PR 1MEUR HEET MIRJAM Het gebeurt echt nog, nu en hier Het harde geslacht Twee Republikeinen kans op ministersposten KAPPIE EN DE LUCHTSTRIJD Uit de kerken ZEEUWSCH DAGBLAD EN BUITENLAND? I POTTER'S aaMjafc' Zelf aan de slag Zaterdag 10 december 1960 Pag. 2 AMSTERDAM. Mirjam Meltzer heeft pikzwarte haren en hele donkere ogen en ze is een primeur in Nederland. Nee, nee, ze heeft geen primeur, ze is een primeur. Ze is iets heel nieuws, iets dat we in Nederland nog niet kennen. Want Mirjam Meltzer is lunch-secreta- resse. Nu is „Iunch-secretaresse" natuurlijk geen goed Nederlands woord, maar dat is K.L.M.-vIiegtuig ook niet en dat zeggen we ook allemaal. Aan dat lunch-secreta- resse zullen we zonder twijfel eveneens wennen. Nieuwe dingen Op een steenworp afstand van het Leidseplein in Am sterdam exploiteert de heer R. Weiiers een gerenommeerd restaurant, zoals dat heet. En nu is de heer Weiiers een man, die graag van nieuwe dingen houdt en ze dan wil invoeren ook. Nieuwe dingen u weet dat komen dikwijls uit Ame rika. Daar komen beslist niet alle goede dingen vandaan, maar de nieuwe doorgaans wel. Zo ook de lunch-secreta- resse. U weet en de heer Weiiers weet dat ook dat er over - de hele wereld zaken worden gedaan tijdens een lunch. Zo ziet dat Goede zaken dikwijls, overgoten met een glaasje wijn en eru;t wanneer eventueel een cognacje na. En aan het einde, wanneer de zakenhanden worden gedrukt, klinkt het: ,,Goed, dan be- Mirjam Meltzer bevestig ik je een en ander dus nog, bmnen twee dagen." Nederlands eerste lunch-se- Via de ober Kijk, dat doen ze in Amerika anders. Daar zitten ze achter het eetbord, maken de afspraken, slui ten de overeenkomsten en bevesti gen dan meteen de zaken zwart op wit. Dat kan daar, want dan roept Mister Smith de ober en vraagt naar de secretaresse. Er verschijnt een juffrouw aan tafel met blocnote en potlood en de heren beginnen te dicteren. Hun con tract, hun toegezegde leveringen, hun gedane afspraken voor afname van het een en ander of de gesloten koop. De juffrouw neemt het allemaal in steno op en verdwijnt. En nu komt het. Terwijl de heren rustig verder happen en zo langzamerhand aan de koffie toe zijn, verschijnt daar op nieuw dezelfde juffrouw, met de con tracten, de brieven of noemt u maar op netjes uitgetikt en ter onderteke ning gereed. Zo'n juffrouw heet nu: lunch- secretaresse. Talen En Nederland heeft nu ook de eer ste in de persoon van Mirjam Melt zer, die 23 jaar is en een heleboel ta len spreekt. Want Mirjam is wel stevig aan het studeren geweest, nadat ze op achttienjarige leeftijd haar eindexa men middelbare school haalde. Naar Fribourg In Zwitserland ging ze een jaar en kwam vloeiend Frans sprekend en schrijvend terug. Naar Londen vertrok ze vervolgens voor zes maanden en kwam met de kennis van de Engelse taal weer naar Am sterdam. Daar volgde ze tenslotte een secretaresse-opleiding. En nu? Nu stenografeert deze doch ter van een kristalfabrikant uit Bo- hemen met grote snelheid en nu beheerst ze in woord en geschrift alle moderne talen, en ze is bezig met een studie Spaans. Geweldig! Mirjam Meltzer is een bijzonder vriendelijk, beschaafd en intelligent meisje, Wie hoort dat ze Spaans stu deert en haar eens aankijkt, denkt meteen iets van Spaanse afkomst. Maar dat is niet zo en al dat don kere heeft dan wel met Boheroen en zo te maken. „Spanje is geweldig", vertelde Mirjam Meltzer, die er in Santander aan de universiteit een zomercursus cretaresse aan het werk is. volgde. Ik vind