IJshockey in ons land: één pisie... Ook Heerenveen krijgt wellicht kunstijsbaan Kryptogram Het wordt eentonig: het £an nimmer te vaa k worden gezef Schaakcombiiiaties uit het tornooi in Berg en Dal CANADEZEN GESTRAFT MR. KOSOWAN OP HOLLANDS IJS B ffj Hf Hf iHI H p^p £jp Si B B s fff fff ïïiS b c d e f g h Atletiekkalender van KNAU Zaterdag 10 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 13 Niet vaak genoeg In andere landen Verknocht Eerste vereiste 1 Na ij shockey gevecht Duitse „sportrebellen" waren afwezig EENDEN WERDEN HET HAASJE WAAR moet dat heen was de kop van het artikel over de schaatssport in de krant van 3 december. Ge zoudt dezelfde aanhef weer kunnen gebrui ken bij het hieronder geschetste beeld van het Nederlandse ijshockey. Waar moet dat heen? Is het niet al te erg, dat bij het eerste team van de HYS Hokij in Den Haag vijf Canadese profes sionals zijn ingedeeld? Dat amateurs en pro fessionals in één ploeg staan opgesteld? Een combinatie overigens, waarbij van samenspel weinig te merken valt, omdat de buitenlandse gasten egoïstisch en individueel, spelen. Is het niet ten hemel schreiend dat in dit alles geen verandering kan worden gebracht? Geen verandering, zolang er in Nederland slechts één kunstijsbaan is. KUNSTIJSBANEN Van een onzer verslaggevers HET wordt eentonig. Ruim een week geleden zei de heer H. Roos van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond dit: „Nederland heeft een schreeuwend tekort aan kunst ijsbanen, er moet iets gebeuren." Hetzelfde is gisteren weer gezegd: door de heer C. G. P. Ben dien, secretaris van de Nederlandse IJshockey Bond. „Ons land heeft kunstijsbanen nodig, hard nodig. Waar is de tijd gebleven dat ons land een naam had in de ijshockeysport?" derland nog drie kunstijsbanen: in Den Haag (Hoky), Amster dam en Tilburg. Er is er nu nog één. Enkele jaren na de oorlog (1950), bleek dat openluchtba- nen niet rendabel waren. Talrij ke wedstrijden konden wegens slecht weer niet doorgaan. Til burg stopte er mee. Amsterdam evenzo. Ook de baan in de Apol- lohal, die later in de hoofdstad werd geopend, moest plaats ma ken voor tennisbanen. De mo gelijkheid om competitiewed strijden in de drie steden te spe len, verdween. In Nederland zocht men naar andere mogelijkheden om het pu bliek goede wedstrijden voor te schotelen. Men trok meer Canadezen aan; routiniers, die met hun specta culair spel geld in het laadje brach ten. ZEER zeker: het wordt eento nig en het kan niet vaak ge noeg worden gezegd. Terwijl in andere landen van Europa steeds meer kunstijsba nen worden geopend, gebeurt er in Nederland niets. „We staan stil", aldus de heer Bendien. „Vroeger waren in Ne- HARD HODIG HEERENVEEN. De kans is aanwezig, dat, naast Deventer, zoals wij reeds heb ben gemeld, binnen afzienbare tijd ook Heerenveen de beschikking krijgt over een kunstijsbaan. Door een aantal invloed rijke mensen in het noorden van ons land is een stichting in het leven geroepen met als doel de oprichting van een grote baan, die op 3.000.000 wordt begroot. Heerenveen is gekozen als plaats voor dit grootse object, waarin zowel een korte- als langebaan is gedacht. De helft van de baan wordt overdekt, zodat deze ruimte tevens voor andere doeleinden bruikbaar is. De toeschouwerscapaciteit om wedstrij den op de langebaan te volgen, bedraagt ruim 15.000; voor de overdekte hal 5000. Het bestuur, dat onder voorzitterschap staat van de burgemeester van Heeren veen, de heer Kuiperus, hoopt op de me dewerking van het ministerie van onder wijs, kunsten en wetenschappen. Het plan is namelijk alleen