61 doden in verbitterde straatgevechten Leger stroomt naar steden Logger strandt bij beruchte havenmond ngDEMÜ»! wti i Resoluties over Congo Rotterdam is boos en biij Kapitein Jones ving zijn tweede ruimte-capsule De Bilt: Sneeuw GEEN VERVOLGING TEGEN MR. GONSALVES BRAND IN EEN HAAGS PENSION Amerikaans toestel neergeschoten PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Van front weggeroepen Hoop op regen Opzwepende agitatie Dringende oproepen Laatste Met bijlen Straat voor straat RADIO-AMATEUR HELPT IN ACTIE TIEN JAAR LANG VERDUISTEREN Na rapport Van Berkum 16.008ste ZEESCHIP IN ANTWERPEN GESTIKT IN MODDER DOCHTER VAN KERNFYSICUS ZOEK! IHebt u de romance van de Nederlandse kapper, die de dochter schaakte van een bekende Amerikaanse atoomgeleerde, gemist? Jammer! j Schipper Pronk heeft tijdens de red- I ding de jongen steeds naar het achter schip geroepen. Hij is daarmee opge houden toen er geen teken van leven meer kwam van het voorschip. De vader van de jongen, die ook aan boord was, gaf zelf toen ook alle hoop op redding van zijn zoon op. LAATSTE NIEUWS Kritiek GLADHEID EIST SLACHTOFFERS Superieuren verantwoordelijk voor optreden in Baliem-vallei Papoese kok sloeg scheepsofficier dood Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKEB Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4. Uiro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366 By kantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4804, Post bus 16, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224 N-'euwstraat 38, tel. 01150-3189! Zierikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4729 Maandag 12 december 1960 WOEDE REGEERT ALGERIJE Eigen nieuwsdienst ALGIERS. Het streven van generaal de Gaulle naar vrede in Algerije scheen gisteren in bloed te zullen worden gesmoord. Toen de avond viel over Algiers waren daar in de ver- bitterdste gevechten die men er heeft gezien sinds het begin van de Algerijnse opstand, zes jaar geleden, ten minste 61 doden gevallen. Fransen en Algerijnen hadden elkaar letterlijk aan stukken gehakt in een golf van ongekende haat, er was geweldige schade aangericht en hon derden gewonden lagen in de ziekenhuizen. Meer dan 25000 man troepen, waaronder de parachutisten, bevonden zich in de stad om nieu we uitbarstingen van geweld tegen te gaan en duizenden soldaten waren nog op mars. Van het gehele Algerijnse front zijn troepen teruggeroe pen voor dienst in Algiers en de andere grote steden. Overal heerst een uitgaansverbod na acht uur in de avond. De kranten van Algiers hebben een verschijnings verbod gekregen. Op alle uitgaande telegrammen wordt strenge censuur toegepast. Alle vluchten tus sen Algiers en Frankrijk zijn gestaakt. Algiers maakt een crisis door die in omvang en ernst slechts is te vergelijken met die van 1958 welke de Gaulle aan de macht bracht. De straten en pleinen van het grote Algiers lagen gisteravond verlaten in een tropische stortregen. Uit gebrande wrakken van trolleybussen en auto's, stapels puin en bergen glasscherven herinnerden aan de slachting die enkele uren tevoren had plaats gevonden. De autoriteiten konden slechts hopen dat de regen zou bereiken waarin de troepen niet waren geslaagd: de terugkeer verzekeren van de rust. Oproep na oproep werd door Radio-Algiers uitgezonden om kalm te blij ven en de maandag niet te maken tot een herhaling van de bloedige zondag. De officiële cijfers geven 61 doden en een onbekend, maar zeer groot aantal gewonden. De oorzaak is, dat het Algerijnse bevrijdingsfront van de verwarring en de demonstraties van vrijdag en zaterdag gebruik had ge maakt om duizenden van haar mannen vaak nog jongens de stad in te smokkelen. Deze agitatoren zijn erin geslaagd de mohammedaanse bevolking op te zwepen tot een zodanige graad van woede, dat de troepen tot actie moesten overgaan en het vuur openen. Onder de doden bevinden zich dan ook niet minder dan 55 mohammedanen. Vandaar de oproepen tot de inheemse bevolking om zich niet te laten