spectaculaire zege in strijd om macht in algerije his»; openbare leven voor 90 pcrr. stil Tanks en traangas tegen felle demonstraties— EERSTE SNEEUW Drie vluchtelingen vragen politiek asiel in Spanje PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Rust teruggekeerd in metaalindustrie Bewapening politie in Hamburg NIEUWËTAUNUS NIET NAAR V.S. Schoongeveegd Leuzen Leve de Gaulle WONDERBAARLIJKE VISVANGST PROCES DER BARRICADEN HEROPEND Verhoging van de kinderbijslag in Tweede Kamer Vragen van Kamerlid over verwoesting Luchtbrug tegen sprinkhanen Dit weekeinde berging van capsule? De Bilt: Sneeuw Het weer overal Kort geding over boek Zelf pottenbakken Rötisserie ,/t Veerhuis" Schrijvers's 0m te Stottenhuis Toonaangevende CITY THEATER ELECTRO BIOSCOOP „De Gordijnen Specialist" 'X TIC0 HUIS GRAND THEATER Restaurant WÖHLER J. DE JONGE DE MUYNCK MAIS0N VAN WESTEN Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BRECKE* Hoofdkantoor: Goes, L,. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N.'euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummer* 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwarts Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter»* T cent per woord met een minimum van 1,—»^ 16e JAARGANG No. 4T29 Zaterdag 10 december 1960 DE GAULLE BEDWONG MASSA Eigen nieuwsdienst ALGIERS In de strijd om de macht in Algerije hebben zowel generaal de Gaulle als de nltra-rechtse Frans-Alge rijnen liun eerste ronde gewonnen. Was de overwinning van de laatsten onbe twistbaar, omdat in de grote steden bet stakingsparool voor negentig procent (soms onvrijwillig als gevolg vaji inge gooide ruiten) gevolgd werd, indrukwek kender was de overwinning van generaal de Gaulle, die door het persoonlijk in grijpen een menigte, die hem met vijan dige kreten en gefluit had ontvangen op zijn hand bracht en tot een juichende massa omtoverde. Het persoonlijk succes van de Gaulle en de diepe indruk die hij onverander lijk op allen schijnt te maken hebben echter niet kunnen verhinderen dat Al giers en de andere grote steden van Al gerije zich gisteren weer hebben doen kennen als bolwerken van de aanhangers van het F.A.F., het Front voor een Frans Algerije. Zij leken steden in, staat van be" leg, vol deinende demonstranten, vol tot de tanden gewapende troepen en vol bar ricaden. Dat er met tanks en pantser auto's moest worden opgetreden tegen de rechtse betogers, dat er honderden traan gasgranaten moesten worden geworpen, dat er honderden gewonden zijn geval len en vierhonderd of zelfs meer men sen zijn gearresteerd, bewijst hoe on zeker de toekomst nog is, in weerwil van de geestdrift die de Gaulle overal wekt. Met een gemiddelde van een per minuut werden traangas granaten naar de demonstre rende mas sa's gewor pen, die dekking zochten achter bus sen en trol leybussen welke met doorgesne den banden aan de kant of dwars over de straten stonden. I Het openbare leven in Algiers (en wat voor Algiers geldt, geldt in gelijke mate voor Oran en de andere grote steden) was volslagen verlamd. Negentig procent van de bevolking nam deel aan de sta king die was uitgeroepen door het F.A.F. In sommige gevallen was dat een gevolg van terreur, maar in de meeste geschiedde het vrij willig en zelfs met enige geestdrift. Van onze weerkundige medewerker De temperaturen in West-Europa hebben de laatste dagen een belang rijke daling ondergaan. Dat blijkt o.m. uit het feit dat op verscheidene plaatsen natte sneeuw is gevallen. Woensdag al in Spanje en gisteren in Engeland en Duitsland. Gisteravond zijn ook in het oosten van ons land de eerste sneeuwvlokjes