„Minister deed zijn woord niet gestand" fe£-sm HELIKOPTERS VOOR ZIEKENHUIZEN Veel lof voor Landbouwschap in debat van zes uur Blanke schoolraad in Louisiana kreeg van rechter kous op de kop Verdediger van Eichmann wil zekerheid Depots van atoomkoppen in ons land De Bilt: Zacht De Gaulle op 9 december naar Algerije PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Garantiebeleid gelaakt Geen gemillimeter Crisis Sombere wolk Deense suikerbieten per boot geoogst Gv -?*3Plct. ij.7 r-v_ Hoger of lager Vragen over roofdieren in circussen Verse boter duurder KONINKLIJK PAAR EN TWEE PRINSESSEN NAAR WINTERSPORT DRIE UUR T.V. VAN HUWELIJK IN BRUSSEL Belangrijkste eis van Kost ingewilligd Op 15 december extra trein naar Brussel Directeur. ut <.aivücw - Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901 Redactie^ 01100-6901 en 5366 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nteuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zlerikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartad Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,— 16e jaargang No. 4721 Donderdag 1 december 1960 STORMEN OVER MR. MARIJNEN Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Het „groene front" van de Tweede Kamer heeft gisteren het garantiebeleid van minister Marijnen veroordeeld. Geen minister van landbouw heeft ooit te voren in het parlement een dergelijke felle en algemene aanval van de agrarische deskundigen te verduren gehad. De aanval richtte zich voornamelijk op het garantiebeleid voor de melk. Op dit punt bleken de opvattingen van minister en Kamerleden vierkant tegenover elkaar te staan. Vanmiddag zal uit het antwoord van minister Marijnen moeten blijken of er een mogelijkheid is deze kloof te overbruggen. Het landbouwdebat dat ruim zes uur in beslag nam, was in drie punten samen te vatten: "I De agrarische woordvoerders hadden zonder uitzondering lof en waar- -*■ dering voor de houding van het Landbouwschap dat volgens hen redelijke voorstellen had gedaan en een belangrijke bijdrage had geleverd aan de handhaving van de rust onder de agrarische bevolking. O Algemeen is minister Marijnen verweten dat hij na principiële overeen- stemming met het Landbouwschap zijn woord niet gestand zou hebben gedaan. O De zwaarste verwijten betroffen het garantiebeleid voor de melk. Van de minister werd geëist een hogere garantieprijs, een grotere hoeveelheid melk te brengen onder het garantiebeleid en een afzonderlijke hogere toe slag voor de zandgronden. Minister Marijnen gaf meteen al na het debat te kennen dat hij blij was vandaag in zijn antwoord de gelegenheid te hebben, meer dan de afgelopen maan den het geval was, zijn beleid te ver dedigen. Hij zou dan hebben op te tor nen tegen verwijten, als dat van de liberaal Den Hartog dat hij de garantie prijzen niet had vastgesteld zoals rede lijkerwijs was te verwachten. Volgens deze afgevaardigde is er on rust en onbehagen in de landbouw die nu eenmaal een wisselvallig bedrijf is. De droogteschade van 1959 zinkt in het niet bij de regenschade van dit jaar. Het gemillimeter met de boeren moet uit zijn, aldus de heer Den Hartog. Het is een jaarlijks terugkerende strijd om een gulden hier en een paar dubbeltjes daar. Zijn conclusie was dat het voor hem uiterst moeilijk zou zijn steun te blijven geven aan dit beleid. De socialist Egas vond het beleid veel te economisch en te weinig sociaal ge fundeerd. Het Landbouwschap had zich nog te soepel betoond. De verwachtingen zijn niet in het beleid bewaarheid. De regering moest zijns inziens de auto matische piloot van het garantiebeleid voorzichtig hanteren en geen saneringen in de landbouw forceren door de prijzen te knijpen. Er heerst een vertrouwenscrisis bij het agrarische bedrijfsleven in de minister, aldus de a.r. mr. Biesheuvel, een crisis die ernstige vormen gaat aannemen. De minister kan volgens hem de teleurstel ling wegnemen door zijn beslissingen, voornamelijk ten aanzien van de melk, te herzien, zowel wat het peil van de garantieprijs betreft als het kwantum dat onder de garantie moet worden ge bracht. Ook de c.h. woordvoerder de heer Mel- lema had niet verwacht dat minister Ma rijnen met deze garantieprijs voor de melk voor de dag zou komen. Hij be treurde het uitermate dat de minister de gevraagde vijftien miljoen voor de zand gronden niet had willen geven. Hij be pleitte voorts een hoger percentage bij menging van inlandse tarwe in het brood namelijk veertig in plaats van vijf en dertig procent, waardoor zijns inziens de kwaliteit van het brood niet zou lij den. De K.V.P.