verleiden tot onbekookte aanvallen op Euro peanen. Niemand weet hoeveel manschappen van het bevrijdingsfront zich in de duistere straatjes van de Kasjba schuil houden, maar de Franse autoriteiten realiseren ziGh, dat een herhaling van het bloedbad van gisteren in-elk geval dient te worden vermeden. tie troepen hebben order om te vuren zodra de toestand hun uit de hand dreigt te lopen. Dat was gisteren inderdaad het geval en het heeft maar weinig gescheeld óf de mohammedanen hadden honderden slachtoffers gemaakt onder de Europese bevolking van de stad. Van onze Haagse redactie SCHEVENINGEN. De logger Sch 21 van de Schevening- se rederij Jaczon is in de nacht van za terdag op zondag bij het binnenlopen op het zuidelijke ha venhoofd van de Scheveningse haven gestrand. Dank zij moedige reddingpo gingen van vijf po litiemannen en en kele burgers konden zestien van de ze ventien bemannings leden worden ge red. De zeventien jarige matroos Evert J. M. Spaans is ver moedelijk om het leven gekomen. Het schip is zeer ern stig beschadigd. Het was ongeveer half twee in de nacht toen schipper Jacob Pronk zijn logger door de zwa re branding voor de haven naar binnen wilde varen. Het was laag water en de wind kwam met windkracht zes a zeven uit oostelijke richting, waardoor de ingang van de beruchte havenmond extra gevaarlijk is. Een meter of veer tig zeewaarts van de kop van het zui delijke hoofd liep de logger vast en hij maakte spoedig slag zij. De schipper meldde de stranding aan Radio Scheve- ningen. Korte tijd later waren de red dingboot, de helikop ter van de Marine luchtvaartdienst op Valkenburg en de politie gewaar schuwd. Scheveningers die de Sch 21 verwacht ten en naar de vis serijband luisterden, begrepen al gauw dat de logger hopeloos was vastgelopen en dat de bemanning in gevaar verkeer de. Een van deze luisteraars, de heer A. Groen, ging op zijn brommer naar de haven waar hij tegelijk aankwam met vijf agenten van politie. Dit zestal klom over het hek dat het laatste deel van de pier voor het publiek afsluit en bereikte na een gevaarlijke afdaling de voet van de pier waar een zware branding over de basaltkeien spoelde. Met veel moeite slaagde de bemanning van het schip er in een lijn uit te bren gen. Langs deze lijn wisten ten slotte alle bemanningsleden op één na de vaste wal te bereiken. De redding nam bijna twee uur in be slag omdat nu? en dan hoge golven over het schip heenspoelden, die redders en geredden dreigden weg te sleuren. De reddingboot van Scheveningen was wel uitgevaren maar kon niets uitrich ten door de ongelukkige positie van de logger, die steeds meer slagzij maakte en steeds hoger op de wal raakte. NEW YORK (Reuter) De Veilig heidsraad beraadt zich vandaag over twee ontwerpresoluties over Congo: een van Amerika, Engeland, Argentinië en Italië waarin het Internationale Rode Kruis wordt gevraagd de toestand van arrestanten in geheel Congo te onder zoeken, en één van Rusland waarin de V.N. opdracht krijgen ervoor te zor gen dat ex-premier Loemoemba op vrije voeten wordt gesteld, dat het Congolese parlement weer bijeen kan komen en het Congolese leger wordt ontwapend. Bovendien zou Ceylon vandaag een resolutie indienen waarin men aandringt op vrijlating van alle gevangen Congo lese parlementsleden en op het houden van een ronde-tafelconferentie in Congo, waarbij ook Loemoemba zou moeten aanzitten. Men verwacht echter dat Rus land de westelijke resolutie met een veto zal treffen en zijn eigen resolutie zal moeten intrekken door onvoldoende stemmen. Buiten opdracht Secretaris-generaal Hammarskjoeld zei zaterdag bij de behandeling van de eer ste twee resoluties niet over een vrij lating van Loemoemba te kunnen spré ken daar dit buiten zijn huidige opdracht viel. Het arrestatiebevel was door het Con golese staatshoofd, tevens hoofd van de delegatie bij de V.N., getekend. Ontwape ning van Moboetoe's leger zou eveneens een aantasting zijn van het gezag van het Congolese staatshoofd, die opper bevelhebber