SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN De heilige daad" gekoppeld 118 aan badpakshows in Bussum Droeve balans i Acht januari moet Frankrijk kiezen Bremen bouwt haven Niemand wordt! wijs uit Socrates IN BEWARING REGELING MET STELLEN LACUNE GHANA WIL AFRIKAANS COMMANDO VOOR V.N. PAUSELIJKE NUNTIATUUR: GROOT OPLICHTERSCOMPLOT Mevrouw mr. E. Fisclier-Kruls E" STRIJD VOOR RECHTBANK OM GEDICHTEN VAN GOEBBELS Floriade overtrof alle verwachting Onafhankelijkheid voor Mauretanië Pag. 5 van het weekeinde GEWIJZIG TEKENING Amsterdam mogelijk schakel in marihuanahandel PURSERS VAN K.L.M. BEGINNEN VOOR ZICHZELF PROFESSOR MILO OVERLEDEN DUITSE TROEPEN (TOCH!) NAAR ENGELAND Arthur Marx - Gerzon - tachtig jaar Maandag 28 november I960 ZEEUWSCH DAGBLAD Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Nic. den Bes ten, de directeur van Socrates, zit nog steeds in verzekerde be waring. Vandaag zal het touw trekken beginnen tussen zijn raadsman njr. H. B. Wieringa en de Amsterdamse rechter-com- missaris mr. J. van den Esch. De heer Den Besten is het hele weekeinde, aldus zijn advocaat bezig geweest met het op schrift stellen van de antwoorden, die over zijn failliete miljoenenbedoe ning van hem worden verwacht. Volgens mr. Wieringa heeft de recht bank met het inwilligen van het ver zoek van de rechter-commissaris tot in bewaringstelling verkeerd gehan deld. Men kan alleen iemand vastzet ten, die pertinent weigert inlichtingen te geven of die zich daaraan op een of andere manier onttrekt, maar Den Besten is best bereid tot het doen van mededelingen. Bovendien, zo zei mr. Wieringa, is men blijkbaar vergeten dat er nog een termijn loopt voor het aantekenen van cassatie tegen het faillissementsarrest van de Amsterdamse rechtbank. Gedurende zo'n periode moet men de betrokkene alle vrijheid van handelen laten. Ik heb, zo zei mr. Wieringa, de indruk dat men de zaak met alle geweld heeft willen for ceren, BRANDBAAR Alles, zo vervolgde de raadsman, komt in dit geval neer op een kwestie van taxaties. Er is volgens hem 24 mil joen aan onroerende goederen. Het is echter de vraag of de bezittingen van de n.v. Socrates op het ogenblik inderdaad ook zoveel zullen opbrengen. Iedereen is van de affaire geschrokken. Men zou erover kunnen denken nieu we taxateurs in de arm te nemen maar het zal er wel op uitdraaien dat niemand zijn vingers wil branden. De financiële gaten in de affaire-Socrates zijn ontstaan doordat tot liquidatie is overgegaan, aldus mr. Wieringa. Hij deelde ons nog mee dat aan het Amsterdamse gerechtshof, dat vorige week 't faillissement van de n.v. Socrates bekrachtigde, de naam van een bank is voorgelegd, die de hele opzet van Socra tes zou willen overnemen. Mr. Wieringa Wilde ons de naam van die instelling niet noemen want, zo zei hij, er zijn nog onderhandelingen nodig met de Amster damse Bank. „Was het maar waar", zo gaf de direc teur van de Amsterdamse Bank, mr. M. Tieleman, ons als commentaar op dit beticht. GEEN SAMENHANG Woensdag zal de heer Jansma, de man die De heilige daad aan Socrates kop pelde, voor de officier van justitie te Amsterdam worden geleid. Het is nog raadselachtig, ook voor de officier, hoe de relaties precies hebben gelegen. Is inderdaad de „interkerkelijke", „supra- religieuze", „boven-nationale" organisatie, waarvoor De heilige daad zich uitgeeft, de uitlaatkleD geweest waarlangs grote sommen geld's uit de kas van Socrates naar het buitenland zijn verdwenen? Of gaat het om een op zichzelf staande op- liehtings- dan wel verduisteringsaffaire? Vast staat dat er op geen enkele manier sprake is van een samenhang van De heilige daad met de rooms katholieke kerk. DE maatregel die op de heer Den Besten is toegepast, het ,,in verzekerde bewaring stellen" op grond van