I [0 04*', Nieuwe voorstellen van vakraad metaal 4_|)cE per 1 april Vliegende storm richt schade van mdjoenen aan GEVAAR DREIGDE VOOR RIJNSATERWOUDE WATERSNOOD IN HET NOORDEN WEGEN BLANK OP VELUWE ANTENNES EN DAKEN VLOGEN NIEUWE KERK IN BOXTEL KON STORM NIET AAN Raket ontploft: geen doden INDONESISCHE MARINE: GEEN HULP AAN INFILTRANTEN Nederlands fabrikaat in Nova's Starfighter Tweede verhoging naar 1 oktober opgeschoven De BiltWind PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND BEZWEKEN SAMENLOOP MAASTRICHT Slagersmes besloot gezellig fuifje Paniek dreigde i Versperde wegen Zie verder pag. 5 Ravage Voorschrift Oude man stierf na innemen van poeder LAATSTE NIEUWS Oostprovincie van Congo af Indonesië ontdekte nieuive agressie Werkloosheid steeg iets in november GEEN TOENADERING EXTRA WINSTDELING Oud-minister Hofstra naar Verolme Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKEB Hoofdkantoor: Goes, X,. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009. redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26. Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzcn, N.'euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummer» 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,—» 16e JAARGANG No. 4724 Maandag 5 december 1960 NEDERLAND SIDDERDE Van onze verslaggevers en correspondenten ROTTERDAM Storm en regen hebben ons land dit weekeinde on barmhartig gegeseld. Er is voor mil joenen guldens schade aangericht; elke provincie heeft er zijn deel van gekregen. Overstromingen hebben zich voorgedaan in Friesland, Gronin gen en Drente, op de Veluwe, de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden en in vele steden waar de riolen de on gekende watertoevloed niet konden verwerken. Het Nederlandse platteland biedt na deze dagen een troosteloze aanblik: Vele wei- en bouwlanden staan blank. Ook heeft de zware zuidwesterstorm veel schade aan bouwwerken toege bracht. In de noordelijke provincies is de toestand het ernstigst. Toen gister avond in Friesland de balans werd op gemaakt, bleek de oppervlakte water in deze provincie in één dag te zijn verdubbeld. Gedeputeerde staten van Friesland, die gisteren een inspectie tocht langs ondergelopen landerijen maakten, riepen de polderbesturen op de bemaling van de polders te staken om het overstromingsgevaar te be zweren. Niettemin hebben zich hier nog enke le flinke overstromingen voorgedaan. De Workumerwaard en de Makkumer- waard oppervlakte tweeduizend hectaren kwamen blank te staan. In Oost-Friesland drong het water ook een aantal woningen binnen. Het trein verkeer stagneerde zondagmiddag, toen een deel van de spoordijk tussen Heerenveen en Steenwijk verzakte. Bij Heeg dreigde een polderdijk door te breken. Pas toen het water al in de straten stond wist men de vloed te bedwingen. In Meppel waadden zondagmiddag hele gezinnen gepakt en gezakt door de blankstaande straten. In de vroege morgen was het water straten en wo ningen binnengedrongen. In het noord oostelijk deel van Meppel steeg het water gisteravond nog onrustbarend en naderde snel het centrum van de stad. He In Assen staan vele straten blank. In Emmen zijn de woningen in het noordoostelijk deel van de stad ge ïsoleerd. Enkele gezinnen moesten worden geëvacueerd. De wateroverlast in het zuidoostelijk deel van Drente is zeer ernstig. Het water in de kanalen staat gelijk met de wegen ernaast en er is maar weinig voor nodig om grote overstromingen te doen ontstaan. In Roden, in de kop van Drente, moest een aantal woningen worden ontruimd. Er stond een halve meter water in. Van onze speciale verslaggever BOXTEL De nieuwe, 2 oktober met veel plechtig vertoon in gebruik genomen Maria Reginakerk te Boxtel, heeft het natuurgeweld van het afge lopen weekeinde niet doorstaan. Pastoor H. de Beer zal in komende week zijn kudde weer moeten verzamelen in de houten noodkerk, die hij een maand geleden met veel dankbaarheid ont ruimde. Storm en regen hebben een