Centrum van eilandenrijk tussen Rotterdam en Gent Kademuren verzakt Kamper studentencorps sluit zich aan bij Oec. jeugdraad Geschiedenis Schoondijke's gymnastiekgebouw werd feestelijk geopend Bevolking vooruitstrevend ondanks isolement Zeeuwscli Dagblad Onregelmatigheid bij provinciale waterstaat DRS. M. C. VERBURG OVER NOORD-BEVELAND Bejaardenzorg Veel belangstelling voor propaganda- avond van CNV Toekomst Recent verleden Vooruitstrevend Herv. jeugdraad vertoonde films Grote vogelshoiv in Oostburg Zo'n klein kuchje ABDIJSIROOP Veertigjarig jubileum Hengelaars hielden de jaarvergadering S.G.P.-er Bakker bedankt als raadslid Drumband „Nu met Hope" in uniform Binding aan Gerei. kerken is geen verhindering Raad St. Annaland Hervormde mannen over kanaalgebied Propaganda-avond Chr. Besturenbond Dinsdag 29 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. Protestants-Christelijk ER BESTAAT EEN PROBLEEM in Nederland, waaraan wij tot dus- verre nog slechts schoorvoetend aan- dacht hebben besteed en dat is het probleem van het toenemende aantal bejaarden. Elk jaar wordt het aantal mensen, dat de 65-jarige leeftijd be reikt en niet meer aan het produktie-, proces deelneemt groter. Dat betekent in feite, dat op het wel produceren de deel van de bevolking een steeds groter financiële last wordt gelegd. Uiteraard woord „last draagzame, onverteerbare zorsr™"_ [Zeeland. Zonder de pretentie te hebben de specifieke karakterstruc tuur van de Noord-Bevelander te schetsen, benadert de schrijver enige kanten van zijn samenleving waaruit blijkt dat het eeuwenlange isole ment geen geijkt stempel heeft achtergelaten waardoor de Noord- Bevelander zich zonneklaar en dan naar de gevoelswaarde in on gunstige zin zou onderscheiden van de overige Zeeuwen. Integen deel, er zijn factoren die er op wijzen dat de Noordbevelandse bevol king ondanks zijn isolement bepaald vooruitstrevend is geweest. Advertentie GOES. Zoals steeds was de be langstelling voor de propaganda- avond die het C.N.V. afd. chr. be- I sturenbond Goes en omstreken maandagavond in de Prins van Opgemerkt wordt verder dat het eiland Oranje organiseerde bijzonder groot. De accordeonclub Animato overwegend Hervormd is, doch dat ook de Gereformeerdén sterk verte genwoordigd zijn. Overigens is de on kerksheid iets anders dan onkerke lijkheid de laatste tijd toegenomen. MIDDELBURG. Het vijfde nummer van het Zeeuws Tijdschrift bedoelen wij met hetvan dit jaar bevat een monografie over Noord-Beveland. Het artikel niet, dat het een-onver-js van de hand van Drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. voor zijn, maar eerder, dat men er ning mee dient te houden, dat de be jaarden, onze bejaarden, zullen moe ten leven van hetgeen het produce rende bevolkingsdeel kan opbrengen. Op grond van de volkstelling van 1947 kan globaal gesteld worden, dat de bevolking bestaat uit 39.2 procent, dat produceert en 60.8 procent, dat niet produceert. Onder het percenta ge, dat niet produceert is. dient men uiteraard ook het deel te rekenen, dat bijvoorbeeld onderwijs geniet, de grote groep van 0 tot 13 jaar en het grote aantal gehuwden, dat niet werkt. Het aantal bejaarden daarvan kan globaal geschat worden op zes procent. Een voorzichtige prognose wijst uit, dat over ongeveer 25 jaar het aantal bejaarden verdubbeld zal zijn tot ruim elf procent. Een be langrijk deel van die elf procent is dan gelukkig nog gezond en wil profi teren van hetgeen het zelf gespaard heeft en van wat het bijvoorbeeld middels de AOW zal ontvangen. Bij de vraagstukken, die zich dan zullen voordoen, komt als vanzelf het probleem van de vrije tijdsbesteding, het wonen, de medische en sociale verzorging. Het blijkt, dat de vrije tijdsbesteding voor de bejaarden zich in hoofdzaak