artikel 87 van de Faillissementswet, dient te wor den onderscheiden van de aanhouding van de heer Jansma. De laatste wordt verdacht van verduistering en oplichting en zijn aanhouding is een aanloop tot een mogelijke strafvervolging en berust op de bepalingen van het Wetboek van strafvordering. De inbewaringstelling op grond van de Faillissements wei; echter is een civielrechtelijke maatregel, die dient om te waarborgen dat de failliet zijn verplichtingen als failliet nakomt. Deze verplichtingen bestaan hierin, dat de failliet niet zonder toestemming van de rechter-com missaris voor elk faillissement wordt een rechter aangewezen om toezicht uit te oefenen op de afwikkeling van het faillissement door de curator zijn woonplaats mag verlaten en dat hij desgevraagd voor de rechter commissaris, de curator of de commissie van schuld eisers moet verschijnen en de gevraagde inlichtingen verstrekken. DE inbewaringstelling is wel enigszins te vergelijken met de gijzeling van personen, die weigeren voor de rechter getuigenis af te leggenbeide maatregelen strekken ertoe de persoon in kwestie te dwingen tot het voldoen aan een wettelijke plicht. Maar de inbewaringstelling van de failliet heeft meer een preventief karakter: zij kan worden verzocht door de rechter-commissaris, de curator of een schuldeiser ook al staat nog niet vast dat de failliet zal weigeren zijn verplichtingen na te komen. Als dit wel vaststaat, dan is de rechtbank ook v e r p li c h t aan het verzoek tot inbewaringstelling van de failliet te voldoen. De inbewaringstelling kan plaats vinden in het eigen huis van de failliet onder politietoezicht, of in het huis van bewaring. Zij kan voor ten hoogste dertig dagen worden bevolen en telkens met dertig dagen worden verlengd. OVERIGENS ontbreekt er nog wel iets aan de regeling van de inbewaringstelling op grond van de Faillis- sementswet, met name ten aanzien van het recht van de failliet op het vrij raadplegen, zowel schriftelijk als mondeling, van een raadsman. Natuurlijk zit in een on gecontroleerd verkeer tussen de failliet en een juridische raadsman wel de mogelijkheid van een samenspanning tussen hen ten nadele van schuldeisers. Dit is echter m.i. geen reden om aan de in het huis van bewaring geplaatste failliet minder rechten toe te kennen dan aan degeen die in voorlopige hechtenis is geplaatst op grond van verdenking van een strafbaar feit. Deze laatste immers heeft recht op vrij verkeer met zijn raadsman, tenzij gebleken is dat hij daar misbruik van maakt. INIGE jaren geleden heeft de rechtbank te Amster dam beslist dat, als de failliet in het huis van bewaring is geplaatst, het niet de rechter-commis saris is die te beslissen heeft over het toestaan van ongecontroleerd contact tussen de failliet en zijn raads man, maar het bestuur van het huis van bewaring;, en wel omdat de failliet tot de bevolking van het huis van bewaring behoort, dus gevangene is in de zin van de Gevangenismaatregc', waarin is bepaald, dat gevangenen voor het ontvangen van bezoek en het verzenden van brieven verlof nodig hebben van de gevangenis-auto riteiten. Een m.i. onbevredigende uitspraak: als dan al in be ginsel de failliet verlof nodig zou hebben om vrij zijn raadsman te kunnen raadplegen, dan is het toch de rechter-commissaris die de omstandigheden kent en naar gelang daarvan kan beslissen, en niet de gevangenis autoriteiten. DE SLAGER Die samenhang zou zich volgens de „leider" van De heilige daad concentre ren in de persoon van een zekere heer A. T. Dreis, slager in Wiesbaden. Die zou in het bezit zijn van een fotocopie van een pauselijke verklaring, daterend van maart van dit jaar, waarin De heilige daad door Rome zou zijn erkend. De heer Jansma, die vrijwel het hele weekeinde door hoofdinspecteur