Elektrificatie voltooid op Walcheren Ongelukkige manoeuvre van winkelier Ritthems burgervader blijft optimistisch Bewoners liopen op een schade-uitkering Werkloosheid in Zeeland weer iets toegenomen Bouw zesentwintig nieuwe transformatorhuisjes MOTORRIJDEN ZONDER VERZEKERD TE ZIJN Raad Wolf aartsdijk keurde sluitende begroting goed Kantongerecht Zierikzee Nieuwe boeken Kantongerecht Middelburg Kerstnachtdienst in Wolf aartsdijk ,J)e Scheldeduif" hield grote tentoonstelling Geen ruimte voor kapitaalslasten Aë rariers zien de annexatie met vrees tegemoet Muziekvereniging krijgt renteloze lening WATERBALLET J7V HEWKENSZAND Waterschap: Wij geen zondebok Frans schip verloor klipanker KAMERLEDEN VRAGEN ZICH AF ^Verbinding over Westerschelde over vijftien jaar rendabel Afrikaans schip op Schelde aan de grond Donderdag 8 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 lingscommissie Zeeland definitief op dracht tot uitvoering van dit plan. De door de N.V. P.Z.E.M. uit te voe ren werkzaamheden betroffen o.a. de bouw van 26 nieuwe transformatorsta tions. Reeds in juli 1959 kon een aanvang worden gemaakt met het aansluiten van de eerste percelen. Tengevolge van de toen heersende uitzonderlijke droogte ondervond het graafwerk een aanzienlijke vertraging. Hierdoor trad aanvankelijk enige achterstand op, doch deze kon later weer worden in gelopen en 15 maanden na aanvang van de werkzaamheden, nl. op 1 november MIDDELBURG. Nog niet overal in Zeeland, is de ideale toestand bereikt, dat alle woningen op het elektriciteitsnet zijn aangesloten Trouwens, ook elders in Nederland kent men het probleem van de zg. onrendabele percelen onrendabel dan voor zover het betreft de noodzakelijke kosten voor aansluiting gesteld tegenover de mogelijk te verwachten inkomsten uit stroomverbruik. Gelukkig wordt in die provincies, waar de algehele aansluiting nog op grote economische moeilijkheden stuit zoals o.a. in Zeeland hard aan een oplossing van dit probleem gewerkt met het doel te bereiken dat in 5 of hoogstens 10 jaren elke woning in Zeeland zal zijn aangesloten. De elektrifikatie van Walcheren is nu geheel voltooid. Intussen zijn er enkele gebieden waar het proces van aansluiting van „onrendabele perceien" aanmerkelijk kon worden versneld door toenenmng van rijkssubsidie. Dat zijn de zgn. her- verkaveungsgebieden: bcnouwen-Duive- land, Thoien, Walcneren, de z,ak van Zuid-Beveland en Waarde en Omstre ken, alsmede enkele ruilverkavelingsge- bieden. De electrificatie kon daar on der zgn. her veraavenngs voor waarcien geschieden, hetgeen betenent dat een opdracht van ue Herverkavelingscoro- missie aan de P.Z.E.M. werd. gegeven, nadat met de gegadigden, dé betrok ken Gemeente, de provincie en de P.Z.E.M. overeenstemming was verkre- genover de verdeling van het bedrag dat het rijkssubsidie in aanmerking genomen aan de aansluiting der per ceien moest worden besteed. Helaas werd het Rijk niet bereid gevonden, de aansluiting der resterende onrendabele percelen op dezelfde voorwaarden te subsidiëren. Op Schouwen-Duiveland en Thoien: zijn praktisch alle percelen aangeslo ten-, in de herverkavelingsgebieden op Zuid-Beveland kan de voltooiing in 1961 worden tegemoetgezien en op Wal cheren zijn alle percelen aangesloten. Kosten Reeds in januari 1956 werd door de Herverkavelingscommissie Zeeland con tact gezocht met de N.V. P.Z.E.M. ten einde een inzicht te krijgen in de kos ten, verbonden aan de algehele electri ficatie van Walcheren met uitzondering van het gebied rond Arnemuiden en Kleverskerke. Door allerlei omstandigheden kon eerst in juli 1958 aan de N.V. P.Z.E.M. opdracht worden verstrekt definitieve plannen uit te werken. Ten opzichte van 1956 hadden inmid dels verschillende veranderingen plaats gehad .in de technische uitvoering van de voor de elctrificatie benodigde electrische installaties. Was het eerste plan op de toepassing van openlucht- transformatorstations" (in plaats van de bekende, maar enigszins kostbare transformator-, .huisjes'gebaseerd, thans kon echter met ongeveer dezelf de kosten worden overgegaan op een ander technisch vele voordelen bie dende uitvoering, nl. de „Magnefix- Durox-transformatorstations". Het in 1956 opgestelde plan moest dus opnieuw