ijou ijou Vlissingen bindt strijd aan met vervu iling en excessen speelautomaten Verantwoordelijkheid verschrijvingen ligt bij de betrokken wethouders Kom met uw geschenkenpuzzel naar VOOR HET HELE GEZIN „Geen politiek verraad" Vogelgetsjilp in vleeshal Middelburgs stadhuis L „LINIA"^ÜP Groenten- en fruitzaken op maandagmiddag dicht Zaterdag 26 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Gemeenteraden (II) Gemeenteraden (III) Show van fraai gevederte Uitbreiding Chr. lagere landbouwschool aanbesteed irengst voor zieke kinderen Ipenoord H«t grootst gesorteerde lederhuis, LANGEDELFT 44 - MIDDELBURG POTTER'S Elf benoemingen St. Nicolaas vandaag iveer in Goes VOORZITTER A.R. KIESVERENIGING GOES Kritiek C.H.U. ongemotiveerd Raad volledig achter Kollege Strenger toezicht Sluiting fruitzaken Serooskerke: post onvoorzien 1300 De heer J. Laport ven streven naar christelijke H.B.S. in Axel Protestants-Christelijk Gemeenteraden (I) y ERGADERINGEN Van de gemeente raden moeten in het openbaar worden gehouden. Slechts in zeer bij zondere gevallen is het verantwoord dat de deuren worden gesloten en de raad in beslotenheid over enkele zaken spreekt, bijv. wanneer inlich tingen moeten worden gegeven over sollicitanten of de financiële positie van ingezetenen dient te worden be sproken. Raadsvergaderingen met gesloten deuren moeten hoge uitzonderingen zijn. De raadsleden moeten er scherp op toezien dat niet zonder noodzaak wordt overgegaan tot het houden van een geheime vergadering. Soms komt het voor, dat de raads leden vrij vlot instemmen met het houden van besprekingen achter ge sloten deuren. Men is dan in de loop van de jaren tot deze gewoonte ge raakt in de raad en het is wat moei lijk van het „systeem" af te stappen. Er is echter een remedie om het kwaad uit te roeien. Er zijn namelijk in elke plaats afdelingen van politieke partijen en plaatselijke kiesverenigin gen. Deze kiesverenigingen kunnen ook toezien op de openbaarheid van de raadsvergaderingen. Is men de mening toegedaan dat er teveel achter gesloten deuren wordt vergaderd, dan moet het bestuur der kiesvereniging zich daarover schriftelijk tot de ge meenteraad wenden en zijn veront rusting uitspreken over dit verschijn sel. En die brief van de kiesvereniging zal nog meer effect hebben, als af schriften daarvan aan de redacties van de dagbladen worden gezonden. Dit middel zal er beslist toe bijdra gen, dat het aantal besloten raadsver gaderingen tot het beslist noodzake lijke wordt beperkt. LIET WORDT in sommige gemeenten een soort mode, dat behalve de gewone openbare raadsvergaderingen informele besprekingen van de raad worden gehouden. Tijdens die be sprekingen proberen B. en W. over netelige zaken, die vrij veel discussie kunnen uitlokken, de leden van de raad in te lichten. Dat inlichten heeft echter ook het karakter van pogen te overtuigen. En dat laatste hoort be slist niet in een informele vergade ring van de raad te gebeuren, maar in het openbaar. Elk raadslid weet overigens, dat hij voor het verkrijgen van informaties naar een wethouder, naar een directeur van gemeente werken of naar welke informatiebron ook kan stappen. Niemand kan een raadslid beletten te pogen zich meer inzicht te verschaffen in bepaalde zaken en daarom zijn tal van infor mele besprekingen van de gemeente raden beslist overbodig. Zij dreigen een kwaad te worden en voor het zuiver houden van de ver houdingen is het nodig dat het kwaad van tijd tot tijd in het openbaar wordt gesignaleerd met de naam van de ge meente en de naam van de burge meester erbij. "Tlt ZIJN GEMEENTEBESTUREN -Li ook in Zeeland die er bezwaar tegen hebben, dat de raadsstukken, die voor elke vergadering aan de leden van de gemeenteraad worden toegezonden door