Ov^enkiM ONGERUSTHEID IN TWEEDE KAMER Toekomst van Zeeuwse vissers steeds onzeker nog Boerenleenbank Grijpskerke Te goed van drie miljoen Herziening tariefstelsel van waterleiding op Schouwen Zestienjarige Riet heeft de wind er goed onder RECHTBANK MIDDELBURG Maand geëist wegens schuld aan dodelijk ongeluk liëlse MUZIEK IN BORSSELE BLOEIT WANT Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Urgentie Theater bracht: „Als de koekoek roept" AUTO ONTZAG MAN EN PAARD NIET Stichting Cultuur spreiding Zeeland opgericht Nieuw onderdak voor het Honk te Goes Interkerkelijke dienst in Nieuwe Kerk NOTA AAN AANDEELHOUDERS Eigen club Nieuwe technische cursus voor Zeeland geopend „Het Klankbord" geen lang leven beschoren Wals gleed van dijk af, bestuurder zwaar gewond Zaterdag 3 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD ProteMants-Cliristelijk JN de geleidebrief bij de aanbieding van het ontwerp der begroting van de provincie Zeeland schrijven Gedeputeerde Staten dat de ontwik keling van de „Zeeuwse zaak" tot voldoening mag strekken. Het colle-j ge heeft hierbij het oog op de indus trialisatie in dit gewest en op de belangstelling, die van rijkswege voor Landbouw de provincie Zeeland wordt getoond. In de zevende industrialisatienota is grote aandacht gewijd aan het be lang van spreiding der industriële bedrijvigheid. Het rijk streeft naar verbetering van de z.g.n. infrastruc tuur, dat wil zeggen naar het schep pen van gunstiger factoren, die de vestiging en uitbreiding van bedrijven aantrekkelijker maken. In de geleidebrief bij de begroting schrijven Gedeputeerde Staten dat van de zijde der provincie al het mo gelijke moet worden gedaan om van het gunstige getij gebruik te maken. Gedeputeerde Staten wijzen dan ook op tal van zaken, die aan de orde zijn of dienen te komen. De begroting van de provincie zal eerst in de afdelingen van de Staten worden behandeld en in de tweede vergadering van de winterzitting zul len nadat Gedeputeerde Staten hun antwoord op de verslagen der afdelingsvergaderingen hebben gepu bliceerd door de fracties algeme ne beschouwingen worden gehouden. Uiteraard zullen de leden van Pro vinciale Staten het met Gedeputeerde Staten eens zijn, dat het tot voldoe ning stemt, dat er van rijkswege een toenemende belangstelling voor de ontwikkeling van dit gewest valt te constateren. Die interesse van het rijk houdt vooral verband met de wenselijkheid van uitbreiding der in dustriële bedrijvigheid. Er moet na melijk, landelijk bezien, spreiding ko men en daarom heeft men mede het oog geslagen op Zeeland, een provin cie, die bovendien gunstig ligt voor de internationale handel. Het schep pen van meer werkgelegenheid in de industriële sector zal begeleid moeten worden door verbetering van woon- en leefklimaat in bepaalde streken van ons gewest. Het rijk heeft de industriekernen voor Zeeland vastgesteld. Het rijk is ook bereid de z.g.n. infrastructuur te verbeteren. Op deze zaken zal zich dan ook, naar ons gevoelen, in de eerstvolgende jaren in bijzonder ster ke mate de aandacht van het provin ciaal bestuur moeten richten. In sa menwerking met de rijksoverheid bestaan er goede kansen om de werkgelegenheid in dit gewest te ver ruimen. Met het oog op de ontwikke ling van Zeeland is dat een zaak van grote urgentie en daarom moet met name hierop het volle accent vallen in het beleid van het provin ciaal bestuur. Wij hebben uit de ge leidebrief bij de aanbieding der be groting begrepen, dat Gedeputeerde Staten ook deze mening zijn toege daan. Men moet echter aan die ge dragslijn ook vasthouden gedurende een aantal jaren. Dat kan men doen door te werken met een urgentie schema. Het is dan wel spijtig, dat men niet aan een groot aantal fa cetten ter bevrediging van vele burgers eens wat aandacht kan besteden, maar het effect van deze werkwijze zal op de duur en voor al nu met het rijk tot een voortref felijk samenspel is te geraken veel groter zijn dan wanneer men elk jaar her en der in de provincie de zaken gaat pappen en nathouden. Het is van belang bij de algeme ne beschouwingen ter gelegenheid van de openbare