Schoondijke in feesttooi voor nieuwe burgervader DUW Groot economisch front op Walcheren in beweging Boeiende expositie van kinderboeken oude Krotopruiming blijft vele zorgen baren Burenruzie ontaardde in hevige vechtpartij Raadszitting getuigde van een goede organisatie Slagvaardig Vrijdag 2 december 1960 Zecuwsch Dagblad ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 V rouwenarbeid INSTALLATIE VAN DE HEER J. C. HOFTIJZER Wensen Het schoonste geschenk Zeeploze toiletzeep Zwarte vlek LANGS HET EFFEN PAD DER DEUGD ALGEMENE BESCHOUWING ZIERIKZEE Industrialisatie een feit geworden Dodelijk ongeval op Huybergsebaan Sprookjes WAAROM WEET RAAD NIETS VAN RAPPORT CENTRALE DIENST? Pastoor Van Campen ten grave gedragen Chauffeur kreeg auto stilstand met tot Krijgt Meliskerke een Chr. Kleuterschool? Afdeling Brainisse van N.C.V.B. opgericht POLITIERECHTER MIDDELBURG Landboutver kwam over de dam Russisch ETI-rapport in Middelburg besproken Gemeentebesturen en raadsleden bespraken regionale problemen Geheel is meer dan optelsom der delen „FLAT-NEUROSE" ZOET WATER TUINBOUW Niet luchten of zien Gevoelige straf Twee aanvaringen in haven te Wemeldinge Protestants-Christelijk JN DE NIEUWE 1 VOORSTELLEN BELASTING- van minister Zijlstra is ook een verruiming opge nomen voor de werkende vrouw. Het toenemende aantal werkende gehuw de vrouwen wel te verstaan en een zekere onbillijkheid in de belasting heffing heeft tot dit voorstel geleid. Nu is er, met name in a.r.-krïng, nogal enige bedenking ontstaan te gen juist deze verruiming, omdat men tegen arbeid is van de gehuwde vrouw, die in eerste instantie thuis, bij haar gezin behoort. Dat is een te respecteren opvatting, maar wij vragen ons af of deze stelling in on ze tijd houdbaar zal blijken. Wat is er namelijk aan de hand? Het blijkt, dat één van de meest schaarse artikelen in deze tijd de ar beidskracht is. Het toenemende aan tal bejaarden, het steeds groter wor dende bevolkingsdeel dat niet produ ceert, vereist op één of andere wij ze een aanpassing. Enerzijds ge beurt dit door mechanisatie, maar het kan ook gebeuren door het aan trekken van bevolkingsgroepen, die totnogtoe niet of in slechts geringe mate hebben deelgenomen aan het produhtieproces. Een schier onuit puttelijke „voorraadsbron", als wij het zo even noemen mogen, is de ge huwde vrouw. Wat ziet men nu ge beuren? Talrijke grote en kleine be drijven zijn bereid hun arbeidstijden aan te passen aan de specifieke „huishoudtijden". Een deel van de dag is de gehuwde vrouw zonder klei ne kinderen vrij. In die tijd kan zij produktieve arbeid verrichten. Men kan zich afvragen of daar tegen principiële bezwaren stand zul len blijven houden. Zeker, gehuwde vrouwen behoren thuis te zijn, indien zij kleine kinderen hebben. Echter, wanneer de kinderen studeren of de gehele dag weg zijn, blijft dat be zwaar dan ook gelden? Vooral, wan neer het bedrijfsleven bereid is reke ning te houden met de eisen, die een huishouden aan de vróuw stelt? Men moet ook niet vergeten, dat wij in dit opzicht een rustig eilandje zijn temidden van de Europese produktie- siag. Ten slotte zou er wel eens eco nomische noodzakelijkheid kunnen ontstaan, dat de vrouw meewerkt. Wij hebben voldoende vertrouwen in de hechtheid van het Nederlandse gezin, dat men niet zonder dwingen de noodzaak tot deze arbeid zal over gaan. De belastingverruiming van minister Zijlstra heeft voorts zeker betekenis voor die vrouwen, die niet gaan werken omdat zij te veel tijd hebben, maar uit bittere noodzaak de handen uit de mouwen te steken. Advertentie SCHOONDIJKE. In een speciale raadsvergadering is de heer J. C. Hoftijzer gistermiddag als burgemeester van Schoon dijke