Met f 15.000.000 komt mr. Marijnen tegemoet aan de wensen -.«e yifócuf Garanties verhoogd PAPIER STROOMT NA TOTO MET 7.600 WINNAARS GROENE FRONT IN VERWARRING AUSTRALIË SCHRIKT VAN SUBANDRIO Groot nieuw gebouw in Londen staat maar 7 jaar weer m Moskou Spoetnik - roes Ex-nazipiloot in Engeland niet gewenst Schoolstaking in Dordrecht Prix Goncourt geweigerd PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Doek valt 11a eerste acte van het proces „Hand aan de ploeg" Als een noodkreet om de noodwet Voldaan Liefde doorbreekt ijzeren gordijn Kennedy benoemt Afrika-expert Baby ontvoerd Veertien Starfighters per maand in Europese produktie LAATSTE NIEUWS De Bilt: Bewolkt Het weer overal Lauive bollen Gresjko Slot van top Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01100-2000. redactie Walcheren en sportredactie 01180-4004, Post bus 26. VUssingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N.'euwstraat 38, tel. 01150-S186; Zierikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsen dagblad Loese nummers IS cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7»— per J Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T eaot per woord met een minimum van V-^ lfie JAIRGANG No. 4722 Vrijdag 2 december 1960 I MINISTER TEN HALVE GEKEERD LONDEN. De vroegere piloot van de Luftwaffe Hans Ulrich Rudel mag Engeland niet binnenkomen om dinsdag op een vergadering van de (fascisti sche) Mosleybeweging te spreken. Twee joodse afgevaardigden in het Lagerhuis hadden geëist dat de rege ring Rudel de toegang tot Engeland zou verbieden. De minister van binnenlandse zaken. Richard Butler, deelde daarop gisteren in het Lagerhuis mee dat de regering zulks inderdaad zou doen. De twee joodse Lagerhuisleden had den eraan herinnerd dat Rudel een vooraanstaande nazi was geweest en dat hij nu een der leiders van de West- duitse neo-nazipartij is. Indien er ooit «en ongewenste vreemdeling" is geweest, dan is het wel deze man, zo zei een van de Lagerhuisleden. De Mosleybeweging had ook andere buitenlanders uitgenodigd om de verga dering van dinsdag toe te spreken. On der hen bevindt zich ook Filippo Anfu- so, een van Mussolini's ministers. Geen applaus Van onze correspondent PARIJS. Het „proces van de barri caden" is voorlopig van het toneel ver dwenen. Na het lezen van de laatste ar tikelen van De Sérigny (waar men nu ruim acht dagen mee bezig is geweest) en het stellen van enkele vragen aan de beklaagde was het lange laatste hoofd stuk ten einde. Daarmee hadden alle be klaagden hun beurt gehad en nu komen de getuigen aan de beurt. Voordat het zover is, willen zowel de aanklager als de verdediging tijd hebben om het tot bijna 3.000 vel uitgegroeide dossier door te kunnen werken. De pre sident heeft daarom de zitting geschorst tot maandag. Het is echter niet zeker, dat men maandag meteen met het getui genverhoor zal beginnen, Het tribunaal heeft herhaaldelijk laten blijken, dat het proces bijzonder slecht is voorbereid. Het is niet onmogelijk dat de aanklager op dracht krijgt meer gegevens te verzame len In dat geval is het niet uitgesloten, dat het proces twee maanden zal worden onderbroken. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Met een greep van vijftien miljoen uit de schatkist heeft minister Marijnen gisteren de garantieprijs voor de melk met twintig cent verhoogd lot 28,5 gulden per honderd 'kg en de hoeveelheid melk die onder de garantie valt. op 5,1 miljard kg gebracht; een verhoging van 100 miljoen kg. Aan deze toezegging knoopte de minister van landbouw gisteren in de Twee de Kamer echter onmiddellijk deze waarschuwing vast: er kan nog veel meer worden gedaan aan verbetering van de kwaliteit van onze zuivelprodukten