behandeling der be groting te vernemen of ook de leden van Provinciale Staten van mening zijn dat in de eerstvolgende jaren vooral volgens een urgentieschema moet worden gewerkt. Gaan de al gemene beschouwingen de richting uit van het uiten van een groot aantal wensen, die, hoewel op zichzelf ge rechtvaardigd de kracht niettemin dreigen te versnipperen, dan wordt, naar het ons voorkomt, de taak van Gedeputeerde Staten wel erg moei lijk. De toekomst van de Zeeuwse vissers is nog steeds onzeker. Een wettelijke regeling voor hen die schade lijden is er nog altijd niet. Het is noodzakelijk dat de vissers nu spoedig horen waar zij aan toe zijn, welke mogelijkheden er voor hen zijn en op welke steun zij van overheidswege kunnen rekenen. zich hierbij aan. „Thans moet een be slissing worden genomen over hetf proefbassin in het Veerse Gat". Voorlichting Een vroegtijdige regeling is belang- rijker dan een geperfectioneerde rege ling. Lat de Zeeuwen niet dezelfde lij densweg opgaan als de IJsselmeervis- sers al sinds 1950 moeten gaan, zo be toogde mr. W. Aantjes (ar). Spr. had de indruk dat de Zeeuwse vissers wei* nig belangstelling hebben voor over schakeling op bijvoorbeeld zeevisserij. Het is niet onmogelijk dat men de toe komstmogelijkheden onderschat. Daar om zou intensieve voorlichting hier guns tig kunnen werken. De noodzaak van een proefbassin is enigszins onduidelijk geworden nu een deel van het bedrijfs leven zich tegen een dergelijk rpoject heeft uitgesproken. Een oorzaak hier van is de onduidelijkheid, die in de hand wordt gewerkt door het uitblijven van een regeling voor de schadeloosstelling. Ierseke, zo zei mr. Aantjes, is in het bijzonder het slachtoffer van de afslui ting. Heeft de minister kennis genomen van de brochure die de gemeente heeft uitgegeven en ligt het niet op zijn weg tegemoet te komen aan de wensen van deze gemeente? Weinig animo De heer D. Kodde, (s.g.p.) achtte het ten slotte van groot belang dat de mi nister er naar streeft het mogelijk te ma ken dat de gedu peerde vissers werk vinden in verwante bedrijven, zodat zij met behoud van woonplaats en mate riaal in hun onder houd kunnen blijven voorzien. Maar dan zal er in de eerste plaats zekerheid moe ten komen voor wat betreft de schade loosstelling. De regering mag toch niet nalaten bij een groot werk als de Delta werken de enkelen die daardoor schade lijden, de helpende hand te bieden. Een smet als deze mag op zo'n groot werk Dit zei gisteravond de kvper J. M. deA. C. van Dongen in de Tweede Kamer bij de bijhandeling van de begroting van Landbouw en Visserij. De hser Van Dongen sprak er zijn voldoening over uit dat de commissie ex art. 8 van de Deltawet onlangs een interim-advies heeft uitgebracht, maar, vroeg hij zich af, wanneer komt een advies dat de ge hele materie omvat? De mededeling van minister Marij- nen in zijn memorie van antwoord dat een dergelijk advies, gezien de omvang rijke taak waarvoor de commissie zich ziet gesteld nog wel even zal uit blijven, verontrustte hem zeer. Hij drong aan op spoedige uitleg van art. 8 van de Deltawet. Over het proefbassin in het Veerse Gat zei spr. dat er geruchten gaan dat rijkswaterstaat een dergelijk proefbekken niet wenst. Zolang er geen zekerheid is zullen dergelijke geruchten niet uit de wereld worden geholpen. Laat de minister toch wel beseffen dat de oester- en mosselcultuur voor Zee land uitermate belangrijk is. Dr. W. H. Vermooten (soc) kon de aarzelende houding van de minister met betrekking tot de aanleg van een proef bassin niet begrijpen. De beslissing wordt van jaar tot jaar uitgesteld en dat ter wijl de proef zichzelf kan betalen. Ook de heer Vermoten drong aan op een spoedig advies van de commissie Del tawet. ,,Er zijn gevallen bekend van ge dupeerde mosselkwekers en de wijze waarop deze door het bestuur van de Zeeuwsche stromen zijn geholpen stel len bepaald niet gerust". Hoog tijd niet rusten. Waarom is er nog geen voorstel, waarom nog geen regering? vroeg de heer Kodde. De animo bij de jonge vissers is door deze onzekerheid niet erg groot. De De heer Kodde pleitte er ten slotte