Geen droge plek Geëiste datum tan vakraad-metaal bleek struikelblok voor regering Rustige Dinkel woeste stroom Eichmanns pleiter: weg is afgesneden RAHMAN GEEFT POGINGEN TOT BEMIDDELEN OP OPLEGGER VALT OP AUTO I 3 \0 MtöW,' DEZE BOM DOODDE 80.000 MENSEN Meppe/: Alleen hoger winstdeel toegestaan „Toestand om Nieuw-Guinea kritiek FOTO'S NA 15 JAAR OPENBAAR PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zie verder pag. 5 NA ONMENSELIJKE ARTIKELENREEKS Hier ging het om Vonnis Onoverbrugbaar Vier doden RUIM GEHAALD LAATSTE NIEUWS De Bilt: Bewolkt Frankrijk krijgt zijn atoomstrijdkrachten Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKEB Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendqk 33. tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N.euwstraat 38. tel. 01150-3189; Zierikzee. Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsen Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van 1, 16e jaargang No. 4726 Woensdag 7 december 1960 LOOINGESPREK MISLUKT Van onze correspondenten ROTTERDAM Boeren in het gebied van de Dinkel in Twente hebben gister avond op kaden en dijken de wacht be trokken. Zij wensen zich niet voor een tweede maal door het water te laten verrassen, dat hun akkers dinsdag morgen vroeg heeft besprongen. Een doorbraak van één der Dinkelkaden zette in enkele uren tijds tweeduizend hectaren blank. De boeren hielden vannacht hun lampen brandende om de roeiboten die heen en weer varen met voedsel voor mens en dier, zoveel mogelijk aanknopingspunten te geven. Nog nooit is de Dinkel zo'n woeste stroom geweest als nu. Tien tallen boerderijen zijn geïsoleerd, enkele gezinnen zijn geëvacueerd. De Berkel doet in onstuimigheid met voor de Dinkel onder, zij het dat de kans op een totale overstroming van Borculo bijna is geweken. Tot ieders schrik begon het water van de Berkel van morgen tegen elf uur plotseling te stijgen. Ditmaal was niet de storm maar de mens de schuldigebij het dorpje Haarlo was een zogeheten verdeelwerk tussen de Berkel en de Bolkbeek ver keerd ingesteld. ONTDEKT De commandant van de Genietroepen die hier bezig zijn met het dichten van twee gaten in de Bolkbeek, ontdekte het verzuim en voorkwam erger. Ten oosten van Borculo strekken zich onaf zienbare watervlakten uit, aan de west zijde van de stad is een dijk door gestoken om het water van Slingei en Lebbenbeek om te leiden in de richting van Barchem een ontwikkeling die door de boeren in deze streek met ver ontrusting wordt gevolgd. Borculo is nog maar langs een weg te bereiken. De inwoners haasten zich om zandzakken te vullen, die, als voor zorgsmaatregel bij de voordeuren wor den neergelegd. De ambtswoning van de burgemeester is uitsluitend per boot bereikbaar. DOORWEEKT Kritiek was de situatie gisteravond in Groningen, waar de twee en een halve kilometer lange dijk langs de Meerweg bij Paterswolde op breken stond. Op sommige plaatsen sijpelde het water al door de doorweekte dijk. Tientallen vrijwilligers, gesteund door honderd militairen uit Zuid-Laren, droegen in koortsachtig tempo zandzakken aan om bedreigde punten te versterken. Achter deze dijk staat een gebied van meer dan vierhonderd hectaren onder water. Ook de polders Oosterland (150 hectaren) en Glimmerpolder (250 hecta ren) staan blank. Als de dijk langs de Meerweg het begeeft, ontstaat een rampzalige toestand. Het water zou eerst in het Paterwoldsemeer terecht komen en vervolgens de Groningse stadswijken Helpman en Corpus den Hoorn onder water zetten. Bewoners van deze nieuwe wijken waren gister avond druk bezig hun huisraad naar de bovenverdieping te slepen. Meppel-Noord is door regen en overstromingen een waterrijk oord geworden. Deze exclusieve luchtfoto van Stevens en Magielsen geeft er een treffend beeld van. Van onze correspondent BONN. De voormalige Nederlandse oud-SS-er Willem Sassen heeft dezer dagen de Keulse advocaat van de in Is raël gevangen ex-SS-leider Eichmann een brutaal, typisch SS-achtig telegram gestuurd. De advocaat, dr. Robert Ser- vatius. kreeg namelijk de mededeling dat hij, indien het artikel van Sassen in Life volgens hem vervalsingen zou bevatten, maar een aanklacht moest indienen. De