onder de loep worden genomen. In september 1958 werd door de Raad van Bestuur van de N.V. P.Z.E.M. besloten daadwerkelijke en financiële medewerking te verlenen aan de voltooiing van de electrificatie van Walcheren onder de zgn. herverka- velingsvoorwaarden. Plan Het betreffende plan omvatte de aansluiting op het electrisch net van 298 percelen in het verzorgingsgebied van de N.V. P.Z.E.M. en 44 percelen in het verzorgingsgebied van de ge meente Middelburg. In april 1959 gaf de Herverkave- 1960, werd het laatste Walcherse per ceel op het electrisch net aangesloten. Voordat het echter zover was moes ten aan het project ca. 45.000 man-uren worden besteed, ongeveer 120 km kabel en 600 kabelmoffen worden verwerkt en gemonteerd, 26 nieuwe transformator stations worden gebouwd en 5 bestaan de transformatorstations worden ver bouwd. De 44 percelen, in de gemeente Mid delburg, werden door de Gemeentebe drijven van die stad aangesloten door middel van 3 zgn. „openlucht-transfor matorstations", die reeds een ver trouwd beeld vormen in de Zeeuwse polders. Om deze stations te voeden diende ca. 3600 m hoogspanningskabel gelegd te worden, terwijl 13 km laag- spanningskabel de panden met het net verbond. Deze laatste werken kwamen grotendeels reeds in 1959 gereed, doch de aangesloten panden werden pas in 1960 van electriciteit voorzien, aange zien eerst de huisinstallaties gereed diende te zijn. Een omvangrijk werk dus de duur van het project was geschat op VA jaar werd hiermede 3 maanden bin nen de gestelde termijn afgesloten. Het afsluiten van het werk betekent tevens, en dat is nog veel belangrijker, het be gin van een nieuw tijdperk met uitge breide mogelijkheden voor de nieuw aangeslotenen op het electrisch net, voor het grootste deel landbouwbedrij- Een Magnefix-Durox-station, zo als er thans vele in Walcheren zijn geplaatst. ZIERIKZEE. „Dit soort mensen wil wel met een auto of motor rijden maar geen verzekeringspremie betalen, hetgeen er in de praktijk op neerkomt dat ze niet in staat zijn eventuele scha de te betalen. Zij zijn de lieden die slachtoffers maken," aldus de officier van justitie, mr. L. Lebret, gistermor gen tijdens de zitting van het kanton gerecht in zijn requisitoir tegen de een entwintigjarige C. P. V. V. B. uit Zie rikzee die 25 juli met een vaart van 80 km. op zijn motor over de Kadeweg stoof, geen voorrang verleende en een botsing veroorzaakte. Door deze onver antwoordelijke manier van rijden ont stond een aanzienlijke schade, toege bracht aan de personenauto van het slachtoffer. De eis luidde een boete van 75 gulden subs 15 dagen en een ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk en negen maanden met als voorwaarde het sluiten van een ver zekering w.a. De uitspraak van de kan tonrechter was gelijkluidend. De caféhouder C. W. G. uit Zierik zee had op 30 april sterke drank ver kocht aan een jongen van 15 jaar. Verdachte verdedigde zich met te zeg gen dat hij meende dat de jongeman al zestien was, hoewel een wacht meester hem geruime tijd daarvoor had gewaarschuwd. Dit kon deze ca féhouder er echter niet van weerhou den de jeugdige drinker een dergelij ke hoeveelheid cognac te verstrekken dat hij als een vaatdoek het cafe ver liet Verdachte bleef volhouden niets geweten te hebben. De officier eiste echter een boete van 75 gulden subs. 15 dagen waarop de kantonrechter 100 gulden of 20 dagen vonniste Heftig viel de huiseigenaar J. O. te Zierikzee uit over zijn huurder die ne gen maanden achterstallige huur had te betalen. O. stond voor de balie omdat hij ondanks uitdrukkelijke opdracht van gemeentewege om verbeteringen aan te laten brengen en lekkages te laten her stellen in het betreffende huis, dit niet had gedaan. Met luide stemverheffing meende verdachte te moeten benadruk ken dat de achterstallige huur hier een afdoend excuus voor was. De officier was van mening dat de slechte toestand waarin de woning verkeert wellicht voor de huurder geen aanmoediging is ge weest om te betalen. Omdat de huis eigenaar vertelde al opdracht tot her stel te hebben gegeven wilde de officier van justitie de zaak aanhouden tot 4 ja nuari op voorwaarde dat de verbetenn- gen dan zullen zijn aangebracht. Bij verstek werd veroordeeld