dat de mensen er edeler zijn dan in veel andere lan den, de sfeer is er fantastisch en iedereen bezit er een grandioze le venskunst". Nog wat stug Hoe haar de baan als lunch-secre- taresse bevalt? „Prima", zei Mirjam. „Ik ben hier in het restaurant elke dag van twaalf tot drie. En ik word dus voor die drie uur betaald. Kijk, het Nederlandse karakter ls natuurlijk wat stug voor alles wat nieuw is en ook hieraan zal men wel even moeten wennen. Maar ik heb toch al enthousiastelingen ge noeg gehad. Mensen uit Friesland en het zui den, die hier samen kwamen lun chen en zakendoen. Ze hoorden hier pas van de mogelijkheid een secre taresse de afspraken te laten uit werken en ze maakten er direct ge bruik van. Geen eigen vellen Anderen zaten hier een uitgebrei de reis te bespreken. Mij werd gevraagd om de voor naamste punten te noteren, een soort notulen maken dus. Dat heb ik later uitgetypt en de volgende dag had men alles thuis. Met Amerjka, waar men aan dit systeem allang gewend is, verschilt Nederland bijvoorbeeld hierin, dat de mensen hier nobit met vellen van hun eigen briefpapier in hun actetas lopen. Dat doet men ginds wel. Het voordeel is natuurlijk, dat ik in die gevallen de brieven en de contracten op het briefpapier van de betrokkenen kan typen". Voorlopig alleen Mirjam Meltzer wil in de toe komst de richting van de „public relations" op. Ervaring met buiten landers heeft ze volop, want ze gidste er hopen door Amsterdam en in het buitenland zelf keek ze ook al voldoende rond. De hierbij op gedane ervaringen zullen haar in dat vak zeker in grote mate van pas komen. Maar voorlopig blijft ze de laat ste Nederlandse primeur: onze eer ste iunch-secretaresse. ZO af en toe wordt door feiten be wezen, dat de verhalen van „Er was eenstoch echt wel bestaan. Want: Er was eens een echtpaar Schnitler uit Willemstad, dat naar Nederland met verlof kwam, in Hil versum en omstreken de vakantie door bracht en er klant werd bij mevrouw D. van Burk-Hellemons (62 jaar), die al dertig jaar in Het Gooi kranten en tijd schriften verkoopt. De laatste tien jaar doet ze dat op dag vertrekt ze aan boord van de „Prins der Nederlanden", richting Curagao. Om net voor Kerstmis in Willemstad aan te komen.en er een jaar te blijven. 68 Andries Jenszoon was zo verwon derd over de komst van Joris in dit noodweer en ver na middernacht, dat hij geen woord zei. Joris ver telde dat hij in de Moer verdwaald was geraakt en daar verrast door de storm. De boer trok een gezicht of hij dat maar half geloofde. Hij maakte plaats bij de haard en haal de een schotel pap die hij begon te warmen. Toen ze even zaten kwam Diete op haar blote voeten van de zolder waar zij sliep. Een van haar broers had droge kleren gehaald voor de jonker, die hij achter de ruggen der anderen aantrok. De boerenjongens waren onrustig. Telkens liepen ze naar buiten, tot hun vader zei dat ze kalm moesten blijven zitten. Agger lag goed be schermd achter een dubbele dijk. Zelf ging Andries naar de stal om het paard van Joris droog te wrij ven, opdat het geen stijve benen zou krijgen. De jongens stookten het vuur op en Diete hing er een ijze ren pot met bier boven. Dat zal wel smaken als het flink warm is, lachte ze tegen Joris. Ben je niet bang dat de Scheldedijk zal breken? Vader zegt wel dat het een gewone storm is, maar zo hard als nu heb ik het nog nooit horen waaien. Voor zij uitgesproken was, hoorden ze een koe loeien en ineens loeiden de beesten allemaal. Nu is er wat, riepen de jongens