voor dat geen individuele steun of omscha keling tot industriearbeider zal worden geboden. Laat de visser in zijn element, zo besloot hij. NOG GROTER GOES. De mangel, van 14 kg en 6 ons, die in Rilland is geoogst blijkt niet de grootste te zijn. Er zijn voederbieten van nog grotere omvang. Uit Sou burg kregen wij het bericht, dat bij boer S. Arendse mangels zijn gerooid, die bijna 15 kg wogen. Dezelfde landbouwer had enke le jaren geleden ook al man gels van 15 kg. Op de hofstede „De Loire" (wed. A. v.d. V.el- de) te Ellewoutsdijk zijn nog grotere voederbieten te bewon deren. Een van 17 kg en een uan IS kg en 300 gram. Ja, het bas boven baas geldt ook voor de mangels. De heer J. de Ruiter (ch) bracht aan de hand van cijfermateriaal het belang van de oester- en mosselteelt naar voren. De oesters brengen ons land jaarlijks vier a vijf miljoen gul den op. de mosselen 10 a 11 miljoen. De kosten voor een proefbekken in het Veerse Gat zijn geraamd op ne gen miljoen en wanneer de proef slaagt zal het grevelingenproject on geveer vijftig miljoen gaan kosten. De inkomsten zullen 22 miljoen per jaar zijn. Het is hoog tijd, aldus de heer De Ruiter, dat een beslissing wordt genomen inzake de aanleg van een proefbekken en hij drong er op aan in 1961 met de aanleg te begin nen. Mr. F. G. van Dijk (lib) sloot Kodde VLISSINGEN-MIDDELBURG. De velen, die van het spel van Katherine Hepburn in de film Summer Madness" hebben genoten konden haar prestaties met die van Lily Bouwmeester vergelij ken in het blijspel van Arthur Laurents ,,Als de koekoek roept" donderdag avond in Britannia" te Vlissingen en gisteravond in de Schouwburg te Mid delburg. De toneelgroep Theater bracht dit stuk onder regie van Elise Hoomans. De film lag ten grondslag aan dit blij spel. De Amerikaanse filmster beeldde de rol van de niet meer zo jonge onge trouwde vrouw uit, die een reis naar Venetië maakte en daar een korte ro mance beleeft met een aantrekkelijke Italiiian, voornamelijk melancholiek en met een nadruk op het tragische. Lily Bouwmeesters creatie was veel subtieler van aard, achter haar geesti ge uitbeelding vermoedde men haar angst voor de eenzaamheid. En haar wens, dat haar nog een wonderschone droom zou overkomen. Als die droom dan in de persoon van de aantrekkelij ke, getrouwde Italiaan Renato werke lijkheid wordt is zij vooral bang en achterdochtig. Daarom raakt haar droom ook spoedig uit. Met de prachtig spelende Lily Bouw meester viel de rol van Lo van Hens- bergen als de Italiaan zeer te loven. De andere medespelenden vervulden hun rollen met animo, maar konden toch een zekere oppervlakkigheid hiet v mijden. Liane Saal'born speelde de pension houdster Signora Fioria, Diana Dobbel- man en Eric van der Donk, een pas ge trouwd stel, een Hetty Beck en Gerard Hartkamp, een Amerikaans toeristen- echtpaar. Het decor van Harry Wich was zoetelijk en onecht. De overvolle zaal beloonde de prestatie van spelers en regisseuse met een langdurig applaus. De opvoering werd gegeven onder aus piciën van de Z.V.U. Sch. Aan de rijkspostspaarbank te Ter- neuzen is in de maand november inge legd 235.538,02 en terugbetaald 157.950,50. NIETJWLAND. Gistermorgen om kwart voor acht gebeurde er op de rijksweg een mericwaardig ongeluk, dat gelukkig nogal goed afliep. De 59- jarige landbouwer C. A. P. begeleidde per fiets zijn paard en wilde ter hoog te van de hofstede van K. linksaf de Groene weg inslaan. Een auto, die met gedempte lichten in de richting Arne- muiden reed en bestuurd werd door W.O. uit Middelburg, kon het te laat op gemerkte paard en begeleider niet meer ontwijken. O. remde nog krachtig, maar door de gladheid van de weg slipte de wagen en reed man en paard aan. De landbouwer liep enkele schaafwonden op. Zijn paard bleef ongedeerd. Mate riële schade was er echter geducht: de fiets werd totaal vernield en de auto aan de voorzijde flink beschadigd. De Stichting Vorming Bedrijfsjeugd ,,De Zonnebloem" zal weder met haar cursussen aanvangen. De openingsavond is bepaald op 7 december a.s. in Het Trefpunt te Middelburg. Als leidster zal optreden mevrouw