geïnstalleerd. En zoals het van een goede Zeeuws "Vlaamse gemeente verwacht mag worden is de nieuwe burgervader gul en met veel vertoon van hartelijk heid ingehaald. Schoondijke was in feesttooi. Fleurig waren de kinderscharen die met vlagge tjes zwaaiden. Zij maakten met hun welkomstlied voor het ge meentehuis zoveel indruk dat de heer Hoftijzer prompt beloofde de volgende dag (vandaag dus) de scholen te zullen bezoeken en de burgemeester zal dan niet met lege handen komen. Overigens was het gehele feest een demonstratie van een uitste kende organisatie. Niets liep uit de hand, en de toespraken, die gewoonlijk als een lawine ple gen los te breken, werden hier kort en bondig uitgesproken door enkele vertegenwoordigers, het geen de pit en de charme aan zienlijk ten goede kwamen. In zijn installatie-rede waas de loco burgemeester, de heer Joh. de Feyter op de gewichtige en verantwoordelijke taak die voor de nieuwe burgervader ligt te wachten. Naast zijn bestuurlijke kwaliteiten aldus de heer De Feyter moet er ook een ontvankelijk ge moed zijn voor de moeiten en zorgen van de inwoners. ,,U komt in een nieuw opgebouwde gemeente met een agrarisch karakter en met een sterke middenstand". De heer De Feyter vroeg vervolgens speciale aandacht voor de bouw van een gereformeerd bejaardencentrum, waarvan de plannen in een vergevor derd stadium zijn. Hij wees verder op de zeventig nood woningen die het predicaat woning nau welijks meer kunnen voeren, op de bouw van een dorpshuis en de aanleg van een speelweide voor de kinderen. „Uw voorganger heeft reeds veel werk verzet, maar er wachten nog di verse problemen". De heer De Feyter zei daarbij steun en medewerking van de raad toe en sprak de wens uit dat er een goede en bloeiende periode zou mogen volgen. Hierna nam de heer De Feyter de ambtsketen van zijn schouders en hing hem de nieuwe burgemeester om. In zijn maidenspeech bracht burge meester Hoftijzer dank aan Hare Ma jesteit de Koningin voor de eer die hem in zijn benoeming ten deel was gevallen. heer E. Stam, namens de kring van ge meente-secretarissen uit Alblasserdam en de heer Arendse namens de Stich ting Bejaardenzorg. Na afloop van de vergadering nam de burgemeester staande op het bordes een défilé af waaraan het gehele vereni gingsleven deelnam. Een druk bezochte receptie volgde in zaal Wijffels waar velen van de gelegen heid gebruik maakten om kennis te ma ken. Tot slot verenigde het gezelschap zich rondom een welvoorziene tafel om de inwendige mens te versterken. Intussen had de gemeenschap zich niet onbetuigd gelaten. Op de grens van de gemeente, bij Tragel, was het burge meestersgezin opgewacht door een de putatie uit het verenigingsleven. De voorzitter van de Oranjevereniging, de heer J. van Baal sprak daar een wel komstwoord namens de ingezetenen. De zesjarige Carla Bakker en de ze venjarige Tineke Martens boden me vrouw B. HOftljzer-van Dijk een fraai boeket aan. En. omdat Zeeuwsch Vlaanderen zich mocht verheugen in een van de weinige droge dagen, volgde een tocht in een open auto die een ware zegetocht genoemd kan worden. Voorafgegaan door de muziekvereni ging O.K.K. ging de stoet na een rond gang in de richting van het gemeente huis, waar de installatie plaatsvond. SCHOONDIJKE. Na de instal latie van de heer J. C. Hoftijzer als burgemeester van Schoondijke voerde doe heer E. Stam, oud-collega van de nieuwe burgemeester, het woord. Onder grote hilariteit vertelde de heer Stam, dat er tegenwwoordig moed voor nodig is om burgemeester te worden in Zeeland. De spreker had echter niet gerekend op de slag vaardige repliek van de heer De Feyterdie fijntjes opmerkte dat de moeilijkheden in Zeeland uitsluitend voorkomen bij „i mport-b urgemee s- ters". Overal verkrijgbaar l f." „Reeds vanaf mijn eerste bezoek aan de gemeente hebben die zeventig nood woningen mij bezig gehouden", aldus de burgemeester. „Wij zullen trachten deze zwarte vlek te verwijderen." In 't algemeen hoopte hij trouwens de woningbouw te stimule ren om de terugloop van de bevolking zo mogelijk tegen te houden. Verschillende sprekers voerden daar na het woord, sommigen prijzenswaar dig kort en bondig. De heer I. Risseeuw sprak namens de raad. De heer C. Musson namens het se cretarie-personeel, de heer J. de Klerk namens het verenigingsleven, de heer P. de Rijk namens alle onderwijsinstel lingen. Ds. P. A. L. Brinkman namens de katholieke, de hervormde en de ge reformeerde kerk, burgemeester A. P. Kostense namens de vereniging van B.S. en O. en de heer J. Hoftijzer namens de familie van de burgemeester. Laatst genoemde spreker bood een fraai schil derij aan. Ten slotte voerden het woord burgemeester H. Scheffer van Arkel, de MIDDELBURG. „Langs het effen pad der deugd" en „Boek- jens voor de lieve jeugd", zo luidt de rijmende slagzin van een deze maand in de Provincia le Bibliotheek in de Abdij te be zichtigen tentoonstelling van ou de kinderboeken, welke dateren tussen 1663 en ca. 1860. In deze zinnen wordt de essentie van deze boeken al dra blootgelegd, want voor alles moest de lezende kinderen braafheid, ge hoorzaamheid en wellevendheid geleerd worden. En altijd werd de ondeugd gestraft. Dit waren wel de belangrijke ingrediënten van de kinderboeken uit de ne gentiende eeuw. Daartoe werden allerlei gruwelverha len geschreven, naar het leven ge ïllustreerd. Deze verhalen werden wel iswaar altijd vergezeld van moralise rende woorden, maar die sloegen de gretig lezende kinderen natuurlijk over. Nog een bewiis van de slechte psy chologische inzictiten van de kinderlek- tuur schrijvende volwassenen uit die dagen waren de jeugdtijdschriften. Het ..Weekblad voor kinderen", dat tussen 1798 en 1800 werd uitgegeven, was een der eersten daarvan. Het was bestemd „voornamelijk voor kinderen van ses tot tien of twaalf jaaren" en stelde zich ten doel „inscherping van de na tuurkundige, historische en zedekundi- ge waarheden" door middel van verto gen op een „natuurlijk eenvouwigen, vrolijken en naar de vatbaarheid der kinderen geschikten trant geschreevcn' Dat de kinderen aan dit soort geleerd heid nog lang niet toe waren, begreep men toentertijd niet. Maar voor alles werden de kinde ren langs het effen pad der deugd ge voerd. De geschiedenis van de „Bra ve Hendrik" was daar wel het uit- nemendste voorbeeld van: zo'n ake lig zoet, braaf ventje zou in onze tijd als abnormaal beschouwd worden. Praktische lektuur over allerlei on derwerpen was er te kust en te keur. Kinderboekjes over de school, de ker mis, tiet dier en nog vele anderen. Daar tegenover stonden dan minder prettige beschouwingen over ziekte en dood en rangen en standen. ZIERIKZEE. In het kader van de algemene beschouwingen welke gisteravond door de heer D. Goudriaan namens de frac ties van de Protestants-Christe lijke partijen en de K.V.P. wer den gehouden heeft de heer Gou driaan in het bijzonder de aan dacht gevestigd op het vraagstuk van de krotopruiming. Het wo ningvraagstuk blijft zorgen ba ren. Een groot aantal gezinnen heeft behoefte dringende be-j hoefte aan betere huisvesting. Velen kunnen nog niet over een woning beschikken. Nauw hier aan verbonden is het probleem van de krotopruiming. Hoe staat het hiermee? Hoe staat het met het saneringsplan? In dit verband wees spreker er nog op dat de bouw van middenstandswo ningen van groot belang is. Komen die er dan zullen verschillende thans be woonde panden vrij komen