te verwezenlijken met financiële steun van de regering. Het project in Deventer is opgezet als ijshockeypiste van 30 bij 60 meter, maar bij de technische installatie is rekening gehouden met de mogelijkheid tot uit breiding, zodat er ook een langebaan kan worden uitgezet. De voorzitter van de Technische Com missie van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond, de heer H. Roos, zei, dat het van het grootste belang is om met de aanleg van een 400-meterbaan rekening te houden, omdat de Nederlandse toprijders zoiets dringend nodig hebben om weer mee te kunnen tellen in de internationale gelederen. In Deventer hoopt men o.m. op finan ciering uit de sporttoto. Men is reeds druk doende de Deventer industrie en mid denstand voor het plan te interesseren. Bovehdien zijn er reeds besprekingen geweest met het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Omschrijving Horizontaal: 1. Eet altijd pap op de rustplaats (6) 4. Eis van de staat: pracht en praal (8) 9. In geen geval wil ik het hoofd bui gen (6) 10. Wie met een boel mist omgaat, is goed voor Flora's kinderen (8) 12. De man van 10 hor. is van plan hier mede te beginnen (5) 13. Dit is de leus, wie nijverheid beoogt, doet dus in riet (9) 15. Paniek? Nur umsonst (3) 16. Ik ben Io niet, maar had zeven zo nen en zeven dochters (5) 17. Niet zo talmen, spoedig komt Nel (6) 22. Zullen we buiten zitten of in de ser re achter het raster? (6) 24. Roza houdt niet van poëzie (5) 27. Vroeger wist men wat fatsoen was (3) 28. Dat roepen om aannemen baat niets (9) 31. Nou is het meenens, zei de stern en vloog gauw weg (5) 32. Tante lust geen druiven, ze kan er niet aan tippen (8) 33. Rest best en onbrandbaar (6) 34. 'n Bar edel voorstel en het levert nog provenuen op ook (8) 35. De dommerd maakt me zo wee dat smart niet uitblijven kan (6) Verticaal: 1. In de puntjes tot het uiterste (8) 2. Het trio wordt aangevuurd en gaat agressief worden (8) 3. Wie de rede peilt houdt dit (9) 5. Al dut je hierop in, je glijdt (5) 6. Zelfwerkende kracht put men uit de sagen (5) 7. Stil! er komt nog een hele rij (6) 8. Van de rente kan je ruim de toe gangsprijs betalen (6) 11. Een hert kan meer last veroorzaken dan men denkt (6) 14. Wat een lui dier is dat, het slaapt overdag (3) 18. En Bas is net altijd afwezig (6) 19. Dat hij druk uitoefende deed hij niet opzettelijk (9) 20. Het bedrag dat je voor een kus uit geeft (8) 21. In een cottage begint het fatum, men moet er van alles zelf doen (8) 23. Fatsoen moet er zijn, zei het dier (3) 25. Hij stal er zijn buurmans goede naam (6) 26. Onze zonen lagen te bruinen aan het strand (6) 29. Een gekroonde vogel (5) 30. Offer op Hermes' outer en ga uw weg (5) KRUISWOORDRAADSEL Oplossing Horizontaal: 1 mooi; 5 bezorgd; 11 Fa ro; 15 innen; 17 genie; 18 geluk; 19 eer lijk; 21 set; 22 mielie; 23 ree; 24 den; 26 fat; 27 eer; 28 rib; 30 terrein; 31 wen: 33 nobel; 35 teken; 38 el; 40 lel; 41 tijk; 43 neg; 44 p.e.; 45 rem; 47 eikel; 49 kor; 50 eloquent; 51 feeëriek; 52 ris; 53 gewis; 55 mee; 56 Ee; 57 vel; 59 lor; 60 vee; 62 me; 63 manie; 65 ernst; 67 mol; 68 boekerij; 69 pad; 72 kar; 72 bes; 73 fez; 75 lef; 77 areaal; 79 are; 81 Numeri; 83 Donar; 84 stem; 86 sonde; 87 item; 88 dienaar; 89 ster. Verticaal: 1 mier; 2 oneer; 3 onrein; 4 iel; 6 eg; 7 zes; 8 oneerlijk; 9 rit; 10 ge; 11 fee; 12 alleen; 13 ruien; 14 oker; 16 nijd; 18 git; 20 ketel; 22 manen 25 nel; 26 fit; 29 bol; 31 weg; 32 ver eren; 34 bezuren; 36 ketenen; 37 ver keer; 39 lelie; 41 titel; 42 kefir; 44 po- eem; 46 mos; 47 eng; 48 les; 49 kim; 54 woekeren; 57 val; 58 libel; 60 