Zeeuwse vissers krijgen eigen commissie 8 voor artikel 8 Uitlating de heer Van Melle voorshands onbegrijpelijk Visserijschool op de helling In Middelburg zorgde Sint voor blijdschap bij het kind A.R. vooraan bij hulp aan achtergebleven gebieden OPEN-DEURKERSTACTIE START IN SOUBURG Ontwikkelingsplan voor Zeeland Ziekenfonds op Bevelanden verhoogt premie tot f 2.10 GEDEPUTEERDE STATEN: ZEVIBEL vergaderde in Tholen Reorganisatie „leerlingstelsel Zeeland" Mulo-leraren in Goes bijeen Aanvaring in haven van Wemeldinge GRIJZE BAAS VROEG AANDACHT VOOR SCHOONHEID STAD EN VEILIG VERKEER SOCIALE TAAK VAN EERSTE ORDE Secretaris C.C. sprak in Goes Bietenschip gestrand Uitzending door NCRV van kerkdienst Antwoord op vragen van Statenlid L. P. v. Oorschot Ter dekking van de kosten Youth for Christ hield week-end Burgemeester reikte vakdiploma uit Ds. Hoffman nam afscheid van Koudekerke- 't Zand Uitstekende uitvoering zangklassen „Hosanna" Maandag 28 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 THOLEN. In niet mis te verstane bewoordingen heeft de voorzitter van de Vereniging tot Bevordering der Zeeuwse Visserij- belangen (Zevibel), burgemeester A. L. S. Lockefeer uit Hulst zijn vrees uitgesproken over de betekenis van artikel 8 van de Delta wet voor de gedupeerden. Wordt dit overheidswerk? De Zevibel zal strijden zo lang als het kan binnenskamers, maar als het moet zeker voor het forum van Nederland, want het gaat primair om de bedrijven. Daarom ook zal een commissie van 8 uit de Zevibel worden benoemd voor artikel 8. En als devies gaf de heer Locke feer mee: geeft acht. Met een ovationeel applaus werden deze woorden door de aanwezige vissers ondersteund. Zoals gebruikelijk was de openingsre de van voorzitter Lockefeer, zaterdag morgen op de jaarvergadering in het „Hof van Holland" te Tholen uitgespro ken, van een grootse en belangwekken de allure. „Mogen wij dan tevreden zijn over de bedrijfsresultaten in 1959, de toekomst moet ons echter tot ernst stemmen. Ik zie deze toekomst als bijna fataal, al houdt de Zeeuw dan niet van fatalis me." Ontwikkeling Burgemeester Lockefeer belichtte en kele aspecten van de ontwikkeling mede in het licht van Euromarkt en interna tionale handel. Algemeen is de leus: op weg naar grotere bedrijfseenheden. Deze ontwikkeling moet ook in de vis serijwereld in het oog worden gehouden. In Zeeland is van deze ontwikkeling maar heel weinig te bespeuren, een klein begin noemde de Zevibel-voorzitter de haringvangst in Breskens. „Wij moe ten voorts kunnen concurreren met de arbeidsvoorwaarden in de andere be drijfstakken en verder is het technisch visserij-onderzoek van eminent -belang." Overigens bond de voorzitter de vis sers op het hart zelf initiatieven te ont plooien en daarna kan bij de overheid aangeklopt worden. De uitbouw van de coöperatieve ver banden zal door moeten gaan. Wel meen de de heer Lockefeer, dat er enige groei is te constateren. „Maar de coöpe ratie-gedachte moet bij de Zeeuwse vis sers toch meer gaan leven." In het vervolg van zijn betoog merkte de voorzitter, dat de visserij- school in de trieste belangstelling be staat. Ja, de visserijschool staat op de helling en het is best mogelijk, dat volgend jaar de subsidie wordt inge trokken. De heer Lockefeer riep de GOES. In- de onder voorzitterschap van de heer C. J. Buurman gehouden vergadering van het Leerlingstelsel Zee land in de nieuwe Ambachtsschool te Goes, zijn enkele- belangrijke zaken aan de orde geweest. In. toenemende mate -besteden de re gionale leerlingstelsels zorg aan de so- ciaal-paedagogische kant van