bedenkelijke constructiefout aan het licht gebracht in de revolutionair met een zogenaamde „opgehangen pla fond" gebouwde nieuwe kerk. De kerk is volgens een in Nederland uniek systeem gebouwd. Het dak hangt aan spanten. De wanden steunen het dak niet; daardoor kon er veel glas in worden verwerkt. Zaterdagmiddag, kort na vijven, brak met een luide knal een van de bouten (ophangpunten), waarmee het dak aan de spanten is verbonden. De architect, de heer J. Strik uit Boxtel, die vlak bij de kerk woont, werd gewaarschuwd. Hij liet het pla fond onmiddellijk stutten, maar korte tijd later brak een tweede bout. Zon dagmorgen bezweek weer een bout, hoewel toen al tal van maatregelen waren genomen. Zo werd zaterdagavond laat het platte dak doorgestoken: het regenwater er op was een te zware last geworden. Met stroppen van staaldraad zijn de verbin dingen tussen de spanten en het plafond verstevigd. De fout die aan het licht is gekomen be treft de wijze waarop de ophangpunten zijn geconstrueerd. De architect en de bouwkundig adviseur J. J. H. de Jong hadden, zo zeggen zij, aanbevolen dat de ophangpunten van een beweegbare constructie zouden zijn. De constructeur zou dit advies niet hebben opgevolgd. Toen in de storm van zaterdag en zon dag de spanten begonnen te bewegen, bewogen de ophangpunten niet mee. De constructeur wijt het ongeluk aan een samenloop van omstandigheden en ont kent tegen adviezen van de architect in te hebben gewerkt. Van een rooms katholieke noodkerk in Maastricht nam de storm gisteren tij dens de dienst het halve dak mee. De brandweer adviseerde de kerkgangers het gebouw zo spoedig mogelijk te ver laten: er waren veel elektrische kabels bloot komen te liggen. Brommers niet in de regen Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft zaterdagavond een 29-jarige metaalarbeider gearresteerd, die zijn schoonvader met een groot slagersmes naar het leven had gestaan. Onder net uiten van de kreet ,.Ik rijg je aan de wand", was hij hem in zijn woning aan de derde Oosterparkstraat te lijf gegaan. De oorzaak van de vete moet worden gezocht in een opgewekt feestje bij een familielid in de buurt. Daar was het op een gegeven ogenblik tussen schoonva der en schoonzoon tot een woordenwisse ling gekomen. De stemming had eronder te lijden en de gastheer vond het maar beter, dat de jongste van het tweetal, de metaalbewer ker, verdween. Goed, zei die, maar dan mag schoon vaders brommer niet langer in mijn huis staan. Wel bedreigd Hij snelde naar zijn woning am de daad bij ihet woord te voegen. Sehoonpa zat hem met een man of vijf op de hie len, vastbesloten zijn rijwiel niet aan de stromende regen prijs te geven. De schoonzoon wilde niemand binnenlaten en dreigde met zijn mes, d'at doorgaans voor het broodsnijden wordt gebruikt. De schoonvader was daavoor niet be vreesd en waagde een kansje. Hij werd in het daarop volgende gevecht een paar maal gewond'. Ernstig was het letsel niet, maar zo verklaarde sehoonpa later: „Ik heb mij wei bedreigd gevoeld". Paniek dreigde zondagmorgen Jn Rijnsaterswoude, waar een gat was ge slagen in de dijk die de Rijnsaters- woudse polder tegen het woeste water van de Brasemermeer moest bescher men. Landerijen en kwekerijen kwa men blank te staan. Dertig vrijwilli gers hebben het gat 's middags met honderd zandzakken gedicht. Daarmee was het gevaar nog niet be zworen, want door de overstromingen die duizenden guldens schade heb ben veroorzaakt ontstond gevaar voor de dieper de polder in gelegen dijk, die de Grote- en Kleine Heilige Geestpolder beschermt. Er is een dijk- wacht ingesteld en de auto's met zak ken zand zijn klaar gezet. Op de Veluwe, vooral rondom Apel doorn, zjjn wegen versperd door ont wortelde bomen en omgevallen lan taarnpalen. Het busverkeer tussen De venter en Epe moest worden gestaakt. In Nijkerk liep een groot deel van de stad onder water. De weg naar het sta tion stond helemaal blank, maar de po litie wist er iets op: zij onderhield