Minister Toxopeus met Gedeputeerde sprak Staten Lage boete voor ergerlijke dierenmishandeling Goedkeuring verdaagd Bejaardenzorg verdient nóg meer de steun van particulier initiatief ^Gemeentelijke herindeling op Zuid-Beveland aan de orde Aanvoer en handel matig door de ongunstige weersomstandigheden Uitvoering Zeeuws Kamerorkest met vele prominente musici Flink bedrag op post onvoorzien Samenwerking bij centrale opfok Zeeuwseli Dagblad V erstedelijking Kantongerecht Middelburg Souvenirs uit tweede wereldoorlog iets voor Vader Informatorisch en oriënterend Zeeploze toiletzeep Jaarmarkt voor mest vee Terneuzen St. Nicolaasveiling in Bergen op Zoom Nieuwe haven Kortgene Taf el tennisclub in Zaainslag opgericht Zeeuwse successen op hondententoonstelling Raad Meliskerke Z.L.M. houdt algemene vergadering op 19 dec. „Krekels" gaven uitvoering Sluitende begroting in Retranchement Kontahtdag maatschappelijk iverk Integratie ouderen van dagen in moderne samenleving Verhoging subsidie cultureel werk Technische middag Zeeuws-Brabantse Turnkring Donderdag 1 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Ch ristelijk ])E VERSTEDELIJKING van het platteland is volop in gang. Dat is geen specifiek Nederlands ver schijnsel, maar men ziet het over gehele wereld. Overal kampt men er mee. In feite kan men stellen, dat er twee soorten van verstedelijking zijn, de zichtbare verstedelijking en de Advertentie i het gesprek over de herindeling, over de moeilijkheden in Goes in geen geval langdurig is gesproken. De minister wil, 1 alvorens hierover met Ged. Staten con- j tact op te nemen een gesprek hebben met de heer J. J. van Melle, oud-wet- houder van Goes, die zoals bekend een beschuldiging heeft geuit, dat ook bij nfinnvT dttd^ tv - li-Ti een provinciale dienst verschrijvingen MiUUibi-iiSUKG. De minister van Binnenlandse'Zaken, mr.|2ijn geconstateerd. De heer Van Rlelle geestelijke verstedelijking. De zicht- bare uit zich in de stichting van fa- E. H. Toxopeus, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Zeeuwse! zvandaag worden ontvangen door mi- brieken en flatgebouwen in dorpen en hoofdstad teneinde met het college van Ged. Staten van gedachtenn*bter Tox°Peus- iiikhitSh= h6 geesteh,krtV^rS*oms te wisselen over een eventuele herindeling van de gemeenten op IJ IQ I." lijking ,s een bron van zorg en soms; Zuid_Beveland- Het gesprek drQeg een ^formatorifch karakter Kaa(l WlOetlllge bijeen De minister wenste ingelicht te worden over de situatie op econo- KLOetinge. - De gemeenteraad ongemotiveerde angst. De stad komt naar het platteland. De stad, die „poel van verderf, criminaliteit en ongeloof". Dat is natuurlijk een ver tekend, zelfs vals beeld. Maar, het is een beeld. Het gaat er nu maar om hoe men zich op het platteland tegen die verstedelijking, die geestelijke verstedelijking opstelt. Het moderne denken is bepaald niet altijd afschrikwekkend. Integendeel zelfs, men kan hierbij een vergelij king trekken met de komst van de kunstmest. Die werd aanvankelijk met achterdocht hekeken, evenals de mechanisatie in de landbouw en te genwoordig zal geen landbouwer zich daar meer druk om maken. Hij heeft van dat moderne het goede genomen en het slechte geweerd. Zo moet men de geestelijke verste delijking ook bezien. De ontwikkeling van het moderne denken betekent in onze tijd persé niet een ontwikkeling in onkerkelijke of vrijzinnige richting. Deze opmerkelijke uitspraak deed prof. dr. Kru.vt, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, die zelf een vrijzinnig protestant is. Integen- j burgh. sprak zijn afkeuring uit over dit nodeloos kwellen der dieren. De offi- deel, zo meende hij. Vroeger ging de industriële revolutie gepaard met die golf van onkerkelijkheid, maar dat gemeenten op Zuid-Beveland, gebeurt nu niet meer. De industrie 