezien, hoe een jongeman, die met zijn voet klem zat, levend verbrandde in een autobus je, dat bij een botsing in brand was ge vlogen. De mensen poogden de laaiende vlam men met brandblusappavaten en zand te doven, maar konden niets uitrichten. Na- d'at de brandweer het vuur had geblust, werd het dak van de auto opengebroken. Het was al te laat. Jan Landré uitOost Souburg (bij Vlissingen) was dood. De jongeman was één van de acht sup porters van de keurturner Jaap van d'e Sande uit zijn woonplaats. Zij waren naar turnkampioensohappen in Den Haag ge weest. Op de rondweg bij Roozendaal botsten zij tegen een bestelauto, die uit een zijstraat kwam. Het busje kantelde en vloog in brand. Twee inzittenden wer den er uitgeslingerd. Voorbijgangers trokken de vijf and'eren uit de brandende auto. In het geraamde produktieprogramma zijn door deze plannen opmerkelijke verschuivingen tot stand gekomen. In plaats van de geschatte 1,7 miljoen ton ruwijzer denkt IJmuiden over drie jaar 2,15 miljoen ton per jaar te kun nen maken. De produktie van ruwstaal zal in plaats van de geschatte 1.9 mil joen ton oplopen tot 2,45 miljoen ton (waarbij vooral de fabricage van oxy- staal, dit is staal dat door middel van zuurstofinjecties wordt vervaardigd, toeneemt tot ruim 1,5 miljoen ton). Aan staaf- en betonstaal, inclusief wals draad, een voor IJmuiden nieuw pro- dukt dat de hoogovens op Rozenburg hadden willen maken, wordt op een driehonderdduizend ton per jaar gere kend. De luttele dagen, die verstreken zijn tussen de conclusies van het rapport Van Berkum en de indrukwekkende plannen van IJmuiden, laten geen twijfel meer open over een vernuf tig samenspel, dat op een doorge stoken kaart zou kunnen wijzen. Het klopt iets té mooi op elkaardan dat er nog sprake zou kunnen zijn van een toeval. Professor van Berkum zegt met zijn commissie, die door IJmuiden, Heer len (Staatsmijnen) en Alblasserdam Kabelfabriékenis ingesteld: Vijf jaar wachten op Rozenburg en dan nog maar eens bestuderen, maar in die tussentijd de bestaande ijzer en staalfabrieken ïiitbreiden. Is er gedurende het weekeinde in IJmuiden overgewerkt, om de plan nen nog op tijd klaar te krijgen, want hoera, de commissie vond het goed. Neen, IJmuiden heeft al jaren, midde lerwijl de plannen van Rotterdam glimlachend vertragend, in deze richting gedacht, daarbij dankbaar gebruik makend van de ideeën, die in de Staalstudiestichting ter tafel kwamen. De draadindustrie kijkt al een kwart eeuw tegen zulke plannen aan. Er moest een eigen fabriek komen voor haar grondstoffen. Minister Zijlstra gaf die gedachte in zijn ambtspe riode nieuw leven met één oog op Rozenburg gericht. Minister De Po us leek deze gedragslijn over te willen nemen. Is het vreemd, dat Rotterdam zich afvraagt of het ooit zo ver zou zijn gekomen, als de Staalstudiestichting geen wegbereidster geweest was voor IJmuidense hoogovens?

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1