Geen onderzoek door SCHEEPJE VERGING OP HOLLANDS DIEP Verenigde Naties in Nieuw - Guinea Malakka's premier in maart terug Nederland 2 opvarenden in GRIEVEN TEGEN BESTUUR AVRO GAAN IN ZEE IjlMHlwill Dappere schipper en zoon redden Treinramp bij Hannover: elf doden, vijf gewonden Gastekort dreigt voor Amsterdam JUIN SPREEKT ANDERE TAAL De Bilt: Kouder Bom ontplofte nabij Algiers in menigte PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Anderen voeren door terwijl een mens verdronk HULPGEROEP NIET MEER GEZIEN ALS DOOR EEN WONDER Onrust bij Hoogovens Inbrekers namen ieder een auto mee „Geen reclame meer voor emigratie" Geen offer LAATSTE NIEUWS Samenwerking in W.-Afrika Verloren chequeboek werd misbruikt Mislukte overval op boekhouder bekend Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. 6REUKER Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901 Redactie: 01100-6901 en 5366 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Viissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N.'euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. eeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwariktf Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1,—. 16e jaargang No. 4718 Maandag 28 november 1960 SUBANDRIO VALT RAHMAN AF Van onze speciale verslaggever STRIJENSAS De 51-jarige schipper K. Ha meeter uit Leeuwarden is verdronken toen zijn binnenvaartschip Jenrie zaterdagmiddag in stormweer verging op het Hollands Diep. Tweehonderd meter beneden het licht van Strij- en sloeg het met suikerbieten geladen 379-tons schip, waarvan de deklast niet met kleden was afgedekt, vol water. Het zonk midden in de vaargeul. Zijn 41-jarige vrouw en 21-jarige zoon Eldert danken hun leven aan het manmoedige gedrag en het knappe zeemanschap van de bemanning van het nagenoeg even grote schip Armand: de 39-jarige schipper J. G. van der Horst en zijn vijftienjarige zoon Willy.Zij waagden hun leven en hun schip bij beestachtig weer in een hardnekkige reddingsactie. Andere schepen voe ren zonder meer voorbij De Jenrie (eigenaar R. Rogaar te Rotterdam) was met een volle lading suikerbieten van Echt in Limburg op weg naar Dinteloord. De drie opvarenden verheugden zich al op het einde van de reis, want zij zouden er een gezellig avondje van maken. Moeder Geertje was namelijk voor het eerst weer aan boord na acht weken in een ziekenhuis te hebben gelegen. Schipper Van der Horst voer met de lege Armand (eige naar P. Hompus te Rotterdam) van Antwerpen naar Rot terdam. Hij vertelde: „Het was stormachtig weer, maar met het lege schip hadden wij zo gauw geen last ervan. Omstreeks half vijf passeerden wij Willemstad. Wij kwamen toen weer in zoet water en ik ging voorop om de boel schoon te maken. Toen we in de buurt van Strijen waren, hoorde ik ineens hulpgeroep". „Ik keek verbaasd op. Toen zag lk twee mensen in het water liggen tussen het wrakhout van een schip. Dat was ongeveer 250 meter dwars van de Armand. De Jenrie heb ik helemaal niet gezien. Mijn zoon ook niet. Die stond aan het roer en was tegelijk bezig de stuurhut schoon te maken. Als we in Rotterdam aankwamen, zouden we dan meteen van boord kunnen gaan". Zijn zoon Willy zei: „Ik hoorde het geroep niet door het geluid van de motor. Ik zag wel al die luiken en merkels drijven toen ook twee mensen". Vader Van der Horst vervolgde: „Ik holde naar achteren om het schip rond te keren. Dat ging niet gemakkelijk met de lege kop tegen de wind in. Langzaam stoomden we toen op". „We kwamen eerst bij een vrouw, naar wie mijn zoon een boei gooide. Zij dreef