Nieuwe ambachtsschool te Goes nu in vol bedrijf GLAS- en SCHILDERWERK De centrale verwarmingsinstallaties, VAN WANING EN CO. LEED IS GELEDEN Alle aan de nieuwe ambachtschool te Goes werden verzorgd door: Statenlid stelt vragen over verschrijvingen het loodgieterswerk en de aanleg van het sanitair van de nieuwe tech nische school van de vereniging „De Ambachtschool" te Goes wer den verzorgd door: Voorstad - Goes MODERN, RUIM, LICHT EN LUCHT Wijngaardstraat 28 - Telefoon 7267 Oostsingel 122 - Telefoon 6419 - Goes GOES, KRIMPEN a. d. IJSSEL en MEPPEL Zaterdag 26 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. Verhuizing leslokalen Kunst Leerjaar Cultuur De nieuwe technische school van de vereniging „De Ambachtschool" te Goes werd gebouwd door de: N.V. KONINKLIJKE ROTTERDAMSE BETON- EN AANNEMINGMIJ. v/h Hoofdkantoor te Rotterdam 'i INDS GISTEREN is de nieuwe ambachtsschool te Goes in vol bedrijf. Als laatsten zijn de timmerlieden en de metselaars ondergebracht in het nieuwe, gigantische complex aan de Bergweg. En daarmee is een lange lijdensweg voor het nijverheidsonderwijs in Goes definitief afgesloten. Dit nijverheidsonderwijs heeft de laatste jaren een enorme uitbrei ding ondergaan. Deze verblijdende ontwikkeling bracht evenwel met zich mee, dat de ruimte in het oude gebouw aan de Westwal veel te klein werd. Het leed is nu geleden. In uitermate modern geoutilleerde lokalen met veel ruimte, licht en lucht, krijgen de jongelui nu hun lessen. Deze nieuwe school, met plaats voor duizend leerlingen, is de gTootste op dit gebied in onze provincie. En deskundigen durven zelfs te beweren, dat de ambachtsschool in Goes een van de mooiste van ons land is. De directeur, de heer C. J. Buurman laat deze bewering voor wat ze is, maar dat hij vol trots vervuld is, is volkomen te recht vaardigen. De heer Buurman heeft trouwens aan de voorbereiding en de inrich ting van het nieuwe schoolgebouw een bijzonder werkzaam aandeel ge had. Als „succesnummer" van de school fungeert de banketbakkersaf deling. Napr ons ter ore kwam wordt deze afdeling als voorbeeld ge steld voor geheel Nederland. DE VERHUIZING naar de nieuwe school heeft intussen ongeveer drie maanden in beslag genomen. Bij het begin van het nieuwe cur susjaar werd begonnen met de theo retische lessen, terwijl ook het prak tijkonderwijs voor autotechniek en landbouwwerktuigen vanaf het pril le begin in de nieuwe school werd gegeven. In de loop van de maanden volg den ook de andere afdelingen. Momenteel heeft de school in dag schoolverband 700 leerlingen, ter wijl 120 jongens het parttimeonder- wijs en 300 leerlingen de avondcur sussen volgen. Toen de heer Buur man in 1948 totri dteucercmfwy man in 1948 tot directeur werd be noemd telde de school „maar" 220 leerlingen. Aan de dagschool zijn 46 docenten verbonden en aan de avondschool 28. Het parttime-onderwijs geldt voor die leerlingen, die de dagschool hebben verlaten, maar die nu hal ve dagen de school bezoeken, met daaropvolgend de avondcursussen. Voor de rest van de week zijn zij in dienst van hun patroons. Dit parttime-onderwijs is thans al leen voor de timmerlieden, schilders en bakkers. Overwogen wordt dit onderwijs in de toekomst ook tot de andere vakken uit te breiden. Daar bij is evenwel de volle medewerking van de patroons nodig. Over die medewerking heeft de directie van de ambachtsschool intussen niet te klagen. IN TOTAAL telt de school 41 les lokalen, 13 voor de theorieles sen en vier voor het tekenen en