van deze strijdkrachten is, aldus de secretaris-generaal. Ook vond hij dat men de Congolezen niet tot een Tonde-tafelconferentie kan dwingen. Op hun beurt waren namelijk de Fran sen bezeten geraakt door razende woede op de Algerijnse bevolking. Het is ge beurd, dat Fransen Algerijnen met bijlen doodhakten nadat eerst het omgekeerde was gebeurd. Toen een algemeen bloed bad dreigde, heeft de legerleiding zich gedwongen gezien alles wat zij aan troe pen ter beschikking had naar Algiers te ontbieden, daarbij zelfs kritieke posten aan het front van troepen ontblotend. Het bleek onvermijdelijk om ook de para chutisten te hulp te roepen. Zes regimen ten kwamen zondag in de loop van de dag in Algiers aan. Vandaag worden nieuwe versterkingen verwacht. Voor het eerst vochten de mohamme danen in Algiers openlijk onder de vlag van het bevrijdingsfront. Zelfs van de moskeeën zag men het groen-wit wappe ren. Dat verklaart voor een deel de woede van de Franse bevolking die ver steld stond over zoveel vermetelheid van het F.L.N. Het verklaart ook de woede waarmee de parachutisten op hun tegen standers zijn losgetrokken. Steeds weer zag men gisteren Franse mannen en vrouwen op de para's toe- rennen en de jongens omhelzen. Honder den winkels en woningen van Fransen in de wijk Belcourt waren door Algerij nen geplunderd. Belcourt heeft derge lijke tonelen nooit eerder beleefd Daar op begonnen de Fransen van hun balkons af op de Algerijnen te schieten met re volvers en windbuksen. Een pakhuis ging in vlammen op. Bijna 2000 parachutisten legden een hecht cordon rond Belcourt toen de rel letjes een gevaarlijk punt hadden bereikt. Om zeven uur gisterochtend rukten ze de wijk binnen. Voor hen uit reed ech ter een konvooi kleine auto's van het Algerijnse bevrijdingsfront, van waar uit op alle auto's van Europeanen werd geschoten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Bij een uitslaande brand in een pension aan de Nieuwe Uitleg zijn gisteren twee mensen gewond geraakt, een man en een vrouw. Zij zijn met brandwonden naar het ziekenhuis in het Westeinde overgebracht. De man was bewusteloos. De brand brak gisterenavond tegen half acht uit doordat op een van de kamers een petroleumkachel omviel. Zon der dat de pensiongasten er veel erg in hadden breidde het vuur zich snel uit. In een paar minuten stonden de hele eerste en tweede etage in vuur en vlam. De meeste gasten konden slechts het vege lijf redden en zagen al hun bagage en bezittingen verloren gaan. Drie van hen slaagden erin langs de reeds brandende trap naar beneden te klimmen. Een meisje vluchtte het dak op en riep van daar om hulp. Een vrouw vluchtte op een balcon en een man hing half uit het raam. De laatste twee liepen brandwonden op. j ROTTERDAM. De zestienjarige radio-amateur Bert Fisser van de Klei weg te Rotterdam heeft gistermiddag zijn bemiddeling aangeboden in een hulpverleningsactie voor bewoners van Fortalica in Brazilië. Op de vijftien-meterband hoorde hij van de Zuidslaaf Radi uit Belgrado een oproep aan alle stations in Europa om een vaccin tegen hondsdolheid. In Fortalica, vertelde Radi via zijn zender YU 1 KG, verkeren meer dan tweehonderd mensen in levensgevaar, Twintig zijn er al overleden. Bert Fisser antwoordde over zijn zen der PAO-PFR dat hij in Nederland om hulp zou vragen. Direct daarna kon de Israëlische amateur Slomo zia zin zender 4x4 MC in Tel Aviv meedelen dat hij een op roep had gericht tot de postkantoren in New York en Rio de Janeiro. Per telex had Slomo al antwoord gekregen; voor het gevraagde serum zou worden ge zorgd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Ruim een ton heeft de Haagse administrateur P.C.W. (57) de afgelopen tien jaar verduisterd ten nadele van een handelsvereniging en een stichting waarvoor hij werkte. De man werd vrijdag door de re cherche aangehouden nadat het be drog door een controle van de hoeken van beide instellingen was ontdekt. In de periode van tien jaar schreef hij geregeld cheques uit voor gefingeer de betalingen. Het geld inde hij zelf. Ook nam hij geld uit de kas dat hij hoekte op fictieve posten. Hoewel de betalingen via een pen ningmeester liepen, duurde het tien jaar voordat men achter deze sim pele methode van verduistering kwam. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De manier, waar op het rapport-Van Berkum over het ijzer- en staalproject op Rozenburg we reldkundig is gemaakt, heeft niet min der dan een schok in Rotterdam ver oorzaakt. De Staalstudiestichting, die reeds jaren met deze zaak bezig is, maar niet bij de studie van de commis sie van prof. Van Berkum is betrokken, heeft het rapport niet ontvangen en de ze handelwijze acht men in Rotterdam bijzonder onbeleefd. De conclusies van het rapport wor den in grote lijnen niet aanvaard, hoe wel er steeds sterker met vreugde ge constateerd wordt, dat Rotterdam nu vrij is elk initiatief om tot stichting van een hoogovenbedrijf over te gaan, in beschouwing te nemen. Vandaag komt de ondernemingsraad van de IJmuidense hoogovens bijeen om bepaalde expansieplannen te be spreken. Eigen nieuwsdienst LOS ANGELES. Het opvangen-in- de-lucht van capsules die zijn uitge stoten door kunstmanen begint voorde vliegers van de luchtbasis Hickham op de Hawaii-eilanden routinewerk te worden. Hetafgelopen weekeinde haalden zij dit kunststukje voor de derd'e maal uit, en de man die het deed, kapitein Gene Jones, bracht daarmee zijn twee de achtereenvolgende berging-in-de- lucht van een kunstmaan-capsule op zijn naam. De capsule die zond'ag werd opge vangen met een grijpapparaat, dat on der aan het vliegtuig van Jones hing, werd op radiografisch bevel van een 'Commandopost op aarde uitgestoten door de woensdag gelanceerde kunst maan Discoverer 18, die toen aan d<e 48ste omwenteling om de aarde bezig ANTWERPEN (ANP). Het 16.000- ste zeeschip van dit jaar is vrijdag Ant werpen binnengelopen, hetgeen een nieuw record voor deze havenstad is. In 1958, toen dit aantal voor het eerst werd bereikt, kwam het 16.000ste schip pas op 24 december binnen. SINT PHILIPSLAND. Het vijfjari ge dochtertje van de familie Van Stien uit Anna-Jacobapolder is zaterdag op de boerderij van haar vader in de modder gestikt. Het kind heeft al spelende een zwaar ijzeren hek omver getrokken. Dat viel over het meisje heen en drukte het vast in de modder. Het kon niet meer over eind komen. Advertentie was en ongeveer twee miljoen kilome ter had afgelegd. Vierde Het was de vierde Amerikaanse kunstmaan-capsule die behouden naar de aarde terugkeerde, en d'e derde die in de lucht werd opgevangen. Een van de vier werd uit zee opgevist. Kapitein Jones viel voor de tweede achtereenvolgende maal door een toe val de eer te beurt. Op 14 november was hij het d'ie de capsule van Disco verer 17 opving als vervanger van de commandant van het vliegtuig dat toen onder zijn bevel stond. Zondag was hij weer invaller, en weer was het met zijn vliegtuig dat de buit werd binnen gehaald. 135 kilo De ongeveer 135 kilo wegende cap sule werd na d'e berging overgebracht naar het Amerikaanse vasteland, waar onderzocht zal worden in hoeverre de levende organismen daarin bescha digd waren door kosmische en andere stralingen in de wereldruimte. De uit slag van dat onderzoek is van groot belang voor de zeven mannen die in opleiding zijn voor de eerste tocht van een Amerikaan in een kunstmaan om de aarde. TOKIO (AP) De communistische strijdorganisatie Pathet Lao zou vol gens radio-Peking bij Paksane in Laos een Amerikaans verkenningstoestel met vier inzittenden hebben neergeschoten. De stoffelijke overschotten waren ge borgen, aldus radio Peking, die niet meedeelde wanneer het toestel was neergeschoten. De Pathet Lao beschul digt de Verenigde Staten ervan de recht se generaal Foemi Nosavan militair te steunen in zijn strijd tegen het leger van de koning. Toen tegen half vier schipper Pronk als laatste van boord was geklommen, ontbrak er nog een lid van de beman ning. De zeventienjarige Evert J. M. Spaans