UITVOERING PROJECT GREVELINGEN DAM NADERT MET RASSE SCHREDEN N.V. WATERLEIDING MIJ. „ZEEUWSCH VLAANDEREN" Binnenkort plonsen de stortstenen weer Aanbesteding is thans spoedig te verwachten FILMS Burgemeester Eekhout sloot 25.000ste huis aan op het Z. Vlaamse waterleidingnet Zaak tegen drie jagers op patrijzen aangehouden Schutsluis met afmetingen Zaterdag 10 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Deze 25.000ste aansluiting betekent een stap op de weg naar de 100% aansluitingen in ons gewest TERNEUZEN WERKZAAMHEDEN ZOMER 1964 BEËINDIGD VASTE VERBINDING: NEVENASPECT Geen rijswerlters.... „Asfaltweg"' Stijgende omzetten Coöperatie Wemeldinge Grondboringen voor studie over brug Oosterschelde FILMAVOND C.M.B. Kantongerecht Middelburg Cadzand had goed toeristenjaar Gestrikt Cilli Wang in Terneuzen Advertentie BRUINISSE. Er begint thans tekening te komen in de uitvoering van het project Grevelingendam. Het ontwerp- hestek van de dam, die de lang verbeide verbinding tus sen Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee tot stand gaat brengen, ,is één dezer dagen ter goedkeuring ingestuurd. De aan besteding zal dus zeer binnen kort kunnen worden verwacht. De afgelopen maanden is bovendien al een begin gemaakt met het treffen van vele voorbereidende maatregelen. Zo zijn onder meer een werkbaven aaangelegd en proeven genomen voor het leggen van de drempel waarop de dam komt te rusten. Proeven die be staan uit het toepassen van nieuwe methoden. Ook de bouwput voor de sluis, die in de ruim zes kilometer lange dam komt, is gereed. OP DIT ogenblik is daar een betonmolen te zien, in vol bedrijf, die de duizend palen produceert nodig om de sluis een goed funda ment te verschaffen. Voor Kerstmis zullen de palen er zijn en 1 janu ari wordt met het heien begonnen. Want eind 1961 moet de sluis klaar zijn en de sluisdeuren geplaatst. De aannemer zal dus alle zeilen bij moeten zetten. Trouwens het wordt een vrij grote sluis: schutlengte 125 meter en doorvaartbreedte 16 meter. Rekening is namelijk gehou den met het varend materieel dat zal worden aangevoerd voor de sluiting van het Brouwershavense Gat en dat van deze sluis gebruik moet maken. Wanneer geen onvoorziene moeilijkhe den komen opdagen zal het gehele pro ject dus ook de weg over de dam in de loop van de zomer van 1964 ge reed zijn. De uitvoering van het werk is in drie stadia te omschrijven. De eerste fase omvat de aanleg van een drie-en-eenhalve kilometer lang midden stuk. Dit dijkvak, dat zal komen te lig gen op de plaat van Oude-Tonge, moet in 1961 zijn voltooid. Terwijl men hier mee bezig is wordt in 1961 tevens de drempel gelegd voor het stuk dam dat komt te liggen in de geul tussen de plaat van Oude-Tonge en Bruinisse. Dit gedeelte, de tweede fase, moet in 1962 gereed zijn. De voorbereidingen voor de derde fase het afsluiten van de geul in de bocht van St. Jakob, de Noor delijke geul dus worden in 1962 ge troffen. In 1963 moet dit laatste stadium worden voltooid waarmede de afsluiting van de Grevelingen dus zijn beslag zal krijgen. En in de nazomer van 1964 zullen de auto's over de dam snorren. DE VASTE verbinding met de Rand stad Holland is echter niet het be langrijkste doel van de aanleg van de Grevelingendam, het is slechts een nevenaspect. De aanleg van de dam heeft een waterloopkundige reden. Het Deltaplan wordt beheerst door enke le primaire dammen. De dammen die' er nog bijkomen, de secondaire, zijn voor de veiligheid van veel min der belang. Want de Grevelingendam moet worden aangelegd om in eer ste instantie de afsluiting van het Brouwershavense Gat mogelijk te ma ken.