Onverwachte ommezwaai van minister Beerman PRIJZEN WEER IN BAAR GELD Patrice Loemoemba «voor familiezaken naar Stanley stad Nederland zorgt voor eerste geleidehonden voor Spaanse blinden R.R.R. Rahman door Indonesië ontmoedigd Advies van commissie-Wiarda Baby Linda door eigen moeder vermoord IBO TERUG MET GROTE WENSEN Straaljager rukt stuk muur van huis Loongrens wordt 8000 gulden De Bilt: Bewolkt PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 1. de prijzen worden in geld uitgekeerd; 2. de continuïteit van de voetbaltoto veze- kerd is; 3. de vergunning bij één instelling wordt geconcentreerd. Wekenlange wacht hij recreatie-oord van Socrates Dit jaar 30 politieke delinquenten vrij NIEUWE RAI-GEB0UW NU AL TE KLEIN DODE ZEE-ROLLEN NAAR NEDERLAND Churchill is weer op RIJKSPOLITIE: 686 MAN TE WEINIG Lekker slapen Gesprek wê^M MMWÊM Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. Postbus 4, Giro 110686, telefoon Directie en administratie 01100- 6901 Redactie: 01100-6901 en 5366 BtJkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604. Post bus 26. VUssingen, Nleuwendijk 33. tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N^uwstraat 38. tel. 01150-3189; Zlerlkzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad ZjOmc nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,98 per week, 7,— per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1, 16e jaargang No. 4719 Dinsdag 29 november 1960 NOODWET VOOR VOETBALTOTO Van onze Haagse redactie DEN HAAG Onverwacht heeft minister Beerman toch besloten de voetbaltoto een wettelijke basis te geven. Daarop is uit de Tweede Kamer sterk aangedrongen. De minister wil dat doen met een noodwet. In deze tijdelijke regeling zal de huidige praktijk die volgens de minister een bevredigend verloop heeft worden voortgezet, maar de noodwet zal het bovendien mogelijk maken dat De commissie Wiarda die indertijd ook geadviseerd heeft voor de wijziging van de Loterij wet, welke onlangs door de Eerste Kamer is verworpen zal vervolgens advies worden gevraagd voor een defi nitieve wettelijke regeling. In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, waaruit deze opvallende koerswijziging blijkt, wijst de minister er op dat de drie ge noemde problemen niet geregeld kunnen worden door een verder gaande uitbreiding van de Loterijwet. Bij een dergelijke oplossing zou immers voor alle loterijen en niet alleen voor de toto een monopoliestelsel en con tinuïteit van de vergunningen worden ingevoerd. Het standpunt van minister Beerman was tot dusverre, zoals hij tot uiting heeft gebracht in de Tweede Kamer, dat hij indien zijn ontwerp loterijwet niet werd aanvaard, geen poging zou doen een nieuw ontwerp in te dienen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Nic. den Besten, de gegijzelde directeur van de N.V. Socra tes zit nog steeds in het huis van be waring te schrijven. Hij worstelt met de beantwoording van de vragen, die de curator en de rechter-commissaris in het faillissement van zijn zaak hebben ge- S'De heer Jansma (Heilige daad) is gis teren weer uitvoerig door de hoofd inspecteur Molenkamp gehoord. Inmiddels is ons gebleken dat het huis waarin hij woont (Amersfoortseweg 57, Bussum), weken lang door de politie m de gaten is gehouden. Dat geschiedde in de periode, dat de heer Jansma er nog niet zijn intrek had genomen, en het huis diende als recreatie- en representatie oord voor de buitenlandse relaties van de heer Den Besten. De politie-surveillance werd ingesteld nadat uit Amsterdam een waarschuwing was ontvangen, die inhield dat in de villa dingen gebeurden, die de grenzen van zekere normen strafrechtelijk over schreden. Het toezicht van de Bussumse recher che heeft echter geen enkel resultaat opgeleverd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. 