Betsie Smeets wil volwassene zijn ih 'h aristona r i JUDY GARLAND i 1 IN ^STERDAM 1 willen'n ander menu... Vanavond Televisie Toto met: PIA BECK OTTO STERMAN Piet van de Pol Na jarenlang vechten Miss Showbusiness Sport en spel Drink de enige echte Nederlands-Italiaanse fabriek in Avenza VERZENDING ZEEPOST Zaterdag 10 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 11 televisie morgen Om half vier 's middags is er een reportage van de finale om het Ne derlands kampioenschap keurturnen heren, uit de Dierentuin in Den Haag. De KRO geeft 's avonds, om acht uur, in Anno 1938, een greep uit het archief van het Pathé-journaal, waar na de tweede aflevering van Martie Verdenius' televisiespel School voor volwassenen wordt gegeven. Om negen uur speelt het Amster dams Kunstmaandorkest onder lei ding van Anton Kersjes de Haffner- symfonie van, Mozart. Na de derde af levering in de serie filmdocumentaires Vader wordt deze televisiedag besloten met Sport in Beeld. België Vlaams geeft 's middags om drie uur opnamen van het Spaan se balletensemble van Manolita en Rafel Aguilar. Om half negen 's avonds komt Lou van Burg met zijn Brusselse versie van. Een kwartje per seconde op het beeldscherm. De Franse televisiezender heeft zon dagavond een oude film van Marcel Pagnol, La fille du puisatier, op het programma genomen. In de hoofdrol len onder meer Raimu en Fernandel (21.00) PIA BECK IK MOET met keu en biljart- vest komen, dus er zal wel gebiljart worden. Zeker heidshalve zal ik m'n krijtje ook maar meenemen. Wat er echter radio 1 vandaag Het hoogtepunt van de program ma's van vandaag valt na midder nacht. De AVRO geeft, tot kwart over twee, een rechtstreekse uitzending van het optreden van de Amerikaan se zangeres Judy Garland, in het Am sterdamse Tuschinski-theater. Eerder op de avond zijn er de vaste amuse mentsprogramma's Week uit week in (VARA: vijf over acht), ditmaal met Lia Dorana als gast, en Tiere lantijnen (KRO: tien over negen). De veertiendaagse radiostrip De Warwin kel is om tien over half elf in het VARA-programma te beluisteren. In VARA's Matinee op de vrije zaterdagmiddag, vijf over half drie over Hilversum 2, is het meer se rieuze gedeelte gewijd aan muziek uit de Scandinavische landen. Het Omroeporkest staat tijdens dit concert onder leiding van de Hongaarse dirigent Carl Garaguly. U hoort de Peer Gynt-suite nr. 1 van Edvard Grieg, benevens twee Elegische Melodieën, eveneens van Grieg, de Zweedse rapsodie Mid- sommervdka van Hugo Alfvén en tot besluit de Intocht van de Bojaren van de Noorse componist Leif Hal- vorsen. Piet v. d. Pol Betsie Smeets Van een onzer verslaggevers BUSSUM Al heet het caba retprogramma van Martie Ver denius dat morgenavond in een tweede aflevering op het scherm komt „School voor volwas senen", Betsie Smeets heeft er een onvolwassen rol in toebedeeld ge kregen en dat vindt ze in d'r hart eigenlijk helemaal niet zo leuk. „Ik speel nu al vijf jaar de irri tante ingénu'tjes en explosieve tieners en eerlijk gezegd begin ik daar zo langzamerhand genoeg van te krij gen. Ik heb mijn leeftijd en uiterlijk tegen, dat besef ik best, ik kan nog makkelijk voor vijftien doorgaan en die actrices liggen niet voor het op scheppen. Maar iedere keer dat ik op het punt sta mijn haar af te knip pen komt er weer een of andere aan bieding die ik niet kan afslaan en ook in mijn hart niet wil afslaan omdat ik het toch wel weer leuk vind de gekke meid uit te hangen als ik dat in 's hemelsnaam maar kan afwisse len met serieus werk!" UITZONDERINGEN Met een soort smekende veront waardiging kijkt Betsie op nadat ze haar hart even heeft gelucht. Ver scheidene keren heeft ze al de kans gehad haar andere kant te tonen: de televisiekijkers herinneren zich nog haar creatie in „Romeo en Julia in Berlijn", maar het blijven uitzonde ringen. „Het nare is dat er tijdens het eindexamen