DERDE ARRESTATIE IN ZAAK N.V. SOCRATES Pauselijk decreet zoek BUSCHAUFFEUR WAS ONGELUK NET VÓÓR Oplichter pakte lucifers en zijn rijk was uit Heilige daad steunde filmprocédé Hamburgse proef met 5-daagse schoolweek Minder zware boete voor soldaat De Bilt: Buien Weer kwam inbreker auto halen ZWARE BOETES GEËIST TEGEN DIRECTEUREN VAN PBNA WINNAAR VAN KUNSTPRIJS AANGEVALLEN Zachter PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND EMULGATOR WEKT BELANGSTELLING IN BUITENLAND Duitsland Politie gaf ten onrechte startteken WETHOUDER LIEP KWAAD RAADS ZAAL UIT CHURCHILL 86 Spion in Amerika gearresteerd Directeur: J ACQ DE SMIT; Chefred.: G. J BREUKEB Koofdicintoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 501 tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Tementen, N.'euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zlerlkree, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e jaargang No. 4720 Woensdag 30 november 1960 Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG Naar alle waarschijnlijkheid zal vrijdag avond een gesprek worden ge houden tussen het bestuur van de vakraad voor de metaalin dustrie en een delegatie van de ministerraad over de loon- situatie in deze bedrijfstak. De afgelopen twee dagen hebben het college van rijksbemiddelaars, staatssecretaris Roolvink en de vak- raad met elkaar gesproken over het complex loonvoorstellen van de vak- raad. Daarbij is gebleken dat de kaarten bijzonder moeilijk liggen, gezien de inhoud van de loonspelre- gels. van de regering. Om met grote ernst te pogen alsnog uit de ontstane impasse te geraken is het initiatief tot het gesprek tussen de vakraad en een aantal leden van het kabinet geboren. Te verwachten valt de aanwezigheid aan regeringszijde van tenminste de ministers Van Rooij en De Pous en van staatssecretaris Roolvink. Deur blijft open De weg om tot een bevredigende op lossing voor de controversiële loonsi- tuatie in de metaalsector te komen, ligt dus nog steeds open. Leidende fi guren in de metaalindustrie zijn er echter van overtuigd dat een definitief dichtklappen van de deur zonder ver gelijk tussen overheid en metaalin dustrie, fatale consequenties kan heb ben voor het georganiseerde bedrijfs leven, het georganiseerd overleg en de georganiseerde loonvorming, in de eerste plaats in de metaalindustrie maar ook wel daarbuiten. Van onze correspondent DEN HAAG. Het Hoog militair gerechtshof heeft de straf van duizend gulden boete, die de krijgsraad de 21- jarige soldaat W. F. J. uit Adorp had opgelegd wegens ongeoorloofde af wezigheid, veranderd in tweehonderd gulden boete en twee weken voorwaar delijk. J. was veroordeeld, omdat hij twee dagen te laat van verlof was terug gekeerd. Zijn vader was ziek geworden en omdat er niemand op de grote boer derij met tachtig koeien was om te melken, had J. de dieren voor de dienst laten gaan. UTRECHT (ANPi. De Amerikaan se ballonsatelliet is de komende dagen weer boven Nederland zichtbaar. Van avond is de satelliet zichtbaar om 20.04, morgen om 19.33 en vrijdag om 19.02. De ballon zal zich steeds vrij hoog door het zuiden bewegen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De centrale recherche te Amsterdam heeft de heer J. J. Aolraat, „deken" van De heilige daad in Zürich, op het Centraalstation te Amsterdam gearresteerd. Hij was naar Nederland gekomen in de veronderstelling dat hij zich zou kunnen beroepen op diplomatieke onschendbaarheid. De heer Volraat zegt immers, evenals de onlangs aangehouden heer Jansma doet, dat hij de nauwste betrekkingen onderhoudt met het Vaticaan en dat hij daardoor een diplomatieke status heeft. Hij bezit een fraai stuk „geschept" papier, waarop in het Frans zijn uitzonderlijke hoedanigheden staan beschreven. Daarbij is er dan ook sprake van dat de organisatie van De heilige daad is ingericht in overeenstemming met de „convention". Op de vraag, wat dan die convention wel is, geven de heren Jansma en Volraat ten antwoord: „Ik ge loof de conventie van Genève of zoiets". De centrale re cherche heeft dan ook het beroep van de heer Volraat op diplomatieke onschendbaarheid van de hand gewezen. Hoofdinspecteur Molenkamp vond het beter, dat dit tegen over de officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, her haald werd. Zaterdag zal de heer Volraat voor de magis traat worden geleid. Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER. De nieuwe in het laboratorium van Brinkers' margarine- fabrieken te Zoetermeer uitgevonden organische emulgator, heeft niet alleen in Nederland de aandacht getrokken. Er is door één Deense en vier Duitse margarinefabrieken op gereageerd. Brinkers beloofde de samenstelling van de nieuwe emulgator, die langs niet-chemische weg uit lecithine wordt bereid, onder bepaalde voorwaarden voor andere margarinefabrikanten vry te zullen geven. Bij haar vertrek naar Montreal nam prinses Beatrix gistermiddag op Schiphol voor een van de motoren van de DC8 waar zij even later in zou stappen, af scheid van de districts commandant van de Koninklijke marechaussee in Amsterdammajoor A. van der Most van Spijk. Dat gebeurde onder het oog van me vrouw del Court van Krimpengroot moeder van Renée Röell, die een vriendin van de Prinses is. Om in Ottawa het huwelijk van die vriendin met de heer T. Bradbrook-Smith, rechtskundig adviseur van het minis terie van financiën, bij te wonen is prinses Beatrix naar Canada gegaan. HOOGEZAND De 25-jarige chauffeur van de GADO, Jan Rop uit Zuidbroek heeft gistermorgen tegen zevenen zijn 23 passagiers voor een ongeluk kunnen behoeden. Hij stuurde de bus, toen er van de andere kant een heftig slingerende personenauto naderde, de rechterberm in en beval de mensen allemaal rechts te gaan zitten. Vlak daarop raakte de auto de bus, die aan de linkerkant werd opengescheurd. Volgens de recherche staat het vast, dat „de heilige daad" is opgezet als financieringsprojeet „met een ideëel tintje". Er moest geld komen voor een nieuw filmprocédé, dat de heer Den Besten van de N.V. Socrates ontwikkelde, en dat in Duitsland door hem in details werd uitgedacht. Behalve van Nic. den Besten heeft De heilige daad geld ontvangen van enkele Nederlandse particulieren en in stellingen. Tegenover deze geldgevers is geschermd met hetzelfde stuk papier, dat maandag de diplomatieke on schendbaarheid van de heer Volraat moest garanderen Dit stuk is opgesteld door de heer A. Th. Dreis uit Wies- baden, de oprichter van De heilige daad. Van hem heeft de heer Volraat indertijd te Rome (waar hij „contacten" met de heilige stoel zou hebben gelegd) beweerd dat bij een fotocopie bezat van een pauselijk decreet uit maart van dit jaar, waarbij De heilige daad werd „erkend" De heer Volraat is inmiddels in Wiesbaden geweest, maar heeft, zo verklaarde hij gisteren tegenover de recherche, hei pauselijk document niet gezien. Vandaag zal de heer Jansma voor de officier van justitie worden geleid. Die zal dan bij de rechter-commissaris be pleiten dat de ambassadeur van De hei lige daad wordt vastgehouden. Nic. den Besten zit nog steeds in het huis van bewaring gegijzeld. De officier van justitie is inmiddels een vervolging tegen hem begonnen, omdat hij van zijn zakelijke relaties geen boeken heeft bijgehouden. Op dit misdrijf staat een maximumstraf van een jaar. Het be hoort niet tot de delicten, op grond waarvan iemand kan worden gearres teerd. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 u.: Veel bewolking met plaatselijk eni ge regen of mot regen. Matige tot krachtige zuidwes telijke wind. De zelfde temperatu ren als gisteren of iets hogere. IYIIESJE: Voor mjj niets dan hoest buien! 