- Indien een dam wordt gelegd in het Brouwershavense Gat, vóórdat de Gre velingen is afgesloten krijgt het Zijpe een dergelijke reusachtige hoeveelheid water door de nauwe trechter geperst dat dit rampzalige gevolgen gaat krij gen voor de beide oevers. In feite kan het project Grevelingendam dus als een voorbereidend werk worden gezien. Dit neemt natuurlijk niet weg dat de waar de van de verkeersweg, over de Gre velingendam via de Haringvlietbrug naar Rotterdam leidend, nauwelijks te overschatten is. DE LAATSTE maanden is er spra ke van geheimzinnige" activiteiten, o. m. van duikers, langs de oevers van het Zijpe. Het betreft hier onderzoekingen die Rijkswaterstaat instelde naar de func tie van het Zijpe als onderdeel in het geheel van de uit te voeren plannen. Bij de voorbereiding van de aanleg van de dam, dit najaar, vinden er ook ac tiviteiten plaats op een heel ander ter rein, met name op dat van de water bouwkunde. Bij de uitvoering van de Deltawerken is het nodig grote opper vlakten van de zandbodem van de geu len in de sluitgaten tegen uitschuren te beschermen. VAN OUDSHER is hiervoor rijshout gebruikt. Rijshout heeft echter het na deel dat het op de lange duur door de paalworm wordt aangetast. Bovendien sterft het vak van de rijswerker lang zaam uit. De gemiddelde leeftijd van de rijstwerker ligt boven de vijftig jaar. Al jaren is gezocht naar nieuwe ma teriaal om de zanddrempel te bescher men. In de eerste plaats is gedacht aan de kunststoffen nylon en platic. Plastic bleek geen succes te zijn, ter wijl nylon wel voldeed. IN DE GREVELINGEN zijn nu ver schillende proeven met nylonmatten ge nomen. Vier matten, elk 150 meter lang en 17 Vz meter breed, zijn enige tijd ge leden op de bodem gebracht. De mat ten nodig om het zand van de drempel, waarop de caissons zullen worden ge plaatst, op zijn plaats te houden wer den door middel van een rolponton uit gelegd. De matten kunnen ook als zinkstukken worden gebruikt. Opstik- sels aan de matten worden dan met zand gevuld zogenaamde zandwor- sten en de aldus verzwaarde mat wordt als een harmonika onder water uitgetrokken. DE PROEVEN werden een succes evenals die van asfalt onder water. In dat geval wordt een „asfaltweg" onder water aangelegd. Er is gebruik gemaakt van een asfaltschip dat het warme nog vloeibare materiaal door pijpleidingen vanaf de asfaltmolen naar de bodem voerde en het daar door een mondstuk breed uit liet vloeien. Er zijn 5 meter brede banen getrokken zodat een ste- Met de bouw van de schutsluis is reeds begonnen. In het midden van de foto betonpalen die zullen dienen voor de fundering. Geheel links bovenaan is de bouwput te zien waarin nog water staat. vige plaat op het zand is aangebracht. Het soort asfalt dat hiervoor wordt ge bruikt het gietasfalt sluit evenals het nylon echter niet tegen de oever aan. Om deze opening te dichten wil men. thans gebruik maken van. zandas- falt. Zandasfalt is samengesteld uit een mengsel van asfalt en grotendeels zand. Het wordt door onderlossers ter plaatse gestort terwijl de asfaltfabriek zich op de wal bevindt. De resultaten moeten, omdat het niet zeker is of het materiaal op de juiste plaats terecht is gekomen, door duikers worden onder zocht. Of deze proef bevredigend zal verlo- pen is thans nog de vraag. Langzaam en bijna onopgemerkt be gint er echter vaart te komen in het werk san de Grevelingen en de tijd dat er ergens in Zeeland weer stort stenen gezapig in het wrevelig woelen de water zullen plonsen is in een na bij verschiet! Totale oorlog In het Grand-Theater te Goes draait deze keer een film samengestteld uit authentieke