KROT ELLENDE TEN TOP Bonn onderhandelt toch met Oost-Duitsland MEER KANS VOOR SPIJTOPTANTEN Proces der barricaden" eist veel Frans geduld RUSTIG MAN SPRONG OP Adres aan Bossche raad sloeg in als een bom Koude oorlog in V.N. over kolonialisme JHR. MR. DE GEER OVERLEDEN PRESIDENT LEEST 162 KRANTENARTIKELEN VOOR VUURGEVECHTEN IN CARACAS Jongens opgesloten in gewelf ■L/tnsdag 29 november I960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 ZIEKTE AAN ORDE VAN DE DAG Te laat Terreur Kapitein en stuurman hebben beiden schuld Portugal Meegevend' „Nog steeds niet" Schuldenloos Kundig PROSTITUTIE MINDER AANSTOOTGEVEND Overstag Onderzoek schrootfraude vordert gestadig Proces over een radio-uitzending PUBLIEKE TRIBUNES ONBEZET Commissie Werk Raadselachtig BEJAARDE VROUW VERDRONKEN GASKRAAN OPEN DOOR VALLENDE KIJKER OPLOSSING VAN HET SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN Voor referendum in Algerije Schikking tussen partijen voor uitspraak Kind aan brandwonden overleden Contante boetes iverken gunstig (Van onze speciale verslaggever) TNEN BOSCH. Verschrikke- lijk zijn de omstandigheden waaronder ruim tweehonderd Bosschenaars (45 gezinnen met kinderen en grijsaards) leven, wonen en werken. Het zijn de bewoners van de Poort van Aer- den, een kleine verzameling stin kende, klamme krotten. Zij delen hun huisjes met rat ten, muizen en insecten. In elke krot ligt wel een zieke; de „gezon den" kampen met rugaandoeningen, lijden aan reumatiek en ischias. Dysenterie is er een heel gewone ziekte. Op een kwade dag (5 de cember) van het jaar 1883 werd het hofje geopend; het moet toen al zijn tijd ver ten achter zijn ge weest, want hoewel de bewoners sindsdien gas en elektriciteit heb ben gekregen zijn de toestanden er erger dan middeleeuws. Een tochtig poortje aan de Noord- wal in Den Bosch, net binnen de oude stadsgrens, is de toegang lot de Poort van Aerden. De poort is altijd open, maar geluk kan er niet binnendrin gen Het is onmogelijk dat een nor maal mens er gelukkig zou kunnen worden. Het is er een hel. Sommigen wonen er nog- maar en kele jaren, anderen al tientallen ja ren; er zijn er zelfs die al hun leven lang in de Poort van Aerden wonen. Al die tijd hebben zij hun last gedra gen. Vorige week eindelijk, lieten zij hun stem horen. In een adres aan de gemeenteraad klaagden zij hun nood. Het adres is ingeslagen als een bom. „Toch is er nog niemand komen kijken," zegt de 36-jarige fabrieksar beider C. Diks. Hij woont al tien jaar in de Poort van Aerden. Al die tien jaar wacht hij op een betere behui zing. Voor zijn vrouw zal die te laat komen. Zij is nog maar 35. maar lijdt aan reuma en ischias. Zijn beide kinderen (12 en 7 jaar) zijn herhaal delijk ziek. Een wonder is dat niet: de krotten hebben geen toiletten. In tochtige hok jes buiten staan „dekselpleeën", één voor drie tot vier gezinnen. De afwa tering is een open riooltje dat midden NEW YORK (Reuter). De alge mene vergadering der Verenigde Na ties heeft gisteren een nogal acade misch debat gevoerd over de Russi sche eis om „alle koloniën terstond onafhankelijkheid te verlenen". Maar de Russische vertegenwoordi ger Zorin, die met deze drastische eis kennelijk trachtte tegenover de nieuwe Afrikaanse leden van de Verenigde Na ties wat van het in Congo verloren pres tige terug te winnen, vond een fel te genstander in de Brit Ormsby Gore, die de Sowjetunie ervan beschuldigde deze koloniale kwestie voor de volke renorganisatie te brengen als middel om „de koude oorlog naar Afrika te verplaatsen". Als weerwoord op de Russische be schuldiging van uitbuiting der nog be staande niet-zeifstandige gebieden, wees hij op de Russische economische, mili taire en politieke overheersing van mil joenen mensen in Ruslands buurlanden, waartegenover de Verenigde Naties machteloos staan. Even tevoren had Zorin erop gewe zen dat ook sommige nieuwe vrije sta ten er nog niet volledig