de andere 24 lokalen zijn allemaal be stemd voor de praktijk. En verder beschikt de school over een modern gymnastieklokaal, rui me kantine van 26 bij 13 meter, die tevens kan dienen als tweede gym nastiekzaal. De hal beslaat maar eventjes een oppervlakte van 36 bij 13 meter. In deze hall kunnen alle leerlingen ondergebracht worden en De trots van de Goese ambachts school vormt de banketbakkersafde- ling. De directeur, van de school, de keer C. J. Buurman kijkt met be langstelling toe wat zijn bakkers in den dop er van terecht brengen. dient daarom ook voor bijeenkoms ten van de school, schoolconcerten, St Nicolaasfeest, kerstfeestviering en ouderavonden e.d. Onvermeld mag niet blijven de gigantische fiet senbergplaats onder het gebouw. In deze ruimte is plaats voor 1000 rij wielen en voor evenzovele kapstok ken. In het gebouw is voorts onderge bracht de grootste centrale verwar mingsinstallatie van Zeeland, die volkomen automatisch werkt. De ge luidsinstallatie is perfect verzorgd. De directie kan vanaf zijn bureau de gehele school „bestrijken", maar kan zich ook richten tot eik lokaal afzonderlijk. En voorts worden de tijdseinen automatisch gegeven. IN DE nieuwe school zijn ook mo gelijkheden voor uitbreiding van verschillende onderwijstakken. En deze mogelijkheden worden ook prompt uitgebuit. Zo is pas gestart met een aparte banketbakkersafde ling en met een Gawalo (gas, water, loodgieter),opleiding. Het muziek- en gymnastiekonderwijs is eveneens op gang gekomen. Ook het gods dienstonderwijs neemt een ruime plaats in op het lesrooster. De bouw van het kolossale com plex heeft ongeveer drie jaar ge duurd. In januari 1958 werd begon nen. Afgezien van enkele kleine karweitjes is de bouw voltooid. Ver wacht wordt, dat in januari of fe bruari de school officieel geopend kan worden. De bouwkosten (met de inrichting) belopen een bedrag van rond de 4.5 miljoen gulden. Onmiddellijk na de komst van de heer Buurman in 1948 werden reeds plannen overwogen voor een groter schoolgebouw of uitbreiding van het bestaande gebouw. Maar dit laatste bleek toch niet de oplossing te zijn. Na veel tegenslagen waren pas in 1957 de nieuwbouwplannen definitief rond. Een architectenbureau in Den Haag ontwierp het sc'.ietsplan. ter wijl het architectenbureau De Bruij- ne te Goes de bestek- en werkteke ningen vervaardigde en ook het da gelijks toezicht uitoefende. In totaal werd 4000 kubieke meter beton ver werkt en 3700 vierkante meter glas De hall imponeert door de mach tige ruimte. Het najaarszonnetje priemt speels zijn stralen op de machtige pilaren in de hall en zet bovendien de weelderige planten in „het zonnetje". gebruikt. De school beslaat een to tale oppervlakte van 10.000 vierkan te meter. OOK DE KUNST ontbreekt niet in het gebouw. Andries Minder- houd uit Middelburg leverde een knap staaltje werk met zijn glas in lood-ramen. Hij geeft o.m. uitdruk king aan alle vakken, die op het mo ment van de opening aan de school worden gegeven en verder aan het gebouw, geflankeerd door de op gaande en ondergaande zon, tevens de geografische ligging aanduidend tussen de Ooster- en Westerschelde. Jan Bons uit Amsterdam heeft een keramiek vervaardigd, waarin de jeugd op weg naar de volwas senheid tot uitdrukking komt. Het is een vrij abstract kunstwerk gewor den, dat op de achterwand van de hall is aangebracht. Maar toch ge slaagd. Jan Bons vervaardigde ook het koperplastiek, dat voor het ge bouw een plaats zal krijgen. In dit „object" komen