opnamen van cameraman nen van de strijdende legers in de tweede wereldoorlog. De film getiteld „Totale oorlog" biedt een verbijsterend beeld van de rauwe werkelijkheid van de oorlog. Het gehele verloop van de tweede wereldoorlog,, de Blitzkrieg, het Oostfront, de invasie is door h<et oog van de camera vastgelegd. Hierdoor is het was nauwelijks te vporkomen wel een enigszins fragmentarisch en ver brokkeld filmjournaal ontstaan. Niette* min toont deze rolprent op overtuigen de wijze wat een ontstellende kracht een misleid maar energiek volk, kon ontwikkelen. Een werkelijkheid, vrese lijker dan de gruwelijkste nachtmerrie. Ontvoerd achter het bamboegordijijn Een atoomformule, uitgevonden door een Zweeds professor die bij een mis lukte proef wordt ontvoerd is het hooidthema van deze film. I Interpol bemoeit zich er mee en weet de formule tenslotte te bemachtigen die om een catastrophe te vermijden vernnietigd wordt. Deze psychologische goed opgebouwde film die de Oosterse sfeer uitstekend raakt draait in Luxor Vlissingen. De dokter van Stalingrad In het Middelburgse Eleotro-theater is de slechte verfilming van een goed boek te zien. De dokter van Stalin grad van de Duitse auteur Hans Gtm- thier Konsalik beeld dee gewetenscon flicten uit van een Duits arts in een Russisch gevangenkamp. Door een gelukte operatie bij een Russisch meisje weet hij de levens van vele van zijn landgenoten te redden. O. E. Hasse en Eva Bartok zijn de hoofdrolspelers in deze trage, te zwaar gedramatiseerde film. WEMELDINGE. De Coöperatieve Zeeuwse Aan- en Verkoopvereniging G. A. te We'meidinge heeft in het boekjaar 1959-1960 een omzet bereikt van 20.213.645 ton met een waarde van 5.511.612,27. Dit blijkt uit het jaarver slag van de coöperatie. Een ruim be drag van 08.108,38 is voor afschrijvin gen aangewend. Aan het voorzienings fonds personeel werd 4000 gulden toege voegd, terwijl via de inventarisatielijst op de voorraad graanzakken een be drag van 4.631,00 werd afgeschreven. Een batig saldo van 30.617,18 blijft over. De fusie van de coöperatieve silover eniging „Zuid-Beveland" werd werke lijkheid. Een belangrijke outillage is hiermee ter beschikking gekomen van de coöperatie. Aan de gang van zaken in de han delsafdelingen werd steeds grote aan dacht geschonken. In het jaarverslag wordt geconcludeerd, dat zowel bij de aankoop als bij de afzet de positie van de vereniging werd verstevigd. De kwantitatieve omzet van de afde ling meststoffen boekte een zeer behoor lijke winst; nochtans bleef het aandeel van de normale kunstmeststoffen zich op het bestaande niveau beiwegen. De omzet was 8.133.483 kg met een waarde van 1.306.667,00. De omzet van vaste brandstoffen nam ook toe, omzet 1.610.610 kg, geldelijk 105.870,24. In de sector veevoeders was de omzet 563.210 kg met een waar de van 204.071,36. Pootgoed: omzet 448.420 kg, geldelijk 154.561,80. Be strijdingsmiddelen ƒ305.185,82; granen, zaden en peulvruchten 8.678.341 kg en 2.073.078,82. Europa bij nacbt In City Middelburg wordt de Frans- Italiaanse film Europa bij nacht vbr- •toond. Regisseur Allesandro Blasetti verfilmde de smakelijkste brokjes amu sement in Europese hoofdsteden als Pa rijs, Londen, Rome, Madrid en Moskou, en voegde deze in een kleurige preten tieloze rolprent bijeen. (Advertentiën) Wereldvermaard en niet zonder redenWant over de hele Vereld wordt in elke goede keuken Maizena Duryea gebruikt voor het binden van groenten, soepen en sausen. MIDDELBURG. Gedeputeerde Sta ten van Zeeland stellen aan Provinciale Staten voor de begroting 1060 zodanig te wijzigen, dat een bedrag van 62.000 gulden beschikbaar