Gunstiger beeld financiële positie van de provincie KRIS Geringe deelneming aan eerste zaaleoneours Van Vlissingen begint de viktorie Ontwikkeling geldelijke vraagt zware offers Derde gymnastieklokaal aan de van Steenbergenlaan aë kom." door Zee/and Maandag 28 november 1960 ZEKUWSCH DAGBLAD Pag. 4 MEDEDELING VAN STATEN Herv. vrouwenvereniging nam afscheid van presidente St. Nicolaasfeest in Heinkenszand Vlijt en Volharding" Souburg winnaar wisselheker hond „OPGERUIMD STAAT NETJES" Stichting Recreatie begint nationale campagne Raad Zonnemaire Toegangsweg naar I ndus trieterrein Nieuwe begraafplaats J ohannes-passiori in Vlissingen Vier Kerstmis in m )aat nu een sfeervol hu.s de schijder Propaganda-avond van „Bartimeus" Vergadering Statenkring van de C.H.U. „Juliana" krijgt een j achthoornkorps Diploma's typen Sleepboot weer vlot Scheepvaart Vlissingen Gevonden voorwerpen Souburg in bezit van een tweede gymlokaal Nieuwe Christelijke kleuterschool Avond voor donateurs Verkeersvei ligkeicl in bespreking Begroting Serooskerke (W) MIDDELBURG. De financiële positie van de provincie ver toont voor 1961 een gunstiger beeld dan die voor 1960. Met vol doening delen Ged. Staten dit mede in een schrijven aan prov. staten ter gelegenheid van de aanbieding van het ontwerp der be groting van de provinciale inkomsten en uitgaven voor het dienst jaar 1961. Naast een te verwachten hogere uitkering uit het provinciefonds komt in de begroting ook een voordeel van 130.000 gulden tot uiting in de raming van de tekorten van de noordelijke veren, tengevolge van de opheffing van het veer KortgeneWol- faartsdijk en'het verdwijnen van het veer Veere—Kamperland in 1961. Bovendien mag een gunstiger exploitatie-uitkomst verwacht worden van het veer op Zierikzee. De uitkomsten der ramingen lieten ruimte voor twee bijzondere bijdragen uit de gewone dienst: 200.000 gulden ten behoeve van het prov. wegenfonds en 300.000 gulden voor toevoeging aan de reserve voor verbetering van de verbinding tussen midden- en noord-Zee land. Wegen In hun uitvoerig schrijven, merken Ged. Staten op, dat de aanleg van we gen, die verband houden met de verwe zenlijking van het drie-eilandenplan, het wegennet in de kanaalzone en de ont sluiting van het Sloeplan, zullen leiden tot het toenemen van het tekort in het provinciaal wegenfonds. Daarom ook zal met het aangaan van nieuwe verplich tingen voor de komende jaren voorzich tig gehandeld moeten worden, willen ur gente voorzieningen niet te zeer aan banden worden gelegd. Ongetwijfeld moet rekening worden gehouden met een kans op een sprongs gewijze ontwikkeling, die de provincie voor zware geldelijke offers zal stellen. De spanningen, die daardoor zullen ont staan, dwingen ons te waken voor de handhaving van een zo groot mogelijke elasticiteit in ons budget, aldus Ged. Staten. Langs de weg van verbetering der infra-structuur zal voor de verdere eco nomische ontwikkeling van Zeeland be langrijke vooruitgang te bereiken zijn. ..Daarbij wordt niet alleen medewer king. maar ook veel vertrouwen ont moet in de toekomst van de Zeeuwse projecten." Naast deze verheugende symptomen van groeiend inzicht van overheidswege mag ook de toenemen de belangstelling van de kant van de on dernemers voor vestiging van bedrijven in Zeeland genoemd worden. ,,Wij hebben de overtuiging, dat werken en maatregelen door de overheid onderno men de aantrekkelijkheid van Zeeland voor de vestiging van nieuwe en uitbrei ding van bestaande bedrijven zullen kun nen verhogen". Het streven van Ged. Staten, zal daar ook op gericht zijn. De onrendabele aansluitingen op het elektriciteitsnet zullen nog zeer belang rijke sommen van de provincie vergen. Ten behoeve van de herverkavelingsge- bieden zullen de bijdragen van de Sta ten 300.000 gulden boven de huidige in houd van het fonds komen. Met de op lossing van het probleem der onrendabe le aansluitingen buiten het herverkave- lingsgebied zal in totaal zes miljoen zijn gemoeid. Op basis van een provinciale bijdrage van 10 pet komt dit neer op 600.000 gulden. mende winterzitting r Staten aan hangig gemaakt. P.Z.E.M.: de geraamde afschrij vingen zijn ruim 900 000 gulden hoger dan vorig jaar. Verlaging van de tarie ven heeft de volle aandacht van bestuur en directie. Industrialisatie: In het verstreken jaar is regelmatig overleg gepleegd met rijksorganen, waarbij veel steun werd ontvangen van de industrie-advi seur, dr ir F. Q. den Hollander en van het E.T.I. Van de aanwijzing tot kern gemeenten gaat naar de mening van Ged. Staten een zekere concentrerende werking uit. In de praktijk, zeker in