afspeelt binnenshuis, met het luisteren naar radio en het kijken, thans, naar televisie. Ook het lezen neemt een belangrijke plaats in. De verschillende rapporten, die de laatste jaren over het bejaardenpro bleem verschenen zijn, richten zich vooral op de vereenzaming van de In een historische inleiding wijst de schrijver er op dat het eiland door de overstromingen van 1530 en 1532 geheel is verdwenen. Pas in 1598 werd de eer ste polder, de oud Noord Bevelandse polder herwonnen. Hierin werd Colijns- plaat als eerste dorp herbouwd. Vanuit deze polder werd het eiland in de ze ventiende eeuw grotendeels herbedijkt. Deze late bedijkingen hebben hun uit werking tot aan de dag van vandaag behouden en wrel in tweerëlei opzicht: de dorpsaanleg en de verkaveling aldus drs. Verburg. Evenals in de steden vormden de nieuwe dorpen een meetkundig pa troon van rechte straten. Het patroon van de Middeleeuwse dorpen is geheel anders. Daar hebben we te doen met een ringvormige terpbebouwing in een tijd dat de dijken nog zeer onbetrouw baar waren. Het zelfde geldt ook voor de verkaveling. Wel is het eigendom sedert drie eeuwen versnipperd9 maar de rationele indeling bleef behouden. Er is slechts behoefte aan een admi nistratieve ruilverkaveling. Schrijvende over het recente verle- imen, terwijl daar juist het geestelijk isolement altijd groter is geweest. Dat de afzondering meer een ongemak was dan een geestesgesteldheid bewijzen ook de cijfers over het verkeer. Het aantal personenauto's ligt boven landelijk en ook boven het Zeeuwse ge middelde. Het verkeer over het veer Kortgene Wolphaartsdijk is dan ook bijzonder intensief geweest. bejaarden. Dat is een probleem, |den merkt de schrijver op dat twee 1 kenmerken van de Noord waaraan nog veel te weinig wordt gedaan. De bejaardensociëteiten wor-|meër den r\ gang gehouden door goedwil lende vrijwilligers, die in feite ama teurs zijn. Het bejaardenwerk, zo me nen wij, dient op een geheel ander ni veau geplaatst te worden, met name wanneer het gaat om de vrije tijds besteding. En dat is wat wij bedoelen, wanneer het werkende deel van de bevolking bereik zou moeten zijn niet alleen geld beschikbaar te stellen. De Noord Beveland staat wat de toe komst betreft voor enige grote opdrach ten. Het belangrijkste vraagstuk is dat van de kostenverdeling van de aanpas- singswerken die de afsluiting van het Veerse Gat en de Zandkreek nodig maakt. De natuurlijke lozing bij laag water vervalt. Er moeten dus gemalen en toeleidingskanalen worden gebouwd en gegraven. De kosten hiervan lopen in de vier miljoen gulden. Een algeme ne bijdragenwet, die de kostenverde ling tussen het Rijk en de belangheb benden regelt zal dit jaar worden inge diend. De belanghebbenden gaan er van uit dat het Rijk het volle bedrag moet be kostigen, doch van ministeriële zijde is enige malen de formule 60 40 uitge sproken. In dat geval zou het water schap ruim anderhalf miljoen gulden kej moeten betalen. Deze onzekerheid heeft er intussen toe bijgedragen dat het z.g verbeteringsplan, waarvan de kosten ruim zes en een half miljoen gulden bedragen, niet werd uitgevoerd. Het zelfde bijdragen-probleem geldt de aan passing van de landbouwhavens in Kort gene en Kamperland. 