in Zuid-Amerika wonende Sassen is de schrijver van de zg. authentieke me moires van Eichmann in het Ameri kaanse weekblad Life; zij zouden geba seerd zijn op gesprekken, welke Sassen met Eichmann zou hebben gevoerd. In deze memoires toonde Eichmann geen enkel berouw over wat hij in de oorlog tegen miljoenen Joden heeft misdre ven. Mag men Sassen geloven, dan staat Eichmann op het ogenblik op het zakelijke maar onmenselijke standpunt, dat het niet gelukken van de zg. End lösung (absolute vernietiging van de Europese Joden) een vijandelijke over winning inhield, niets meer. Dr. Servatius, die zich om mysterieuze redenen heeft opgeworpen tot verdedi ger van Eichmann, probeert nu al we ken lang contact op te nemen met de zich journalist noemende Sassen. Vol gens de Keulse advocaat heeft ex-S3 Obersturmbahnführer Adolf Eichmann zichzelf in zijn gesprekken met Sassen, die door Life zijn afgedrukt, op een dusdanige wijze belast, dat het geen enkele zin heeft hem het volgend jaar in een proces in Israël te verdedigen als de artikelen inderdaad authentiek Eichmanns memoires snijden namelijk, al dus dr. Servatius, alle mogelijkheden voor een normale verdediging radicaal af; wat resteert is een brutale en van onveranderlijke nazi-onmenselijkheid blijk gevende mentaliteit, waartegen geen kruid gewassen is. Zes woorden Het telegram van Sassen op herhaalde verzoeken van Servatius om inlichtin gen over de memoires bevatte slechts zes woorden: „Falls Falschungen eind- wandfrei, Klage erheben Sassen". Met andere woorden: „Als je mijn Life- artikelen niet gelooft, dien dan maar een klacht in als je durft". Daarover is Servatius zeer ontsticht; hij zou Sassen, zo deze het nog eens zou wagen naar Europa te komen, graag ongezouten van repliek willen dienen. Voor dr. Servatius heeft het geval- Eichmann trouwens ook nog een ander accent. Tot dusver hebben zijn be moeiingen hem nog geen pfennig op geleverd: Eichmanns familie in Argen tinië en Oostenrijk is namelijk straat arm en niet in staat een dure advocaat, die geregeld naar Israël zal moeten vliegen, te betalen. Servatius heeft nu, zoals hij dezer dagen heeft verklaard, dringend een voorschot nodig voor het voortzetten van zijn uitgebreide werkzaamheden ten be hoeve van de verdediging, zo deze door Eichmanns mémoires al niet op losse schroeven is komen te staan. Deson danks wil Servatius op korte termijn, waarschijnlijk nog deze week, naar Israël vliegen om, daar Sassen verder zwijgt, Eichmann op de man af naar de authenticiteit van de mémoires in Life te vragen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De loonvoor- stellen van de metaalindustrie worden niet goedgekeurd. Slechts de verhoging van de 1960 en 1961 met 1,5 pet. van heide winstuitkeringen over het jaarloon wordt toegestaan. Deze beslissing is gevallen in het tw -de gesprek tussen de regering en de vakraad voor de metaalindustrie, gistermiddag op het departement van sociale zaken gehouden. De door de vakraad gestelde voorwaarde voor de datum, waarop de lopende c.a.o.-me- taal zou dienen te worden ge wijzigd, is een onoverkomenlijk struikelblok gebleken, in strijd met de gegeven richtlijn aan het college van rijksbemidde laars. Aan dit college is door de regering opdracht gegeven zich strikt aan de richtlijnen te houden. De vakraad heeft daar over zijn grote teleurstelling uitgesproken. Het enige wat hij in de prak tijk heeft kunnen bereiken is dat de extra-winstuitkering van 1,5 procent over 1960 op korte termijn bij wijze van voorschot zal kunnen worden betaald. TAE vakraad voor de metaalindustrie had het volgend complex loonvoor- stellen bij het college van rijksbemid delaars ingediend: een loonsverhoging van drie procent op 1 januari 1961, ge volgd door een loonsverhoging van vijf procent op 1 juli en gecombineerd met een verhoging van de winstuitkeringen over 1960 en 1961 met 1,5 procent van het jaarloon. In haar algemene aanwijzing aan rijks bemiddelaars had de regering echter ge steld, dat het vervroegd tussentijds wij zigen van lopende collectieve arbeids contracten, het zg. openbreken, niet kon worden toegestaan. In het metaalcontract is als eerst mogelijke wijzigingsdatum 