Zeeland, is echter wel gebleken, dat ook buiten deze kernen industrievestiging en uitbreiding plaats vindt. Infrastructuur: Het programma 1959 betekent o.m. voor Terneuzen een uitke ring van circa 0.4 miljoen gulden voor het aandeel van deze gemeente in de kosten van verbetering en verlegging van de oostelijke rijkswaterleiding. Voor het programma 1960 zijn de kos ten voorlopig geschat op 2,4 miljoen. Tot versnelde uitvoering van rijkswer ken is een bedrag van 60 miljoen gul den geraamd. In deze categorie vallen o.m. aanleg rijksweg Moerdijk-Roosen- daal 14.5 miljoen en het Sloeplan (eer ste fase) 8 miljoen. De kerngemeenten krijgen met ingang van 1960 een bij zondere verhoging van de algemene uit kering uit het gemeentefonds van vier gulden per inwoner. Bedrijven: tot midden oktober wa ren van rijkswege premietoezeggingen uitgereikt voor vijf vestigingen en drie uitbreidingen van industrieën. De toezeg gingen omvatten een bedrag van bijna 2 miljoen. Premie-aanvragen zijn aan hangig voor negen vestigingen en ze ven uitbreidingen. Het aantal te stichten arbeidsplaatsen zal toenemen met 300 mannen en een gelijk aantal vrouwen. MIDDELBURG. In de Boogaard zaal nam de hervormde vrouwenvere niging afscheid van de presidente, me vrouw M. C. Don-Verboom. Deze ver eniging werd door mevrouw Don opge richt. Zij is dertien jaar presidente ge weest. Als dank voor het vele werk dat zij voor de vereniging heeft gedaan werd haar een rustbed aangeboden. Na dat de nieuwe presidente, mevrouw E. Stufkens-Lodewijk was geïnstalleerd ble ven de dames onder het genot van een kopje koffie nog een poosje gezellig bij een. HEINKENSZAND. Op uitnodiging van de winkeliersvereniging „Winbela" en van enige buurtverenigingen heeft Sint Nicolaas besloten om op zaterdag 3 december Heinkenszand te bezoeken. Aan de grens van de gemeente (bij de suiker heul) zal hij muzikaal opgewacht worden door Euterpe", waarna op het gemeentehuis een ontvangst volgt door het gemeentebestuur. Deze ontvangst zal middels een geluidsinstallatie ook buiten te beluisteren zijn. Na deze ont vangst trekt de Sint mét zijn twee zwarte pieten door het dorp. RAADSAGENDA TERNEUZEN Veren De toeneming van» het vervoeraan bod heeft het college van Ged. Staten aanleiding gegeven de verbetering van het veer Kruiningen-Perkpolder aan te pakken. Naast een nieuwe veerhaven te Perkpolder (kosten drie miljoen) zal ook een schip nodig zijn met de daarbij be horende aanleginrichtingen. Dit schip moet een zelfde vervoercapaciteit heb ben als de nieuwe schepen voor het veer Vlissingen-Breskens. Wat de wegen betreft delen Ged. Staten nog mede, dat besprekin gen gaande zijn om een weg aan de oostzijde van de Sloezijde zo spoedig mogelijk op het provinciale wegenplan te plaatsen. Een voorstel om weer machtiging te verlenen tot het aangaan van geldlenin gen tot een bedrag van vijf miljoen voor de secondaire wegen wordt in de ko- VLISSINGEN. De Stichting Re creatie te Den Haag, een landelijke in stelling, heeft zich tot taak gesteld om door een nationaal gecoördineerde cam pagne onder het motto „Opgeruimd staat netjes" te appeleren aan de bur gerzin en aan de toch nog altijd spreek woordelijke zindelijkheid van het Ne derlandse volk. Zij gaat daarbij van het standpunt uit dat de vervuiling buitenshuis in de meeste gevallen wordt veroorzaakt door onnadenkendheid en achteloosheid. Er is een centrale werkgroep inge steld, maar om een effectieve campag ne tegen de vervuiling te kunnen voe ren moet deze kunnen worden aange past aan de plaatselijke omstandighe den en mogelijkheden. Van groot be lang acht de stichting het daarom ook, dat plaatselijke actiecomité's worden ge vormd, die de gestelde idee ook na be ëindiging van de campagne kunnen blijven ondersteunen. De groots opge zette nationale campagne zal voor 1961 naar raming een bedrag vergen van één miljoen gulden. Ter dekking van deze uitgaven zal een beroep worden gedaan op de Rijks-, provinciale en ge meentelijke overheid, alsook op het be drijfsleven. Van de gemeenten ver wacht men een bedrag binnen te krij gen van 500.000. Uit de particuliere sektor zijn reeds toezeggingen binnen gekomen, die aktiviteiten garanderen tot een bedrag van 100.000. Het ligt in de bedoeling om voor de anderhalf miljoen lagere schoolkinde ren een landelijke kleurwedstrijd te or ganiseren, terwijl ook is gedacht aan het inschakelen van de M-brigades. De gemeente Vlissingen is de eerste ge meente in den lande geweest, die een subsidie verleende, waardoor de stich ting de actie verder opzet mede onder de leuze „Van Vlissingen begint de victorie". Burgemeester