1 van de Noord Bevelandse mens, het dialect en de familienamen, en meer aan het vervagen zijn idoor de verbeterde communicatiemid- i delen. Men trouwt makkelijker met vreemden" en men spreekt het alge- meen beschaafd Nederlands van radio en televisie na. Het is in dit verband typerend dat de inannendracht van Noord Beveland met die van Cadzand het eerst, en wel aan het begin van deze eeuw uit stierf. Men zou dit voor een geïsoleerd eiland niet verwachten. Waarschijnlijk aldus het artikel |j t d oorzaak in de beweeglijkheid financiële last zal altijd wel te dragen v|n de boeren die ook door de grote zijn. Maar het extraatje, dat wil zeg-welstand sedert lang veelvuldige con- gen de huln in deskundige vorm door 1 tacten met de „buitenwereld" hebben de aanstelling van hekuame maat- onderhouden. Het begrip „isolement de aanstelling van bekwame maat m dns nift le letterlijk in geografi- sehappelijke werkers, getramd voor sche zj„ worden uitgelegd; dan zou dit gespecialiseerde werk, zal er ookWalcheren er gunstiger moeten afko- moeten komen. Dan pas wordt voldaan aan een Bijbelse opdracht licht te doen schij- Het derde t.V. toestel nen in de levensavond van velen, die TERNEUZEN. Het derde t.v. toe ons lief zijn. stel van de Terneuzense middenstands- vereniging „Klimop" ging gisteren naar de heer P. de Feyter, Tuinstraat De bedrijfsvoering is mede in ver band met de kaveltechniek altijd vooruitstrevend geweest. Er zijn veel grote bedrijven. Veertig procent is gro ter dan twintig ha, twaalf procent gro ter dan vijftig ha. (Gemiddelde groot te ruim 22 ha). Ter vergelijking: Zee land vijftien ha en Nederland twaalf ha gemiddeld. Omdat Noord Beveland volop agra risch van structuur is, liep de bevol king vooral de laatste tien jaren aanzienlijk terug. De hoge arbeidspro ductiviteit die hieruan het gevolg is brengt het gemiddelde inkomen per inwoner op een relatief hoog peil. Ook de belangstelling voor het onderwijs vooral het landbouwonderwijs on derscheidt zich in gunstige zin van overig Zeeland. De belangstelling voor culturele eve nementen is op het schiereiland vrij groot. In dit opzicht slaat men alweer een goed figuur. De amateur-cultuur staat op een peil dat men als een ge middelde voor het platteland mag be schouwen. Tenslotte aldus nog steeds het ar tikel is er de verbetering van het verkeer, die het potentieel van Noord Beveland meer tot z'n recht zal doen komen. De dammen naar Zuid Beve land en straks naar Walcheren ontslui ten het eiland definitief en radicaal. De veerhaven te Kats zal bovendien zorg. dragen voor een verbeterde en kortere verbinding met Schouwen Duiveland. In 1965, als de dam door de Greve- lingen, de Haringvlietbrug en de Bene- luxtunnel in gebruik zullen worden ge nomen. ligt Noord Beveland effectief in het middelpunt van het eilandenrijk tussen Rotterdam en Gent. Een doorlo pende vaste verbinding tussen Goes en Rotterdam, passerende over Noord Be veland zal 4 a 5000 auto's per dag te verwerken krijgen. uit Goes, onder leiding van de heer P. B. van Sprang zorgde voor een vrolijke stemming met enkele leuke en opgewekte liedjes. De heer M. Meijboom, voorzitter van de afde ling opende de avond met een woord van welkom en een korte bezinning over het wezen van de tegenwoordige maatschappij. De bondsvoorzitter, de heer Ten Heuvelhof hield hierna een cause rie over het onderwerp „brood en buurman", waarin hij de proble men naar voren haalde die de wel vaart met zich meebrengen. De christelijke arbeidersbeweging is zich bewust van zijn taak op dit gebied, doch de moeilijkheden liggen vooral in het feit dat de werknemers vaak de weg van de minste weerstand kiezen door weg te blijven van yergaderingen en te verzuimen op de hoogte te blijven met de lectuur over dit onderwerp. Daar verbeteringen van sociale toe standen geen prijsverhoging tot gevolg mogen hebben of kwalijke gevolgen voor andere bedrijfstakken, is goede voorlichting hier absoluut noodzakelijk. De heer Ten Heuvelhof pleitte vooral voor bezitsvorming onder de werkne mers door uitkeringen uit de winst, be tere pensioenregeling, en een werkelijk verantwoordelijkheidsbesef voor de eco nomisch zwakkeren. Hij waarschuwde tegen ondankbaarheid doch wees erop dat men met te vroeg danken nog nooit gebaat geweest is. Tot slot werd het