in geslaagd wa ren, het koloniale juk af te werpen, zo als z.i. in Congo was gebleven. Volgens hem zuchten er in Afrika, Azië, Ocea- nië en het Caribische gebied nog steeds 100 miljoen mensen onder een koloniaal juk en worden er in gebieden als Njas- saland, Oeganda, Roeanda-Oeroendi, Angola, Mozambique en Nieuw-Guinea herhaaldelijk terreurdaden bedreven. Vooral fulmineerde Zorin tegen Portu gal: ,,Hoe is het mogelijk dat Portugal in onze dagen nog zo ver kan gaan in zijn koloniën? Daar zijn ziekten, honger en slavernij gewone verschijnselen en er bestaat niet één hogere school". Hoofdinsjiecteur over stranding: AMSTERDAM (ANP) De hoofdin specteur voor de scheepvaart acht zowel de 39-jarige kapitein J. H. V. als de 52- jarige stuurman M. T. in ernstige mate schuldig aan de stranding van het Ne- derlandse m.s. Mies op 6 mei 1959 bij het vuurschip Gedser voor de Deense Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Op bijna negentig jarige leeftijd is jhr. mr. D. J. de Geer. oud-minister-president van net eerste oorlogskabinet van ons land, zondag in zijn landhuis te Soest gestorven. Het was het tweede kabinet-De Geer, dat zijn kortstondig, rampspoedig en tragisch eindigend bestaan op de dag af dertien jaar begon na het aftreden van het eerste, dat ook al een voor die tijd, de jaren twintig, veelbewogen leven had geleid. Dit eerste, waarvan jhr. De Geer formateur was en minis ter van financiën, duurde van 8 maart 1926 tot 10 augustus 1929. Jhr. Van Karnebeek was er een jaar lang minister van buitenlandse zaken van. Hij trad af na een heftige strijd om het verdrag met België, dat de beruchte kwestie om de ScheldeRijn verbinding moest regelen, welk ver drag ten slotte door de Eerste Kamer werd afgewezen. Het tweede kabinet-De Geer trad op 10 augustus 1939 op, na een schier eindeloze reeks kabinetten-Colijn, van mei 1933 af zes, nog altijd een unicum in onze geschiedenis. Behalve financiën had jhr. De Geer in dit ministerie de twee jaren tevoren ingestelde portefeuille van algemene zaken in handen en daarmee het minister-presidentschap. door de steegjes kruipt: een drabbige poel van ziekte en bederf, die zurig stinkt. Het is aandoenlijk te zien hoe de bewoners, met hun blijkbaar onuit roeibaar gevoel voor Nederlandse zin delijkheid, de huisjes proper trachten te houden. Het is onbegonnen werk: het behang valt van de muren binnen veertien dagen nadat het is opgeplakt. Het zeil rot onder de voeten weg. De meubelen slaan groen uit, als ze niet minstens eens per week in de was worden gezet. De vensters han gen scheef in de sponningen. De pla fonds en de muren zijn gescheurd. Sommige muren geven mee als men er tegen duwt. Mevrouw W. Mauriks-Schouten (52), zelf ernstig reumatisch, heeft een zoon van achttien die al aan reuma tiek lijdt. Het plafond van haar slaap kamer lekt. ,.ïk lig soms met een pa- rapluie in bed," zegt zij en dat is niet bij wijze van spreken. Haar bed voelt klam aan hoewel zij er de hele dag door warme kruiken in legt. Al leen supermensen zouden er geen reu matiek in krijgen. Mevrouw Mauriks verontschuldigt zich voor de rommel in haar huisje; één van de muren is plotseling een beetje verzakt, de deuren zijn gaan klemmen en moeten worden bijge schaafd. Vandaar die rommel Dat bijschaven doet haar schoon zoon, de ook in het hofje wonende 29- jarige kelner Ph. van der Heijden. Hij klaagt over de onredelijkheid bij de toewijzing van betere huizen. „Men sen zonder of met slechts één kind krijgen soms een prachtig huis; ik heb drie kinderen maar ben nog steeds niet aan de beurt." Het huis van mevrouw Th. van Leeuwen-Soerlandt (56, reuma en ischias) draagt de duidelijke sporen van regelmatige grote schoonmaak. ,,Eens in de veertien dagen haal ik mijn twee kasten uit, anders beschim melen de kleren en rotten de schoenen. De hele dag ben ik bezig, boenen, stof fen. maar toch. Maar toch: het stinkt er, zoals het