Molen kamp van de centrale recherche onder het mes is genomen, klampt zich aan deze Dreis vast. Ook overigens aan zijn vriend J. J. Volraat te Zürich, „deken" van De heilige daad. Bij de pauselijke internuntiatuur in Den Haag beschouwt men de hele affaire als één groot oplichtingscomplot. Men is niet van plan een officiële_ ontkenning van enige relatie met De heilige daad te geven, want dat zou, aldus een functio naris van de internuntiatuur, er op neer komen dat de zaak ernstig werd geno men. „Wij zouden ook geen officiële verklaring uitgeven als men beweerde dat wij hier in onze tuin een onderzee bootinstallatie hadden". BADPAKKEN De heilige daad wordt door sommigen ook wel in verband gebracht met een soort rose balletten-affaire, die zich in Bussum zou hebben ontwikkeld. Van de commissaris van politie te Bussum, de heer A. H. J. Visch, hoorden wij gisteren dat er indertijd klachten waren geweest over bedenkelijke voorvallen in het huis, waarin thans met toestemming van Nieo- laas den Besten de heer Jansma en zijn ouders wonen. Daarbij zouden jonge meisjes betrokken zijn geweest. Commissaris Visch had een onderzoek laten instellen en de concierge van het huis ondervraagd. Die had verteld dat er weieens badpakkenshows waren ge houden. Verder was het de commissaris bekend dat de villa regelmatig werd gebruikt als representatief recreatieoord voor rela ties van de heer Den Besten. De villa had hij gekocht van een maatschappelijk ver ongelukt zakenman die haar op zijn beurt weer had overgenomen van een "failliet- verklaarde heer. De badpakkenshows moeten volgens de Bussumse politie worden gezien tegen de achtergrond van de handel in textiel, die Nicolaas den Besten en de zijnen hebben willen opzetten. Van onze correspondent ROTTERDAM. De 37-jarige heer Ruiters uit Schinnen en zijn 55-jarige vrouw zijn gisteravond in Sittard om het leven gekomen, toen zij met hun personenwagen tegen een autobus bot sten. Een andere inzittende, mevrouw G. werd zwaar gewond. TWEE TASSEN aan het stuur van haar fiets hébben mevrouw M. C. van Impeien (56) uit Utrecht zaterdag Het leven gekost. Zij kon daardoor niet op haar fiets komen, toen een ver keerslicht op groen sprong. Zij viel en werd doodgereden door een autobus. DE ZESTIGJARIGE P. van Looy uit Santpoort stapte vrijdagmiddag nadat hij in Haarlem door een scooter was aangereden, weer op zijn fiets en reed naar huis. Hij had alleen een wandje boven het rechteroog. Zaterdag sitierf hij echter. Het bleek dat hij een sche delbreuk had opgelopen. DE 61-JARIGE fietser J. J. Lokker uit Laren is zaterdagavond bij het oversteken in zijn woonplaats door een auto aangereden en dadelijk ge wond. TUSSEN GRONINGEN en Winscho ten is de 63-jarige J. Wever uit Hooge- zand door een auto geschept en op straat gesmakt. Hij overleed ter plaatse. IN HET St. ANTONIUSZIEKENHUIS te Utrecht is zaterdag de 25-jarige chemigraaf H. J. A. Rek gestorven. Hij was er vrijdag opgenomen, nadat hij onder een autobus was gekomen. BIJ DIEMEN is gistermiddag een personenauto met grote snelheid tegen een scootmobiel gereden. Vier mensen werden gewond, van wie twee ernstig. De inzittenden van de scootmobiel, de zestigjarige H. Hazebos en de 58-jarige mej. A. E. Hazebos, werden uit het voertuigje geslingerd. TUSSEN ZUTFEN en Brammen is zaterdag het zwaar verminkte lijk ge vonden van de bromfietser A. Spiege- lenberg (28) uit Brammen. Het is niet bekend hoe het ongeluk zich heeft toegedragen. Hier is de volgen de aflevering van het Spel van de zeven vergissin gen, getekend door de bekende Franse tekenaar Henry Blanc. Voor degenen die het nog niet eer der gespeeld heb- Den geven we nog even een toelich ting. Blanc heeft eerst een tekening gemaakt. Dat is de bovenste van de twee hiernaast. Daarna heeft