mr. B, Kolft verklaar de zich zeer enthousiast over de natio nale campagne. Hij zegde alle mogelij ke medewerking toe om deze actie in Vlissingen te doen slagen, omdat hij er niet alleen een gemeentelijk, maar ook een nationaal belang in zag dat zijn stad wat men noemt „schoon" was. Te meer, omdat Vlissingen vooral in de zomer bij de toeristen in trek is. Over de buitenlanders maakte de heer Kolff zich geen zorgen, wel over de Neder landers.... Althans op dit gebied. MIDDELBURG. „De deelne ming aan dit eerste zaalconcours in Zeeland is gezien het aantal stemmen waarmee besloten werd om een dergelijk evenement te organiseren ronduit teleurstellend". Dit zei de heer J. J. Laroes in zijn openingswoord ter gelegenheid van het eerste Zeeuwse zaalcon cours, dat zaterdag in de Concert en Gehoorzaal werd gehouden, Voor dit concours hadden van de 35 aangesloten verenigingen er slechts zeven ingeschreven. De heer Laroes vroeg zich af wat daar van de oorzaak was. „Wil men lie ver eerst eens de kat uit de boom kijken?" Verder deelde hij mee dat de Bond van Harmonie en Fanfare verenigingen in Zeeland, die ook dit concours orga niseerde, in 1961 vermoedelijk ook een marswedstrijd zal organiseren. Het ligt in de bedoeling van de bond van dit zaalconcours een jaarlijks terugke- ZONNEMAIRE. De gemeenteraad komt dinsdagavond, om acht uur, in openbare vergadering bijeen. De agen da vermeldt o.m. voorstellen tot ver huur van een perceel tuingrond van het volkstuinencomplex aan de Veerdijk, tot herbenoeming leden woonruimte-advies commissie, tot voorziening in de vaca ture van voorzitter van het bestuur van maatschappelijk hulpbetoon (op de voor dracht: 1. D. Deïst, 2. M. D. v. d. Bijl), tot enkele begrotingswijzigingen en tot het treffen van een regeling voor het gebruik van het sportterrein door de voetbalvereniging. rend evenement te maken. Na de heer Laroes, die sprak namens de organi serende vereniging Excelsior" uit Mid delburg, werd het concours officieel geopend door de voorzitter van de Zeeuwse bond, de heer J. Burger uit Wemeldinge. Het geringe aantal deelnemende ver enigingen heeft aan de prestaties en het welslagen van dit voor Zeeland nieu we evenement zeker geen afbreuk ge daan. Het was tenslotte Vlijt en Vol harding" uit Souburg, uitkomende in de ïioogste ere-afdeling fanfare, dat met de eer ging strijken. Dit korps sleepte met 237 punten de wisselbeker van de Zeeuwse bond in de wacht. Na afloop van dit conöours besprak het jurylid de heer G. Boedijn uit Hoorn, de geleverde prestaties. De jury vond het uiterst moeilijk om hier over een oordeel uit te spreken daar een dergelijk concours voor het eerst in Zeeland wordt gehouden. Uitgaande van de gedachte dat de geleverde prestaties als een gemiddelde van alle korpsen kunnen worden beschouwd was de jury van mening dat de verrichtingen zeker niet lager liggen dan elders. Naast de heer Boedijn maakte ook de heer P. van Mever uit Rotterdam deel uit van de jury. Een van de korpsen liet verstek gaan. Hieronder volgt de uitslag van de zes deelnemende korpsei^ Eerste afdeling harmonie: Voorwaarts Koudekerke 233% punt eerste prijs en een lauwertak beschikbaar gesteld door Excelsior. Eerste afdeling fanfare: O.N.D.A. Middelburg 233 punten eerste pr., me dal je gemeente Middelburg. Afdeling uitmuntendheid fanfare: Ex celsior Middelburg 214 punten, tweede prijs. Hoogste, ere-afdeling fanfare: Euter pe Heinkenszand 225% punt eerste prijs. Excelsior Kloetinge 228% punt eerste prijs. Vlijt en Volharding Souburg 237 punten eerste prijs en wisselbeker. TERNEUZEN B. en W. van Terneuzen zullen in de komende raadsvergadering, die donderdag 1 december zal worden gehouden, de raad voorstellen over te gaan tot de bouw van een derde gym nastieklokaal aan de van Steen bergenlaan. Dit lokaal zal ver rijzen ten behoeve van het Uitge breid lager onderwijs. B. en W. tekenen hierbij aan.dat het oorspronkelijk in de bedoe ling heeft gelegen deze zaak te combineren met de bouw van een sporthal, maar dat hiervan al thans in eerste instantie afge zien moest worden in verband met de duur van de te volgen pro cedure. In bespreking zal ook komen een voorstel tot het uitvoeren van een rio lering en bestrating in de De Feyter- straat en de Stationsweg alsmede tot het aanleggen van een toegangsweg naar het industrieterrein. Een en an der in overeenstemming met de door de directeur van de Rijksdienst voor de aanvullende werkgelegenheid goed te keuren bescheiden. B. en W. stellen voor de benodigde gelden conform de begroting te voteren. Indien door de directeur van de R.A.W. te Den Haag akkoord kan wor den gegaan met de gunning zal een de finitieve subsidie-toezegging worden ver strekt, waarna het werk tot uitvoering kan komen. Door het architectenbureau van Zantbeek en Schoonis te Sas van Gent is in opdracht van het r.k.