naar bene den gekomen. De koude lucht stroomt naar ons land met noordoostenwind, die wordt veroorzaakt door een krachtig hoge- drukgebied boven Scandinavië. Dat gebied blijft ook gedurende het weekeinde overheersen, zodat de aanvoer van koude lucht zal voort duren. De lucht komt echter over het nog betrekkelijk warme water van de Oostzee en daarom komt er niet veel vorst in voor. Daardoor en omdat de grond nog tamelijk warm is zal er van de sneeuw, die af en toe zal vallen niet veel blijven liggen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT. Overal in het land was het gisteren rustig in de metaalindustrie. Ook in Utrecht, waar gedurende twee dagen verscheidene bedrijven geheel of grotendeels kwamen stil te liggen door de uitingen van protest, waarmee de arbeiders in deze bedrijfssector demon streerden tegen de mislukte loonbespre. kingen. De politie in Utrecht heeft intussen besloten geen medewerking meer te verlenen aan de stakers om tot massaal optreden te geraken met optochten door de stad. Gisterochtend vroeg hadden enkele tientallen agenten post gevat bij de metaalbedrijven om te voorko men, dat eventuele stakers zouden po gen hun collega's te bewegen niet aan het werk te gaan. Zij behoefden niet op te treden. Van onze correspondent HAMBURG Bij de begrotingsdebat ten van het Hamburgse parlement is niet zozeer over de salariëring als wel over de bewapening van het politie korps gesproken. Slechts negen procent van de politieagenten is bewapend. De 430 ter beschikking staande karabijnen, welke overigens geleend zijn, zijn zo oud dat er niet eens meer munitie voor te krijgen is. De politie heeft zo wei nig pistolen dat iedere agent zijn wa pen na zijn diensttijd aan de collega die hem aflost moet afgeven. Van de zijde van de Hamburgse regeringspartij wordt nu aangedrongen op een spoedige verbetering, teneinde een .opstand van staatsvijanden", gelijk die van 192.5, te kunnen neerslaan. BONN (Reuter) De Westduitse Fordfabriek schijnt van plan te zijn de export van Taunuspersonenauto's naar naar Amerika stop te zetten. De fabriek heeft meegedeeld dat de sterke vraag naar de nieuwe Taunus 17 in Amerika een rol speelt in de be slissing. Waarschijnlijk is Ford bang dat de 17 M de verkoopcijfers van de Falcon ongunstig gaat beïnvloeden. Advertentie Meer dan tienduizend mensen hebben in het centrum van Algiers gedemon streerd voor een Frans Algerije. Het leger, welks opperbevelhebber, generaal Crepin, tijdig had laten weten dat hij geen actie zou dulden, trad onmiddellijk op. Terwijl de demonstranten nog bezig waren hun barricaden op te richten, verschenen de eerste pantserauto's al in de straten. Toen er uit huizen met stenen naar de troepen werd gesmeten, werden die huizen eenvoudig „uitge rookt" met traangasgranaten. De pant serauto's werden afgelost door tanks toen de barricaden hinderlijk begonnen te worden. De tanks maalden er een paar maal overheen en de troepen en. politie konden hun charges beginnen. Daarbij zijn vele tientallen gewonden gevallen, van wie er velen in ziekenhui zen moesten worden verbonden. De opmars van het leger en de politie ken merkte zich door een royaal gebruik van traangas, waartegen de vluchtende betogers weinig konden doen. Telkens als er een deel van de stad was schoongeveegd, begonnen de beto gingen weer ergens anders, maar zij verliepen gelijk: het leger veegde stra ten en pleinen zakelijk en snel schoon en de ultra's hielden nergens stand. Na het invallen van de duisternis werden opnieuw barricaden opgericht. Helikopters vlogen boven de stad en in het centrum reden dertig pantser