en renden naar de staldeur, maar te gelijk sprongen ze terug voor het wa ter dat over de drempel vloeide. De dijken zijn gebroken Diete schreeuwde het uit. Haar rok ken optillend waadde zij naar haar dieren. Joris volgde haar en sneed de koeien los. Slechts met moeite lie ten zij zich in het woonvertrek bren gen. Daar was de vloer een stuk ho ger dan in de stallen. Diete's moe der was wakker geworden en kwam met een slaperig gezicht van de lad der. Toen ze het water zag begon ze dadelijk alles wat ze grijpen kon naar boven te dragen. Joris hielp de vrou wen met het huisraad. De bedden trok hij uit de bedsteden en sleepte ze op de hooitassen, die al halver wege nat waren. Andries Jenszoon probeerde plankieren te maken van balken en planken die zijn zonen aan elkaar bonden, want het water steeg snel. Met de paarden, die in een stal aan de andere zijde van het huis stonden, hadden ze veel moeite. De boer had niet gedacht dat het water ook aan die kant van het huis zou komen. De storm had een hoek uit het houten beschot gerukt. De vla gen stormden vrij naar binnen. De DOOR DIGNATE ROBBERTZ paarden wilden eerst niet op de terp, die achter het huis lag. Maar toen eindelijk het paard van Joris, dat het gewilligste was, boven stond volg den de andere ook. Op de terp ston den palen in de grond geplant waar ze de dieren aan vastbonden. Tegen de vaalgrijze, doorstormde lucht zag Diete Joris staan. Met zijn sterke vuisten bedwong hij de ang stige dieren. Het maanlicht viel over hen heen maar soms werd het weer ineens stikdonker, door de vliegende zwarte wolken. Diete hoorde het snui ven en stampen der paarden en de kalme stem van Joris. Tot de och tend bleef hij op de terp. Toen kon Diete naar boven klimmen met een kroes bier. Erg warm was dat niet, want ze had met veel moeite een turfvuurtje kunnen maken in een bak. De haard was gedoofd door het water. Het zakt al, zei ze, op het vloedwater wijzend. Ik blijf bij je tot de paarden weer naar beneden kunnen. Ze leunde tegen een der palen, met haar handen op een paar- dekop. Waarom ben je gekomen? Ik hoorde je tegen vader zeggen dat je in de Moer verdwaald was, maar dat geloof ik niet. We kunnen de paarden wel al leen laten, zei hij, alsof hij haar vraag niet gehoord had. Bij daglicht zijn ze niet zo bang. Je vader zal trouwens wel hulp nodig hebben. Naast elkander gingen ze naar bene den. Halverwege de terp gleed Diete uit. Joris pakte haar beet en droeg haar tot in de schuur. Er was veel schade aan het hooi en het koren dat daar lag. Een kalf waar niemand aan gedacht had was verdronken en al het pluimvee was omgekomen met de vette varkens. Toen het helemaal dag werd kwa men vluchtelingen op de overspoelde weg. Ze waren alles kwijt en misten ook nog verwanten. Ze vertelden dat achter de binnendijk alle hoeven on der water stonden. In de oostelijke watering moesten gaten in de Scheldedijk gevallen zijn, anders kon hier niet zoveel wa ter gekomen zijn. Joris riep alle mannen uit Agger en de omliggende boerderijen bij elkaar. Andries Jens zoon blies op een horen om ze te ver zamelen. De meesten moesten met een vlot of een schuitje komen, want de wegen waren onbegaanbaar en het hele dorp stond onder water. Er moesten veel mensen verdron ken zijn, maar er was geen tijd om daarover na te denken. Zes uur had den ze tijd om het gat in de Aggerse dijk te dichten, voor de nieuwe vloed opkwam. De wind waaide nog met felle stoten, maar tegen de middag liep hij om naar het Noorden en te gen de avond