1 december: zon op 8.25, zon onder 16.32; maan op 16.09, maan onder 6.07. Van onze weerkundige medewerker Nadat het weer een korte ver betering had ondergaan, dankzy een rug van hoge druk, is de be wolking weer toegenomen en be gon het gisteravond hier en daar weer te regenen. Bij IJsland ligt namelijk een depressie, waarvan het front gister avond reeds tot Oost Engeland was doorgedrongen. Vandaag zal het ook ons land bereiken met als gevolg, dat de vry warme lucht uit de subtropen, die zich aan de achterzijde van het front bevindt ook in ons land terecht zal komen. In West Engeland en West Frank rijk werd gistermiddag al twaalf graden gemeten. Het is dus te ver wachten, dat het ook by ons nog wat zachter zal worden. Daaraan zal de zon nauwelijks te pas ko men. Er blijft veel bewolking, waaruit wel eens wat lichte regen of motregen zal vallen. Koude is er in Europa op het ogenblik alleen in het uiterste noorden van Scandinavië en van Rusland; dicht bij de Witte Zee vroor het gisteren aan het begin van de middag 25 tot dertig gra den. Het is een koude, die voorlopig nog op veilige afstand van ons land zal blijven. Van onze correspondent ROERMOND Uit garage Maas en Backus te Roermond heeft een inbreker weer een auto weggehaald. Ook hij kon de garage binnenkomen, nadat hij een ruitje had ingedrukt. Zondagnacht was dit ook gebeurd. In brekers hadden toen twee auto's, geld en textielgoederen gestolen. De nieuwe inbreker heeft in de auto een partij sigarettenaanstekers en een schrijfmachine meegenomen. Bij de gara ge stond de volgende dag een personen auto, die in Venlo bleek te zijn gestolen. Beide auto's van de eerste inbraak zijn teruggevonden, één bij Horn en één in Lanaken lBelgië). Die inbraak wordt ge koppeld aan een overval in dezelfde nacht in Smeermaes. De overvallers wer den daar op de vlucht gejaagd door een grote hond. De auto,, waarin de heer Rop een dronken bestuurder vermoedde, bleek te worden gesleept. Er zat helemaal niemand aan het stuur. De oorzaak van dit wonderlijke on geluk is een onachtzaamheid van een rijkspolitieman, die even tevoren de chauffeur van de gesleepte auto uit de auto had gehaald voor een onderzoekje. Twee rijkspolitiemannen zagen tijdens hun surveillance over de Kielsterach- terweg in het ochtendlijk duister een vrachtautootje, waarvan de verlichting niet deugde. De auto werd aangehou den en er bleek een defecte personen auto achter te hangen. De ene politie man wandelde naar de vrachtauto, de andere ging de bestuurder van de per sonenauto ondervragen. Zonder elkaar op de hoogte te hou den gaf de eerste politieman de be stuurder van de slepende vrachtauto het teken, dat hij kon doorrijden het euvel was verholpen maar in middels was de gesleepte auto nog niet bemand. Met de teugelloos over de weg zwaaiende auto achter zich aan heeft de bestuurder van het vrachtautootje zijn weg vervolgd, waarbij hij wel even dacht, dat er onverklaarbare rukken aan de sleepkabel werden gegeven. De politie, die inmiddels de gevolgen van het gebrekkige overleg in de duisternis zag verdwijnen, ging er spoorslags aohteraan, maar inmid dels was de bus al geramd. Alle passagiers hebben hun chauffeur ongedeerd een stevige hand kunnen geven. Van een onzer verslaggevers ARNHEM. Zware boetes heeft de officier van justitie bij de Arn hemse rechtbank gisteren geëist tegen twee directeuren van de P.B.N.A. in Arnhem. Wegens be lastingontduiking eiste hij 25.000 gul den boete en een maand voorwaarde- Van onze correspondent PARIJS. De winnaar van de Prix Goneourt van dit jaar, de Roemeen Vintila Horia, zal niet aanwezig zijn bij de uitreiking van de prijs op 5 december. Oorzaak hiervan is een actie tegen zijn persoon, die is ontketend door het com- munistische blad l'Humanité. De comrnu- nisten beschuldigen Horia ervan een felle aanhanger van het nationaal-socia- lisme en antisemiet te zijn geweest. Op 21 februari 1946 zou hij door een Roe- meense rechtbank tot levenslange ge vangenisstraf zijn veroordeeld. Horia heeft toegegeven, dat hij veroor deeld