to neelstuk „Ruwe stormen" van P. L. van Prooijen-Bogaerds opgevoerd onder regie van P. Blondel. Het stuk speelt zich af in de rampdagen van 1953, waar door het bijzonder in de smaak viel bij het publiek, dat deze zwarte tijd immers zelf van zo nabij heeft meegemaakt. Een enthousiast applaus was daarom de beloning voor dit goede stuk. Vandaag zal er nogmaals een derge lijke gezellige avond zijn. Ernstige val van fiets Maar wat die ontsluiting betreft io Kpt wei zeker Hat Hp beHenHaocf THOLEN. De timmerman I. L- net wel zeKer aat ae neaenaaag- raakte met het achterwiel van zijn fiets tussen de planken van een plankier op de haven. Hij verloor zijn evenwicht en viel met zijn hoofd op een paal. Met een gebroken kaakbeen en een gat in zijn hoofd moest het slachtoffer naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom wor den overgebracht. se economische en technologische ontwikkelingen de tradities meer uithollen dan een vaste verbinding, hoe belangrijk deze overigens ook is. Het is verheugend dat de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cul tureel werk een contactdag wil wij den aan de bejaardenzorg. De heer De Feyter had het bedrag nauwkeurig geraden, hoewel hij er maar een slag naar had geslagen. VLISSINGEN. Het was zaterdag middag een gezellige drukte in het Jan van Bovenhuis, waar de hervormde jeugdraad enkele films voor kinderen vertoonde. De jongens en meisjes keken naar rolprenten over het herstel van de rampschade en over bomengroei in Aus tralië. Tot slot genoten zij van een spannen de film getiteld: „Hallo, hier r.p. 10". In deze film zagen zij o.a. het oprol- vertentii-. len van een smokkelaarsbende, zodat het aan spanning niet ontbrak. In de avonduren werd voor de oudere jeugd de film „De Voddenrapers van Abbé Pierre" gedraaid. Waarschijnlijk door de uitermate slech te weersomstandigheden was de op komst heel wat minder dan 's middags. Zondagavond volgde nog een nabespre king. De komende zaterdagavond is er een St. Nicolaasviering voor de oudere groep. De voorzaal van het Jan van Bo venhuis zal dan herschapen zijn in een kasteel uit het jaar 360. OOSTBURG. In de burgerzaal van het gemeentehuis organiseerde de afde-i ling Oostburg van de Nederlandse bond' van vogelliefhebbers De volière zijn derde vogelshow. Deze keer was het vogelfestijn ge combineerd met een planten- en bloe- menshow, waardoor de uiterlijke aan trekkelijkheid aanzienlijk werd ver- I hoogd. De boomkweker J. B. Aers uit Wa- terlandkerkje en de bloemist Casetta uit j Middelburg verleenden medewerking aan het laatstgenoemde onderdeel. De jury voor de afdeling kanaries be stond uit de heren L. Plooy (Schiedam), C. de Groot (Bergen op Zoom) en H. J. Veerkamp (Schiedam). De tropische vogels werden gekeurd door de heer D. D, Drop uit Aalst. De jury heeft overigens geen geringe taak gehad als men bedenkt dat in to taal 275 vogels werden ingezonden. Aan de show was een grote verloting verbonden ter bestrijding van de kosten. De uitslag van de vogelshow voor zover het de kampioenen betreft luidt als volgt: a. kanaries oranjeroodbrons A. van Dale Oostburg) 89 punten. Kampioen eigen kweek. b. kanaries zaLmkleur, A. van Dale (Oost- burg) 89 punten kampioen open klasse, c. grasparkieten, A. Swartele (Breslcens) 86 punten, kampioen eigen kweek. d. grote par kieten, a. Swartele (met valkparkiet) 90 pun ten. kampioen open klasse, e. tropische vo gels. J. A. Kampfens (Oostburg), zebra-vink met creme vleugels, kampioen, f. bastaarden wild gekruist met kanaries, J. C. v. d. We- ge (Breskens) 87 punten. Kampioen bastaar den. g. tropische duifjes, F. W. Gijzeis (Schoondijke) 88 punten, kampioen open klas se. Boerenleenbank aanbesteed Zoutelande in kan een nare en langduri ge griephocst worden. De 23 