hoog op een stuk wrakhout, maar de boei kon zij net niet grijpen. Toen verdween zij onder het voorschip. Zij kwam aan de andere kant weer boven". „Ze had haar bril nog op", verwonderde Willy zich. Zijn vader ging verder: „Intussen kwamen we bij de tweede drenkeling. Dat was de zoon. Hij greep het toe geworpen touw en samen hebben wij hem toen uit het water getrokken. Dat ging bijna niet, want hij was zo zwaar als lood". „Toen hij naar de roef strompelde, zag ik een paar meter verder een derde drenkeling. Zijn hoofd, dat net boven was, werd telkens door de golven overspoeld. Hij kon nauwelijks meer wat zeggen". „We staken hem een touw toe, maar hij greep er niet naar Willy: „Ik ben nog ver overboord gaan hangen, maar ik kon hem niet pakken De man dreef toen ook onder het schip door. Aan de andere kant hebben we hem nog een draad toegeworpen, maar hij was al te ver weg". De vrouw dreef op dat moment een heel eind van de Armand af. Wg hebben toen de roeiboot laten zakken en terwijl mijn zoon het anker liet vallen, ben ik naar de vrouw gewrikt. Dat moest tegen de wind in en ik kreeg het bijna niet voor elkaar. De man heb ik toen niet meer cezien". „Willy: „Ik zag de roeiboot van vader soms steil omhoog Êa3Het was een heel karwei om de vrouw binnenboord te krïigen Zii was nogal zwaar en klemde zich met alle macht aan de'boot vast. Zij was goed bij haar positieven, maar intussen dreigde de roeiboot om te gaan door het water, dat binnen kwam toen ik haar uit het water hielp „Willy: „Zij had de hele tijd een tasje met tweehonderd gulden bij zich weten te houden ,Op het laat liet zij het schieten, omdat zij dacht toch te "zullen verdrinken. Zij dacht toen wel een half uur in het water te hebben gelegen", vertelde schipper Van der H Toén de vrouw ook aan boord geholpen was, zijn wij nog lager uit gevaren ep Willemstad aan. Nadat wij helemaal geen wrakhout meer zagen en ook de man niet konden vinden, zijn wij omgedraaid en naar Dordt gevaren, was toen schemerdonker". t „Het ging niet hard, want doordat de schroef op het wrakhout had geslagen, was de halve schroef et af. twee bladen waren twee grote stukken at Schipper Van der Horst verwondert zich over de houding van andere schippers: „Een ander schip, dat echter achter ons voer, waarschuw de ik met blazen, dat ik ging ronddraaien. Maar het voer door en het moet toch ook het wrakhout hebben gezien. Er passeerde nog een schip, toen ik later in de roeiboot zat. Dat was SCHIPPER J. G. VAN DER HORST Zij klemde zich vast aan de roeiboot WILLY VAN DER HORST vaders roeiboot ging steil omhoog toch ook niet gewoon met dat weer, maar die deed ook niets Op het Hollands Diep, waarop het als een woedende zee tekeer kan gaan, hadden achter de Jenrie, voor zij verging, twee andere schepen gevaren: op duizend meter de met kolen geladen Spes en daarachter op vijfhonderd meter de Bernard Marie, evenals de Jenrie met bieten geladen. Dj3 Bernard Marie, die nogal water over kreeg, ging op zeker moment rond, omdat schipper De Bot het niet langer aandurfde. Die manoeuvre zagen de opvarenden van de ongelukkige Jenrie. De schippersvrouw voelde daar ook wel voor, zoals zij later verklaarde. Het weer viel tegen, vooral door de harde uitschieters en de hevige regenbuien. Schipper Hameeter wilde eigenlijk doordraaien naar Dinteloord, maar hij ging akkoord met haar wens. Naar men op de Spes zag, stuurde hij eerst wat bakboord uit en draaide toen over stuurboord. Toen het schip dwarszee lag, kwam het niet verder rond en het kreeg veel water over. Eldert Hameeter is toen over de onbeschermde