hij de tekening over gemaakt, precies eender, bijna pre AMSTERDAM. De officier van ju stitie mr. W. K. baron Van Dedem gaat na in hoeverre^er verband kan be staan tussen Scandinavische marihuana- zaken en de activiteiten op dit gebied in Amsterdam. Daartoe zijn twee leden van de Deen se politie, commissaris Andersen en hoofdinspecteur R. Vallund naar Am sterdam gereisd. De Denen hebben het afgelopen weekeinde geen officieel con tact met hun Amsterdamse collega's ge had. Vandaag zal de kwestie od het hoofdbureau van politie ter sprake ko men. Van onze correspondent BONN. Weggesloten in een safe in het bondsarchief in Koblenz ligt al jaren een kaï'tonnen doos met persoonlijke stukken en acten van Joseph Goebbels te wachten op de rechthebbenden. In deze doos bevinden zich Goebbels' doktersbul, zijn proefschrift over de filosoof Wilhelm von Schütz, een foto van Adolf Hitler met een opdracht, schuldbekentenissen, maar ook opstellen en gedichten, een onvoltooide roman en een eigenhandig geschreven manuscript van een toneel stuk, getiteld Heinrich Kampfert. Bovendien waren er enkele liefdesbrie ven uit Goebbels' studententijd in Frei burg. Aan wie komen deze stukken nu toe? Een grote strijd is al geruime tijd gaande voor het bonds gerecht te Karls ruhe, dat óp 21 december in deze zaak uitspraak zal doen. Enerzijds verlangen de Keulse uit geverij Wart und Werk en een zekere Frau Meyer-Bendels de uitlevering van Goebbels' doos, anderzijds de Zwitserse uitgever Francois Genoud. In de laatste dagen van de oorlog zat de broer van de voormalige rijksminister voor propaganda Hans Goebbels (later gestorven in een geallieerd interneringskamp) ondergedo ken in een Kurort voor longpatiënten in Holsterhausen. Bij zijn ijver, alle voor hem belastende documenten uit de nazi- tijd te vernietigen, kon hij het niet over zijn hart verkrijgen de literaire produk- ten van zijn broer Joseph eveneens te verbranden. Hij gaf het cadeau aan een kennisje, de tegenwoordige mevrouw Meyer. Deze nu gaf het later als onderpand voor een geldlening aan de uitgeverij Wart und Werk. De advocaat Kurt Leyke, die aan gewezen is als curator voor Joseph Goebbels' nalatenschap, beschouwt even wel de inhoud van de doos als eigendom van Goebbels erfgenamen, en op grond hiervan werden in 1955 de publikatie- rechten aan de uitgever Genoud afge staan. Als gevolg van dit proces is de waarde van de stukken, welke oorspron kelijk op 6100 mark was gesteld, inmid dels gestegen tot 85.000 mark. Eigen nieuwsdienst SCHIPHOL. Pursers en hofmees ters van de K.L.M. gaan samen een horecabedrijf exploiteren. Zelf blijven rij gewoon voor de K.L.M. werken. Voor hun eigen bedrijf zullen zij per soneel aannemen. Het horecabedrijf zal de verwezenlij king zijn van een plan voor particuliere bezitsvorming. Tweehonderd van de zes honderd pursers en hofmeesters, die de K.L.M. rijk is, gaan een naamloze ven nootschap oprichten. Van hun salaris laten zij iedere maand een bedrag op de bankrekening van de n.v. storten. Daardoor krijgen zij aandelen. Vijftig van hen zijn bovendien van plan in een keer een aandeel van duizend gulden a contant te kopen. Met dat ai zal de n.v. binnen een jaar over een kapitaal van een ton beschikken. Het horecabedrijf van de pursers en hofmeesters zal de komende zomer wor den geopend. De officiële Vereniging van K.L.M.-pursers en hofmeesters heeft al verklaard dat zij ,,geen verantwoor ding draagt voor dit wel zeer particu liere initiatief". cies eender want bij het overmaken heeft hij zich ver gist, met opzet. Zeven maal. Het is allemaal in klei nigheden, en het spel is nu om die zeven vergissin gen te vinden. Mocht U er niet helemaal zeker van zijn dat U de vergissingen alle maal gevonden hebt, kijk dan in de krant van mor gen. Daarin zullen wij de oplossing publiceren. De Hudson Bay Mining Smelting Company verdiende in de eerste negen maanden 8.045.768 (v. j. 6,821.941) of 2.92 2.47) per aandeel. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De internationale tuinbouwtentoonstelling, de Floriade, die van 25 maart tot 25 september te Rot terdam werd gehouden, heeft rond vier miljoen bezoekers geRad. Welgeteld 3.715.286 betalende bezoe kers passeerden de toegangspoorten en bovendien werden op de Floriade onge veer 240.000 officiële bezoekers verwel komd. Hierbij zijn buiten beschouwing gelaten de verscheidene duizenden an dere genodigden die bij de opening van binnententoonstellingen, nationale dagen of andere bijzondere gebeurtenissen de controle passeerden. Dit resultaat werd zaterdagavond tij dens een laatste stafbijeenkomst mede gedeeld door dr. A. J. Verhage, de alg. voorzitter van het Floriadebestuur. De gegevens zijn inmiddels doorgezon den aan notaris mr. dr. K. L. Piccardt te Amsterdam die zeer binnenkort de uitslag zal vaststellen van de wedstrijd die met betrekking tot het bezoekcijfer werd uitgeschreven door het Koningin Wilhelmina fonds, met als enige prijs een door prinses Wilhelmina ter be schikking gesteld wandbord. Het succes van de Floriade heeft alle verwachtingen overtroffen. Met vier miljoen bezoekers slaat deze internatio nale tuinbouwtentoonstelling alle re cords; nimmer tevoren is in Nederland een tentoonstelling gehouden die zoveel bezoekers wist te trekken. Van een onzer verslaggevers LEIDEN In Leiden is zaterdagmor gen op 54-jarige leeftijd overleden pro fessor dr. Taco Hayo Milo, hoogleraar in de zeegeschiedenis en in de geschie denis van de overzeese gebiedsdelen. Prof. Milo promoveerde in 1942 te Groningen en werd in 1946 hoogleraar te Leiden. Het „altijd" verlichte raam op de benedenverdieping van Rapenburg 64 deed bij de- studenten de legende ont staan, dat professor Milo nooit sliep. Om het contact met zijn studenten te verstevigen en om hen tevens niet alleen met de theoretische zijde van de zeege schiedenis bekend te maken, organi seerde de hoogleraar jaarlijks excur sies met Nederlandse marineschepen, daarbij gebruik makend van zijn vroe gere relaties met de marine, die terug gingen tot de jaren twintig, toen hij marine-officier was. Hij behoorde tezamen met mevrouw Milo, die eveneens geschiedenis studeer de, in zijn Leidse studententijd tot de oprichters van het historisch dispuut Ro bert Fruin, dat nog steeds een bloeiend bestaan leidt. Van onze correspondent PARIJS Het referendum over de Algerijnse politiek van generaal de Gaulle zal op 8 januari worden gehou den, niet alleen in Frankrijk maar ook in Algerije en de Franse overzeese ge biedsdelen. Aldus kan geconcludeerd worden uit een decreet, dat binnen en kele dagen in de staatscourant zal ver schijnen en dat zaterdag reeds door de Raad van state is goedgekeurd. Dit decreet geeft aan de burgerlijke stand van alle gemeenten in Frank rijk, in Algerije en andere met name genoemde Franse overzeese gebieds delen, opdracht om de kieslijsten in orde te maken en de definitieve lijst te bepalen op 7 januari 1961. Tevens moeten aan deze lijsten worden toege voegd alle burgers die voor 8 januari 1961 kiesgerechtigd zullen zijn. Het slaat vrijwel vast, dat de kie zers slechts één vraag krijgen voorge legd: „Stemt gij in met de nieuwe or ganisatie van de openbare macht in Algerije, zoals deze is vastgesteld in het bijgaande wetsontwerp?" Dit wetsontwerp zal in zijn geheel worden gepubliceerd in de staatscou rant van 14 december, op de dag waarop de zitting van het parlement gesloten zal worden voor het Kerst reces. Het ligt in de bedoeling om elke kiezer tegelijk met zijn oproep voor het referendum de tekst van dit wets ontwerp toe te