is, maar dat hij was beschuldigd directeur van een bank te zijn geweest. Hij kon zich niet herinneren wat hij vroeger precies had gedaan, maar hij was in ieder geval steeds tegen de nazi's geweest. I De jury. die de Prix Goneourt heeft toegekend, blijft bij haar beslissing om1 Horia de prijs te verlenen. lijk tegen de 72-jarige E. J. R. en tienduizend gulden boete tegen de 47-jarige A.C.W. De administrateur van de P.B.N.A.. de 52-jarige W. J. van der L., hoorde wegens verduistering van dertigduizend gulden zes maanden tegen zich eisen, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Bij een routine-ondgrzoek hadden be lastingambtenaren ontdekt dat de di rectie van de P.B.N.A. geld van de zaak voor privé doeleinden had ge bruikt. De onttrokken bedragen werden geboekt als zakelijke onkosten. Op die manier werd de belasting voor 26.000 gulden benadeeld. De officier van justitie concludeerde dat de 72-jarige R. ook schuld draagt voor de verduistering, door de admini strateur gepleegd. R. creëerde een hellend vlak waarop een van de em ploy's uitgleed, zei de officier, die uitsluitend met het oog op de verge vorderde leeftijd van R. geen on voorwaardelijke gevangenisstraf wil de eisen. De schuld van W. was volgens de of ficier veel geringer. Hij deed mee om door middel van belastingontduiking aan een extra vakantiecentje te komen. Nodig hadden zij dit niet. want R. gaf over twee jaar een inkomen op van 140.000 en W. van 120.000 gulden. De administrateur gaf toe geld te hebben verduisterd door in de boeken te knoeien. R. wilde dat zijn privé uit gaven als portikosten zouden worden geboekt. Van der L. verantwoordde de bedragen die hij uit de kas nam daar om onder het hoofd rentezegels. De of ficier nam het Van der L. kwalijk, dat hij aan de fraude van zijn directeur zelfs nog uitbreiding ten eigen bate had gegeven. Van onze correspondent SCHIEDAM De heer T. J. L. van den Berg, de Schiedamse wethouder van gemeentewerken is gisteravond kwaad uit de raadsvergadering gelo pen. Bij de behandeling van de gemeente* begroting kwam het plan voor een nieuw stadhuis ter sprake, dat op twaalf miljoen gulden is begroot. De wethouder gaf te kennen, dat die begroting veel te laag was. Het moest minstens zestien miljoen zijn, zei hij. Verscheidene raadsleden vielen hem daarop aan. Burgemeester mr. J. W. Peek merkte op: Als leden van het col lege van b. en w. een afwijkende me ning hebben dienen zij die eerst in het college te bespreken. Hij verweet de wethouder de gemeente en de architec ten belachelijk te maken. Daarop werd de heer van den Berg kwaad. Hij pakte zijn tas, riep: „Ik zal hiervan de consequenties aanvaarden" en liep de zaal uit. De vergadering werd geschorst voor een bespreking met de fractievoorzit ters. Zij verklaarden allen, dat zij het niet met de weggelopen wethouder eens waren. Op de vraag of zijn woorden een por tefeuillekwestie betekenen, zei de heer Van den Berg gisteravond tegen ons: „In zo'n geval is overleg met de frac tie gebruikelijk." KEULEN (Reuter). De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft over 1959 een verlies geboekt van 28 j miljoen mark. Volgens de directie van 'de maatschappij,' die door de staat wordt gesubsidiëerd, moet de regering maatregelen nemen het aandeel van de maatschappij op de binnenlandse en in ternationale diensten te vergroten wil men vermijden, dat de maatschappij in de toekomst met verlies zal moeten blijven werken. Het aandeel van de Lufthansa in hét Duitse binnenlandse luchtverkeer w£s vorig jaaF 52 procent. Het aandeel in het internationale verkeer van en naar West-Duitsland was slechts 20 procent. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een simpele greep naar een doosje lucifers in een keu kenkast heeft de ware status aan het licht gebracht van de 35-jarige lakspuiter J. A. H., die in Den Haag jarenlang in de dubbele rol van commander van de Zuidafrikaanse marine en zijn stiefbroer door het leven is gegaan. De trefzekerheid waarmee hij het doosje lucifers pakte zaaide twijfel en zorg in de harten van een Haags echt paar. Na langdurig' en intensief ge peins kwam het tot deze fantastische conclusie: De stiefbroer van de com mander is de (doodgewaande) com mander zélf; want de commander wist wat de stiefbroer op dat moment nog niet kón weten: De vaste plaats van de lucifers in de keukenkast. Illusies bleven Zelden heeft zö'n klein verzuim zö'n groot rijk der fantasie doen in eenstorten. Op de desolate bouwval die nog rest, treuren een Haags echt paar en een ontgoochelde vrouw, die met H.'s arrestatie een onbezorgde toe komst in Zuid-Afrika tot een illusie zag worden. H. ontmoette de (gescheiden) vrouw in 1956. Zij werkte op kantoor om in eigen onderhoud en dat van haar vier kinderen te kunnen voorzien. H. in troduceerde zich in vloeiend Zuidafri kaans als commander van de Zuidafri kaanse marine, belast met geheime op drachten. In Zuid-Afrika bezat hij twee boerderijen. Op één ervan werden twin tig kinderen van in de oorlogsjaren ge- neuvelde marinemannen opgevoed, op de tweede wilde hij zich met de Haag se vrouw vestigen. Stiefbroer De vrouw vond het een boeiend ver haal, schonk hem haar vertrouwen en in de loop der jaren bovendien twee kinderen. Met de emigratie wilde het echter niet best vlotten. Daarvan kon Eigen nieuwsdienst HAMBURG Wanneer de ouders zulks wensen kunnen zij binnen af zienbare tijd in Hamburg uit twee schoolvormen gaan kiezen, de normale zesdaagse school of een vijfdaagse. Met dit vijfdaagse systeem wordt sinds het cursusjaar 1958/59 reeds op drie scholen geëxperimenteerd. Vandaag zullen de Hamburgse onderwijsautoriteiten be slissen of nu ook de vijfdaagse school week op een vierde school kan worden geïntroduceerd. Donderdag begint in Hamburg een conferentie van pedagogen uit heel West-Duitsland om de Hamburgse er varingen op dit gebied te bespreken, teneinde na te gaan op welke wijze het Hamburgse voorbeeld ook elders navol ging kan vinden. De vijfdaagse werk week blijkt een zo grote invloed op het gezinsleven te hebben bijna vijftig procent van de werknemers heeft za-i terdags reeds vrij dat het onderwijs aan de kinderen daarop ingesteld dient te worden. Het zg. lange weekeinde gaat langza merhand voor het ganse gezin werke-1 lijkheid worden. Wanneer de ouders, dikwijls beiden in een beroep werk zaam, de zaterdag erop uit kunnen trekken, is het begrijpelijk, dat zij juist dan de kinderen om zich heen willen hebben. Bij deze voordelen voor het gezinsleven komen de bezwaren, dat er meer ieraren nodig zijn, meer school ruimte door de concentratie der les uren en meer leermiddelen. Dit alles is een kwestie van financiën. Het spreekt dan ook vanzelf dat het meer de ouders zijn dan de onderwijs autoriteiten die het nieuwe systeem met vuur propageren, maar de auto riteiten kunnen de opvattingen van de ouders nu eenmaal moeilijk naast zich neerleggen. De SIGAAR, de bolhoed, de whisky - alle attributen van Sir Winston Churchills veelbe wogen leven zijn tegenwoordig op de enorme verjaardagstaart die mevrouw Maria Floris Soho de grijze staatsman vandaag ter gelegenheid van zijn 86ste ver jaardag aanbiedt. Uit een hoorn des overvloeds kronkelt zich een lange rij wetboeken, verftubes, bakstenen en troffels, memoires, sigaren en andere voorwerpen die Churchills loopbaan en hob by's karakteriseren. Het heeft er alie schijn van dat deze verjaar dag alle vorige in aantallen gelukwensen en cadeau's zal overtreffen. Churchills recente val, waarbij hij een verwonding aan de rug opliep en men zich overal zorgen maakte over zijn gezondheidstoestand, is daar stellig mee de oorzaak van. pas sprake zijn, vertelde H., als hij een maal uit dienst was ontslagen. Tot zo lang zat hij ook financieel wat moei lijk, want zijn (hoge) gage zette de marine