Minder vragen en meer kijken bij de treinen Norstad legt nadruk op mobiele strijdgroepen Minister Marijnen antwoordt Kamer „STIJGENDE DODENLIJST 1 1 SCHREEUWT OM STRENGHEID" michelin op ALS DE PROEVEN SLAGEN Onafhankelijke tankstations in opmars VRIJE VOETEN Lombardijen hoeft niet te wachten op spoorwegtunnel Nieuw incident inNw-Orleans Speciale aanbieding Beslag op boedel „Heilige dader Eminente opening van expositie Vrijdag 2 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 BINNENKORT IN UTRECHT AUTOMATISCHE HULP BIJ HET VINDEN VAN IEDERE VERTREKKENDE TREIN Grote voordelen De beste sigaret voor 5 december Voor het gulle St-Nicolaasfeest alleen het beste: Chief Whip in de bekende groene doos is nog altijd niet overtroffen in zuiverheid, smaak en kwaliteit. Kleine kernwapens Meisje door bietenwagem gegrepen en gedood I960 XJ.S.A. Falcon. OFFICIAL FORD DEALER Fransen protesteren .tegen wapenzending Rijbewijzen intrekken! justitie te Utrecht, die zijn me- Verstoord evenwicht Ingrijpen? Verdacht van moord op 11.000 Joden op vrije voeten Rotterdamse politie: Ga vroeger van huis Toeristen moeten schade aan Giethoorn zelf maar betalen heeft een feestelijke verrassing voor U Van een onzer verslaggevers UTRECHT Over een paar maanden zullen de Nederlandse Spoor wegen op het station in Utrecht een proet gaan nemen met een vooir Nederland nieuw systeem van perronaanwijzing. Dan zullen de houten aanwijsbordjes met de instelbare klokken en de verwisselbare plankjes gaan verdwijnen. In de plaats daarvan hebben de spoorwegen hun keu<s laten vallen op een in Duitsland en de Scandinavische landen al toege past systeem. Langs de sporen komen op de per rons dertig centimeter diepe kasten van één meter bij 1.35, die aan de vóór- en achterzijde de tijd van ver trek, de treinsoort, de bestemming en eventuele stopplaatsen zullen vermel den. De grootste verbeteringen voor de reizigers zullen zijn, dat de gegevens op grote afstand leesbaar zullen zijn, dat er meer inlichtingen gegeven kun nen worden en dat er minder kans op vergissingen zal bestaan. Voor de spoorwegen is vooral van belang, dat de borden centraal en op afstand bediend kunnen worden van uit de post van de treindienstleider. Voor het publiek beeft dit weer het voordeel dat eventuele wijzigingen in de treinloop sneller dan vroeger aan gegeven kunnen worden. Voor het station Utrecht levert de proef nog het niet te versmaden extraatje op, dat het aantal vacatures met drie zal worden verminderd. De aanwijzingen in de borden zijn gedrukt op rollen kunststof, die óf door een kiesschijf of met behulp van ponskaarten worden bediend. Van iedere trein uit de normale dienstre geling bestaat een vóórgeponste kaart, die alleen maar in de automatische zender behoeft te worden gestopt. De machine doet de rest, automatisch. De directie heeft nog in overweging, in de stationshal te Utrecht een cen traal aankondigingenbord te laten plaatsen, waarop de eerstvolgende twintig vertrekkende treinen kunnen worden aangegeven. Daarop kunnen vertrektijd, richting en perron bekend worden gemaakt. Er kan tegelijk nog een euvel mee worden verholpen, want afwijkingen in de vertrekperrons kunnen afzonderlijk worden aangege- ven. Het grote bord zal van binnenuit zijn verlicht, en wel zo dat witte cij fers en namen in een zwart vak zicht baar zullen zijn. Zodra een trein is vertrokken, schuiven de aanduidingen één plaats op. De gegevens over de vertrokken trein verdwijnen aan de bovenkant van liet bord, een volgende komt aan de onderkant te voorschijn. Dit systeem wordt volgens de spoor wegen nog nergens ter wereld toege past. Blijken de proeven na verloog van tijd voor N.S. een succes en bij het