en hij de tegenwoordige eisen van het publiek is een hogere op brengst best mogelijk. Met klem wees de minister het agrarisch bedrijfs leven op zijn eigen verantwoordelijkheid. Hij kondigde aan dat hij daarover binnenkort een bespreking zal hebben met het produktschap van zuivel. De regering heeft nu de weg gewezen, aldus minister Marijnen, het bedrijfsleven moet de hand aan de ploeg slaan en zorgen dat het er meer uithaalt. Van onze correspondent DORDRECHT Alle 77 leerlingen van de Dordtse Rijks hogere landbouwschool hebben gisteren gestaakt. Op die manier wilden zij hun protest tot uiting brengen tegen het plan van de regering om de hogere landbouwschool in Dordrecht op te heffen wegens de stichting van een dergelijke school in Deventer. De directeur en de leraren van de Dordtse school wisten van niets. Vier leerlingen kwamen hun gistermorgen vertellen dat zij_wel weer naar huis kon den gaan omdat er toch niemand zou zijn om naar de lessen te luisteren. De directeur van de school, ir. W. T. Rinsema, zei later niet te geloven dat de actie van de leerlingen veel uit zou ha len. maar hij vond het wel plezierig dat dc leerlingen in de kwestie een duidelijk standpunt ingenomen hadden. Over de staking zelf zei hij er van overtuigd te zijn dat die volkomen ernstig was be doeld en dat er geen sprake was van een studentikoze grap. Vergeefse reis Een deputatie van twintig van de sta kers is gisteren naar Den Haag gegaan. De jongelui hadden gehoopt de debatten over het landbouwonderwijs te kunnen hoï*n. Die kwamen echter pas tegen middernacht aan de orde. De school draait vandaag weer gewoon. Gisteren hadden zij spandoeken meege nomen, waarop te lezen stond dat Dor drecht en de landbouwschool één waren, maar dat Dordt zonder landbouwschool niets was. Het verwijt dat hij een te scherpe kostprijsberekening had gehanteerd I en dat hij afspraken met het Land bouwschap niet zou zijn nagekomen, wees minister Marijnen met grote stelligheid van de hand. Indien hij de voorstellen van het Land bouwschap zou hebben gevolgd, zou de schatkist alleen al voor de veehouderij op de lichte zandgronden 22V2 miljoen gulden meer hebben moeten opbrengen. Het betekent in ieder geval een prijs verhoging, of die nu door de schatkist of door de cliënt wordt betaald. Minister Marijnen wilde echter wel in aanmerking nemen dat de zandgronden, in vergelijking met verleden - jaar, op' ongeveer zes a zeven miljoen minder uit zouden komen. Dit directe verlies wil de regering, om aan alle ónzekerheid eèn einde te maken, voor haar rekening ne men door een verhoging van de garan tieprijs. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De sport- toto van zondag heeft ruim vierhonderd eerste-prijsivin- naars en over de zevenduizend tiveede-prijswinnaars opgele verd. Op het bondsbureau van de K.N.V.B. is tot vannacht laat geteld om liet juiste aantal vast te stellen. De organisatoren van de pool staan voor een bijna onoverzien bare, administratieve taak. Niet al leen de controle van alle winnende formulieren is bij deze aantallen een groot werk, maar speciaal de afwikkeling opdat alle 420 eerste prijswinnaars hun prijs van 278.46 gulden en alle 7201 tweede prijswin naars hun prijsje van 16.24 gulden krijgen vormt een massale papier winkel. De bankrelatie van de voetbal pool, die deze afwikkeling in han- Minister Marijnen heeft gister avond het „groene front" in de Tweede Kamer in grote verwarring gebracht. Nadat hij de geconcen treerde aanval van de dag tevoren had beantwoord met enkele con cessies, volgde hij mei aandacht de reacties van de tot verdeeldheid gebrachte agrariërs onder de Kamerleden. Daarbij liet minister Marijnen dan nog de afschaffing van de