28 Nederlandse poli tieke delinquenten en twee Duitse zijn in de loop van dit jaar tot 1 november in vrijheid gesteld. Zo deelt minister Beerman de Tweede Kamer mee. Van deze dertig waren er dertien, onder wie de twee Duitsers, tot levenslang veroor deeld, drie tot tijdelijke straffen en veer tien tot de doodstraf. Er zijn thans nog vier Duitse oorlogs misdadigers in ons land levenslang ge detineerd. De minister handhaaft zijn standpunt dat het hem niet mogelijk is hier bij voorbaat de mogelijkheid van op-jarenstelling uit te sluiten. Voor drie Nederlandse politieke delm quenten wordt nog dit jaar de voorwaar delijke invrijheidstelling mogelijk, voor zeventien volgend jaar en voor drie in 1962 of later. VOLKEL Onder het middag eten hoorde het gezin Dongers man vrouw en zeven kinderen welks boerderijtje op vijftig meter van de landingsbaan op het vlieg veld Volkel staat gistermiddag een klap. Een straaljager van het type Thunderstreak, bestuurd door een leerling-vlieger, was naast de baan terecht gekomen en had met een vleugel een stuk uit een zijmuur van de boerderij geslagen. Daarbij sneuvelde de vleugel, maar de leer ling-vlieger, die aan een proeflan- ding bezig was, kon het toestel onge deerd verlaten. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Het nieuwe ge bouw van de R.A.L aan het Europa plein in Amsterdam, dat in februari in gebruik zal worden genomen met een autotentoonstelling, blijkt nu al te klein te zijn om de exposanten alle gevraagde standruimte te kunnen toe wijzen. Voor nieuwe leden van de R.A.I.- vereniging heeft het bestuur zelfs in het geheel geen ruimte kunnen vrij maken. Op de openingstentoonstelling zullen 225 standhouders de door hen geïmpor teerde of gefabriceerde auto's expose ren. Dat zijn er dertig meer dan op de laatste tentoonstelling in het oude R.A.I.-gebouw. Het nieuwe R.A.I.-gebouw zal met de tentoonstelling op 2 februari worden geopend door Prins Bernhard. AMMAN (A.P.) De beroemde Dode Zee-roIIcn zullen voor het eerst buiten Jordanië worden tentoongesteld. De re gering van Jordanië heeft goed gevon den, dat de perkamenten rollen, die tweeduizend jaar oud zijn en bijbeltek sten in het Hebreeuws bevatten, zullen worden tentoongesteld in musea van Amerika, Engeland en Nederland. Advertentie d.w.z. ROEKEL RUBBER RINGMATTEN Dat zijn de doelmatige matten. Bestel rechtstreeks aan fabriek. U bent in 1 tot 6 dagen goed be diend. Ze zijn verkrijgbaar in elke gewenste maat. Heren Architecten, geeft de beno digde maten op aan: R.R.R. - Vraag vrijblijvend prijsopg. Industrieprak 61, Wychen (GId.) Telef. 08894— 293, na zus uur 568. DEN HAAG. In bepaalde gevallen moet ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor het leven mogelijk worden gemaakt, zo meent de minister van justitie. Bovendien is minister Beerman van oordeel dat de strafmaxima op het rijden onder invloed hoger zouden kunnen zijn dan thans het geval is, aldus de memorie van antwoord. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De mensen die voortaan Enrique Gutierrez Pajares (34), een winkelier in de Spaanse plaats Oviedo, op straat ontmoeten, zullen hem zo nu en dan enkele woorden Nederlands horen spreken. Dat zijn dan woorden als links, rechts, vooraan en af, die hij zal zeggen tegen de hond die hem vergezelt. Pajares is namelijk blind en heeft een hond gekregen die op de Amster damse geleidehondenschool is opgeleid. Gisteren vertrok hij met zijn hond, de pikzwarte Blanca, een tweejarige Duit se herder, van Schiphol naar Spanje. De winkelier is de eerste van de veer tigduizend Spaanse blinden die een geleidehond heeft. De tweede is de 38- jarige Francisco Barbara Ruga in Barcelona, die vandaag met zijn Hol landse herder Eita uit Amsterdam vertrekt. Vier weken trainen Beide Spanjaarden zijn vier weken in Amsterdam geweest om met hun honden te trainen. Met de instructeurs van de school, die geen Spaans spre ken, zodat er tolken meegingen, heb ben zij dagelijks vijftien kilometer met hun hond afgelegd. Zo leerden zij alle moeilijkheden kennen die een stad voor een blinde met hond oplevert, zoals trams en draaideuren. Er werd van afgezien de honden te leren gehoorzamen aan Spaanse be velen. Via Curacao Artikelen van een Cura^aose journa list in een Spaans blad over de Am sterdamse geleidehondenschool wek ten in Spanje belangstelling voor een dergelijke school. De voorzitter van het Koninklijk Nederlands geleidehon denfonds