auto's langzaam rond. Hier en daar werd luid geroepen om Massu en Lagaillarde. Er is opnieuw grote schade aange richt. Overal liggen omgeworpen auto's. De draden van de trolleybussen zijn doorgesneden en de voertuigen zelf staan midden in de straten met lekke banden om als dekking te dienen voor de demonstranten, die hun barricaden sieren met spandoeken waarop teksten staan als „de Gaulle op het schavot". Zich zeer wel bewust van wat er gebeurde in de grote steden die hij zelf niet zal bezoeken op deze reis, was president de Gaulle gisterochtend in stromende regen geland op het vlieg veld bij Tlemcen en van daar per heli kopter doorgereisd naar Ain-Temou- chent, zijn eerste halteplaats. Van de heliport reed hij per auto naar het stadje. Het was voor hem een trieste tocht. Overal waar mensen stonden werd gefloten en hoorde men kreten: „Algerije aan Frankrijk", alsof het zo was georganiseerd en afgesproken. Reeds lang voor zijn aankomst had zich een duizendkoppige menigte voor het overgrote deel Arabieren voor het stadhuis verzameld, waar de stemming opgewonden was door de voortdurende spreekkoren van een aan tal Fransen, die de bekende leuzen reci teerden. Enkele Arabieren, die een spandoek met „leve de Gaulle" droegen, werd dit uit handen getrokken en vrouwen braken de stokken, waaraan het doek bevestigd was in stukken. Toen de generaal arriveerde verdub belden de Fransen hun kreten en ge bruikten zij geluidsversterkers die zij hadden meegebracht. De pogingen van de Arabieren om zich ten gunste van generaal de Gaulle en van Algerijns Algerije te doen gelden gingen in het gefluit en vijandig geschreeuw verlo ren. Toen de generaal uit zijn auto stap te, negeerde hij de menigte en deed als of hij niets hoorde. Hij ging het stadhuis binnen waar de ontvangst werd gehouden. Terwijl hij binnen was brulde de menigte door, ondanks een tropische regenbui, die op hen neersloeg. Inmiddels had generaal de Gaulle alle autoriteiten aan zich laten voorstellen en hield hij een korte toespraak tot de burgemeesters en afgevaardigden van het departement Oran. ,,Zij die daarbuiten staan te schreeu wen", zei hij „winden zich voor niets op. Wij hebben geen schreeuwers nodig, maar mensen die iets doen. Wij hebben een vreedzaam Algerije nodig, waarin twee gemeenschappen moeten samenwerken tot voorspoed van hun eigen Algerije, omdat de een de ander nodig heeft. De Arabische bevolking is hier in de meerderheid. De mohamme danen moeten toegang hebben tot alle verantwoordelijke posten en overtuigd worden van hun volledige gelijkstel ling met de Europeanen. Over enkele weken zullen het moederland en gij moeten antwoorden op een vraag, die ik zal stellen met betrekking tot uw Algerije. Gij zult erop antwoorden en ik ben ervan overtuigd, dat dit een positief ja zal zijn." Daarna vertrok hij, daalde de trap pen van het stadhuis af naar de auto, die voor hem met geopende portieren gereed stond. Maar in plaats van itf te stappen, liep hij voor de wagen langs, regelrecht op de menigte af. die zich nog altijd vijandig toonde. De begelei dende wacht hield de adem in en de autoriteiten keken toe met open gesperde ogen, waarin de paniek zicht baar was. Een massale kreet uit de menigte stokte halverwege en er viel een doodse stilte. Glimlachend liep de generaal op enkele Arabieren toe en stak zijn beide handen vooruit. Ineens klonk de kreet „leve generaal de Gaulle" die door duizenden kelen werd overgenomen en het Franse con tingent zweeg, niet begrijpend, stom van verbazing. Plotseling rende de menigte op de generaal toe, greep zijn handen, klopte hem op de schouder