COMMISSARIS RTM: WIJ WETEN NIETS Raadsels rond een aandelenpakket Bijna twee miljoen voor doek van F rans Hals ,T oelatingsbeleid veel te krap, is WATER DEINT NOG DREIGEND ROND STAD GRONINGEN VERWOERD: VERGROOT APARTHEID KAMERAAD KROESJTSJEF DOOR GRIEP AFWEZIG Internationale strijdmacht in Congo ingekrompen BRITTEN AGEREN TEGEN DOODSTRAF I«Elders* bevestigtRotterdam de bieder Bronchi letten Kennedy benoemt derde minister GEKOCHTVOOR 150 GULDEN Lord Harewood erevoorzitter Donderdag 8 december I960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Te koop Op de beurs Geen antwoord Vertraging Groninger ging feesten met geld van zijn baas Gemoderniseerd Mein Kampf wordt in Engeland uitgegeven Gaullist laat partij in de steek Levende weefsels in nieuwe kunstmaan PLEIDOOI VOOR SPIJTOPTANTEN "Vervolg van pag. 1 Prinses Wilhelmina zendt koning Roudewijn vaas NIEUWE PRESIDENT HOF VAN JUSTITIE TE HOLLANDIA Vragen over watersnood in Meppel VEILIGHEIDSGORDELS VOOR RIJKSPOLITIE Chirurg-archeoloog terug uit Ecuador Vliegtuigen botsten door klapband AMBONEZEN MOEILIJK UIT KAMPEN Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. „U wilt weten wat wij zelf niet weten. Neen, wy weten niet of de gemeente Rotterdam een bod zal doen op de aandelen van de R.T.M. Wy weten niets. Alleen, dat er nog geen bod is gedaan. Iedereen heeft er wel de mond van vol. Wat er gebeurd is kan ik alleen maar typeren met: plomp." Dat was in het kort het commentaar van de heer; De Iongh, de oudste commissaris van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij. Sinds de nogal vage mededeling van de Amsterdamse directeur van de Rotterdamsche Bank, dat een bod op alle aandelen van de R.T.M. tot 500% kan worden verwacht, zijn allerlei gissingen gedaan ofschoon het wel voor de hand lag, dat het de gemeente Rotterdam is, die alle aandelen van deze naam loze vennootschap in bezit wenst te krijgen Dat dit inderdaad het geval is, kre gen wij elders bevestigd, hoewel men daar niet dieper op de zaak wenste in te gaan, omdat hier het gemeente bestuur in het geding is en de ge meenteraad uiteraard het eerst de officiële mededelingen moet krijgen. Een en ander vindt bovendien be vestiging in het feit, dat een kleine groep aandeelhouders van de R.T.M. aie in het bezit was van een meer derheid (55 van het aandelenpak ket, dat meerderheidspakket aan ver scheidene personen, instanties en be drijven te koop heeft aangeboden. Ook aan de gemeente Rotterdam. Deze aandelen zijn inmiddels door de Rotterdamsche Bank gekocht. Deze koop is nog niet in de gemeenteraad behandeld. Bij de R.T.M. is door alle geruchten over verkoop van de aandelen enige onrust ontstaan onder het personeel. ,,Het is of een onzichtbare man de poten onder je stoel afzaagt" aldus een van de staffunctionarissen. De heer De Iongh, noch de direc teur, dr. H. J. van Zuylen, had een goed woord over voor de manier waarop het bedrijf opeens in een va cuum is gebracht. De oudste commissaris van de R.T.M. weersprak de vrij algemeen heersende mening, dat de commissa rissen bezweken zouden zijn voor het hoge bod dat de gemeente Rotterdam zou (hebben gedaan. „Er is met geen woord over een eventueel bod met de commissarissen gesproken." Hij stelde zeer nadrukkelijk, dat de Amsterdamse directeur van de Rot terdamsche Bank donderdagavond bij het sluiten van de beurs de heer M. Vrolijk aansprak en hem zei, dat binnenkort een bod op de aandelen R.T.M. kon worden verwacht, waar bij de Rotterdamsche Bank namens „committenten" zou gaan tot 500 pet. Op deze mededeling had de heer Vrolijk gereageerd met de weder vraag: „Zegt u mij dit als president- commissaris van de R.T.M.?" Daarop was een ontkennend antwoord ge volgd. Neen, de mededeling werd ge daan aan de collega-makelaar op de beurs. (De heer Vrolijk is directeur van de makelaarstirma D. W. Brand). Tijdens een bespreking tussen beide heren op vrijdag jl. waarbij ook een juridisch adviseur van