IN 15 JAAR: BETER RIJDEN EN VAREN Verbetering van havens Geheime dienst bewaakt moeder en kind Kennedy Zakencentrum Duitse aan grens STRAF? JA, MAAR OOK OPVOEDING EN CONTROLE VOORAF ZIEKTE-ZONDER-NAAM GESPREK VAN DE DAG België heeft miljardenplan Wilt U Algerijnen via Spanje naar Frankrijk Beloften van zeven nozems POORT VAN NEDERLAND Mislukte overval in Amsterdam Juin in ongenade Speurtocht naar de oorzaak Tentoonstelling ten afscheid Bij voorbaat JOURNALIST VEROORDEELD Antwerpen-Aken Bebouwing van Slinge nadert voltooiing Vragen in staten over verschrij vingen Verzending zeepost Zaterdag 26 november 1960 Over de verbinding Brussel-Parijs wordt niet veel meer gezegd dan dat tot 1964 voor een eerste stuk uitgaven zijn voorzien van honderd miljoen gul- Van onze correspondent BRUSSEL. Een vijftienjarenplan voor openbare werken is thans door Van Audenhoven, de minister van openbare wer ken, in een wetsontwerp gegoten en bij de senaat ingediend. Over vijftien jaar verdeeld, worden voor de verbetering van de waterwegen uitgaven tot een bedrag van ruim anderhalf miljard gulden voorzien, voor zeehavens en kustgebied ruim een miljard gulden, voor stuwdammen een 350.000. Tussen 1960 en 1973 zal aan de haven van Antwerpen en aan de verbinding met de zee ruim een half miljard gulden worden be steed; een kwart miljard is uit getrokken voor de haven van Gent, te besteden tussen 1960 en 1973. Over de vraag of Antwer- pens tweede verbinding met de overzijde van de Schelde zal be staan uit een brug of uit een tunnel, is nog geen besluit geno men. Een nieuw element is gesteld door een onderzoek naar de wen selijkheid van de aanleg van een spoorwegverbinding over of on der de Schelde. Daardoor zou namelijk aan de klachten van Gent over de slechte verbin dingen met de Scheldestad tege moet kunnen worden gekomen. Voor de verbetering van verkeers wegen (autosnelwegen, gewone wegen en stadswegen) wordt in het vijftien- jarenplan een bedrag uitgetrokken van ruim vijf miljard gulden. Tot 1962 zal het grootste deel van de uitgaven ten goede komen aan de verbinding tussen Antwerpen en Aken. De modernisering van de verbinding tussen Brussel en Luik, die in Luik aansluit op de autosnelwegen naar Aken, zal eerst in 1970 zijn voltooid. De autosnelweg Luik-Bergen die aan de ene kant naar de Duitse grens en aan de andere kant naar de Franse grens zal worden verlengd, zal na het gereed komen van de weg Antwerpen-Luik met kracht worden aangepakt. Kredie ten zijn voorzien tot 1967. den. De financiering van de rest van de werkzaamheden moet later worden ge regeld. Er is, gelijk bekend, sprake van financiering door de internationale bank, waardoor het Belgische stuk in 1964 voltooid zou kunnen worden. MOSKOU (Reuter) Finland zal voor de duur van een halve eeuw een 36 km lang deel van het Russische Saimaakanaal huren dat voor de Finse houthandel van groot belang is. Dit is het rechtstreekse gevolg van presi dents Kekkonens officiële bezoek aan de Sowjetunie, waarbij hij vier dagen conferenties hield met Russische lei ders. Kekkonen is eergisteravond per trein uit Moskou naar Helsinki terug gekeerd. Het was een drukte van jewelste in de hall van het Georgetown-zieken- huis in Washington toen senator weldra president John Kennedy daar aankwam om zyn pasgeboren zoon en natuurlijk ook zijn vrouw te bezoeken. Van onze correspondent ARNHEM. Aan de grote auto weg van West-Nederland naar Ober- hausen zal aan de Duitse grens bij Beek (Achterhoek) een zakencen trum worden gesticht, waar bezoe kers uit Duitsland hun eerste inko pen in ons land en reizigers naar Duitsland hun laatste aankopen