in elk krotje van de Poort van Aerden stinkt. Er hangt een muffe lucht. Als de aan de steeg grenzende loodsmelte- rij met dikke zwarte rook de atmosfeer bederft, is het in de Poort van Aerden helemaal niet meer te harden. In het huisje van de heer Diks staan het echtelijk bed en de twee bedjes van zijn kinderen in één kamer; elders is geen plaats. De slaapkamer ligt pre cies boven de poort, die toegang geeft tot het hofje, 's Winters is het er zo koud dat er ijzel op de grond ligt. Dan is ook de hoofdwaterleiding voor het hofje die dwars door de slaapkamer van het gezin Diks loopt bevroren. Dat gebeurt 's winters her haaldelijk. Trouwens, ook 's zomers zit men in de Poort van Aerden vaak zonder water: als in twee huizen tege lijk de kraan wordt opengedraaid, geeft een van de kranen geen druppel. Wat zijn het voor mensen, die in de Poort van Aerden leven? Asocialen? Zij weten dat zij er vaak genoeg voor worden aangezien. Zij zijn het echter niet. Zij zijn ..gewone", hard werken de mensen; jonge mensen soms, die hoe dan ook liever een eigen huis heb- Een hoekje van de poort van Aerden. De muur links is een voort durende bedreiging voor de bewoners: hij staat bol onder de druk van tonnen kolen die aan de andere kant opgetast liggen. Stevig is de muur niet: door sommige gaten en scheuren kan men de kolen zien liggen. Tijdens de oorlogsdagen van mei 1Ö40 week de regering uit naar Engeland, waar vier maanden later het einde kwam als gevolg van een tragische vergissing van de premier, die kort na zijn aftreden uit Londen naar Portugal vertrok om ten slotte in februari 1941 weer in ons land terug te komen. Deze terugkeer heeft in die oorlogs dagen veel stof doen opwaaien. Jhr. De Geer heeft zich na de bevrijding ook moeten verantwoorden voor deze beslissing, die de positie van ons land tegenover de bondgenoten destijds grote schade heeft berokkend. Jhr. De Geer heeft zich nooit bij zijn veroor deling willen neerleggen. Hem werd Soest als verblijfplaats aangewezen. Gedurende de afgelopen tien jaren heeft hij daar teruggetrokken en vrij wel vergeten gewoond. Voor de oorlog had deze christelijk- historische politicus, die zich als jon geman bij jhr. mr D. F. de Savornin Lohman had aangesloten, vooral naam gemaakt als minister van financiën en als lid van de Tweede Kamer, waar hij in 1907 zijn intrede deed. De portefeuille van financiën heeft hij bij tussenpozen jarenlang met grote kundigheid beheerd, eerst in het eer ste kabinet-Ruys de Beerenbrouck van 1921 tot 1922 en vervolgens nog een jaar in het daarop aansluitende kabi net onder dezelfde premier. Daarna was hij minister-president en tevens minister van financiën van 1926 tot 1929 en ten slotte stapte hij met zijn portefeuille over naar het derde ministerie-Ruys de Beeren brouck van 1929 tot 1933. Daarna werd hij weer lid van de Tweede Kamer. Kort voor zijn overlijden, in oktober van dit jaar, heeft jhr. De Geer nog een brochure gepubliceerd, getiteld Evenwicht of rechtsgemeenschap. Hij geeft hierin uiting aan zijn hoop, dat, wat hij noemt „de dreigende ondergang van onze beschaving", kan worden af gewend. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het verscherpte op treden tegen de prostitutie in Amsterdam heeft tot gevolg gehad dat bepaalde aan stootgevende uitingen van de prostitutie zijn onderdrukt. Vermoedelijk is echter wel de hotel- en straatprostitutie toegenomen en ver spreiden de prostituees zich over de stad, aldus minister Beerman in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Hij deelt mee dat hij een grondig onder zoek laat instellen naar mogelijk krach tiger maatregelen. De mogelijkheid van wetswijziging wordt onder ogen gezien. 