BenW Vlissingen ijveren voor meer bouwvolume Souburg: Ged, Staten gaven geen verklaring Zeeland is Overijssel dicht genaderd Ko Polfliet: geen goedkope Elvis- of (omiv-imitalies... SPOEDIGE BESLISSING VAN GROOT BELANG Zeeuws-Vlaanderen op het matje voor verkeersovertredingen Vrije zaterdag in Kanaalzone? Sloop noodwoningen wordt krachtig aangepakt Donderdag 8 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 8 Zeeuwsch Dagblad Memorie van antwoord aan de raad Premiewoningen Geref. bejaardentehuis wordt 29 dec. geopend Kantongerecht Terneuzen Zeeweringen Voor het laatst: de „griffier'-nota Geen woningbouw aan de Padweg „Ik"-stij 1 Asfalt niet geschikt voor kustverdediging? WEGSCHAP WALCHEREN MOET BETALEN Wateroverlast Lagere omzet van veiling Goes Freule J. van Citters overleden Landelijke geregistreerde arbeidsreserve Ambtenaar kreeg dubbel salaris Dijkverhoging Biervliet valt onder 2e urgentie maar zuidelijk temperament Oesterproefhekken Veer se Gat Geen bezwaar? Kamerleden stellen vragen over veer op Zandkreek In Vlissingen vrije schoolzaterdag? Hulpinstallatie voor keersluis Zierikzee AANBESTEDING Protestants-Christelijk Hulp van provincie j-JET ZIET ER NAAR UIT, dat er een nieuw aspect komt in het pogen van veel gemeentebesturen om de industriële bedrijvigheid uit te breiden. Het rijk stimuleert deze acti viteit en heeft een aantal industrie kernen aangewezen. In Zeeland zijn het er vier: Goes, Terneuzen, St.- Maartensdijk en Zierikzee. Het rijk geeft, teneinde de industrievestiging in de kerngemeenten te bevorderen, financiële medewerking. Een bedrijf, dat zich in een kerngemeente wil ves tigen, mag rekenen op een subsidie van het rijk. Het bedrag, dat men ont vangt is o.m. afhankelijk van de grondoppervlakte, van de bedrijfsge bouwen en van het aantal werknemers. De gemeentebesturen doen al het mogelijke om vestiging van bedrijven zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Zij bieden terreinen aan. zeggen toe wegen te zullen aanleggen en maken ondernemers bijv. attent on uitsteken de onderwijsmogelijkheden en de goede verbindingen per trein, auto- dienst en schip. Nu komt daar waarschijnlijk nog een facet, een nieuwe mogelijkheid om vestiging aantrekkelijk te maken bij. Gedeputeerde Staten van Gronin gen hebben aan Provinciale Staten van die provincie voorgesteld een kre diet van 100.000 gulden beschikbaar te stellen ter bevordering van industria lisatie. Uit dit bedrag kan worden geput in die gevallen waarin, delen Gedeputeerde Staten van Groningen mede, steun van de provincie bij de vestiging van industrieën in de kernen wenselijk kan worden geacht. Gaan Provinciale Staten van Gro ningen akkoord met het voorstel van Ged. Staten dan wordt o.a. de moge lijkheid geschapen een soort toeslag te geven op de subsidies die van rijks wege bij industrievestiging in de kern gemeenten wordt verstrekt. Vestiging in de provincie Groningen wordt dan bijzonder aantrekkelijk. Maar zou het niet in de lijn der verwachtingen liggen dat dan andere provincies gaan overwegen extra steun te verlenen aan de pogingen om tot uitbreiding der werkgelegenheid te komen? Noord- Brabant kan dan volgend jaar 500.000 gulden reserveren voor dit doel en Drente 300.000 gulden. En Zeeland Er is veel voor te zeggen dat de provinciale besturen de gemeenten steunen in het pogen tot uitbreiding van de industriële bedrijvigheid te komen, maar wij vrezen dat de me thode, die thans door het college van Gedeputeerde Staten van Groningen wordt aanbevolen, aanleiding kan geven tot een ongewenste concurren tie, omdat de provinciale besturen, die financieel weinig armslag hebben het minst kunnen bieden aan ge meentebesturen en ondernemers, ter wijl in die provincies toch juist ver ruiming van de werkgelegenheid van zeer groot belang is. VLISSINGEN De Vlissingse raad heeft het kort verslag uit gebracht betreffende het vooron derzoek van de begroting der ge meente. Daarin wordt gezegd, dat het begrotingstekort teleur