voor de goedkope guldens kunnen doen. Het zal Poort van Nederland gaan heten. Het zullen niet zo maar een paar winkeltjes worden voor levensmidde len en souvenirs. Integendeel, de stich ting Poort van Nederland, waarvan de stichtingsakte dezer dagen voor nota ris Hoogland in Den Haag is gepas seerd, heeft veertien winkels, drie kiosken, een cafetaria en een hotel- café-restaurant geprojecteerd. Uitbouw Daarvoor zal de autoweg ter plaatse een grote zijwaartse uitbouw krijgen. Over de hele breedte van de weg, meer dan honderd meter, komt een voetgangersbrug met flinke parkeer plaatsen aan beide zijden. Met wissel en informatiekantoren, magazijnen, een benzinepompstation e.d. zal het grootste project worden gecomple teerd. In de stichting zijn vertegenwoordigd de Nederlands-Duitse kamers van koophandel, de stichting huurdersbe- langen, die uiteraard de belangen van de huurders van de winkels zal be hartigen. en Heineken's bierbrouwerij, die samen met de verzekeringsmaat schappij De Nederlanden van 1845 voor de financiering van de Poort van Nederland zal zorgen. Verscheidene zakenlieden hebben in principe al een winkel besproken, tegen een huur van vijfduizend gulden per jaar. De Haagse architect ir. R. D. Blee- ker heeft het zakencentrum ontwor pen. De uitvoering van het werk, die nog moet beginnen, zal in 1962 klaar moeten zijn. Advertentie mooie witte tanden hebben, gebruikdan IVOROL tandpasta BURGEMEESTER: Spijkenisse loopt bij stormvloed gevaar Van onze correspondent SPIJKENISSE De burgemeester van Spijkenisse, de heer P. I. Bliek, en enkele leden van de raad nemen het minister Korthals zeer kwalijk dat hij heeft gesteld dat alle dijken in Zuid- Holland nu voldoende zekerheid bieden. Uitdrukkelijk werd gisteravond in de Spijkenisser raad vastgesteld dat Spijke nisse bij een stormvloed gevaar loopt. Dat gevaar ligt bij de Lange Schenkel- dijk langs de Oude Maas. Die dijk moet worden vernieuwd, maar daar is nog niet aan begonnen. Wel is het de bedoeling dat binnenkort aan een onderdeel van het plan, de bouw van een waterkerende sluis in de haven van Spijkenisse, zal worden begonnen. Voor de verdere uit voering is o.a. de rijksgoedkeuring nog niet binnen. Een teken aan de wand is wel dat bij de oefening die de B.B. gisteravond in Spijkenisse hield, ervan werd uitgegaan dat de kern van het dorp gevaar liep. De oefening hield een evacuatie van de be woners van het centrum in. Veiligheidsdienst in actie Van onze correspondent PARIJS. De Franse binnen landse veiligheidsdienst ontwikkelt een bijzonder grote activiteit in de buurt van Perpignan en Toulouse. Zij heeft een heel sterk vermoeden dat in de afgelopen maanden vele leden van het Algerijnse bevrijdings leger op clandestiene wijze via de oostelijke Pyreneeën Frankrijk zijn binnengekomen. Volgens enkele kranten in Zuid- Frankrijk zouden zich onder de Ara bieren. die via Spanje Frankrijk binnenkomen om werk te zoeken vrijheidsstrijders bevinden, die in Marokko zijn opgeleid voor het plegen van sabotagedaden. De Zuidfranse autoriteiten geven toe, dat de clandes tiene grensoverschrijdingen van de Spaans-Franse grens door Marokkaanse Arabieren al lang bezig is. maar dat men machteloos staat zolang er van Spaanse zijde niets tegen wordt gedaan. Het enige wat men van Franse kant kan doen is nauwkeurig toezicht houden op alle Arabieren, die men in Zuid- Frankrijk aantreft. Op grond hiervan zijn de diensten van de Franse binnen landse veiligheidsdienst in deze streken uitgebreid met Algerijnen. Iedere Alge rijn, die men in Zuid-Frankrijk aantreft, wordt op zijn papieren gecontroleerd. Mensensmokkel Van