omzetbelasting op boter en de verhoging van het vetgehalte samen toevallig ook zes a zeven mil joen gulden buiten beschouwing. Maar dan was ook ruimschoots voldaan aan de algemene lijn van het regeringsbeleid: loonsverhogingen zullen nu in geen ge val mogen leiden tot prijsverhoging. Minister Marijnen gaf toe dat de Ne- I derlandse landbouw opnieuw met de nat- i tigheid een zeer moeilijke periode door maakt. De internationale marktsituatie j noemde hij bepaald verontrustend. Op de wereldmarkt, eigenlijk een handel in overschotten tegen zeer lage prijzen, lig gen de granen en suiker ongeveer 25 en 50 onder ons toch al lage prijspeil. De Nederlandse amateurstayer Ro- mijn heeft op de winterbaan van Leip zig een wedstrijd over 40 kilometer ge- wonnen. Romijn versloeg onder meer de Oostduitse wereldkampioen Stolze mét 177 meter en de Oostduitser Schroder I met 342 meter. Van onze correspondent PARIJS De omstreden winnaar van de Prix Goncourt, de in Roemenië geboren schrijver Vintila Horia. zal deze prijs niet aanvaarden. In een brief aan Roland Dorgelès, de voorzitter van de jury, die deze Franse literaire onder scheiding heeft toegekend, schrijft Horia, dat hij de prijs weigert, omdat hij niet de oorzaak wil zijn van onenigheid in het land, dat hem zo goed ontvangen heeft. Horia, die de Prix Goncourt kreeg toegekend voor zijn rom?n Dieu est né en exile, is aangevallen voor zijn be weerde nazi-sympathieën en zijn anti semitische houding voor en tijdens de oorlog. De aanvallen werden ingeluid door het communistische dagblad Humanité, dat artikelen publiceerde die van zijn hand zouden zijn en waarin over Hitler en Mussolini de loftrompet werd ge- stoken. De jury van de Prix Goncourt komt I maandag bijeen om te beslissen of zij deze onderscheiding aan een andere 1 schrijver zal toekennen. Advertentie Twee jonge mensen ontmoeten el kaar aan cle andere zijde van het IJzeren Gordijn: een gewonde Amerikaanse piloot, neergeschoten tijdens een oefenvlucht en een Oostduitse weduwe, die het Wes ten aansprakelijk stelt voor de dood van haar man. Uit de noodge dwongen kennismaking bloeit, on der de voortdurende bedreiging van de meedogenloze Grenswacht, een dramatische liefde op. Aan de hand van dit beklemmen de gegeven schreef de Friese auteur Jan van der Zee een sublieme no velle, die in de drie komende num mers van Uibelle wordt gepubli ceerd. Een verhaal, dat op tragische en bijzonder actuele wijze de al oude kerstwens „Vrede aan de mensen..." onderstreept. Natuur lijk in Libelle, want, is nu eenmaal beter! CANBERRA (AP/Reuter) De verklaring van minister Subandrio dat een gewapend conflict om westelijk Nieuw-Guinea niet uitgesloten moet j worden geacht, is volkomen onver enigbaar met vroegere verklaringen van Indonesische kant. Die mening heeft premier Menzies van Australië gisteren uitgesproken in het Austra- lische huis van afgevaardigden. Hij wees er op dat Subandrio en presi dent Soekarno zelf Australië hadden ver zekerd dat Indonesië een vreedzame oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea nastreeft. Indien de weergave van de opmerking van minister Subandrio juist blijkt te zijn, zullen wij ons waarschijn lijk tot hen moeten richten, aldus Menzies. omdat de Nederlanders dat het eerste hebben gedaan. De woordvoerder zei dat hij niets wist van de gevangenneming van Indonesische militairen op Nieuw-Guinea. Ook hier herhaalde hij de woorden van Subandrio, die de dag tevoren Nederland had be schuldigd van het voeren van een „psy chologische oorlog" tegen Indonesië. In kringen van de legerleiding werd gisteren eveneens gezegd dat er geen Indonesische militairen op Nieuw-Guinea waren ge land. In Den Haag was men ook gisteren niet in staat ons nadere gegevens te ver strekken over de Indonesische infiltratie poging van ruim twee weken geleden en de aanhouding van een Indonesisch vaartuig, die daarop is gevolgd. Het ge- j detailleerde rapport over deze gebeurte-1 nissen is nog niet uit Hollandia ontvangen, j zo werd ons gisteren in Den Haag mee- gedeeld. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG In een toestand van volslagen verwarring in de gelederen van het „groene frontM heeff de Twee de Kamer gisteravond de toezeggingen van minister Marijnen „ik speel geen handjeplak" tegelijkertijd aanvaard en afgewezen. De minister kreeg een woedende uit val van de a.r. afgevaardigde Biesheuvel te verduren, maar deze sprak waar schijnlijk niet namens zijn fractie. Even later kwam de K.V.P.-woordvoerder mr. Brouwer zijn waardering voor de ver hoogde garantieprijs en de grotere „melkplas" betuigen. Inmiddels had de c.h.-afgevaardigde Mellema een motie ingediend waarin de minister werd gevraagd om het garantie- beleid voor de zandgronden waar het hele debat ten slotte om draaide nog eens ernstig te bekijken. Mr. Brouwer echter volstond met het verzoek of er in het komende jaar uitgezocht kan worden of de boeren op de zandgronden onder dit garantiebeleid aan een redelijk in komen toe zullen zijn. Daarop kon de minister rustig ja zeg gen, wat hij dan ook deed en hij drong er bij de afgevaardigde Mellema op aan zijn motie maar in te trekken nu hij toch al deze toezegging aan mr. Brouwer had gedaan. Uit de socialistische hoek kwam uiteraard ook een motie te voor schijn, ingediend door de afgevaardigde Egas, die vroeg om een meer doelmatig, rechtvaardig en perspectief biedend be leid voor de zandgronden. Er heerste kennelijk een volkomen gebrek aan overeenstemming onder de anders toch zo eensgezinde agrariërs over wat er ten slotte van de regering moest worden geëist. Het resultaat zal wel zijn dat de Tweede Kamer niets meer vraagt na- hhtgeen dè minister heeft gegeven. Volgende week Dat ral volgende week donderdag moeten blijken als de moties in stem ming komen. Eerder kan het niet. omdat de minister in het begin van de volgende week naar het buitenland moet en ook was er blijkbaar grote behoefte onder de agrariërs om de verwarring nog eens rustig onder ogen te zien. Akkoord Over het Europese beleid daarentegen heerste harmonie in de Kamer en mr. Biesheuvel had dan ook na zijn boze woorden, die heel slecht vielen, meer succes met een motie ter ondersteuning van het regeringsstandpunt. Minister Marijnen kon het inderdaad zo opvatten en akkoord gaan met de motie, die vroeg om de landbouw onverbrekelijk te ver binden aan de Europese eenwording op industrieel gebied. Daarmee was meteen ook afdoende ge antwoord op de vraag van de liberaal mr. Van Dijk, die er bij de regering sterk op aangedrongen had in de komende ministersonderhandelingen over de ver snelling het landbouwbeen stijf te hou den. Deze motie-Biesheuvel zal wel de enige zijn, die de strijd zal overleven. Vanmiddag gaat het debat verder over de visserij. WASHINGTON (Reuter). De nieu we president van de Verenigde Staten heeft G. Mennen Williams, gouverneur van de 'staat Michigan, benoemd tot as sistent-onderminister van buitenlandse zaken, in het bijzonder belast met Afri kaanse kwesties. Dit is een nieuwe post in de Amerikaanse regering. Kennedy motiveerde de benoeming door erop' te wijzen dat de Afrikaanse landen nu een kwart vormen van de sterkte van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. Het lot van Afri ka is nu het doel van een reusachtig communistisch offensief en de toekomst van Afrika is ten nauwste verbonden met de veiligheid van alle Amerika nen. Williams, die 49 jaar oud is, heeft