stellend wordt geacht, temeer daar thans wel vaststaat dat geen subjectieve verhoging voor 1959 uitgekeerd zal worden. Met het oog op de stilstand van de bevolkingsgroei, mede ten gevol ge van het niet beschikbaar ko men van een voldoend aantal nieuwe woningen, rijst bij de raadsleden de vraag of het mo gelijk is maatregelen te nemen opdat meer bouwvolume aan Vlissingen wordt toegekend. In dit verband gaan de gedachten uit naar de bouw van zgn. pre miewoningen, temeer daar het aantal te bouwen woningwet woningen van jaar tot jaar daalt. Een van de raadsleden merkt op, dat de bouw van de beide u.l.o.-scholen zo urgent is, dat ernstig overwogen moet worden deze eerder dan in 1963 te doen beginnen. Hetzelfde lid betwijfeld de noodzaak van de bouw van een nood- slachtplaats. Zijns inziens kan 60.000 bespaard worden door de noodslach- tingen in het abattoir te doen plaats vinden. Een ander lid verzoekt B. en W. de hoogste prioriteit te verlenen aan de aanleg van een uitvalsweg van de Presi dent Rooseveltlaan naar de Nieuwe Vlissingseweg. Voorts is de raad teleurgesteld over het uitblijven van de rijksgoedkeuring voor GOES. Het nieuwe bejaarden tehuis „Schild en Hof" van de Ge reformeerde Kerk te Goes zal op donderdag 29 december a.s. offici eel worden geopend door de waar nemend burgemeester van Goes, dr. J. W. Noteboom. Des middags om drie uur wordt in de Oosterkerk een bijeenkomst gehou den, waarin de officiële opening sym- men het nieuwe gebouw bezichtigen. [BZ bu.ibb(T uaqqorj s}BB[d [bz t[ost[.oq TERNEUZEN. Bij de kantonrech ter kwamen weer enkele Zeeuws-Vla mingen op het matje wegens verkeers overtredingen. Als eerste stond de handelaar A. F. V. uit Sint Janssteen terecht omdat hij met zijn auto bij het pas seren een andere' auto „gesneden" had. Volgens V. reed deze auto op onverantwoordelijke wijze, waardoor hij zich opgewonden had. De officier van justitie wilde hier niet over oor delen. Eis en uitspraak luidden tien gulden of twee dagen met betaling van de schade groot 41.50 gulden. Het rijden met een tractor met aan hangwagen zonder achterverlichting kostte de chauffeur F. de B. vijftien gulden of drie dagen. De volgende was E. O. A. V. uit Westdorpe, die uit de richting van Hulst komende met een snelheid van zestig kilometer door de bocht ging. al thans de bedoeling had. dit te doen, want na eerst een talud te hebben om vergereden en enkele lichtmasten te hebben geramd kwam de auto in de sloot terecht. Eis en uitspraak luidden veertig gulden of acht dagen. Niet verschenen was de smid B. de J. uit Hontenisse die op 16 augustus met zijn auto geen voorrang had ver leend aan een bromfietser. De brom fietser en zijn echtgenote kwamen te vallen en liepen hier ernstige verwon dingen bij op. De uitspraak was vijfen twintig gulden of vijf dagen. Verder kwamen nog' enkele café-kwes ties aan de orde. Zonder daartoe vergunning te hebben gehad, had F. Ph. M. du B. te Honte nisse enkele personen in zijn lokaliteit gehad. Du B. verklaarde dat .zijn vrouw de zaak dreef, doch de officier ver klaarde dat hij zich niet achter de rok ken van zijn vrouw mocht verschuilen, daar tevens was komen vast te staan dat de drankvergunning op naam van du B. stond. Hij werd bij verstek ver oordeeld tot vijftien gulden boete of drie dagen. PRACHTIG Niet beste levensomstandigheden, geen verzorging en in onmin leven met zijn broer waarmede hij in één huis woont deden de officier en de kanton rechter milde stemmen jegens de be jaarde gemeentewerkman J. V. te Axel. V. was op 18 juni op de Zee straat te Axel aangetroffen in dronken toestand. Reeds meerdere malen is V. voor een dergelijk feit veroordeeld maar nu heeft hij zich onder behande ling gesteld van het consultatiebureau. ,,Ik vind het prachtig" verklaarde V., toen hij de eis van de voorwaardelijke straf hoorde: ƒ50 of 10 dagen met een proeftijd van 2 jaar. ,,Daar je het prachtig vindt ga ik met de eis ak koord" verklaarde mr. Van der Belt. de bouw van het nieuwe