voor ande ren. Voorts .stelde de heer Goudriaan de vraag aan de orde van de bouw van industriewoningen, premiebouw en bouw in de particuliere sector. Met betrekking tot de industrialisatie en de werkverschaffing uitte spreker zich met meer optimistisch getinte zinsneden. De industrievestiging is in een na bij verschiet. De kansen dat binnen kort een groot aantal personen van het eiland binnen Zierikzee een werk kring zullen kunnen vinden zijn wer kelijkheid geworden. Het was hem een behoefte het college van B. en W. dank te zeggen voor het op dit punt gevoerde beleid. Vol vertrouwen gaf spreker ais zijn mening te kennen dat door een en ander het vertrekover- sckot van het eiland wellicht tot staan zou kunnen worden gebracht. Mede verbonden aan de vestiging van industrie nemen wellicht de mogelijk heden verbonden aan de verbetering der infrastructuur toe. Spreker stipte voorts aan dat een goede riolering thans een feit begint te worden. De vraag werd verder gesteld of er al concrete plannen zijn betreffende de aanleg van een jachthaven. Ten aan zien van de begroting betreurde spre ker het dat ook deze begroting weer een groot tekort te zien geeft. Voor het samenstellen van de begroting is het dan ook jammer dat van regeringszijde nog geen definitieve gegevens bekend zijn over de juiste bijdragen waarover de gemeente kan beschikken. De finan ciële verhouding tussen Rijk en gemeen ten is nog steeds niet definitief gere geld. Kantonrechter Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM. Voor het kan tongerecht moest opnieuw terecht staan de aannemer A. de K. uit Bergen op Zoom, die op 15 juli jl. op de Huyberg sebaan geen voorrang verleend had aan een auto bestuurd door ir. J. Kluljte- maar uit Breda, rentmeester der Kroon domeinen. Bij deze tragische aanrijding verloor ir. A. Ovinge uit Alkmaar, rentmeester van de Wieringermeerpol- der, het leven. De verdachte was niet verschenen, omdat hij nog steeds de schok niet te boven is gekomen, terwijl als raadsman optrad mr. M. van Ginneken uit Ber gen op Zoom. Als getuigen a charge werden ver hoord de agent van politie M. Schoonen on. ir. J. Kluijtenaar. De verdediger voerde aan dat drie weken voor 'het on- feval de Huybergsebaan al door Ged. taten als voorrangskruispunt was aan gegeven,, doch dat door wiens nalatig heid werd niet genoemd deze borden pas werden geplaatst nadat het dode lijk ongeval was gebeurd. Voorts dat de toestand ter plaatse nu helemaal was veranderd. Wel werd verdachte aangerekend, dat hij het beruchte punt wel kende. Deze verklaring werd nu door de verdediger teruggevraagd, om dat dit was gezegd in shock toestand. Nadat ir. Kluijtemaar zijn getuigenis had afgelegd (hij kon. zich van de- aan rijding niets herinneren) en nadat ook de twee getuigen a décharge waren ge hoord, vond de officier van justitie het wettig en overtuigend bewijs geleverd. Hij achtte De K. wel in ernstige mate schuldig aan de dood van de mede-in zittende en vooral omdat hij zeer goed ter plaatse bekend was. Hij eiste tegen De K een boete van 25 subs 5 dagen. M: Van Ginneken. stelde vooral op de voorgrond dat zijn cliënt niet terecht stond aan dood door schuld, doch voor een verkeersovertreding. Hij pleitte voor het ontbreken van schuld omdat hij in. een onverwachte situatie kwam. De officier sloot zich aan bij dit be toog met een heel kleine opmerking doch bleef bij zijn eis. De kantonrechter mr. P. C. M. Go- derie achtte eveneens het wettig en over tuigend bewijs geleverd. Temeer daar verdachte wist hoe gevaarlijk dit kruis punt was, had hij toch de nodige voor zichtigheid in acht moeten nemen. Hij veroordeelde daarna De K. tot 15 subs. 3 dagen. Advertentie De heer