-er Brouwer duidde de toe stand in de landbouw aan als een sombe re wolk in onze hoogconjunctuur. Het Landbouwschap was volgens hem zelfs onrechtvaardig bejegend door de minis ter. De concrete voorstellen van het Landbouwschap waren redelijk en lo gisch. De schatkist en de welvaart in ons land rechtvaardigen geen lagere garan tieprijs. De heer Brouwer had onoverko melijke bezwaren tegen het streven naar lagere subsidies, ongeacht welke de so ciaal-economische positie van de land bouw in het geheel van onze nationale welvaart is. De s.g.P.-woordvoerder ir. van Dis gaf te kennen dat in de landbouw de mening heerst dat men wordt gebruikt om de welvaart van anderen te verhogen zon der er zelf van te kunnen profiteren. Er waren nog vele andere bezwaren zoals bijvoorbeeld tegen de garantieprij zen voor de suikerbieten, het loonbeleid in de landbouw en de normen van de pachtprijzen van gebouwen in de garan tieprijzen enz. Het internationale landbouwbeleid KOPENHAGEN. De suikerbieten die op het ogenblik in Denemarken nog niet zijn geoogst, worden voor een groot deel per boot gerooid. Het eiland Lolland, waar de meeste Deense suiker bieten vandaan komen, is namelijk door de aanhoudend zware regenval goed deels onder water komen te staan. Als alles goed was zouden de 25 mil joen ton suikerbieten die normaal per jaar worden geoogst, nu uit de grond moeten zijn. Slechts de helft is echter veilig op het ogenblik. De bieten die nog op de velden staan, moeten als verloren worden beschouwd als het in de komende paar weken gaat vriezen In dat geval zal ook de Deense uitvoer van suiker worden bedreigd. werd zorgvuldig uit de doeken gediaan door de liberaal mr. van Dijk, die die minister kort en goed voor de vraag stelde of de regering eigenlijk maar niet het beste deed om de versnelling van de Europese integratie op te hangen aan de landbouw, met andere woorden of de regering niet moest weigeren haar mede werking te verlenen aan de versnelling zo lang de landbouw niet volledig daar bij werd betrokken. In de E.E.G. mocht het niet gaan zoals in de Benelux, waar men over de landbouw de schouders heeft opgehaald, aldus mr. van Dijk. Onze landbouwpositie in de Europese gemeenschap zag hij ook niet gediend met lage garantieprijzen. Op een dag zal ons land zijn prijzen toch moeten op trekken tot het hogere Europese peil en dan kan dat beter met een niet al te heftige schok gebeuren. De minister moest daarom het prijsverschil niet nog groter maken. De socialist drs. Vredeling was het grotendeels met deze opvattingen eens. Hij wees er bovendien nog op dat Frank rijk er op het ogenblik naar streeft de landbouw te laten meemarcheren in het Europese tempo en hij betoogde dat het voor ons land zaak zal zijn dit streven steun te verlenen. De a.r. woordvoerder mr. Biesheuvel herinnerde er aan dat minister Marijnen de boer was opgegaan om produktiever- laging te prediken, zoals het geval was in een rede te Sas van Gent. Maar kort geleden, aldus mr. Biesheuvel, betoogde de minister in de Ridderzaal dat het Westen zijn agrarische overschotten moest gebruiken als betalingsmiddel voor de hulp aan de onderontwikkelde gebieden, waar voedselschaarste heerst. De minister is er volgens de heer Bies heuvel niet in geslaagd in zijn beleid een synthese tot stand te brengen tussen Sas van Gent en Ridderzaal. De jongens bespreken met elkaar wie me naar huis mag brengen. - Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid de heer