wordt gesteld voor de voorbereidingskosten voor een vaste oeververbinding over de Oosterschelde. In de toelichting delen Gedeputeerde Staten mede dat ten behoeve van de studie voor een eventuele vaste verbin ding van Noord-Baveland met Schou wen-Duiveland op verzoek van Gedepu teerde Staten grondboringen worden ver richt, teneinde gegevens te verkrijgen over de bodemgesteldheid van de Oos terschelde. De hieraan verbonden kos ten worden geraamd op 62.000 gulden. Gedeputeerde Staten bestuderen op het ogenblik de mogelijkheid van het bouwen van een brug van Noord-Beve land naar Schouwen-Duiveland. Het col lege is niet bereid thans reeds medede lingen te doen betreffende deze studie, die zich, naar wij vernamen, nog in een beginstadium bevindt. Het college nog niet tot bepaalde inzichten geko men, die kunnen leiden tot het doen van een voorstel aan Provinciale Staten. Weliswaar hoort men hier en daar cij fers noemen met betrekking tot de uit voering van de brug en de daaraan verbonden kosten, doch deze cijfers kunnen nog als voorlopige en noch min der als definitieve getallen voor een eventueel voorstel worden beschouwd. De studie is nog in een beginstadium. MIDDELBURG. De afdelingen Middelburg, Serooskerke en. Domburg van de Christelijke Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en Elektrotechnische Industrie beleggen op 16 december een feestelijke vergadering, die tevens film avond is, in de Concert- en Gehoorzaal. Aanvang acht uur. De waarnemend dis- trikts'bestuurder B. J. Nieuwland houdt een toespraak, waarna de Duitse film „Het meisje Marion" vertoond wordt. BRESKENS. De 25.000 ste aanslui ting op het net van de N.V. Waterlei dingmaatschappij „Zeeuwsch Vlaande ren" is gistermiddag met enig ceremo nieel in de Broodmanstraat tot stand gebracht. De eigenaar van het betref fende pand, de heer F. Veldman is dus levenslang „veroordeeld" om jubileum- water te drinken. Hij kreeg overigens van de waterleidingmaatschappij een geiser aangeboden om het vreugdevol le feit nog eens extra te onderstrepen. De gevel van het nog niet afge bouwde huis van de heer Veldman was voor deze bijzondere gelegenheid getooid met een zwierig opschrift. Er stond: 25.000 ste woning-waterklant in het Zeeuwsch-Vlaamse land. De burgemeester van Breskens, de heer J. A. Eekhout, viel de eer te beurt de versierde kraan open te draaien. Di rect daarop verhief zich rechts van het huis een krom waterstraaltje dat dit maal niet bedoeld was om de doorweek te grond een beetje op te frissen ,maar als symbool van voortschrijdend com fort en van moderne hygiënische in zichten. Later op de middag was hetzelfde gezelschap aanwezig bij de eerste steen legging van de eerste villa die in het bungalowpark zal verrijzen. Ook dit was een symbool, een symbool van de groei en de ontwikkeling van Breskens. De 25.000 ste aansluiting in de Brood manstraat werd gemarkeerd door een korte toespraak van de president-com missaris van de waterleidingmaatschap pij, de heer B. A. Th. M. Truffino te Hulst. De heer Truffino sprak in het bij zonder zijn bewondering uit voor de moed en het doorzettingsvermogen die betoond zijn bij het herstel en de we deropbouw van het door de oorlog zo zwaar gehavende Breskens. Niet in het minst is dit voortvaren de herstel te danken aan het beleid van de burgemeester, en met hem de wethouders, de raad, en niet te ver- MIDDELBURG. In een extra zit ting van de kantonrechter werd giste ren de zaak tegen de gebroeders J. M. en J. L. van M. uit Breda behan deld. De twee broers hadden samen met hun stadgenoot J. J. v. d. S. tussen Ove- zande en Driewegen een patrijzenjacht