de hun toegewezen taak. Voorts wordt voorlich ting gegeven op de scholen, aan de ouders en is er een nauwe samen-wer king met de arbeidsbureaux. De omvangrijke werkzaamheden ma ken het noodzakelijk, dat het Leerling stelsel Zeeland over een eigen admini stratief apparaat gaat beschikken met een. eigen hu-isvesting, bestaande uit kantoor, ontvangruimte en vergaderlo kaal. Waar volgens de statuten de stichting gevestigd is te Goes, werd besloten voor het Leerlingstelsel huisvesting te zoeken in Goes. Voorts is besloten een administrateur aan te trekken met een volledige dag taak. Met de inspectie van het N.O. is in beginsel overeenstemming bereikt. Teneinde een groter terrein, te bestrij ken, waarbij niet alleen is gedacht aan de bedrijven, maar ook aan de onder scheiden vakorganisaties werd besloten het bestuur uit te breiden met de heer K. van- Dijk. te Middel-burg voorheen adviserend lid en thans gewoon lid van het bestuur terwijl voorts als advise rende leden van het bestuur zijn be noemd: vertegenwoordigers van de werknemers- en werkgeversorganisa ties. Verder is contact gaande met het Be stuur van de Technische School te Vlis- singen en met de N.V. Kon. Maatschap pij de Schelde. vissers toe: leg toch interesse aan de dag. Zelfs van het lezen komt niets. De Zevibel zal in dezen stimule rend gaan werken. En hij waarschuw de de vissers, dat als het tot vesti gingsvergunningen komt er wel eens slachtoffers kunnen vallen. Erezaak Uiteraard stond de heer Lockefeer uitvoerig stil bij de toekomst. „Moge het een erezaak zijn de zeearmen te sluiten en ons land te beschermen, laat het dan ook een erezaak voor ons land zijn de visserij te helpen. „De heer loc kefeer dacht daarbij in de eerste plaats aan Arnemuiden. Over de betekenis van artikel 8 der Deltawet tasten wij volko men in het duister. Het is allemaal even vaag en weinig hoopvol. Burge meester Lockefeer was uitermate bang, dat de behartiging van onze be langen in handen van de overheid blijft. Gelukkig vinden wij het college van Ged. Staten aan onze kant. Het be drijf staat op het secondaire plan. Dat is volmaakt fout. Het interimrapport over Arnemuiden staat vol vaagheden. De vissers willen nu wel eens haring of kuit. Intussen zijn wij benieuwd hoe ons verzoek om de vismijn te Colijns- plaat om niet te mogen pacht e en zelf te exploiteren zal uitvallen. De heer Lockefeer had voorts nog een somber geluid opgevangen: via de Herstelbank kunnen de getroffen vissers 100 pet. krediet krijgen. Dat is geen kredietzaak, maar een vergoedingszaak, zei hij met grote nadruk. Over de mossels sprekend zei de heer Lockefeer, dat meer gronden i zijn in de Wadden en in Zeeland. Voorts verklaarde hij, dat de oester- proeven en de proeven voor de mossel- verwaterplaatsen moeten doorgaan. Inf is in uitzicht gesteld» dus doen. De rege ring mag niet terug. Wat betekent de 10 miljoen, die hiervoor nodig is tegen het molochcijfer van de Delta. Prettig De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die de gehele vergadering bijwoonde vertelde, dat Ged. Staten een prettig onderhoud met de commissie artikel 8 hadden. De werkwijze is echter nog niet helemaal duidelijk. Wat de vismijn in Colijnsplaat betreft voelen Ged. Staten meer voor een vrijstelling van mijnrecht, aldus jhr. de Casembroot, die verder opmerk te, dat al mislukt de oesterproef dit geld gebruikt kan worden voor de ver waterplaatsen van de mosselen. En ten slotte wekte hij de Zeeuwse vissers op lid te blijven van de Zevibel. Naast de Commissaris kon de heer Lockefeer aan het begin der vergade ring