A. M. H. te Dreischor die op 24 juli te Haamstede op zijn bromfiets binnen de bebouwde kom circa 55 km. had gereden en op een roekeloze manier twee dames pas seerde van wie hij er een hardhandig raakte. De eis was 35 gulden of 5 da gen voor het eerste feit en 50 gulden of 10 dagen voor de tweede overtreding, met bovendien ontzegging van de rijbe voegdheid voor een periode van zes maanden onvoorwaardelijk, benevens be taling van de schade. Het vonnis was conform. Eveneens bij verstek werd veroordeeld de vissersman J. M. die zonder in het bezit te zijn van een vergunning met garnalenkorren had gevist in het per ceel van J. J. v. d. E. uit Yerseke. Een manier van vissen die bovendien grote schade toebracht aan het uitgezette mos selzaad. De eis 50 gulden of 10 dagen werd door de kantonrechter veranderd in 100 gulden of 20 dagen. Bij uitgeverij Foreholte in Voorhout verscheen weer een heel stel leuke kin derboeken. Als eerste noemen we een nieuw deel in de welbekende Kuifje-se rie, n.l. Kuifje in Tibet, dat geen ver dere aanbeveling behoeft. Verder twee leuke beeldverhalen over het beertje Pol, n.l. „Pol op de boerderij", en „Pol als bergbeklimmer". Voor de allerkleinsten verschenen er drie nieuwe deeltjes in de Rinkelbelse rie. Goed verzorgde en aantrekkelijke boekjes met leuke illustraties. Het eer ste boekje „Op weg naar school" werd geschreven door Mia van Delft en van illustraties voorzien door Paul Cuvelier, verder Tiny gaat kamperen met tekst van Gijs Haag en illustraties vaü Mar cel Marlier en tenslotte Een dag met Mimi geschreven door Marthe Englebert en geïllustreerd door Chader. Alle boek jes kunnen we warm aanbevelen. MIDDELBURG. In een zich ein deloos voortslepende zitting van het kan tongerecht werd onderzocht wie de schuld te dragen had aan een tamelijk ernstig ongeluk, dat zich op 29 juni in Vlissingen afspeelde. Een personenau to, bestuurd door de Vlissingse win kelier C. R., reed een fietsende zee vaartscholier in de Walstraat aan, waardoor deze over de kop sloeg en zes weken met een gekompliceerde been breuk in een ziekenhuis verpleegd moest worden. R., die als eerste verdachte in deze zaak terecht stond, verklaarde dat hij tot zijn ongelukkige manoevre gedwon gen werd door een caravan, die uit een geparkeerde file auto's kwam rij« den en om deze wagen te vermijden, week R. naar links uit, reed de scho lier aan en kwam via het trottoir te gen een winkelpui tot stilstand. Diverse getuigeverklaringen steun den zijn verweer en de door de offi cier van justitie, mr. T. Lebret, ge- eiste vrijspraak werd dan ook door de kantonrechter, mr. J. Moolenburgh uitgesproken. De bestuurder van de uit de file komende wagen, C. de B., vertegenwoordiger uit Haarlen, was de volgende gegadigde voor de schuld aan dit ongeluk. Zijn verweer was als volgt: „Ik zag in mijn achteruitkijkspiegel een dame, die van een fiets stapte en de door gang voor R. blokkeerde. Ik nam aan, dat er tijd genoeg was om uit de file te rijden en deed dat dan ook." De getuigen hadden echter geen van allen een wielrijdster gezien en de of ficier achtte daarom dan ook de schuld van De B. bewezen. Hij eiste f 30.- boete of zes dagen hechtenis. Het vonnis was conform. Een levensgevaarlijke manier van handelen noemde de officier de over treding van de landbouwer W. J. V. uit Vrouwenpolder. Hij had de Dorps straat in Gapinge met zijn paarden en wagens overgestoken, zonder dat bran dende kop- en achterlichten aanwezig waren. Hij eiste twee boetes van f 20.- of tweemaal vier dagen. Het vonnis was ook hier conform. Een bestuurder van een landbouwon derneming uit Waarde, J. van de B., had op 19 augustus op een stuk van zijn land in Krabbendijke tien kinde ren, allen beneden de leeftijd van vijf tien jaar, aan het werk gezet. En dan wel aan het zo hoog nodige aardappel- rooien. Een kontrolerende ambtenaar van de arbeidsinspektie maakte daar om ook prompt proces-verbaal op. De officier eiste tien boetes van ƒ8.- of tienmaal twee dagen, maar mr. Moo lenburgh nam in aanmerking, dat het allemaal familie of kinderen van ken nissen waren en legde tien geldboetes van f 2,50 op of tienmaal één dag. Bij verstek werd een Melikerkse land bouwer, L. P., conform de eis tot tweemaal f 10.