een pendeldienst orn de reizigers naar de trein te brengen. LOS ANGELES Een enorme ont ploffing in een onderaardse lanceer basis voor intercontinentale raketten heeft in de nacht van zaterdag op zondag in wijde omtrek rond de basis Vandenberg de bevolking grote schrik aangejaagd. „Het was een geweld als van een aardbeving", zei een inwoner van een dorpje op ruim vijftien kilo meter van de plaats van het ongeluk. Hoewel de ravage zeer groot was en de stand van de materiële schade pas na dagen kan worden opgemaakt, vielen er geen slachtoffers. De ontploffing deed zich in de nacht van zaterdag op zondag voor toen in de onderaardse lanceerplaats een Titan met brandstof werd gevuld. Dat ge beurde op een geheel geïsoleerd ge legen gedeelte van de basis Vanden berg. De luchtmacht weigerde mede delingen te doen over de oorzaak van de ontploffing. Het was het eerste grote ongeluk op de basis Vandenberg. Dat er geen doden of gewonden wa ren zou volgens de luchtmacht te dan ken zijn aan de omstandigheid dat volgens voorschrift niemand in de buurt mag zijn wanneer een grote raket vol brandstof wordt gepompt. Het hoog opgezweepte water van de Brasemermeer nam zondagmorgen bezit van kwekerijen en landerijen onder Rijnsaterswoude. De kweker G. Bergshoef leverde de foto toont het aan een verbeten strijd tegen de watermassa die zijn land over spoelde. Dertig vrijwilligers, die het gat slechts met bootjes .konden bereiken, droegen honderd zandzakken aan, waarmee het gat werd gedicht en de dijk versterkt. De dijk van de Rijnsaterwoudese polder werd over een lengte van veertig meter met zandzakken ver sterkt. Gevaar voor een doorbraak was er gisteravond nog altijd. Daar om werd een dijkwacht ingesteld en werden auto's met zandzakken in ge reedheid gehouden. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Een sterfgeval in de Foreestkliniek te Amsterdam heeft de behandelende geneesheer aanleiding gegeven om de officier van justitie te waarschuwen. Deze heeft zaterdag sec tie gelast. Het gaat om een man van tachtig jaar, die, toen hij zich thuis niet goed begon te voelen, van zijn omgeving een poeier tje had gekregen. Zijn toestand werd echter hoe langer hoe slechter en op een gegeven ogenblik was opneming in een ziekenhuis noodzakelijk. Kort na aan komst overleed de patiënt. De behandelende geneesheer, die hoor de dat de overledene een niet door zijn huisarts voorgeschreven poedertje had geslikt, waarschuwde de officier van jus titie. De eerste resultaten van de sectie wijzen in de richting van een natuurlij ke dood. Er zal echter nog een toxico logisch onderzoek van de maaginhoud worden verricht. SCHIPHOL. Sinterklaas heeft 73 arme Westberlijnse kinderen tussen tien en twaalf jaar naar Nederland laten ko men om zijn verjaardag te vieren. De kinderen, die zaterdag op Schiphol aan kwamen, zijn voor drie dagen onderge bracht bij 36 gezinnen. Vanmiddag wonen zij een groot Sin terklaasfeest bij in de Daffabneken in Eindhoven. Zij krijgen veelal nuttige ge schenken, zoals kleren en schoenen. HOLLANDIA (ANP, AFP). De twaalf opvarenden van het Indonesische schip dat dezer dagen bij Nederlands Nieuw-Guinea is aangehouden, zijn za terdagmiddag met een vliegtuig naar Hollandia overgebracht. Van de zes militairen onder hen wa ren vier Papoea's uit Seroei en twee Indonesiërs uit Dobo op de Aroe-eilan- den. Zij verklaarden dat zij in opdracht van hun commandant in Dobo naar Nieuw-Guinea waren gekomen. Toen een torpedobootjager van de Koninklijke marine hun schip aanhield, hadden zij hun uniformen overboord gegooid. Hun schip had, zoals gemeld, voorraden aan boord voor de groep In donesische infiltranten die drie weken geleden in Nieuw-Guinea aan land is gegaan en waarvan elf van de 23 man gevangen zijn genomen. Een woordvoerder van de Indonesi sche marine heeft zaterdag tegenge sproken dat schepen van de Indonesi sche marine levensmiddelen en uitrus ting vervoeren voor Indonesische in filtranten in