Kennedy in de verkiezingsstrijd trouw gesteund, hoewel hij zelf op het punt heeft gestaan te dingen naar het kan didaatschap van de republikeinse par tij. Hij heeft een paar maal bezoeken aan enige Afrikaanse landen gebracht. Instemming In Djakarta heeft een woordvoerder van het Indonesische leger Subandrio's opmerking gisteren met instemming her haald. „Het is altijd mogelijk dat Neder landse patrouilles onze patrouilles zullen tegenkomen. Daar zou een gewapend con flict uit kunnen voortvloeien." Hij zei dat Indonesië zijn defensie versterkt CAIRO (Reuter) Alle Belgische activa in de Verenigde Arabische Repu bliek (Egypte, Syrië en Jemen) zijn gis teren bij presidenteel besluit onver wacht onder staatsbeheer gesteld. Voorts zijn vier Belgische ondernemingen, waaronder de Bank van België, tot na tionaal eigendom verklaard. Omdat dit slechts enkele uren nadat president Kasavoeboe van Congo de be trekkingen met de VAR feitelijk had verbroken, gebeurde, vat men de Egyp tische maatregel op als een duidelijke represaille. Temeer, omdat kort tevoren radio-Cairo gezegd had dat de VAR de Belgische regering verantwoordelijk stelt voor de uitwijzing van de Egyptische diplomaten uit Congo. Van onze correspondent LONDEN Waar men tegenwoor dig ook komt in Londen, overal schie ten enorme gebouwencomplexen uit de grond, In snel tempo haalt men hier de achterstand in die is ontstaan in de loop van de jaren van bezuini ging en na-oorlogse malaise. Ook in Paddington, om precies te zijn aan de Harrow Road, verrijst een kolossaal gebouw. Een gebouw van negen verdiepingen, compleet met liften en centrale verwarming, een eigen parkeerplaats en wat niet al, waar kantoren In worden geves tigd. Gisteren hoorden de Londenaren het ontstellende nieuws dat het prach tige gebouw aan Harrow Road, dat over enkele weken gereed zal zijn, maar een leven van zeven jaar is beschoren. Dan moet liet weer tegen de grond vanwege een verbreding en verlegging van een net van snelver- keerswegen. Het stadsbestuur van Groot-Lomlen heeft de gemeenteraad volmacht ge vraagd het complex te kopen voor 480.000 pond. Dit om onteigening over zeven jaar te voorkomen. De eigenaars van het gebouw heb ben er bij de Londense graafsehaps- raad op aangedrongen het gebouw nu al te kopen, aangezien het hen niet mogelijk is het complex te verhuren op basis van maar zeven jaar. Volgende week zal de raad beslis sen wat er moet gebeuren. PARIJS (Reuter) In Parijs is donderdag een baby van drie maanden, Nicole Béry, verdwe nen. De moeder had het kind in een kinderwagen voor een win kel laten staan, midden in een drukke straat. Toen zij terug kwam was de wagen verdwenen. Later werd de lege wagen terug gevonden, maar de baby was verdwenen. Van een onzer redacteuren GENÈVE. De produktie van Starfighters. straaljagers van het type F-104-G, voor de Europese leden van de Noordatlantische Verdrags organisatie door Fokker, Aviolanda en drie Westduitse vliegtuigfabrie ken samen, zal volgens het Europese kantoor van het Amerikaanse lucht vaartblad Aviation Daily uiteindelijk een tempo bereiken van veertien toestellen per maand. De eerste in Nederland te assem bleren Starfighter zal in het late najaar van 1961 de Fokkerfabrieken verlaten. Hij zal de eerste zijn van in totaal 375 toestellen, die de produktiegroep, waar van Fokker hoofdaannemer is, zal leveren. Van die 375 zullen 275 bestemd zijn voor de Westduitse luchtmacht en de resterende honderd voor de Neder landse luchtmacht. Naast deze produktiegroep zijn er nog twee andere produktiegroepen. Een daarvan is een geheel Westduitse. die 210 Starfighters zal vervaardigen. De tweede is een Belgisch-Duitse, die hon derd toestellen voor de Belgische