17# komt weliswaar naar het platteland Verloop toe, maar Iaat de mensen in eigen omgeving, in het eigen sociaal-gods- dienstige milieu. Dat is inderdaad een niet te verwaarlozen winst. Van datgene, wat uit de stad komt, dient men het goede over te nemen en het slechte af te wijzen. De plattelands bevolking beschikt over voldoende on derscheidingsvermogen. De ontwikke ling van die verstedelijking in bei derlei opzicht kunnen wij in ons land dan ook met een gerust hart tegemoet zien, mits wij de problemen, die er mee gepaard gaan, onderkennen en van tijd tot tijd evenzeer bereid zijn de hand in <&en boezem te steken. misch en sociaal gebied in Zuid-Beveland, speciaal wat betreft de invloed van de gemeentebesturen op de ontwikkeling. Ook wenste de bewindsman te worden ingelicht over de men taliteit van de bevolking zowel in Goes als in de dorpen op Zuid- Beveland. Naast een informatorisch karakter was het gesprek vooral ook oriënterend van opzet. De minister was niet naar Middelburg gekomen met het doel in het onderhoud met Ged. Staten reeds tot het bepalen van een gedragslijn te komen. De bewindsman zal zich nader beraden over hetgeen gisteren als de visie van het college van Ged. Staten is meege deeld. Zoals bekend zijn Ged. Staten voor standers van het totstandkomen van een herindeling van gemeenten op Zd. Be veland. Het college heeft hiervan ook gisteren tegen de minister blijk gege ven. Minister Toxopeus heeft enige tijd ge leden verklaard, niets te voelen voor sa menvoeging van. de gemeenten Goes en Kloetinge. Wel verklaarde hij, dat beide gemeenten in het gesprek zullen worden betrokken als het gaat om de voorbe reiding van een plan tot herindeling van pers van het college van Ged. Staten (meestal vertegenwoordigd door de commissaris der Koningin) en de be trokken bewindsman enkele inlichtingen ontvangt, waarbij dan gelegenheid wordt geboden tot vragen stellen. Gistermor gen lieten Ged. Staten echter weten het niet noodzakelijk te achten over het gesprokene een persconferentie te be leggen, aangezien, aldus Ged. Staten, het onderhoud een zuiver informatorisch karakter droeg. Goes en Prov. Waterstaat Het is niet bekend Ged. Staten heb ben daarover in elk geval geen inlich tingen gegeven of gisteren ook de kwestie Goes en de verschrijvingen bij de prov. waterstaat aan de orde zijn geweest. Het ligt voor de hand, dat na komt dinsdag 6 december a.s. des avonds om half acht in openbare ver gadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. een voorstel om de bouw van zes woningwetwoningen in plaats van aan de heer Joh. Bayens te Kapelle onder-! hands aan te besteden aan de heer F. I J. Weststrate. Dit voorstel wordt ge daan omdat de heer Bayens wegens gebrek aan timmerlieden niet in staat was dit werk op korte termijn uit te voeren. De aanneemsom blijft gelijk. Verder is er o.a. een voorstel om de halvedagsluiting van de kapperswinkel in plaats van op maandag- op woensdag middag te bepalen. Ook zal de raad moeten beslissen over een voorstel, om aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Ge meente een subsidie van 200 gulden toe te kennen over 1960 voor het godsdienst onderwijs aan de o.l. school. Overal verkrijgbaar f Bij de ouderlingenverkiezing van <de Gereformeerde Kerk te Meliskerke wer den gekozen de broeders G. Beukelman en C. Polderman, en als diaken W. Dek ker. SHELL BRACHT FILMS OVER OLIE MIDDELBURG. De Koninklijke Nederlandse Petroleummaatschappij bracht gisteravond voor haar aandeel houders in Middelburg in het City-thea ter een gevarieerd programma korte in formatieve films over d evvinnlng van olie door de Shell groep en de verwer king hiervan. Naast deze populair-tech- nisehe rolprenten kregen de toeschou wers enkele boeiende, knap gemaakte kleurenfilms te zien, welke niet direct met de olie in verband stonden, maar door hun sfeertekening en documentaire inslag bewondering wekten. MIDDELBURG Aan ergerlijke dierenmishandeling had zich een Veerse veehandelaar, A. H. S.