stadhuis. In hun memorie van antwoord zeggen B. en W„ dat uiteindelijk ten gevolge van de kor tingsregeling een bedrag van 400.000 aan inkomsten minder zal worden ont vangen. Met betrekking tot het verkrijgen van bouwvolume merken zij op, dat zij nu de toewijzing van volume voor woning wetwoningen zeer gering is ook po gingen in liet werk stellen om volume te verkrijgen uit het door de minister voor 1961 beschikbaar te stellen contin gent van 5000 van het contingent van 32.000 premiewoningen, waarvoor de mogelijkheid wordt geopend om deze, met een zekere garantie van de overheid door woningcorporaties tot stand te laten brengen. De aanvraag is volgens *8. en W. nog in behandeling. Wat betreft de noodslachtingen acht het college de bouw van een in de onmiddel lijke nabijheid van het openbaar slacht huis gelegen noodslachtplaats de enige oplossing om uit de huidige misère te komen. Een uitvalsweg van de President Rooseveltlaan naar de Nieuwe Vlissing seweg is wegens de ontworpen insteek- havens niet mogelijk. B. en W. verklaren van Gedeputeerde Staten een algemeen urgentieschema te hebben ontvangen inzake de uitvoering van werken aan zeeweringen van Wal cheren, zowel ten laste van het rijk, de provincie als de waterschappen, waaruit bljjkt dat de uitvoering van de nieuwe zeeweringsplannen aan de Boulevard Bankert en de Boulevard Evertsen in de periode tot en met 1963 ter hand zal wor den genomen. De voorbereidingen voor de uitvoering van het uitbreidingsplan „Paauwenburg" verkeren thans in een zodanig stadium, dat een spoedig begin kan worden ver wacht. In antwoord op vragen over de sloop van noodwoningen zeggen B. en W., dat zij Gedeputeerde Staten hebben verzocht extra bouwvolume beschikbaar te stellen. In verband met het leggen van een dijk op Deltahoogte om de buitenhaven moe ten op korte termijn nog 21 woningen in het Havendorp worden neergehaald. Aan de Singel ten oosten van de Dishoeckstraat staan nog 12 nood woningen, voor de sloop waarvan evenals de Vredehoflaan nog geen concrete plannen bestaan. De afbraak van de noodwoningen aan het van Nispen- plein (13 stuks) is gegund. Ten gevolge van de betrekkelijke geringe uitbreiding van de woningvoorraad in Vlissingen zal de afbraak in de Scheldestad slechts ge leidelijk geschieden. SOUBURG. De gemeente,aad van Souburg heeft zich in snel treinvaart door een goede twintig punten tellende agenda gewerkt. De grootste aandacht van de raad eiste een ingekomen stuk op, dat op verzoek van de heer W. M. Janssen (KVP) aan de agenda werd toegevoegd. Het betrof hier namelijk het schrijven „van de griffier der Staten aan de Tweede Kamer betreffende de samenvoe ging van Souburg en Vlissingen, welk schrijven B. en W. „via een bevriende relatie" in handen had den gekregen. Zoals bericht hebben B. en W. naar aanleiding van dit schrijven eveneens een brief ge zonden aan de volksvertegenwoor diging, waarin de argumenten van „de griffier" werd;~t weerlegd. !De heer Janssen zei teleurgesteld te zijn, dat ,,de griffier" of zo-men-wil Gedeputeerde Staten de raad van hun schrijven geen afschrift hadden gezon den. Het katholieke raadslid wilde we ten of Gedeputeerde Staten nadien een verklaring hadden gegeven van hun handelwijze of excuus hadden aangebo den. De heer Janssen zei de inhoud van het schrijven van B. en W. volle dig te kunnen onderschrijven. DEN HAAG Aan de asfaltglooiing aan de voet van de Vlissingse boulevard is tijdens de storm van 20 september op nieuw ernstige schade toegebracht. Moet daaruit de conclusie worden getrokken, zo vragen enkele Kamerleden in het voorlopig \*erslag van Verkeer en Wa- terstaat, dat een asfaltbekleding toch niet het meest geschikte materiaal isi voor kustverdediging? Zo ja, welke consequenties kan dit hebben voor de Deltawerken, ook voor die werken die reeds zijn uitgevoerd? MIDDELBURG, Gisteren deed de civiele kamer van de Middelburgse echtbank uitspraak in de procedure tussen de Polder Walcheren en het Wa terschap Wegschap