-kerkbe- stuur van de St. Willebrordus Paro chie, gevraagd vergunning te willen verlenen voor de bouw van een kerk. In verband met een gewijzigd ontwerp zou deze kerk verrijzen op een andere plaats dan in het uitbreidingsplan staat aangegeven. Te zijner tijd zullen B. en W. dan ook voorstellen indienen terzake van een wijziging van het uitbreidingsplan. Soortgelijk ligt de situatie met be trekking tot de bouw van een garage bedrijf in het uitbreidingsplan ,,Zuid". Ook hiervoor stellen B. en W. voor de bouwvergunning te verlenen. Voorge steld wordt verder een perceel grond van 386 vierkante meter, gelegen aan de Nassaustraat, te verkopen ten be hoeve van de bouw van een woning, en een perceel grond van 632 vierkan te meter, gelegen aan het oostelijk Bol- werk te verkopen aan de N.V, Handel- maatschappij voor de bouw van flats. Ten slotte stellen B. en W. voor over te gaan tot ingebruikneming van de nieuwe begraafplaats nabij het Zwaan tje. Weliswaar is met de bouw van een aula nog geen begin gemaakt, maar de vereiste Rijksgoedkeuring werd verkre gen zodat zeer binnenkort met de bouw begonnen zal kunnen worden. Volgens het thans van kracht zijnde uitbrei dingsplan zuid zal vanaf het Zwaantje een invalsweg gaan lopen via de Mo lendijk en de oude begraafplaats. Deze weg zal eindigen op de Scheldekade. Bij de realisatie van het tweede gedeel te van deze weg zal men voor de vraag geplaatst worden hoe de verbin ding over de oude begraafplaats tot stand moet komen. Het ligt dan ook in de bedoeling de oude begraafplaats te sluiten op hetzelfde moment dat de nieuwe in gebruik zal worden genomen. Dit uiteraard als eerste paaatregel in verband met eventuele in de toekomst te ondernemen stappen. VLISSINGEN. Op 17 maart 1961 zullen de bewoners uit de Scheldestad en omgeving, wederom kunnen genieten van de uitvoering van de Johannes-Pas- sjon door de Vlissingse Oratoriumver eniging. Medewerking zegden reeds toe mevrouw Collette-de Vries, sopraan. Watty Krap, alt. Han le Fevre, tenor en Jan Hulsbos, bas. Leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest zullen voor deze uitvoering de Vlissing se Orkestvereniging versterken. Dit werd meegedeeld op de ledenvergade ring van de Vlissingse Orkestvereni ging. De voorzitter, de heer N. Veld huis merkte in zijn openingswoord o.m. op. dat er in Vlissingen een grotere sa menwerking. zal moeten komen tussen de verschillende koren om het hoofd te kunnen bieden aan de moeilijke om standigheden, waarin verschillende ko ren zich bevinden wat betreft het ge brek aan mannenstemmen. De aftreden de bestuursleden werden op mevrouw Meerman na, die niet herkiesbaar was. herkozen. Het bestuur ziet er nu als volgt uit: N. Veldhuis, voorzitter. G. M. Prins, eerste secretaris, mevr. M. W. J. Geelhoed, tweede secretaresse, mevr. N. de Bert-Evertse, eerste pen- ningmeesteresse, de heer C. B. Steen- kiste, tweede penningmeester, mej. A. Meijer, bibliothecaresse en de heer A. C. Maquekin, algemeen bestuurslid. Uitslag onderlinge damcompetitie van de Thoolse Damclub te Tholen: L. van DijkeJ. Hogerheide 20, D. de Vos S. de Korte 20, C. MoelikerL. van Dijke 02, M. SchotJ. de Rijke 11, C. J. de KorteJ. Hogerheide 11. Advertentie GEEFT RAAD WEMELDINGE Volgend jaar weer onderzoek tbc WEMELDINGE. In de volgende vergadering van de gemeenteraad zal de begroting voor 1961 worden behan deld. in de vrijdagavond gehouden ver gadering deelde de voorzitter mede dat volgend jaar weer een bevolkingsoner- zoek op t.b.c. zal plaatsvinden. Voor de vervulling van een vacature ter secre tarie wegens militaire dienst, zijn sollicitaties ontvangen. De C.J.M.V. verzocht om een subsi die voor de bibliotheek. Men stuurde echter geen financiële gegevens in. Doet men dit alsnog dan zullen B. en W. met een voorstel komen. De Stichting Streek ziekenhuis te Goes, die bij de voorbe reidingen voor de bouw kosten moet ma ken, ontving een subsidie van een cent per inwoner. Een subsidieverzoek van de zwemver eniging werd voor advies in handen van B. en W. gesteld. De heer A. P. Schouwenaar (soc.) vroeg B en W. spoedig contact op te nemen met de kerkvoogdij der Her vormde gemeente over het jeugdge- bouw. De handelsavondschool te Goes wordt door drie leerlingen uit Wemeldinge be zocht en zal voor het lopende cursus jaar een subsidie van vijftien gulden per leerling ontvangen. Een perceel tuingrond aan de