o.m. verwelkomen de heer M. J. van Poelje, lid van Ged. Staten, de heer D. Kodde, lid van de Tweede Kamer, en de vertegenwoordigers van de „schappen", de departementen en van de Kamer van Koophandel. Namens de visservereniging „Helpt Elkander" te Tholen sprak ae heer J. H. Bal een kort begroetingswoord. Erelid De huishoudelijke zaken werden vlot afgehandeld. De penningmeester, de burgemeester A. C. Willemsen van Yer- seke, kon een zeer gunstig geluid laten horen, want er is een ruim batig saldo. De begroting werd zonder discussie vastgesteld. Vanwege zijm verdiensten voor de Zevibel werd de heer L. P. van Oorschot te Vlissingen onder luid ap plaus tot ere-lid benoemd. De heren C. Kosten, Breskens, H. Bom, Yerseke en J. G. de Waal te Bruinisse werden tot bestuursleden herkozen. Dr. P. Korrlnga hield een interessan te uiteenzetting over de mosselcultuur, waarbij hij ook in de toekomst keek. Ten slotte stond .pen ontvangst door het gemeentebestuur van Tholen op het programma. GOES De vergadering, die de af deling Zeeland van d-e Vereniging voor Christelijk Mulo zaterdagmiddag in ho tel „De Korenbeurs" had belegd stond in het teken van het sterk toenemende tekort aan Ulo-leerkrachten. De tieer J. A. van Bennekom, directeur van de chr. kweekschool in Middelburg sprak over het onderwerp: „De opleiding van de Ulo-onderwijzers". Het afnemen van het aktenbezit voornamelijk door de zuigkracht van V.G.L.O. landbouw en technisch onderwijs dreigt voor het Ulo catastrofale vormen aan te nemen. Een commissie samengesteld uit vertegen woordigers van negen onderwijsorgani saties is met een plan gekomen als noodoplossing. De heer Van Bennekom besprak op deskundige wijze de vele voor- en nadelen van dit plan. Een geanimeerde discussie volgde op deze inleiding. Vooraf werden de huis houdelijk zaken vlot afgehandeld. WEMELDINGE. In de havenmon ding is zaterdag het Belgische motor- tankschip „Odela" in aanvaring geko men met het motorschip „Beto". De „Odela" kwam van Antwerpen en liep juist de haven binnen, toen de „Beto" de haven verliet. Met grote kracht voe ren beide schepen op elkaar. De „Ode la" werd ernstig beschadigd, de „Beto" iets minder. Bromfiets op fiets VLISSINGEiN. De wielrijder A. uit Vlissingen, die met zijn vrouw, die op de bagagedrager zat, op de Ventweg reed, is door de achteropkomende bromfietser C. uit West Kapelle aange reden doordat de laatste, door de re gen, voorovergebogen op zijn vervoer middel zat en niet op het verkeer lette. Allen kwamen ten val. De vrouw van A. liep een bloeduitstorting op en A. had enig letsel. GOES. In de zaterdagmiddag In hotel „De Korenbeurs" gehouden verga dering van de A.R.-Statencentrale Goes heeft de secretaris van het Centraal Comité van A.K.-kiesverenigingen, mr. W. R. van der Sluis een causerie ge houden over de positie van de A.R.-Par- tij. De heer Van der Sluis wees op de taken, die de partij thans heeft, waar bij hij vooral aandacht vroeg voor het werk, dat de anti-revolutionairen in in ternationaal verband dienen te verrich ten. Hij vroeg vooral aandacht voor de hulp aan onderontwikkelde gebieden. Dit is, zei hij, een sociale opdracht van de eerste orde. Nederland alleen kan weinig doen voor -deze hulpverlening, doch de christen-politici dienen in de internationale verbanden steeds weer aandacht te vragen voor dit probleem. De heer Van der Sluis merkte op dat men de positie van een politieke partij niet zonder meer kan beoordelen naar de stembusuitslagen. Ook in de situatie in de partij dient in de overwegingen betrokken te worden en dit doende kwam de heer Van der Sluis tot de con clusie, dat de positie van de A.R.