- of tweemaal twee da gen veroordeeld.Op 22 oktober had hij op de bromfiets in Domburg linksaf ge slagen zonder tijdig richting aan te ge ven en had daarbij ook niet helemaal rechts gehouden. Een als getuige verschenen wacht meester van de rijkspolitie uit Dom burg, verklaarde dat P. tot de „brom- nozems" van Domburg behoorde, met andere woorden tot een groepje jonge lui, dat er de gewoonte van maakte met knetterende bromfietsen alsmaar hetzelfde rondje in Domburg te rijden. WOLFAARTSDIJK. De hervormde en gereformeerde predikant hebben het initiatief genomen tot het houden van een Kerstnachtdienst in de nacht van 24 op 25 december. Deze Kerst nachtdienst zal worden gehouden in de Ned. herv. kerk. In verband hiermee was bij het ge meentebestuur een verzoek ingediend de straatverlichting langer te laten branden. Burgemeester B. H. G. ter Haar Romery had in de gistermiddag gehouden gemeenteraadsvergadering zeer veel waardering voor dit initia tief en was. gaarne bereid zijn mede werking te verlenen. De raad stond geheel achter deze medewerking. Trouwens de extra kosten voor het langer laten branden van de verlich ting bedragen maar vier gulden.... De burgemeester ging zelfs met zijn medewerking zover de raad voor te stellen de gemeentelijke lichtinstalla tie beschikbaar te stellen, waartegen de raad niet het minste bezwaar had. In de Kerstnacht zal de hervormde kerk dus in het helle licht van de schijnwerpers baden. Nu het langer branden van de straat verlichting zo weinig kost bleek de raad ook goedgezind. Er kwam ten minste een voorstel om tot na Nieuw jaar de verlichting langer te laten branden. Dit voorstel zal, na overleg met de P.Z.E.M.ten uitvoer worden ■gelegd. En om in de sfeer te blijven: de heer C. Almekinders (soc.) zag graag een nachtbrander op de dijk naar Oud-Sabbinge. KRABBENDIJKE. De Postduiven vereniging „De Scheldeduif" uit Krab bendijke hield een tentoonstelling in de zaal van Verburg. Er waren ongeveer driehonderd duiven op de tentoonstel ling. De uitslag was als volgt: Klasse I, oude doffers: 1. J. de Jager, 2. M. Minnaard, 3. M. Blauwkamer, 4. M. Sinke, 5. F. Hillebrand; Klasse II, oude duivinnen: 1. de Witte-Balvers, 2. P. v. d. Dorpel, 3. de Witte-Balvers, 4. idem, 5. A. Boone; Klasse III,jarige doffers: 1. F. Hillebrand., 2. J. de Ja ger, 3. J. Moerland, 4. A. Kruijsse, 5. idem; Klasse IV, jarige duivinnen: 1. Joh. Meijer, 2. M. Blauwkamer, 3. A. Kruijsse, 4. de Witte-Balvers, 5. Kooy- mans; Klasse V, jonge doffers: 1. C. Kruijsse, 2. M. Moerland, 3. M. Ohris- tochowitz, 4. C. M. Prevo, 5. C. J. Cle ment; Klasse VI, jonge duivinnen: 1. J. de Jonge, 2. J. Strosnijder, 3. C. J. Clement, 4. A. Kruijsse, 5. Joh. Meij er; Klasse VII, late jonge doffers: 1. J. de Jonge, 2. J. v. d. Velde. De mooiste doffer was van F. Hillebrand en de mooiste duivin van Joh. Meijer. WOLFAARTSDIJK. In een vergadering van circa twee uur, die gekenmerkt werd door een sfeer van gemoedelijkheid, heeft de gemeenteraad gistermiddag de begroting 1961 goedgekeurd. Dat gebeurde na heel weinig op- of aanmerkingen. De begroting is sluitend met een post onvoorzien van 2846,76. Dit was mogelijk, omdat op een verhoogde uitkering uit het Gemeentefonds gerekend mag worden van 20.300.Bo vendien kunnen de uitkeringen uit het Gemeentefonds 4 pet hoger worden geraamd dan in 1960, dat is 5700 gulden. In totaal is er dus 26.000 gulden meer beschikbaar aan uitkeringen uit het Gemeente fonds. Voor nieuwe kapitaalsuitgaven is evenwel nog geen ruimte, ofschoon een uitzondering is gemaakt voor de aan schaf van een gazonmachine, waaraan dringend behoefte bestaat. De kapitaaldienst vertoont een nade lig slot van 104.731,80; de gewone dienst telt aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 200.735,98. De kaspositie van de gemeente is goed. Voor wat betreft de financiële vooruitzichten kan gezegd worden, dat de voorlopige cijfers van de nieuwe fi nanciële verhouding tussen rijk en ge meenten thans bekend zijn. Voor Wol- faartsa'ijk betekent dit een verbetering van circa 70.000 gulden per jaar. Bij de bespreking van deze begroting maak te de burgemeester zijn excuus voor het feit, dat de raad «liet eerder was ingelicht over het verlenen van een krediet van 50 pet