1 juli 1961 opgenomen, zodat elke op een eerdere datum vallende loonsverhoging door de overheid als een dergelijke, niet geoorloofde openbreking werd beschouwd. KOEALA LOEMPOER (Reuter/ AP) Premier Abdul Rahman van Malakka heeft gisteren in het Ma- leise parlement meegedeeld dat hij heeft besloten zijn bemiddelings poging in de kwestie Nieuw-Guinea op te geven. Hij wierp de schuld van de mislukking van zijn poging op „onverantwoordelijke en schade lijke aantijgingen" van de Indone sische pers en van leiders van de oppositie op Malakka. Hij verklaarde dat hij Indonesië nim mer heeft verzekerd dat hij de Ver enigde Naties er toe zou trachten over te halen de overdracht van westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië te be werkstelligen. Indien de Indonesische afwijzing van bemoeienis van de V.N. van het begin af zo sterk en onver murwbaar naar voren was gebracht, had ik niets gehad om mee te werken, zo zei Rahman. GEEN GEWELD? „Indonesië steunen op een stand punt dat door de Indonesische pers wordt ingenomen, aldus Rahman, zou mij nergens toe hebben gebracht, zoals het Indonesië in de afgelopen tien jaar nergens toe heeft gebracht". Rahman zei dat het hem zeer speet dat hij de zaak op dit belangrijke punt moest laten rusten. Hij noemde de toe stand rondom Nieuw-Guinea zeer kri tiek „Ik bid dat er in dit gebied geen oorlog zal komen. Loont het de moeite kostbare levens te verspillen aan een wildernis als Nieuw-Guinea?" Later zei Rahman: Het ligt niet in de bedoeling van Indonesië om geweld te gebruiken. Maar de verhouding tus sen Nederland en Indonesië is slechter geworden en de toestand in dit deel van de wereld is zorgelijk. Als daar moeilijkheden uit mochten voortvloeien zou Malakka, dat zo dicht in de buurt ligt, er natuurlijk bij worden betrokken. VREEDZAAM In het Australische parlement heeft premier Menzies gisteren meegedeeld dat minister Subandrio de Australische ambassadeur in Djakarta heeft verze kerd dat er geen wijziging is gekomen in het voornemen van Indonesië om de aanspraak op westelijk Nieuw-Guinea slechts op vreedzame wijze kracht bij te zetten. Over Subandrio's uitlating dat een gewapende botsing met Nederlandse militairen niet uitgesloten moet worden geacht zei Menzies: Er bestaat geen enkele aanwijzing, en ook is er geen enkele reden om voedsel te geven aan het merkwaardige denkbeeld, dat Ne derland een aanval op Indonesië in de zin zou hebben. Dergelijke fantastische veronderstellingen zijn niet bevorder lijk voor een goed begrip van de ware aard van het vraagstuk. Menzies zei in dit verband dat Australië zich met kracht stelt achter het beginsel van zelfbeschikking voor het volk van westelijk Nieuw-Guinea. TERUGGEROEPEN De Indonesische ambassadeur in Koeala Loempoer, Mohammed Razif, is voor overleg met zijn regering naar Djakarta ontboden. Hij heeft zich gis termiddag na aankomst in Djakarta onmiddellijk naar het paleis van pre sident Soekarno in Buitenzorg begeven, waar hij in audiëntie werd ontvangen. In zijn woonplaats fietste de 77-ja- rige P. Douma uit Rijperkerk gisteren tegen een personenauto. Hij werd ge schept, belandde op de motorkap en werd op straat gesmakt. De man was dadelijk dood. Maandag had de regering zich in de ministerraad nog eens beraden over haar stand punt en gisterochtend lichtte zij eerst de Stichting van de arbeid in. De vakraad metaal kreeg in de middag bij monde van de ministers Van Rooij en De Pous en staatssecretaris Roolvink het vonnis over zijn voorstellen te horen. De vakraad staat nu na maanden van hardnekkige on derhandelingen en besprekin gen voor de taak geheel nieuwe loonverslangens te for muleren, die dan een ingangs datum van 1 juli 1961 moet hebben. Wij zullen hier ruim de tijd voor nemen, zo zei men gistermiddag van de zijde van de vakraad. Voor alles wil hij echter de beschikking van het college van rijksbemiddelaars in handen hebben, waarin de loonsverhogingen niet ontvan kelijk worden verklaard. De raad wil precies vastgelegd zien, waar de verantwoordelijk heid voor de afwijzing van de voor stellen ligt. Werkgevers en werknemers in de vakraad hebben de beslissing van de regering gelaten