de andere kant wordt uit San Sebastian gemeld, dat de Spanjaarden erin geslaagd zijn om twee benden te ontmaskeren, die zich bezighielden met mensensmokkel van Spanje naar Frankrijk. Er zijn 26 leden van deze benden gearresteerd. Twee vracht wagens en vijf particuliere wagens zijn in beslag genomen. Onder de gearresteerden bevinden zich de leiders van deze benden. De klanten" hadden de keuze tussen twee formules zoals dikwijls bij reis bureaus het geval is een eerste en een tweede klasse. In de tweede klasse, die 800 gulden kostte, werden zij naar St. Jean Ped de Port of naar Bayonne gebracht. De eerste klasse kostte 1200 gulden en dan werden de klanten naar Oost- of Noord-Frankrijk getranspor teerd. Hierbij kwam nog bijna 400 gul den voor de valse identiteitspapieren. Uit Spanje is evenwel niet gemeld of het hier transporten van Arabieren betrof. Vervolg van pag. 1 TOEN DE jongste Kennedy wat eerder dan was verwacht gisteren op komst was in het Georgetown-ziekenhuis in Washington was Kennedy pas per vliegtuig aangekomen in Palm Beach, Florida. Hij verzocht, na vernomen te hebben dat zijn vrouw met de keizerssnede verlost zou moeten worden, de bemanning Van Zijn vliegtuig meteen het toe stel weer voor vertrek gereed te maten en steeg korte tijd later weer op met bestemming Washing ton. Couveuse De baby werd in een couveuse ge plaatst omdat het kind ongeveer drie weken te vroeg ter wereld was geko men. De bevalling kwam kort na het vertrek van Kennedy uit Washington naar Florida na Thanksgivings Day, de in het gehele land als rustdag gevierde oogstdankdag die hij bij zijn vrouw en zijn driejarig dochtertje, Caroline, had doorgebracht. Op het moment van de geboorte van zijn zoon was Kennedy per vliegtuig onderweg van Palm Beach naar Was hington. Vier uren na de geboorte kwam hij in Washington aan. Toen mevrouw Kennedy in een am bulance-auto naar het ziekenhuis werd gereden begeleidden mannen van de Amerikaanse geheime dienst haar. Zo lang mevrouw Kennedy in het zieken- Drie arrestaties Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De recherche van het Amsterdamse bureau Meyer- plein heeft drie arrestaties verricht in verband met een overigens mislukte overval op een boekhouder, werk zaam op een ingenieursbureau aan de Plantage Middenlaan. Gisternacht werden de 46-jarige boek handelaar J. van E. en de 23-jarige re clameschilder W. C. K. aangehouden. Zij worden verdacht van de enkele uren eerder gepleegde overval. Terwijl de boekhouder tegen het mid dernachtelijk uur in alle stilte in zijn kantoor de laatste hand aan zijn over werk legde, drongen twee mannen plot seling de kamer binnen. Een van hen richtte een pistool op hem naar later bleek een alarmpistool. De boekhouder liet zich allerminst intimideren en er volgde een vechtpartij, waarbij aan weerskanten rake klappen werden uit gedeeld. Tenslotte namen de overvallers de vlucht, met achterlating van een donkere pet. Aanwijzingen Hoewel de twee mannen hardnekkig bleven ontkennen, wist de recherche steeds meer belastend materiaal tegen hen te verzamelen. Zo had de boekhan delaar onder meer een bloeduitstorting onder het rechteroog en de boekhouder wist zich te herinneren, dat hij zijn aan valler inderdaad op die plek een vuist slag had toegediend. Een sorteerproef met een politiehond wees de boekhan delaar tevens als drager van de ge vonden pet aan. Typiste Gistermorgen arresteerde de politie een 25-jarige typiste, die tijdelijk werk zaam was op het ingenieursbureau. Zij bleek nauw bevriend met de recla meschilder en wordt verdacht van me deplichtigheid. Zij ontkent iets met de zaak te maken te hebben. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De bebouwing aan de noordzijde van de Slinge, de hartader van Pendrecht en Zuidwijk, nadert haar voltooiing. Gistermiddag werd op de hoek van de Slinge en de Langenhorst feeste lijk de vlag gehesen op het daar in aan bouw zijnde complex van vijftien winkels en 64 woningen dat het sluitstuk vormt. Typerend voor de snelle ontwikkeling van deze nieuwe stadswijken zo goed als voor het karakter van deze langste boule vard in Rotterdam-Zuid is wel dat ook voor deze laatste ter beschikking komen de winkelruimten al tijdens de bouw ge gadigden zijn gevonden. Ook voor de horizontale verkoop van de 64 woningen bestaat grote belangstelling. De eerste woning zal over enkele maanden kunnen worden betrokken en de winkels aan de zijde van de Slinge zullen in de eerste helft van 1961 worden opgeleverd. Het complex wordt uitgevoerd door een combinatie van acht Rotterdamse parti culiere bouwers volgens het ontwerp van de Rotterdamse architect W. J. Fiolet. Van onze correspondent „PARIJS Dg Franse regering bestu deert óp het ogenblik de mogelijkheid om maarschalk Juin met pensioen te stu ren. Daaf$oyr zpu hij: ook moeten aftre den als vice-president van de raad van staven van de Franse krijgsmacht. De reden hiervan is dat maarschalk Juin zich enkele malen afkeurend heeft uitgelaten over de Algerijnse politiek van de Gaulle. huis blijft met haar baby zal de kraam kamer door de geheime dienst bewaakt blijven. Zwart liaar Die bewaking zal ongeveer twee weken duren. Zodra mevrouw Kennedy weer op de been is zal zij met haar man en haar twee kinderen naar Palm Beach gaan. Kennedy blijft zolang in Washington. Kennedy zal zich er op kunnen be roemen de eerste Amerikaanse presi dent te zijn die tussen zijn verkiezing en zijn ambtsaanvaarding een zoon heeft gekregen. VOORAANSTAANDE NEDERLANDERS GEVEN HUN MENING HET is een gangbare mening dat de weggebruiker, als wegge bruiker, niet de opzet tot een misdadige handeling heeft; hem wordt derhalve verweten grove schuld of nalatigheid. In tussen stijgt het aantal slachtoffers op de Nederlandse wegen. Per dag „omgerekend" zijn dat tenminste vijf doden. Is de tijd rijp om hem, die opzettelijk de verkeersvoorschriften overtreedt, een opzettelijk gepleegd misdrijf ten laste te leggen? „Ik hen geneigd uw vraag in zijn algemeenheid met ja te beantwoor den", vernemen wij van de heer D. Goosen, directeur van de G.G.D. te Groningen. En aan het antwoord van de heer Goosen ontlenen wij dan het volgende: „Bij verder nadenken komt evenwel zeer vele keren „maar" om de hoek kijken. Dit was dan ook de reden dat ik uw vraag heb voorgelegd aan mijn naaste medewerkers K. D. Pot en J. Niemeijer, die in Groningen tevens optreden als politie- en ongevallenarts. In het algemeen gesteld kunnen wij uw vraag dus met een volmondig ja beantwoorden. Het wordt hoog tijd dat verkeersovertredingen zwaarder, ja zelfs veel zwaarder, worden ge- straft. Ook zouden o.i. de bijkomende straffen zwaarder moeten aankomen,, bijv. intrekken van het rijbewijs, in stellen van een langdurige proeftijd, verkeersopvoeding. Daar zouden even wel andere dingen tegenover moeten staan. "Kleuterschool ook 1 Betere verkeersopvoeding, scho- ling, eventueel herscnolmg: a. op alle onderwijsinrichtingen, dus ook al in de kleuterscholen, b. op bedrijven en andere plaat sen, waar regelmatig veel men sen bijeen zijn, C. via de communicatiemiddelen, kranten, periodieken, radio, televisie (men is hiermee de laatste tijd begonnen, ook voor de kleuter T.V.). De toegang tot het verkeer moet zwaarder gemaakt! a. het rijbewijs