door de gemeente in de kosten voor het behalen van het rij bewijs door de gemeentewerkman C. W. de Leeuw. Maquette Verder kwam de burgemeester met het ia'ee een maquette te laten ver vaardigen van het recreatieplan rond de Steigerdam, De heer De Leeuw is bereid deze maquette in zijn vrije tijd te maken. Hij vroeg de raad een krediet van 150 50 voor mate riaal en ƒ75 voor de „maker"). Unaniem stemde de raad hier mee RITTHEM.Burgemeester P. Daniëlse, die aan het hoofd staat van de kleinste gemeente van Wal cheren, is zogezegd alleenheerser in het landelijke Ritthem. De ge meentesecretarie wordt bevolkt door één persoon: de burgemeester zelf. „Dit geeft wel bepaalde voor delen want zodoende ben ik goed op de hoogte van alles wat er om gaat. Ik zit volop in de paperassen, maar dat moet u maar voor lief nemen", zegt de heer Daniëlse ver ontschuldigend. Voordat men in het dorpje komt wordt het oog van de „toerist" getrok ken door een bordje met het opschrift: „Gemeente Ritthem, verboden zonder ventvergunning te venten". Er is on der de agrarische bevolking van dit miniatuur gemeentetje enige onrust ontstaan, niet wat betreft dat venten zonder vergunning, maar wel over een eventuele inlijving bij de „city" Vlis singen. „Het is voor de agrariërs de vraag of hun belangen bij een eventuele an nexatie wel goed zullen worden behar tigd", zegt de heer Daniëlse, want op dit punt is ook de burgervader niet he lemaal gerust. „Overigens ben ik wel van mening dat de realisering van het Zuid-Sloe zich voor een groot deel buitengaats zal bewegen. Dus buiten de kom van Ritthem om." Voor de realisering van de Sloeplan- nen ziet de burgemeester niet direct zo veel onheil voor zijn ingezetenen. „Een ander facet in deze materie is de aanleg van een weg die vanuit Vlis singen verbinding geeft met het Sloe- gebied. Deze weg, waarvan het tracé bekend is, komt tweehonderd meter ten noorden van het dorp te liggen. Voor de aanleg van deze verbindings weg zal landbouwgrond moeten worden opgeofferd. Erg jammer is dat het tra cé precies een hofstede in tweeën snijdt." Dat een deel van de bebouwde kom van dit lieflijke dorpje ten offer zal val len aan de industrialisatie gelooft bur gemeester Daniëlse niet. „Tenminste uit het structuurplan van Vlissingen valt hieruit niets af te leiden. Wel is er in dit structuurplan iets oos telijk van de bebouwde kom een oprit voor een brug over de Westerschelde ge projecteerd. Terwijl de terreinen ten westen van de gemeente zijn aangewe zen voor het aanleggen van nieuwe ha vens. Maar dat zal niet zo'n vaart lo pen. In 1925 bestonden er bij de aan leg van de tegenwoordige havens ook fantastische plannen. Maar ik heb er in de 35 jaar die er sindsdien zijn ver streken nooit veel van gezien". „Er is tussen de agrarische be volking van Ritthem en de stad Vlissingen een onoverbrugbare kloof. En het zou verstandiger zijn om Welzinge bij Nieuwland in te delen", dit is de slotconclusie van de burgemeester van de kleinste gemeente op Walcheren, die grenst aan het gebied waar eertijds de schone waardin de scepter zwaai de. in. Bovendien heeft de burgemeester, zoals hij de raadsleden vertelde, het voornemen om in het dorpshuis enke le bijeenkomsten te beleggen om de bevolking in te lichten over de recrea tie. Aan hét begin der vergadering deelde de burgemeester mede, dat tiet mini sterie van financiën zoutschadeuitkerin- gen verstrekt voor enkele objecten in de gemeente (raadhuis, woning school hoofd Gideonse en lijkenhuisjes). Voorts stond ct'e raad niet afwijzend tegenover een verzoek van het gemeen tebestuur van Goes inzake uitbreiding van de Volkskredietbank. Wellicht zal het kunnen komen tot een zitdag van de bank of tot vestiging van een agent schap in. Wolfaartsdijk. De heer P. Zegers werd herkozen als bestuurslid van de instelling voor maat schappelijke zorg. De stichting recrea tie „Opgeruimd staat netjes" kreeg een subsidie van vier cent per inwoner. De nieuwe leges ver ordening werd vast gesteld. En klokluider De Leeuw kreeg eervol ontslag, aangezien de gemeente raad in de vorige vergadering besloot een nieuw torenuurwerk aan te schaf fen. De begroting 1961 van de instelling voor maatschappelijke zorg werd goed gekeurd. Ook al deze