publiek goed aan te slaan, dan zullen waarschijnlijk ook op andere stations dezelfde voorzieningen wor den aangebracht. De man is nog niet eens boven op het perron. Maar reeds op weg daarheen kan hij zien, hoe Iaat en waarheen de eerstvolgende trein zal vertrekken. Hem wordt ook nog verteld, welke soort trein het is en waar hij eventueel zal stoppen. Binnenkort zal dit alle maal in Utrecht een feit zijn, voorlopig bij wijze van proef. Dit is alles. Met deze ogen schijnlijk eenvoudige machine in werkelijkheid een automati sche zender kunnen centraal en op een afstand alle nieuwe per- ronaanduidingsborden worden be diend. Een druk op een paar knoppen, het draaien van de kies schijf of een voorgeponste kaart zijn voldoende, om alle gegevens over een vertrekkende trein op het perron bekend te maken. PARIJS Patrice Michelin, de groot industrieel. die gearresteerd was, omdat hij tijdens een jachtpartij zijn vrouw zou hebben vermoord, is gisteren -door de rechtbank van Orleans in vrijheid ge- steld. Michelin heeft gedurende de weken van zijn arrest steeds beweerd dat hij on schuldig was. In deze tijd heeft hij zeven maal een psychiatrisch onderzoek onder gaan. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Het nieuwe station Lombardijen. komt er zodra er voldoen de verkeersaanbod zal zijn. Er zal dus niet worden gewacht op het gereed ko men van de gedachte spoorwegtunnel onder de Nieuwe Maas. Dit vernemen wij van de Spoorwegen, die hiermee dus de mededelingen van ir. E. G. Wen- tink, adjunct-directeur van Gemeente werken te Rotterdam, tegenspreken. Wanneer het tijdstip voor de bouw van het nieuwe station zal zijn aange broken, zal moeten blijken uit tellingen op de andere Rotterdamse stations. Het is nog niet bekend, of in Lombardijen ieder uur een trein in beide richtingen zal stoppen. Het zal er van afhangen hoe dan de dienstregeling er uit zal zien. Wel zal worden gestreefd naaf een zoveel mogelijk geregelde dienst. Advertentie Chief Whip op kders lip! SO Stuks in geschenkdoos f. 2.50 PARIJS (A.N.P.) Over het Ameri kaanse plan om van de Navo de „vierde met kernwapens uitgeruste macht" te maken heeft generaal Norstad gisteren in het parlement van de Westeuropese Unie niet gesproken, althans niet in het openbare deel van de bijeenkomst. Ach ter gesloten deuren hebben de Atlanti sche opperbevelhebber en de parlements leden ook nog enige tijd gepraat en het is mogelijk dat toen het plan voor een Atlantische atoomstrijdmacht wel ter sprake is gekomen. Het viel gisteren op dat generaal Norstad zeer veel belang scheen te hechten aan de vorming van goed uitgeruste en opgeleide troepen voor convenVonele oorlogvoering. Hier op moet grotere nadruk worden gelegd dan tot op heden, zo zei hij, om het punt waarop kernwapens moeten worden ge bruikt voor het afslaan van een aanval zover mogelijk terug te brengen. Hij bracht in herinnering, dat er ge werkt wordt aan de organisatie van sterk mobiele strijdkrachten op basis NEW ORLEANS (AP). Agenten hebben gisteren in New Orleans een student moeten ontzetten die door een troep fanatieke tegenstandsters van de opheffing der rassenscheiding gemoles teerd werd omdat hij de leiding gehad zou hebben van een recente sitdown- staking tegen de rassenrelletjes in New Orleans. De politie moest haar bescher ming nog tot drie andere studenten uit breiden die eveneens door de vrouwen bedreigd werden. Even tevoren waren de furiën er niet in geslaagd een jonge predikant te verhinderen zijn doenter- tje en twee andere blanke kinderen naar een gemengde school te brengen. Van onze correspondent DINTELOORD. Op weg naar school is de twaalfjarige wielrijdster Corry Moerman gisteren op de