D. GOUDRIAAN: hoe staat hét met de krotopruiming? Hierdoor wordt de post inkomsten weer een gok daar de gemeentebesturen niet met zekerheid weten waar zij aan toe zijn. De heer Goudriaan besloot zijn beschouwing met dank te zeggen aan de ambtenaren die medewerkten aan het samenstellen van' de begroting. Naast voor kinderen bewerkte be roemde romans voor volwassenen, zoals Gullivers reizen" en „Robinson Cru- soë" waren de sprookjes een zeer be langrijk onderdeel van de jeugdlek- tuur uit de vorige eeuw en nog vroe ger. De meest in het oog springende sprookjes waren natuurlijk die van Moeder de Gans. de door Charles Per- rault oorspronkelijk voor volwassenen geschreven fantastische vertellingen maar welke sterk aan de verbeeldings- drang van het kind tegemoet kwamen. Bundels prachtig geïllustreerde sprook jes, zoals „De gelaarsde kat, Roodkap je, Blauwbaard, Assepoester, Riket met de' kuif en De schone Slaapster". Al leen voor deze prachtige drukken Is de tentoonstelling in de Abdij waard om aanschouwd te worden. ZIERIKZEE. Namens de Protes tants-Christelijke fracties en. de fractie van de K.V.P. besloot de heer D. Gou driaan de algemene beschouwingen tij dens de raadsvergadering van gister avond ten slotte met de vraag of er spe ciale redenen zijn waarom de raad niets wordt medegedeeld over bestaande rap- porten betreffende de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en ge meentewerken Noord-Zeeland. „Er schijnt een rapport of misschien wel meerdere te zijn. Althans in de pers kunnen we hierover lezen. Zijn deze be richtgevingen. juist dan zou dit rapport al in enkele gemeenteraden besproken zijn". De heer Goudriaan noemde met name de gemeente Renesse en enkele gemeenten op Tholen. De raad zou het op prijs stellen kennis te kunnen ne men van dit rapport of alle rapporten. TERNEUZEN. Onder zeer grote belangstelling is gisteren het stoffelijk overschot van de plotseling overleden pastoor Van Campen ter aarde besteld. Vooraf werd in de St. Willebrorduskerk een plechtige uitvaartdienst gehouden. Heel veel geestelijken uit het bisdom Breda waren bij de droeve plechtigheid aanwezig. En verder waren tegenwoor dig de burgemeester mr. H. Rijpstra en de oud burgemeester mr. P. H. W. F. Tellegen van Temeuzen, alsmede de plaatselijke predikanten. BERGEN OP ZOOM. De buschauf feur J. B, uit St. Annaland had te Roo sendaal op zodanige wijze gereden dat hij zijn autobus niet tijdig tot stilstand had kunnen brengen. Hij reed te dicht achter zijn voorganger. „We reden in file en plotseling zagen we een man met een rode vlag de vfeg opkomen. De eer ste wagen glipte er nog door, de volgen de niet en stopte. De daarachter rijdende autobestuurder kon ook nog tijdig af remmen, maar toen ik dit deed, gleed mijn autobus door tegen de andere auto's", aldus B. in zijn verklaring. Het was te plotseling gegaan. Hard werd niet gereden en ook de andere be stuurders waren er niet op bedacht. Rekening daarmee houdend werd B. conform de eis tot 10 subs. 1 dag ver oordeeld. MELISKERKE. Te Meliskerke is een vereniging opgericht voor Christe lijk Kleuteronderwijs, omdat er veel be langstelling voor bestaat. Het bestuur werd als volgt samengesteld H. Spruijt K. Kamerling, K. Boogaart, J. Huijs- man, J. Blaas en G. C. de Regt. Als voorzitter werd gekozen H. Spruijt. De andere bestuursfuncties zullen later ver deeld worden. Het aantal leden be draagt reeds vierendertig. Het bestuur zal een koninklijke goedkeuring aanvra gen. Het gloednieuwe bestuur gaat nu zijn activiteiten richten op de stichting van een Christelijke kleuterschool voor Meliskerke. Reijdt D. BRUINISSE. Na een spreekbeurt door enkele predikantsvrouwen werd een afdeling Bruinisse