( op 12) april in zyn woonplaats schuldig ge maakt, zij het dat dit meer uit slor digheid dan uit werkelijk gebrek aan dierenliefde voortvloeide. Een politie ambtenaar met toezicht op het vee uit Rotterdam alsmede een inspec teur van de dierenbescherming had den processen-verbaal opgemaakt om dat S. in zijn veewagen acht kal veren en een geit had vervoerd zon der dat tussenschotten in de wagen waren aangebracht, dit in strijd met het wegenverkeerrsreglement. De geit was met een touw vastge maakt en waarschijnlijk door het schudden van de wagen was dit ar me dier door dit koord vakkundig gewurgd. De politiemannen vonden de geit dan ook dood achter in de wagen. Een nadere insp'ektie van de veeauto bracht nog meer gruwelijke dingen aan het licht. In twee kratten, waarvan de afmetingen 87 bij 63 bij 30 cm waren, werden kippen en konijnen aangetrof fen. In een der kratten waren achttien kippen geperst, boven op elkaar met het gevolg dat één pluimveedier het le ven had gelaten. In de andere kist waren tien konijnen gestopt met op hun ruggen nog acht kippen. De arme langoren waren door de zich wanhopig vastklem mende hennen deerlijk gewond. De kantonrechter, mr. J. Mollen- cier van justitie, mr. T. Lebret, weet j de handelwijze van S. aan slordigheid en eiste een onbegrijpelijke alge boete van tweemaal 25.of tweemaal vijf dagen hechtenis. Het vonnis was con form. Wapens De minister was gisteren vergezeld van enkele ambtenaren van zijn depar tement. Het college van Ged. Staten liet zich bijstaan door enkele ambtenaren van de prov. griffie. Het gesprek ver- liep vrij vlot. Van de zijde van de pro vincie werden de minister alle gewenste inlichtingen verstrekt. Om half elf gis termorgen begonnen de besprekingen en tegen twee uur was het onderhoud be ëindigd. Geen persconferentie Ged. Staten hebben het niet nodig ge oordeeld na afloop van de besprekingen een persconferentie te houden. Het is gewoonte in Zeeland, dat na het bezoe ken van een minister aan dit gewest de TERNEUZEN. De twaalfde grote jaarmarkt voor mestvee te Terneuzen werd woensdagmorgen geopend door burgemeester mr. H. Rijpstra. Hoewel het vee tamelijk veel geleden had van het slechte weer en ook de jury geen al te hoge verwachtingen koesterde, viel de kwaliteit beslist niet tegen. De aanvoeren waren om deze reden ook al niet zo groot en de handel matig, doch desondanks was de markt toch geslaagd. Burgemeester H. Rijpstra sprak in zijn openingstoespraak zijn vreugde uit over het feit dat hij in zijn nieuwe ambtsperiode voor het eerst deze markt mocht openen. Een haven en een markt zijn twee dingen die een stad tot gro tere aanzien en welvaart kunnen bren gen, aldus de heer Rijpstra. Beiden zijn in Terneuzen niet zo bijzonder omvang rijk, doch er bestaat goede hoop dat dit in de toekomst zal veranderen. Tij dens zijn bezoek aan het ministerie in Den Haag had hij namelijk een kaart van Nederland zien hangen waarop Ter- neuzen rood aangestreept was, hetgeen betekende dat deze stad in de toekomst op industrieel gebied een woordje zal gaan meespreken. Het is daarom des te verheugender dat Terneuzen op gebied van landbouw en veeteelt niet achter blijft. Tijdens de avondmaaltijd waren aan wezig de oud-burgemeester van Terneu zen mr. P. H. W. F. Tellegen, die ver leden jaar tót erelid werd benoemd, wethouder De Vos en secretaris Dees. De keuring geschiedde door Nederland se en Belgische keurmeesters. Namens de bond van veehandelaren in Zeeland en als lid van de jury, sprak de heer A. M. Zuidweg er zijn blijdschap over uit dat het bestuur van Terneuzen zo veel interesse heeft voor de landbouw en veeteelt, daar