Oudenmolen- sedijk in Fijnaart verongelukt. Het meisje werd gegrepen door een passerende bietenwagen, kwam onder het rechterachterwiel terecht en werd daarbij zo zwaar gewond, dat ze korte tijd latei; overleed. In ons land worden steeds meer ge garandeerde produkten voortgebracht, waarvoor de afzet toch al zo moeilijk is. Daarom is ons landbouwbeleid ingesteld op een meer verantwoord produktiepa- troon. een doelmatiger en beter georgani seerde voortbrenging en voorts op een redelijke beloning voor de grond, de ar beid en het kapitaal. Dit beleid bedoelt, volgens minister Marijnen, een synthese te zijn tussen be scherming enerzijds en bevordering van een op de afzetmogelijkheden afgestemde ontwikkeling van de landbouwproduktie anderzijds. De landbouwpolitiek kan met eenzijdig zijn afgestemd op bevordering van een redelijk bestaan van de boer Evenmin is het terugschroeven van de garanties, de verlaging dus van de uit gaven van de schatkist, een doel op zich zelf, maar volgens minister Marijnon toont onze landbouw te weinig begrip voor het lage internationale prijspeil, dat Advertentie BEPERKT LEVERBAAR. INFORMEER DIREKT BIJ OE ten slotte een feit is waarmee wij reke ning moeten houden. Het gaat uiteinde lijk om een koers op wat langer zicht. Het bedrijf zal meer tot de aanval moe ten overgaan. Over het Europese landbouwbeleid zei minister Marijnen dat in de toekomst onze prijzen zich zullen moeten aanpas sen aan die in de E.E.G. De prijsvorming van onze produkten zal in mindere mate worden bepaald door het peil van de wereldmarkt. Onze produktie zal zich meer moeten richten op de afzetmoge lijkheden, gesteund door een realistisch garantiebeleid. In de E.E.G zal het ook voor de land bouw tot een betere samenwerking moe ten komen en daarom zal de regering er met alle kracht naar streven de land bouw zoveel mogelijk te betrekken in de integratie van de Europese gemeen schap van de zes. Minister Marijnen gaf de Tweede Kamer de verzekering dat de regering ook bereid is de conse quenties daarvan in haar beleid te be trekken. Hij hoopte op een spoedige invoering van het heffingenstelsel, dat in de plaats moet komen van de bestaande onover zichtelijke veelheid van allerlei protec tionistische maatregelen en wat betreft de versnelling van de Europese integra tie, is het regeringsstandpunt dat de landbouw daarbij niet zal mogen ach terblijven. APELDOORN De kwestie rondom de gemeentesecretaris van Apeldoorn, mr. K. L. de Ronde, krijgt een verleng stuk van driekwart jaar. Negen maandten lang zal een commissie van onderzoek de bewegingen van mr. De Ronde nauw lettend gaan volgen. Over enkele dagen zal het ziekteverlof van de gemeentesecretaris eindigen. Als hij zijn werk weer negen maanden beeft gedaan, zal de commissie verslag uit brengen aan de raad. Die zal dan eên definitieve beslissing nemen. van gevechtsbataljons. Deze troepen zullen door enkele Europese landen wor den geleverd. In deze pool zullen ook eenheden moeten worden ondergebracht die beschikken over kleine kernwapens voor technisch gebruik op het slagveld, zoals bijvoorbeeld de Honest John. De eenheden van deze pool moeten als het ware bouwstenen zijn, waarmee de Atlantische bevelhebber op elk gewenst ogenblik de strijdgroep kan samenstel len die de omstandigheden op een be paald punt vereisen. De pool zal, om doelmatig te kunnen zijn, ook de beschik king moeten hebben over vliegtuigen en schepen voor transport en ondersteuning. PARIJS (Reuter). De Franse am bassadeur te Rabat heeft geprotesteerd tegen het feit dat de regering van Ma rokko de ontscheping heeft toegelaten van een lading wapens uit een Bulgaars schip op 21 november. De wapens wa ren bestemd voor de