van de toneelscholen al een stempel op je wordt gedrukt: dan zitten de heren van de grote gezel schappen in de zaal en zeggen: die kleine daar kan ik goed gebruiken voor bakvisrollen en die daar is in de wieg gelegd voor sterk dramatisch werk. En als je dan, zonder het te weten, als tiener bent aangenomen, zie dan maar eens dat je voor vol wordt aangezien!" VRIJBUITER Het ligt voor de hand dat Betsie Smeets met haar uitgesproken indivi dualistische en vechtlustige natuur niet voor „gezelschapsjuffrouw" in de wieg is gelegd. Na de toneelkern van de NTS en het NNTG heeft ze het in ieder opzicht riskante vrije bestaan verkozen boven alle zekerheden van het vaste engagement. Ze trekt nu op met de andere „vrijbuiters" die sa men het gezelschap „De Speelkamer" vormen en bouwt steentje voor steen- zal gebeuren blijft een volkomen verrassing voor me". Dat zei de 52-jarige Rotter dammer Piet van de Pol, meer voudig wereld-, Europees en Nederlands biljartkampioen, die vanavond, samen met Pia Beek en Otto Sterman een lijdend voorwerp in de toto van Theo Eerdmans zal zijn. Wel vaker En voor dat scherm zal Van de Pol even rustig staan als voor de wedstrijdtafel, waarop hij zo vaak triomfen heeft geoogst, ook al „omdat ik wel eens vaker voor de camera gestaan heb. Ik was een van de eersten in Ne derland, in Eindhoven, toen het bereik nog maar amper 10 a 12 kilometer was. De biljarttafel brandde bijna onder de lampen weg Van de Pol, op het hoogtepunt van zijn carrière deze zomer uit de kaderspelen gestapt, verheugt zich op de uitzending van van avond. „Ik hou van verrassingen, be halve als Feijenoord verliest". televisie vandaag De voetballiefhebbers zijn vanavond het eerst aan bod. Om vijf voor half zeven is er een rechtstreekse repor tage uit Napels van de interland Ita liëOostenrijk. Na de rubriek Espresso, om vijf over half negen, haalt Theo Eerd mans, bijgestaan door Maud, in VARA's televisietoto ditmaal herinne ringen op en grapjes uit met de pia niste Pia Beek, de acteur Otto Ster man en de biljarter Piet van der Pol. Deze uitzending begint om negen uur. België-Vlaams brengt om kwart voor negen een quizprogramma Wie is wie? en om tien over tien. een film- reportage over het Venezolaanse schiereiland Araya. De Duitse televisie neemt uit Wenen oyer Lou van Burgs programma Een kwartje per seconde (20.20). De Westlandse Hypotheekbank stelt weer 414 pandbrieven serie T ver krijgbaar met onvoorwaardelijk ver plichte uitloting van 4 per jaar, tegen de koers van 100 tje aan haar carrière waaraan ze bin nenkort een filmrol toevoegt. „Ik heb de vrouwelijke hoofdrol in Louis van Gasterens laatste film „Het oponthoud" gekregen. Het is ook wel weer een vreemde vrouw die ik moet uitbeelden maar in ieder geval een volwassen vrouw!" Adve''entie •ivXv.vMv'-?/ illii Sedert 1912 JmSmSSflSsSiï Van een onzer redacteuren TTO STERMAN is een zeldzame figuur in onze toneel wereld: hij doet alleen maar waar hij zin in heeft bin nen de grenzen van zijn kunstenaarsbestaan. Al meer dan tien jaar staat hij avond aan avond met een zelfge kozen repertoire alleen op de planken als voordrachtskunstenaar en daagt daarnaast bij tijd en wijle als gast bij de grote gezelschappen op, doch alleen in rollen waar hij helemaal achter staat: mens en toneelspeler zijn vrijwel identiek bij Sterman. titie, honkbalt en is sinds drie jaar verzorger van onze nationale honkbal- ploeg, in welke kwaliteit hij al twee keer de Europese kampioenschappen meemaakte. Verrassing „Maar wanneer hebt u besloten voordrachtskunstenaar te worden?" *,Dat heb ik eigenlijk te danken aan Carel Rijken die me destijds introdu ceerde bij een tournee voor de Vara. De Ramblers, Max van Praag en de jodelaarster Ólga Lowina maakten er deel van uit', een licht programfha dus, voor een groot publiek: en op die avonden moest ik ineens een voor dracht houden, zo maar