-partij beslist hoopgevend is. Sprekend over de politiek in Nederland, zei de secreta ris van het Centraal Comité dat men er in de a.r.-kring voor moet waken, dat niet door allerlei betrekkelijk onder geschikte zaken er verwijdering ont staat. Dit is vooral nu noodzakelijk, omdat andere politieke partijen aanval len doen op veel, wat door een strijd van tientallen jaren is verworven. Hij herinnerde in dit verband aan de actie, die wordt ondernomen tegen de christe lijke organisatie en tegen de „verzui ling". Dit wordt de hoofdstrijd in de eerstvolgende jaren. De anti-revolutionairen willen God dienen in de politiek. Christus wil ko ning zijn in absolute zin. Ook in de po litieke organisatie wil Hij gehoorzaamd worden. Het is daarom voor ons onver draagzaam dat niet overal Christus die centrale plaats wordt gegeven. Een christen kan niet capituleren voor de gedachte dat Christus op een bepaald terrein van het leven niet souverein is. Het gaat ons om de gerechtigheid, dat is om die situatie, waarin het leven in al zijn uitingen wordt ondergeschikt ge maakt aan de wil van God. Wenken VLISSINGEN. Zondagmorgen is op de zandbank voor Hoofdplaat op de Westerschelde het met 350 ton bieten geladen binnenschip „Inge" gestand. Het schip liep. waarschijnlijk buiten de boeienlijn, met volle kracht op de plaat en hoewel reeds twee uur voor hoog water slaagde men er niet in op eigen kracht vlot te komen. Eventueel met hulp van een sleepboot zal het bergings vaartuig in de avond een nieuwe poging Advertentie SOUBURG. De landelijke Open-Deur-kerstactie zal op 14 de cember starten met het uitzenden van een kerkdienst door de N.C.R.V. uit de hervormde kerk van Oost-Souburg. Dit werd zater dag meegedeeld op de regionale conferentie van het Open-Deur- werk die in Rehoboth werd ge houden. Ds. G. P. Klijn, landelijk leider van dit werk sprak op 'deze conferentie over het onderwerp „Geen postbode, maar getuige". Ons werk omvat meer dan alleen het overhandigen van wat lec tuur. wij moeten proberen menselijk contact te leggen. Het komt er op aan een vertrouwensbasis te leggen waarop later een persoonlijk gesprek mogelijk is. Ds. Klijn waarschuwde echter tegen een onverhoedse geestelijke aanval op diegene die men wil bereiken. Het is niet in de eerste plaats belangrijk hoe veel zieltjes er worden gewonnen. Wel is het van belang dat er mensen in con tact worden gebracht met het Evange lie. Het is onze taak te leven uit Gods heilsplan en ook anderen de vreugde van dit plan te laten ontdekken. Over het onderwerp van ds. Klijn werd in discussiegroepen van gedachten gewisseld. Na een gezamenlijke brood maaltijd werd in het avondprogramma de Deense film „Werk in de wereld van Wens van Ged. Staten MIDDELBURG. In hun schrijven aan de leden van Prov. Staten ter ge legenheid van de aanbieding van de ont werpbegroting 1961 brengen Ged. Staten de wens naar voren zich te beraden over de samenstelling van een ontwik kelingsplan voor Zeeland. Dit in verband met de nog altijd in aantal en gewicht toenemende vraagstukken rond de ont wikkeling van onze provincie. „Wij zijn ons er van bewust, dat de nog in een zeer pril stadium verkerende ontplooi ing van de mogelijkheden, die de uitvoe ring van het Deltaplan en de belang rijkheid van het Westerscheldebekken voor Zeeland inhouden, gedegen bezin ning vereisen, zodat met die samenstel- I ling onvermijdelijk tijd zal zijn ge- Imoeid," aldus het schrijven. nu" vertoond. Deze film waarvan het scenario is geschreven door Gerhard Rasmussen geeft een beeld van