op touw gezet. Nadat zij op 0 oktober naar de kerk waren geweest besloten ze een ritje met de auto te gaan maken. Omdat er mis schien wel eens ergens wild kon zitten nam het drietal om op alles berekend te zijn een buks mee. In de contreien van Ovezande werden de portierraam pjes opengezet en begon de „jacht". De beide broers schoten en v. d. S. be paalde zich ertoe de „buit" op te ha len. In totaal werden op deze manier vijf patrijzen verschalkt. De broers verklaarden tegenover de kantonrechter, mr. J. Kolkman, niet vanuit de auto te hebben geschoten. Uit de verklaring die zij de verbaliserende wachtmeester van de rijkspolitie had den gegeven bleek echter dat er wèl uit de auto was gevuurd. CADZAND. De Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer kwam donder dagavond in vergadering bijeen in café Buitenlust. Bij de bespreking van het afgelopen jaar bleek dat de verhuur van huizen, en de bezetting van de pen sions en hotels ook dit jaar goed was, ondanks de minder gunstige weersom standigheden. Ook toet aantal pensions en voor verhuur bestemde woningen steeg, vooral door de toenemende be bouwing van Cadzandnbad. Het was jammer dat er dit jaar zo veel stookolie werd aangetroffen op het strand, waarvan de badgasten veel hinder ondervonden. Bij de bestuursver kiezing waren aan de beurt van aftre den de heren L. M. van Liere, J. Rie- tema, en J. Sonke, van wie laatstge noemde niet herkiesbaar was. De heer B. J. Steenhart trad af wegens drukke werkzaamheden. In deze vacatures wer den gekozen de heren Robijn en Tous- saint, en de twee overige aftredende bestuursleden werden herkozen. Het voorstel van het bestuur om voortaan alleen die punten in de rondvraag in behandeling te nemen die voor de aan vang van de vergadering schriftelijk bij het bestuur worden ingediend, werd na enige discussie verworpen. Bij de rondvraag werd verzocht het volgend seizoen het strand zo schoon mogelijk te houden. Als getuige-deskundige trad in deze zaak op de heer H. G., opsporings ambtenaar van het ministerie van landbouw. Hij verklaarde dat het in die tijd van het jaar veel voorkomt dat patrijzen langs de kant van de weg zitten. Het was volgens hem niet mo gelijk dat de vogels buiten de auto waren geschoten. Zodra er een mens in hun nabijheid komt vliegen ze weg. Getuige noemde een dergelijke jacht partij een moord omdat de vogels zich niet kunnen bedienen van hun na tuurlijke afweermiddelen. Ten slotte werd de zaak tegen de beide broers aangehouden voor het horen van getui gen. Van der S. die bij deze jacht een on dergeschikte rol had gespeeld werd na dat de officier van justitie, mr. T. Le- bret, tweemaal 50 boete had geëist ver oordeeld tot tweemaal 40 met ver beurdverklaring van het vuurwapen voor zover dit eigendom is van v. d. S. en teruggave van een in beslag genomen tas met inhoud. De landbouwer J. K. uit St.-Laurens had op 16 augustus zonder op het ver keer te letten de Seisweg overgestoken, met als gevolg dat een auto krachtig moest remmen om een aanrijding te voorkomen. Verdachte verklaarde erg hardhorend te zijn. Niettemin vond de officier dit een ernstige overtreding en eiste tegen K. een boete van 50 of tien dagen, het vonnis was conform. geten de secretaris aldus de spre ker. De plannen zijn groots gedacht en wel degelijk op de toekomst bere kend zo besloot de heer Truffino zijn toespraak. In zijn dankwoord memoreerde de heer Eekhout het feit dat Breskens een plaats is waar men wel het meest „water- minded" is. Op vijf of zes woningen na is geheel Breskens aangesloten. Dank bracht de burgemeester voorts aan de „rekenaar" van de waterleidingmaat