in mijn een tje op het toneel. Het is gelukt want wat ik nooit had gedacht gebeurde: de mensen die gekomen waren voor een licht ontspanningsprogramma luis terden naar me, naar mijn verhalen over verdrukte negers en het feit dat ze geboeid waren greep me zo aan dat vanaf dat moment het bij me vast stond dit soort poëzie en proza te gaan uitdragen." Otto Sterman heeft de daad bij het woord gevoegd. „Ik ben een neger" is de titel van zijn eerste programma en later voegde hij er nog „Ebbenhout" aan toe. Tien jaar luisteren de men sen al, avond aan avond tot in Brus sel, Antwerpen en Gent, tot in Suri name en de Antillen waar hij dit jaar in drie maanden vijftig voorstellingen gaf. „Voordragen is natuurlijk niet te combineren met een verbintenis aan een toneelgezelschap, toch krijg ik af en toe nog de kans om een rol te spe len maar dan alleen rollen waar ik als mens helemaal achter kan staan zoals destijds in Een man genaamd Judas bij Theater. Werken voor de te levisie is natuurlijk erg aantrekkelijk voor^ me hoewel ik niet te vaak met mijn gezicht voor de camera wil. „Hoe bent u er eigenlijk toe ge komen om een sportief bestaan te verwisselen voor het toneelleven?" Sterman, die van huis uit leraar li chamelijke opvoeding is plus heil- gymnast en masseur, kijkt me met zijn zachtmoedige blik glimlachend aan. „In 1934 studeerde ik af, geen gelukkige tijd om als jonge vent te starten: ingenieurs uit Delft stonden als conducteur op de tram, iedere mogelijkheid om bij te ver dienen greep je aan en dat gold ook voor mij want van de schaarse lessen aan een paar scholen kon ik onmogelijk rondkomen. Ik was daarom wat blij toen ik een jaar later een rolletje als Westindisch bediende in de Familie Kegge in mijn schoot geworpen kreeg. Dat was mijn debuut bij het Nederlands Schouwto neel en daarna volgden nog een hele boel andere rolletjes, allemaal kleur lingen natuurlijk. Na deze geringe er varing als acteur stonden twee dingen voor me vast: ik had een beetje ta lent en ten tweede had het toneel me zo gegrepen dat zelfs de lange oor logsperiode toen ik weer gymnastiek les gaf en de opleving van ons sport leven daarna die vlam niet tn me heeft kunnen uitdoven. In 1947 kreeg ik weer de kans en dat betekende ge lijk de vuurproef voor me. Na die ein deloze crisistijd had ik voor het eerst een aanstelling voor een volledige schoolbaan. Beslissing Ik was in de wolken, maar het lot wilde dat ik gelijktijdig van de to neelgroep Comedia het aanbod kreeg om de worstelaar te komen spelen in As you like it. Na een felle korte in nerlijke strijd besloot ik tot het laat ste." Groot succes oogstte Sterman in Sartre's Eerbiedige lichtekooi, eerst met Myra Ward, later met Enny Meunier als tegenspeelster maar al die artistieke prestaties konden zijn liefde voor kinderen en sport niet wegduwen. Hij bleef cursussen geven in heilgymnastiek, voetbalt nog steeds in AFC in de zaterdagmiddagcompe- in volmaakte harmonie met uw interieur Akkoordde buitenkant van 'n ARÏSTONA is fraai. De binnenkant mag er ook wezen! Technisch is zo'n ARÏSTONA geweldig: perfect beeld en geluid. En de service is óók perfect. Ja, iedereen ziet meer in 'n ARÏSTONA! televisie - grammofoons recorders Vrome wens Dat laatste is dus een tamelijk vro me wens want al tientallen keren is Sterman in de huiskamers versche nen, van de jeugdserie Broer Konijn en Broer Vos, via De eerbiedige lich tekooi, Emperor Jones, Advocaat pro deo, Het concert en Poging tot ge sprek naar de uitzending van van avond in de TV-Toto waarin Theo Eerdmans nog wel andere dingen uit hem zal krijgen die u zullen Interes seren. i Otto Sterman JJ.XJ -J t 7IJ is een vrouw, wie nagenoeg alles in haar leven heeft tegen gezeten, maar die de top overtui gend heeft bereikt. Judy Garland, klein, dik, met een levensdrama achter de rug dat in de keiharde wereld van het amusement zijn