het le ven in de Lutherse gemeente van Ko penhagen. Er werd over deze film druk gediscussieerd. Na een korte dagsluiting werd deze conferentie die werd geleid door de heer K. Boogaard uit Souburg gesloten. In zaal Rehoboth te Souburg werd zatermiddag een regionale Open Deur-con- jerenlie gehouden. Bij de foto: v.l.n.r. de heer W. de Witte, de secretaris van het Open Deur werk in Souburg, en tevens de man die het groot ste gedeelte van de organisatie voor zijn rekening nam, de voorzitter, de heer C. Boogaard die de vergadering leidde, en Ds. G. P. Klijn, de bekende leider (op landelijk niveau) van het Open Deur- werk. Aan het slot van zijn betoog gaf de heer Van der Sluis een aantal prakti sche wenken: 1. Het Nederlandse volk moet een juis te indruk hébben van de A.R.-partij. Daarom moet aan de publiciteit veel aandacht worden besteed. Ook voor weergave van de standpunten der 2 raadsleden moet worden gezorgd, bijv. door verspreiding van pam fletten. 2. Het vergadertijdperk is niet voorbij. Aan voorbereiding der vergaderin gen dient veel zorg te worden be steed, evenals aan het contact met geestverwanten. 3. Een anti-revolutionair moet zich ori ënteren. Hij mag niet met de mond vol tanden staan in het gesprek met anderen. De Christelijke dagbladpers is van groot belang. Het Christelijk gezin moet de Christelijke krant lezen. De leden dienen in persoonlijke ge sprekken propaganda te voeren. 6. De vrouwen moeten zoveel mogelijk worden betrokken bij het werk van de kiesverenigingen en de andere partijorganen. Op dit referaat volgde een geani meerde discussie. De voorzitter van de centrale, de heer J. Balkenende uit Kapelle, deelde aan het begin van de vergadering me de dat het in de bedoeling ligt in dit seizoen drie vergaderingen te houden. In jauari wordt de jaarvergadering ge houden en op een in maart te houden vergadering zal een der kamerleden spreken. MIDDELBURG. Voordat een wolkbreuk zich boven Middelburg ontlastte kon Sint Nicolaas nog juist op tijd -zijn kennismaking vernieuwen met de jeugd van de Zeeuwse hoofdstad. In grote drom men waren vaders, moeders en kinderen naar de Punt, de Rotter- damsekaai en de Rouaansekaai getogen om de aankomst per echte stoomboot van de grijze bisschop mee te maken. En toen de Sint voet aan wal had gezet en zijn zwarte knechten kwasi-ernstig de roe waren Jantje, Pietje, en Klaasje al spoedig in een overigens vreedzaam gevecht om pepernoten gewikkeld, welke lekkernijen kwistig werden rond gestrooid. De Sint nam er de tijd voor. Als je zo oud bent als hij maak je je niet zo erg druk meer en laat je je niet zo ;emakkelijk meer meesleuren in de .achtige maalstroom van de huidige tijd. Sint Nicolaas sloeg na zijn ontscheping bijna geen kind over om een hand te geven. Gejuich viel hem ten deel en de goedheiligman was daar diep van onder de indruk. Het Middelburgs Muziekkorps en het Tamboer- en Pijperkorps „Julia na" zorgde ervoor, dat het filantropi- MIDDELBURG. Gedeputeerde Sta ten hebben geantwoord op vragen van het Statenlid L. P. v. Oorschot (p.v. d.a.) betreffende mededelingen die ge daan zijn door de heer J. J, v. Melle, ond-wethouder van Goes in een ver gadering van de christelijk-historische kiesvereniging aldaar. Zij zeggen ken nis te hebben van publikaties over de uitlatingen van de heer Van Melle en deze tot onderwerp van bespreking te hebben gemaakt in hun vergadering van 22 november jl. Staande deze vergadering hebben Ge deputeerde Staten de tieer Van Melle telefonisch verzocht mede te delen waarop zijn publiekelijk gedane be schuldiging berust, teneinde hen