opgericht van de Ned. Chr. Vrouwenbond. Er traden 28 leden toe. Het bestuur werd samengesteld als volgt: Mevrouw Petter, mevr. de Waal-van Engelen, me vr. Pipping-van Vessem en mejuffrouw J. Brouwer. MIDDELBURG. Een verwarde, maar zeer ernstige vechtpartij in sep tember in Middelburg was het gevolg van de onenigheid, welke enige bewo ners van de Koepoortlaan met elkaar hadden. Bij de politierechter, mr A. W. Thöne, had zich eerst de uit Rusland afkomstige mevrouw O. B. te verant woorden. Zij had een zekere J. P. bij de genoemde vechtpartij met een lat op het hoofd geslagen. Mevrouw B. vertelde in gebroken Ne derlands, waar zij zo nu en dan een emotioneel Russisch woord tussenwierp, hoe het allemaal in zijn werk was ge gaan. Zij werd door haar huurlieden zeer gehinderd en bij de vechtpartij had zij zich verdedigd, want P. had haar geslagen en geschopt. Mr. Thöne: „U staat anders in de buurt als zeer lastig bekend." De offi cier van justitie, mr. Ph. M. Schenken- berg van Mierop, zei dat het in deze zaak zeer moeilijk was na te gaan, wie MIDDELBURG Het industriële klimaat op Walcheren is gunstig. De landbouw zal zo weinig mogelijk worden benadeeld. En wanneer er arbeidskrachten van buiten worden aangetrok ken zullen deze verspreid over heel Walcheren gaan wonen. Deze drie stellingen verkondigde het lid van Gedeputeerde Sta ten, de heer A. Schout, in de gisteren in restaurant Wöhler te Middelburg gehouden vergadering van de Vereniging van Bur gemeesters en Sekretarissen op Walcheren. Hij deed dit naar aanleiding van vragen die werden gesteld over het op initia tief van deze vereniging door het ETI uitgebrachte rapport „De economische ontwikkeling van Walcheren". Dit rapport, waar van wij de hoofdzaken reeds publiceerden, is tot stand geko men met het doel meer bekendheid te geven aan de mogelijk heden en moeilijkheden van dit deel van Zeeland. tuurplan van de twee steden. Er waren enkele sprekers die vonden dat er aan bepaalde takken van nijverheid en ta ken in tiet rapport te weinig aandacht was besteed. Zo wilde het Vlissingse raadslid F. G. Smit weten hoe het in de toekomst met de zoetwaterhuishou ding op Walcheren gesteld zou zijn. De Sloe-gebieden zullen grote hoeveel heden water nodig hebben. Ossendrecht zal daarvoor moeten zorgen, omdat de beide waterwingebieden (in Biggekerke en Oostkapelle) een geringe eaoaciteit bezitten. De heer Smit vroeg zieti af of deze gebieden niet beter voor recreatie ve doeleinden konden worden gebruikt. Volgens hem was dit economischer. Gedeputeerde Schout wees wat de in dustrialisatie aangaat op het Zuid-Sloe- plan, welk plan geen uitgesproken goe de landbouwgronden aantast. Stellig zul len velen in het Sloegebied een nieuwe werkkring vinden. Volgens de heer Schout kiezen de arbeiders niet uitslui tend Vlissingen, Souburg of Middelburg tot hun woonplaatsen, maar ook de an dere gemeenten zullen aan hun trekken komen. De heer Schout borduurde daar bij door op hetgeen vóór hem burge meester A. H. S. Stemerding van Sou burg en mej. E. M. Staal, directrice van de Provinciale Raad voor de Volks gezondheid, hadden opgemerkt over verstedelijking en woningbouw. De heer Stemerding waarschuwde dat men niet streven moet naar een grote stad op Walcheren. Dit is in strijd met de geest van de tegenwoordige mens. Men trekt juist van de werksteden naar de buitengemeenten. In dit verband sprak de heer Stemerding van de „Flat- neurose", die men toch beslist op Wal cheren niet uit moet breiden. Mej. Staal pleitte dan ook voor verantwoor de huizenbouw, waarbij eigenlijk hoog bouw tot het uiterste moet worden be perkt. Verwonderlijk was het niet, dat" de burgemeester van Middelburg, mr. Joh, de Widt, en