Algerijnse natio nalisten. Verscheidene vrachtauto's met wapens zijn ondertussen aangekomen te Oudja in het noorden van Marokko, dicht aan de Algerijnse grens, waar zich een hoofdkwartier van de Algerijnse natio nalisten bevindt. Vele auto's, die ook tot de lading van het Bulgaarse schip behoorden, zijn nog met een vracht wa pens naar Oudja onderweg. De wapens en de bijbehorende mu nitie is afkomstig van Belgische wapen fabrieken. In totaal was er 1800 ton wa pens en munitie aan boord van het schip. Eigen nieuwsdienst HAMBURG. Het aantal „vrije benzinestations" in Duitsland, die niet zijn aangesloten bij de grote petroleummaatschappijen, is sinds juni met 145 uitgebreid. In geheel West-Duitsland zijn thans reeds 1074 benzinestations geregistreerd die de benzineprijsoorlog voortzet ten. Alleen reeds in Noord-Rijnland- Westfalen zijn meer dan 500 van deze soort tankstations in bedrijf. VOORAANSTAANDE NEDERLANDERS GEVEN HUN MENING __l Wederom zijn vandaag twee Nederlanders aan het woord in onze verkeersenquête „De Tol Wordt Te Hoog", om hun mening te geven omtrent de vraag of men intussen met de ruim 1700 doden en ruim 43.000 gewonden in het Nederlandse verkeer gedurende het vorige jaar op de achtergrond het opzettelijk overtreden van de verkeersvoorschriften niet moet gaan zien als een opzettelijk gepleegd misdrijf. ning aldus formuleerde: Het eerste antwoord op onze vraag is deze keer afkomstig van de heer H. A. Brouwer, nu le raar L.T.S. te Groningen, maar tot begin van dit jaar comman dant verkeersgroep Rijkspolitie. Dit is de mening van de heer Brouwer: „Ik deel u mede, dat het ook mijn mening is genoemde ernstige verkeersdelicten te rangschikken onder de opzetmisdrijven teneinde een hogere strafmogelijkheid te ver krijgen. Artikel 162 W. v. S. was in aanvulling met een schuldvorm zo scherp te redigeren, dat de gro ve nalatigheid gemakkelijker door het O.M. zou kunnen worden bewe zen, c.q. in de W. Verk. wet als misdrijf worden opgenomen. Ik ben het volkomen met uw re dactie eens. De stijgende dodenlijst van het wegverkeer schreeuwt er om! Jaren geleden reeds en bij her haling daarna heb ik tijdens mijn dienst bij de Verkeersgroep der Rijkspolitie (bij het O.M. zelfs) de noodzakelijkheid trachten aan te to nen, dat het O.M. zwaardere straf fen en langduriger intrekking der rijbewijzen diende te vorderen. De Nederlandse dagbladpers zal met een gefundeerde mening nu naast de lijsten van verkeersdoden en verminkten kunnen slagen in wat wij als verkeersdeskundigen van de Rijkspolitie hebben moeten opgeven. Immers, wat vermag een prac- tisch verkeerspolitie-man in zijn kostbare en gevaarlijke dienst wan neer de justitie hem niet krachtda dig en volkomen afdoende terzijde staat in de strijd tegen de nog iede re dag groeiende verkeersonveilig heid. Ik moge mij bovenstaande vrij heid nu veroorloven te uiten, om dat ik na een dertigjarige ver keersdienst bij de Rijkspolitie in het Noorden des lands, maar ook in de provincie Noord-Holland, op één februari 1960 het commando over de verkeersgroep der Rijks politie heb neergelegd." Het tweede antwoord op onze vraag werd ons gegeven door mr. W. H. Overbeek, officier van „Met betrekking tot de mogelijk heden om verbetering te brengen in de verkeersonveiligheid gaan mijn gedachten niet de kant op van de door u uitgewerkte ideeën. De reeds lang in ons wetboek voorko mende gevaarzettingsdelicten heb ben inderdaad aanmerkelijk hogere strafmaxima al is het verschil niet zo groot als in uw uiteenzetting wordt gesuggereerd. Immers noemt u niet de hogere straffen, die mo gelijk zijn bij het veroorzaken van een ongeval, dat de dood of zwaar lichamelijk letsel ten gevolge heeft. Deze