burgemeester en wethouders en waarin de beredeneer de en geargumenteerde voorstellen van het college staan, bekend worden aan mensen, die geen lid zijn van de gemeenteraad. Want, zo redeneert men, het is dan mogelijk dat 'de raads leden beïnvloed worden door inge zetenen „na ruggespraak" hun stem uitbrengen. In tal van gemeenten is het geluk kig wel gebruikelijk dat het college van B. en W. de schriftelijke advie zen, die zij aan de raadsleden doet toekomen, ook stuurt aan de redacties van de kranten. Wij vinden dat nor maal. De redacties publiceren in de regel vooraf het belangrijkste uit die voorstellen van B. en W. Ook dat is heel normaal, want daardoor wordt de bevolking in staat gesteld mee ie leven met het bestuur der gemeente. Het is onbegrijpelijk en naar onze mening ook onjuist dat gemeentebe sturen bepalen of heeft de burge meester of de secretaris daar de touwtjes zeer persoonlijk in handen? dat de voorstellen van B. en W. niet aan de pers mogen worden ver strekt, noch voor, noch tijdens de ver gaderingen. Fr zijn ook gemeentebesturen, die weliswaar de raadsstukken vooraf aan de pers doen toekomen, doch onder voorwaarde dat niets uit deze stukken openbaar mag worden voor de raads vergaderingen zijn gehouden. Ook dat is vreemd en komt ons onjuist voor. Wij hebben deze dingen nu eens gesignaleerd, opdat die gemeentebe sturen, waarop zij betrekking hebben, kunnen overwegen hun standpunt te herzien. Het is namelijk mogelijk, dat men er nooit diep over nagedacht heeft en daarom leek het ons niet ge wenst nü reeds namen te noemen. Advertentie MIDDELBURG. Namens de Z.L.M. werd gisteren in de Eendracht door ar chitect H. Nienhuis directeur van het bouwbureau van de landbouw de uit breiding van de Christelijke lagere land bouwschool aan de Koudekerkseweg te Middelburg aanbesteed. Voor de bouw werd ingeschreven als volgt. C. Priem Lewedorp 333.750, J. M. Goedemondt Vlissingen 339.900, hoogste inschrijver was fa. v. d. Welle uit Den Bommel voor 386.000. Voor het aanleggen van de centrale verwarming was Veldhuizen N.V. te Utrecht met 55.850 de laagste inschrijver. Tamse N.V. uit Goes was met 18.195 de laagste inschrijver voor het aanleggen van de elektrische instal- latie. Firma D. M. Boone uit Middelburg schreef voor het leggen van vloerbedek king e.d. in voor 4865. De gunningen werden aangehouden. MIDDELBURG. Onder het Mid delburgse stadhuis verblijven sinds gisteren honderden vogels, die aan de vleeshal een plezierig en aantrekkelijk aanzien geven. Voor de tioeede keer dit jaar heeft de vereniging Middel burgse vogelvrienden" het n.l. aange durfd om in het centrum van de stad een uogelshouj te organiserenEen show dit keer met een heel bijzonder tinfje, omdat van de opbrengst een volière zal worden aangeschaft voor de zieke kinderen van Ipenoord. In een bijeenkomst in ,,De Eendracht" die voorafging aan de officiële opening door wethouder J. W. Kageler, wees de voorzitter van de vereniging, de heer J. Stadhouders er op dat de expositie d'it jaar onder zeer moeilijke omstandighe den moest worden opgebouwd. De aan voer van materialen geschiedde veelal in fikse regenbuien. Dankbaar was hij echter voor de medewerking, aan alle kanten ondervonden. De iheer Stadhouders constateerde goede vooruitgang in de ver eniging, hetgeen tot uiting komt in het feit dat dit jaar een groot gedeelte van de tentoonstelling zelf toon worden ver zorgd. Een belangrijke stap vooruit in 'het anderhalfjarige bestaan van de ver eniging. De heer Stadhouders hoopte dat de show evenals vorig jaar een. flink succes zou worden, opdat de kinderen van Ipen oord straks verblijd kunnen worden met een prachtige volière. De Middelburgse Vogelvrienden willen bovendien met deze Drie flamingo's vormen op