4é Veertien dagen geleden was dit behang opgeplakt; het regenwater komt vrjjwel ongehinderd door het plafond met dit begrijpelijke gevolg. Opvarenden van een sleepboot van de baggermaatschappij Meulenberg uit Urmond heeft gistermorgen in de Maas het lijk gevonden van een man van on geveer 35 jaar. De rijkspolitie heeft zon der resultaat de identiteit van de man onderzocht. Voor zover bekend wordt niemand van zijn leeftijd vermist. Van onze correspondent BONN. Van Westduitse zijde is gisteren officieel bevestigd dat twee weken geleden tussen Bonn en een vertegenwoordiger van het Oostduitse ministerie van handel te West-Berlijn overleg is gepleegd. Onderwerp van gesprek was het op 30 september door Bonn opgezegde handelsakkoord tus sen Oost- en West-Duitsland dat thans via een achterdeur toch nog geldig lijkt te zullen blijven. Deze verwonderlijke gang van zaken staat in schrille tegenstelling tot de met veel publiciteit gepaard gaande opzegging van het handelsakkoord. Twee maanden geleden gingen niet slechts de regering- Adenauer en de oppositiepartijen te Bonn akkoord met de opzegging van de han delsovereenkomst, ook de Westberlijnse burgemeester Brandt was het er mee eens dat opzegging een waardig Westduits antwoord was op de Oostduitse maat regelen tegen West-Berlijn in de maanden augustus en september. Thans lijkt het erop of Bonn volkomen overstag gaat. Met toestemming van de regering heeft een hoge ambtenaar van het ministerie van economische zaken met voorbijgaan van het Westduitse voor het handelsakkoord verantwoordelijke bureau, van de partijen te Bonn en van Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Beerman overweegt een soepeler beleid bij de toelating van spijtoptanten. Dat blijkt uit mededelingen, die hij heeft gedaan in de memorie van antwoord op de be groting van justitie. De criteria voor toelating blijven de zelfde: nood moet inderdaad tot weg trekken nopen en de verbinding met Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het politiële onderzoek naar de schrootfraude vindt gestadig voortgang. Het is een ingewikkelde affaire waar voor veel tijdrovende naspeuringen moe ten worden gedaan. Afsluiting van het onderzoek op korte termijn is dan ook niet te verwachten. Het onderzoek, zo deelt minister Beer man de Tweede Kamer mee, valt uiteen in een groot aantal zelfstandige onder zoeken naar bepaalde schroottransacties, die de Hoge Autoriteit van de K.S.G. en de Nederlandse justitie verdacht vindt. TJit de resultaten blijkt tot nu toe dat een deel van de verdenkingen onvol doende kan worden bewezen en dat sommige verdenkingen ongegrond zijn. Bij de groep van de bewijsbare zaken liggen de frauduleuze handelingen in het algemeen in de sfeer van valsheid in ge schrifte en oplichting. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Voor de civiele ka mer van de Amsterdamse rechtbank zyn gisteren de pleidooien gehouden in het proces van de vereniging van fabrieks- leveranciers van geslagen schroot tegen de heer Voskuil. Hij zou op 2 juli met zijn Socialistisch commentaar voor de Vara een onrechtmatige daad hebben ge pleegd, daar de strekking volgens de dagvaarding was dat in de schroothandel corruptie en oneerlijkheid welig tieren. De verdediger van de vereniging, mr. H. S. Blaisse, zei dat de conclusie van de heer Voskuil voor Nederland onjuist was en' tegen beter weten in gelanceerd. Dat is opinievergiftiging, aldus mr. Blais se. Door de uitzending zijn diverse trans acties aan de eisers voorbijgegaan. De raadsman van de Vara en de heer Voskuil, mr. M. G. Rood, zei dat zijn cliënt alleen heeft gesproken over Euro pese gebeurtenissen. De Vara had alleen voorlichting willen geven en heeft de grenzen van het toelaatbare niet over-' schreden, aldus mr. Rood. Nederland of Nederlanders moet sterk genoeg zijn om opvanging hier te ver antwoorden. Bij de beoordeling van de verzoeken om toelating echter wordt rn grotere mate rekening gehouden met factoren van individuele aard. Juist over die factoren komen thans, na het verbreken van de betrekkingen met Indonesië, weinig objectieve ge gevens ter beschikking. De