hoge maxima komen echter praktisch nooit tot toepassing, voor al niet wanneer het delict in het speciale geval geen ernstige gevol gen heeft opgeleverd. Gevangenis straffen van verschillende jaren worden in onze huidige rechtsple ging immers alleen maar opgelegd wanneer de feiten uitzonderlijk ern stig zijn in het geheel van de straf bare feiten, die ons strafrecht kent. Te denken is aan herhaalde inbra ken, zeer grove oplichtingen, opzet telijke misdrijven tegen het leven, de meest ernstige zedendelicten. Zonder nu de ernst te onder schatten van de mentaliteit, waarin men door overmoedigheid, onver schilligheid, balorigheid of hoe dan ook, bewust verkeersregels over treedt, lijkt het mij toch toe, dat door een gelijkstelling van derge lijke delicten met misdrijven als de bovengenoemde het evenwicht in het strafrecht als geheel verstoord zou dreigen te raken. Dit zou zeker het geval zijn wanneer de door u gewenste hoge maxima ook inder daad toepassing zouden vinden. Wanneer echter de rechter als re gel zeer ver daar beneden zou blij ven in de individuele te berechten gevallen, dan worden de hoge ma xima een wassen neus, een voos dreigement, dat door niemand au sérieux wordt genomen. ook thans reeds een behoorlijke mo gelijkheid. Dat dit niet gebeurt hangt mogelijk samen met de om standigheid, dat van een werkelijk misdadige onverschilligheid ten op zichte van de medemens in het af zonderlijke te berechten geval vrij wel nooit blijkt. Tenminste is een dergelijke gezindheid haast niet te bewijzen. Persoonlijk zou ik meer heil zien in een intensivering van de ver keerscontrole. Een grotere kans om tegen de lamp te lopen en dan matig streng te worden gestraft lijkt mij meer afschrikkende wer king te hebben dan een zeer klein risico op een straf van uitzonder lijke zwaarte. Bovendien is het bil lijker, dat een behoorlijk aantal verkeersdelinkwenten gestraft wordt dan dat velen vrijuit gaan en de enkeling, die pech heeft gehad, zwaar moet boeten. Daarnaast zou een vermeerdering van de moge lijkheid om de rijbevoegdheid te ontnemen mogelijk gunstig kunnen werken. U gelieve het bovenstaande te be schouwen als enige geïmproviseer de losse opmerkingen." (Wordt vervolgd) Wordt trouwens door u niet on derschat, dat de hoge boetes en de in de huidige bepalingen mogelijke hechtenisstraffen in feite zeer ern stig ingrijpen in het normale be staan van de gewone burger? Voor al het ondergaan van een vrij heidsstraf, ook wanneer deze kort is, zal voor vrijwel iedereen toch wel een als zeer ernstig aangevoeld gebeuren betekenen. Wij zien ech ter, dat ook de veel lagere maxi ma, die ons nu ter beschikking staan, slechts bij uitzondering wor den toegepast. Wil men de bestraf fing opvoeren, dan bestaat daartoe Aan de burgemeester van Ammerzo- den, de lieer A. A. J. van Erp, is met ingang van 1 januari eervol ontslag ver leend. Op diezelfde datum vertrekt de heer W. J. Pos als burgemeester van Brakel. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Op verzoek van de curator van de failliete N.V. So crates, en gemachtigd door de presi dent van de Amsterdamse rechtbank heeft een gerechtsdeurwaarder beslag gelegd op de boedel in het huis van de „Heilige dader" J. Jansma in Bus- sum. De heer Jansma schijnt die boe del te hebben gekocht van de heer Den Besten, de directeur van de N.V. Socrates. Het gaat hier om een ver rekening tussen beide heren, die de curator echter niet erkent. Hij meent dat de boedel onder het faillissement van de N.V. Socrates valt. De heer Jansma verblijft zoals be kend in Amsterdam in voorarrest. Zijn vrouw, kinderen en schoonouders wqnen nog in het huis in Bussum. Zo lang de Amsterdamse rechtbank geen nadere