Nieuw-Guinea. „Voor zo ver mij bekend heeft de Indonesische marine nooit de leiding gehad bij een infiltratie in Nederland? gebied," aldus de woordvoerder. Hij zinspeelde er wel op dat moge lijk andere Indonesische elementen hulp zouden kunnen bieden aan de be volking van westelijk Nieuw-Guinaa, „die thans een opstand op touw zet". Vermoedelijk behoren de opgebrachte boten aan die élementen toe, veronder stelde hij, „want als de mensen in westelijk Nieuw-Guinea een opstand voorbereiden, zullen zij hun toevlucht nemen tot alle mogelijke middelen om hun idealen in vervulling te doen gaan". Eigen nieuwsdienst GENEVE. Vier Nederlandse ondernemingen behoren tot de electronische industrieën die zijn uitgekozen om over enige jaren vrijwel alle electronische appa ratuur van de Starfighter, de nieuwe Amerikaanse straaljager (F-104G) van de Navo, te ver vaardigen. Die ondernemingen zijn Philips, Van der Heem, Oude Delft en Monroe-Neder- land. Volgens het Europese hoofdkantoor van het Amerikaanse blad Aviation Daily zal Philips aandeel krijgen in de produktie van drie soorten ap paraten, waaronder een rekenappa- raat voor het bomrichttoestel en radarapparatuur. Van der Heem zal radiozenders voor de Starfighter maken. Oude Delft gaat optiek ma ken voor infrarood-doelzoekers en Monroe-Nederland apparaten voor traagheidsnavigatie. Na 1963 In het beginstadium van de Europese produktie van de Starfighter, aldus Aviation Daily, zal alle electronische apparatuur door Amerika geleverd worden, maar de produktie van die apparatuur in Europa zal in 1963 al even groot zijn als de leveringen uit Amerika en aan het einde van 1964 zal op 5 procent na alle electroni sche apparatuur voor de Starfighter in Europa vervaardigd worden. In totaal zullen zestien Europese of in Europa gevestigde onderne mingen dit produktieprogramma gaan uitvoeren. Van die zestien zijn Philips en twee buitenlandse on dernemingen ook betrokken bij de produktie in Europa van de Ameri kaanse luchtdoelraket Hawk voor de Navo. Tommy, ik zei: Geef een pootl Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD Oostpro vincie, waar de gevangen ex- premier Loemoemba grote aan hang heeft, heeft zich gisteren afgescheiden van de rest van Congo en zal stappen nemen om zich onafhankelijk te kun nen verklaren. DJAKARTA (Reuter, A.F.P.) De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Subandrio, heeft gisteren het besluit van de Tweede Kamer om 88 miljoen gulden beschikbaar te stellen .voor het kopen van vijftien Neptune vliegtuigen voor de verdediging van Ne derlands Nieuw-Guinea, aangegrepen om Nederland van agressie tegen Indone sië te beschuldigen. Indonesië be schouwt de Nederlandse stap als zeer ernstig, aldus Subandrio. Hij legde zijn verklaring af na een kabinetsvergadering van een uur. Die vergadering, bijeengeroepen door Soe- karno, werd ook bijgewoond dor de stafchefs van leger, marine en lucht macht. De Indonesische minister heeft de af gelopen week al eerder dreigende taal geuit aan het adres van Nederland. Hij beschuldigde Nederland er toen van met berichten van aanhoudingen in Nieuw- Guinea een psychologische oorlog te -*■ In de Oranjestraat te Assen stond het water gisteren een halve meter hoog. Daardoor liepen de kelders van de huizen vol en kregen de meubelen op de beneden verdiepingen ernstige schade. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. In november is de ge registreerde arbeidsreserve met ruim vijfduizend mannen toegenomen. Het aantal werkloze mannen bedroeg eind november 32.968 tegen 27.847 eind okto ber. Het aantal werkloze vrouwen daal de van 4.342 tot 4.228. Het aantal openstaande aanvragen was eind november voor mannen 59.338 (eind oktober 63.371) en voor vrouwen 35.714 (eind oktober 36.631). Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG Als de regering afstapt van haar bezwaar dat de lonen in de metaalindustrie niet voor 1 juli mogen worden verhoogd, dan is de vakraad voor de metaalindustrie niet ongenegen het bij het college van rijksbemiddelaars inge diende complex loonvoorstellen in te trekken en te vervangen door een ander, waarin de da tum voor de eerste loonsverho ging later is gesteld dan 1 ja nuari maar vóór 1 juli. Dit is het voorlopig resultaat van het gesprek dat een delegatie van de re gering vrijdagavond met de vakraad is begonnen op verzoek van laatst genoemde. Namens de regering namen aan het gesprek deel de ministers Van Rooij en De Pous en staatssecretaris Roolvink. Het college van rijksbemid delaars was vertegenwoordigd door de voorzitter mr. J. A. Berger en de directeur-secretaris, mr. Erdbrink. Zoals bekend heeft de regering in haar loanspelregels vastgelegd, dat ver vroegd tussentijds „openbreken" van c.a.o.'is niet kan worden toegestaan. Voor de metaalindustrie zou dat be tekenen, dat er pas met ingang van 1 juli iets aan de lonen zou mogen worden gedaan. Van een toenadering tussen partijen in het gesprek, dat dinsdagmiddag zal worden voortgezet, kan feitelijk niet worden gesproken. De delegatie van de regering kon nl. niet toezeggen dat de door de vakraad gevraagde conces sie zou worden gegeven. Zij wilde eerst ruggespraak houden in het kabinet en vervolgens nog informeren naar de mening van de Stichting van de ar beid. Dit zal maandag en wellicht ook dinsdagmorgen gebeuren. De vakraad heeft de regering niet in het onzekere gelaten, dat hij het nu inge diende complex loonvoorstellen be schouwt als een ondeelbaar geheel. Met andere woorden: afwijzing dooi de overheid van de per 1 januari ge vraagde loonsverhoging, maar wel goedkeuring voor de gevraagde extra winstdelingen zal de vakraad niet be Advertentie ,Uw zoontje is achter het ijzeren gordijn" Hebt u het schokkende verhaal van de moeder, die op haar eentje haar kind terughaalde, gemist? Jammer! schouwen als een aanvaardbare pro positie. Voor het geval de regering toch alsnog de verlangde concessie op het gebied van het vervroegd „openbreken" zou willen verlenen, staat de vakraad, naar verluidt, het volgende nieuwe complex loonvoorstellen voor ogen, dat een con cessie zou Inhouden op het gehied van de datum van de eerste loonsverho ging. Deze zou moeten gaan vallen op 1 april, maar het percentage van drie dat oor spronkelijk per 1 januari gevraagd was, zou dan moeten worden verhoogd tot vier. Dienovereenkomstig zou de datum van de tweede loonsverhoging ook drie maanden moeten opschuiven, tot. 1 oktober. Het voor die datum aan te houden percentage zou moeten wor den aangepast aan de mogelijkheden die de produktiviteitscijfers tegen die tijd uitwijzen. Vanwege deze opschuiving zou de vak raad dan tevens het percentage van de beide extra winstuitkeringen, over 1960 en over 1961, willen zien verhoogd, nl. van 1% tot 2 procent van het jaarloon. Deze extra winstdelingen houden geen verplichting in, maar zullen onderne mingsgewijs worden uitgekeerd naar gelang de winst dat toelaat. Op de tweede extra winstuitkering zou dan pas later in 1961 de eerste uitbetaling moeten worden gedaan, dit terwille van de spreiding. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Het socialistische Tweede Kamerlid en de oud-minister van financiën H. J. Hofstra zal van 1 februari af deel uitmaken van de hoofd directie van het Verolme-concern, die op het ogenblik bestaat uit de heer C. Verolme en vice-admiraal b.d. A. de Booy. Vanwege het aanvaarden van zijn nieu we functie zal de heer Hofstra aftreden als kamerlid. Hij zal voorts het direc teurschap neerleggen van de Centrale Arbeiders Verzekeringsbank. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Wisselend bewolkt met nu en dan buien. Middagtemperaturen van omstreeks acht graden. Aan de kust nog harde tot storm achtige, landinwaarts harde tot krachtige westelijke wind. MIESJE: Ik heb het hele weekeinde achter mijn hoed aan gehold! 6 dec.: zon op 8.32, zon onder 16.30- maan op 19.45, maan onder 10.42.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1