zenden. Het bevat slechts twee artikelen: Het eerste bepaalt, dat de definitie ve status van Algerije (integratie in Frankrijk, verbonden met Frankrijk of volledig zelfstandig) zal worden vast gesteld door een raadpleging van de Algerijnen, nadat er vrede in Algerije zal zijn gevestigd; Het tweede geeft aan de Franse re gering toestemming om in Algerije een voorlopige regering te vestigen, die het bestuur in handen zal nemen totdat de Algerijnen over hun eigen lot beslist hebben. Daar het referendum bepaald is op 8 januari, zal de verkiezingscampagne op 18 december beginnen. Omdat de Gaulle de wens kenbaar heeft ge maakt, zelf deze campagne van drie weken te openen, is het vrijwel zeker, dat hij op 18 december zijn radio- en televisierede zal houden. Voordat het echter zover is, zullen Frankrijk en Algerije ongetwijfeld nog een aantal spectaculaire dagen bele ven. Zo heeft de Gaulle voor deze week de leiders van alle politieke par tijen en bewegingen uitgenodigd voor een particulier gesprek met elk van hrn afzonderlijk, ongeacht of zij zijn politiek steunen of niet. Inmiddels zullen minister Joxe en generaal Olié, chef van het militaire kabinet van de Gaulle, met hun mede werkers de reis van de president naar Algerije voorbereiden. Het staat vast, dat generaal de Gaulle niet vóór 8 de cember kan vertrekken en dat hij vijf tot zes dagen in Algerije zal blijven. Het staat wel vast, dat hij vooral aan dacht zal besteden aan de militairen, die steeds dringender om officiële richtlijnen vragen. In Parijs zal premier Debré het par lementaire debat voorbereiden, dat op 8 en 9 december wordt gehouden; de afgevaardigden zullen echter niet de volledige tekst van het wetsontwerp in handen krijgen. Het debat zal dus meer het principe tot onderwerp heb ben dan het wetsontwerp zelf. CASABLANCA (Reuter) De Isla mitische republiek Mauretanië ver werft vandaag als laatste der staten uit de Franse Gemeenschap de onafhanke lijkheid. Afgezien van Algerije is daar mee Frankrijks laatste vroegere kolonie op het Afrikaanse vasteland een souve- reine staat geworden. AKKRA (Reuter/A.P.) De vorming van een louter Afrikaanse legermacht, hetzij zelfstandig, hetzij ter beschik king van de Ver. Naties, lijkt president Nkroemah van Ghana het meest ge schikte middel om in de toekomst hulp te verlenen aan Afrikaanse landen die in dezelfde omstandigheden zouden komen te verkeren als nu Congo Nkroemah opperde deze gedachte in een telegram aan secretaris-generaal Hammarskjoeld van de Verenigde Naties, die hij ervan verwittigde tot nogtoe negen Afrikaanse landen om steun voor dit plan te hebben ver zocht. Dit Afrikaanse commandoleger zou een vaste standplaats op een geschikte plek ergens in Afrika moeten krijgen en steeds paraat moeten worden gehou den voor noodgevallen. De negen betrok ken landen zijn de Verenigde Arabische Republiek, Liberië, Guinee, Soedan, Ma rokko, Libië, Ethiopië, Tunesië en Mali. De middelen ervoor zouden uit Afrika zelf moeten komen, waarmee Nkroemah volgens waarnemers in Akkra wil laten uitkomen dat het commando niet zal worden bewapend door communistische landen. Gejuich President Kasavoeboe, die zondag van zijn reis naar de Assemblee der Ver enigde Naties in New York in Leopold- stad is teruggekeerd, is een uiterst enthousiaste ontvangst ten deel gevallen. Tienduizenden juichende Congolezen stonden langs de route van het vliegveld naar de stad. Naast hem in de open auto zat premier Bomboko van de interim regering, met wie hij bij hun aankomst op Ndjili allerhartelijkst door de mili taire machthebber, kolonel Moboetoe, was begroet. Ook van de Verenigde Naties, die Kasavoeboe's delegatie dezer dagen als officiële vertegenwoordiging in de assemblee hebben toegelaten, wa ren vertegehwoordigers aanwezig. Kannibalisme In het binnenland was het overigens nog verre van rustig. In noordoostelijk Katanga is een patrouille Marokkaanse V.N.