P. Ruys-Wildervanck. MIDDELBURG. Een zeer ernstig ongeluk met dodelijke afloop had een Haagse chauffeur van 69 jaar, J. K., op 24 september in Kruiningen op de rijks weg veroorzaakt. Hij had een motorrij der ingehaald en hem, populair gezegd, „gesneden". De motorfiets was over de kop geslagen en de echtgenote van de berijder, M. H., schilder uit Bergen op Zoom, werd zo ernstig gewond, dat zij enige dagen later in het ziekenhuis overleed. Onachtzaamheid, onvoorzichtigheid en roekeloosheid werd de verdachte bij de gisteren gehouden rechtbankzitting verweten. Diverse getuigenverklaringen brachten onomstotelijk aan het licht, dat de motorfietser niet naar links was uitgeweken en dat K., die de motorfiets op zijn eigen weghelft passeerde, hem duidelijk had „gesneden." De verdach te verklaarde trouwens, dat een tegen ligger, welke hij te laat zag, hem tot deze noodlottige aktie had gedwongen. „Weinig eerbied voor de mede mens," betitelde de officier van jus titie, mr. Ph. M. Schenkettberg van Mierop, K.'s gedragingen in het ver keer. Hij eiste één maand onvoor waardelijke gevangenisstraf en één jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Uitspraak 14 december. uit Maldegem. Hij had op 28 juni in Cadzand een aanrijding veroorzaakt met een voorrang hebbende auto, waar door de berijdster zulk zwaar lichamelijk letsel opliep, dat zij gedurende lange tijd haar beroep van choreografe niet kon uitoefenen. De verdachte bracht naar voren, dat het zeer slecht weer was en dat het stortregende. Hij had de andere auto niet .zien aankomen. De of ficier eiste 400 boete of veertig dagen hechtenis en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De president, mr. S. Sieperda, bepaalde de de uitspraak uit 14 december. GRIJPSKERKE. DE Coöperatieve Boerenleenbank Grijpskerke en om streken bereikte voor de tweede keer dit jaar een mijlpaal. Werd op 12 mei jl. het 50-jarig bestaan gevierd, thans gold de vreugde het spaarderstegoed dat de drie miljoen overschreed. Tijdens een feestelijke bijeenkomsst in het bankgebouw, waarbij versdiillen- de bestuursleden tegenwoordig wa ren, werd de 21-jarige Lou Jobse uit Oostkapelle, door de voorzitter de heer J. Francke Mz. hartelijk toege sproken. De heer Jobse had zonder het zelf te weten op de zitdag van 11 november, de drie miljoen volge- maakt. Het was voor de jongeman dan ook een volkomen verrassing toen hij uit han- MIDDELBURG. Gisteren is offi cieel opgericht de Stichting Cultuur spreiding Zeeland, een stichting, die co- ordinerend zal optreden bij de organisa tie van culturele evenementen. In dé nieuwe instelling zullen zitting hebben vertegenwoordigers van de Zeeuwse volksuniversiteit, de Culturele commis sie van de Herv. Kerk in Zeeland, de Zeeuwse katholieke federatie, de Fede ratie van arbeiders kunstkringen in Zee land en het Departement Zeeland van de Mij. tot Nut van het algemeen. GOES. Ter gelegenheid van het be zoek van de Sint aan de kinderen van ,,'t Honk" deelde hij mede, dat ook het Honk een nieuw onderdak zal krijgen. En wei in het centrale jeugdgebouw, waarvan nu de plannen in een verge vorderd stadium verkeren. den van de voorzitter een enveloppe met inhoud kreeg aangeboden. De heer Jobse, die chauffeur is van be roep, bezoekt sinds 17 maart 1958 ge regeld de zitdagen van de bank om zodoende zijn .saldo te vergroten. De bank die nu een halve eeuw bestaat begon in 1910 het eerste jaar met een spaarderstegoed van 5964.-. Het tiende boekjaar was dit al geste gen tot 81.315, het vijftigste boek jaar werd afgesloten met een tegoed van ƒ2.911.767. Op 31 december 1954 werd door rentebijschrijving de twee miljoen overschreden. Sinds het be reiken van de drie miljoen is het te goed alweer met 70.000 gestegen. MIDDELBURG. Op zondag 4 de cember zal in de Nieuwe Kerk een in terkerkelijke dienst worden gehouden, welke begint om half acht. Deze dienst wordt samen met de Molukse Kerken georganiseerd. Medewerking wordt ver leend door een Ambonees lluitkorps en een Ambonees mannen- en jeugdkoor. Sprekers zijn ds. Snoep, ds. Tutuarima uit Amsterdam en ds. IJtsma. In de vacature ontstaan door het