en het scheelde niet veel of zij hadden hem op de schouders genomen. De Fransen waren met hun houding verlegen. „Neen, men kan niet zeggen, dat hij geen lef heeft", hoorde'men in hun midden mompelen. En langzaam sloeg de stemming om. Via „leve Frankrijk" begonnen enkelen zelfs „leve de Gaulle" te roepen. De ontvangst te Tlemcen was min der vijandig dan die in Ain-Temou- chent, wat begrijpelijk is, daar 80 pet. van de bevolking uit Arabieren be staat. Toen de generaal op het stad huis verscheen, werd hij luid toege juicht en de welkomstrede van de bur gemeester was zelfs hij na oorzaak van een kleine demonstratie, die alle po gingen van de Europeanen tot een te genbetoging wegvaagde. Later kwam het echter toch nog tot gevechten. De generaal beantwoordde de rede van de burgemeester met een toe spraak in het openbaar tot de menigte op 'het marktplein. Zijn rede werd fel toegejuicht, hoe wel een aantal Fransen even fel pro testeerden. Om moeilijkheden en rel letjes te ontgaan trok de politie een cordon tussen de Arabieren en Euro peanen. Daarna daalde de generaal de trap van het stadhuis af en begon een wandeling door de versierde straten vanTlemcen waar hij de nacht door bracht. Volgens inlichtingen van de Franse veiligheidsdienst bedraagt het aantal leden van het Front van Algerijnse Fran sen (het F.A.F., dat zelf beweert over meer dan eén miljoen leden te beschik ken) in het departement Algiers iets meer dan 80.000 en in het departement Oran bijna 70.000. Dit heeft uitsluitend betrekking op Europeanen. In elk van de departementen Mostaganem, Böne, Or- léanville en Constantine tussen de 4 en 7.000, in elk van de departementen Tiaret, Hedea Tlemcen, Tizi-Curcu en Sétif ongeveer 3.000 en in elk ander de partement minder dan 500. In totaal zijn ongeveer 200.000 Europeanen lid van het front. Daarbij komen ongeveer 60.000 Arabieren. Eigen nieuwsdienst DUNMORE De zee kookt van de I haring, zeggen de vissers van Dun- more aan de Ierse zee. Van deze zil veren overvloed profiteren de laatste dagen ook de acht Nederlandse voornamelijk Scheveningse loggers mee, die met de ruimen vol zeebanket naar de haven terugstomen zodra de royale nachten voorbij zijn. Er zijn al enige Scheveningse loggers afgeladen met inmiddels gekuipte ha ring naar de thuishaven vertrokken Ook de Duitsers vervoeren grote hoe veelheden haring naar Cuxhaven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het wetsonwerp tot verhoging der kinderbijslag met circa vier procent ingaande 1 ok tober jl. is thans bij de Tweede Kamer ingediend. Staatssecretaris Roolvink heeft het voorstel al enige tijd geleden aan gekondigd. Het komt er op neer dat de bijslagen per kind per dag wor den verhoogd met drie cent voor de eerste drie kinderen, vijf cent voor het vierde kind, acht cent voor zesde en volgende kinderen. De staatssecretaris ziet de verho gingen in het kader van de loons verhogingen, zonder echter een uit spraak te doen over de vraag in welke verhouding de kinderbijslag behoort te staan tot het loon. Over deze vraag wil de regering het ad vies vragen van de Sociaal econo mische raad. Bij het ontwerp heeft de staats secretaris het advies gepubliceerd van de Stichting van de arbeid over het voorstel, VERDEELD Het bestuur is hierover verdeeld, de rooms-katholieke en prot. chris telijke werkgevers en werknemers kunnen zich wel met het ontwerp verenigen. De overige organisaties achten een progressie in de verho ging van de kinderbijslag onjuist en zouden alle bedragen gelijk willen verhogen, ongeacht dus of dit het eerste of het zesde kind betreft. PARIJS. Met ingang van 1 