lucht macht en 89 voor de Westduitse gaat maken De produktiecapaciteit van de Nederlands-Westduitse groep is de grootste. De Duitse vliegtuigfabrieken, die daarvan deel uitmaken, zijn Ham burger Flugzeugbau, Focke-Wulf en Weser. den heeft, krijgt een winnaarslijst toegestuurd, die de omvang heeft van 35 pagina's van een modern, driekoloms telefoonboek of wel een pocketboek van normale omvang. In de eerstkomende weken zullen stromen brieven en formulieren kris kras door Nederland hun weg zoeken. Oorzaak van dit alles is de bepaling dat de prijzen niet in geld mogen worden uitgekeerd. Gelukwens Alle winnaars krijgen van de bank een gedrukte brief (waarin vervat een hartelijke gelukwens.met uit voerige aanwijzingen hoe zij moeten handelen. Zij dienen een bijgevoegd formulier in te vullen en dit met het nog in hun bezit zijnde totoformulier de derde doorslag aan de bank op te sturen. Van de bank ontvangen zij dan weer een aantal „goederenfor mulieren", voor iedere gewonnen vijf tig gulden één. Deze goederenformulieren hebben geen enkele waarde. Zij dienen slechts om de winkelier, bij wie de prijswinnaar zijn prijs of 'een deel van zijn prijs gaat besteden, de ge legenheid te bieden er zijn factuur op aan te tekenen. De formulieren gaan terug naar de bank, die controleert of de winnaar voor zijn prijs geen verboden goede ren heeft gekocht (alcoholhoudende dranken, postzegels, effecten of ande re geldswaardige papieren zijn riet toegestaan). Dan maakt de bank het bedrag aan de winkelier over. Als deze het binnen heeft, kan de prijs winnaar zijn goederen komen afhalen. Geen wonder dat de aankondiging van een noodwet voor een nieuwe re geling van de pool, waardoor geld prijzen mogelijk zullen worden, een zucht van verlichting heeft doen op gaan. De minister zelf heeft erkend, getuige zijn antwoord aan de Tweede Kamer, dat de bepaling van prijzen in goederen een „praktische hinder nis" vormt. Met veel kunst en vliegwerk, het werven van extra werkkrachten voor dit onproduktieve werkten met ver lies aan tijd en geld wordt die hin dernis wel genomen. De bank heeft haar administratie zoveel mogelijk gemechaniseerd, maar tijdverlies is onherroepelijk: De winnaars van de toto van 6 november hebben hun goe derenformulieren nog niet ontvangen. De winnaars van 13 november het zijn er 2244 krijgen dezer dagen hun felicitatiebrief thuis. Onpraktisch Naar het noodwetje, waardoor men de prijsuitreiking met een simpele post wissel, cheque of giro zou kunnen afdoen, wordt met smart uitgekeken. Na zeven „Beermantoto's" is al duidelijk gebleken hoe onpraktisch het vergun ningensysteem volgens de letter van de oude Loterijwet is. De vergunning loopt tot en met 29 januari, er volgen dus nog negen van deze toto's. Mag ik aannemen, (tal je kamers schoon zijn, meester? MOSKOU (Reuter) Gis. teravond laat is het commu niqué van de communistische „topconferentie", gehouden te Moskou, gepubliceerd. Er blijkt uit dat de Russische opvatting, dat oorlog niet no dig is om de doeleinden van het communisme te bereiken, heefi gezegevierd over de op vattingen van Peking. Het K.N.M.I. ill De Bilt be richtte gisteren oin 23.15 uur: Veranderlijke be wolking met nu en dan enige regen. Matige tot krach tige wind tussen zuidwest en zuid. Weinig verandering in temperatuur. MIESJE: Voor de bijl van Sinter klaas. max. neersl, temp. 7—-19 in uur weer wind gr. C. in mm Helsinki geh. bew. Z 2 4 Stockh. geh. bew. WZW 9 1 Oslo h. bew. z 8 0 Kopenh. geh. bew. zzw 8 0 Aberdeen 1. bew. zzw 8 1 Londen geh. bew. z 12 0 A'dam zw. bew. zzw 9 0 Brussel zw. bew. zzo 10 0,1 Luxemb. zw. bew. zzw Parijs geh. bew. z 12 0 Bordeaux h. bew. zzo 14 0 Grenoble zw. bew. O 11 0 Nice onbew. N 15 0 