stond hij Noordoost. De mannen werkten die dag en de nacht door. Wel scheen de maan hel der, maar toch was het een onmen selijk werk om de klei aan te voeren door het kleverige land, met onvol doende gereedschap en te weinig karren. In de ochtend van de derde nacht kwam Diete bij het bed waarin Joris enige uren geslapen had. Ik heb je kleren gedroogd en de modder er af gekrabd, zei ze. Je fluwelen buis is niet meer goed toonbaar, maar je zult op Lodycke nog wel een ander hebben. Joris kwam met verward haar overeind en dronk gulzig van de he te melk, die Diete had meegebracht. Het hinderde hem dat ze over Lo dycke sprak. Tijdens het zware werk aan de dijk was hij de last die hem zo zwaar drukte kwijtgeraakt. Nu voelde hij opnieuw hoe bitter net was om in onmin te leven met zijn eigen vader. Je hebt hier als een knecht ge werkt, zei Diete. Maar nu zul je toch naar huis moeten. We weten hier niet hoe het er in Lodycke uitziet. Het kan wel niet anders of er heeft ook water gestaan. Wil je mij hier weg hebben? bromde hij. Diete lachte. Neen, dat weet je wel beter. Dan blijf ik nog. (Wordt vervolgd) MEVR. D. VAN BURK het station in Hilversum en daar kocht de heer Schnitler uit Curagao dan ook altijd zijn krantjes. En toen kwam, niet zo lang geleden, die brief uit Willemstad. Van de heer Schnitler „Mevrouw Van Burk, als u wilt kunt u naar Curagao komen en een jaar bij ons logeren". De dag na de uitnodiging zei me vrouw Van Burk de betrekking bij haar stalletje op. En volgende week donder- Eigen nieuwsdienst WASHINGTON Twee ministers in de tegenwoordige Amerikaanse regering, Republikeinen dus, ma ken een goede kans opgenomen te worden in de nieuwe regering die senator John F. Kennedy, de De mocratische winnaar van de presi dentsverkiezingen, bezig is samen te stellen. Die twee zijn Thomas Gates, de mi nister van defensie, en C. Douglas Dil lon, onderminister van buitenlandse zaken voor economische aangelegenhe den. Kennedy schijnt te overwegen Ga tes, die aan het hoofd staat van het departement dat de afgelopen jaren het meest aan de kritiek van de De mocraten en speciaal van Kennedy zelf heeft blootgestaan, te handha ven als minister van defensie. Dillon zou in aanmerking komen als minis ter van financiën. Krijgen Gates en Dillon inderdaad de hun toegedachte portefeuilles, dan zullen twee van de drie belangrijkste ministeries onder Republikeinse lei ding blijven. Over het derde, buiten landse zaken, heeft Kennedy nog al tijd niet beslist. Algemeen was verwacht dat Kenne dy de portefeuille van buitenlandse za ken aan Adlai Stevenson zou aanbieden, maar nu Stevenson de post van per manent Amerikaans vertegenwoordi ger heeft gekregen, is de kandidatuur van senator William Fulbright weer iets sterker naar voren geschoven. Fulbright zou de steun hebben van senator Lyndon Johnson, die in janu ari Richard Nixon opvolgt als vice- Advertentie „LINIA'^^P MENTHOLPELLETS i Tegen hoest en Keelpij- Uitwerking frappant president, maar algemene steun ge niet Fulbright zeker niet. Er zijn in Washington vele invloed' rijke politici die vrezen dat een be noeming van Fulbright, een voorstan der van rassenscheiding, als minister van buitenlandse zaken in de jonge Afrikaanse landen ongunstig zal wor den ontvangen en dat ook de ontstem ming daarover onder de duizenden ne gers die voor Kennedy hebben ge stemd, zeer groot zal zijn. Het vijfjarige dochtertje van de familie Strien te Sint-Philipsland is in een sloot verdronken. Het kind is met een hek, waar het op was geklommen, gevallen. Het kwam onder het hek en werd in de sloot gedrukt. RESA-HILVERSUM ■tk«nd« SchriftilIJkt Cursus Advertentie H.B.S. Bymnaslum-Mulo Frsns, Duits, Engels en Ned. M.O.A. Hoofdcorrespondent, V.T.H.