januari zal een pakje margarine in Frankrijk een tot vijf oude francs duurder wor den, als de Senaat het besluit van de Kamer overneemt de belasting op plant aardige vetten met zes tot tien procent te verhogen. Van onze correspondent PARIJS. Van alle gevluchte be schuldigden uit het „proces van de barricaden" is nu bekend waar zij zijn. Lagaillarde, die als de gevaar lijkste wordt beschouwd, zit nog al tijd in Madrid, maar schijnt door de Spaanse politie nauwlettend in de gaten te worden gehouden. Geruchten als zou hij naar Algerije zijn vertrok ken, worden met de meeste klem tegengesproken. Gisteren hoorde men voor het eerst iets van drie andere gevluchte verdachten. Jean-Marie Demarquet, Jean-Jaques Susini en Marcel Ronda doken gisteren op in Figueras, in het noordoosten van Spanje, en meldden zich bij de plaatse lijke politie met een verzoek om politiek asiel. De Spaanse gendarmes, die uiter aard weinig ervaring met dit soort zaken hebben, konden weinig anders doen dan hun superieuren in Madrid opbellen om te vragen wat zij met de drie gevluchte Fransen moesten doen. Wat Madrid heeft beslist, was gister avond nog niet bekend. Het gerucht wilde dat de drie mannen naar Alicante zouden worden gebracht en dat generaal Salan, de oud-opperbevelhebber in Algerije, ook daarheen onderweg zou zijn. IN SANTÉ Féral, de eerste en tot nu toe de enige van de vijf gevluchte beschuldigden die weer is gearresteerd, zit in de Santé, de grootste gevangenis van Parijs. Gister middag, toen het proces om half twee werd heropend, bevond hij zich weer in de beklaagdenbank en toen de president hem vroeg of hij een excuus voor zijn vlucht kon aanvoeren, zei Féral dat hij tot zijn vlucht was gekomen als gevolg van anonieme telefoontjes, uit vrees en tenslotte omdat hij bevangen was door paniek. Na een korte verklaring trok de krijgs raad zich terug om te beraadslagen. Teruggekeerd verklaarde de president dat de krijgsraad eenstemmig had be sloten Férai niet meer in vrijheid te stel len en wees even later de door de ver dediging naar voren gebrachte argumen ten af. Daarmee is Féral in dit proces de enige gedetineerde. Oudheidkundige vondsten DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid de heer Peschar (PvdA) heeft aan de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen schriftelijk gevraagd of het juist is, dat in Den Haag een groot aantal, enkele duizenden jaren oud zijn de, bewoningsresten, waarvan d'e aan wezigheid reeds in 1954 was vastgesteld, vrijwel geheel verloren is gegaan, door dat het betrokken terrein enkele weken vóór het deskundig onderzoek zou be ginnen, machinaal werd afgegraven? Ook vroeg de heer Peschar of het juist is, dat dit verlies niet op zichzelf staat, maar gezien kan worden als een symp toom van 'het ontbreken van voldoende coördinatie tussen de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek en de gemeentelijke instanties, die met de uitvoering van bouwplannen zijn belast. Tevens vraagt hij in hoeverre mag worden verwacht, dat, dank zij het ont- werp-monumentenwet, in de toekomst dergelijke voorvallen zullen kunnen wor den voorkomen en of de minister be reid is om, indien ook na de inwerking treding van de monumentenwet voor een tekort aan coördinatie gevreesd moet worden, op korte termijn te trach ten hierin verbetering te brengen. Eigen nieuwsdienst ZESTIENHOVEN Om sprinkhanen I te verdelgen, die bij duizenden in de 1 Soedan zijn neergestreken, is er een I luchtbrug geopend tussen Zestienhoven I en Khartoem. I Dag en nacht wordt er door gewerkt om de 48 ton insectenverdelgingsmateri- aal, die de Shell