hoofd, hand en hart tot uitdrukking. OM NOG EVEN bij het onderwijs terug te keren: een apart onder deel van het nijverheidsonderwijs vormt het algemene leerjaar. Onmid dellijk na de zesde klas van de la gere school komen de jongens in de ze ,,klas". Dit heeft ten doel de overgang zo soepel mogelijk te ma ken, ten tweede de jongens de gele genheid te geven zich te ontwikke len in een bepaald beroep en ten derde om zo mogelijk te determine ren. In dit leerjaaar wordt naast de exacte vakken, handvaardigheid, theoretische en technische lessen vooral aandacht geschonken aan het creatieve element (kleibewerking e.d.). Intussen is op de school ook de cur susduur van twee en drie jaar op drie en vier jaar gebracht. Boven dien wordt. aan de school een O.A.B.O.-cursus gegeven, die opleidt voor het bewijs algemene ontwikke ling, bestemd voor jongens die wil len 'studéren voor lerdar in het nij verheidsonderwijs. OOK buiten schoolverband wordt aan de vorming van de jongens gedacht. De muziekleraar houdt twee maal in de week met enkele groepjes muziekrepetities. Een pia no werd reeds aangekocht en ook een drumstel is aanwezig. De kos ten hiervoor worden bestreden uit het schoolfonds, pe jongelui zijn zeer enthousiast over deze muziek- vorming. De gedachten gaan verder uit om na schooltijd wat te gaan doen aan boetseren en keramiek. Ja, de nieuwe ambachtschool in Goes is „van alle markten thuis". En er kan nu ook meer c. WISSE gedaan worden voor het nij verheidsonderwijs. In het nieu we complex, dat een sieraad en een juweel genoemd kan worden. Niet alleen voor Goes, maar voor de gehele streek. Het is een niet te stuiten ont wikkeling als gevolg van de gewij zigde maatschappelijke verhou dingen en structuur, binnen de gemeenschap waarin wij leven en waarvan ook de gemeenten deel uitmaken. Deze ontwikkeling kun nen de gemeenten niet voorbij gaan. En zullen dat ook niet doen. In een nieuw Zeeland zal een oud patroon verdwijnen. Jammer? Misschien. Maar is het nieuwe dan bij voorbaat minder? Ik ben er van overtuigd dat zij die na ons komen over honderd jaar zullen glim lachen om de beroering die grens wijziging eens in Zeeland bracht. O MIDDELBURG. De heer L. P. van Oorschot, te Vlissingen, lid van Provinciale Staten van Zee land, heeft voor de Partij van de Arbeid aan het college van Ged. Staten van Zeeland de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Hebben Gedeputeerde Staten kennis genomen van de perspubli caties die berichten dat de heer J. J. van Melle te Goes in een verga dering van de Christelyk-Histori- sche kiesvereniging aldaar heeft verklaard dat zogenaamde ver schrijvingen ook bjj één der pro vinciale diensten in Zeeland zou den zqn toegepast? 2. Zo ja, hebben Gedeputeerde Staten daarin aanleiding gevonden een onderzoek in te stellen naar de juistheid en nadere inhoud de zer verklaring en kunnen zjj daar over mededelingen doen? Tot zover de vragen van het staten lid Van Oorschot. De heer Van Melle oud-wethouder van Goes heeft verleden week vrijdag in een verga dering van de Chr. Historische kies vereniging te Goes verklaard dat ook bij een provinciale dienst in Zeeland verschrijvingen zijn toegepast. De heer Van Melle zei, dit persoonlijk te heb ben geconstateerd. Naar wij vernemen, zou de heer Van Melle over materiaal beschikken om zijn verklaring te be vestigen. a Eveneens fabrikanten van alle Betonartikelen voor Weg- en Waterbouw 1 ABRIEKEN TE: TAMSE KV.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5