-soldaten in een hinderlaag van Baloebakrijgers gelopen, waarbij een Marokkaan sneuvelde. Uit vele delen van het land komen berichten over her- BONN De Britten hebben al zes maanden geleden aan de Westduitse militaire instanties het aanbod gedaan Westduitse legereenheden in Groot-Bri- tannië te vestigen. Dit is het afgelopen weekeind door de Westduitse minister van defensie medegedeeld naar aanlei ding van de vele Britse publikaties over dit onderwerp. Energiek wijst men hier alle berich ten van de hand over legering op kor te termijn van Duitse troepen in Enge land en als onzin bestempelt men van Westduitse zijde het bericht volgens hetwelk er een plan kant en klaar ligt tot het vestigen van complete gezinnen van Duitse officieren en onderofficieren in Engeland. het kannibalisme met een straf regime de kop ingedrukt, maar nu wint de oude praktijk van het eten van vijanden weer veld, daar vele inheemsen nog steeds geloven hierdoor de krachten van de verslagenen te erven. Ook gesneuvelde V.N.-militairen zouden hieraan ten offer zijn gevallen. Een medisch deskundige heeft na een reis door Congo meegedeeld dat zich in het hele land nog 300 artsen bevinden, oftewel een arts op 45.000 inwoners, wat zijns in ziéns grote gevaren in zich bergt wanneer er ooit een epidemie uitbreekt. Eigen nieuwsdienst BREMEN. Op de linkeroever van de Weser neemt vandaag de Hanze stad Bremen een nieuw havenproject ter hand dat deze stad de mogelijk heid moet schenken ook in de toe komst te voldoen aan de eisen die de moderne scheepvaart en de haven techniek stellen. Bremen hoopt hier door in staat te zijn bij te blijven in de concurrentiestrijd die de grote Westeuropese havens voeren. Al deze havens zijn bezig met uitbreiding en modernisering of hebben daartoe plannen gereed. Dr. Litz, de directuer van de Bremer havenwerken, heeft meegedeeld dat bij de uitvoering van het nieuwe pro ject bij voorbaat rekening is gehou den met eventuele verdere technische verbetering van de wijze van scheeps- bevrachting alsook van scheepsbouw. Reeds thans wenst men er in Bremen op bedacht te zijn dat te zijner tijd de schepen misschien niet meer via de luiken doch langszij of aan de achterzijde geladen en gelost moeten worden. IN GEDEELTEN Al naar behoefte zullen telkens gedeel ten worden aangelegd van het haven bekken voor stukgoederen of voor massagoederen of de installaties voor de nieuwe industriehaven. De eerste bouwfase omvat de aanleg van een kanaal voor zeeschepen, een bekken voor het draaien van de zeeschepen, een kanaal voor de binnenscheep vaart en delen van de bekkens I en II. Het eerste havenbekken zal later tevens dienst doen als verbinding voor de bekkens III, IV en V. De opzet van de eerste fase, die men in 1963 denkt te voltooien, is niet zo zeer de haven capaciteit van Bremen uit te breiden als wel de oudere havendelen zo spoe dig mogelijk te ontlasten. A dvertentie «•rMfbur ty 4* •rlend* tarfbofflitthtatharuM AMSTERDAM. Op 1 december hoopt de heer Arthur Marx, oudste di recteur van Gebr. Gerzon's Modemaga zijnen, de leeftijd van tachtig jaar te bereiken. De in Keulen geboren heer Marx is al meer dan 65 jaar bij Ger zon werkzaam. Hij heeft de ontwikke ling van het concern vrijwel van het begin af meegemaakt en heeft vooral in de verdere uitbreiding een belang rijk aandeel gehad. Toen de heer Marx na de oorlog te rugkeerde, trof hij een volkomen leeg geplunderd bedrijf aan. Samen met de nog overgebleven medewerkers heeft hij de wederopbouw met grote energie aangepakt. Ook nu nog is hij iedere ochtend om acht uur op het h'oofdkan- L

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5