agendapunten werden zonder noemenswaardige dis cussie aanvaard. De heer C. Almekinders (soc.) had in de rondvraag geïnformeerd naar de verhoging van de inkomensgrens voor die mensen, die een kolentoelage van de gemeente ontvangen. Uit het ant woord van de burgemeester bleek, dat deze grens al veitioogd was. De heer D. Vleugel (c.h.) vroeg naar het onder houd van de Bij sterstraat. Hij maakte een opmerking over de vele kuilen in de straten en de heer Almekinders noemde met name de Prins Bernhara- straat. Dit heeft de aandacht van B. en W. En aangezien het de laatste vergade ring in 1960 was tracteerde de burge meester op warme Bisschopswijn en boterletter, hetgeen de gemoedelijk heid van deze vergadering op een nog hoger plan bracht. ZUIDZANDE. De plaatselijke mu ziekvereniging Veronica kreeg tijdens de dinsdag gehouden raadsvergadering een oek. ,om een renteloze lening van 7o00 gulden Ingewilligd. Dit geld zal aangewend worden voor de aanschaf van nieuwe instrumenten. De voorzit ter, burgemeester H. P. Everwijn te vens directeur van de muziekvereni- ging - wees nog op de gunstige resulta ten die Veronica tijdens regionale, pro vinciale en landelijke concoursen heeft weten te behalen. Afgewezen werd een verzoek om sub sidie van de stichting recreatie. Het geld zou bestemd zijn voor de nationa le actie „Opgeruimd staat netjes." B. en W. spraken voorts als hun mening uit, dat het niet langer ge wenst is, de besprekingen over de be groting aan de openbaarheid te ont trekken. In het verleden is het nl. ge bruik geweest dat de begroting in een commissievergadering werd bespro ken. Bij de daarop volgende behandeling van de begroting bleek de gewone dienst te sluiten met een post inkomsten en uitgaven van 194.021 gulden. De post on voorzien bedroeg 639 gulden. Dit resul taat kon verkregen worden door een be drag van de saldi-reserve naar de ge wone dienst over te boeken. Het nadelig saldo van de kapitaals- dienst bedraagt 11.585 gulden. De schul denlast van de gemeente is 277.000 gul den. Voor het jaar 1961 werd het crediet in rekening courant bepaald -op 30.000 gulden. Als onderwijzeres aan de openbare la gere school werd in de vacature mej. Berkers benoemd mevrouw v. d. Reepe- de Klerk. Deze' benoeming vond met algemene stemmen plaats. De nieuwe uniforme bouwverordening werd voor de gemeente vastgesteld. Eveneens werden vastgesteld de ge meenterekening 1959 (voorlopig) en de bedragen voor het lager onderwijs. Dit laatste zal 40,31 per leerling per jaar bedragen. HEINKENSZAND „Ja, daar zitten we nu", zegt mevrouw Grim, „hoog en droog op de zolder van het gemeente huis." Toen het water zondagavond plot seling in de buurt van de Slaakweg zo hoog werd dat het de woningen binnen drong, moesten we hals over kop ver huizen. Maar nu alle drukte voorbij is, vraag je je af „hoe zal alles er straks uitzien als het water gezakt is? Hoe groot zal de schade zijn? Hoe komt het dat het water zo hoog kon stagen? En vooral waaar moeten we dat straks allemaal van betalen?" De bewuste zondag waren de heer en mevrouw Grim op bezoek bij familie en toen ze 's avonds thuis kwamen was het een onaangename verrassing dat het water, al in de woonkamer stond. Ip allerijl werd met behulp van de buren zoveel mogelijk naar de zolder gebracht en het allernodigste huisraad naar de bovenverdieping van het gemeentehuis waar de familie zolang zijn intrek kon nemen. Het was ontroerend te zien hoe de buurt die toch zelf ook met het water te kampen had meeleefde en meehielp. Bij verschillende omliggende huizen moesten zelfs zandzakken gebruikt worden om het water tegen te houden, zonder veel resultaat echter. Helemaal een verrassing was het toch niet, aldus mevrouw Grim, want de laat ste vier weken was het water steeds al HANSWEERT Het Franse motor schip „Moulin a Vent" onderweg van Straatsburg naar Antwerpen verloor een klipanker toen hij de Oostsluis te Hansweert invoer. Daar het anker door de Rijkswater staat direct uit de sluis gehaald moest worden werd een duiker van de fa. W. Smit Co. Kikvorsservice te Rotter dam ontboden, die het anker na korte tijd weer op droge had. Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen 6/12 Ned. Caltex Leiden, Lib. Olga. Vlissingen vertrokken 6/12 Ita. Erice. 