minister overweegt daarom de instelling van een commissie van advies voor die verzoeken, die bij het ministerie in eerste instantie voor afwijzing in aanmerking zouden komen. Dat zou kunnen leiden tot een verbreding van de beoordelingsbasis voor de visumaanvragen. Dit jaar, zo deelt de minister mee, zullen in totaal 2400 spijtoptanten een visum kunnen krijgen. Dat zijn er al een vierhonderd meer dan in 1959. In de loop van dit jaar zijn weer drieduizend nieuwe visumaanvragen ingediend. Over de arbeidsgeschiktheid zegt minis ter Beerman dat dit niet beslissend kan zijn voor toelating van spijtoptanten. Tussen de huidige grote behoefte aan arbeidskrachten in ons land en het vraag stuk van de spijtoptanten bestaat slechts in zoverre verband, dat degenen die voor overbrenging in aanmerking komen in ons land gemakkelijker aan de slag komen dan anders het geval zou 2ijn. De minister deelt voorts mee dat in ongeveer 250 gevallen, waarin de Indo nesische autoriteiten meenden dat de betrokkenen. niet-Indonesiërs zijn, de uit betaling van Indonesische pensioenen is gestaakt. In daarvoor in aanmerking komende gevallen zal de uitbetaling voor Nederlandse rekening moeten worden overgenomen. Willy Brandt, de Westberlijnse burge meester, contact opgenomen met de Oost duitsers. Terwijl Bonn al jaren lang een verbitterde strijd voert tegen ook maar de geringste stap van welke bondgenoot ook. die maar zou kunnen lijken op de erkenning van het communistische regime van Oost-Duitsland! Uitdrukkelijk heeft bondskanselier Adenauer aan dit overleg, zo werd gisteren te Bonn bekendgemaakt, zijn toestemming gegeven. Eigen nieuwsdienst CARACAS Voor het eerst in de nieuwste golf van onrust in Venezu ela, die in vijf dagen tijds zeker vijf doden en vele tientallen gewonden heeft gekost, waren er gisteren ook oudere betogers op straat. Er werden zelfs verscheidene heethoofden ge zien met molotof-coetails en op een ge geven ogenblik ratelden er ergens in de met spanning geladen stad zelfs machinegeweren. Een man werd ge troffen en overleed ter plaatse. President Betancourt blijkt vastbe sloten het gezag te handhaven. Hij heeft daartoe de staat van beleg afge kondigd en het leger te hulp geroepen. Gisteravond laat kwamen er berichten uit de Venezolaanse hoofdstad dat er hier en daar vuurgevechten werden geleverd. In een volksbuurt van Cara cas hebben scholieren die de vorige dagen vrijwel de enige onrustzaaiers waren zich ingesloten en schreeu wen voortdurend „Castro, Castro". D° president voert in zijn zwaar ver sterkte paleis besprekingen met zijn raadgevers, want hij erkende een staatsgreep van communistische of links-revolutionaire zijde te vrezen, die „een soortgelijk bewind willen vesti gen als'op Cuba". ëuU. Bij r^eha^de^rvoordy Raai ben dan in^nen *j hebben een goed voor de scheepvaart stelde hij de raad gisteren voor beiden hun bevoegdheid voor drie maanden te ontnemen. Wegens het varen met een onzeewaar dig schip vroeg hij de raad de kapitein bovendien te straften met het ontnemen van zijn bevoegdheid voor de tijd van een maand. Verzuim Het ongeluk met de Mies gebeurde, toen stuurman T. de wacht had. De stuurman, die tevoren zou hebben ge dronken. raakte de koers kwijt en de, kapitein, die wel vermoedde dat het schip in de verkeerde richting voer, ver- zuimde de koers te controleren. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart vond de kapitein daarom niet minder schuldig dan de stuurman. Na de stranding was de kapitein met rijn onzeewaardig geworden schip door-1 gevaren zonder een expert te raadple gen. „Door met het beschadigde schip te vertrekker, zonder een expert te ont- Polderplas in Oud-Loosdrecht is bieden, maakte de kapitein zich tevens ren het lijk opgehaald van de 77-jarige weekloon. In vrijwel elk krotje staat een televisietoestel; hier en daar zelfs een koelkast. Hoewel de huiseigenaar Jac. van Dun voor de (soms tweekamer-) huis jes vijf tot zes gulden per week vraagt en de bewoners alle herstellingen zelt verrichten, is niemand een dubbeltje op zijn huur achter. De bewoners van de Poort van Aer den willen weg. Eén van hen zegt: „Als ik zeker wist dat ik niet meer dan pak weg één jaar gevange nisstraf zou krijgen, stak ik het hele zaakje in de brand." Van onze correspondent PARIJS. Het proces van de barricaden begint zijn aantrekkelijk heid te verliezen en het Franse publiek interesseert er zich niet meer voor. In de afgelopen dagen is er sleehs één man in de beklaag denbank aan het woord geweest, Alain de Sérigny, de hoofdredacteur van het dagblad Echo d'Alger, die ervan beschuldigd wordt in 162 artikelen zich medeplichtig te hebben gemaakt aan een aanslag op de veiligheid van de staat, door middel van provocatie die een on middellijk gevolgd had. Niet dat al deze artikelen door hem zelf waren geschreven, maar hij was er voor verantwoordelijk en daarom stond hij in de beklaagdenbank. duurt nu reeds zes dagen zonder dat men bij benadering kan vaststellen, wanneer het zal zijn afgelopen. Hoe knap de verdediging in elkaar zat bleek bij de lezing van deze artike len. „Niet minder dan 148 van de 162 artikelen, die mijn cliënt worden aan gewreven", zei de verdediger, „zijn af komstig van persbureaus. Waarom staat de heer de Sérigny hier dan alleen? Waarom is de censuur die 135 artikelen, waarvan vier hoofdartikelen en één ver slag van een persconferentie, voor pu blicatie heeft vrijgegeven, niet mede be schuldigd? Waarom zijn de directeuren van de Dépêche Quotidienne en van de Journal d'Alger niet eveneens in staat van beschuldiging gesteld, nadat zij de meeste van deze artikelen, afkomstig van de persbureaus eveneens woord voor woord gepubliceerd hebben?" Ndg geen tien toeschouwers woonden de zittingen van de laatste dagen bij en het is begrijpelijk. Door de felle aan vallen van de Sérigny op de eerste dag. toen hij de krijgsraad aanviel op de slechte voorbereidingen van dit proces door o.m. te zeggen dat niet minder dan 135 van de 162 artikelen officieel door de censuur waren goedgekeurd en voor publikatie vrijgegeven, besloot de I president van de rechtbank tot de enige mogelijk.) maatregel (om het proces al thans nog enige schijn van ernst te ge ven) alle artikelen moesten tevoor schijn worden gehaald en zouden door hem hardop worden voorgelezen. Naar aanleiding van elk artikel mochten de leden van het tribunaal vragen stellen. Van onze correspondent LOOSDRECHT. Uit de Nieuwe-mocht de verdediging of de beklaagde giste- schuldig aan een andere overtreding van ernstige aard. waardoor gevaar ontstond voor de opvarenden", aldus de hoofd inspecteur. Pas toen het schip enige tijd later in een Engelse haven was aange komen. had kapitein V. een onderzoek mevrouw G. M. Rutteman, die sinds 6 november was verdwenen uit het zie kenhuis Zonnestraal. Bij haar vertrek had de vrouw gezegd kennissen in Amsterdam te willen be zoeken. Zij is daar echter nooit aange- Vom^ru antwoorden, zich verdedigen. LIJDENSWEG Toen begon de grote lijdensweg en het verhoor van de Sérigny, waarvan men verwachtte, dat het ten hoogste twee tot drie dagen in beslag zou nemen, PAUZE GEVRAAGD De krijgsraad weet er kennelijk niet goed weg mee. Iedereen schijnt even geprikkeld te zijn, tot zelfs generaal Gardon toe, de regeringsvertegenwoor- moet gebeuren. Maar wij zitten nu al drie uur hier, waarin wij zonder één minuut onderbreking, luisteren naar het voorlezen van deze artikelen. Ik verzoek u althans om een pauze." Hij vertolkte het algemeen gevoelen van de krijgsraad. Plotseling verscheen er een lach op aller gezichten en de zitting werd tot maandag geschorst. 