deklast naar voren gelopen om te trachten de luiken, die als schot ten rechtop waren gezet, dicht te houden door er bieten tegenaan te gooien. Het hielp niet, want de Jenrie ging over één kant hangen. De zoon van de schipper liep toen weer terug naar het achterschip om mee te helpen de roeiboot te water te krijgen. Zijn vader en moeder zaten er al in, maar de wormwieloverbrenging vergde veel tijd om de boot vrij van het schip te krijgen. Ineens zonk het schip weg en het trok de roeiboot mee naar de diepte. Schipper Hameeter en zijn vrouw geraak ten te water, waarbij de schippersvrouw klem raakte tussen de ketting, waarmee de roeiboot aan het schip hing. Door een onbegrijpelijk wonder wist zij toch los te komen. Eldert is toen van het zinkende schip naar zijn ouders gesprongen. Schipper Bergsma van de Spes zei later: „Het was bin nen een minuut gebeurd". Hij stuurde daarna ook zijn schip rond, hfeft het korte tijd op de stroom gaande gehouden en is, toen hij de Armand aanstalten tot het ondernemen van een reddings poging zag,maken, naar de wal gegaan om de polijie te waarschuwen. Van een onzer verslaggevers IJMUIDEN. Ook bij de Hoogovens te IJijiuiden heerst grote spanning als gevolg van de verwikkelingen om de nieuwe loon- en arbeidsvoor waarden in de metaalindustrie. Za terdag hebben verschillende groe pen arbeiders acties gevoerd, waar bij ook enkele grieven die speciaal dit bedrijf gelden, in het geding werden gebracht. Van het bestuur van de metaalbedrijfs- bond vernamen wij, dat een paar maal gedurende enkele uren het werk werd neergelegd in de Siemens Mar- ten-staalfabriek. Ernstiger vond men dat van 's ochtends tien uur tot 's avonds halftien het interne vervoer op de uitgestrekte terreinen heeft stilge legen. In deze sector gaat het werk dag en nacht door. Er werken 'rond zeshonderd mensen. OP DEN DUUR Het is nodig, dat regelmatig kolen wor den aangevoerd en de cokes wordt af gevoerd. Om dit gaande te houden zijn zaterdag opzichters op de loco motieven gaan staan. Wanneer bij de Hoogovens de onrust verder stijgt en het bedrijf sterkere belemmeringen gaat ondervinden, dreigt op den duur de gasvoorziening van Amsterdam en het grootste deel van Noordholland gevaar te lopen. Te Amsterdam is het zaterdag alleen onrustig geweest bij de Amsterdamse Droogdok Mij. De arbeiders gingen niet aan het werk uit solidariteit met de stakende nachtploegen. Bij de Rotterdamse Droogdok Mij. lag zaterdag van negen uur af het be drijf met zijn ongeveer vierduizend arbeiders stil. Na de staking van vrijdag was het ook zaterdag bij Wil- ton-Fijenoord te Schiedam nog niet helemaal rustig. Aan de protestactie bij de scheepswerf De Biesbosch te Dordrecht namen za terdag circa zeshonderd mensen deel. Zij kondigden aag..-deze houding ook maandag te zullen handhaven. Laat in de ochtend werd het werk gestaakt in de gasmeterfabriek aan het Wantij te Dordrecht. Van onze correspondent ROERMOND. In garage Maas en Backus te Roermond hebben inbrekers zaterdagnacht na geldkistjes te hebben leeggehaald, ieder een auto uitgezocht. Zij reden de wagens naar buiten en gooiden er voor ze wegreden tex- tielgoederen in, die ze uit een bestel wagen bij de garage haalden. Daarna zijn ze de nacht in gereden. Eén had er pech. Bij Hom had hij geen benzine meer. Hij is toen waarschijn lijk verder met zijn maat meegereden en heeft de auto laten staan. De inbrekers hebben vierhonderd gul den buitgemaakt en de auto is nog niet achterhaald. Eigen nieuwsdienst BREDA. Geen radiopraatjes, pe riodieken of voorlichtingsavonden over