tot een onderzoek in staat te stellen. De heer Van Melle heeft, tot leedwezen van Gedeputeerde Staten, geantwoord daartoe niet bereid te zijn en zijn in lichtingen zo deze zoudem worden gevraagd alleen te willen geven aan de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus. et kollege van Gedeputeerde Staten heeft dit, wederom telefonisch, onver wijld aan de minister doen voorleggen en de medewerking van de bewinds man verzocht, opdat hun de weg zou worden geopend kennis te krijgen van de ten aanzien van de provincie ge- lite beschuldiging. Het is hun hekend, dat de minister aan hun verzoek heeft voldaan. Het provinciaal kollege is thans in afwachting van nader be richt, dat het in staat zal stellen na te gaan wat aan deze, voor dit kol lege voorshands onbegrijpelijke uitla ting ten grondslag ligt. Zoals bekend heeft de heer J. J. v. Mel le in de vergadering van de c.h.-kies- vereniging Goes meegedeeld, dat hij in het bezit is van bewijzen, waaruit zou blijken dat bij een provinciale dienst verschrijvingen voorkwamen van het soort dat door Gedeputeerde Staten in een memorandum ten aan zien van de gemeente Goes wordt ge laakt. GOES. Zaterdagmiddag werd In De Prins van Oranje onder leiding van de Voorzitter Mr. L. G. Wolf een leden- Vergadering gehouden van het Alge meen Ziekenfonds Zuid- en Noord-Beve land. De heren Ph. Haverhoek, H. J. G. Cle ment, J. van Paasschen en H. J. C. van Outheusden, allen te Goes; N. C. KOUDEKERKE. De Youth for Christ in Zeeland belegde in huize Ter Schelde een weekend met als thema „Wat is het doei van de Here Jezus met mfj?". Hierover sprak zondag middag ds. M. Enker uit Middelburg, 's Avonds behandelde Ds. J. Graven deel uit Genk (België) dit onderwerp en belichtte onze bewogenheid met de nood in de wereld. Zaterdag werden een aantal kleuren dia's over de kindertehuizen in Genk en België vertoond. Volgend jaar zal de Youth for Christ in Nederland vijftien jaar bestaan. Ter gelegenheid hiervan zullen twaalf mas sale rally's worden georganiseerd. Hier van zal er een in Middelburg worden gehouden op 26 augustus. De Walcherse afdelingen zullen in het kader van het jubileumjaar elke maand een rally or ganiseren. De eerste hiervan zal in ja nuari in Middelburg worden gehouden voor de militairen van C.O.A.K. In de zomermaanden zullen verschillende van deze rally's op de stranden plaatsvin den waarbij zo mogelijk duits wordt ge sproken. Aannemerscursus MIDDELBURG. Burgemeester mr. Joh. de Widt heeft zaterdagmorgen fn hotel De Bnrg aan acht leerlingen van de aannemerscursus Middelburg het vakdiploma aannemer uitgereikt. Dit gebeurde in tegenwoordigheid van o.a. de heer E. P. Bakeis van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, wethouder J. W. Kögeler en de commissie van toezicht op de cursus. De burgemeester werd In geleid door de direkteur van de cursus, de heer E. Visscher, die opmerkte dat het altijd moeilijk is om een Zeeuwse leergang als deze bevolkt te krijgen. Mr. De Widt herinnerde eraan, dat de Middelburgse aannemerscursus nu zeventien jaar bestaat. In al die tijd is het aantal cursisten beneden de lande lijke norm gebleven. Sterk veranderd is de laatste decennia het karakter van het vak van aannemer, aldus de burge meester, er worden tegenwoordig veel hogere eisen gesteld dan bijvoorbeeld vóór de oorlog. Mr. De Widt sprak de wens uit, dat bij de op handen zijnde uitbreiding van de industrialisatie in Zeeland er een aanzienlijke toeneming van de bouwaktiviteit zou optreden. Het is dan belangrijk, dat er in het eigen gewest goede aannemers zijn. Ofschoon