7/12 Ned. Caltex Leiden, Ned. Gaasterkerk, Fin. Furuskar. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 6/12 geen. 7/12 Gaasterkerk, Lekkerkerk, Donau, Gronitas, Hunter, Ida-D, Zevenbergen. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen) 612 Tide, Rien Teek man, Diogenes, Peperkust, 7/12 Mariekerk. 0 De heer A. J. van Heel zal op dinsó'ag 13 december in de Stijfsel- en GLucose- fabriek te Sas van Gent een lezing ver zorgen over Kongo. Aanvang acht uur. MIDDELBURG. Zoals ver wacht werd is de geregistreerde arbeidsreserve van mannen in de provincie Zeeland in november 1960 na een maandenlange dalings periode weer toegenomen. Ston den er in oktober 1960 906 geheel werklozen ingeschreven, in novem ber steeg dit aantal tot 1035. Niet temin is dit cijfer nog aanzienlijk lager dan het getal van november 1959 (1905), waaruit dus blijkt dat de werkgelegenheid in Zeeland een gunstige wending heeft geno men. Overigens moet in aanmer king worden genomen, dat het uit zonderlijk slechte landbouwjaar met alle gevolgen van dien invloed uitoefent op de huidige stand van de werkloosheid. Opvallend is dat het aantal mensen, werkzaam -op aanvullende werken, in vergelijking met verleden jaar sterk is afgenomen. In november 1959 werkten er 486 mannen op a.w. In oktober van dit jaar was dit aantal gedaald tot 22 om vorige maand nog meer naar bene den te gaan, namelijk tot 19. Aanvullende iverken Dat de aanvullende werken zo sterk zijn afgenomen vindt zijn oorzaak in het geringe aantal niet-onttrekbare objek- ten. Op het ogenblik worden nog als aanvullende werken beschouwd de na zorg van sportvelden in verscheidene plaatsen en rioleringswerkzaamheden in Wolfaartsdijk en Sint Maartensdijk. Een blik op de ontwikkeling in de on derscheidene bedrijf skiassen en be roepsgroepen leert, dat het interessanter is een vergelijking te maken met vo rig jaar dan met oktober van dit jaar. In vrijwel alle belangrijke groepen deed zich een belangrijke daling voor. Cijfers mogen dit illustreren: bouwnij verheid (november 1959 364, novem ber 1960: 183); metaalnijverheid (59; 24); textielnijverheid (95; 9); land bouwbedrijven (396; 28!); niet-varend transportpersoneel (92; 39); losse ar beiders (358; 100) minder geschikten (844; 533). Ook deze daling wordt voor een be langrijk deel veroorzaakt door de gro te vraag naar arbeidskrachten in de landbouw, terwijl voorts de pendel nog een woordje meespreekt. Het aan tal pendelaars is sinds de vorige maand vrijwel konstant gebleven; wervingsakties nemen intussen weer toe. De tijdelijke werkgelegenheid en de pendel hebben de struktuurwerk- loosheid doen terugvallen van 1000 vorig jaar november tot 250 in de af' gelopen maand. Ten opzichte van de vorige maand is de vraag naar mannelijke arbeidskrach ten in Zeeland iets toegenomen (okto ber 1960: 1089 tegen november 1960: 934). Uiteraard deed zich de grootste vraag in de landbouwsektor voor: 314. In de bouwnijverheid bedroeg deze 172 en in de metaalindustrie 264. Over de verschillende rayons was de vraag vrij gelijkmatig verdeeld. In tegenstelling tot de landelijke ont wikkeling deed zich in vergelijking met vorige maand (127) een kleine stijging voor bij het aanbod van vrouwen (143). Verheugend Is de groter wordende belangstelling voor een opleiding in de rijkswerkplaatsen, waarbij de metaal- sektor nagenoeg de gehele interesse op eist. In Middelburg zijn op het ogenblik 62 personen in opleiding, in Terneuzen 45 en in Bergen op Zoom 23. De be langstelling voor metaal is daarom zo groot, omdat de bouwnijverheid met seizoenfluctuaties heeft te maken. hoog, „maar ja, je staat toch wel even raar te kieken, wanneer je ziet dat je kleed en zeil onder water staat en de boel al begint rond te drieven, eeeh? Het zeil is glad nie meer te gebruken en van het behang zal ook wel nie vee meer over zien, en waar haal je zo gauw dat geld vandaan?" Het water beging nu iets te zakken en het huis is leeggeschept, maar daarmee zijn de problemen niet op gelost. Enerzijds De afwatering deugt niet, anders bestaat het niet dat het water zo hoog kon komen, is de visie van de Slaak- wegbewoners. De watering is veel te nauw, de kanten waren te steil en zakten in toen het peil hoger