Walcheren. Het Weg schap had de civiele kamer verzocht het dwangbevel van de polder tot betaling van 36.000,ongeldig te verklaren. De rechtbank vond d'at de gronden van dit verzet niet steekhoudend waren en veroordeelde het Wegschap tot beta ling van de dwangsom alsmede tot dra ging van de kosten van ed procedure. Voor het diploma 'kraamverzorgster" slaagden de dames «M. Baaijens, J. A. C. Geervliet, G. P. Hofman te Middelburg en G. N. van den Berg te St. Laurens, allen opgeleid 'bij het Centrum voor Kraamzorg van het Groene Kruis op Walcheren te Middelburg. Tijdens een klopjacht in een gedeelte van de maatschappij „De Bathpold'ers" te Rilland zijn 151 hazen, 30 patrijzen en 1 fazant geschoten. De raadsvoorzitter, de heer A. H. S. Stemerding, zei dat het provinciaal be stuur in het geheel niet had gereageerd. Uit de dagbladen had de burgemeester moeten lezen, dat de griffier in opdracht zou hebben gehandeld van Gedeputeer de 'Staten. Naar aanleiding van een vraag van de heer G. J. Janse (CHU) verklaarde de heer Stemerding, dat uit sluitend de griffier de brief had onder tekend en dat het stuk geschreven was in de „ik"-stijl. Uit het schrijven van de heer Pilaar blijkt, aldus de heer Stemerding, op geen enkele wijze dat de brief werd verzonden namens Ge deputeerde Staten. Dat niet de voorzitter en de griffier der Staten beiden ondertekenden, noem de de Souburgse burgemeester hoogst ongebruikelijk. Slechts uit het feit, dat briefpapier van de provincie Zeeland werd gebruikt zou kunnen worden afge leid dat de heer Pilaar namens Gede puteerde Staten handelde. De heer Ste merding verheelde niet, dat het gehele geval op hem een vreemde indruk had gemaakt. De raad besloot voorts tot het aan vragen van steun uit 's Rijks kas voor de bouw van vier woningwetwoningen aan de Padweg. Nadat het besluit was genomen deelde de voorzitter mee, dat geen toestemming was verkregen alle vier de huizen aan de Padweg neer te zetten. Er zouden slechts drie wonin gen mogen worden gebouwd. De heer Stemerding meende dat de vierhuizen nu het beste zouden kun nen worden neergezet in het plan Bermweg. In de rondvraag kwamen enkele op merkingen over straten, die bij regen val van wateroverlast te lijden hebben. Als voorbeelden werden genoemd de Middelburgsestraat, de Zeewijksingel en de Jacob Isaac Sandesestraat. De voorzitter zegde toe maatregelen te ne men. De heer Janssen (KVP) infor meerde naar de mogelijkheid verkeers- brigadiertjes in te zetten op de Nieu we Vlissingseweg. Dit zou dan moeten gebeuren even voor schooltijd, omdat er in Oost-Souburg kinderen uit West- Souburg op school gaan en omgekeerd. De voorzitter zei deze zaak opnieuw te zullen overwegen. Advertentie Miss Blanche/ herkent u aan de goudgele tabak GOES. Ten gevolge van de lagere prijzen welke dit jaar voor het fruit be taald worden, is de omzet van de vei- lingsvereniglng Zuid-Beveland" te Goes heel wat lager dan het vorig jaar. Uit een mededeling aan de leden van deze veiling blijkt dat dit jaar in de periode 1 april tot 25 november werd geveild voor een bedrag van 5.750.000 tegen het vorig jaar in de zelfde periode voor een bedrag van 7.740.000. Er zijn grote aanvoeren van appels maar de prijsontwikkeling stelt teleur. Het aantal veilingdagen in Goes is te ruggebracht van 3 tot 2 per week. Er wordt thans enkel nog geveild op dinsdag en donderdag. Verwacht wordt dat spoedig ook de veiling öp donder dag zal kunnen vervallen. Om een be tere spreiding van de afzet van fruit uit het koelhuis te verkrijgen werden pools gevormd voor de afzet van de perenras sen doyenne du cornice, conference (ge wone bewaring), legipont en B. alex lu- cas. Met de verkoop van de drie eerst genoemde perenrassen is ondertussen al begonnen. HEINKENSZAND. Naar wij ver nemen is de enige overlevende dochter van jhr. Van Citters, die omstreeks de eeuwwisseling burgemeester van Hein- kenszand is geweest, gisteren in Den Haag overleden. Freule J. van Citters bereikte de leeftijd