wordt te gemak kelijk verkregen, speciaal wat betreft de praktijk van het rijden. Het is onmogelijk om na 12, 15 of 20 rijlessen veilig aan het verkeer deel te nemen; b. voor bromfietsen dient onver wijld een rijbewijs ingesteld te worden. Tegenwoordig is het zo dat een groot deel van hen die niet meer kunnen fietsen, zich nog wel op de bromfiets wagen; c. er wordt serieus overwogen of het juist is reeds op 18-jarige leeftijd een rijbewijs af te geven voor een motorrijtuig op 4 wielen, of op 2 wielen. Tegen een bromfiets is lang zoveel bezwaar niet in verband met de opgelegde snelheidsbeper king; d. voor de eerste keer worden geen rijbewijzen meer afge geven boven een bepaalde leef tijd (bijv. 60 of 65 jaar), e. er worden „überhaupt" geen rijbewijzen afgegeven zonder een medische keuring. De zgn. eigen gezondheidsverklaring is een waardeloos vodje papier. Voor de goedkeuring moeten richtlijnen worden aangegeven, (een epilepticus bijv. hoort niet achter het stuur, op een scooter of een bromfiets); f. boven een bepaalde leeftijd (bijv. 60 of 65 jaar) regelmatige geneeskundige controle (jaar lijks of om de twee jaar); g. boven de 70 jaar wordt über haupt geen rijbewijs meer ver strekt, Snelheidsovertredingen zijn lang niet altijd het ergste gevaar op de weg, tenzij het uitzonderlijk hoge snelheden worden. Veel gevaar lijker zijn de groep andere over tredingen, die men als „gevaar lijk, gewaagd rijden" kan betite len. Onder bepaalde omstandig heden (bijv. vier of meer baans- wegen) zou zelfs invoering van een minimumsnelheid overweging verdienen. De controle op het gebruikte materiaal dient veel en veel beter te zijn. Waarom geen rijwaardig- heidscertificaat van beperkte duur (bijv. Vz3 jaar) afgegeven? Dit doet men toch ook voor schepen, met name zeeschepen of vlieg tuigen? Momenteel is de weg veel gevaarlijker dan de zee of de lucht. Ten slotte dient tegenover al deze zaken één ander ding te staan: een voldoende ruim en bruikbaar wegennet. Wat het verkeer mo menteel ten dienste staat is een voudig verbijsterend en het is vol komen onjuist dat de overheid (in al haar geledingen, dus ook pro vincie en gemeente) in het hui dige tempo haar wegennet aan past of aanvult. Bovendien zullen de spoorwegen zich ernstig dienen af te vragen of zij hun overwegen wel bewaakt of goed bewaakt hebben. De ongelukken of kansen op ongelukken zijn al te talrijk! Een vraag MIDDELBURG (ANP) De fractie voorzitter van de Partij van de arbeid in de provinciale staten van Zeeland, de heer L. P. van Oirschot, heeft aan Gede puteerde staten gevraagd of zij de juist heid gaan onderzoeken van de beschul digingen die door de heer J. J. van Melle zijn geuit. De heer Van Melle, oud-wet houder van Goes, had op een vergadering van de christelijk-historische kiesvereni ging verklaard dat er niet alleen bij de gemeente Goes, maar ook bij de provin cie verschrijvingen voorkomen. De heer Van Oirschot vraagt ook of Gedeputeerden aan Provinciale staten meer over de zaak kunnen vertellen. Zeer waarschijnlijk zullen Gedeputeerden in de decembervergadering van Provin ciale staten de vragen beantwoorden. üjZ'Ce (^sus-en Van een onzer verslaggevers YOORTHUIZEN. Heel Voorthuizen spreekt over „de ziekte"; de geheimzin nige ziekte-zonder-naam die wij maakten er gisteren reeds melding van verleden week in één klas van de moderne Prin ses Wilhelminaschool in Voort huizen twaalf (tijdelijk) lege schoolbanken veroorzaakte. Zes banken zijn nóg leeg. Gisteren is het onderzoek naar de oorzaak van de ziekte voortgezet. Medici van de hoofdinspectie van de Volksgezondheid hebben de patiëntjes gehoord, de