de landbouw onmis baar is voor de voedselvoorziening. Het was jammer dat het weer, wat betreft de aanvoeren, roet in het eten gooide. Alleen de aanvoer van varkens was behoorlijk. De heer Zuidweg deed het gemeentebestuur de suggestie aan de hand dat het zeker stimulerend zou wer ken wanneer volgend jaar een krans of medaille beschikbaar zal worden ge steld. BERGEN OP ZOOM. In de groen te- en fruitveiling is een aparte Smt Nicolaasveiling gehouden van geselec teerd fruit. Er was ruim 50.000 kg. aan gevoerd waarvan 10.000 kg. speciaal verpakt. De aanvoer uit Zeeland (Tho- leni was overwegend de Golden Deli cious en Jonathan. Er bestond wel een grote belangstelling, doch de groothan del heeft niet overwegend gekocht, prac- tisch ging alles weg naar de kleinhan del. Van de peren ging hoofdzakelijk de Comtesse de Paris weg voor de export. De exportheffing op de appelen zal ongetwijfeld van invloed op de prijs ge weest zijn. Het ligt in de bedoeling voor de Kerst dagen nog een speciale fruitveiling te houden. KORTGENE. De raad van Kortge ne die dindag 6 december a.s. bijeen komt krijgt een schrijven ter behande ling van G.S. waarin wordt medege deeld dat de beslissing op het verzoek om goedkeuring van de aanleg van een nieuwe haven te Kortgene ingevolge de bepalingen van de Waterstaatswet 1900 wordt verdaagd. Zulks in verband met het feit dat behandeling van dit verzoek niet binnen de gestelde termijn kon wor den voltooid. Er bevindt zich tevens een schrijven onder de ingekomen stukken van de Deltadienst waarin wordt mede gedeeld dat het Rijk bereid is tot vol ledige voorfinanciering van de werken die nodig zijn voor de aanpassing van de haven te Kortgene aan de gewijzig de situatie. B. en W. stellen voorts o.m. voor het plan vast te stellen tot uitbreiding van Kortgene (jachthaven en bungalowter rein) en vaststelling begroting voor het jaar 1961. Na de besprekingdie de minister van Binnenlandse Zakenmr. E. H. Toxopeus met Gedeputeerde Staten hadspoedde de bewindsman zich met grote stappen naar zijn wachtende auto. Zonder hoed en zonder jas is het ook bepaald niet aan lokkelijk om buiten te zijn. ZAAMSLAG. Bij de heer Van der Veke werd een vergadering belegd ten einde te komen tot oprichting van een tafeltennisclub. De belangstelling hier voor was zo groot, dat besloten werd de club op te richten. Tot voorzitter werd gekozen de heer P. de Putter en tot se- cretaresseipenmngmeesteresse mej. L. Dees. De nieuwe vereniging zal de naam dragen D(e) P(ittige) S(lag). Aan het gemeentebestuur zal toestem ming worden gevraagd om in een der lokalen van de voormalige openbare la gere school te mogen oefenen. Zoalng deze toestemming nog niet is verkregen worden de oefeningen gehouden in „Hét Wapen van Zeeland." GOES. Op de belangrijke honden tentoonstelling die in Utrecht gehouden werd, waren in tegenstelling tot andere jaren' slechts weinig Zeeuwse, inzendin gen vertegenwoordigd. Er waren slechts drie honden uit onze provincie ingeschreven, die zich echter waardige afgezanten van de Zeeuwse kynologie toonden. De Schotse herdershond van de heer C. Rison te Middelburg kreeg Z.G., de Franse herdershond van de heer I. J. Risseemv te Kapelle kreeg U en werd kampioensteef en op één na de beste van haar ras. De Samojeed-teef van de heer Schiltman uit Axel kreeg een tweede prijs met U. MELISKERKE. Dinsdag 6 decem ber a.s. komt de gemeenteraad in open bare vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. vaststelling gemeentebegro ting 1961. Ie en 2e wijziging begroting 1961. vergunning voor patates-frites bakken in pand Dorpsplein 12 door huurder M. Verhage, kosten verbetering Noordstraat-Dorpsplein, verordening tot heffing van rioolbelasting, en vast stelling crediet in rekening-courant bij de bank voor Ned. Gemeenten voor 1961. Plattelandsvrouwen