in Zuid-Afrika op de bank. Daar kwam nog bij, zo loog de spuiter onbekommerd voort, dat hij een stief broer had, zijn dubbelganger, die hem vaak bij zijn opdrachten hielp en die daarvoor nu en dan ook beloond moest worden. De broer leek sprekend op hem; het belangrijkste verschil met de Zuidafrikaan was dat de stiefbroer tot dè meer gesoigneerde typen behoor de en dat hij vloeiend Nederlands sprak. De commander kon zich alleen in het Zuidafrikaans uitdrukken. Dat deed hij overigens zo voortreffelijk, dat Zuidafrikaanse gasten die ten huize van de vrouw werden genood, nimmer argwaan hebben opgevat. Hetgeen des te opmerkelijker is als men weet dat H. nooit in Zuid-Afrika is geweest. Telegrafist De jaren verstreken en het ontslag uit dienst blèèf een moeilijke zaak. Ge regeld was H. afwezig om zijn geheime opdrachten te vervullen. Dan liet hij via een „telegrafist" weten hoe hij het maakte. De telegrafist, die „uit den vreemde" naar de buren van zijn vrouw belde om van tijd tot tijd verslag uit te brengen, was dezelfde als de com mander van de Zuidafrikaanse marine, alias de lakspuiter. Gewond Enige tijd geleden liet H. via de „telegrafist" weten, dat hij bij zijn missie ernstig was gewond en in Schot land in het ziekenhuis lag. Hij had zijn geheugen verloren, maar als me vrouw zo vriendelijk wilde zijn om geluidbandjes met de stemmen van vrouw en beide kinderen te laten ma ken, dan zou ook dat probleem wel worden opgelost. Als het pakje in de kelder werd gedeponeerd, zou het zijn weg naar Schotland wel vinden. Op een nacht haalde H. zelf het pakje weg Omgekomen Kort nadien stond ineens de stief broer van de commander op de stoep. Hij vertelde de vrouw, dat het ver haal over Schotland onjuist was. H. was omgekomen bij een opdracht in Duitsland en het was zijn laatste wens geweest dat de stiefbroer (ofwel H. zelf) de verzorging van vrouw en kin deren op zich zou nemen. De vrouw accepteerde de man, die de vader van haar twee kinderen was. als haar zwager. De stiefbroer leek een heel andere man, vertelde ze later. Althans in gedrag en spraak. Tussen al deze hoogstmerkwaardige bedrijven door zag H. kans verhalen van gelijke strekking aan een Haags echtpaar te vertellen, dat hem eveneens financieel steunde. Ook daar deed de stiefbroer op een goede dag zijn intrede en ook daar werd de stiefbroer liefde rijk opgenomen. In dit huis werd de greep naar de lucifers een misgreep. Argwaan Het echtpaar kreeg argwaan en kwam tot de slotsom dat commander en stief broer een en dezelfde persoon moesten zijn. H. zag zijn ogenschijnlijk zo ste vige veste van bedrog wankelen en kwam plotseling met het verhaal dat zijn optreden als stiefbroer maar een grapje was geweest en dat hij tóch de Zuidafrikaanse commander was. Het echtpaar was niet gerustgesteld, ging 's mans gangen na en kwam zo in contact met de vrouw. Toen wisten man en vrouw voldoende. Zij lichtten de politie in en die sloot H. al gauw in de boeien. Veel moeite kostte die opsporing niet, want een week voor zijn arrestatie was de lakspuiter nog door de politie verhoord wegens op lichting van een zakenman, aan wie hij had verteld „commander" van een vissersvaartuig te zijn. In 1944 is H. eveneens wegens oplichting veroor deeld. Hij vertelde toen ongeveer de zelfde verhalen, zij het met een iets eenvoudiger intrige. WASHINGTON (Reuter). De Amerikaanse federale recherche, de F.B.I., heeft gisteren te New York dr. Robert Soble gearresteerd, een broer van Jack Soble, die wegens spionage ten gunste van de SOwjetunie een ge vangenisstraf van zeven jaar uitzit. Ook dr. Soble, die in een ziekenhuis werkte, is wegens spionage voor de Sowjetunie gearresteerd. De gearres teerde arts is, evenals zijn broer, ge boren in Litauen. In 1941 kwamen de broers in de Verenigde Staten binnen en werden na de oorlog genaturali seerd. 1 I

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1