mr. E. L. M. H. baron Spey- art van Woerden, ging in Madrid met zijn neef, mr. J. C. baron Speyart van Woerden, die daar secretaris van de Nederlandse ambassade is, praten. Er werd een werkcomité opgericht, dat Van onze correspondent LONDEN In de vroege ochtend ven maandag voltrok zich in de Britse badplaats Eastbourne een hoogst dramatische ontwikkeling, die bet vervolg betekende op de moord van vorige week op de drie weken oude baby Linda Jeffs. Sa men met haar man reed de 24-jarige Doreeu Eveiyyn Jeffs, de moeder van de baby, naar de politie. Daar legde zij tegenover een inspecteur van Scotland Yard een verklaring af Drie kwartier later werd zij in staat van beschuldiging gesteld we gens moord op haar eigen kind. In arrest Gisteren verscheen mevrouw Jeffs even voor de politierechter var East bourne. Deze bepaalde dat de vrouw voorlopig een week in hechtenis moet blijven. Toen hij de aanklacht tegen de vrouw voorlas, barstte ze in tranen uit. Mevrouw Jeffs' verdediger verzocht de politierechter zijn cliënt in de ge legenheid te stellen de begrafenis van haar dochtertje bij te wonen. Het minis terie van binnenlandse zaken moet daar een beslissing over nemen, aldus de rechter. Zoals men zich zal herinneren werd de baby Linda Jeffs op 22 november vermoord in haar kinderwagen gevon den in een park in Eastbourne. De moe der verklaarde vorige week dat zij de wagen buiten een winkel had laten staan waar zij boodschappen deed. Toen ze daarmee klaar was en weer op straat kwam, was de wagen met Linda verdwenen. De politie constateerde dat de baby, het enige kind van het echtpaar Jeffs, was gewurgd. met steun van de Spaanse blindenbond de reis van de twee Spanjaarden be taalde. Het Koninklijk Nederlands geleidehondenfonds nam de honden en het verblijf in Amsterdam voor zijn rekening. De eerste Spaanse blinden die een geleidehond hebben bjj het ver trek van een van hen, Enrique Gu tierrez Pajares uit Oviedo, (links), van Schiphol. De honden zijn opge leid door de Nederlandse geleidehon denschool in Amsterdam. Een maand lang zijn de honden aan hun baas en andersom gewend. Alleen op de trap van het vliegtuig toonde de zwarte hond zich even nerveus. Het is dan ook een bijzon dere eer als hond in het passagiers- verblijf te mogen reizen, want vol gens de internationale bepalingen moeten honden in het vrachtruim worden vervoerd. Slechts voor ge leidehonden wordt een uitzondering gemaakt. De Nederlandse producer Wim lbo, die tijdelijk uit de Ne derlandse radio- en televisie studio's is geweerd, heeft zijn vrijgekomen tijd intussen ge bruikt voor een studiereis van drie maanden door verscheidene Europese landen. Over zijn ervaringen daar ver telt hij op pagina 2. Wat hij er zag en hoorde in de diverse Europese televisiecentra inspireerde hem tot het volgende verlanglijstje aan Sint Nicolaas. Ik verlang 1 dat onze zes omroepverenigin- ■*- gen in het belang van het kij kerspubliek tot vruchtbare samen werking komen, opdat een natio naal instituut tot stand komt, zoals ik dat in andere landen heb ge zien. o dat de Nederlandse Televisie- stichting nauwe samenwerking tot stand brengt met België en Lu xemburg, zodat er naast de eigen nationale programma's een Bene- luxtelevisie ontstaat. o dat het tekort aan geld wordt J opgeheven door artistiek ver antwoorde advertentieprogramma's in de vooravond, zoals dat ook in Italië gebeurt. A dat buitenlandse gastregisseurs de kans krijgen hun toppro- gramma's met assistentie van Ne derlandse collega's op ons beeld scherm te brengen. e dat er dagelijks, wekelijks en maandelijks series te zien zul len zijn, waardoor de Nederlandse televisie niet langer aan ondervoe ding lijdt in een onderontwikkelde t.v.-provincie, die ons land lang zaam maar zeker dreigt te worden. Van onze correspondent LONDEN. Sir Winston Churchill zal waarschijnlijk over enkele dagen weer geheel de oude zijn. Hij heeft het bed verlaten en zit de gehele dag in een gemakkelijke stoeL Dit werd gisteren bekend gemaakt door ChurchUls lijfarts, lord Morgan, die hem behandelt sinds hij enkele we ken geleden een beentje in zijn rug brak bij een val. Sir Winston is een stuk beter, zei de dokter nog, maar deze dingen moeten tijd hebben om geheel te genezen. De klandestiene zender U-l is in Bardingerhorn in beslag genomen. De 35-jarige radiohandelaar C.A.W. te Cal- lantsoog is bekeurd. Zeg, ik geloofdat de baas een slechte bui heeft vandaag. Laten we maar een beetje aan het werk gaan. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD. Congo's militaire machthebber, kolonel Mo- boetoe, en president Kasavoeboe zetten gisteren in Brazzaville waar zij de onafhankelijkheidsfeesten van de nabuurstaat Congo bijwonen grote ogen op, toen men hen ervan verwittigde dat ex- premier Loemoemba ten langen leste er 's avonds in geslaagd was om tijdens hun afwezigheid uit zijn huisarrest te ontsnappen. LOEMOEMBA Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Rijkspolitie korps heeft op het ogenblik 686 man schappen te weinig. Per district komt dat op een tekort neer van acht tot achttien man, zo deelt de minister van justitie in zijn memorie van antwoord op de begroting 1961 mee. Tot 15 oktober van dit jaar werden 94 nieuwe wachtmeesters na hun op leiding ingedeeld. In dezelfde periode verlieten echter honderdtachtig man nen van het korps de dienst. Tegen het einde van dit jaar kunnen mertig adspiranten van de opleidings school der Rijkspolitie worden inge deeld; eind mei opnieuw 34. Voor de :erste cursus van het volgende jaar '.ijn 45 adspiranten aangenomen. De salarispositie kan volgens de mi nister als een der oorzaken van de moeilijkheden met de werving worden aangemerkt. Over een verhoging van de salarissen, waarover op het ogen blik wordt onderhandeld, wil hij niets zeggen. Moboetoe's verbazing verkeerde prompt in ergenis toen hij hoorde dat Loemoemba in het uniform van een militair der Verenigde Naties ontsnapt zou zijn en per auto reeds op weg was naar Stanleystad, het sterke bolwerk van het triumviraat Louis Loemoemba (broer van de ex-premier), Antoine Gizenga (ex- vicepremier) en Victor Loendoela (opperbevelhebber onder Loemoem ba). Voor Moboetoe was alle aardig heid van het feestvieren af en hij repte zich ongerust naar Leopold- stad terug om maatregelen te tref fen. Alle verbindingen met Stanley stad zijn echter reeds geruime tijd vei broken en van Loemoemba is dan ook nog geen spoor gevonden. Duister De omstandigheden waaronder Loe moemba uit zijn dubbel bewaakte wo ning wist te ontsnappen, blijven duis ter. De Congolese wachten van Mo boetoe schijnen niets gemerkt te heb ben, maar de schildwachten der Ver enigde Naties gaven toe de oud-pre mier ongehinderd te hebben laten pas seren omdat zij alleen opdracht hadden hem in het gebouw te beschermen, niet daarbuiten. Bovendien blijkt Loemoemba bij zijr vertrek een persmededeling te hebber verstrekt, waarin hij verklaart om par ticuliere redenen zijn huis te hebber verlaten. Hij zei van plan te zijn binner enkele dagen naar Leopoldstad terug te keren om deel te nemen aan de ron de-tafelconferentie die president Kasa voeboe zal beleggen en om de koms' der internationale verzoeningscom missie af te wachten. Afgewezen Loemoemba's bezoek aan Stanleystac draagt volgens het communiqué een strikt privé karakter: hij zou er de be grafenis bijwonen van zijn dochtertje dat dezer dagen in Zwitserland is over leden en naar Congo is overgebracht. Het hoofdkwartier van de Verenig de Naties bevestigde dat Loemoemba de vorige week had verzocht voor de begrafenis onder bescherming van een internationaal escorte naar Stanley stad te mogen reizen, hetgeen echter was afgewezen. Klaarblijkelijk waren Loemoemba's vrouw en kinderen reeds eerder uit de woning in Leopoldstad, waar de ex-premier twee maanden bij na als een gevangene heeft gewoond, vertrokken. Omstreden Stanleystad is al weken lang een omstreden machtsgebied, waar scher mutselingen zijn voorgevallen tussen soldaten van Moboetoe uit het kleine garnizoen en de veel talrijkere aan hangers van Loemoemba, die oorspron kelijk uit dit gebied komt en wiens stam in de Oost-provincie oppermachtig Er schijnen de laatste dagen arre staties van functionarissen der VN en oudere blanken te zijn verricht, maar