emigratie. Ontneem de emigratiepoli- tiek haar misschien ongewilde stimule rende en propagandistische karakter. Dat verzoek hebben de kamers van koophandel en fabrieken in Noordbra bant gedaan in een adres aan de Twee de Kamer over het emigratiebeleid van de regering. Ze vragen de overheid een lijdelijke houding ten opzichte van de emigratie aan te nemen en alleen voorlichting te geven aan belangstellenden. De achtergrond van het adres is de toestand op de arbeidsmarkt. Het tekort aan arbeidskrachten in Brabant wordt voor 1960 geschat op 3500 mannen en 2900 vrouwen in de nijverheidssector en op 350 mannen en 1050 vrouwen in de dienstensector. Van 1953 tot 1958 zijn uit Noordbra bant 3500 mensen in de nijverheidssec tor en 3400 uit de dienstensector geëmi greerd. - Sssst! Eigen nieuwsdienst DEN HAAG/SINGAPORE. Minister Subandrio heeft zicli gehaast een steen te werpen door het glazen huis dat premier Abdul Rahman van Malakka omzichtig om de kwestie Nieuw- Guinea aan het bouwen is. Zaterdagochtend had Rahman na zijn besprekingen in Den Haag verklaard dat hij zijn bemiddelingspoging zou concentreren op de bereidheid van de Nederlandse regering om haar Nieuw- guinese beleid te onderwerpen aan het nauwgezette onderzoek en het oordeel van de Verenigde Naties. Die bereidheid ver schafte hem de hoop dat de Nederlandse regering zou instemmen met het zenden van een neutrale commissie van onderzoek van de V.N. naar Nieuw-Guinea. Dezelfde dag nog verklaarde minis- ter Subandrio in Singapore op weg naar Djakarta: de Indonesische rege ring heeft geen enkele behoefte aan een neutrale commissie van onderzoek in Nieuw-Guinea. Wat zou die daar moeten doen?, zo vroeg hij zich af. Er valt niets te onderzoeken, zo zei minister Subandrio, want westelijk Nieuw-Guinea is Indonesisch grond gebied. De minister hield stijf vast aan het standpunt dat besprekingen, bemidde ling of bemoeienis van de V.N. uit sluitend aanvaardbaar zijn als zij uit gaan van een zo spoedig mogelijke overdracht van de soevereiniteit over westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië. 's Ochtends had premier Rahman in Den Haag nog verklaard: Indonesië is eveneens bereid een offer te bren gen. Wel moest hij daar aan toevoegen dat hij niet wist hoever Indonesië daar bij zou willen gaan. Premier Rahman had een commissie van drie van de V.N. in gedachten, waarin geen Indonesiër zitting zou moeten hebben. De betrokken partijen moeten er geen deel van Uitmaken, want dat kan zo licht tot obstructie leiden, zo zei hij. De Nederlandse bereidverklaring, door minister Luns voor het eerst uit gesproken in de Algemene vergade ring, had bij Rahman de hoop gewekt dat de Nederlandse regering het oor deel van de V.N. op grond van het onderzoek van de commissie, ook zal volgen. Dat betekent overigens niet, zo zei de premier te hebben begrepen, dat de Nederlandse regering bereid is de V.N. over de soevereiniteit van Nieuw-Guinea te laten beslissen. Trou wens ook secretaris-generaal Hammars- kjoeld had hem er op gewezen dat Nederland zelf het laatste woord zou hebben. Niettemin zag hij na de eerste fase van zijn bemiddelingspoging een goede mogelijkheid om verder te werken. Hij hoopt in maart, als hij op weg is naar de Gemenebestconferentie in Londen, weer in Nederland te zijn voor verdere besprekingen. Rahman sprak zaterdagochtend nog de verwachting uit dat hij minister Subandrio vandaag in Koeala Loem- poer zou ontmoeten. Subandrio is echter rechtstreeks naar Djakarta doorgereisd en heeft in Singapore nogal bits laten weten: Een verdere gedachtenwisseling