de Rotterdam sche Bank aanwezig was, kreeg de heer Vrolijk ook geen antwoord op zijn vraag naar de identiteit van de bieder. Zaterdag werd bij de R.T.M. een spoed vergadering gehouden van de commis sarissen, die tot dan toe nog niets wis ten. Pas toen de Rotterdamsche Bank maandag het bericht wereldkundig maakte over het te verwachten bod, kregen de commissarissen voor het eerst via krant en radio kennis van deze mededeling. Nadien hebben zij niets meer vernomen. Het bod is ook nog steeds niet gedaan. Nu het inmiddels wel vaststaat hoewel niet "officieel dat het de gemeente Rotterdam is die het bod zal doen, kan worden gesproken van een merkwaardige situatie. Immers, de R.T.M. is een streek vervoerbedrijf. „Het is in strijd met het vervoersbeleid van de regering, dat een gemeente buiten haar grens het personen- en goederen vervoer gaat verzorgen", aldus de heer De Iongh. „Er zal een vreemde situatie ont staan, wanneer de gemeente Rotterdam het vervoer op de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden gaat verzorgen, waarnaast dan ook nog de pontver bindingen komen". De heer De Jongh wilde zich niet begeven in speculatieve mogelijkheden, dat bijvoorbeeld Rotterdam alleen de tramlijnen van de R.T.M. zou exploite ren en de buslijnen zou overdoen aan de spoorwegen of de provincie. „Deze overwegingen hebben nog geen zin, vond de heer De Iongh. Bovendien kan men met de bestaande concessies niet naar willekeur handelen. Zelfs voor de benoeming van een nieuwe directeur is nog de toestemming nodig van de minister". LOS ANGELES (Reuter, AP) Aan de meer dan dertig met succes gelan ceerde Amerikaanse kunstmanen is er gisteren weer een toegevoegd: Discoverer 18. De nieuwe kunstmaan, gisteren gelan ceerd met een meertrapsraket van de Amerikaanse luchtmacht op de basis Vandenberg, werd in een baan over de polen heen gebracht. Discoverer 18 bevat een capsule van 145 kilo die men na ruim een etmaal hoopt te bergen. De capsule bevat een grote sortering levende weefsels, waaronder stukjes van de binnenzijde van. een menselijk oog lid en menselijk beenmerg. Men hoopt na berging van de capsule te kunnen na gaan welke invloed de radioactieve stra- :Ling in de wereldruimte daarop heeft gehad. Ook bevat Discoverer 18 apparaten voor uitvoering van verkenningen op zeer grote hoogte. Discoverer 18 kan zo nodig door middel van kleine raketmo toren in een hoger boven de aarde ge legen baan worden gebracht. Dat zou alleen gebeuren indien getracht mocht worden de kunstmaan te vernietigen. Van onze correspondent GRONINGEN. In plaats van naar a'e bank te gaan, reisde een 28-jange Groninger zaterdag met vierduizend gulden van zijn baas naar Amsterdam. Hij had nieuwe kleren gekocht en was toen op de trein gestapt. Hij had eerst in Zwolle willen blij ven. maar zag tenslotte meer in de hoofdstad. De jongeman is feestend kris kras de stad door getrokken. De geldvoorraad scheen onuitputtelijk. Toen de politie hem in de kraag greep, was hij er op zeshonderd gulden na doorheen. Bij de directie van de R.T.M. was het wel opgevallen, dat de reeds lang du rende onderhandelingen over de tram lijnen binnen de gemeentegrens van Rotterdam, het laatste halve jaar van gemeentewege werden vertraagd. Er was intussen al overeenstemming over de wijze waarop men deze zaak zou regelen. Onpartijdige accountants zou den de zaak gaan berekenen, maar op eens ontstond vertraging. De onderhandelingen werden kenne lijk doorkruist door de aanbieding van het meerderheidspakket aandelen van de groep aandeelhouders uit het zuiden van het land. ,,Wie een zo kleine meerderheid als 55 in bezit heeft, aldus de heer De Jongh, kan de grote minderheid zijn wil niet opleggen. Daarover zijn ge rechtelijke uitspraken. Het is in dat ge val gewoonte dat men een bod doet op alle aandelen, zoals thans zij het zeer vaag is aangekondigd." Overigens zit er aan de verkoop van het hele aandelenpakket meer vast. Daarbij