de VN-ambtenaren zijn inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Generaal Loe moemba is er naar verluidt bezig uit de 3000 man sterke gendarmerie en andere weerbaarheidsgroepen een le germacht samen te stellen, waarmee hij eens slag zou kunnen leveren tegen de troepen van Moboetoe om Loemoem- '^a weer aan de macht te brengen. KOEALA LOEMPOER (Reu- ter/A.P.). Premier Abdul Rahman van Malakka heeft gis teren op minister Subandrio's verwerping van het denkbeeld om een commissie van onderzoek van de V.N. naar Nederlands Nieuw-Guinea te zenden, aldus gereageerd: Ik ben ontmoedigd, teleurgesteld en zeer, zeer droef gestemd. Op de vraag of hij nog naar In donesië zou gaan, antwoordde Rah man: „Het heeft geen zin om te gaan, tenzij Indonesië bereid is de kwestie op vriendschappelijke wijze op te lossen". Wel wilde hij de In donesische regering, bij voorkeur president Soekarno zelf, een volledig beeld geven van de opvattingen van de internationale leiders over de kwes tie. Dat zag hij als een mogelijke volgende stap. In dit verband bracht hij echter in herinnering dat Subandrio zater dag heeft verklaard dat de enig mogelijke oplossing voor de kwes tie Nieuw-Guinea een spoedige over dracht van de souvereiniteit over dat gebied aan Indonesië was. „Als dat het officiële standpunt van de Indonesische regering is", zo zei Rahman, „dan zal mijn volgende stap daaruit bestaan, dat ik eens lek ker ga slapen." De premier zei met een verwij tende toon in zijn stem: „Voor ik uit Koeala Loempoer vertrok is mij op goed gezag meegedeeld dat de Indonesische regering bereid zou zijn onder bepaalde voorwaarden de kwes tie aan de V.N. voor te leggen. Ik was van oordeel dat dit een basis was waarop ik verder kon werken. Als van Indonesische zijde iets an ders was gezegd, zou ik aan mijn mis sie niet zijn begonnen". In Den Haag is mij verteld, al dus Rahman, dat Nederland veel geld ten koste heeft gelegd aan de verheffing van de Papoea's tot zelf beschikking. Dat zal tijd kosten, want het volk is nog zeer primitief. Intussen is er een vacuum en dat kan aanleiding geven tot veel moei lijkheden. Ik zou graag een gesprek tot stand brengen tussen Nederland en Indonesië. De kwestie kan alleen door die twee landen worden opge lost en het is aan hen om hun ge schillen uit de weg te ruimen en als zij dat niet willen kan niemand er iets aan doen. Op de vraag wat de houding van de Maleise regering is tegenover de Indonesische aanspraak op Ne derlands Nieuw-Guinea weerde Rah man lacheind af: Wij willen niet in de kwestie betrokken worden. Daar voegde hij aan toe: Maar wij willen niet, dat er in ons gebied iets ge beurt. Wij leven nu in vrede, geluk en welvaart en ik heb genoeg gezien van oorlog en ellende. Familieraad' De aanwezigheid van vier Congo- ese leiders in Brazzaville heeft tot ;peculaties geleid omtrent overleg ichter de schermen. Het waren behal- /e Moboetoe die ontijdig vertrok, pre sident Kasavoeboe, president Kalonji 'an de Mijnstaat Kasai en president "sjombe van Katanga. De laatste weigerde echter medede- mgen over zulk een overleg te ver strekken. Wel gaf hij toe voorstander te zijn van abbé Joeloe's gedachte voor een „Afrikaanse familieraad" over \frikaanse problemen buiten oosterse >f westerse ideologieën om. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Bij de Tweede Ka mer is een wetsontwerp ingediend tot verhoging van de loon- en inkomens grens met ingang van 1 januari van 7450 tot 8000. De verhoging van deze grens die overeenkomt met die van de loongrens voor de sociale verzekering, bestendigt de situatie dat voor de overgrote meer derheid van de werknemers het opleg gen van een aanslag in de inkomsten belasting achterwege kan blijven. Het K.N.MJ. In De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Veranderlijke be wolking en hier en daar een bui, voor namelijk in de kustprovincies. On geveer dezelfde middagtemperatu- ren. Overwegend natige wind tussen west en zuid. HESJE: Ook nog een douche! 30 november: zon op 8.24, zon onder 16.33; maan op 15.40, maan onder 5.00.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1