vrijen; 61 esp; 63 morene; 64 Eos; 65 erf; 66 talent; 67 marot; 70 derde; 71 kadi; 72 bar; 74 zus; 76 fier; 78 aam; 79 Ate; 80 era; 82 mos; 84 si; 85 na. DITZELFDE gebeurde in die jaren na de oorlog in andere landen: Zwit serland, Engeland, West-Duitsland. De salarissen, die de Canadese professio nals eisten, liepen zienderogen omhoog. In Engeland, waar eerst vijf (Cana dese) beroepsteams opereerden, greep men terug op eigen spelers. De „gas ten" werden te duur. In Zwitserland gebeurde hetzelfde. In Duitsland zijn nu alleen nog en kele Canadese coaches, die de leden van talrijke clubs een spelpeil bijbren gen, dat voldoende is om publiek te trekken. In Denemarken komen nieuwe banen. Frankrijk beschikt over hoog gelegen gebieden, waar geruime tijd op natuurijs kan worden gespeeld. Men kan nog steeds niet zeggen dat in West-Europa de ijshockeysport bij zonder floreert. Daarvan is wel sprake in bijvoorbeeld de Oosteuropese landen (staatssubsidies), Canada en Amerika. Maar rondom Nederland worden in elk geval pogingen gedaan om uit de impasse van de laatste jaren te gera ken. De opvatting, dat buitenlandse spelers nodig zijn om publiek te trek ken, verliest veld. Goede coaches zijn voldoende om goede amateurs te kwe ken, zegt men in West-Duitsland. Een devies, dat zijn waarde reeds heeft be wezen. En in Nederland? In Nederland niets van dat alles. De kern voor het eerste team van HYS Hoky bestaat thans uit vijftien Nederlandse amateurs en vijf Cana dese professionals. De laatsten zijn veruit favoriet en beheersen meestal het team op de baan. Zij spelen te individueel en zijn er voorname lijk op uit, zö op te vallen, dat zij later in Canada door een coach wor den aangetrokken. Zij zijn overigens van een minder gehalte dan hun voorgangers, enkele jaren geleden, toen een Canadese pro fessional nog minder hoge eisen stel de." DE heer Bendien is verknocht aan de ijshockeysport. Men merkt dat als hij volledig „in" het onderwerp zijn visie geeft. Men bespeurt dat, als zijn stem opklinkt bij het verhalen over de jaren voor de oorlog. Toen Neder landse spelers nog meetelden in het buitenland. „De situatie ligt erg moeilijk nu," gaf hü toe: „er is maar een kunstijsbaan. Er kan geen competitie worden ge speeld. Van de toto hebben we nog geen steun willen vragen. Hoe kon dat ook? De laatste jaren heeft geen Nederlands team meegedaan aan het wereldkam pioenschap. Het enige wat nu gebeurt is de jeugd op te leiden tot een zo hoog mogelijk peil. En ook hier zitten we met een pro bleem. De IJshockeybond telt, naast de HYS Hoky, andere clubs o.a. in Haar- C. G. P. BENDIEN banen nodig lem, Zutfen, Amsterdam, Rotterdam en Breukelen. De vereniging uit Haarlem traint zondagavonds in Antwerpen, de overige clubs zijn op natuurijs aange wezen. Er blijft dus eigenlijk alleen de Haagse club over. Deze telt 100 inge schreven spelers: 20 voor het eerste team, 25 jongeren (1619 jaar) en 55 pupillen. Alleen de leden van het eerste team krijgen reisgeld en andere onkosten vergoed. Hun uitrusting 625,per man) wordt door de club verzorgd; de Canadezen ontvangen ver der nog ongeveer 125,per week zakgeld. De pensionkosten tijdens het vier maanden durende seizoen in Ne derland, hun reis van Canada naar Den Haag en terug en andere sociale lasten worden eveneens door de ver eniging gedragen. MAAR daar houdt het dan ook mee op. De spelers beneden negentien jaar moeten als ze naar Duitsland of België gaan zélf de reiskosten be talen. Ze slapen weliswaar bij hun Duitse sportvrienden, maar ze hebben naast het geld voor de reis toch ook nog wel andere