opgenomen. Zij menen alles te hebben gedaan wat maar mo gelijk was om hun voorstel erdoor te krijgen en zien nu geen enkel middel meer, waarmee zij hun doel kunnen bereiken. Wij moeten het wel aanvaar den, er is geen keus, zo was hun stemming. Voor de regering is het onaangenaam dat zij met zulk zwaar geschut heeft moeten komen om haar loonbeleid te verdedigen. Het is voor ons zeer onple zierig, zo zei staatssecretaris Roolvink na afloop van het gesprek met de vak raad. Wij menen te moeten vasthouden aan het beginsel dat collectieve arbeids overeenkomsten niet mogen worden opengebroken. Het magneeteffect, dat een goedkeuring van de metaal-voor stellen zou hebben, zien wij als zeer reëel: staan we hier openbreken toe, dan komen tal van andere bedrijfstak ken ook en dan hebben wij geen rede nen het daar te weigeren. In het zeer uitvoerige gesprek met de regering van vrijdagnacht heeft de vakraad getracht een compromis te vin den: hij suggereerde een loonsverho ging op 1 april 1961 van vier procent met verhoging van de beide extra winstuitkeringen tot twee procent plus verdere verhogingen op 1 oktober 1961 en 1 april 1962 (afhankelijk van de be cijferde praduktiviteitsstijgingen), waar bij de looptijd van de c.a.o. met een jaar zou worden verlengd tot 31 de cember 1962. Deze suggesties brachten van regeringszijde het denkbeeld van een loonsverhoging op 1 juli 1961 van vijf procent ter tafel met verhoging van de winstdeling. De verschillen in deze opvattingen waren niet te overbruggen en de vak raad trok daarom zijn suggesties in en hield zich verder mede om de be gripsverwarringen niet toe te spitsen aan zijn oorspronkelijke pakket voor stellen. Daarom wordt de goed te keuren extra winstdeling dan ook twee maal 1,5 procent. De schijn van afloop van de oorspronkelijke voorstellen is dan vermeden evenals de dan opnieuw no dige vertragingen. Duidelijk is ook geworden dat de re gering van het begin af haar handen had gebondenzowel door de richt lijnen aan het college van rijksbemid delaars als in de Tweede Kamer, die een motie-Burger met de strekking het openbreken mogelijk te maken, afkeur de. De regering heeft zich grote moeite gegeven de vakraad te overtuigen, te meer omdat zij de beginselen van de tegenwoordige loonpolitiek op het spel acht te staan. Van een onzer verslaggevers SOMEREN. De oplegger van een zware Duitse truck heeft gisteravond tegen zessen op de weg tussen Someren en Heeze een Taunus-combinatiewagen verpletterd. Met behulp van snijbranders zijn vier doden uit het wrak gehaald: de eigenaar-chauffeur A. F. J. van Bussel (38), zijn tienjarige zoontje, die mee mocht rijden om werkvolk op te halen en de beide knechts van de heer Van Bussel, J. Thijssen (32) en J. Hoogmoet (35). De heer Hoog moet woonde in Valkenswaard, de anderen in Leende. Hun auto reed over de vrij smalle Vaarsestraat op weg van Someren naar Heeze, toen van de andere kant de vrachtwagen naderde. De Duitse chauffeur, K. H. Witteman (28) uit Bottrop moest uitwijken voor een fietser, remde wat bij en voelde zijn zware combinatie slippen. Hij vloog met een flinke snelheid tegen een boom het ongeluk gebeurde op een stil stak van d'e weg die ter plaatse door bos is omzoomd waardoor de opleg ger kantelde. Het gevaarte kwam op de Taunus terecht. UREN WERK De Duitser en zijn bijrijder K. H. Butter, die licht gewond raakte, kon den niets meer doen dan een garage waarschuwen, waar men met snijbran ders er op uittrok om d'e verpletterde auto open te branden. Dat is pas na uren hard werken ge lukt. Buiten d'e vier doden werd een zwaar gewonde uit de brokstukken bevrijd: de 24-jarige A. J. van Leeu wen uit Budel. De versperring van de weg was pas drie en half uur na het ongeluk opgeheven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Minister De Pous neemt aan, dat de industriële investerin gen in 1960, de taakstelling, genoemd in de zesde industrialisatienota, met meer dan vijftien procent zullen overschrijden. Als minimumtaak werd in deze nota een investering van 2,2 miljard gulden per jaar gesteld. De 21-jarige J. van Veghel uit Ven- ray is gisteren in het ziekenhuis te Horst overleden. Hij was er zondag avond