genezende bestanddelen van Abdijsiroop (Akker-Siroop) bestrijden liet kwaad snél. De dan nog jonge bisschop van Myra crTkf zfinferlafrTag6 0ntVa"gen ZOUTELANDE. - Namens het be- Ongeveer 25 jongens hebben zich voori «uur van de Coöperatieve Boerenleen- dit glcostumeerde feest reeds aange-J>anlc:werd door het bouwbureau van de meld landbouw aanbesteed het bouwen van een bankgebouw met woning. De uitslag van deze aanbesteding is als volgt: Fa. P. de Visser en Zn Vrouwenpolder 73.200. J. Vreeke Domburg 78.900, J. W. Christiaanse. Koudekerke 81.133, Fa. de Pagter en Versluis Domburg j 82.850. J. M. Goedemondt. Vlissingen 86.810. P. Engelse, Heinkenszand 87.984. Fa. de Voogd en van Rooijen Westkapelle 89.380, Fa. Gebr. van Rooijen. Westkapelle 89.695, J. Gabri- ëlse Zoutelande 89.845. Fa. J. Dinge- manse, Zoutelande 91.135, Fa. J. Houmes, Westkapelle 92.180, A. van Rooijen. Westkapelle 92.475, Fa. J. Mesu en Zn, St. Laurens f 92.600, J. Walraven St. Laurens 92.700. De gunning werd verleend aan de laagste inschrijver. TERNEUZEN. De Terneuzense hengelaarsvereniging (O)ntspanning 1 fN)a (I)nspanning hield de jaarverga- dering. In zijn openingswoord herdacht voorzitter, de heer C.J. v.d. Broek, de overleden leden D. v.d. Berge en J. Ha melink. In het jaarverslag werd het af- cp-tjrvT pm Het zal donderdag 1 ëfilopen seizoen besproken, dat zeer december 40 jaar geleden z°jn dat degoed is geweest, Ook de verschillen- heer M. C. Meerman te Tholen op 16-de concoursen, die door de leden wer- jarige leeftijd als jongste bediende den bezocht, hadden vele successen op- werkzaam werd bij de firma J. M. C. geleverd. De kampioensbeker werd Pot (eigenaar wijlen G. Amsing). ,aar <°egekeI}d Van de grond af aan begonnen en aanvankelijk voor allerlei bij een druk kerij en boekhandel behorende karweit jes, werkte de heer Meerman zich op tot procuratiehouder. Deze bevordering werd in 1929 een feit. Gedurende een geruime tijd wordt het bedrijf vrijwel geheel door de jubilaris geleid. Ook thans heeft de tegenwoordige eigenares se mej. K. Berger grote steun aan de gedurende veertig jaar aan dit bedrijf verbonden heer Meerman. Practise his hij da nook als de zaakvoerder te be schouwen. Behalve deze zakelijke ijver betoont de jubilaris veel aktiviteit in het Thoolse verenigingsleven, o.a. voorzitter van de voetbalvereniging ,,Tholense boys", eveneens voorzitter van de plaatselijke gymnastiekvereniging, ijsclub en Oran jevereniging. GOES. Naar wij vernemen heeft de heer Th. Bakker (S.G.P.) bedankts voor zijn benoeming als raadslid in de I vacature J. J- van Melle. Hij deed dit onmiddellijk nadat de voorzitter van het hoofdstembureau hem had benoemd tot raadslid. Dit be danken is het gevolg van de afspraak, die de A.R.. C.H.U. en S.G.P. bij de jongste raadsverkiezingen hebben ge maakt. De chr. partijen kwamen toen met een gezamenlijke lijst uit. Deze af spraak is ook nu nog van kracht. De volgende kandidaat is de C.H.U.-er drs. J. J. Dijkgraaf. dit aan de heer J. Kiel. Punt 7 van de agenda luidde: bespre king viswaters, medegedeeld werd dat de Westvcst en de Oostelijke Rijkswa terleiding in 1961 nog bevist kunnen worden. Verdei werd nog de overbren ging van de uitgezette vis van de vij ver aan de Axelsestraat naar die de Zuidersportvelden besproken. Van een medewerker KAMPEN. Het Corpus studiosorum in academia Oampensi Fides Quaerit Intellectum, oftewel het studentencorps FQI van de theologische hogeschool der Gereformeerde kerken te Kampen heeft besloten zich aan te sluiten bij de Oe cumenische jeugdraad in ons land. In het hierover door het ANP verspreide j bericht heet het, dat FQI met dit be- sluit sympathie wil betuigen aan de We reldraad van kerken. Het corps blijkt1 van mening dat de binding die het via