de vogelshow in het Middelburgse stad huis een speciale attractie. manifestatie eerbied en liefde kweken voor de levende natuur. Uw vereniging bestaat niet alleen uit dierenvrienden, maar ook uit kindervrien den, merkte de voorzitter van Sport Steunt Zonneveld, de heer C. Westerweel op en wethouder Kogaler ging nog een stapje verder met de bewering dat het gemeen tebestuur activiteiten als deze van harte toejuicht. De wethouder zag in deze ar beid' met haar symphatieke einddoel ook een prachtige vrije tijdsbesteding. De heer Kogeler ontsloot daarna de deuren van de vleeshal. Sint-Nicolaas lost hem zeker op, want de sortering geschenken is er zéér groot, Praktische, handige, leuke, moderne SIGARETTENÉTUIS in leder vanaf 2,25 TABAKSZAKKEN in leder vanaf 1.95 TUIGLEDEREN AKTETASSEN met 4 vakken vanaf 12.95 5 jaar garantie DOCUMENTENTAS handig voor vergaderingen en bespre kingen, vanaf 2.85,3.95 enz tot 32.50 FLATTEUZE PARAPLU'S de nieuwste modellen. NAALDPARAPLU'S vanaf 9.75 - 32.50 OPVOUWBARE PARAPLU'S vanaf 17.95-30.50 PORTEMONNEES waar u blijde gezichten mee maakt, in leder vanaf 1.90, 2.95, 3.95 tot 26.50 Dagelijks gebruikte cadeaus, onder andere SLEUTELÉTUIS in leder vanaf 1.30 AUTOSLEUTELHANGER in leder vanaf 2.65 De cadeaus zowel voor dames als heren: NAGELÉTUIS vanaf 1.15 'N MODERN LEUK APART TASJE, keus uit 15 modekleuren en tientallen modellen, reeds vanaf 3.95 - 4.50 tot 22.50 in leder vanaf 2.95, 3.50 tot 29.50 REISNECESSAIRES in leder, vanaf 3.50, 7.50, 9.50, 11.75 tot 42.50 Advertentie menthol pellets Te {ten hoest en Keelpij- Uitwerking frappant GOES. De volgende benoemingen en mutaties zijn door de Provinciale Griffie bekend gemaakt. Benoemd tot Bestuurslid waterkering calamiteuze wa terschap Walzoorden C. P. Scheiiticut te Hontenisse. Plaatsvervanger van de dijkgraaf van de calamiteuze polder Ser-Lippens J. J. Huijssen-de Bruijne te Terneuzen; Dijkgraaf van de calamiteuze polder Nieuw-Othene F. Dekker te Terneuzen; Plaatsvervanger van de dijkgraaf van de calamiteuze polder Nieuw-Othene C. P. de Putter te Zaamslag; Gezworene van de polder Zeven-Trini- té's W. J. Verstraten te Terneuzen; Dijkgraaf calamiteus waterschap Wal zoorden K. J. A. baron Collit d'Eseury te Hontenisse; Voorzitter waterschap Hulster en Axe- ler Ambacht H. A. A. baron Collot d'Eseury te Hontenisse; Gezworene waterschap Absdale-Riet en Wulfsdijk G. C. E. M. Dierick te Koe wacht; (Dijkgraaf van de polder Clinge J. C. Smet te Clinge; Dijkgraaf van de polder Van Wuijck- huise M. van Driel te Hoek; Gezworene van. de polder Van Wuijcto- huise J. Wolfert te Hoek. De te Sint-Annaland gehouden-collecte ten bate van diverse Christelijke doel einden heeft de som opgebracht van niet minder dan258,90. GOES. Ook vandaag zal St. Nico laas, op uitnodiging van de midden- standsverenigingen, een bezoek aan Goes brengen. Om 14.15 uur begint de rond rit door de stad met medewerking van de muziekgezelschappen Euphonia en Hosanna. Route; Hotel Terminus, Stationsplein. D.D. v. d. Boutstraat, Rimmelandplein, Piccardstraat, Voorstad (links), Steenen brug, Ganzepoortstraat, L. Vorst- straat, Oude Vismarkt, Lombard- straat, Grote Markt Nz, Opril, Koningstraat, Bierkade, Turfkade, 's H.H. Kind. straat, Stoofstraat, Nieuw- straat, (links), Beestenmarkt, Water straat, Rijffelstraat, Grote Markt Nz, Oz, Hotel Centraal. 15.00 uur: Vanaf het balcon van Ho tel Centraal zullen de Zwarte Pieten versnaperingen strooien. 