opgenomen, nadat hij zwaar was gewond bij een botsing van twee perso nenauto's op de Venloseweg te Horst. Twee andere jongemannen waren on middellijk dood. Edivin, ik heb al wat klaar gemaakt voor de lunch NEW YORK (Reuter) De speciale politieke commis sie van de Verenigde Naties heeft gisteravond een voor stel verworpen dat beoogde het ledental van de Veilig heidsraad te vergroten. Het voorstel had speciaal ten doel Afrikaanse landen een zetel in de raad te ver schaffen. ARNHEM. De voormalige kandi daat-notaris E. J. J. K. (45) uit Arn hem, die enkele jaren lang de belas tingen had ontdoken, is gisteren door de Arnhemse rechtbank conform de eis veroordeeld tot een maand gevangenis straf voorwaardelijk en vijfduizend gul den boete. K. had tiidens zijn ambtsperiode op eigen houtje gehandeld met z.g. her- bouwplichtcn en daarmee ruim 27.000 gulden erdiend. Dat bedrag had hij niet aan de belasting opgegeven omdat hij bang was dat men dan achter zijn ontoelaatbare handel zou komen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Veel bewolking met af en toe eni ge regen. Over wegend matige wind, in hoofd zaak tussen zuid west en zuidoost. Middagtempera- turen van om streeks zes graden. MIESJE: Nee, die niet. Echte laarzen! 8 dec.: zon op 8.34, zon onder 16.29; maan op 22.45, maan onder 11.52. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON De Amerikaanse rege ring heeft toestemming gegeven voor de publicatie van foto's van thans ver ouderde kernwapens. Het zijn foto's van de kernwapens die vijftien jaar geleden werden gebruikt voor de vernietiging van Hirosjima en Nagasaki. In diplomatieke kringen neemt men aan dat dit besluit verband houdt met de voorbereiding van een hernieuwd Ame rikaans streven, de Sowjetunie er in de kernwapenconferentie in Genève toe te bewegen alsnog in te stemmen met het gemeenschappelijk gebruik van thans sterk verouderde kernwapens voor een onderzoek naar de mate van aantoon baarheid van kleine ondergrondse kern proeven. De Sowjetunie zou voor dat doel dan ook verouderde kernwapens moeten afstaan. T eruggekrabbeltl Amerika en Engeland verklaarden enige tijd geleden in Genève bereid te zijn verouderde kernwapens voor dat doel af te staan. De Sowjetunie wilde aan vankelijk wel deelnemen aan het voor gestelde gemeenschappelijke onderzoek maar krabbelde, toen bleek dat de twee westelijke mogendheden actieve deel neming van dat land aan het onderzoek en dus beschikbaarstelling van ver ouderde Russische kernwapens ver wachtten, terug. Dit vraagstuk komt in februari, wanneer de kernwapenconferentie in Genève wordt hervat, opnieuw aan de orde. 44- Dit is de atoombom waarmee Hirosjima werd vernietigd. Een nu verouderd wapen, vindt de Ame rikaanse regering, dat we gerust kunnen laten zien. De publicatie van deze foto, en van een foto van het kernwapen waarmee Nagasaki van de aardbodem werd wegge vaagd, schijnt een uitnodiging aan Moskou te zijn, nu ook maar eens te laten zien wat er aan verouder de kernwapens achter het IJzeren Gordijn bestaat. Aanvaarding van die uitnodiging zou bevorderlijk zijn voor een vlottere gang van zaken in Genève, waar nu ai twee jaren vruchteloos wordt onderhan deld over het verdrag waarop de gehele mensheid wacht, het ver drag dat een ^verbod van dit ver schrikkelijke wapen in al zijn afschuwelijke vormen inhoudt. De bom, die u hier ziet afge beeld, heeft een doorsnede van 0,60 meter, een lengte van 3 meter en een gewicht van 4050 kilo. (Telefoto) PARIJS. Premier Debré heeft de slag om de „atoomwet" gewonnen. De motie van wantrouwen, die gisteren bij de derde lezing van het wetsvoorstel was ingediend en waarover gisteren werd gestemd, kreeg ditmaal 215 stem men, wat één meer is dan de vorige maal en acht meer dan de eerste keer dat deze motie werd ingediend. Daarmee was de motie, die 277 stem men nodig had om te worden aange nomen, verworpen. Dit betekende te vens dat het wetsvoorstel was aange nomen en daar het de derde keer was dat dit geschiedde, is het voorstel nu definitief aanvaard. De senaat, die het tweemaal verwierp, kan er nu geen in- vloed meer op uitoefenen. 4

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1