2500 VEL Het is zeer wel mogelijk, dat na af loop van het verhoor van de Sérigny het proces voorlopig zal worden onder broken. Generaal Gardon heeft ten min ste voldoende tijd gevraagd om het ver slag van de zitting tot nu toe (onge veer 2500 vel machineschrift) te kunnen doorwerken om voldoende beslagen de getuigen te lijf te kunnen gaan. Men verwacht, dat het proces zeker nog tot 15 januari zal duren. DEN HAAG (ANP). De val van een zware zeekijker heeft zondagmor gen vroeg tot gevolg gehad dat de 26-ja- rige student R. G. van Koetsveld op zijn kamer in Den Haag door gasver- stikkirig is overleden. De kijker gleed van de divan op de grond en raakte daarbij een gaskraantje dat een kwartslag werd omgedraaid. Het uitstromende gas is de slapende student noodlottig geworden. Andere be woners van het huis, die een zware gas- lucht roken, vonden de student dood op bed. Van onze correspondent UTRECHT. De twaalfjarige Adrianus van W. en de zevenjarige Gerrit van de B. stonden gisteravond plotseling weer voor hun ouders, die een dag lang om hen in angst hadden gezeten. Ze waren namelijk zondagavond ver dwenen en ondanks intensief zoeken van de politie niet gevonden. Wij hebben opgesloten gezeten in een kelder langs de Oude Gracht bij d'e He- ma, vertelden de jongens. Ze hadden zondagavond langs de ge welven gezworven en deuren geprobeerd. De eerste kelder, waarvan de deur open diger bij het tribunaal, een rustig, kalm. I ging, stapten ze binnen. De deur is toen evenwichtig en geduldig man. schijnt i in het slot gevallen. Ze zijn pas gis- zich niet meer te kunnen beheersen. Za- termorgen bevrijd, terdagmiddag sprong hij plotseling op en de woorden die hij sprak waren voor een man van zijn postuur veelbeteke nend: „Mijnheer de president, het is ui teraard aan u om te bepalen wat er 1. Een nummerplaat op de auto. 2. De stam van de boom staat meer naar rechts; 3. Schoorsteen op het huis is anders; 4. Bovenkant van het klaphek is anders; 5. Achteruitkijkspiegel op de auto; 6. Het portier van de auto loopt niet helemaal door naar on deraan; 7. De grasrand links van de ga rage is anders gevormd. Men verwacht nu in de Westduitse hoofdstad dat: 1) het spoedig zal komen tot het normale Oost-Westduitse contact over de voortzetting van het handelsver keer; 2) Bonn ditmaal niet zal eisen dat in ruil voor een handelsakkoord de Oost duitse maatregelen tegen West-Berlijn zullen worden opgeheven. Wat Adenauer en de zijnen bezielt om deze sensationele stappen voor te berei den, is nog een raadsel, öf de kanselier wil het politieke klimaat tussen Oost en West voor de komende topconferentie niet door eenzijdige Westduitse stappen slechter maken, öf hij meent dat door een nieuw West-Oostduits handelsakkoord Bonn een krachtig wapen in de hand zal krijgen tegen mogelijke nieuwe Oost duitse maatregelen inzake Berlijn. In beide gevallen zou men zich kunnen afvragen waarom Bonn dan op 30 sep tember met zoveel tam-tam en zware morele argumenten het handelsakkoord per 31 december op heeft gezegd. AANDRANG OP PROF. DE QUAY Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Prof. De Quay Krijgt vanmorgen een verzoekschrift met 7500 handtekeningen voorgelegd, waarin de regering wordt gevraagd steun te ver lenen aan een volksstemming over de staatkundige toekomst van Algerije on der toezicht van de V.N., wanneer een plan daartoe in de V.N. aan de orde komt. Bij de ondertekenaars bevinden zich vijftig hoogleraren, 242 geestelijken, tweehonderd leraren, honderd kunste naars en een vierhonderd studenten. Het comité van aanbeveling voor de ze actie bestaat uit mr. G. J. P. Uam- melbeeck te Eindhoven, prof. dr. P. J. Donkersloot te Amsterdam, prof. dr. J. de Graaf in De Bilt, prof. dr. G. C. He ringa te Amsterdam, Fons Hermans te Amsterdam, prof. mr. W. H. Nagel te Leiden. H. M. van Randwijk te Amster dam. dr. K. Strijd te 's-Hertogenbosch en dr. J. M. M. van de Valk te Wad- dinxveen. WAGENINGEN Kort voor de uitspraak in hoger beroep in het pro ces dat de Wageningse meubelhan delaar C. Matser had aangespannen tegen het bestuur van de vereniging van 8-R.I.