be danken van de heer W. T. Verwey te Tuil en 't Waal is benoemd tot lid van de hoofdafdeling tuinbouw van de afde ling fruitteelt van het Landbouwschap, de heer C. Traas te Biezelinge zulks na mens het Koninklijk Nederlands Land bouw Comité. Dames Dezelfde verwijten werden gericht aan het adres van de niet verschenen H. M. P. Deze had op 29 augustus in St. Jansteen zichzelf en anderen een ernstig ongeluk aangedaan. Hij reed met een snelheid, welke de honderd km per uur was gepasseerd door een bocht van negentig graden zonder vaart te verminderen. De wetten der middelpunt vliedende kracht waren dan ook onver biddelijk: hij werd met zijn auto uit de bocht geslingerd. Hij veroorzaakte zo wel persoonlijke als materiële schade, Een van de inzittenden werd ernstig gewond, de anderen minder ernstig. En. kele lichtmasten sneuvelden bij het on geluk. „Deze heer had meer interesse voor de achter in de wagen zittende dames dan voor het verkeer," zei de officier, Hij eiste drie weken onvoorwaardelijk en zes maanden ontzegging van de rij bevoegdheid. Uitspraak 14 december. Een derde in de galerij van roekelo ze automobilisten was de Belg A. J. Advertentie meubelen in uw woning kenmerken uw goede smaak middelburg-goes gratis advies van onx# binnenhuisarchitecten franco levering door heel nederland ZIERIKZEE. In een nota herzie ning tariefstelsel merkt cle directeur van de N.V. Waterleidingmij. „Schou- wen-Duiveland" op, dat de tarieven van de maatschappij in december 1955 met 25 procent zijn verhoogd. Hoewel de wenselijkheid bleek van een algehele herziening van het tariefstelsel is vol staan met een evenredige verhoging over de gehele linie. De grote verliezen van de maatschappij noopten tot direk- te verhoging der inkomsten en de tijd van voorbereiding om het bestaande stelsel om te bouwen ontbrak. Dit stel sel met zijn 40 verschillende tariefsklas sen op basis van de zgn. herziene ka dastrale huurwaarde is als verouderd te beschouwen, o.a. omdat de huren van oude en nieuwe woningen zozeer uiteen zijn gaan lopen. T.a.v. de thans in voorbereiding zijn de herziening wordt bij voorbaat ge steld dat zij geen verhoging van in komsten beoogt. Bij de berekeningen wordt nl. uitgegaan van de richtlijn dat de totale opbrengst aan watergelden gelijk moet blijven, zodat het nieuwe tarief alleen een herverdeling der wa tergelden ten gevolge heeft. Voorgenomen is dan ook een tarief, bestaande uit een vast bedrag (vast recht) en uit een bedrag dat varieert met de verbruikte hoeveelheid water. Uiteraard houdt dit bemetering in van alle aansluitingen. Deze zal zo snel mogelijk haar beslag dienen te krij gen. Het in rekening te brengen vastrecht zal evenals dat elders is geschied ge baseerd worden op tappuntwaarde der percelen. Dit is na bestudering ook voor Schouwen een aanvaardbare maatstaf gebleken. Daarnaast zal elke afgenomen kubie ke meter water in rekening worden ge bracht. Opgemerkt wordt dat het voorgeno men tariefstelsel ten opzichte van het bestaande een belangrijke nivellerende tendens te zien geeft. De thans met ho ge tarieven belaste verbruikers zullen veelal minder gaan betalen en ander zijds de verbruikers met lage tarieven veelal meer. Dit laatste betekent tevens enig herstel van de bij de oprichting ingevoerde onderlinge tariefsverschillen. Aan de hand van een steekproef van bijna 1000 willekeurige gekozen beme- terde percelen is een voorlopige bere kening voor de nieuwe tarieven opge zet, zodanig, dat de te verwachten totale jaarlijkse opbrengsten praktisch gelijk blijven aan de huidige. Bij deze steekproef is gebleken dat een vrij groot aantal verbruikers bedra gen tot 10 a 20 per jaar méér aan watergelden zal moeten gaan betalen, althans voor zover hun - verbruik het zelfde blijft; enkelen zelfs nog iets meer. Hiertegenover zal uiteraard een grote groep van verbruikers komen te staan die te zamen een even groot to taal-bedrag aan ^watergelden besparen. Gezien de grootte van de bedragen en de administratieve belasting, wordt toe passing van een overgangstarief niet no dig geoordeeld. Met het oog op het vele werk dat aan de