bijeen RILLAND. De afdeling van de Bond var Plattelandsvrouwen kwam bijeen onder leiding van mevr. Kake- beeke-van Inekel. Voor deze avond was mevr. Hofker uit Amsterdam overgeko men, die de dames leerde speculaas poppen en -harten te versieren. Gemeente-avond Geref. kerk RILLAND. Vanwege de Geref. Kerk werd gisteren een gemeente-avond gehouden. De belangstelling was goed en het was een geanimeerde bijeen komst. Ds. Ph. Stoffels vertelde het een en ander over de Pinkstergemeenten. Enkele korte films werden vertoond. I GOES. De Z.L.M. houdt op maan dag 19 december in de „Prins van Oranje" te Goes de algemene verga dering. In de morgenvergadering wor den de huishoudelijke zaken besproken en zal er tevens een inleiding worden gehouden door drs. N. A. Vaandrager, secretaris van het K.N.L.C. over het onderwerp: „De landbouw in de draai kolk van de vrijere loonpolitiek". In de middagvergadering spreekt de Z.L.M.-voorzitter, mr. M. A. Geuze zijn openingsrede uit en ir. Y de Boer, di recteur van het centraal bureau houdt een causerie over het onderwerp: ..De graanpositie in Nederland." Door de Kerkvoogdij der Hervorm de Kerk te Westkapelle is een nieuwe verordening opgesteld voor de heffing van dé hoofdelijke omslag. WESTKAPELLE. In het jeugdge- bouw van de Hervormde Kerk, gaf de Christelijke Mondorgelclub haar jaarlijk se uitvoering, die zich in een bijzonder grote -belangstelling mocht verheugen. Na een openingswoord van de voorzit ter D. Huybregtse brachten de Krekels op voortreffelijke wijze een aantal num mers ten gehore, waarbij ook de zang groep van de vereniging medewerking verleende. Na de pauze met de tradi tionele verloting werd het toneelstuk in drie bedrijven van Piet Mossenkoff „Tot wederdienst bereid" opgevoerd. Een hartelijk applaus viel de spelers ten deel na hun enthousiast spel, dat aller waardering genoot. RETRANCHEMENT. De gemeente raad kreeg' gisteravond de begroting 1961 aangeboden. Burgemeester Leen- houts merkte in zijn toelichting op, dat de begroting sluitend is gekregen, maar weinig ruimte openlaat voor de uitvoe ring van kapitaalswerken. De begroting sluit, wat de gewone dienst betreft, met een post onvoorzien van 610 gulden. De kapitaaldienst telt aan inkomsten en uit gaven een bedrag van 168.935,81. Na uitvoerige bespreking besloot de raad toe te treden tot de gewijzigde ge meenschappelijke regeling bouw-, wo ning- en welstandstoezicht in West Zeeuwsch Vlaanderen. Tevens besloot de raad tot instelling van de uniforme bouwverordening van de Ver. van Ned. gemeenten, met dien verstande, dat in bepaalde gevallen het bouwen van hou ten woningen buiten de bebouwde kom onder bepaalde voorwaarden zo), ziin toegestaan. Aan de leerlingen, die het groepson- derwijs aan de Zeeuwse muziekschool volgen zal met ingang -/an 1961 een subsidie toegekend worden van 15 gul den per jaar per leerling. In de rondvraag vroeg de heer Cor nells (soc.) aandacht voor de slechte verlichting van de Killendijk. De bur gemeester zegde een onzerzoek toe. Als notabelen der Nederlands Her vormde Kerk te Sint-Annaland zijn her kozen de heren D. Hendrikse en Anth. A. van Luijk, die beiden hun herbenoe ming hebben aangenomen. Begroting van provincie MIDDELBURG. Met een post on voorzien van 59.134 is het de provincie gelukt de begroting voor het dienstjaar 1961 sluitend te krijgen. Aan inkomsten en uitgaven is er een totaalbedrag van 11.707.741.Met name het hoofdstuk openbare orde, veiligheid en volksge zondheid vergt aanzienlijk meer uitga ven dan inkomsten (uitgaven 451.350, inkomsten 41.0001Ook waterstaat, verkeer en vervoer grijpt diep in de uit gaven, inkomsten 4.052.334 en uitgaven 7.477.503, Voor economische aangele genheid staat een bedrag aan uitgaven van 204.509 en aan inkomsten 765. De dekkingsmiddelen van algemeene aard belopen