komt ook de schuld in het geding (totaal 6,5 miljoen, waarvan 3yK miljoen direct opvorderbaar) Verder heeft de R.T.M. die sinds de watersnood grootse vernieuwingen heeft toegepast op de Zeeuwse eilanden en enkele jaren geleden het verouderde trambedrijf in de Hoekse Waard heeft omgezet in een modern autobusbedrijf, nog allerlei bestellingen lopen. In bestelling zijn o.a. drie gelede autobussen (ruim een ton per stuk), twee gewone autobussen en enkele vrachtwagens. Een bestelling van ruim vier ton die in uitvoering is. Ook is men bezig aan de modernisering van het hoofdgebouw en de uitbouw resp. vernieuwing van andere stations. Er zijn onlangs commissarissen her benoemd voor drie jaar. Het personeel zal hogere eisen kun nen stellen als het een gemeentelijk vervoerbedrijf zou worden, omdat de lonen in de gemeenten hoger liggen dan de vastgestelde lonen bij het streekvervoer. Zie ook de beschouwing van onze beursmedewerker op pag. 13. LONDEN (Reuter) Een bloemle zing uit Hitlers Mein Kampf zal door de uitgeverij Hutchinsons in Engeland worden uitgegeven, zodra beslist xs over de vraag wie de auteursrechten op dit boek heeft. De uitgeverij heeft hierover contact opgenomen met Hit- Iers erfgenamen. De bloemlezing wordt verzorgd door professor Desmond Williams uit Dublin en zal worden voorafgegaan door een inleiding over ,,De kwade genius die er bijna in slaagde Europa te vernie tigen." Het boek zal waarschijnlijk vol gend najaar worden uitgebracht. NAIROBI (AP). Tachtig tot hon derd neushoorns zijn in de afgelopen twee maanden het slachtoffer geworden van de abnormale droogte die al twee jaar in Kenia's nationale park Tsavo heerst. De kadavers werden gevonden langs de oevers van twee uitgedroogde rivieren. De doornstruiken die het voornaamste voedsel voor de neushoorn vormen, zijn voor het grootste deel verdroogd. De leiding van het park, bezorgd over een uitsterven van de diersoort, heeft een fonds gesticht waaruit men 50.000 pond sterling hoopt te kunnen putten voor bevloeiing van de droge delen van het park. PARIJS (AFP) René Moatti, lid van de gaullistische partij U.N.R., heett zijn ontslag ingediend als lid van de Franse Nationale vergadering omdat hij het niet langer eens is met de opvattingen van president de Gaulle. In het Parijse district dat hem naar de Kamer had afgevaar digd zijn nu tussentijdse verkiezingen nodig. NEW YORK (Reuter). De beheer- schapscommissie van de Verenigde Na ties heeft een resolutie aangenomen waarin de commissie voor Zuidwest- Afrika wordt verzocht naar dat gebied te gaan om er een onderzoek in te stel len. Ook werd een resolutie aangeno men waarin er bij Abessinië en Libe rie op werd aangedrongen de kwestie Zuidwest-Afrika aanhangig te maken bij het Internationale Hof van Justitie. De beheerschapscommissie betreurde het blijkens eerstgenoemde resolutie dat Zuid-Afrika tot nu toe niet heeft gereageerd op herhaalde verzoeken van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties om wijziging van de po litiek die inbreuk maakt op de grond rechten en vrijheden van de niet-blanke inwoners van Zuid-Afrika. Die politiek zou tot uiting komen in de toepassing van de apartheid in dat gebied. Premier Verwoerd van Zuid-Afrika zette gisteren een nieuwe stap in de richting van volledige apartheid in zijn land. Hij maakte bekend dat de ander half miljoen Zuidafrikanen van ge mengd' ras in de naaste toekomst een geheel aparte bevolkingsgroep zullen vormen en niet in de blanke minder heid zullen mogen opgaan. Zij zullen plaatselijke autonomie krijgen nadat zij zich hebben gevestigd in nog aan te wijzen gebieden waar zij moeten gaan wonen. Er zal voor de behartiging van hun belangen een ministerie voor kleur lingenzaken komen. Zij zullen geen eigen vertegenwoordigers in het parle ment krijgen. Nederland heeft zich op verzoek van België bereid verklaard de Belgi sche belangen in Ghana te behartigen. Enige dagen geleden heeft Ghana