uitgaven. Maar goed, zoals aan het deelnemers aantal is te zien: men heeft dat er graag voor over. De club zorgt, dat de jonge ren worden opgeleid tot goede spelers en dan komt het moment dat ze niet meer met de jeugd mee kunnen doen. (de leeftijdsgrens is negentien jaar). Zijn ze héél erg goed, dan staat voor hen een plaats tussen de spelers van het eerste team open; zijn ze minder begaafd of missen ze nog de nodige routine en techniek, dan is het spel uit. Dan kunnen ze de stick wel opber gen want er bestaat geen tweede ploeg en er Is geen mogelijkheid meer om in wedstrijden uit te komen. Deze jonge spelers zijn genoodzaakt een andere tak van sport te gaan beoefenen. We raken ze kwijt. Onherroepelijk. De oorzaak? Tekort aan kunstijsbanen. ZOUDEN deze in voldoende mate aan wezig zijn dan kreeg de jeugd meer gelegenheid om te trainen, kon er in competitieverband worden gespeeld en zouden spelers, die de leeftijd van ne gentien jaar hebben bereikt tóch mee kunnen doen. Naast het eerste team worden dan meer teams voor oudere spelers mogelijk. Maar zoals het nu is? Niet uitvoerbaar! De HYS Hoky be schikt alleen over de baan: op maan dagavond voor de duur van twee uur, op vrijdagavond, zaterdagmiddag, za terdagavond en zondagavond steeds 1% uurIn die 'tijd moeten alle 100 spelers aan bod komen. De woensdag avond is beschikbaar voor wedstrijden en telt dus voor de training niet mee. Hoe het in de toekomst gaan zal? De bedoeling is om in 1961 wèl mee te doen aan het wereldkampioenschap, dat in Lausanne en Genève zal worden gehouden. We hopen, dat de toto ons financieel zal steunen, zodat het moge lijk wordt een Nederlandse ploeg duch tig voor te bereiden. Zoals het nu is, haalt alleen Klein het internationale niveau. Ook in Squaw Valley, waar in 1962 het wereldkampioenschap wordt gehouden, willen wij van de partij zijn. Dat moet. We kunnen niet blijven toe kijken. MÉÉR banen nogmaals is een eerste vereiste. En dan vooropge- E'EN van de vijf Canadese professionals, die voor de HYS Hoky spelen, is •L' Ralp David Kosowan (21). Hij heeft jaren lang in Toronto gewoond en is sinds twee weken in Den Haag. Hij speelde in zijn eigen land als amateur in een junioren B-team en kwam via Amerika ten slotte in Nederland terecht. TJET is hier prima" gaf hij te kennen. „De Nederlanders zijn vriendelijke „11 mensen, voor zover ik dat in twee weken heb kunnen bekijken. Nee, ik ben niet getrouwd of verloofd. De Nederlandse spelers doen erg hun best, ja. Zij moeten echter nog veel leren. Klein is het begaafdst, hij zou in Canada nog beter worden. Het spel bij ons is ruwer dan in West-Europa, maar vol maakter. OF ik het volgende seizoen weer kom? Ik geloof van wel, als ze me uit nodigen, tenminste. IV"AAST de training en wedstrijden doe ik niets. Misschien vind ik er 11 nog wel een baantje bij. Dat zou erg welkom zijn, want van hetgeen ik nu verdien, kun je geen bokkesprongen maken. steld, dat ze overdekt zijn. Dat is ab soluut noodzakelijk. Méér banen geven mogelijkheid tot méér oefenen, tot het uitdragen van onze mooie sport. Ze kunnen bewerkstelligen dat wij, ook zonder Canadezen, meetellen. Dat wij, als goede amateurs, weer iets gaan be tekenen in Europa; dat het publiek ook naar Nederlanders alléén wil kijken. Hóe die banen er moeten komen? Met behulp van de gemeenten, die echter tot nu toe alleen maar plannen hebben. Hopenlijk worden deze nu eindelijk gerealiseerd. Vanzelfsprekend zullen bij het streven naar meer outillage, de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrij dersbond en onze Bond nauw moeten samenwerken." Het is uit de grond van zijn hart als de heer Bendien tenslotte opmerkt: „Die banenze móéten er komen!" In de wedstrijd HYS Hoky-Töölön—Veza, die woensdag werd gespeeld, ging het soms bijzonder heftig toe. Op de foto het mo ment dat de Finse gasten een vergeefse aanval doen op het Haagse doel. Keeper Millman (met masker) was in goede vorm, maar moest later wegens onsportief spel de baan verlaten. Millman is Canadees. Er is geen Nederlander die hem nu evenaart. 