Zuide lijke Achterweg werd (tot uiterlijk 31 dec. 1966) verhuurd aan A. Lamper voor drie gulden per jaar. De woningen Prinses Irenestraat 1 werd verhuurd aan de politieman R. Schenkman voor 8,65 per week. De onbewoonbaar verklaarde woning Kerkweg 15 moet nu 28 maart 1961 ont ruimd zijn. De raad verlengde gisteren de termijn. De begroting van het bad huis werd goedgekeurd. Het tekort voor 1961 is geraamd op ƒ266.01. Besloten werd tot verkoop van een perceel grond achter het postkantoor, aan Joh. Hame link Jzn. VTU T F fCH/lCKT ZOUTF.LANDK Tn de jaarverga dering van de Hervormde vrouwenver eniging Stille kracht" werd medege deeld dat de vereniging 31 leden telt. Tn het afgelopen jaar werden 7o kle dingstukken vervaardigd en verkocht. Aan de kerkvoogdij werd 150 gulden af gedragen. De verjaardagsbusjes hebben 253 opgebracht. De avond werd ge vuld met declamatie, zang en de op voering van enkele toneelstukjes. ST.-ANNALAND. In het Hervormd verenigingsgebouw is een propaganda- avond gehouden van het Christelijke Blindeninstituut „Bartimeus", uit Zeist. Nadat ds. P. Westland het openings woord had gesproken, hield de heer J. Overduin een causerie over het werk van „Bartimeus", hetgeen na de pauze nog nader werd toegelicht door een film over het Bartimeuswerk. Eén en ander werd afgewisseld door zang van het Christelijk gemengd zangkoor V Z O.S.", dat onder leiding van de heer J. C. Geluk uit Sint-Maartensdijk medewerking verleende. Verder was er kinderzang o.l.v. onderwijzer J. van den Bos. De heren R. Weijler en J. van den Bos hielden voordrachten. POORTVLIET. De C.H. statenkring Tholen en St. Philipsland hield de eerste bestuursvergadering van het nieuwe sei zoen in de verenigingszaal. Na de ope. ning werd een voordracht opgesteld voor het kamerkringbestuur te Middelburg. Het aftredende kamerkringbestuurslid, de heer P. W. C. van Westen uit Oud Vossemeer werd als eerste op de voor dracht geplaatst. Tweede werd de heer E. Ph. Nieuwkerk. Als secretaris van de statenkring gaf de heer Nieuwkerk verslag van de ka dercursus die de C.H.U. organiseert. De lessen worden te Middelburg en te Goes gehouden. Voorts kwam op de vergadering ter sprake de ledenwerfac tie die gevoerd wordt onder het motto Ieder lid werft een lid". Besproken werd de huis aan huis verspreiding van het orgaan voor de statenkring „Het Christelijk Historisch Contact" Een con cept werd opgemaakt voor een nieuw huishoudelijk reglement voor alle kies verenigingen. Tenslotte besprak men uitvoerig het winterprogramma 1960 1961. MIDDELBURG. Het tamlboer en pijperkorps „Juliana" heeft plannen om een jachthoornkorps in het leven te roe pen Dit werd meegedeeld door de voor zitter de heer J. v. d. Brink op de jaarlijkse uitvoering die vrijdagavond in City" werd gegeven. In 1961 zullen eerst de uniformen voor de leerlingen worden aangevuld. Ook bestaan er plan nen om binnen de kortst mogelijke tijd de nylon pluimen die nu het hoofddek sel van de muzikanten sieren te vervan gen door een veren pluim. Ona'er het motto „Juliana speelt voor u" brachten de pijpers een sprankelend programma. Dit werd gevolgd door een daverend optreden van de band. In de pauze werd een verloting géhou- d'en waarvan de baten bestemd zijn voor de aanschaf van uniformen. Een aantal muzikanten die samen de Juliana" toneelgroep vormen brachten het blijspel in drie bedrijven Rumoer rond de Beukenhof" op verdienstelijke wijze voor het voetlicht. KRUININGEN. In een feestelijke bijeenkomst in ,,De Korenbeurs" te Kruiningen reikte burgemêester A. Schipper de diploma's uit aan de ge slaagde .leerlingen van een cursus in machine-schrijven, die werd gegeven door de heer K. Koetsdijk, hoofd van een school te Oudenbosch en gediplo meerd leraar stenografie en machine- schrijven. De heer Koetsdijk bracht, behalve aan de burgemeester, dank aan het gewe zen hoofd van de ulo-school te Kruinin gen, de heer I. Stel, voor de grote me dewerking, -die hij altijd van hem heeft ondervonden. Tenslotte dankte mej. E. E. M. de Poorter onder aanbieding van een geschenk namens al de cursisten voor de prettige lessen. Aan de volgende personen werd een diplo ma uitgereikt: Practijk diploma machine- schrijven aan: Adriana Openeer, Maria C. Giljam, Ivonne van Ingen, Marja C. Otte, Neeltje J. Paauwe, Maria Schippers, Hans Bilius, allen te Hansweert; Jozina M. Alme- kinders te Rilland-Bath, Maria A. van Weele en Wilhelmina J. Blok te Waarde; Jannetje M. de Pree en Sjaak de Keijzer, Schore; Cornelia M. Hartog, Nellie de Koeijer en Kla- zina S. G. de Koeijer te Yerseke; Cornelia Boone, Tanny van Boven, Ko Dek, Janna