schappij, die uitkiende dat de 25.000 ste aansluiting in Breskens zou zijn. Met het opendraaien van een versier de kraan bracht de burgemeester vervol gens de aansluiting tot stand. Tevoren had het gezelschap, met een gereserveerde bus een rondtocht door Breskens gemaakt, waarbij de heer Eekhout zijn gasten een uitvoerige toe lichting gaf op de diverse projecten die in Breskens reeds tot stand zijn ge bracht. Maar niet alleen wat nieuw is werd bekeken. De bus zwenkte ook door het complex van noodwoningen. De burgemeester lichtte hierbij toe dat er helaas nog 250 van die noodwoningen in Breskens staan, met in totaal ongeveer 1000 bewoners. Hij vroeg daarbij wel aandacht voor het feit dat deze woningen reeds hnn theo retische, levensduur lang hebben over schreden, met alle voor de bewoners ellendige gevolgen van dien. „U moet niet vergeten dat deze mensen soms al meer dan tien jaar geen behoorlijke woning meer hebben gekend". Zwenkend door allerlei straten kwam de bus ten slotte bij het bungalowpark aan, waar de eerste steen werd gemet seld door de eerste bungalow. Deze bun galows worden gebouwd door de fa. Van der Poel uit Terneuzen, en dit ont lokte de burgemeester de dankbare uit spraak; Ik ben blij mijnheer Van der Poel dat u zich hebt laten strik ken voor deze eerste bouw, want als er een schaap over de dam is volgen er gewoonlijk meer. In het gemeentebe stuur bestaat daar omtrent dan ook niet de minste twijfel. Nadat de heer Eekhout de eerste steen had gemetseld deelde hij o.m. mee dat volgende week reeds het stratenplan voor dit bungalowpark zal worden aanbesteed en dat men in het voorjaar zo ver hoopt te zijn dat de beplanting kan worden aangebracht. De heer Eekhout herinnerde voorts aan het besluit, op grond waarvan de veerhaven ten westen van de woonxern kwam te liggen. Dit besluit betekende een zware slag voor de Breskense mid denstand, maar het betekende ook het begin van de recreatieve ontwikkeling, waarvan het bungalowpark een uitvloei sel is. Als economische compensatie kwam de ontwikkeling van de recrea tieve mogelijkheden toen van de grond. Uit een in het afgelopen seizoen gehou den enquête bleek trouwens dat het aan tal vakantiegangers in de loop van de tijd reeds zeer de moeite waard is ge worden. Tot slot van zijn toespraak heette de burgemeester nog in het bijzonder de heer en mevrouw Coocker uit Eekloo (België) welkom, die de tweede bunga low zullen laten bonwen. Na afloop werd in hotel Valk een ge zamenlijke maaltijd gehouden, hetgeen de inmiddels verkleumde toeschouwers niet onwelkom was. Met het opendraaien van een rechtstandig in de grond geplaatste kraan sloot de burgemeester van Breskens, de heer J. A. Eekhout gistermiddag het 25.000ste huis aan op het net van de waterleidingmaat schappij „Zeeuwsch-Vlaanderen". Bij de foto: De heer Eekhout „aan het werk". Hij kijkt reeds opzij om te zien of er nog geen water komt. TERNEUZEN. De beroemde Ne derlandse pantomimekunstenares Cilli Wang brengt op 16 december in het Concertgebouw haar nieuwe program ma „De wereld van, Cilli Wang." Aan vang acht uur. Zij wordt aan de piano begeleid door Wim de Vries. Cilli Wang, die pas een wereldtournee achter de rug heeft, is eigenlijk een begrip op zichzelf. Met haar zelf ontworpen en ver vaardigde kostuums en haar feilloze ge voel voor de rake uitbeelding en type ring weet zij haar humoristische, gro teske of tragische figuren voor de toe schouwers levend te maken. De beroem de Engelse toneelschrijver en satiricus Bernard Shaw zei eens van haar: Zij is de Grock van de dans.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5