2. 3 ï- r 6 y §Éli ÉÉft 4' fa fjfe -vm 'Z iti' 13 /y V. IM /r XM$ fv 1 pg l? „t msi Jb - ,fj f '(f ■V WÊf ZO 'W J mm u m ZZ z* IV 2*- Él 2J, V' V ft MM io V 37 gfegjg WMÉ JZ. 33 <Ki 3V door H. Kramer INDS de tijd, dat Steinitz in de vorige eeuw de grond beginselen van het posi tiespel heeft ontwikkeld, zijn er schakers geweest die óf tot de positiespelers óf tot de combinatiespelers behoorden. Het komt voor, dat deze spelers elkaar verafschuwen: de combi natiespeler ziet met minachting neer op het geschuif van de posi tiespeler, terwijl omgekeerd de positiespeler de ander uitmaakt voor een gokker. Merkwaardigerwijze geldt dit alleen voor de opzet van de partij en voor het begin van het middenspel: bij de slotcombinatie komen beide typen el kaar weer tegen. De een komt door fijn positiespel tot een stelling die combinatoir wordt beslist, de ander bereikt dit misschien meer of min der door toeval door het naarstig speuren naar combinaties. Dit betekent, dat de eindcomblnatie door iedereen gewaardeerd kan worden. Dat zal ook stellig het geval zijn met de onderstaande combinaties uit het zo juist beëindigde zonetornooi te Berg en Dal. We zochten de mooiste combinaties uit; we geven ze zonder veel commen taar, omdat het verloop voor zichzelf spreekt. LOPEZ GARCIA f g h OLAFSSON Telxe6!f7xe6; 19. Ld3xg6!, hxg6 wimt 20. Df7f, Kh8; 18. Db2—f6 (Na 19. 21. Dxg6.) 20. Lg6xh7f, Kg8h8; 21. Df4—g4, Lg7—h6; 22. h2—h4, e6—e5; 23. Dg4—h5 Kh8—g7; 24. Lh7—d3, Te8—h8; 25. Fg5e4, Df6e6; 26. Tfl—bl, b7—b6; 27. Ld3—c4!, De6xc4; 28. Dh5g4t en zwart gaf op. Op 16, 17 en 18 december wordt in de Apollohal te Amsterdam het jaarlijkse internationale basketbaltornooi van The Blue Stars gehouden. Uit het buitenland komen Slovan Orbis (Praag), Galatasaray (Istanbul) en de Belgische ploeg Ostende. Op 13 december speelt Slovan Orbis te Eindhoven tegen een bondsteam. OJANEN b c d e f LARSEN Ld2xh6U, g7xh6; g h 30. e5e6, 29. Dd5xd6 (Een onweerstaanbare aanval krijgt wit na 30fxe6; 31. Tg4f, of 30. Txe6; 31. Txe6, fxe6; 32. Dg6f.) 31. e6xf7f, Kg8xf7; 32. Te4xe8, Tb8xe8; 33. Dd3—h7f en zwart gaf op. SKÖLD jjf - m m k Hf' m Advertentie de dc/l serkrijgbssr bij ds «rktnde klnfoomuchiixhinikl TESCHNER 30. Da7—b6, Td8—<12; 31. Db6xh6, Df7—d7; 32. Pf4—g6, Dd7—d6; 33. £|6—elf!. Kg8—f7; 34. Dh6xg7f, Kf7xg7; 35. Pe7xf5f, Kg7—f6; 36. Pf5xd6, Td2xd6; 37. Tfl—cl, Td6—d3; 38. Telc3 en wit won gemakkelijk. DEN HAAG (ANP) De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) heeft in grote lijnen het nationale pro- gramma voor 1961 vastgesteld. De be langrijkste data zijn: 26 februari: Dordrecht, Nederlandse cross- kampioenschappen; 30 april: Rotterdam, Ne derlands kampioenschap 20 km wandelen; 11 mei: Rotterdam, vooirwedstrijden P H- en P J-beker; 13 mei: Eindhoven, Nederlandse studentenkampioenschappen; 14 mei: Amster dam, Nederlands kampioenschap 50 km wan delen; 18 juni: Hilversum, kampioenschap van Nederland 25 km hardlopen; 2 juli: plaats nog onbekend, finale P J-beker; 2 juli: Eindhoven, finale P H-beker; 9 juli: Rotterdam, Nederlandse jeugdkampioen schappen; 29—30 juli: Vlaardingen, Neder