de hogeschool met de Gereformeerde kerken heeft, niet impliceert, dat zijn leden ook in dit opzicht „in het voet spoor der ouderen moeten lopen". De Gereformeerde kerken zijn be trokken bij enkele takken van arbeid, die binnen het verband van de Wereld raad verricht worden of zullen worden, zij traden niet uit de Nederlandse zen dingsraad, die via de Internationale zendingsraad volgend jaar in de we reldraad zal worden geïntegreerd (al verbond de laatste synode aan dit be sluit om te blijven allerlei voorwaar den). Voorts maken de Geref. kerken voor hun internationale hulpverlening gebruik van de diensten van de afde ling voor hulp tussen de kerken van de Wereldraad. Over aansluiting bij die raad zelf nam de laatste synode geen beslis sing: zij beval een diepgaand onder zoek van de gehele oecumenische kwes tie aan, die door het gepraat over de bestaande internationale organisaties bepaald nog niet uit de verf is geko men. ST. ANNALAND. Te Sint-Annaland zal op dinsdag 29 november a.s. een openbare raadsvergadering worden ge houden, des morgens om 10 uur. De agenda vermeldt o.m. de volgende pun ten: vaststelling gemeente-begroting 1961: goedkeuring begroting wezen-arm bestuur 1961: herziening uitbreidings plan, straatverlichting Kloosterstraat enz.; benoeming regenten wezen-arm bestuur; verkoop strookje grond Oost straat. Sint en Piet bij van buurtvereniging MIDDELBURG. Voor de kinderen van de buurtvereniging .Bree- en Brak straat" werd in Mercurius een Sint-Ni- colaasavond gehouden. Na een openings woord van voorzitter C. J. Nieuwenburg, brachten de Heilig Man en zijn knecht een bezoek aan de jongeren. In de pau ze werden een pop en een speelgoed auto verloot, waarna Ali ben Lux zeer veel succes had mét zijn poppentheater en wondershow. BRUINISSE. Onder zeer grote be langstelling werden zaterdagavond in aan j'net Ned. Herv. Ver. Gebouw door bur gemeester _C. H. van de Linde de uni- I iormen uitgereikt aan de drumband van het muziekgezelschap „Nu Met Hope". In zijn toespraak daaraan vooraf gaande prees hij het doorzettingsver-i mogen van de vereniging die na het initiatief daartoe vele moeilijkheden te overwinnen had. Maar dank zij een oud-papieractie die van de leden veel tijd vergde, kon het doel worden be reikt. Het jongste vrouwelijke lid, mejuf frouw Lies Bal, werd daarna door de burgemeester geüniformeerd, waarop een drumroffel volgde en alle leden hun uniformen aantrokken. Dit prachtige donkerblauwe uniform, doet het op de witte blouses uitstekend. Voorzitter J. van der Have sprak 1 daarna een dankwoord tot het aanwe- Kinciereil zjge publiek en tot de burgemeester in het bijzonder. Enige, weken vooraf was i voor het publiek de gelegenheid open gesteld. om te raden naar het totaal aantal knopen, dat aan de gezamenlij ke uniformjasjes van alle leden was aangezet. Dit aantal bleek 111 te zijn. De eerste prijs werd gewonnen door de heer N. Knoops. De 2e prijs was voor de heer P. Schipper uit Yerseke. De jaarcollecte voor Scholen met de Bijbel bracht te Schoondijke, Sint Lau rens en Yerseke resp. 168,57, 384 en 216.50 gulden op. Ue kademuren van de haven van Yerseke zijn over een grote lengte ern stig uitgeweken en verzakt. In de laatste raadsvergadering is over dit feit uitvoerig gesproken. Getracht zal worden om dit euvel zo spoedig mogelijk te verhelpen. Bij de haven is een gevaarlijke situatie ontstaan. Op de foto is duidelijk te. zien in welke toestand deze kademuren ver keren. Binnen de oude muren zal een zware betonnen muur worden geplaatst. Bovendien moet een ijzeren damwand aangebracht worden. TERNEUZEN. Op de vergadering van de Hervormde Mannenkring gaf ir. Hielkema, van Rijkswaterstaat, aan de hand van tekeningen en kaarten voor een aandachtig gehoor, op prettige en