weerga niet heeft, met een stem die bepaald niet aan de eisen van mevrouw Vincent voldoet, staat bovenaan de ladder naar het suc ces. Wat ze ook allemaal mist, waarin ze ook tekortschiet, met haar op het podium komt er iets ondefinieerbaars, iets van een tril ling of fluïdum over het voetlicht, dat de zalen in New York, in Pa rijs, in Londen, en straks onge twijfeld ook in Amsterdam mee sleept en verovert. ITT AAR nog eist zij bij ieder optre- den het uiterste van zichzelf, gaat zij als een strakgespannen snaar het podium op, en uitgeput en leeggebrand neemt zij aan het slot van haar show de ovaties van het publiek in ontvangst. Zij is blijkbaar niet in staat om niet alles te geven wat zij heeft; in de uren die zij al leen op de planken staat, gaat wel licht haar hele leven telkens op nieuw aan haar voorbij. Of zij nu werkelijk tevreden en gelukkig is met haar succes en met haar leven, niemand zal het weten. De vrouw, van wie een Amerikaan se componist eens zei „Zolang er liedjes worden geschreven zal er een Judy Garland bestaan", is vannacht, van middernacht tot kwart over twee, te horen in de extra-uitzending van de AVRO. Mislukkingen 'TUSSEN haar eerste optreden ,als -*• driejarige peuter met haar beide oudere zusjes als de Gumm sisters, en dat van vannacht in het Amster damse Tuschinski-theater, ligt een le ven dat alle tegenslagen en teleur stellingen heeft gekend. Twee mis lukte huwelijken, een verslaving aan 'heroïne, de strijd tegen het dik-wor- den, bezoeken aan psychiaters, rijk dom en armoede, alles moest zij op haar weg ondervinden. Maar sinds zij In 1952 trouwde voor de derde maal met Sidney Luft, is er wat rust en zekerheid in haar bestaan, en is de bekroning van al die jaren van vechten om er, ondanks alles, te komen, bereikt. Met de film A star is born, waarin ze zichzelf uitbeeldde, had ze groot succes. Daarna ging alles beter. In theater na theater en op plaat na plaat veroverde zij het publiek met haar songs als You made me love you, Over the rainbow, I can't give you anything but love, You go to my head, Stormy wheather en vele ande re. radio morgen 1 Vaste VARA-programma's waar naar het de moeite waard is om 's morgens te luisteren zijn Weer of geen weer (om half negen) en Strijk en Zet (om half elf). In de serie Klankomrankte levens van Alex de Haas, 's avonds om vijf over acht in het AVRO-programma, ditmaal een muzikale biografie van Charles Trenet. Aansluitend daarop; om negen uur, een hoorspel van Hans Andreus, getiteld Gedachtenuit- wisseling. Op de andere zender vervolgt Jules de Corte voor de KRO zijn wintertoer, van acht uur tot half negen. Om vijf voor half tien is er een detective-hoor spel te beluisteren, nu eens niet in afleveringen. Het heet De 66 luistert mee. kritisch bekeken 1 De NCRV schoot gisteravond uit haar televisieslof met een luchtig en geva rieerd programma, dat er wezen mocht. Het begon met een alleraardigst filmpje over de Seventeenth U.S. Air Force Band, dat goed in elkaar was gezet en pittige militaire muziek bood. Daarna waren wij meteen op het hoog tepunt van de avond aangeland: Het op treden van Bueno de Mesquita. Deze veel zijdige artiest is al ongeveer vijf jaar een welkoime en gevierde gast in de huiskamers. Ook nu waren de verwachtingen hoog gespannen en het mag gezegd: De Mes quita kwam, zag en overwon grandioos op het toch nog altijd gevaarlijke tele visiefront. Hij zong, musiceerde en imi teerde dat het een lust was. Het gebeurt niet vaak, dat de kijkers luidkeels voor hun toestel kunnen la chen, doch De Mesquita kreeg het voor elkaar. Vooral zijn imitaties waren mees terlijk en bovendien origineel. Wij zagen een geestig „journaal met weerbericht" en hoorden onder andere ook een voortreffelijke imitatie van de radiospreker Coen van der Lende. Een superdwaze teledisco-parade, waarin Kroesjtsjef en De Mesquita de hoofdrol