van 98 jaar. Zij werd geboren op „Landlust", dat zoals bekend twee jaar geieden ge schonken werd aan de stichting „Zeeuwsch Landgoed". Freule Van Cit ters zal in het familiegraf te Heinkens- zand worden bijgezet. AXEL. Tussen de industrieën in de streek langs het Kanaal Gent- Terneuzen worden momenteel besprekingen gevoerd over het even tueel invoeren van de vrije zaterdag het volgend jaar. Deze bespre kingen hebben echter tot nu toe slechts weinig resultaat opgeleverd. Alleen de spiegelglasfabriek te Sas van Gent en de cokesfabriek A.C.Z. te Sluiskil besloten het volgend jaar het personeel in de dagploegen om de veertien dagen een vrije zaterdag te geven. De chemische in dustrie de l'Azote, die toch algemeen als de belangrijkste in dit gebied kan worden beschouwd heeft echter nog geen enkel besluit genomen over het al dan niet invoeren van de vrije zaterdag. Toch hoopt men deze maand verder te komen met de besprekingen. MIDDELBURG. De provincie Zeeland staat wat de stand van de werkloosheid betreft nog steeds op de vierde plaats. Doch de achter stand op Overijssel is zo gering ge worden, dat men eigenlijk zou kun- MIDDELBURG. Een enigszins in gewikkelde en voor rijksdienaren type rende zaak werd gistermiddag voor het Middelburgse ambtenarengerecht behandeld. Mr. A. B. had als ambte naar bij het ministerie van buitenland se zaken per 1 maart van dit jaar ont slag aangevraagd, omdat zijn aspiraties meer naar een functie bij het departe ment van justitie uitgingen. Omdat men hem bij buitenlandse za ken niet direkt kon missen, werd hem met ingang van 1 mei ontslag ver leend. Mr. B. had echter nog een maand verlof tegoed en wenste deze in de maand april op te nemen. In de mening verkerend dat hij in zijn vakantie kon gaan werken, waar hij wil de, ging hij het ambt van gerechtsse cretaris bij het Middelburgse kantonge recht uitoefenen. De ambtelijke molentjes werken ech ter op het gebied van het uitbetalen van traktementen ook niet al te vlug, met het gevolg dat mr. B. in de maand april zowel door het departement van buitenlandse zaken als het departement van justitie een maandsalaris werd uit betaald. De president van het ambtenarenge recht, mr. U. J. W. Sibmacher van Nooten, vond dat dit uiteraard niet door de beugel kon. Ofwel moet mr. B. een maand salaris aan de Nederlandse staat terugbetalen of zijn recht op de maand vakantie, welke hij uiteindelijk niet opgenomen had, vervalt. De uit spraak in deze vreemdsoortige zaak wordt binnen drie weken gedaan. BIERVLIET. Burgemeester A. P. Kostense heeft in de gisteren gehouden raadsvergadering medegedeeld van Ge deputeerde Staten het urgentieschema te hebben ontvangen voor de verbetering van de hoogwaterkering in het kader van de Deltawerken. De voor de ge meente Biervliet van belang zijnde dijk verhogingen vallen onder de z.g. tweede urgentie, hetgeen neerkomt op een rea lisatie tussen 1964 en 1968. Tevens ontving men het werkpro gramma 1961 van de waterleidingmaat schappij inzake het honderd procent plan voor de gemeente Biervliet. In het komende jaar zullen 12125 meter aan het buizennet worden toegevoegd, waar door 34 agrarische bedrijven en vier woningen aangesloten zullen worden. De begroting 1961 werd vastgesteld. Deze begroting kreeg men sluitend door een bedrag van 3000 gulden uit de saldi- reserve naar de gewone dienst over te boeken. De gemeente kreeg voorts een verhoogde uitkering uit het Gemeente fonds van 16.707 gulden. Besloten werd vergunning aan de minister te vragen tot instandhouding van de openbare school b. te Driewegen. De raadsleden wisselden van gedachten over de grens wijziging tussen de gemeenten Hoek, ■Biervliet en Philippine, dit in verband met de herindeling van de voormalige Braakman. Men sprak er z'n teleur stelling over uit dat G.S. het standpunt van 1955. hebben laten varen naar aan leiding van bezwaren die door Philippine in het geding waren gebracht. Alsnog zal worden gezocht naar een bevre digende oplossing. Voor