een bedrag van 5.893.000.De kapitaaldienst ver meldt een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 13.122.595. Een Vlissingse schilder, C. van S., die naar zijn beweren, oud-verzetstrijder was, had uit die periode een aardige verzameling wapens overgehouden. Op 22 augustus vond men bij liem, zonder dat hij in het bezit van een vuurwa- penwetmachtiging was, een stengun met patronen, een pistool met patronen en een bajonet. Van S. betitelde dit gevaarlijke spul als souvenirs uit de tweede wereldoor log. De eis was vijfmaal 15 of vijf maal drie dagen, het vonnis vijfmaal 10 of twee dagen. Conform de eis werd een landbouwer uit 's-Heer Abtskerke tot 10 of twee dagen veroordeeld. G. A. van der M. had zijn sehapenjagende hond niet voldoen de in bedwang weten te houden, van daar deze boete. Ook had zijn hond zich bezondigd aan het opjagen van een haas. Dagje uit Verkeersovertredingen werden aan de lopende band door het kantongerecht behandeld. Een juffrouw uit Terheyden M. A. J. C. R., was op 7 juni met een auto vol ouden van dagen uit Breda een dagje uit gegaan. In Middelburg was zij op een gegeven moment de weg kwijt en informeerde op de Veersesingel bij een politieagent naar haar plaats van bestemming. Zij wilde vervolgens keren en reed achteruit de Koepoortbrug op. Een fietsende jongen reed tijdens deze manoeuvre tegen de achterkant van de auto op. De officier eiste 25 of vijf dagen met toewijzing van een civiele vordering van 37,45. Het vonnis was 10 of twee dagen met de toewijzing. De Middelburgse politie vond het op 8 oktober noodzakelijk de chauffeur M. de K. wegens openbare dronkenschap naar het bureau over te brengen om in de cel tot ontnuchtering te komen. Men had hem op bedoelde avond In kenne lijke staat door de Molstraat, de Span jaardstraat en de Bree zien lopen. De verdachte verklaarde, dat hij niet dronken was. „Ik had wel een paar flesjes bier op", zei hij. De kantonrech ter geloofde hem niet erg en veroor deelde hem conform de eis tot 20 of vier dagen. GOES. De Stichting Zeeuws Kamerorkest zal op 8 december een con cert geven üi de Prins van Oranje. Er is ge zorgd voor een aantrek kelijk en gevarieerd pro gramma waarop zowel werk van Mozart als eigentijdse muziek voor komt. Na de aanvang met een divertimento van Moza'rt dat verder geen aanbeveling behoeft, zal een celloconcert uitge voerd worden van G. F. Handel. Eigenlijk is dit concert beter bekend als orgelconcert, doch in Handels tijd hield men zich niet aan een star voorgeschreven bezet ting. Solisten zijn Co van Beek en mevrouw J. M. Scherphuis-Voogd. Bij dit werk bevinden zich drie generaties van de school van Pablo Casals on het Podium. Vervol gens zal „Cassation" van Henk Stam uitge voerd worden dat ge componeerd werd om streeks 1948. Het is een spel naar vier Oud-Fran se gedichten, tussen ge liefde minnaar en dood. Dit spel wordt muzikaal gesymboliseerd door een groep spelers en zangers en gelijktijdig uitgebeeld door enkele pantomime dansers. Het geheel heeft een sterk satyrieke inslag. De componist, thans directeur van de Zeeuwse Muziekschool zal het werk zelf toelich ten. Van Antonio Vivaldi wordt de kameropera „La Ninfa e il Pasto re" uitgevoerd, hetgeen een première voor Ne derland betekent. Het werk is geschreven voor strijkorkest en continuo, twee hobo's, twee hoorns en een fa- MIDDELBURG Eén spreek ster en drie sprekers hebben gisteren in het Koffiehuis te Middelburg de bejaardenzorg vanuit hun eigen visie en vanaf hun eigen arbeidsterrein belicht in de wetenschap verkerend, dat een gehoor van ongeveer zeven tig bezoeksters en bezoekers aandachtig luisterde. De bijeen komst was belegd door de Stich ting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk en stond onder leiding van ds. H. M. Strating uit Goes, direkteur Maatschappelijk