geen enkele cursist met lof is geslaagd, sprak de burgemeester toch zijn bewon dering uit voor de fraaie hoge cijfers op de meeste rapporten. De heer Bakeis zei in zijn kwaliteit als hoofd van alle cursussen van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, dat hij het jammer vond dat de beste cursist door ziekte niet het diploma kon halen. Hij hoopte evenwel, dat deze leerling volgend jaar met prachtige cijfers voor de dag zou komen. Nu kwam met het hoogste aantal punten uit de bus de heer A. S. Louws uit Serooskerke (W). De namen der geslaagden zijn: J. C. Adriaanse, St. Laurens; P. Izeboud, Se rooskerke (W); J. Lansen, Kapelle; A. S Louws, Serooskerke (W)W. Neder- lof, Middelburg; F. M. Röttjers, Vlis singen; J. H. Verstelling, Middelburg; P.C. Vreeke, Lewedorp; J. Weijermans, Vlissingen. Drie cursisten werden afge wezen. de Regt en M. v.d. Guehte te HeinkenS' zand; F. Menheere en A. Rentmeester te Ovezande; A. Jacobusse te Hoede kenskerke; J. C. Hamelink en J. Klap te Kruiningen; G. Traas te Rilland en G. D. de Smit te Wissenkerke werden herkozen als vertegenwoordiger of plaatsvervanger ter algemene vergade ring. Nieuw gekozen werden de heren A. Scheele te Hoedekenskerke; J. Rin- gelberg en W. D. de Jonge, beiden te Kattendijke; C. M. v.d. Griek te Ril land en L. Bakker te Wissenkerke. Dr. Rens, radioloog te Goes, hield een zeer interessante causerie over de ge schiedenis en het gebruik van de röntgen stralen op medisch gebied. Door de verzekerden-vertegenwoor- divers werden als bestuurslid herkozen de heren A. Dek te Waarde en C. K. Maartense te Goes, terwijl de heren A. Bijs te Goes en A. Dek te Waarde voor het jaar 1961 werden herkozen als voor zitter resp. secretaris van de Raad van Verzekerden-vertegenwoordigers. In een daarna gehouden algemene ver gadering van verzekerden en medewer kers waren de belangrijkste punten van bespreking de begroting voor de vrij willige verzekering voor 1961 alsmede vaststelling van de premie voor dat jaar voor <Jeze groep verzekerden. Met de vaststelling van de premie voor de verplichte verzekering (een percentage van het loon) en voor de bejaarden verzekering heeft het plaatselijk zieken fonds geen bemoeienis. De hoogte van deze bedragen wordt namelijk jaarlijks vastgesteld en zijn voor het gehele land gelijk. Uit de door de directeur van het Fonds, de heer J. Meijers, verstrekte toelichting op de begroting, bleek, dat voor alle verstrekkingen, die het zieken fonds geeft, voor 1961 weer op een aan zienlijke kostenstijging gerekend moet worden. Bedroegen de totale kosten in 1959 nog 660.000, voor 1960 worden ze geraamd op 770.000 en voor 1961 zelfs op 870.000. Vooral de kosten van ver pleging in ziekenhuizen, sterk geste gen door tariefsverhogingen en een lan gere verpleegduur van verscheidene patiënten, alsook een sterke toeneming van het gebruik van specialistische- en tandheelkundige hulp zijn oorzaak van deze kostenstijging. Om de kosten voor 1961 te kunnen dekken zou een premie van 2,14 per week per betalende verzekering nodig zijn, doch de algemene vergadering heeft op Voorstel van het bestuur de pre mie vastgesteld op 2,10, hetgeen een mindere ontvangst oplevert van pius-mi- nus 16.000. Dit tekort zal zo nodig uit de reserve worden bijgepast. De voorzitter van het Fonds gaf nog een overzicht van de premiebedragen, die in de omringende fondsen geheven worden, waaruit bleek dat men nergens meer met een premie van f 2,10 toe komt. St. Nicolaas en zijn zwarte pieten komen in Middelburg met de stoomboot aanEen grote ovatie wachtte de grijze kindervriend. sche