bestemming aan de boedel heeft gegeven, kunnen ze er gebruik van blijven maken. De manier, waarop het beslag is ge legd heeft bij de familie Jansma aan vankelijk de indruk gewekt, dat in hun huis was ingebroken. Het is ge beurd tijdens hun afwezigheid. Toen ze woensdagavond thuis kwamen merkten ze dat een raampje uit een venster stuk was. Ook leek het alsof er in de aanwezige papieren was ge snuffeld. Achteraf is gebleken, dat de deurwaarder zich, met toestemming van de commissaris van politie te Bussum, via het raam toegang tot de woning heeft verschaft. De commissa ris heeft zelf de „inbraak" gepleegd. FRANKFURT (DPA). De vroe gere SS-Obergruppenführer Adolf Heinz Beckerle, in mei gearresteerd, verdacht van een 11.000-voudige moord op joden, verkeert sedert woensdag weer op vrije voeten. De rechtbank van Frankfurt trok het bevel tot inhechtenisneming in omdat men Beckerle meende te moeten gelo ven toen deze zei nooit geweten te heb ben wat de nazi-betiteling „Endlösung der Judenfrage" inhield. Beckerle was eerst hoofdcommissaris van politie te Frankfurt, vervolgens in de oorlog gezant in de Bulgaarse hoofd stad Sofia, en tenslotte Obergruppen- fiihrer der SS, in welke functie hij in maart 1943 ruim 11.000 joden uit Mace donië en Thracië naar het vernieti gingskamp Treblinka had laten voeren. De procureur-generaal van Hessen, Bauer, heeft echter tegen Beckerle's vrijlating hoger beroep aangetekend. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De in Polen gebo ren Israëlische schilder Mordechai Ar- don was gistermiddag zelf aanwezig bij de opening van de tentoonstelling van zijn werken, door de Amsterdamse bur gemeester, mr. Van Hall, in het Stedelijk Mus eum. De openingsbij eenkomst werd ook bijgewoond door de Israëlische am bassadeur in ons land, de heer Cidor en door museumdirecteuren uit Haifa, Tel Aviv, München en Recklinghausen. Deze Israëlische schilder zal namelijk zijn doeken volgend jaar in de twee laatstgenoemde Duitse steden expose ren. Eigen nieuwsdienst. ROTTERDAM. Volgende week dinsdag beginnen de grotere verkeers- omleggingen die met het oog op de metrobouw nodig zijn. De Sehiedamsedijk wordt afgesloten en dat zal tot gevolg hebben dat ande re wegen en kruispunten extra zwaar Worden belast. Dat geldt met name voor de kruispunten Coolsingel-Binnen- weg-Blaak en Schiedamsevest-Witte de Withstraat-Sehilderstraat. De politie adviseert de Rotterdam mers voortaan eerder van huis te gaan, onverschillig of zij een eigen vervoer middel hebben dan wel van bus of tram gebruik maken. Als hun dagelijkse weg langs knelpunten leidt, doen zij er be ter aan een andere route te kiezen. Eigen nieuwsdienst GIETHOORN. B. en W. van Giet hoorn hebben de raad voorgesteld de toeristen zelf de Schade te laten beta len, die de vele rondvaartboten aanrich ten. Ongeveer een kwart miljoen toeris ten komt het dorpje 's zomers bekijken. De meesten daarvan laten zich door de grachten rondvaren. Dat zijn er de laatste jaren zoveel ge worden, dat de zachte oevers zijn gaan afbrokkelen. Het college stelde voor de prijs voor de rondvaarten van een dubbeltje tot vijftien cent per persoon te verhogen. Advertentie De prachtige INDUS-kalender met 12 schitterende kleurenfoto's van Zwitserse landschappen ontvangt U gratis bij aankoop van een INDUS- horloge in de periode van 21 November tot 31 December 1960. Tegen inzendingaan'INDUS-HORLOGES ROTTER DAM" van garantiebewijs of aankoopbon, door U ontvangen bij aankoop in genoemde periode, wordt U de fraaie INDUS-kalender franco thuis gezonden. Uu> horlogerl juwelier zal U gaarne een der fraaie kleurenfoto's vrijblijvend tonen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7