J. Krijnsen, Jan Paauwe, Sara H. Penne, Mi- neke Wondergem en Conny Bauer, allen te Kruiningen. Het practijk diploma machineschrijven En gels werd uitgereikt aan: Cornells H. Slab- bekoorn, Hansweert; Marinus G. Zoeteweij, Kruiningen; Neeltje J. Dellebeke, Kruinin gen; Francina M. Meijer, Rilland-Bath. Voorts ontvingen nog een practijk diploma machineschrijven: de dames M. J. de Poor ter, E. E. M. de Poorter, Hansweert; N. Dijke en J. Leijs te Kruiningen. GEMEENTE-AVOND OVER OPVOEDING CADZAND. De Kerkeraad der Her vormde Gemeente had in het Vereni gingsgebouw ,,'t Zwin" een gemeente- avond belegd. Ds. A. C. W. ten Cgte sprak het wel komstwoord en heette zeer in het bij zonder welkom ds. C. Balk uit Sluis, die een inleiding hield over het onder werp Kerk en Gezin. Hij wees op de plaats, die het chris telijk gezin in onze samenleving dient in te nemen. De opvoeding dient te lig gen tussen de twee uitersten nl. gemak zucht en overdocering. Voorts werd deze avond met zang opgeluisterd door enkele leden van het Hervormd Kerkkoor onder leiding van de heer J. C. Basting. Uit de gemeenteleden was een forum gevormd onder voorzitterschap van ds. A. C. W. ten Cate. In het forum hadden plaatsgenomen de dames mevr. J. A. Verhage-Risseeuw, mevr. A. Cijsouw- Stolk en de heren ds. C. Balk en I. P. Bruijne. Verschillende schriftelijke vragen be treffende de opvoeding van de kinde ren ifi christelijke stijl werden het fo rum voorgelegd. WEMELDINGE. De motorsleepboot Jenny, die op de Vondelinigenplaat was vastgevaren, is in de nacht van donder dag op vrijdag bij hoog water vlot ge komen en op eigen kracht naar Dor drecht gevaren. MIDDELBURG. In de bovenzaal van het Nederlands Koffiehuis werd door de N.V. Treetex uit Utrecht een voorlich tingsbijeenkomst gehouden over de d'oor deze firma in de handel gebrachte ab sorberende platen en tegels. In een groot aantal openbare gebouwen is gebruik gemaakt van dit materiaal. De mogelijkheden van toepassing zijn legio, ook b.v. voor trappenhuizen in flats. Door gebruik te maken van dit mate riaal wordt gehorigheid tot een minimum teruggebracht. Een groot aantal kleurendia's illu streerde dit interessante betoog. Vlissingen aangekomen: 26-11 am. Thetis, Lib. Castos, Ned. Tweelingen, Ned. Cawi, Dts. Jurgen, Ned. Esma-B, Ned. Lyra, Noo. Holla, Gri. Aristoteles, Zwe. Laidaure, 27-11 Eng. Benoil, Vlis singen vertrokken: 26-11 25-11 Pirola, 26-11 Jurgen, Thetis, Cawi, 27-11 Laiau- re, Aristoteles. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. Schepen) 26-11 Eos, Soestdyk, Admiraal Nelson. Frejo, Helvetia-S, Tempo-D, Amazone, 27-11 Witmarsum, Noorder licht, Audacia, Pegasus, Beta. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen) 26-11 Prins Casimir, Berend-N, Liberty, Eos, Trito, Cumulus, 27-11 Salvinia, Rempang. Goplana, Heiloo, Nykerk, Schouwenbank. Subsidie van provincie MIDDELBURG. Gedeputeerde Sta ten stellen Provinciale Staten voor de A.N.W.B. in de kosten van bewegwij- zing jaarlijkse bijdragen te verlenen t.w. vier gulden voor een wegwijzer, drie gulden voor een richtingbord en 1.50 voor een paddestoel. Tot op heden gold maximum van 1200 gulden per jaar. Deze grens willen Ged. Staten laten vervallen. De A.N.W.B. heeft in Zeeland 229 wegwijzers, 143 richtingsborden en 28 paddestoelen ge plaatst. Ged. Staten stellen voor de sub sidie voor het <~hr Blindeninstituut Bar timeus te Zeist te verhogen van 50 gul den tot 100 gulden voor elke pupil uit Zeeland. MIDDELBURG. De Commissaris van Politie te Middelburg maakt bekend dat aan zijn bureau inlichtingen zijn te bekomen om trent in het tijdvak van 16 tot en met 24 november 1960 als gevonden aangegeven voor werpen: Diverse soorten handschoenen: nylonkou sen directoir; lichtgroen tasje inh. zakdoek; blauwe sok; parapluhoes; paar schouder vul lingen; geel met bruine want: duimstok en potlood; rode portemonnee inh rozenkrans; postduif; lipssleutej no. 279; speelgoedpopje; blauwe padvindersmuts; goudkleurige zegel ring; zwarte krulharige hond; witte gymnas tiekschoen; blauw jongenswindjack; plastic regenjas rood met bruin; damespolshorloge met bruin bandje, gevonden op Schouwen en Duiveland; blauwe overall; damespolshorlo ge met. blauw lederen bandje; witte porte monnee inh sleutel en foto; rood lederen por temonnee met inh; klein beursje met ritsslui ting met inh; witte wollen das; blauw kin dermutsje; paar grijze wanten; kontaktsieu- teltje no 3241; beige etui met ball point; pak je cigaretten Peter Stuyvesant; vermoedelijk zilveren armband; huissleutel; bankhamer; kinderportemonnee; blauwe damestas inh sjorsplaatje en