na melijk de betrekkingen met België ver- Uiteraard zijn er tal van verzoekschrif ten ook op andere gronden ingediend: verlies van woning, vereenzaming, geen mogelijkheden tot aanpassing aan de Indonesische gemeenschap, e.d. Moeten wij alle selectie overboord gooien en de deur openzetten voor iedereen? „Nee, maar wel voor de spijtoptanten", interrumpeerde hem mej. ten Broecke Hoekstra. Maar ieder kan, door een visum aan te vragen, tot die groep toetreden, ant woordde haar de minister. Het is ge bleken, dat zodra nieuws over grotere toelating bekend' wordt, het aantal aanvragen omhoog vliegt. Dit is begin I960 gebeurd toen in kort tempo drie duizend nieuwe verzoeken binnenkwa men. Tot slot van zijn uiteenzetting zei hij de gevoelens van velen voor de spijtop tanten geheel te kunnen begrijpen. De richtlijnen zijn ook verruimd, waar door het aantal toelatingen opgelopen is tot 2400 in dit jaar. Vo-lgens de oud'e maatstaven zouden er niet meer dan 1500 mensen zijn toegelaten. Gistermiddag had de voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doorn, de richt lijnen van de minister voor de toe lating van spijtoptanten en maatschap pelijke Nederlanders pietepeuterig ge noemd. Zij brengen geen behoorlijke schifting te weeg, zij zijn te enghartig en zij kunnen geen bijdrage zijn om de grote nood te lenigen, aldus mr. Van Doorn. Alle fracties bleken eensgezind van me ning dat het toelatingsbeleid nog steeds veel te krap werd uitgemeten: het is geënt op het vreemdelingenbeleid maar het gaat hier niet om vreemde lingen. De spijtoptanten en maat schappelijke Nederlanders in Indonesië zijn veelal ex-Nederlanders of met Nederland verbondenen en Nederland is het enige land ter wereld dat hun kan bijstaan. Willig alle visumaanvragen in, met uit zondering van hen die de openbare orde of de goede zeden in gevaar bren gen of zich onmogelijk in ons land kunnen aanpassen, vroeg de anti revolutionaire dr. J. Meulink. Het socialistische kamerlid mr. Daams Advertentie Hoestdrank in tobletvorm.95ct Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Een kristallen bokaal met symbolen voor de zintuigen erop gegraveerd is het geschenk, dat prinses Wilhelmina koning Boudewijn voor zijn huwelijk heeft gestuurd. De vaas is ge maakt door de glasfabriek te Leerdam naar een ontwerp van Willem Heesin. MOSKOU (Reuter) Premier Kroesj- tsjef kon gisteren niet aanwezig zijn op een receptie in het Kremlin ter ere het Chinese staatshoofd Lioe Sjao- tsji omdat hij griep heeft en van de dokter zijn bed niet mag verlaten. Vice- premier Mikojan trad voor de micro foon en deelde dat aan de gasten mee. „U zult verbaasd zijn", zei hij, „dat iemand die verzot is op het uitbrengen van een dronk op de RussischChinese vriendschap, hier vanavond niet aan wezig is. Maar kameraad Kroesjtsjef heeft moeilijkheden met de griep en de griep is sterker dan de menselijke wil". VREEDZAAM Het was gisteren een belangrijke dag in het Kremlin en daarom viel het des te meer op dat Kroesjtsjef afwezig was. China heeft namelijk openlijk geboden voor de inzichten van de Russische communisten en de leer van het „vreed zaam samenleven" omhelsd. Het Chi nese staatshoofd verklaarde dat het Chinese volk vastbesloten de Russische politiek van vreedzame samenleving tussen het communisme en het kapita lisme steunt. STILLE STRIJD Zoals men weet is er maanden lang een stille strijd aan de gang geweest op ideologisch gebied tussen Peking en Moskou Volgens Peking was een oorlog tussen de wereld van het kapitalisme mijdelijk terwijl Moskou geloofde dat het communisme ook kan zegevieren als gevolg van economische superiori teit. Op de .communistische topconfe rentie", die vorige week is geëindigd, is het tussen de Russen en de Chinezen af en toe tot vinnige uiteenzettingen gekomen. Naar het schijnt heeft Peking zich nu neergelegd bij het Russische denkbeeld. en die van het communisme onver- op een café. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Mr. L. F. de Groot, hoofd van de sectie juridische zaken bij de staf van de territoriale bevelhebber zuid te Breda, is benoemd tot presi dent van het hof van justitie te Hol- landia. Hij zal waarschijnlijk in de tweede helft van januari naar Nederlands Nieuw-Guinea vertrekken om zijn ambt te aanvaarden. In Béthune, in Noord-Frankrijk, zijn vier Algerijnen zwaar gewond bij een aanval van drie andere Algerijnen somde een groot aantal schrijnende ge vallen op waarin visa geweigerd zijn. Er dient met spoed een ander beleid te komen, zo zei ook hij. VENIJNIG De minister heeft meegedeeld, dat ge- gemiddeld op een visumaanvraag in vijf maanden wordt beslist, maar hij had tal van voorbeelden waarin dit jaren had geduurd. De richtlijnen ontkennen geheel de morele plicht van Nederland, bovendien kunnen steeds minder ex- Nederlanders in Indonesië aan die richt lijnen voldoen. Mr. Daams werd zelfs zo venijnig tegen minister Beerman, dat hij zei: Vele afwijzingen lijken op rassendiscriminatie. Het portret van Frans Hals op de ezel in de veilingzaal Sotheby. Luttele minuten later had het een recordprijs opgebracht. Van onze correspondenten ROTTERDAM. De Berkel krijgt langzamerhand haar normale aanzien terug. Het water is tientallen centimeters gezakt en daarmee heeft de rivier haar normale peil vrijwel bereikt. In Borculo is het water uit de straten verdwenen en kunnen de straatmakers aan de slag om ook de wegen hun normale aanzien te hergeven. Aan de zuidzijde van de stad wil de watermassa echter nog niet van wijken weten. De provinciale weg Borculo— Ruurlo staat nog altijd blank en ook de wegen naar Neede en Barchem zijn on begaanbaar. In Groningen heeft tegen veler verwachting in de zwakke dijk langs Eigen nieuwsdienst. LEOPOLDSTAD Het ziet er voor de strijdmacht van de Verenig de Naties in Congo niet zo goed uit: de jongste verwikkelingen in de Congolese crisis en met name de hardhandige arrestatie van ex- premier Loemoemba zijn nu sedert gisteren al voor vier landen reden geweest om hun troepen en ander personeel voor de VN op korte ter mijn uit Congo terug te trekken of om te dreigen zulks te doen. Eerst kwam de Verenigde Arabische Republiek met de mededeling dat zij haar bataljon aan het internationale Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid de heer Lankhorst (p,s.p.) heeft aan de minister van verkeer en waterstaat schriftelijke vragen gesteld over de wateroverlast in Meppel. De heer Lankhorst vraagt of het waar is, dat deze overlast in overwegende mate is te wijten aan slechte samen werking tussen de waterschappen in de omtrek en aan het ontbreken van een gemaal bij Zwartsluis. Voorts vraagt hij de minister of de totstandkoming van ïo'n gemaal wordt verhinderd doordat de belangen van twee provincies op dit punt dooreenlopen. Tenslotte vraagt de heer Lankhorst of de minister bereid is stappen te doen die kunnen leiden tot samenwerking tus sen beide provincies en de betrokken waterschappen. NEW YORK (Reuter, AP). Sena tor John Kennedy, die president Eisen hower over enige weken opvolgt, heeft gisteren Stewart Udall, die voor de staat Arizona sedert 1954 in het Huis van Afgevaardigden zit, benoemd tot minister van binnenlandse zaken. Udall is Mormoon, en 40 jaar oud. Kennedy moet nu nog zeven ministers benoemen, onder wie de drie belang rijkste, de ministers van buitenlandse zaken, defensie en financiën. Kennedy verklaarde van Udall te ver wachten dat hij zich met vitaliteit en verbeeldingskracht zal wijden aan de benutting van Amerika's overvloedige natuurlijke rijkdommen. De 19-jarige Amsterdammer 3. R. Noltlng is gistermiddag in zijn woon plaats tegen een auto gefietst en om het leven gekomen. Van onze Haagse redactie. DEN HAAG. Het Korps rijkspoli tie zal binnenkort al zijn auto's voor zien van veiligheidsgordels. De A.N.W.B. heeft dat in oktober verzocht. De toeristenbond heeft zich nu ge wend tot alle