5.30 uur: Vervolg rondrit door de stad. Route: Grote Markt Zz, Korte Kerk straat. Singelstraat, Kreukelmarkt, Kei zersdijk, Ganzepoortstraat, Klokstraat, L. Kerkstraat, Grote Markt Oz, Nz, Wz, St Adriaanstraat, Wijngaardstraat (links v.d. Spieghelstraat, F. de Hollanderlaan, Hotel Terminus, waar de Sint zijn in trek neemt. Ter gelegenheid van dit bezoek zal ook het Tamboer en Pijper corps Excel sior een rondwandeling door de stad ma ken. 14.00 uur Route; Hotel Terminus, Pa rallelweg, W. Barendsstraat, Schelde- straat. Middelburgsestraat, oversteken naar WesïsTngel, 's H.H. Kind. straat, Turfkade, Bierkade, Grote Kade, Oost singel, Heernisseweg, Leliestraat, Voor stad, Steenenbrug, Ganzepoortstraat. Klokstraat, L. Kerkstraat, Grote Markt Zz, St Adriaanstraat, Wijngaardstraat, Bleekerstraat. GOES. „De verantwoordelijkheid van de verschrijvingen in de gemeente Goes ligt bij de betrokken wethouders en niet bij de direc teur van gemeentewerken, de heer J. Oranje". Met nadruk heeft de voorzitter van de A.R. kiesvereniging de heer P. de Kam, dit ver klaard op de gisteravond gehouden vergadering van deze kiesvereni ging. „Het gehele college draagt, politiek, de verantwoordelijkheid. De A.R.-fractie is tijdig tot dit inzicht gekomen. Dat de wethouders Van Melle en Bouwman als antwoord op het betoog van mr. J. G. v. d. Burgt in de raadsvergadering van 31 oktober j.l. hun zetels heb ben beschikbaar gesteld, getuigt van een wijs beleid. En dat onze fractie gepoogd heeft beide wethouders van dat inzicht te overtuigen getuigt eveneens van een wijs beleid. In overeenstemming met dat inzicht is, dat men niet na het ter beschikking stellen van de zetels weer de wethouders terugroept, die men politiek verantwoordelijk acht voor de gemaakte beleidsfouten. trouwen dat de raadsleden van de C.II.U. aan de A.R.-gesprekpartners geen onedele bedoelingen toeschrijven. De bejaarden van Colijnsplaat hielden hun maandelijkse bijeenkomst onder lei ding van mevr. S. de Waal-Moerman. Het programma bestond uit voordrach ten, vertellingen en zang van een duo uit Kruinimgen. VLISSINGEN. De gemeente Vlissingen gaat de strijd aanbinden met de vervuiling in de stad en met de excessen op het gebied van speelautomaten. Hiertoe besloot de raad in zijn gistermiddag ge houden vergadering, welke ook werd bijgewoond door enkele functionarissen van de Stichting Recreatie, de instelling die door middel van een nationale campagne onder de leuze „Opgeruimd staat netjes" wil pogen het Nederlandse volk duidelijk te maken wat op het terrein van het schoonhouden van de straten van dit volk wordt verwacht. De raad verklaarde zich als eerste gemeenteraad in den lande volledig achter de actie van de stichting en verleende dan ook grif een bijdrage van vijf cent per inwoner, hetgeen neerkomt op een uitgaaf van 1475. De raad ging eveneens akkoord met een wijzi ging in de politieverordening, wel ke inhoudt dat scherper toezicht zal worden uitgeoefend op het ge bruik van speelautomaten in Vlis singen. Over bei-de kwesties werd in de raad langdurig van gedachten gewisseld. Wat het tegengaan van de vervuiling betreft, stelde de heer E. Jansen (WD), dat „wij bij onszelf moeten beginnen". Hij noemde twee punten in de stad die de bijzondere aandacht vragen: de helling van de spuikom bij de Verlengde Gla- cisstraat en de nieuwe dijkglooiing van de Boulevard De Ruyter. Ir. J. H. Krie- temeijer (AR) wees op de vele in Vlis singen (door de meestentijds sterke wind) dwarrelende papieren. Nog enke le andere raadsleden deden een duit in het zakje, waarbij de heren J. J. Kem- pe (Arbeid) en S. J. Adriaanse (KVP) opmerkten, dat vooral de jeugd moet worden ingeprent dat zij niet overal maar iets kan deponeren. Wethouder M. A. v. Popering van Openbare Werken antwoordde, dat niet alleen de jeugd opruim-minded moet worden gemaakt, maar ook de ouderen. Buitenlanders gedragen zich in dezen vaak korrekt, maar de eigen bevolking gelooft het wel. In hun toelichting op liet voorstel tot wijziging van de politieverordening in zake de