omschakeling op het nieuwe tarief stelsel is verbonden, is nog geen datum van ingang vast te stellen. Deze nota zal behandeld worden op de vergadering van. aandeelhouders op 15 december a.s. De jaarstukken 1959 zullen worden behandeld, alsmede de begroting 1961. Met als thema ..Want we zitten al lemaal even recht" zal wika R. Waster- val van Hedenesse zondagavond,-' een jeugddienst houden in de Ned. herv. kerk te Serooskerke (W). Het kerkkoor verleent medewerking en een kwartier na de dienst is er in de consistorie ge legenheid om over het gesprokene van gedachten te wisselen. N DE SCHADUW van een eeu wenoude molen, midden in het wijde Borsselse land, woont de dirigente van het accordeon orkest, dat dit dorpje rijk is; afgezien van het feit, dat een vrij klein dorp als Borssele zo veel accordeonminnende bewo ners heeft, is dit niets bizonders. Doch vanaf het ogenblik, dat ik met haar kennismaakte, viel ik van de ene verbazing in de an dere. Niet een statige en indruk wekkende dame met een gebie dende blik, doch een vrolijk en charmant meiske van zestien lentes, dik zich voorstelt als Riet van Weele.en als diri gente van „De kleine club", het jeugdaccordeonorkest van Bors sele, organiste van de Hervormde Kerk, dirigente van het Ned. Herv. Kerkkoor en leidster van het kinderkoor van de Vrije Evangelische Gemeente in Goes. „Het begon in september van dit installeerd hebben achter een kop thee. „Toen werd namelijk naast de „grote" club De Lustige Trekkers, die onder leiding staat van mevrouw Bie- rens uit Nieuwdorp, „De Kleine Club" opgericht, waarover Riet het opperbe vel kreeg. A: enige jaren namelijk gaf ze gitaar-, piano-, en orgellessen aan de Borsselse jeugd. Hoewel ze al lemaal braaf hun best deden waren ze echter nog niet* geoefend genoeg om te kunnen spelen in de „grote" club. Riet richtte daarom dit leuke groepje op, waar ze met zijn allen vrolijke lichte walsjes en eenvoudige leidjes instuderen. Door dit samen spelen en oefenen, groeit het enthousiasme ech ter enorm. Toen de culb in' septem ber opgericht werd waren er zeven leden, nut elt ze er echter al zestien. KIEZEN OF DELEN Er wordt met ernst en toewijding gespeeld, en velen doen afstand van verschillende pretjes om maar geen middag, ze oefenen elke zaterdagmid dag in het verenigingsgebouw te missen. En wanneer ze nog eens kam pioen worden van Zeeland, dan is dit in niet geringe mate te danken aan het enthousiasme, het geduld en het doorzettings vermogen van dit kleine vro lijke meisje, op wie het „muziek leven" van Borssele bijna ge heel drijft. Dit is haar liefste wensen dat „De Lustige Trekkers" nog eens in eigen uniform voor het voetlicht zul len komen. Hoe groot de aanhankelijkheid van de leden is, bleek welt oen een tien jarig jongetje op een gegeven ogen blik moest kiezen tussen voetballen of accordeonspelen, en hij koos het laatste. Elke avond gaat Riet een gedeelte van haar ruim twintig leerlingen, op de fiets af, want ze geeft alle lessen bij d'e leerlingen thuis. Een bijzondere prestatie, wanneer u weet, dat ze die lieverdjes zelfs in Heinkenszand en 's-Heerenhoek heeft zitten. Toen ze echter een keer ziek was, kwamen degenen die toen aan de beurt waren, hun instrumenten torsend, die soms bijna even groot zijn als hun bespelers naar de molen, omdat ze de lessen niet wilden missen. „Het ging allemaal vanzelf", zegt, even later. „Toen in negen jaar was, kreeg ik voor het eerst orgelles, en het ging zo goed dat ik eerst op de zondagsschool, later op de catechisa- i op spelen. Van het één kwam het ander en tenslotte mocht ik op kerstmis 1955 (op mijn twaalfde verjaardag) voor het eerst op het .grote orgel in de Hervormde Kerk spelen." „Dat vond ik wel griezelig", bekent ze een beet je verlegen lachend, „maar dat is nu over en ik doe het nu elke veertien dagen." DIRIGEREN Doch ook hier bleef het niet bij en ze ging een dirigentencursus volgen, die gegeven werd onder leiding van Adriaan Kousemaker. Ze was veruit de jongste, maar ze weerde zich prima, want na twee jaar ijverig studeren kwam ze bij het examen, dat vlak voor Pasen van dit jaar gehouden werd