Van Meel (K.V.P) heeft aan minister Toxopeus vra gen gesteld over het verbod van en kele gemeenten roofdieren in cir cussen te laten optreden. De heer Van Meel wil graag we ten op welke gronden een dergelijk verbod kan worden uitgevaardigd. Tenslotte vraagt hij hoe de minis- tér over een en ander denkt. SCHRIJVER GEVLUCHT Japans keizershuis in roman onthoofd TOKIO, (AFP). De Japanse schrij ver Sjitsjiro Foekazawa is na het ver schijnen van zijn novelle, waarin hij re volutionairen alle leden van de Japanse keizerlijke familie laat onthoofden, op de loop gegaan uit angst voor wraakne mingen' van verontwaardigde nationalis ten. Het keizerlijk hof pleegt nu overleg met de justitie om een vervolging tegen de auteur in te stellen. Zijn uitgever verklaarde echter dat Foekazawa met zijn novelle de lezers een diepe afschuw voor iedere revolutie wilde inboezemen. Hysterisch krijsende vrouwen en woedend met armen en stokken zwaaiende mannen omringden de methodistenpredikant Lloyd Foreman uit New Orleans gisteren toen hij zijn vijfjarige dochtertje naar school brachteen van de scholen waar sinds kort ook negerkinderen moeten worden toegelaten. De woedende menigte bestond uit ouders die hun kinderen, uit protest tegen de integratie van school hadden genomenDe dominee en zijn dochtertje werden door de politie ontzet. Eigen nieuwsdienst NEW ORLEANS De pogingen van de staat Louisiana en de school raad van New Orleans om twee voor kleurlingen opengestelde openbare scholen daar weer „blank" te ma ken, zijn mislukt. De scholen blijven open voor negerkinderen. Een federale rechtbank heeft gis teren zowel het verzoek verworpen van de schoolraad van New Orleans om de integratie op te schorten, als het verzoek van de staat Louisiana om het bevel tot integratie te her roepen. De rechtbank heeft verder gouver neur Davis van Louisiana, een aan tal autoriteiten en het parlement van de staat, voorlopig verboden zich met de scholen in New Orleans te be moeien. De schoolraad had verzocht de in tegratie op te schorten tot er enkele juridische kwesties tussen de staat Louisiana en de federatie zouden zijn geregeld. De staat Louisiana had om herroeping van het bevel tot in tegratie verzocht omdat de rechter die het hevel gaf niet over jurispru dentie zou hebben beschikt. De rechter die dat bevel had ge geven, maakte nu deel uit van de federale rechtbank die moest be slissen over de twee verzoeken. De federale rechtbank motiveerde het verwerpen van de verzoeken in een rapport van zeventien bladzijden. Het was in hoofdzaak gewijd aan de poging van de staat Louisiana om een beslissing van het hooggerechtshof en het volk van Louisiana ongedaan te maken. Onze conclusie is, aldus de rech ters, dat een dergelijke poging niet grondwettelijk is. Strikt genomen betekent het een onwettige uitdaging van het grondwettige gezag. Een van de twee scholen waar het om gaat werd gisteren slechts door een negermeisje en vier blanke leer lingen bezocht; de andere door drie negerkinderen. De blanke leerlingen van de scholen worden met bussen naar een district in de buurt gebracht waar de scholen nog niet toeganke lijk zijn voor negers. Een groep blanke vrouwen die hun kinderen niet naar de geïntegreerde scholen laten gaan, demonstreerden gisteren voor het huis van een pre dikant wiens dochter een van de weinige blanke leerlingen is die wel naar de omstreden school gaat. De vrouwen werden door de politie weg gejaagd, maar gingen toen naar het huis van een van de andere drie blanke leerlingen. Later moest de politie de predikant ontzetten toen hij zijn dochter naar school bracht en werd omringd door een groep woedende blanke betogers. De landbouwdeskundigen keerden zich als één man tegen minister Marijnen. Deze foto illustreert dat treffend: de liberaal mr. F. G. van Dijk wisselt van gedachten met de socialist ir. H. Vredelingdie naast zijn partijgenoot, oud-minister van landbouw ir. AVondeling, zit. Achter ir. Vondeling de oud-staatssecretaris van oorlog mr. Kranenburg. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Een pakje verse bo ter wordt met ingang van vandaag drie cent duurder. De prijsverhoging is een gevolg van het besluit van het Produktschap voor zui.vel om de toeslag op verse boter te verlagen van vijftig tot 38 cent per kilo. De prijs van de koelhuisboter wordt niet veranderd. DEN HAAG. Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Irene en Marijke gaan van 30 december tot 9 januari naar Oostenrijk. Zij brengen hun vakantie door in het plaatsje Lech. Eigen nieuwsdienst HAMBURG. Nog voor Kerstmis zal in Hamburg de eerste landingsvergun ning worden toegekend ten behoeve van helikopters voor bij verkeersongelukken gewonde personen. Het is de bedoeling dat in totaal zes ziekenhuizen in Ham burg worden voorzien van speciale lan dingsterreinen voor dit ziekenvervoer door de lucht. Hiertoe worden vroegere exercitieterreinen geschikt gemaakt. Tot nu toe zijn slechts enkele inci dentele vluchten gemaakt. De helikop ters moesten steeds klandestien bij het stadsziekenhuis landen. De zes ziekenhuizen zijn gekozen naar hun specialistische inrichtingen zoals voor het toepassen van kunstmatige nieren, ijzeren long, hart- en longma chines of bijzondere chirurgische ac commodatie voor de behandeling van verkeersslachtoffers. Het blijkt dat de nodige beperkte landingsruimte over al wel voorhanden is. De verantwoordelijkheid voor het luchttransport ligt voorlopig in handen van de luchtmacht van de Bundeswehr. Eigen nieuwsdienst HILVERSUM Het huwelijk van koning Roudewijn en Dona Fabiola komt donderdag 15 december op de te levisie. De directe reportage begint om tien uur 's morgens en duurt tot één uur 's middags. De Nederlandse Televisie Stichting legt een deel van deze reportage op een film vast, die 's avonds van zeven uur tot tien over half acht zal worden uitgezonden. De Hamburgse verkeersautoriteiten ver wachten door deze maatregel een ui terst snelle hulpverlening in geval van nood, waardoor levensgevaarlijk gewon den kunnen worden gered. Eigen nieuwsdienst. KEULEN. Als de verklaring van Adolf Eichmann, dat hij zijn rol bij het uitroeien van de joden niet betreurt, juist is, zal de Duitse ad vocaat dr. Robert Servatius hem waarschijnlijk niet willen verdedi gen als hij in maart in Israël zal worden berecht. De gewraakte uitlating van Eichmann staaf in diens d'oor het Amerikaanse blad Life gepubliceerde mémoires. Dr. Servatius zegt dat hij bepaalde aanwijzingen heeft dat de mémoires voor een deel zijn vervalst. Life heeft inmiddels verklaard dat de authenticiteit van de mémoires tot volledige tevre denheid van de uitgevers is vastgesteld. Dat zou zijn gebeurd door enige men sen die daar in Buenos Aires zes maan den lang mee bezig zouden zijn geweest. De mémoires zijn samengesteld aan de hand van een aantal interviews die Eichmann toestond voor zijn arrestatie in Buenos Aires. Dr. Servatius zegt dat hij zich niet kan voorstellen dat iemand zich in die mate belast als d'oor de interviews is gebeurd. Hij zal binnenkort naar Israël gaan om er met Eichmann over te praten. Als hij zich inderdaad terugtrekt als verdediger zou het proces daardoor mogelijk pas later kunnen beginnen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Vijf leden van de Amerikaanse congrescommissie voor atoomenergie arriveren vandaag in ons land om de bewaking en opslag van de atoomkoppen van de Honest John raketten te controleren. Deze atoomkoppen zijn sinds de inlijving van de Honest John in onze land macht in ons land en staan onder aanse bewaking. Ook de opslag van de nucleaire be wapening bestemd voor het squadron van de Koninklijke luchtmacht dat bij de gezamenlijke luchtmacht van de Navo is ingedeeld, zullen de congres leden bekijken. Zij zullen tijdens hun bezoek geen ontmoeting hebben met de minister van defensie ir S. H. Visser, maar wel met de Nederlandse en Ame rikaanse militaire autoriteiten. Verrassing Het nogal verrassende Amerikaanse bezoek heeft het ministerie van defensie voor de eerste maal tot een officiële be