Berlijn zw. bew. z 8 0 Frankf. zw. bew. NNO 9 0 München onbew. ozo 10 0 Zürich mist stil 1 0,1 Genève h. bew. ONO 11 0 Locarno onbew. ozo 9 0 Wenen onbew. zw 8 0 Innsbr. onbew. w 10 0 Belgrado onbew. O 13 0 Athene 1. bew. N 17 0 Home onbew. stil 14 0 Ajaccio onbew. O 18 0 Madrid zw. bew. stil 11 0 Majorca onbew. stil 17 0 Lissabon geh. bew. stil 14 10 Van onze correspondent MOSKOU Onder donde rend applaus van honderden ge nodigden heeft de Russische president Leonid Brezhnev don derdagmiddag in de vergader zaal van de Opperste Sowjet de lancering' van een derde ruimteschip bekend gemaakt. Hij bracht hulde aan de Russi sche specialisten die dit nieuwe wapenfeit in de verovering van de ruimte mogelijk hadden ge maakt. Vervolgens richtte hij zich tot prins Norodom Sihanouk, het staatshoofd van Cambodja, ter wiens ere deze manifestatie be doeld was. Veel stemmig geklede Sowjet- burgers toonden zich een dankbaar voorwerp van regelmatig terugke rende vrede- en vriendschapoproe- pen, terwijl een vermoeid aandoen de Sowjet-premier het hoofd in de handen steunde. Intussen cirkelt de nieuwe spoet nik met twee honden, Ptsjelka en Muska (bijtje en vliegje) in 88 mi nuten om de aarde, en werd de Oosterse prins voorgehouden wat er met zijn land zou kunnen gebeuren in 43 jaar indien het zich aan het lichtende voorbeeld van de Sowjet- unie zou spiegelen. Buiten het Kremlin spoedden de Moscovieten zich naar huis om daar hun Izvestia in volle spoetnik-opmaak aan te treffen onder de deurmat die zij, zo niet met vijf families. zoa'<- enige jaren geleden, dan toch n.e* twee of drie moeten delen. Onderweg konden zij nog een voor de verkorte werktijd gewon nen uur goed besteden en voor veters, knopen, ijsco's of lauwe oliebollen in de rij gaan staan. Gelijktijdig reed de nieuwe klasse tezamen met de diplomatieke vertegen woordigers de oprijlaan van het pas geopende Huis van Ontvangsten binnen en bewoog zich al spoedig temidden van de met uitgelezen spijzen en dran ken bedekte tafels. Kristallen luchters, stijl 1880 over goten de vreedzaam rondschuifelentïe gasten van de Russische regering met een massaal wit licht. De opzichtig gekleurde creolinegordijnen deden het goed als achtergrond van de zich on derhoudende Sowjet-elite. Kroesjtsjef was in langdurig gesprek met de plaatsvervangend minisier van defensie, maarschalk Gresjko gewik keld over diens laatste exploten in de ruimte, althans dit zou men kunnen aflezen van de sceptische gelaatsuit drukking van de toeluisterende maar schalk Boudjonny b.d., die kennelijk in cavaleriecharges meer heil had ge zien. Eerder had de eerste-minister zich tot de eregasten uit Cambodja gericht met een lofuiting voor de ondersteu ning die prins Norodom het laatste Sowjetrussische ontwapeningsplan had gegeven. Dit plan, aldus Kroesjtsjef, was het enige alternatief voor een derde wereld oorlog, die vermeden moest en kon worden. Ook was het noodzakelijk dat de Chinese volksrepubliek tot de Ver enigde Naties toegelaten zou worden, indien tenminste deze organisatie het vertrouwen van het overgrote deel van zijn leden niet wilde verliezen. De op ecu vrij matte toon voorgele zen toespraak bevatte zo te zien geen nieuwe elementen. En het is aan te nemen dat de Russische regeringsleider in dezelfde geest eergisteren van de Chinese president Liu Shao Tsji ge- scheidon is. toen deze zijn opwachting op het Kremlin maakte. Dit bezoek wordt hier algemeen als het informele slot van de Rode topconferentie be schouwd. Een algemeen communiqué verwacht men wanneer alle partijen en regeringsdelegaties m hun hoofd steden zullen zijn teruggekeerd wel licht komt het dus reeds vandaag.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1