ministers met het verzoek veiligheidsgordels te laten aanbrengen in alle wagenparken die onder de mi nisteries ressorteren, ook het militaire. De bond voert aan dat het van het grootste belang is dat de overheid voor gaat bij het nemen van maatregelen die de verkeersveiligheid kunnen bevor deren. commando „dat een instrument van het imperialisme is geworden" zou ont trekken en daarna Ceylon, dat overi gens slechts een symbolisch detache ment van elf man in Leopoldstad heeft. Dit gebaar moet dus ook vooral sym bolisch als teken van afkeuring voor het beleid van de volkerenorganisatie worden gezien. DREIGEN Ghana evenals de VAR al geruime tijd in onmin met het huidige Congo lese regiem volgde, zij het slechts met de dreiging een dergelijke stap te zullen doen wanneer de toestand niet verandert. Tenslotte kondigde Zuidslavië aan zijr diplomatieke missie in Congo en zijn personeel bij de VN onmiddellijk terug te trekken omdat het van oor deel is dat het optreden van de VN in Congo „in scherpe tegenspraak is met de opdrachten uit de resoluties van Algemene vergadering en Veiligheids raad". In een nota eist Zuidslavië voorts dat Hammarskjoeld stappen doet om Loemoemba vrij te krijgen. President Joeloe van Congo's gelijk namige buurstaat heeft daarentegen gisteren kolonel Moboetoe's beleid openlijk geprezen en uitdrukking ge geven aan zijn vertrouwen in Congo's militaire machthebber. Moboetoe zelf zei goede hoop te hebben dat de con ferentie van vroegere Franse koloniën m Afrika, die op 15 december in Braz zaville geopend wordt en waarvoor ook de leiders van voormalig Belgisch Congo zijn uitgenodigd, het begin zal betekenen van de ronde-tafel-confe- rentie over zijn land. de Meerweg in Paterswolde stand ge houden. Wel laat de dijk op vele plaatsen water door, maar met zandzakken hebben honderden militairen en vrijwilligers het gevaar van een dijkdoorbraak tot dusverre weten te bezweren. Al die maatregelen ten spijt blijft de kans op overstroming van de Groningse stadswijken Helpman en Corpus den Hoorn reëel. Volgens ir. J. Snijder, direc teur van openbare werken in Groningen, zou het onderlopen van deze wijken voor de hele stad rampzalige gevolgen kunnen hebben. Evenals in Meppel zouden de rioleringen het water tenslotte niet meer kunnen verwerken, zodat heel Groningen blank zou komen te staan. Meer gevaar Oost-Groningen tobt met het alsmaar toevloeiende water vanuit de hoog gelegen gebieden in Drente. In de veen kolonies, vermenigvuldigen de moeilijk heden zich snel. Vele dijken en wegen lopen er gevaar. Zo wordt dag en nacht gewaakt aan de oevers van het Ter Apel- kanaai een waterweg waarvan de Oostgroningers deze dagen niet het min ste plezier beleven. Het water heeft Tweede Valthermond bereikt, waar het een halve meter hoog in de huizen staat. In het Voltherbroek, tussen Dene kamp en Weerselo, is het water uit het stroomgebied van de Dinkel nog was sende. Bewoners van boerderijen in deze streek zijn geëvacueerd. Bij Stadskanaal moesten gisternacht in allerijl nood- dijkjes worden opgeworpen om de onver wacht grote aanvoer van regenwater te keren. Tussen Amersfoort en Achterveld werkte de P.T.T. gisteren voor de vierde achtereenvolgende dag aan het herstel van vernielde telefoonkabels. De waters nood heeft jn dit gebied nogal wat slacht offers onder het pluimvee geëist: In de Barneveldse beek dreven ongeveer drie honderd kippen in de richting van het Valleikanaal. Het peil van de Maas is gisteren, na een was van drie meter in twee dagen, nog verder gestegen. Steeds meer uiter waarden lopen onder, de beide toegangs wegen tot het dorpje Ayen zijn door het water aan het oog onttrokken en langs de Maas gelegen boerderijen raken ge ïsoleerd. De scheepvaart op de Maas ondervindt ernstige vertraging. Bij de spoorbrug te Venlo breken vele schippers een deel van hun stuurhut af om de reis te kun nen voortzetten. Anderen meren aan de winterkade en wachten betere