wethouder M. A. v Pope- ring van Vlissingen een andere mening waren toegedaan dam de burgemeester van Souburg. Beiden onderstreepten het belang van het realiseren van het struk- De direkteur van het ETI, dis. M. C. Verburg, die als voorzitter van het fo rum optrad, dat de vragen beantwoord de, zei dat later het Zeeuwse Meer, wanneer dit verzoet zal zijn, een deel van de taak van Ossendrecht zou kun nen overnemen, maar de heer P. Kas, direkteur van de Waterleidingmaat schappij Midden-Zeeland, was hiervan nog niet overtuigd. Hij zag dit niet zo vlot. De heer Kas meende, dat voorlo pig de waterwingebieden op Walcheren (gelet op de grote afstand van Ossen drecht) broodnodig zouden zijn. En gedeputeerde Schout voegde hier aan toe zich over de kwetsbaarheid van de Ossendrechtse leiding in oorlogstijd ongerust te kunnen maken. In geval vai) calamiteit bij de Kreekrakdam kun nen we de aanvullende taken van Big' gekerke en Oostkapelle niet missen. Mej. Staal oordeelde dat er in het rapport te weinig was geschreven over de ontwikkeling van de volksge zondheid. Ook vroeg zij aandacht voor wat meer specifiek sociale aspekten, waarbij de heer A. L. A. Borst, ad- junct-direkteur van de Stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cultu reel Werk, opmerkte 'dat het aanbe veling verdiende deze zaken nog eens uit te diepen in een nadere publikatie. De heer A. J. Groenewege, lid van het hoofdbestuur van de ZLM, vond dat met betrekking tot de landbouw teveel de technische kant en te weinig de so ciale en de typisch vaktechnische zijde aan de orde waren gesteld. Hij sprak nog óver de leefbaarheid op Walcheren, waarna hij door de heren Verburg en Schout min of meer tevreden werd ge steld. Voorstander van kunstmatige tuin- bouwvestiging toonde zich het Middel burgse raadslid M. Wattel. Hij haalde daarbij het Westland als voorbeeld aan. De rijkstuinbouwconsulent, ir. J. J. v. Hennik, evenwel voelde meer voor het stap voor stap aftasten van de meest geschikte gewassen en de beste be drijfsvorm. Hij geloofde niet dat een dergelijke vestiging in dit stadium zo gewenst en verantwoord was. Evenals de heer Wattel hoopte ir. Van Hennik op een spoedige verwezenlijking van een provinciaal waarborgfonds. De heer K. v. Dijk, hoofdinspec- teur-direkteur van het Distriktsbureau voor de Arbeidsvoorziening, wees er desgevraagd op, dat bij toenemende industriële werkgelegenheid in Wal cheren het een eerste taak is de eigen mensen vast te houden, anderen die staan te vertrekken (pendelaars) weer terug te krijgen en import te ontvan gen. De heer D. de Vries, rijkshoofd inspecteur voor het verkeer in Zee land, stipte de concurrentiepositie die straks kan ontstaan wanneer de Oos- terscheldebrug (met tol) mogelijk ge reed zal zijn gekomen. Zuidhollandse vervoerders springen dan op Zeeland af. In zijn samenvatting stelde drs. M. C. Verburg, dat men niet plaatselijk meer de problemen zal kunnen oplos sen, maar dit regionaal zal moeten proberen te doen. Het geheel is meer dan de optelsom der delen, merkte hij op. Burgemeester J. L. Dregmans, die de bijeenkomst leidde, was uiterst dankbaar voor deze middag. Hij zei dat meer kontakt nodig zal zijn. En dat teneinde de in het rapport ge schetste doeleinden te verwezenlijken en de gewenste schaalvergroting te effectueren de instelling van een ont- wikkelingscommissie gewenst is. De ze dient echter in- en extern te wer ken. nu het hardst had geslagen. „De klap pen kwamen overigens zeer hard aan, want het bloed lag op de straat en beide vechtjassen moesten in het ziekenhuis opgenomen worden." Hij eiste tegen de Russische dame 10 boete of twee da gen hechtenis en één maand voorwaar delijke gevangenisstraf met