in Den Haag, lang niet slecht uit de bus. Het spreekt vanzelf dat toen er in Borssele 'een kerkkoor van de Neder lands Hervormde Kerk werd opgericht »r niet lang naar een dirigente ge zocht behoefde te worden. Ook hier aan wijdt Riet nu al haar krachte en zet de dames en heren, waarvan sommigen vele malen ouder zijn dan zijzelf, naar haar (kleine) handen. LEEUWENKOOI Maar nog komt geen einde aan alle verrassingen, want ze blijkt ook nog het kinderkoor van de Vrije Evange lische Gemeente in Goes te leiden Het aantal kinderen bedraagt op het ogenblik Vijftien doch ook hier gaat het aantal leden in stijgende lijn, om dat zij de kinderen door haar bezielen de leiding enthousiast wee tte makenn, dat 'Zij de kinderen door haar bezielen de leiding enthousiast weet te maken, waardoor elke repetie tot een pretje wordt. Toen ik begon, kreeg ik als waarschuwing dat ze nogal vervelend waren, en als hulp kreeg ik een „op passer", net alsof ik een soort leeuwe- kooi binnenging." Deze boeman bleek echter al gauw overbodig te zijn, nu loopt alles op rolletjes en er wordt geen wanklank vernomen. Het spreekt vanzelf dat ze, wan neer zij haar functie van lerares-or- ganiste-dirigente goed wil uitvoeren er weinig vrije tijd overblijft. Doch dat Vindt ze helemaal niet erg, zegt ze met een grappige draai van haar hoofd, „want muziek is alles, en ik vind het machtig." Maar haar moeder vult aan; „Als ze vrije tijd heeft breit ze." En ook dit doet ze op verdienstelijke wijze. DROOMWENSEN Doch de trots van Riet van Weele blijft toch altijd het accordeonorkest. Wanneer mevrouw Birens uit Nieuw dorp met haar pupillen in een auto gepropt, naar het Verenigingsgebouw komt, dan wordt er gemusiceerd dat de stukken eraf vliegen. Sinds verle den jaar Is de club lid van „D'Oprech- te Amateur", en op de toonavond in Goes was de kritiek, zij het dat er en kele foutjes aant e wijzen waren, toch beslist gunstig 'en hoopgevend. Nu is ieder met volle moed weer aan de gang om ook die laatste oneffenheid- jes bij te vijlen, zodat ze op de vol gende amateurwedstrijd weer beter uit de bus komen. „Zo zullen zij leven met hun kinderen" Zacharia 10 9. Deze dagen staan ze weer extra in het middelpunt', onze kinderen. Hoeveel handen zullen er dit week-end weer voor ze bezig zijn. Hoeveel aardigheidjes bedacht. Want Sinterklaas is toch voor alles een kinder feest. Wie zou ze het misgunnen? Onze kinderen wat wordt daar tegenwoor dig veel voor gedaan. Naast vele andere namen heeft onze eeuw ook de naam van: Eeuw voor het kind. Scholen, sportvelden, jeugdlokalen. Goede en moderne kleding, de beste fietsen, de mooiste brommers. Cursussen en avondjes. Speciale bladen en pocketreeksen. Kinderartsen en ziekenhui zen enz., enz. Nogmaals, wie zou het ze misgunnen? Maar zou het ook kunnen dat wij met al deze zorg toch bezig zijn de kinderen te verliezen? Hebben we niet allen het geyoel dat we met alle goede bedoelingen ze tóch net niet of helemaal niet hereiken? Is er in onze welvaartswereld niet een grote geestelijke verwijdering tussen ouderen en jongeren? Is veel van onze zorg niet een camouflage voor ons gevoel van tekort te genover hen? Geestelijk tekort. Onmacht om ze naar het eigenlijk van hun leven iets mee te geven? Wat hebben wij bij alle zorg voor hen weinig verwachting en weinig vertrouwen! „De jeugd van tegenwoordig, wat moet er van terecht komen?" Of: „Je kan niets van ze gedaan krijgen.'" Dit zijn regelmatig terugkerende klachten. Zijn dit geen getui genissen tegen onszelf? Zijn we misschien bang voor hun toekomst omdat we zelf zo onzeker zijn? Zelf zo weinig tegenweer heb ben tegen de moeilijkheden van vandaag en de dreigingen van morgen? Waarom zouden we geen moed hebben voor onze kinderen? Waarom zouden zij het leven niet aankunnen? Als we ze maar niet alleen chocola en marsepein meege ven. Doen we dat wel dan zijn ivijniet zijde oorzaak dat ze niets presteren en voor de toekomst mislukken. Laten we daarom niet hang zijn ze materieel iets minder te geven. Er schiet dan mogelijk gelijk wat over voor de hongerende kinde ren in de rest van de wereld. Laten we wel