de aanschaf van acht oliekachels voor de beide lagere scholen voteerdé de raad een bedrag van 9000 gulden. T/LOT EN GEMAKKELIJK brengt Ko Polfliet uit Goes zijn liedjes, zichzelf begeleidend met zijn gitaar. Met zijn beschaafde en warme stem is hij een verademing na alle imita- Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Belgische re gering wil de oestercultuur in België nieuw leven inblazen. Met medewerking van het Belgische ministerie van landbouw en van het Zeewetenschappelijk instituut zijn in verband hiermee in Ostende reeds experimenten en weten schappelijke onderzoekingen gaan de. Mede met het oog hierop is het van groot belang dat spoedig een beslissing wordt genomen over het wel of niet inrichten van een oes- terproefbekken in het Veerse gat. In het voorlopig verslag van Verkeer en Waterstaat dringen enkele Kamerle den op een spoedige beslissing aan, te meer, omdat de belangstelling voor de zg. oesterproef bij het bedrijfsleven naar de mening van de leden toeneemt. Vooral zou dit het geval zijn in de kringen van de mosselkwekers in ver band met de tevens te scheppen moge lijkheid tot verwatering van de mosse len. Aan minister Korthals wordt de vraag voorgelegd of uit het feit dat een [)lan voor de inrichting van een proefbekken is opgemaakt en toegezonden aan de minister van Landbouw en Visserij mag worden opgemaakt, dat uit waterstaat kundig oogpunt tegen het inrichten van een proefbekken geen bezwaar bestaat. Voorts vragen deze leden of het nog mogelijk is na het afsluiten van het Veerse Gat een proefbekken aan te leg gen zonder dat daarmee belangrijke ex- trakosten zijn gemoeid. Aangedrongen wordt op nadere mede delingen omtrent de resultaten van de bespreking die minister Marijnen nog moest hebben met belanghebbenden. En kele leden vragen of de beslissing be hoort tot de competentie van minister Marijnen. Als deze vraag bevestigend wordt be antwoord, vragen zij zich af of het in richten van een proefbekken dan niet een essentieel onderdeel van het Delta plan is en de uitvoering van dit plan niet in de eerste plaats aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat is opge dragen. Ko Polfliet: „Het is heel moeilijk..." ■fr tors van Conny en Elvis en hoe al die teenageridolen ook mogen heten, die Nederland momenteel „rijk" is. „O ja, die top-hits zijn soms ook wel aardig en ze liggen gemakkelijk in het gehoor, maar ik heb mijn hart verpand aan de Spaanse en Zuid- Amerikaanse muziek", zegt hij zelf: „het vurige ritme, waaruit de pure levenslust en het bruisende zuide lijke temperament spreekt, daar valt dat soort populaire muziek toch wel bij in het niet. Maar het is heel moei lijk om met je nuchtere Hollandse levensaard geen goedkope namaak te brengen". En dit is Ko Polfliet ten voeten uit: hij leeft voor de muziek, maar blijft toch stevig met beide benen op de grond staan. VEELZIJDIG Wat hij tot nu toe heeft weten te presteren, heeft hij geheel zonder les sen klaargespeeld. Het gebrek aan goede opleidingsmogelijkheden voelt hij zelf als een groot gemis: ,,want de fijne kneepjes kun je jezelf toch niet bijbrengen". Ongeveer zeven jaar geleden leerde hij zichzelf gitaarspe len op een oud instrument. Een vriend die de kunst machtig was, maar geen instrument bezat, leerde hem de grond beginselen en de rest bracht hij zich zelf bij uit een boekje. Maar Ko heeft meer noten op zijn zang. Niet alleen als gitarist en zanger staat hij zijn mannetje, ook als bassist en mond- accordeonnist slaat hij geen gek fi guur en dat allemaal zonder ooit les te hebben gehad. Al ruim zes jaar speelt hij nu bij de „Orpheans" als bassist, en gitarist, en bij deze band trad hij ook voor het eerst op als zanger. Toen enige tijd geleden de Hawaianmuziek populair was, vormde hij met enkele anderen een Hawaian- kwartet, dat echter weer uit elkaar ge vallen is in de loop van de tijd. Nu vormt hij als bassist met Jan Ver- wey (mondaccordeon) en Jan Hollan der (gitaar) een trio. De laatste com