vervulden, sloot het optreden af. Waar naar in vele huiskamers met het groot ste plezier zal zijn gekeken. Kortom, De Mesquita op zijn best, dit vooral omdat hij eindelijk eens de ruim te op het scherm kreeg die hem toe komt. 0, Advertentie Desgevraagd gaf 90 van de vaste radiomedewerkers de voorkeur aan een nationale omroep! Zij weten welk een verspilling het huidige 5-voudige systeem meebrengt- ten koste van de kwaliteit. Zij kunnen zich ook niet indenken dat een roomse Mozart beter klinkt dan een protestantse - of rode jazz moderner dan algemene!. U ook niet? Steun dan het streven van de VPRO naar een nationale omroep, waarin onze verscheidenheid niet wordt beknot, maar volwassener tot uiting komt... waarin het accent méér valt op wat ons bindt dan op wat ons verzuilt. Maak onze sterke minderheid nóg sterker - door u te abonneren op Vrije Geluiden het vol ledigste en. mee.st-overzichtelijke programmablad, dat u onpar tijdig wijst op alle goede uitzendingen - van welke omroep ook. Verdraagzaamheid is een oud Nederlands bezit.nog jong genoeg om er de toekomst mee in te gaan! De prijs van Vrjje Geluiden? 3.25 per kwartaal. Het adres? VPRO, postbus 11, Hilversum. Vraag een proefnummer aan - of abonneer u direkt, dan ontvangt u de decembernummers gratis. DEVENTER. In Turijn zal worden opgericht Noury-Rumianca s.p.a., een belangengemeenschap door Noury en Van der Lande aangegaan met het Italiaanse chemische concern Rumian- ca. De nieuwe vennootschap zal te Aven za bij Carrara een fabriek voor de pro- duktie van citroenzuur bouwen, die mis schien eind volgend jaar in gebruik zal kunnen worden genomen. De capaciteit van het nieuwe Italiaan se bedrijf zal 3.000 ton citroenzuur per jaar bedragen. De produktie is zowel voor de Italiaanse markt als voor de ex port bestemd. Het concern Rumianca heeft enige chemische fabrieken in Italië. Noury- Rumianca is de achtste buitenlandse vestiging van het Deventer bedrijf en de tweede in Italië. DEN HAAG Met de volgende sche pen kan zeepost worden verzanden. De ó'atums waarop de correspondentie uiter lijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip. Argentinië: t.s. Uruguay 15/12; Austra lië: s.s. Strathaird 13/12, s.s. Ballarat 14/12 en m.s. Rothenstein 15/12; Brits- Oost-Afrika: s.s. Africa 15/12; Canada: s.s. United States 12/12 en s.s. Somrnels- dijk 14/12; Chili: t.s. Moselstein 15/12- Indonesië: m.s. Hoechst 11/12; Ned. An! tillen: m.s. Prins der Nederlanden 13/12- Ned.-Nw.-Guinea: rn.s. Madison Lloyd 11/12; Nieuw-Zeeland: s.s. Perim 11/12- Suriname: m.s. Kreon 14/12; Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms. Stirling Castle 11/12 en m.s. Ommenkerk 13/12 Inlichtingen over de verzendingsda- tuims van postpakketten geven de Post kantoren, a dvertentie PIA Beek heeft eens in een interview met onze krant ge zegd dat ze optreden voor de televisie maar riskant vond. Vanavond zal dat zeker zijn, want ze weet op dit moment nog niet wat er gaat gebeuren als zij op het scherm komt in Eerdmans TV Toto. Het is al heel lang geleden in de oorlogsjaren dat Pia Beek op trad als „Hawaiian girl" in een en semble van meisjes dat zich „Sa moa girls" noemde. De meisjes wa ren, behalve Pia Beek ,de zusjes Bea en Lonnie van der Linden en de zusjes Hertha en Nielka Gorsi- ra. Pia Beek speelde gitaar en pi ano. Vaste partner Dit laatste instrument is ten slotte haar vaste partner geworden. Na de oorlog kwamen de kansen. Met de Millers naar België, optre den voor de Amerikaanse strijd krachten in België, voor de Niwin naar Indonesië en nog later toer- nees naar Engeland, Amerika, Ca nada, enzoverder. Optreden voor de radio, platen maken, toernees in eigen land, piano, piano, zingen, zin gen. Of ze vanavond ook gaat zin gen en piano spelen? Dat weet op het ogenblik Theo Eerdmans alleen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 11