vestiging van het bestaan van deze op slagplaatsen gebracht. Hoewel reeds eerder het bestaan van deze opslag plaatsen werd gesignaleerd (in ons blad van 28 oktober), heeft de Nederlandse regering zulks nimmer bevestigd. De leden van de Amerikaanse com missie hebben woensdag een soortgelijk bezoek aan de opslagplaatsen in Enge land beëindigd. Welk land zij gisteren hebben bezocht en welke landen zij na Nederland zullen bezoeken wordt zorg vuldig geheim gehouden. Speculaties Aan dit onverwachte bezoek, dat be kend werd door een Interview dat de voorzitter van de commissie, de Demo cratische afgevaardigde Holifield, aan een verslaggever van de New York Times toestond, worden in Westeuropese hoofdsteden verschillende speculaties verbonden. Een ervan is dat de commissie tenge volge van de recente militaire en poli tieke ontwikkeling meer is gaan voelen voor een verandering van de huidige Amerikaanse voorschriften, die het on- mogelijk maken Amerikaanse kern- ladingen onder beheer van Navo-bond- genoten te plaatsen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Zacht weer met veel bewolking en op enkele plaatsen wat lichte regen of motregen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind tussen zuidwest en west. MIESJE: „y* 't Blijft gunstig visweer! 2 december: zon op 8.27, zon onder 16.32, maan op 16.42, maan onder 7.11. Van onze correspondent PARIJS. Het staat nu vast dat president De Gaulle op 9 december zijn bezoek aan Algerije zal bren gen. Deze datum is gisteren be kend gemaakt na een bijeenkomst van het kabinet. Het bezoek, be doeld ter voorbereiding van het re ferendum, zal enkele dagen duren. De Gaulle zal in het bijzonder be zoeken brengen aan de Franse troe pen in kazernes, kampementen en eenzame posten. Geruchten dat hij zou zijn gewaarschuwd dat zijn leven tijdens zijn bezoek aan Algerije ge vaar zou lopen, worden van officiële zijde ontkend. Het is trouwens zeer onwaarschijnlijk dat de president zich door dergelijke waarschuwingen van zijn plannen zou laten afbrengen. De Franse minister van voorlich ting heeft na de bijeenkomst van het kabinet verder bekend gemaakt dat het referendum vermoedelijk zal wor den gehouden op zondag 8 januari. De Gaulle persoonlijk zal de campag ne die aan het referendum vooraf gaat, inleiden met een grote rede die per radio en televisie zal worden uit gezonden. Over de datum van het referendum zal een beslissing worden genomen wanneer het Franse kabinet opnieuw onder voorzitterschap van De Gaulle bijeenkomt. Dat zal zijn op de avond voor het vertrek van de president naar Algerije. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De strijd tussen de ï?oe.gtï® Volkswagend'ealer Garage Kost N.V. en de nieuwe dealer Autopon is m een nieuwe fase gekomen. Uit spraak doende in het kort geding dat de heer Kost tegen Autopon had aange spannen, heeft de president van de Am sterdamse rechtbank, mr. H. J. Hutsch- ler, de nieuwe dealer veroordeeld de door Garage Kost met derden gesloten koopovereenkomsten op dezelfde wijze uit te voeren als soortgelijke overeen komsten met derden via andere garage houders. Mr. Hutschler bedong een dwangsom van 2500 gulden per over treding. Hiermee is de voornaamste eis van Garage Kost tegen Autopon ingewilligd. De zeven andere vorderingen werden afgewezen. Garage Kost had beweerd, dat het stuk voor stuk discriminerende maatregelen van Autopon waren. De president van de rechtbank meende, dat eiser de discriminatie niet aannemelijk heeft kunnen maken. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Op de huwelijksdag van koning Boudewijn, donderdag 15 de cember. rijdt een extra trein van Am sterdam naar Brussel. De trein vertrekt om 6 57 uur uit Amsterdam en stopt in Haarlem Leiden, Den Haag, Delft, Rot terdam, Dordrecht en Roosendaal. Aan komst te Brussel om 10.14 uur. De trein vertrekt 's avonds om 20.50 uur uit Brussel, stopt in dezelfde plaat sen als op de heenweg en komt om 0.25 uur m Amsterdam aan.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1