onderhoudende wijze een uiteenzetting over het verleden, heden en toekomst van het kanaalgebied. Na de pauze volgde een bespreking naar aanleiding van dit onderwerp. Onder de aanwezi gen bestond grote waardering dat deze materie thans ook in breder kring werd behandeld. Na deze bijzonder goed ge slaagde bijeenkomst traden verschillen de nieuwe leden toe als lid van de Her vormde Mannenkring. Rijkspolitie verhuisde THOLEN. De rijkspolitie te Tho len is verhuisd van Hoogstraat 41 naar het nieuwe politiebureau aan de Hof straat. In het ruime nieuwe bureau zijn twee dienstwoningen ondergebracht. Verder een theorie- en instrüctiezaal. Op een latere datum zal dit nieuwe po litiebureau officieel worden geopend. Techn. ambtenaar verdacht MIDDELBURG. Gedeputeerde Sta ten van Zeeland hebben, na gisteren in speciale zitting bijeen te zijn geweest, medegedeeld kennis te hebben gekre gen van feiten, die ten laste van een technisch ambtenaar van de provin ciale waterstaat de verdenking doen rijzen omtrent het plegen van een on regelmatigheid. G. S. hebben in dit laatste aanleiding gevonden tot het doen van aangifte bij de officier van justitie te Middelburg'. Het college acht het echter in dit sta dium niet gewenst nadere mededelingen te verstrekken. Gedeputeerde Staten beschouwen het bovenstaande als een aanvulling op het antwoord dat aan het socialistische sta tenlid de heer L. P. van Oorschot is gegeven op diens vragen over eventuele verschrijvingen op de provinciale grif fie van Middelburg. De heer Van Oorschot stelde zijn vra gen zoals bekend naar aanleiding van mededelingen die de heer J. J. van Melle heeft gedaan in de vergadering van de c.h. kiesvereniging te Goes. De heer Van Melle zei toen in het bezit te zijn van bewijzen, waaruit zou blijken dat bij de provinciale staten verschrijvingen voorkwamen. SCHOONDIJKE. Al hing de vlag ook nog zo triest te druipen voor het gloednieuwe gymnastiekgebouw, de aan- I blik ervan kon niet verhinderen dat er onder de talrijke genodigden die samen waren gekomen in het Jeugdgebouw Laus Deo een feestelijke stemming heerste ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gymnastiekgebouw. Het was loco-burgemeester De Feijter dan ook aan te zien dat het hem een ge noegen was om de velen die van het heugelijke feit getuigen wilden zijn van harte welkom te heten. Gedeputeerde A. Schout, die verklaar de .gaarne naar Schoondijke te zijn' ge komen om de opening te verrichten, wees op de belangrijkheid van goede lichaamsontwikkeling van de jeugd en de ouderen. Hij feliciteerde Schoondijke met de unieke kans die het had gekre gen. want zo verklaarde hij, de minis ter had slechts drie gymnastieklokalen te verdelen. Hij complimenteerde het gemeentebestuur met de durf die het aan de dag had gelegd en bracht de ge lukwensen over van het Provinciaal Be stuur. De heer Becht, voorzitter van de Bra bants-Zeeuwse Turnkring sprak de hoop uit dat ook de ouderen volop gebruik zouden maken' van de geboden kans en hoopte dat er te Schoondijke spoedig een gymnastiekvereniging zou worden opgericht. Namens de voetbalvereniging werd een gelukwens uitgesproken door de voorzitter, de heer Chr. de Rijcke. De heer Bruijnooge, de architect, bood als bhjk van waardering de gemeente een' klok aan. Nadat loco-burgemeester De Feijter alle sprekers had beantwoord begaf het gezelschap zich naar het gebouw waar een dochtertje van wethouder Toesseint, Maria, de heer Schout de sleutel aan- ,Vadat de deVr was geopend be trad Maria Toesseint op voorstel van de heer Schout als eerste het gebouw. De schepping van architect Bruijnooge valt direct op door de bijzonder fijne afwerking. Het gehele gebouw is een voorbeeld van gedegen' vakmanschap. De ruime zaal is belegd met groen kurk- linoleum. De