kan geschieden langs de normale diplomatieke kana len. Wat verwijtend voegde hij daar aan toe: Wij hebben de tengku voordat hij voor zijn missie vertrok nog spe ciaal op de hoogte gesteld van ons standpunt. Subandrio had ook nog een waar schuwing voor Nederland. Het zal er verstandig aan doen, zo zei hij, aan het kolonialisme in west-Irian een eind te maken anders zal het Neder land duiïr komen te staan. ACCRA (A.P.) President Kwame Nkrumah van Ghana heeft gisteravond hekend ge maakt dat Ghana en Mali een „gemeenschappelijk parlement" zullen krijgen. Hij verklaarde dat na zijn te rugkeer in Accra van een be zoek aan Mali. Als concreet blijk van samen werking tussen de beide West- afrikaanse staten zal Ghana aan Mali een langlopende lening verstrekken. Advertentie BINNENVERINGBED Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De grieven die de oppositie in de Avro nu waarschijnlijk dinsdagochtend bij de commissie van onderzoek zal indienen, hebben zaterdag hun definitieve vorm gekregen in een bespreking tussen het Actie-Comité van Avro-vrienden en de heren dr. Groeneveld Meijer, jhr. mr. Feith en mr. Willinge Gra- tema. Deze drie heren hebben nu officieel op zich genomen als gesprekscommissie van de oppositie het contact met de onder zoekscommissie De Jager te onderhouden. De grieven tegen het beleid van het Algemeen Bestuur van de Avro, neergelegd in een memorie, wijken sterk sf van de aanvallen, die in de loop van de tijd door de oppositie zijn gedaan. Van onze correspondent PARIJS. Maarschalk Juin, die zich op 11 november in een toespraak distan- cieerde van de Algerijnse politiek van generaal de Gaulle, heeft zaterdag tij dens een ontvangst van reserve-officie- ren te Chambéry (Savoye) tot twee maal toe gezegd: „Generaal de Gaulle heeft een plan voor Algerije. Ik ben de eerste, die er zich over zal verheugen, als dit slaagt". In een interview na afloop werd hem gevraagd, of dit' niet in tegenspraak was met hetgeen hij op 11 november verklaard had. „Neen", zei hij, „dat was slechts een waarschuwing." Toen hem daarna werd gevraagd of hij deel zou nemen, aan de verkiezings campagne voor het referendum zei hij boosaardig: „Neen, ik heb gezegd, wat ik te zeggen had; ik wil mij niet in de politiek mengen. Ik heb .een afschuw van generaals, die aan politiek doen." Overigens had de regering in Parijs de militaire en burgerlijke autoriteiten van Chambéry venboden maarschalk Juin ook maar enige eerbetoon te bren gen. HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED Van onze correspondent. BONN. Tussen de Westduitse stations Hannover en Hameln zag za terdag de machinist van een met nieuwe auto's geladen goederentrein tengevolge van het barre weer het „onveilig" signaal over het hoofd. Zijn trein boorde zich daardoor met 70 km snelheid in een werktrein. werktrein schoot als een houtspaander recht omhoog, een wagon onderging hetzelfde lot en juist in die wagen hadden kort voor de ramp enige Duitse en Italiaanse wegwerkers be schutting tegen de stromende regen gezocht. Ravage Drie van de Duitsers en de vijf Ita lianen alsmede de machinist van de werktrein en een opzichter kwamen bijna onmiddellijk om het leven. Zij werden of het slachtoffer van de loco motief van de autotrein óf geraakten bedolven onder betonnen palen die op een goederenwagen waren geladen en door de autotrein in de locomotief werden geslingerd. Van de vele zwaargewonde arbeiders stierf er la ter een in het ziekenhuis. Men was tot gistermiddag bezig te trachten de slachtoffers uit de werktrein te halen. De enorme ravage van locomotief, wa gons, betonnen palen, steenkolen, au to-onderdelen, zand en steen, maakte het ook grote reddingsploegen lang onmogelijk tot het centrum van de ramp door te dringen. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Een onbekende heeft met de acht cheques, die nog in het giroboekje zaten, dat een Amster damse apothekersassistente kwijt was, inkopen gedaan in Amsterdam. Hij kocht voor 1340 gulden. Toen de eerste cheque bij het giro kantoor werd aangeboden kon het be drag niet worden uitbetaald. Er stond maar zeventig gulden op de rekening. In de Oositberlijnse kunst-acaö'emie is zaterdag in aanwezigheid van jhr. Sandbeirg, de directeur van het Amster damse Stedelijk Museum, een tentoon stelling van werken van Breifcner ge opend Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Kouder weer met opklaringen maar ook plaatselijk en kele buien. Matige tot krachtige, langs de Wadden kust mogelijk harde noordwestelijke wind. MIESJE: Opgewekt de nieuwe week in! 29 november: zon op 8.22, zon onder 16.34; maan op 15.14, maan onder 3.50. Van onze correspondent PARIJS. De strijd tussen de bin nenlandse veiligheidsdienst en de Alge rijnse nationalisten duurt onverminderd voort. Te Boufarik (veertig kilometer ten, zuiden van Algiers), een van de centra van het Front voor Frans Alge rije, zijn zaterdag twee tijdbommen ont ploft, die achter op een fiets waren ge bonden, kort achtereen. Daar de fietsen tegen een muur van een balzaal ston den, waar op dat ogenblik een danspar tij werd gegeven, kwamen onmiddellijk na de eerste ontploffing die slechts weinig slachtoffers maakte tientallen mensen naar buiten stormen. Temidden van deze menigte ontplofte de tweede bom. De gevolgen waren verschrikkelijk. Ruim honderd mensen, meest jongeren, werden tegen de grond geslagen en uit deze mensenmassa steeg het geschreeuw en het gekerm van de gewonden op. Acht jongens, de oudste was 27 jaar, werden op slag gedood en 56 gewond. Tien verkeren in levensgevaar. De tweede aanslag werd te Oran ge pleegd in een restaurant in het centrum van de stad. Eén man werd daarbij ge dood, drie vrouwen en één man gewond. De dader, een jonge Arabier, werd door voorbijgangers gegrepen en bijna ge lyncht. De politie slaagde erin hem te bevrijden, maar toen de menigte terug kwam vluchtte de politie met hem een huis in, waar zij drie uur door een woe dende menigte van duizend man werden belegerd. Een, detachement militaire po litie moest hen komen ontzetten. In Frankrijk is de binnenlandse vei ligheidsdienst erin geslaagd de organi satie van het Algerijnse vrijheidsfront voor zuidwest-Frankrijk op te rollen. Te Toulouse arresteerde zij de leider en later bij Marseille de gehele top van de organisatie. In aansluiting daarop kon de hele groep worden ingerekend. Te Lyon is na de arrestatie van de lei der voor Zuidwest-Frankrijk eveneens de gehele groep opgerold. In totaal be vinden zich meer dan dertig personen in arrest. AMSTERDAM. De twee mannen en de vrouw die donderdag in Amster dam werden gearresteerd omdat zij werden verdacht van een overval op de boekhouder van een ingenieursbureau daar, hebben dit weekeinde een beken tenis afgelegd. De overval was mislukt omdat de boekhouder flink van zich afsloeg. De man die de boekhouder had over vallen en de man die hem met een auto naar het bureau had gebracht, werden nog op de avond van de overval aange houden. De vrouw, een typiste van het ingenieursbureau die de tip voor d« overval had gegeven, werd de volgend» dag gearresteerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1