schoenen; rood plastic porte monnee inh foto's en geldsbedrag; doos mot oude schoenen; gebreide zwarte handschoen; zwart plastic regenkapje; zwarte regenbroek; bruin lederen schooltas met boeken, gevon den op rijwielpad Kleverskerkseweg. VLISSINGEN. Op het bureau van politie te Vlissingen zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwerpen: di verse dames- en herenhandschoenen, boots- man-fluit, schooltas met boeken, kettinkje met sleutels, plastic regenkapje, Bahcosleu- tel en schooltas met leerboeken, diverse da- mes- en herenhandschoenen, ringen- en elas tiekje met sleutels, bril in etui, herenporte- monnaie met inhoud, diverse rijwielen en kindersteppen. ZAAMSLAG. Op het bureau van politie te Zaamslag zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwerpen: siga rettenaansteker en portemonnaie met inhoud, meester. De dankdagcollecte in de geref. kerk te Zierikzee heeft voor de kerk opge bracht 1412,24 en voor de diaconie ƒ528,12. De heer G. Krayenbrink, commies- titulair van 's Rijks Belastingen, is be noemd tot commies van 's rijks belastin gen te Zierikzee. Op 30 november a.s. wordt in de bo venzaal van de geref. kerk te Zierikzee een avond van de Vrije Universiteit be legd. De nieuwe geneesheer-directeur van het nieuwe ziekenhuis, dr. F. H. A. Ko-the, zal het woord voeren. 9 In hotel „De Kroon" te Wissenkerke heeft het produktiviteitscentrum van de middenstand een avond belegd. Enkele films werden gedraaid en een praatje gehouden over winkel en etalage in deze tijd. Mevrouw A. H. Piening-Brasz te Hulst, onderwijzeres aan de C.V.O. school, is met ingang van 1 april 1961 be noemd aan de Prot. Chr. School te Ok- kenbroek Overij sel) In een vergadering van de afdeling Serooskerke (W) van de N.C.V.B. zijn herkozen de presidente, mevr. F. de Dreu-Toonrenaar en de propagandiste mevr. M. Stroo-Meijers. De heer J. van der Velde uit Middelburg sprak over zijn reis naar Italië waarbij dia's werden vertoond. Voor het personeel van het P.T.T. te Axel heeft de heer J. de Vries, directeur van het postkantoor te Terneuzen, dia's vertoond van Zwitserland en uit de omge ving. In Waarde is een afdeling van de Ne derlandse Christen Vrouwenbond opge richt. Mevrouw Homburg uit Vlissingen, provinciaal presidente, opende de avond. Een twintigtal dames gaf zich op als lid. Het bestuur werd als volgt samengesteld: presidente, mevr. Mol-de Feijter, secr. mevr. Koeman-Tramper, penningmees- teresse mevr. Kamerling-Baayen vice- presidente mevr. Blauwkamer-Stevense. De afdeling Zierikzee van het Rode Kruis hield een filmavond in het Her vormd verenigingsgebouw. Vertoond werd de film „De Citadel". Een verloting bracht vijftig gulden op. Voor de jeugd was 's middags een speciaal programma vertoond. In de Molenstraat te Oud-Vossemeer is een botsing ontstaan tussen een be stelauto van de firma van D. en een met bieten geladen trekker.. De trekker moest uitwijken voor ander verkeer, waardoor de botsing ontstond. Er was materiële schade. De winkeliersvereniging te Oud-Vosse meer heeft besloten t.g.v. St.-Nicolaas een jeugdactie te houden. De klaprooscollecte heeft te Zoutelande 34,56 opgebracht. De klaprooscollecte die in de afgelo pen week te Heinkenszand is gehouden bracht op 55,87. De te Cadzand gehouden collecte van het Nederlandse Oorlogsgravencomité heeft opgebracht 45,50. Woensdag vond de jaarlijkse filmavond plaats van het Rode Kruis in het Dorps huis te Sint-Annaland. Vertoond werd de film „Citadel". Er bestond hiervoor be hoorlijke belangstelling. In de plaats van de heer Corns. Scherpenisse W.zn. treedt als dirigent van het kinderkoor te Sint-Annaland op de heer J. van den Bos, onderwijzer aan de School met den Bijbel te Sint-Anna land. De heer A. Kik, koopman te Bruinlsse, is door B. en W. benoemd tot haven- MOZAÏEK VAN EEN TURNER MET KIND SOUBURG. Zeven jaar nadat de plannen tot de bouw van een tweede gymnastieklokaal in de gemeenteraad van Souburg werden besproken, is dit gebouw zaterdag officieel in gebruik genomen. Voordat de heer J. D. P. de Smit, directeur van de dienst voor bouw- en woningtoezicht, overging tot het openen van het gebouw onthulde hij een op de buitenmuur aangebracht glasmozaïek. Dit mozaïek is ontworpen door mevrouw R. Hagoort-Stemerding uit Rotterdam en geeft een voorstelling van een volwassen turner met een kind. Burgemeester A. H. S. Stemerding overhandigde daarna de sleutel aan de heer De Smit die hiermee deze nieuwe aanwinst voor Souburg opende. Direct na de opening gaven de leden van „Astrow" en de sportvereniging „Zuid westers" een demonstratie. In de hall van de J. H. van Daleschool