symptomen bestudeerd en het lokaal laten inspecteren op lekke gasleidingen of schoorstenen; alles evenwel zonder direct resultaat. De ziekte is weliswaar niet meer zó myste rieus als in het begin toen de negen jarige Rina Tepper er als eerste last van kreeg, maar men is er nog niet uit. De grootste Rina is nog niet geheel genezen (op haar benen heeft zij nog een paar jeu kende bulten), maar gaat sinds maan dagmiddag alweer naar school. Behalve de „primeur" van de ziekte had Rina (zij is er een beetje trots op) ook de grootste bulten van de hele klas. Haar ouders waren in het begin niet verontrust door Rina's ziekte. Zij had weieens meer last van uitslag, vertelt haar moeder. Rina's vader, de heer R. Tepper, zegt nog dat Rina behalve die bulten niets mankeerde: geen plotse linge versuftheid, geen keelpijn, geen hoofdpijn, geen rillingen. Lusteloos Daarmee hadden Rina's elf lotgenoot jes in de derde klas wel te kampen. Midden in de klas vielen zij in slaap, zo weet het schoolhoofd, de heer R. van Beek te vertellen. Het kostte heel wat moeite om de kinderen te wekken, die dan bijzonder lusteloos bleken te zijn. Toen de onderwijzer, de heer J. S. Botter, de schoolschriften van de slape rige kinderen zag, begreep hij dat het verschijnsel wel ernstig moest zijn: Hoe de kinderen ook hun best hadden ge daan, het handschrift was beverig, soms vrijwel onleesbaar. Afgesloten Rina's boezemvriendinnetje Gerda van Beek (13) was het tweede patiëntje; ook Gerda is vrijwel genezen. Daarna werden nog tien van de 41 leerlingen uit de derde klas ziek. De schoolarts, dokter G. Petersen uit Hoevelaken, waarschuwde na een eerste onderzoek de hoofdinspectie. Dokter Petersen is, zegt hij, wel een bepaalde mening toe gedaan, maar houdt die voor zich zo lang zij nog niet is bevestigd. Het schoollokaal is afgesloten. De les sen van de heer Botter worden voort gezet in de hal van de school, waar door ruimtegebrek al een andere klas les krijgt. Met gordijnen zijn de twee „lokalen" gescheiden. Zó zag het handschrift van een der patiëntjes (anders „vast ter hand") er uit, toen het last kreeg van de ziekte. Al deze overwegingen houden niet in, dat desondanks de mens niet de belangrijkste factor in het verkeer is. Aangezien men bovendien veronder stelt dat deze mens redelik denkend is, kan op dit punt het eerst ingegre pen worden. Resumerende, is onze conclusie: het verdient overweging om na i. zwaarder straffen, ook in de onder- te gaan of men regelmatig rijdt delen, 2. beter selecteren, zonder onrecht vaardig te worden, 3. betere verkeersmiddelen, met name de voertuigen, 4. betere verkeerswegen, 5. betere verkeersopvoeding. Het resultaat zou in de eerste tijd ongetwijfeld verbluffend zijn, doch of dit resultaat bereikt kan worden, blijft voor ons een vraag. Het zou geen vraag moeten zijn, en het zou dit ook niet zijn, als er meer werkelijke aan dacht aan besteed werd." Wordt vewolgd D. GOOSEN geen druppel alcohol en niet bijv. tweemaal per jaar. Dit houdt dus in dat bijv. na 5 jaar een rijbewijs niet zo maar automatisch verlengd kan worden, tenzij men aan kan tonen, dat men regelmatig rijdt en goed gezond is (geestelijk zowel als lichamelijk). Het is in dit verband misschien over bodig om te stellen dat alle verkeersovertreders zwaarder gestraft worden, dus ook de fietsers en de voetgangers. Geen borrel Bij elk gemotoriseerd verkeer dient het gebruik van alcohol verboden te worden. De zgn. „toelaatbare grens" is ons in de praktijk gebleken eer èen mis plaatste grap dan een objectief bruikbaar hulpmiddel te zyn. GESTE VAN DIPLOMAAT Van onze correspondent LONDEN. De Amerikaanse