tijden af. In Limburg is de oude kern van Ber gen door de hoge waterstand van de Maas geïsoleerd. Alle toegangswegen tot het oudste deel van deze plaats zijn door het Maaswater overstroomd. Ook de verbin dingen met het dorpje Heukeiom zijn verbroken. Van onze correspondent LONDEN Hoger en hoger wor den de prijzen die in Londen op kunstveilingen worden betaald. Gis teren werd er voor de zoveelste keer een record gebroken: Niemand meer? vroeg de veilingmeester in de propvolle zaal van Sotheby. Zijn hamer viel met een klap neer en een schilderij van Frans Hals was verkocht voor de somma van 182.000 pond, dat wil zeggen bijna twee mil joen gulden. Het was een weinig bekend portret van een man, dat gisteren bij Sotheby onder de hamer kwam. Het werd ge kocht door de bekende Londense kunst handelaar Leonard Koetser, die iij opdracht handelde van iemand dié onbekend wenst te blijven. Koetser ont hulde alleen dat het schilderij in Enge land blijft. GEEN SPIER Leonard Koetser vertrok geen spier van zijn gezicht toen hij het kolossale bod deed. De spanning in de zaal steeg ten top toen niemand hoger bleek te willen gaan. De strijd in de veilingzaal begon bij tienduizend pond. In een ommezien van tijd was er vijftigduizend geboden. Er waren nog maar twee bie ders, Koetser en een Londense collega, Edward Speelman. De strijd tussen de twee zakenlieden deed de mensen in de zaal de adem in de keel stokken. Het was gigantisch, de bedragen werden steeds fantasti scher, tot uiteindelijk Koetser de sterk ste bleek. Honderd twee en tachtig duizend pond, zeker drie keer zoveel als was voorspeld Ook vorig jaar was Koetser in het nieuws door een sensationeel bod. Toen kocht hij voor 175.000 pond een schil derij de aanbidding der koningen van Rubens. NIET GESIGNEERD De reusachtige prijs die gisteren werd geboden voor het doek van Frans Hals is vooral zo opzienbarend, omdat het schilderij niet door de meester is gesigneerd. Het was eigendom van ma joor D. J. WardeAldam. Tot nu toe gold als record voor een Frans Hals een bod van honderdduizend pond dat ge daan werd door de vader van de hui dige baron Thyssen. „Ik was vastbesloten het schilderij te krijgen, zei Koetser na afloop, en ik geloof dat ik ongeveer de juiste prijs heb betaald voor een doek van deze kwaliteit. Zo'n Frans Hals is in geen 40 tot 50 jaar op de markt geweest. Het bevindt zich in uitstekende conditie." OPKNAPPEN Majoor Warde-Aldam, die het doek van Frans Hals liet verkopen, gaat met het geld de 23 huizen, de kerk en de school op zijn land opknappen. Hij is 41 jaar en woont op Healy Hall in het grahfschap Northumberland. De over grootvader van de majoor kocht het schilderij in de jaren tachtig van de vorige eeuw voor vijftien pond. Van onze correspondent LONDEN. Weer zal er in Groot- Britannië een nationale campagne worden gehouden voor de volledige af schaffing van de doodstraf. Lord Ha rewood. de 37-jarige neef van konin gin Elizabeth, is voorzitter van het erecomité dat zijn naam en zijn steun aan de grootscheepse actie heeft toe gezegd. De nieuwe campagne die gisteren in Londen werd aangekondigd, zal net zo lang voortduren tot a'e doodstraf in al haar vormen m Groot-Britannië is afgeschaft. Voor een aantal misdrij ven werd deze straf enige jaren gele den reeds afgeschaft, maar zij werd als afschrikwekkend middel gehand haafd voor o.a. roofmoorden, moord op ongewapende politie-agenten en ge vangenispersoneel. CONTROVERSE Het aantal tegenstanders van de dood straf die in Engeland nog wordt uit gevoerd door middel van de strop is de laatste maanden in Engeland weer belangrijk toegenomen. Dat komt o.m door de controverse die is ont staan na het ophangen van de twee jongelui a!ie ter dood waren veroor deeld wegens roofmoord op een man in Hounslow. Een der tereditgestelden was de achttienjarige Forsyth. For syth was volgens velen niet zo schul dig als zijn vriend omdat hij de moord niet zelf pleegde maar er