gaf bur gemeester Stemerding een kort over zicht van de tot stand koming van dit gebouw. Hij maakte daarbij een verge lijking met het oude gymlokaal aan het Oranjeplein. Dit lokaal werd in 1942 gebouwd op de plaats van het oude gemeentehuis. „Wij waren toen erg blij met deze oplossing, maar na de bevrijding werd door de toeneming van het aantal leer lingen op de scholen al spoedig de be hoefte gevoeld aan een tweede gymlo kaal". Het gelukte het gemeentebestuur dit gebouw op de urgentielijst voor 1955 geplaatst te krijgen, maar ook hier was de bestedingsbeperking spelbreker. Ten slotte deed de burgemeester een dringende oproep aan alle gebruikers van het nieuwe gebouw te sparen en te ontzien. Het oude gebouw aan het Oran jeplein zal binnenkort worden opge knapt. De inspecteur van het lager on derwijs, de heer A. A. Leenhouts, prees het gemeentebestuur dat met grote dy namiek achter de belangen van het on derwijs staat, aldus de inspecteur. Namens de sportvereniging Zuidwes ters bood Pim de Regt een klok aan. De heer De Smit dankte het gemeente bestuur voor het verlenen van de op dracht voor het ontwerpen van dit ge bouw en het geschonken vertrouwen. Wie in dit moderne gymlokaal dat in totaal 114.000 heeft gekost bin nenkomt treft aan weerszijden van de hall kleedkamers aan met daartussen een wasgelegenheid. De turnzaal van 11 bij 20 meter is als eerste in Zeeland uitgerust met een inzinkbare rekstok. In deze zaal die ook vjschjkt is voor bals-pelen bevindt zicht rechts achterin een ruimte voor het opbergen van de toestellen. De vloeren zijn van kurkli- noleum, het plafond is geheel gemaakt van akoestisch board. In dit gebouw is een systeem van heteluchtverwarming toegepast. TERNEUZEN. Onder grote belang stelling is vrijdagavond de nieuwe kleu terschool aan de Leeuwenlaan geopend, waarbij de voorzitter van het schoolbe- stuur mr. G. Tichelman de wens uit sprak dat God dit onderwijs mag zege nen. Hij herdacht in zijn openingstoe spraak de overleden architect, de heer D. J. J. de Bruyne en dankte de heer J. de Bruyne, die een prachtig aquari um schonk. Talrijke toespraken werden daarna gehouden, namelijk door burgemeester mr. H. Rijpstra, ds. P. van der Vlugt namens de predikanten, pastoor Jos van Kampen, ds. Scholten namens het B.L.Ó., de heer C. A. H. Vermeulen na mens de Chr. kleuterschool te Sluiskil, de heer A. Rinkhout namens de Chr. school te Driewegen. Mejuffrouw van Strien als hoofd van de bestaande kleu terschool en door het benoemde hoofd, mejuffrouw A. Abrahamse. De school heeft drie lokalen waarvan er twee in gebruik zijn. Na de benoeming van een derde leidster zal ook het andere lo kaal in gebruik worden genomen. De school wordt nu bezocht door 87 kleu ters. Het schoolbestuur onving uiteraard een groot aantal geschenken. Op de hoek NassaustraatMargriet- straat te Terneuzen kwamen twee wiel rijders met elkaar in botsing waarbij vooral het rijwiel van mej. R. zwaar werd beschadigd. De heer J. M. Berrevoets te Zierik zee, beheerder van de slijterij „De Drui ventros", slaagde voor het diploma wij nen en gedistilleerd. VEERE. De gezellige avond die het muziekgezelschap „Veere's Genoe gen" jaarlijks aan de donateurs aan biedt is vrijdagavond in een genoege- lijke sfeer verlopen. Het toneelgezelschap „Onder Ons" uit Oostkapelle voerde het blijspel „Trouw dan toch Tanja" op. Tevens vond de trekking plaats van de verloting om het Veerse varken. Deze verloting was georganiseerd ten bate van het fonds nieuwe uniformen. De avond stond onder leiding van de heer J. Kranenburg. Voor Zeeuwse sport zie pag. 7 GOES. De jaarlijkse voorlichtings avond van de Algemene verladers- en Eigen Vervoeiders Organisatie zal in het teken staan van de verkeersveilig heid en het nieuwe rijtijdenbesluit dat waarschijnlijk op 1 januari in werking zal treden. De vergadering zal vrijdag 2 december in de Prins van Oranje worden gehou- den De lieer J. Borrie, secretaris van het verbond voor Veilig Verkeer heeft zich bereid verklaard een inleiding te houden over ..De oorzaken van ver- keersongevallen' Aandacht zal voorts worden besteed aan het rijtijdenbesluit en aan het on derhoud gericht op de verkeersveiligheid. SEROOSKERKE (W.j De in de laatst gehouden raadsvergadering goedgekeur de begroting vertoont op de gewone dienst m inkomsten en uitgaven een eind bedrag van 350.645.59, met een posf on voorzien van 1380.70'. De kapitaaldienst sluit met in inkomsten een bedrag van 645.884,76 en 655.233.95 in uitgaven Alzo een nadelig slot van 9349,19. Voor Zeeuwse sport zie pag. 7

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4