kwam. Er had al lang wat aan gedaan moeten worden. Het is allemaal de schuld van het Waterschap en.het zal dus moeten bijdragen in de schadeuitke- ring. „Misschien ook", zegt mevrouxo Grimbestaat de kans dat we iets uit het Rampenfonds uitgekeerd krijgen, maar ik reken nergens op, dan kan het nooit tegenvallen". Anderzijds Maar nu de visie van „De Brede Wate ring van Zuid-Beveland": „Het is grote onzin dat wij* voor de schade aansprakelijk zouden zijn. Tegen dergelijke hoeveelheden water er is nu in vier maanden bijna evenveel ge vallen als in het gehele vorige jaar is geen enkele afwatering of welk gemaal ook opgewassen. Het gemaal „De Piet" in de Schengepolder (gooit er enkele hon derden kubieke meters water per minuut uit, maar met een dergelijke regenval kun je niet in een dag resultaat zien. Bovendien zijn er hoge en lage polders. De hoge polders zeggen, steek de dijk maar door, maar dan zouden de lage pol ders helemaal onder komen te zitten, dus alles moet geleidelijk aangaan. Weliswaar mankeert er aan de afwatering in het desbetreffende gebied wel het een en an der, doch ons orgaan is nog niet zo lang geleden opgericht, inplaats van de 61 ver schillende polders die er eerst waren, dus we kunnen niet zo een, twee, drie alles verbeteren. In de novembervergadering van dit jaar is 'besloten een verbeteringsplan te ont werpen dat liefst moet samenvallen met de ruilverkaveling. Deze plannen eisen een grondige verbetering en we kunnen niet over een nacht ijs gaan. Bovendien is zo'n regenval de laatste vijfentwintig jaar niet meer voorgekomen. We waren er niet op voorbereid. Maar in de toekomst zullen dergelijke gevallen hopelijk vermeden kunnen worden." Het zal nog wel een paar dagen duren eer al het water weg is en tot zo lang zal het beeld aan de Slaakweg beheerst worden door boenende en dweilende huis vrouwen, pompende en waterhozende mannen, kleden en jutezakken aan de wasljjnen en boven alles.... water! Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Moeten niet nu reeds maatregelen worden genomen om te zijner tijd te komen tot een vaste verbinding over de Wester schelde? In het voorlopig verslag van Verkeer en Waterstaat vragen enkele Kamerleden of een zodanige verbinding over vijftien of twintig jaar niet rendabel zou zijn. Opgemerkt wordt daarbij dat de mi- nister in zijn memorie van toelichting heeft gezegd dat de toeneming van het verkeer sneller zal verlopen dan tot dusver werd aangenomen. Over tien jaar zal de verkeersintensiteit waar schijnlijk het tweevoudige zijn van de huidige intensiteit en ook daarna zal de stijging zich voortzetten. Enkele leden vragen zich af of in verhand hiermee wel kan worden aangenomen, dat ook in de toekomst het verkeer over de Westerschelde met veerboten onderhou den zal kunnen worden. Een belangrijk aspect hierbij is dat de Scheldetunnel te Antwerpen mu al overbelast is: Ge durende de spitsuren moet het zware verkeer uit die tunnel worden geweerd. Men zal er voorts rekening mee moe ten houden, aldus deze leden, dat bin nen afzienbare tijd een tunnel onder of een brug over het Nauw van Calais tot stand zal komen, hetgeen het verkeer over de Westerschelde belangrijk zou doen toenemen. Minister Algera heeft destijds de mo gelijkheid van een studie over een vas te oeververbinding genoemd. Gevraagd wordt welk standpunt de regering hier over thans inneemt en hoever de be sprekingen hierover met het provinci aal bestuur van Zeeland zijn gevorderd. Voorts wordt gevraagd of de minis ter mededelingen kan doen over de mo gelijkheid van de bouw van een brug over de Oosterschelde ter hoogte van Zierikzee. VLISSINGEN. Gistermorgen is het Afrikaanse motorschip „Table Bay" door onbekende oorzaak aan de grond gelopen op de Konijnenschor tussen Bath en Walsoorden. Het schip, dat be stemd was voor Antwerpen, wist bij hoog water, later in de morgen, op eigen kracht vlot te komen. De „Table Bay", die eigendom is van de South African Lines Ltd., in Kaap stad, meet 4862 b.r.t. 0 Bij de heer A. J. R. te Sehore werden deze week drie konijnen gestolen. Een paar weken geleden werd er reeds on geveer twintig liter olie vermist. De po» litie heeft de zaak in onderozek.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4