-dlploms RESA-HILVERSUM Nederlands Talencentrum DE NATUUR IN EN OM UW HUIS miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiMiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiT! Ficus pumila kent men vrij goed; de echte Ficus met grote bladeren is meer bekend. Ficus pumila zou men de klim mende of rankende Ficus kunnen noe men; ze wordt veel voor muurbekleding binnenshuis gebruikt. Het plantje moet wel in een normaal of matig verwarm de kamer groeien: in een onverwarmd vertrek is het beslist te koud. Hang het niet precies in het midden tegen de muur; dat staat niet zo aardig. Even naar links of naar rechts staat veel be ter. Appelboompjes of struiken kunnen nu worden gepoot; bestel ze vooral bij een solide firma. Dan weet men zeker dat men gezond materiaal ontvangt cn dat men ook de bestelde soorten krijgt. Men moet er wel voldoende ruimte voor heb ben; een onderlinge afstand van een meter of vijf hebben ze toch wel nodig. Ze zien er wel erg nietig uit bij ont vangst, doch ze kunnen snel groeien. In deze tijd van het jaar kan het be hoorlijk vriezen en als kamerplanten met hun bladeren tegen het glas komen, kan men ze wel als verloren beschou wen. Daarom kan men ze nu beter iets naar achteren zetten en als het hard vriest zal men tussen glas en planten ook wat kranten moeten stoppen; dat houdt de vorst wel tegen. Vooral in on verwarmde kamers dient meri op te let ten; ze zijn er eerder bevroren dan men wel denkt. 9. De Kraak beschreef een flinke boog om het eiland heen en naderde het nu van achteren. „Op deze manier komen we tenmin ste het dichtst bij de plek, waar die overgehaalde wolken vandaan komen", berekende Kappie. „Is het niet beter om ze op een afstand te bekijken?" vroeg de maat. „Dan heb je een veel beter overzicht, zeggen ze altijd..." „Kletspraat", antwoordde Kappie, in gespannen voor zich uit turend. „Op gepast, jong", waarschuwde hij. „Daar zie ik een inham met rustig water. La ten we daar ons anker maar uitgooi en". De maat knikte en wentelde het roer. Maar vlak daarop liet hij het uit zijn handen schieten. „Kappie! Zie je dat?!" riep hij, naar de baai wijzend. „Asjemenou.. een kruiser!" zei Kappie verbaasd. „En wat voor een..! Jong, jong, zo'n gevaarte heb ik van mijn leven nog niet gezien! Maarre... wat zou dat ding hier bij het eiland zoeken? Er is hier toch niks te verde digen of aan te vallen, zou ik zeg gen! Of zou die kruiser ook hierheen zijn gekoerst om die rare wolken te onderzoeken?" NED. HERV. KERK Beroepen te Buurse (Ov.) (toez) M A. Westerbeek van Eerten, vic. te Apel doorn. Aangenomen naar St. Nicolaasga (toez.): B. W. Vermaat te Twijzeleriiei- de. Bedankt voor Windesheim: A. P. Pe- schar te Baliu-m-Hollum. GEREF. KERKEN Beroepen te Zoetermeer: Th. Kamper te Scharendijke. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen naar Leerdam: O. Mooi- weer te Zalk en Veecaten ivac. K Ded- dens). CFA brengt Italiaanse film MIDDELBURG. De Christelijke r ïlm Actie Middelburg en omstreken vertoont woensdag 14 december in het City-theater de bekroonde Italiaanse film Vaders en zonen", welke op vro lijke, geestige maar ook ontroerende wijze verhaalt van de verhouding tus sen ouders en kinderen in enkele gezin nen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2