Werk vanwege de Ned. Herv. Kerk in Zeeland. Enkele sociologische kanttekeningen bij een onderschat probleem als de be jaardenzorg plaatste drs. W. R. V. Du- sarduyn, direkteur van de Katholieke Raad voor Maatschappelijk Werk in Zeeland, die betoogde dat, de onder schatting niet het gevolg is van te wei nig aktiviteiten op dit gebied ontplooid. Veeleer komt zij doordat er te weinig onderzoek en voorlichting heeft plaats gevonden De bejaardenproblematiek is, meende drs. Dusarduyn. in luttele jaren op ons afgestormd: het aantal ouden van dagen in onze samenleving is sterk toegenomen. got. Het ontwerp van I kunnen verzekeren. décor en costuums wordt verzorgd door Nicolaas Wijnberg uit Amsterdam, op aanwij zing van Ingeborg Kur- pershoek. Pauline Pi laar zal optreden als soliste in de rol van de nimf Eurilla. Zij stu deerde aan het conser vatorium te Amster dam en heeft haar spo ren op vocaal gebied reeds verdiend, in bin nen- en buitenland. Verder treden in deze kameropera op Bert van 't Hoff als de herder Al- cindo en Ank Tammin- ga-Buthfer als de nimf Nice. De leiding berust bij de heer F. Olivier, leraar bij de Stichting i Zeeuwse muziekschool I voor violoncel en klari- net. Allemaal namen die u van enkele uurtjes on- In Zeeland is het sociologisch onder gestoord muziekgenot zoek in deze sektor vrij laat aangevat, tende omstandigheden zijn hiervoor aan te voeren. Zeeland is uitgegroeid van een provincie met relatief het minste aantal bejaarden tot een gewest met relatief het meeste aantal. Ook is de plaats van de „Dreestrekkers" in onze maatschap pij anders geworden. Drs. Dusarduyn wees er op deze kon taktdag voor functiomrissen uit het maatschappelijk werk in onze provincie op, dat ernaar gestreefd moet worden in de pensiontehuizen die bejaarden on der te brengen die op plaatsing daarin recht hebben. Spreker pleitte voor een soort aanbrengsysteem, waarbij zelfs de postbode kan worden ingeschakeld. Ds. Strating maakte enkele pastorale opmerkingen, waarbij hij meedeelde dat men aanvankelijk het probleem meende te kunnen oplossen door maar zoveel mogelijk bejaardentehuizen te bouwen Deze gedachte was verkeerd. De zorg om de mens bleef. Een stuk van de geestelijke nood van de bejaarden ligt op hét financiële vlak, benadrukte ds. Strating. De vraag van het betaalbaar zijn van sommige d'ingen gaat bij veel bejaarden nijpend werken, waardoor men zich op een afstand gaat houden (bijvoorbeeld bij de pensiontehuizen). Spreker noemde ook het verhaalrecht voor de bejaarden een uitermate pijn lijke zaak. Vereenzaming Aanbrengsysteem I aldus spreker. Verscheidene verzach- Ilet klinkt paradoxaal, zei ds. Strating, maar veie mensen zijn door het bo- dempensioen juist in de narigheid geko men. Naast de ontwaarding van de gul den is er dan ook nog de ontwaarding van de persoonlijkheid, het afstand moe ten doen van vele dingen, materiële en geestelijke. Het probleem van de ver eenzaming kijkt daarbij om de hoek. doordat men uit hel arbeidsproces is weggenomen. Ds. Strating belichtte ver der nog de wijze van benaderen van de bejaarde. Mej. W. J. H. Westera, medewerkster in algemene dienst bij de Stichting Zee land, ging meer in op de praktische aan pak van het probleem. Zij verklaarde zich voorstandster van de mens tot het uiterste zelfstandig te doen blijven in zijn eigen huis. Het bejaardenprobleem lost men niet op door het bouwen van tehuizen. De ouderen van dagen moeten geïntegreerd kunnen blijven in de sa menleving, zoveel als maar mogelijk is. Er zal geen bevoogding moeten zijn, maar ontvoogding. Uiteraard geldt dit slechts voor bejaarden die geheel valide zijn. Vrijwilligsters Het particulier initiatief kan bijzonder nuttig wérk doen. verzekerde mej. Wes tera. Zij dacht bijvoorbeeld aan het ver zorgen van warme maaltijden, het doen van de