gezelschap uit Spanje getrakteerd werd op Sinterklaas-melodietjes. De Sint met zijn gevolg stapte daar na in een rijtuig om een rijtoer door de stad te maken. Onderweg deed hij nog enkele keren van zijn gulheid bli ken, zoals bij het ziekenhuis waar ge schenken werden afgegeven voor de zieke kinderen en vervolgens bij het Tehuis voor Oudelieden aan het Klein Vlaanderen, waar de bejaarden blij de ogenblikken beleefden. Omstreeks drie uur arriveerde de sin- telijke stoet bij het stadhuis, waar bur gemeester mr. Joh. de Widt en een gro te schare kinderen, alsook het Middel burgs Muziekkorps Sinterklaas verwel komden. Terwijl de eerste druppels vie len van een naderende zware regenbui richtte de burgemeester hartelijke woor den tot de Sint en tot de menigte. Op een enkele uitzondering na, zei de eer ste burger van de stad, zijn de Mid delburgse kinderen allemaal heel ziet geweest en dat zullen ze volgend jaar ook weer willen zijn. Misschien dat ze dan vooral willen Ietten op het goed naleven van de ver keersregels en op het schoonhouden van de stad. De Sint vond het een mooie speech van de burgemeester. Ook de Spaanse weldoener haalde in zijn toe spraak „Veilig Verkeer" en „Houd je stad rein" naar voren. Natuurlijk vroeg ie om een versje en dat kreeg hij dan ook prompt. Daarna begaf Sint Nicolaas zich naar de hal van het stadhuis om mevrouw De Widt een prachtige fruitmand aan te bieden. Terwijl grote regendroppels de Sint deden terugverlangen naar het door gaans zonnige Spanje maakte hij nog maals een rijtoer, nu door een ander stadsgedeelte. Daarna ging de oude kindervriend uitrusten van de vermoeie nissen. Ook in Koudekerke deed de sint zijn intocht. Evenmin te paard maar in een rijtuig. Het gemeentebestuur en de be volking bereidde hem een joviale ont vangst. KOUDEKERKE. Na ruim vijf jaar de gemeente te hebben gediend nam ds. J. H. J. Hoffman gisteren in de middag- dienst afscheid van de hervormue ge- meente Koudekerke, wegens vertrek naar Kruinmgen. Ds. Hoffman had als ïo VS°r, A11 a{scheid gekozen Hebr. iA daarbij toe dat niemand ver- achtere van de genade Gods". De schei dende predikant sprak tot verschillende colleges en besturen woorden van dank Op verzoek van de heer F. Maljers on?® gemeente de predikant gezang 293 vers zes toe. In de morgenuren had ds. Hoffman afscheid gepreekt in de kerk van t Zand, waar hij dank bracht aan ker- keraad en gemeente. Ds. H. A. v. Her waarden voerde het woord namens de ze en wenste ds. Hoffman in zijn nieu- se gemeente veel sterkte en Gods zegen toe. De heer M. C. Jansen te Tholen slaagde te Den Haag voor het eerste ge deelte gemeente-financiën. VLISSINGEN De beide zangklas sen van de christelijke zangvereniging „Hosanna hebben zaterdagavond in 't Anker een uitstekende uitvoering gege ven. Onder de bezielende leiding van mevr. Francke uit Souburg en met pia nobegeleiding van mej, Sorel zongen zo wel de kleintjes als de groteren een keur van kinderliedjes en geestelijke liederen die bij de vele aanwezigen zeer in de smaak vielen. Mevr. Francke bleek een dirigente met vele capacitei ten, die met haar klassen zangtech- nisch reeds eeai behoorlijk peil heeft be reikt. Hoogtepunt van het programma was de uitvoering van de kinderoperette „Hans en Grietje" die met vaart werd gebracht. De voorzitter van „Hosanna" sprak een openings- en slotwoord. Mejuffrouw Brina Kik A.d., geboren te Bruinisse, behaalde met prachtige cijfers het diploma ziekenverpleging A. Zij is werkzaam in het Gemeentelijk Ziekenhuis te Rotterdam.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3