aan meewerkte. Ook vond men hem te jong om aan de galg te sterven. De verontwaardiging steeg nog toen de zer dagen bekend werd dat de minis ter van binnenlandse zaken gratie verleend had aan een andere ter dood veroordeelde, die een roofmoord ge pleegd had op een taxichauffeur Waarom hij wel en Forsyth niet, vra gen vele Britten zich af. IN LAGERHUIS Ook in het Lagerhuis is de controverse over de doodstraf weer op a'e agenda verschenen. Meer dan 80 Lagerhuis, leden hebben een motie ondertekend waarm zij kritiek uitoefenen op de minister omdat hij in Siet gevaf-For- syth geen gratie heeft verleend. Van de zijde van Labour gaat men probe ren de minimum-leeftijd waarop men tot de strop kan worden veroordèeld te aoen verhogen van achttien tot 21 jaar. Ook op andere wijze viel gisteren de aandacht op deze netelige kwestie. In Worthing begon het proces tegen Vic- tor Terry, (20) die onlangs in een bankgebouw in die stad een bewaker doodschoot en samen met twee ande re mannen een bedrag van 1300 pond uit de bank roofde. De bewaker was 61 jaar. Valerie Salter, een meisje van achttien jaar, dat samen met Victor Terry naar Glasgow vluchtte, staat terecht wegens medeplichtigheid en wegens het feit dat zij een a'eel van het ge stolen geld heeft aangenomen. Ook Victor Terry kan ter dood veroordeeld worden. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De chirurg dr. Hans Feriz, honorair-wetenschappelijk medewerker van het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen, is in Amsterdam teruggekeerd van een reis naar de Zuidamerikaanse staat Ecuador. Hij heeft daar deelgenomen aan een archeo logische expeditie, die de oorsprong van de oude Indiaanse culturen naspeurde. Als de voornaamste resultaten van deze expeditie noemde dr. Feriz de ont dekking van kunstmatige woonterrassen, van rotstekeningen en van een aarden pyramide, die vermoedelijk het voet stuk van een tempel is geweest. Dr. Feriz heeft ai tal van reizen naar Zuid-Amerika. gemaakt. Uit de vondsten op archeologisch gebied, die hij daar heeft gedaan, heeft hij een grote col lectie voor het Koninklijk Instituut voor de Tropen samengesteld, waardoor dit als enige museum in Europa een ver zameling van het oudste Indiaanse aar dewerk bezit. Van onze correspondent SOESTERBERG. Twee Hawker Hunter straaljagers van de Koninklij ke luchtmacht zijn gisteren op de vliegbasis Soesterberg bij een lan ding in formatie tegen elkaar gebotst. De straaljagers werden zwaar be schadigd. Zij kunnen geen van beide worden hersteld. De vliegers hebben hun toestellen na de botsing ongedeerd kunnen ver laten. De straaljagers botsten doordat de band van een landingswiel van een van de twee bij de landing sprong. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het is uiterst moeilijk de Ambonezen ertoe te krijgen de woon oorden te verlaten en hen ertoe te krij gen zich in woonwijken te vestigen, zo verzuchtte minister dr. M. A. M. Klompé gistermiddag in de Tweede Kamer. Er heeft zich niet één vrijwilliger gemeld. De minister hoopt dat een goede voor lichting hier verandering in kan brengen: Zij is van plan Ambonezen per bus de nieuwe woonwijken in Moordrecht te la ten bezichtigen. Het woonoord Lunetten moet zo spoedig mogelijk leeg, de woontoestand is er on toelaatbaar. Nog deze maand gaan veer tig gezinnen over naar Moordrecht en hopelijk komen er in januari zoveel wo ningen klaar, dat de rest van het kamp eveneens kan verhuizen. De minister toonde zich geen voor standster van grote woonwijken, dus con centratie van Ambonezen op enige plaat sen in ons land. Sociologen hebben dit dringend ontraden ij bovendien spelen hier de mogelijkheden van werkgelegen heid en de medewerking der gemeente besturen doorheen. Op vragen van Kamerleden deelde mi nister Klompé voorts mee dat de rege lingen voor A.O.W. en A.W.W. op de Am bonezen van toepassing zullen worden gebracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5