verwarming geschiedt via luchtroosters, zodat er geen hinder is van radiatoren. De zaal is voorzien van uitstekend gymnastiekmateriaal. Na de bezichti ging werd onder leiding van gymnas tiekleraar Wiilebroordse een basketball- wedstrijd gespeeld. Door een zestal da mes en heren van de Souburgse turn vereniging werd onder leiding van de bekende turner J. van de Sande een schitterende demonstratie gegeven die zeer in de smaak viel. Ook het feit dat het gezelschap ondanks een demonstra tie te Souburg op dezelfde dag ook nog naar Schoondijke was gekomen werd zaer gewaardeerd. Half-om Volgens gezaghebbende kringen zou den de meningen in de Gereformeerde kerken thans verdeeld liggen in vijf tig procent vóór aansluiting bij de We reldraad, vijftig procent ertegen. Deze helft van tegenstanders omvat bepaald niet alleen hen die sympathiseren met de Internationale raad van chris telijke kerken ICCC (welke sympathi santen een niet al te grote groep vor men). Het besluit van de corpsvergade ring steekt, wel af tegen het standpunt, dat het bestuur van de bond van Ge reformeerde jeugdverenigingen op de jaarvergadering kenbaar maakte. Het bondsbestuur acht het niet juist tot de oecumenische jeugdraad toe te treden, zolang de kerken waaruit de bond zijn leden trekt, niet bij de We reldraad zijn aangesloten. Dit is het standpunt van een for- meei niet-kerkelijke vereniging. De hogeschool te Kampen is gesticht door de Gereformeerde kerken en is een geheel kerkelijke instelling. In het verleden hebben curatoren en hoogleraren invloed uitgeoefend op de studenten wat betreft hun lidmaat schap van „ongewenste" verenigingen. Zo hebben zij het bestaan van een afdeling van de Nederlandse christen- studentenvereniging in Kampen on mogelijk gemaakt. Later is deze afde ling heropgericht. Het is de vraag in hoeverre de ker kelijke instanties eventueel het corps- besluit ongedaan kunnen maken. Het is evenzeer de vraag of deze instan ties daaraan thans behoefte hebben. De tijd van wijlen prof. L. Lindeboom is ook wat dit betreft voorbij. Dan maar helemaal niet WORMER. Het dilemma waar voor deputaten voor de psalmberijming de vrijgemaakte Gereformeerde ker ken hebben geplaatst: doorgaan met zoeken óf met Hasper in zee proberen te gaan, is thans uitgebreid met een derde mogelijkheid, die de kerkeraad van Wormer op de tafels der meerde re vergaderingen neerlegt. Deze kerkeraad wil alles zo laten en trachten te bevorderen, dat voor de psalmberijming geen nieuwe deputaten worden benoemd. De kerkeraad van Enkhuizen besloot deze gedachte te steunen. KAMPERLAND. De Christelijke Besturenbond van Noord-Beveland hield in het verenigingsgebouw „Renata" een propaganda-avond. De heer P. J. Daane, bestuurder van de C.B.C. uit Rotterdam, sprak over het onderwerp „Brood en buurman", waarin hij de oorzaken van de tegenwoordige 'wei- vaart besprak. Op 2 december zal nog een avond gehouden worden, waarop de heer R. van Wensen zal spreken. Aan deze avond werkte voorts mede de to neelgroep van de N.C.L.B. uit Wissen- kerke die het toneelstuk „Jong leven op Morgenrood" op uitstekende wijze ge bracht heeft. Zendingscommissie in Sint Annaland ST. ANNALAND. In Sint-Annaland is thans een definitieve plaatselijke zen dingscommissie opgericht, ten einde het werk van de plaatselijke correspondent enigszins te verlichten. Hierin hebben o.a. zitting de plaatselijke predikant ds. P. Westland, enkele leden van de ker keraad der Ned. Herv. gemeente, de plaatselijke correspondent van de G.Z.B. en enkele dames en heren die aangezocht zijn, om hierin zitting te nemen. Het werk zal nu in het vervolg worden verdeeld over een aantal vrij willigers, die in deza commissie xittina hebben.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3