beschikbaar heeft ge- steld, over te vliegen. Dat gebeurd met i toestellen van de Starways of London en de Cunard Eagle Airways, die acht j of twaalf ton kunnen meenemen. Mor gen zal de hele voorraad weg zijn. Eigen nieuwsdienst LOS ANGELES De eergisteren gelanceerde kunstmaan van de Ame rikaanse luchtmacht, Discoverer 18, zal vermoedelijk pas na drie dagen om de aarde te hebben gedraaid de ingebouwde capsule vol levende or ganismen uitstoten die men met vliegtuigen tijdens de terugkeer naar de aarde hoopt op te vaqgen boven de Stille Oceaan. Slaagt die opzet dan heeft de Ame rikaanse luchtmacht opnieuw getoond in staat te zijn op een zelf gekozen tijdstip een deel van een kunstmaan naar een te voren bepaald deel van de aarde te kunnen laten terugkeren. Deze keer slaan er vooral ook mili taire belangen op het spel, omdat de Amerikaanse luchtmacht ook de ver- kenningsapparatuur hoopt te bergen die al ronddraaiende de afgelopen dagen het gehele oppervlak van de aarde in het vizier heeft gehad. Men neemt aan dat dergelijke apparaten later zullen worden aangebracht in militaire ver kenningskunstmanen van het type Midas en het type Samos. Het K.N.M.I. In De Bilt berichtte gisteren om 33.15 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk eni ge regen of sneeuw. Zwakke tot matige, langs de wadden- kust tijdelijk vrij krachtige wind tus sen noordoost en oost. Opnieuw iets lagere temperatuur. MIESJE: Als het nu maar ge noeg wordt! Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen Amsterd. Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankf. München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon xfreer geh.bew. sneeuw onbew. geh.bew. regen mist geh.bew. geh.bew. geh.bew. geh.bew. onbew. geh.bew. regen sneeuw regen regen regen regen regen zw.bew. geh.bew. l.bew. regen regen zw.bew. zw.bew. regen wind NNO NNW NW NO OZO stil ONO stil N stil N NNW N NO NNW W WZW N ONO OZO stil ZO Z stil stil O NW temp. n.sl. •3 0.1 -1 -6 -0 6 4 4 6 1 2 8 4 11 3 3 2 3 2 5 9 3 20 16 17 8 10 13 0.2 0 0 12 0 0 0.2 0 0 0 0.3 4 6 0.2 0.3 0.1 4 7 0.1 0 0 12 1 0 0.2 0.3 Advertentie AMSTERDAM. De pottenbakster Jos H. van Veen acht zich door de schrijvers en de uitgever van het boek Zelf pottenbakken benadeeld. Zij heeft daarom bij de president van de Am sterdamse rechtbank een kort geding aanhangig gemaakt. Mevrouw Van Veen, die in Haarlem lerares pottenbakken is, en een schrif telijke cursus uitgeeft die o.a. ook door prinses Marijke gevolgd wordt, vindt dat de schrijvers H. Bakker en H. van Veen door keuze van omslag en letter type willen suggereren dat hun boek hetzelfde is als de schriftelijke cursus van mevrouw Van Veen. Het kort geding zal volgende week vrijdag door de president van de Am sterdamse rechtbank worden behan deld. JJ bent altijd welkom bij Le sanctuaire du bien manger Tel. 0 1198 - 326 - Wolfaartsdijk WATERZOOI, een visschotel van div. vis soorten, kreeft, tong, tarbot, garnalen, oesters, bedekt met twee versch. sausen. m. it I winkelen. collectie Lange Vorst modestoffen. en na afloop bij MIDDELBURG „UW SPECIAALZAAK" voor zeer moderne villages en' dekoratiestoffen. Hoek Lange Vorststraat-Ganzepoortstraat Goes Telefoon 7814 DE speciaalzaak voor Trix- en Maklin electrische treinen LANGE DELFT MIDDELBURG GOES Telefoon 0 1100-5165 een GEZELLIG onder-onsje BOEK- en KANTOORBOEKHANDEL GOES LANGE KERKSTRAAT 33 tel. 011005309 - Bijna 100 jaar boekhandel OPTIEK - F0T0HANDEL Ganzepoortstraat 3 Goes Tel. 5214 Uw speciaal adres voor HEREN- en KINDERKLEDING Lange Vorststraat Goes

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1