landse kampioenschappen (onder voorbe- Advertentie GEBRUIK GORDIJNSPIRAAL met de originele onderdelen Eigen nieuwsdienst DEN KAAG Bij de woensdag op de HOKY in Den Haag gespeelde ijshockey- wedstrijd tussen het HYS Hoky-team en een- Finse ploeg is het tot ernstige ongeregeldheden gekomen, waarbij voor al de door de Hagenaars geëngageerde Canadezen zich niet al te best hebben gedragen. De voorzitter van HYS Hoky, de heer Hopman, heeft dan ook besloten maatregelen tegen de boosdoeners te ne men. Zo zal goalie' Millman, die een Finse tegenstander dermate toetakelde, dat deze per brankard moest worden weg gedragen, zeer waarschijnlijk door de Nederlandse IJshockey Bond voor twee wedstrijden worden geschorst. De Cana dezen Cook en Kossowan zijn gestraft met een geldboete. Voorts hebben de Canadese spelers de waarschuwing gekregen dat bij herhaling, zij onmiddellijk naar Cana da zullen worden teruggezonden. Ook zal door de heer Hopman aan de politie het verzoek worden gedaan meer re chercheurs in burger tussen het publiek te doen plaatsnemen om ook daar wan ordelijkheden te voorkomen. Bij uitreiking eretekens BONN, (AN.P.). De Duitse bonds president Lubke heeft gisteren in Bonn 57 Westduitse medaillewinnaars van de Olympische Spelen in Rome en Squaw Valley onderscheiden met het Silberen Lorbeerblatt, de hoogste Westduitse sportonderscheiding. De drie .rebellen" in de Duitse atle- tiekbond Hary, Lauer en Kaufmann ont braken bij deze bijeenkomst. De presi dent van de Duitse Sportbond Daume had hen verzocht niet bij de uitreiking aanwezig te zijn en de onderscheiding niet te accepteren, alvorens het onder zoek, dat tegen hen is ingesteld, zal zijn afgesloten. De drie atleten zijn er van beschul digd dat zij het aanzien van de sport hebben geschaad en ctat zij de amateur bepalingen hebben overtreden. SCHIEDAM Twee jonge Schiedam mers, een achttienjarige straatmaker en een zestienjarige scholier, worden ervan verdacht al geruime tijd een wonderlijke handel inleenden te hebben gedreven. Enige tijd geleden had een politieman m Overschie vijf eenden van de jonge lui afgepakt en die in, overleg met de plantsoenendienst bij het conferentieoord De tempel aan het water toevertrouwd. De jongste van de twee begon daarop te klagen bij de politie dat de agent hem zijn bezit afhandig had gemaakt. Tenslotte stond de politie toe dat hij bij De tempel vijf eenden terug mocht ha len,. Toen hij daar wel vijfhonderd eenden zag zwemmen; ging de scholier beweren dat er veel meer eenden van hem bij waren. Hij kreeg er maar vijf mee, maar 's avonds kwam hij met de straatmaker terug en samen namen zij toen nog eens 32 eenden mee. Een Schiedamse poelier kocht de dieren van hen. De Schiedammers houden vol dat zij enkele honderden eenden bezitten, die zij vrij laten zwemmen. Zij zouden de dieren op de markt hebben gekocht. De politie vermoedt echter dat de jon gens jonge eenden vangen en kortwie ken. Op de markt kopen zij dan alu minium ringetjes, die zij om de poten van de vogels doen houd). 6 augusus: Velsen, nationale B-kam- pioenschappen; 26 en 27 augustus: Eindho ven, kampioenschap van Nederland tien kamp; 3 september: Amsterdam, Nederlandse estafettekampioenschappen; 9 en 10 septem ber: Den Helder, kampioenschap van Neder land vijfkamp dames; 17 september: cistricts- kampioenschappen; 24 september: Amster dam, juniores-clubkampioen schap van Ne derland; 24 september: plaats onbekend, metsjes-clubkampioenschap van Nederland' 1 oktober: Gouda, Nederlandse veldloop! kampioenschappen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 13