uit Scheveningen was niet langs de lijn van boord gekomen. Het laatst had men hem gezien in het vooronder, dat inmiddels geheel onder water moest staan. Men neemt aan dat matroos Spaans daar is verdronken. De logger is gisteren doormidden ge broken. Het schip is voortdurend in be weging. De golven slaan er steeds over heen. Monotoon galmt de scheepsbel bij iedere beweging van het wrak over de zee. PARIJS President de Gaulle heeft volkomen onverwachts een verandering in zijn reisplan voor vandaag aangebracht. Hij zal Philippeville niet bezoeken, maar naar Biskra gaan. Een reden voor deze verandering is niet opgegeven. De Scheveningse vissersbevolking heeft nogal wat kritiek op het langzame tempo van de overigens moedige redding. Men verbaast zich er over dat aan de kop van het gevaarlijke haven hoofd geen strandreddingsmiddelen voor handen zijn. Yan onze correspondent EMMEN. De door sneeuw en re gen gladde Drentse wegen hebben dit weekeinde twee doden geëist. In Oosterhesselen slipte de accountant G. W., Geurts uit Emm en zaterdag met zijn auto tegen een boom. Hij werd ge dood. In het Emmer Diaoonessenhuis over leed zaterdagavond de 21-jarige mejuf frouw M. Schreurs uit Erica. Zij was met een schedelbasisfractuur opgeno men na een slip- en valpartij met een bromfiets. Het KNMI In De Bilt berichtte gister avond om 23.15 uur Verder toenemende bewolking met la ter kans op enige sneeuw, overgaand in regen. Zwakke tot matige wind, over wegend uit weste lijke richtingen. On geveer dezelfde mid- dagtemperaturen. MIES JE: ErwteiïSocpweer. 13 december: zon op- 8.40, zon on der 16.29 uur. Maan op 2.04, maan on der 13.57 uur. ROTTERDAM De procureur-ge neraal bij het hof van justitie, mr. G. W. von Meyenfeldt, ziet af van vervol ging van de bestuursambtenaar mr. R. Gonsalves. Hij is, zo melden Het Vrije Volk en Het Parool, tot die conclusie gekomen omdat de verantwoordelijk heid voor het optreden bij de pacifi catie van de Baliemvallei, volgens hem meer bij ae resident van Hollan- dia mr. F. J. W. 'Eibrink Jansen en gouverneur Platteel ligt dan bij mr. Gonsalves zelf. In het rapport dat mr. von Meyen feldt over zijn onderzoek naar klachten over het optreden in de Baliemvallei heeft opgesteld, zou hij tevens hebben gead viseerd mr. Gonsalves niet in zijn functie te handhaven. Verder zou hen wensen dat afstand wordt genomen van het be leid van gouverneur Platteel in deze kwestie en dat de positie van justitie en politie op Nieuw-Guinea wordt herzien. Hij zou die wensen zelfs als voorwaarde hebben gesteld voor de hervatting van zijn werk in Hollandia. Mr. von Meyenfelt heeft zijn rapport in gediend bij minister Toxopeus gouver neur Platteel en het hof van justitie te Hollandia. Uit het rapport zou volgens Het Vrije Volk blijken dat mr. von Meyenfeldt zijn onderzoek niet is begonnen naar aan leiding van „soosgeruohten", maar op grond van feitelijke klachten, onder meer van Papoese politiemannen. Het onderzoek naar de twee Inciden ten waarbij drie doden zijn gevallen zou volgens het rapport slechts een keus zijn uit een duidelijk groter aantal gevallen. Evenzo zou het staan met gevallen van mishandeling en van platbranden. De woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken deelde gister avond mee dat er in dit stadium geen enkele aanleiding was voor enig com mentaar van de zijde van het ministerie Staatssecretaris Bot, die is belast met de zaken Nieuw-Guinea betreffende, is op het ogenblik in Nieuw-Guinea. Het ligt voor de hand dat er met het rapport- van Meyenfelt niet-s zal gebeuren voor keert t d6Ze W86k in Nederland terug- Eigen nieuwsdienst i In Weak, in Austra lisch Nieuw-Guinea. is de Papoese kok die daar vorige maand een scheepsoffi- cier van de K.P.M. met een bijl had gedood, vrijgesproken en op vriie voeten gesteld. J De verdediger van de kok voerde aan dat deze uit zelfverdediging had ge" handeld omdat de officier hém met een mes had bedreigd. n u

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1