binatie doet het goed. Op 3 januari van het volgend jaar zal het drietal in de studio in Hilversum spelen in een uitzending van ,,d'Oprechte ama teur", waar ze sinds verleden jaar lid van zijn. Dit is trouwens niet zijn eerste optreden voor de radio. Verle den jaar werd hij namelijk al door Radio Luxemburg uitgenodigd voor een auditie. Overdag werkt Ko in een foto- en optiekhandel, zodat hij ook dan zijn artistieke neigingen kan botvieren en 's avonds is er het optreden met de band in diverse plaatsen. Dit laatste ligt hem niet erg, want het is naast het gewo ne werk bizonder vermoeiend, „maar je doet er de nodige er varing en de onmisbare routine mee op". T AALPERIKELEN ,,In dienst leerde ik de echte on vervalste Spaanse muziek eigenlijk pas echt kennen en. waarderen", gaat hij verder. ,,Een dienstvriend bezat namelijk een uitgebreide collec tie platen en al gauw wist hij me .zo enthousiast te maken, dat ik nu de Spaanse muziek boven alles prefereer, al hou ik ook wel van Italiaanse mu ziek". (Verleden jaar werd hij name lijk derde in de provinciale strijd van ,,d'Oprechte Amateur", met een Ita liaans liedje). .,Van deze vriend leer de ik ook de uitspraak van de Spaan se taal. Je kunt natuurlijk wel zo- maar-een-eind-weg zingen, maar er zit toch wel een groot risico aan vast. Want stel je voor dat er eens iemand in de zaal zit, die wèl echt Spaans kent die zou zich zwaar genomen" voelen. Dit is me pas goed duidelijk geworden door een grappig voorval. Tijdens een uitvoering waarin ik een paar Engelse liedjes zong, zat er een volbloed Engelsman in de zaal, die in de pauze naar me toekwam en me (tenminste te oordelen naar zijn goed keurende knik) complimenteerde met mijn uitspraak van het Engels. Maar toen hij merkte dat ik geen woord van hem verstond viel zijn mond open van verbazing en hoofd schuddend ging hij weg. Maar sinds dien probeer ik mijn uitspraak zo goed mogelijk te houden. TOEKOMST.... De liefste wens van deze sympa thieke drieëntwintigjarige jongeman is nog eens van de muziek zijn beroep te maken, maar hij is realist genoeg om te zien, dat dit niet zomaar gaat. Vooral niet in Zeeland, dat cultureel toch al ietwat stiefmoederlijk wordt behandeld. Wanneer je een beetje ge luk hebt, is het geen kunst om met een kinderstemmetje, krampachtige hikgeluiden en acrobatiek, dat veelal afgekeken wordt van Amerikaanse zan gers, voor korte tijd beroemd te wor den, maar met echt zingen is het veel moeilijker. Daarom zal er vooreerst nog hard gewerkt moeten worden voor een Spaanse gitaar, steeds betere pres taties en een Spaans costuum, (want het oog wil ook wat). nen spreken van een gelijk werk loosheidsniveau in Overijssel en Zeeland. Dit is frappant gelet op de sterk industriële inslag van de Oostnederlandse provincie. Of de positie van Zeeland ten opzichte van Overijssel lang gehandhaafd zal blijven, staat wel zeer te be twijfelen, omdat de landbouw- werkzaamheden in niet onbelang rijke mate het werkloosheidscijfer beïnvloeden. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen in Nederland nam in novem ber toe van 27.847 tot 32.968. Het aan tal werkloze mannen vermeerderde tot 4.607, terwijl de bezetting van de aan vullende werken eveneens steeg en wel met 514 mannen. Ondervond het vorig jaar de werkloosheid invloed van de abnormale droogte, dit jaar wordt het seizoen verloop in sterke mate bepaald door het natte weer. Waar, gelet op het niveau waarop de werkloosheid zich thans beweegt, een seizoenstijging van de geregistreerde arbeidsreserve van mannen met onge veer 12.000 normaal zou zijn geweest, is het duidelijk dat de toeneming in de afgelopen maand met 5000 abnormaal laag is. Deze geringe toeneming resul teerde dan ook in een aanzienlijke trenddaling en wel van 46.000 tot 38.000. Per 1000 mannelijke loontrekkenden waren er in november 1960 in Neder land 13 arbeidsreservist. Per provincie waren deze cijfers: Groningen 31, Friesland 37, Drente 53, Overijssel 16. Gelderland 11, Utrecht 