-1940, is het tot een schik king gekomen. Het meubilair dat de weduwe Hoksbergen te Randwijk werd geschonken namens de oud strijders van 8-R.I. Maar sindsdien door verschil van mening in het be stuur niet werd betaald, is nu afge rekend. Na een paar jaar procederen heeft het bestuur van 8-R.I. de rechterlijke uitspraak niet afgewacht. Bij de raads man van de meubelhandelaar, mr. D. Beek Schouten te Wageningen, is thans 4.123 gulden gedeponeerd, de kosten van het geschonken meubilair, plus de rente over de hoofdsom en een gedeelte van de kosten die de meubel handelaar heeft gehad om tegen 8-R.I. te procederen. Hiermee is een einde gekomen aan een onverkwikkelijke zaak, die vele gemoederen in beroering heeft ge bracht. De vereniging van oud-strijders van het achtste Regiment Infanterie had na de bevrijding een actie op touw ge zet om de nabestaanden van de ge vallenen op de Grebbeberg te helpen. In het kader van deze actie kreeg ook de weduwe Hoksbergen te Randwijk een nieuw huis compleet gemeubi leerd. Op Sinterklaasdag 1954 werd dit kostelijke geschenk aangeboden door de voorzitter van 8-R.I.-1940 mr. B. Coops uit Den Haag. die echter na derhand de schenking herriep. Het ge volg was dat het meubilair niet werd betaald. Het proces dat de meubelhandelaar aanspande tegen het bestuur van 8- R.I. had allerlei nare gevolgen. Er ontstond een scheuring in de vereni ging. De vijf dochters van de weduwe Hoksbergen dienden een aanklacht in wegens smaad tegen de voorzitter van 8-R.I., die in een circulaire de familie Hoksbergen ervan had beticht dat zij haar moeder onverzorgd aan haar lot had overgelaten. De grote vrees van de weduwe Hoks bergen was, dat zij afstand van de schenking zou moeten doen. Na jaren in nodeloze spanning te hebben ge leefd, is haar gisteren meegedeeld, dat thans alles in orde is. Haar ver zuchting op de mededeling was: Nu kan ik eindelijk al die slapeloze nach ten gaan inhalen. HOORN (ANP). In het ziekenhuis van Hoorn is zaterdag de driejarige Ja cobus van Hoorn overleden. Vorige week maandag werd het kind met ern stige brandwonden in het ziekenhuis op genomen, nadat het een wasmachine met heet zeepsop over zich heen had getrokken. De beeldhouwer Titus Leeser uit Om men heeft een monument voor de stad Zutphen vervaardigd, dat omstreeks mei We durfden niet naar huis, zeiden de lasting in werking getreden. Het verdrag i van het volgende jaar bij de IJsselbvua infPTlS. rlip ffictprpn rle» ItaIa rlaer rlnnr ho/aff fat-iirftiroi-Gciiarlrv /»!-,+ 1 1 ,1wz* z tt.j jongens, die gisteren de hele dag door de stad hebben gezworven. Dat heeft ge duurd tot hun. honger groter was dan hun vrees. Tussen Nederland en Italië is een verdrag ter vermijding van dubbele be- heeft terugwerkende kracht tot 1 janua ri 1954. De bepalingen komen in grote lijnen overeen met die, welke in eerder gesloten overeenkomsten zijn vervat. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In de periode van 1 juni tot en met september zijn 57.276 be keuringen direct aan de politie betaald. Dat gebeurde in de arrondissementen Breda, Maastricht, Zwolle, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht en Leeuwarden. Het aantal processen-verbaal dat in deze arrondissementen bij de parketten bin nenkwam, daalde in vergelijking met voorgaande jaren. Het aantal betaalde be keuringen is echter groter dan de vermin dering van het aantal processen-verbaal. Hieruit is af te leiden dat het stelsel van betaalde waarschuwingen in han den van de politie een stimulerende in vloed heeft pp het werk van de politie. Omdat het uitsluitend gaat om verkeers overtredingen kan hierdoor de veilig heid van liet verkeer worden verhoogd, zo zegt minister Beerman in zijn memorie van antwoord. zal worden geplaatst. Het monument be staat uit een liggende en staande vrou wenfiguur als symbool van verleden em toekomst van de stad. M.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7