was, de boodschappendienst, schoonmaak en pedicure. Aan de nodige ontspanning zal eveneens aandacht moe ten worden geschonken. Zij wekte haar gehoor op zoveel mogelijk vrijwillig sters in te schakelen in dit werk. Dr. K. J. Nanninga. geneesheer-direk- teur bij de Stichting Verpleeg- en Rust huizen Midden-Zeeland, bekeek de kwes tie van medische zijde. Hij stelde dat het begrip leeftijd eigenlijk niet veelzeg gend is. Veeleer zal men moeten spre ken van een biologische leeftijd, waarbij het erop aankomt höe de bejaarde zich voelt. Dr. Nanninga noemde de reaktive- ring van de oudere van dagen ten op zichte van zijn eigen lichaam een van de voornaamste taken van de huidige psychische therapie. Een forum, bestaande uit de vier in leiders en onder voorzitterschap van ds. Strating, beantwoordde daarna nog en kele vragen. Het tweede gedeelte van de kontakt dag bestond uit een bezoek aan de ver pleeginrichtingen „Ter Poorle" en „Der Boede" te Koudekerke. Bijeenkomst V.P.Z. GOES. In „De Opril" hield het hoofdbestuur van de V.P.Z. met haar leden,, die jonge hennen opfokken, on der voorzitterschap van de heer J, C. J. Boone een vergadering, met de bedoe ling om algemene samenwerking te verkrijgen in de centrale opfok. De ver eniging heeft thans bij de heer Verhage te Wissenkerke een, modern ingericht proefbedrijf voor 2000 jonge hennen, waarmee zij hoopt de grondslag te heb ben gelegd voor de Zeeuwse pluimvee stapel. Het hoofdbestuur wenst geleide lijk de opfokkers te bewegen op deze basis onder haar controle jonge hennen op te fokken, en deze op de leeftijd van af 6 weken te doen keuren en af te le veren met keuringsmerk en certificaat. Ook andere jonge hennen, mits van er kende afstamming, worden in deze keu ringsdienst opgenomen. Naast strengere controle zal aan de fokkers vrijheid word'en gegeven ook ongekeurde dieren af te leveren. De V.P.Z. geeft alleen waarborg aan goed gekeurde dieren. Verder zijn minimum prijzen vastgesteld. Na breedvoerige bespreking konden alle aanwezigen zich met de plannen verenigen. Voorstellen G.S. MIDDELBURG. De Gedeputeerde Staten hebben een voorstel doen toeko men aan Provinciale Staten, om, op ad vies van de Zeeuwse Culturele Advies raad, de subsidie van 41.000 .gulden, t.b.v. cultureel werk voor het jaar 1961 te verhogen tot 53.300 gulden. G.S. stemmen in met het advies van de Z.C.A.R. omdat vooral in de sector beroepskunstbeoefening de kosten de af gelopen jaren aanzienlijk gestegen zijn. Overigens zijn ook in de sector ama- teurkunstbeoefening verhogingen nood zakelijk. De belangrijkste verhoging geldt de post beroepstoneel. Deze sub sidie komt nu van 8300 gulden op 15.000 gulden. G.S stellen verder voor ten be hoeve van de opleiding van kraamver zorgsters aan de in Zeeland gevestigde kraamcentra een subsidie te verlenen van 150 gulden per kraamverzorgster. Dit op voorwaarde dat zij na het be halen van haar diploma gedurende een jaar in Zeeland is werkzaam geweest. Een derde voorstel van G.S. omvat een ontwerp-besluit tot wijziging van het tertiair wegenplan voor Zeeland 1958. GOES. De Zeeuws Brabantse Turn kring van het K.N.G.V. zal een techni sche middag houden op zaterdag 10 de cember in het gymnastieklokaal van het Goese Lyceum aan de Albert Joachim- kade. Op deze middag zal o.m. de oefenstof voor 1961 besproken worden voor Breda en Middelburg. De samen stellers zullen de moeilijke punten in de oefeningen nader toelichten. De heer C. H. J. Meyer uit Rotterdam, secretaris van de comm. mannenturnen zal spre ken over de beoordeling van internatio nale dames- en herenwedstrijden en vaardigheidsproeven en de verschillen tussen deze beoordeling. Enkele leden van de Zebra trainingsklasse zullen de practische toepassing hiervan aanschou welijk maken. Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3