8, Noord-Hol land 8. Zuid-Holland 8, Zeeland 18. Noord-Brabant 12, Limburg 9. Het meest opvallende verschijnsel in de afgelopen maand was de ont wikkeling van de werkgelegenheid in de landbouw. De stijging van de werkloosheid onder de landarbeiders, veenarbeiders en losse arbeiders was in november gering voor de tijd van het jaar, voornamelijk door de klei ne daling van de werkgelegenheid in de landbouw. Door het bijzonder nat te weer vorderden de werkzaamhe den op het agrarische vlak dit najaar slechts langzaam. Het gebruik van machines bij de oogstwerkzaamheden was (eveneens over het gehele land bezien) slechts in beperkte mate mo gelijk. Het gevolg was dat de aard appel- en bietenoog st aanmerkelijk werden vertraagd; de laatste was aan het einde van november nog in volle gang. De bijzondere ontwikke ling in de landbouw had ook zijn weerslag op de graandorsbedrijven en aardappelmeelfabrieken, waar eind november meer arbeiders werkzaam waren dan een jaar tevoren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Moet de provincie op draaien voor uitkering van een schade loosstelling die voortvloeit uit een door het rijk uitgevoerd werk? Zo is te lezen in het voorlopig verslag van Ver keer en Waterstaat. Aan de minister wordt de vraag ge steld of het waar is dat aan de pach ter van het veerrecht op de Zandkreek bij Katseveer schadeloosstelling moet worden gegeven door de provincie Zee land. Zo ja, acht de minister deze gang van zaken daar juist, nu een door het rijk uitgevoerd Deltawerk oorzaak is van de opheffing van de veerdienst, vragen enkele Kamerleden. VLISSINGEN. In het voorlopig ver slag van de raad betreffende het voor onderzoek van «ie gemeentebegroting wordt de vraag gesteld of B. en W. mo gelijkheden zien een vrije schoolzaterdag te bevorderen. Dit in verband met het feit dat de Kon. Mij. ,,De Schelde" op I januari overgaat tot de invoering van een vijfdaagse werkweek. In hun (memorie van antwoord menen B. en W. id'at overwogen zou kunnen worden de zaterdagmorgen-lesuren te verschuiven naar een andere dag, b.v. woensdagmiddag. Met de onderwijsin- stanties zal het college op korte termijn contact opnemen. Een raadslid suggereert d'e instelling van een onderwijsraad waarin alle bij het onderwijs 'betrokken organisaties zitting hebben. De raad zou men kunnen inschakelen bij het (opmaken van prog noses voor de scholenbouw in plan Baauweuburg. B. en W. zeggen toe zich hierover te zullen beraden. Desgevraagd verklaart het college dat het de ontwikkeling inzake de bouw van een sporthal met grote belangstelling volgt. Het werkcomité Actie Sporthal" heeft van d'e KNVB bericht gekregen dat maximaal 50.000 gulden beschikbaar kan worden gesteld. Inmiddels heeft dit co mité besloten een architect opdracht te geven een plan te maken voor een sport hal en de vervaardiging van een ma quette. Na het gereedkomen daarvan zal men zich wenden tot overheid? en be drijfsleven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De elektrische in stallatie van de keersluis bij Zierizee geeft niet voldoende waarborgen dat zij te allen tijde kan worden geopend en gesloten, zo merken enkele Kamer leden op in het voorlopig verslag van Verkeer en Waterstaat. Zij vragen of het met het oog daar op niet wenselijk is dat er, afgezien van de bedienhaarheid door middel van handkracht, een hulpinstallatie komt. In het voorlopig verslag wordt tevens gevraagd of het in de bedoe ling van de minister ligt voorzienin gen te treffen ter verbetering van de reeds lang onvoldoende havenaccom modatie te Yerseke. ANNALAND. Bij de Provin ciale Waterstaat is de verbetering van de Provinciale Weg Tholen-Oud-Vosse- meer aanbesteed. Hoogste en laagste inschrijvers: Aannemersbedrijf Zee land" N.V. te Middelburg voor- 488.000. Firma Gebroeders Johs eii M. Moerland te Sint-Annaland voor- ƒ466.300. Behoudens goedkeuring zal dit werk worden gegund aan de laag- inschrijver. ste

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3