ambas sadeur in Engeland, John Hay Whitney, die binnenkort naar zijn land terugkeert, heeft bij wijze van afscheidsgroet aan de Engelsen zijn kostelijke verzameling schilderijen in de Tate Gallery tentoon gesteld. De collectie bestaat in hoofdzaak uit werken van Franse impressionisten en schilders van de ma hen komende ge neratie. Er zijn onder andere doeken van Renoir, Manet, Cézanne, Van Gogti, Gauguin en Picasso. Voorts bezit hij enige schilderstukken van Winston Churchill en president Eisenhower. In totaal zijn er 68 schilderijen ge- exposeerd. Van onze correspondent PARIJS. De rechtbank van Chau- mont heeft gisteren uitspraak gedaan in een zaak tegen zeven nozems (die hier in Frankrijk blousons noires heten) in de leeftijd van 18 tot 20 jaar, die be schuldigd waren van autodiefstal, in braak, drankmisbruik en verstoring van de openbare orde. Zij werden veroor deeld tot gevangenisstraffen van 6 tot 10 maanden. De president van de rechtbank, vader van een kinderrijk gezin, bepaalde ech ter, dat zij hun straffen niet behoeven uit te zitten, indien zij al naar gelang van hun straffen gedurende drie tot vijf jaar geen auto zuilen rijden, geen café's meer zullen bezoeken en geen dansavonden meer zullen bijwonen. Houden zij zich hieraan niet, dan zul len zij hun straf moeten ondergaan. Al le zeven beloofden dit en werden onmid dellijk in vrijheid gesteld. SALATIGA (Reuter) In de desa Sinoman bij Salatiga op Mid den-lava, heeft een 75-jarige man besloten zijn verdere leven in zijn graf te slijten. Pak Suterdjo gaf zijn kinderen opdracht een graf te graven, terwijl hij zich baadde en zich in lijkwade stak. Daarop legde hij zich neer in zijn graf. Zijn kinderen moesten er daarna een afdakje overheen bouwen. Hij weigert er verder uit te komen, maar - zo melden zijn kinderen hij ziet er goed uit en hij eet twee maal per dag. DEN HAAG Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk moet zijn gepost staan tussen haakjes achter de namen. Argentinië: Montferland (27/11), Libertad (1/12); Australië: Oriana (28/11), Rieder- stein (1/12); Brazilië: Montferland (27/11); Brits-OostafrikaEuphrate (28/li); Canada: Arkadia (27/11), Queen Mary (29/11), Koren dijk (30/11); Chili: Worms (1/12); Indonesië: Elpenor (30/11); Ned. Antillen: Sokrates (30/11); Nieuw-ZeelandSouthern Cross (30/11); Suriname: Jersbek (1/12); Unie van Zuid-Afrika en Zuidwest Afrika: Carnarvon Castle (27/11). Rempang (29/11), Grijsbok (3/12). PARIJS Na de verhoging van 5 pet. van de vrachtprijzen van goederen, die per rail worö'en vervoerd, en die op 5 december zal ingaan, heeft de Franse regering op voorstel van de Franse spoorwegen besloten, in de loop van 1961 deze verhoging op te voeren tot IVz pet. De juiste datum waarop dit zal gebeu ren, is nog niet bekend. 4f Rina Tepper (9) had de „primeur" van de mysterieuze ziekte en de grootste bulten! Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft de hoofdfiguur uit de befaamde walletjesaffaire, een verslag gever van de Volkskrant veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van veertien dagen. De rechters acht ten bewezen dat hij zich tijdens een journalistieke expeditie door donker Amsterdam voor rechercheur had uitge geven. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie 75 gulden boete te gen hem. Tegelijk met de journalist stonden veertien dagen geleden zijn aanvallers terecht: een hotelhouder en Utrechtse Appie. De rechtbank heeft Appie van mishandeling vrijgesproken. De hotel houder kreeg precies wat de officier hem had toegedacht: vijftig gulden boe te.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9