bang zijn dat we ze tekort doen in de vorming van hun hart. Veel moeilijker dan ze netjes aan te kleden. Maar veel dank baarder ook. En veel meer verwachting scheppend voor de toekomst. Zacharia wijst zijn volk dat ook zo inzit over de toekomst van hun kinderen op wat de Here bezig is te doen. Het volk is in ballingschap. Door eigen schuld. Ze dur ven hun kinderen niet recht in de ogen zien. Wat zal er door hun falen van de kinderen terecht komen? Zacharias echter wijst ze op een lichte toekomst. De toe komst van de Here God. Hij zal het doen. Hij zal ze verlossen. Hij zal de zonden der vaderen niet wreken aan de kinderen. Hij is een God van vergeving. Hij zal de Is raëlieten doen leven met hun kinderen. Wij mogen deze profetie doortrekken tot in onze tijd en tot in de toekomst van ons en onze kinderen. De toekomst is de toe komst van onze Heer, Jezus Christus. Daar op mogen wij met heel onze levensinzet be trokken zijn. God is in deze wereld bezig iets te doen. Daarom mogen wij verwach ting hébben voor onze kinderen. Hen wacht een heerlijke en grote toekomst. Zij zullen weer een generatie dichter staan bij de uit eindelijke verlossing van deze wereld. Wij kunnen onze onzekerheid en onze angst wat onze kinderen betrist overwin nen als we samen met hen op zijn naar deze Toekomst. Maar dan ook samen. Woorden helpen hier niet. Ons hart zal het hart der kinderen vormen. Daarom: Be keert U en heb moed voor Uw kinderen. GROEDE, M. DE JONG. MIDDELBURG. Een voor Zeeland geheel nieuwe cursus werd gisteravond in de Middelburgse l.t.s. door de direc teur, de heer J. Huisman, geopend. Het was namelijk de electronicacursus voor instructeur of monteur op dit technische gebied. De heer Huisman vond dat deze cur sus een officieel tintje moest hebben. Het was de tweede maal in verschei dene weken, dat een geheel nieuw lo kaal op dezelfde verdieping van het schoolgebouw werd geopend. De vorige was nl. het nieuwe praktijklokaal voor de brood- en banketbakkersopleiding. Ook dit lokaal was modern ingericht en had een ruime sortering kostbaar meetinstrumentarium. Want het voor naamste bestanddeel van deze opleiding is het lesgeven in het electrisch meten, wat zowel in dag- als avondcursussen plaatsvindt. Directeur Huisman vond deze oplei ding daarom zo belangrijk, omdat het technisch onderwijs aangepast moet blijven aan de groeiende eisen, welke het bedrijfsleven stelt. En deze twee jarige opleiding stelt de electromonteur voor een geheel jonge studie, die in de toekomst echter zijn vruchten zal doen afwerpen. Want een groot gedeelte van het gemechaniseerde produktieproces zal langs electronisc'.ie weg plaatsvin den. Gisteravond werden de eerste lessen voor de 21 cursisten gegeven. GOES. Het kerkblad voor de ring Goes en de ring Borssele van de Her vormde Gemeenten dat sedert Kerstdag vorig jaar bestaat zal in de huidige vorm geen lang leven beschoren zijn. Vorig jaar is dit blad totstandgekomen, omdat de kerkelijke gemeente Goes in samenwerking met het weekblad „Her vormd Nederland" een eigen orgaan ging uitgeven onder de titel „Hervormd Goes". De andere gemeenten in de ring hebben toen. met de gemeenten van de ring Borssele Het Klankbeeld opge richt. Inmiddels zijn echter de gemeen ten van de ring Goes vrijwel algemeen besloten de gemeenteberichten te plaat sen in het weekblad Hervormd Neder land, dat dan als veertiendaags orgaan bij de leden zal worden bezorgd. De gemeente 's-Heer Arendskerke sluit zich niet aan bij „Hervormd Ne derland" maar zal in samenwerking met de gemeenten van de ring Borssele de uitgaaf van „Het Klankbord" voort zetten. KAMPERLAND. De achttienjarige chauffeur C. M. Koole, werkzaam hij de Koninklijke Wegenbouw, was met een walsmachine aan het werk bij de dijk van het Veersegat. Doordat de dijk daar ter plaatse zeer glad is, gleed de wals naar beneden. De jongen werd eraf ge slagen en liep zeer zware kneuzingen op aan de borstkas. Dokter V. 't Hart verleende eerste hulp, waarna het slacht offer voor verdere behandeling naar het ziekenhuis te Goes vervoerd werd.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3