een proef tijd van drie jaar. Het vonnis verschil de alleen in de hechtenisstraf: twee we ken voorwaardelijk met twee jaar proef tijd. Haar tegenstander. J. P. uit Middel burg, stond vervolgens terecht wegens mishandeling. Hij ontkende echter zo hardnekkig, dat zijn zaak voor onbe paalde tijd werd aangehouden. „De Zandkreekdam opende voor ver dachte de wereld", zei de officier in de zaak tegen een landbouwer nit Kortge- ne, J. W. „Hij was met zijn auto over de dam gekomen en zette de bloeme tjes buiten." W. reed onder andere naar Antwerpen en op de terugweg werd hij door de rijkspolitie verbaliseerd wegens het berijden van zijn auto onder invloed van sterke drank. Dit gebeurde in de buurt van Perk- polder. 'n Bloedproef toonde een percen tage van twee promille alkohol in zijn bloed aan. De officier noemde zijn han delwijze schandelijk en eiste twee we ken voorwaardelijk met twee jaar proef tijd, 150 of dertig dagen en zes maan den ontzegging van de rijbevoegdheid. De raadsman van \Vmr G. J. van der Weel, vond dat de periode van ontzeg ging te lang was, omdat verdachte in zijn werkzaamheden van een traktor gebruik moest maken. Het vonnis was één week onvoorwaardelijk en twee maanden ontzegging. „Deze mensen kunnen elkaar niet luch ten of zien", zei mr. Van Mierop in de zaak tegen J. B., fabrieksarbeider uit Koewacht. Op 26 september had B. in Zuiddorpe zijn gewezen echtgenote, met wie hij onenigheid had, mishandeld. De fietsende vrouw kwam hem tegen en in het passeren had B., die een bromfiets bereed, haar een klap op de bovenarm gegeven. De officier eiste 50 of tien dagen. De zaak werd echter aangehou den tot 5 januari, omdat verdachte be weerde, dat hij op het betrokken ogen blik thuis zat en getuigen ter staving hiervan, kon produceren. Aan diefstal van steenkolen had een Axelse kantonnier, J. J. P., zich schul dig gemaakt. Drie a vier keer had hij zijn kolenboer, een zekere De R., be stolen. De officier nam in aanmerking, dat P. in schulden zat en dat de hui selijke omstandigheden zeer slecht wa ren. Conform de eis luidde het vonnis drie weken voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en onder toezichtsteliing van de reklassering. Een gevoelige straf kreeg J. van de B„ vertegenwoordiger uit Nieuwdorpe, toebedeeld. Hij had op 19 september in Philippine onder invloed een auto be reden. In Wiskerke had men hem in een café geweigerd drank te schenken, omdat hij toen reeds zo dronken was. „dat hij van niets meer wist", zoals de officier zei. De eis was één week en zes maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. De politierechter deed er nog een schepje bovenop: twee weken en zes maanden ontzegging. WEMELDINGE. In de monding van de buitenhaven had gistermorgen een aanvaring plaats, waarbij de Bel gische motorschepen „Almama" en „Al legro" waren betrokken. De „Allegro" was van Antwerpen leeg onderweg naar Herewaarden en zou de haven verlaten op het moment dat het motorschip „Al- mama" vanaf de Oostersehelde juist de haven binnenliep. Een aanvaring was onvermijdelijk. De „Allegro" liep daarbij enkele scheuren in de scheepswand op, juist boven de waterlijn. Het met kolen ge laden motorschip „Almama" liep even eens schade op. Het motorschip „Taling" kwam des middags zodanig in aanvaring met de sleepschepen „Sibila" en „Credo" dat het ernstig beschadigd werd en alvorens een lading in te kunnen nemen gerepa reerd moest worden. De „Taling", die leeg op weg was van Antwerpen naar Rotterdam verliet de haven, toen de sleepboot „Ideaal" met de twee sleep schepen de haven binnenvoer. Een aan varing bleef niet uit. Beide sleepschepen liepen schade op.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3