speelautomaten keerden B. en W. zich vooral, tegen het houden van wedstrijden met dit soort apparaten. Het gevolg van deze wedstrijden, waar bij de prijzen veelal uit consumpties plegen te bestaan, is vaak, dat vooral jongeren worden gebonden aan drank gelegenheden en daar meer verteren dan wenselijk is te achten. Voorgesteld werd dan ook het hebben van deze ap paraten te verbieden en aan de burge meester de bevoegdheid te geven tot het verlenen van ontheffing, waarbij strenge voorwaarden In acht moeten worden genomen. De overgrote meerderheid van de raad was het met de zienswijze van B. en W. eens. Slechts de heren H. B. J. Knoop (WD) en S. J. Adriaanse (KVP) wa ren niet zo enthousiast. Een dergelijke regeling wekt gedachtenassociaties op aan het legaliseren en beteugelen van de voetbalpool, meenden zij. Zij pleit ten dan ook voor een zeer soepel ge hanteerde ontheffingspolitiek. De overige raadsleden evenwel waren verheugd, dat B. en W. de strijd aan bonden tegen de excessen. De heer H. v. Rooyen (CHU) merkte op, dat het noodzakelijk is de burger tegen zichzelf te beschermen. Burgemeester mr. B. Kolff lichtte nog toe, dat alle bezitters van speelautomaten nu een vergunning moeten aanvragen, waarbij vooral aan dacht aan de voorwaarden zal worden besteed. Wanneer men deze niet nakomt, wordt de ontheffing ingetrokken. De aardappelen-, groenten- en fruit winkels in Vlissingen zullen voortaan op maandagmiddag gesloten zijn. Een ontheffing zal slechts worden verleend voor het tijdvak van 1 juni tot en met 30 september. Op desbetreffende vra gen van enkele raadsleden antwoordde burgemeester Kolff, dat dit besluit ook geldt voor de straathandel en de van buiten Vlissingen komende handelaren. De grote meerderheid (19 van de 27) van de dataillisten had zich achter de maandagmiddag geschaard; acht winke liers verklaarden zich ertegen. Ook de supermarket zal door dit besluit van de raad worden getroffen vo-orzover het de verkoop van aardappelen, groenten en fruit betreft. De heer De Kam -gaf in zijn ver klaring, waarin hij tevens duidelijk maakte d'at de A.R. volledig achter hun raadsleden staat, in feite antwoord op de kritiek die is geuit door de (heer C. J. Buurman op de vergadering van de C.'H.U.-kiesvereniging. Deze kritiek hield o.in. in dat d'e A.R.-fractie niet voldoende liet uitkom-en nog vertrouwen te hebben in (het beleid van wethouder Van Melle. De A.R.-voorzitter begon zijn betoog met uitdrukkelijk te stellen, dat de A.R.- raadsleden geheel vrij staan. Zij nemen hun beslissingen niet op last of na rug gespraak met onze kiesvereniging. Er is wei wederzijds veel begrip en een -goede samenwerking. De heer De Kam releveerde in het kort d'e recente gebeurtenissen in de ontwikkeling rond moeilijkheden in Goes. Blijdschap In dit verhaal sprak hij er zijn blijd schap over uit dat een wetbouderszetel door de C.H.U. wordt bezet en ook dat men streeft naar een volwaardige bezet ting daarvan in het belang van Goes. Hij dankte oud-wethouder Van Melle har telijk voor het vele goede, dat hij voor de gemeente Goes heeft gedaan. „Het moet zwaar vallen onder deze omstandig heden heen te moeten gaan-, om een werk achter te laten, dat met opoffering van de gehele persoonlijkheid met ijver en opgewektheid werd volbracht". „Het is niet zo, dat de A.R. aasde op een wethouderszetel. Dat moet men bij de C.H.U.-broeders goed weten. Zeker niet, dat mén verlangde op de stoel van de heer Van Melle te gaan zitten. Hoofd zaak is dat wij krachtige figuren helbben voor de uitvoering van het beleid door de raad bepaald. Krachtige figuren, de toekomst zal uitwijzen of de keuze juist is geweest. Ook de wethouders Roose en Bouwman hebben veel goeds tot stand gebracht, al dus de heer De Kam. ,,Bij de 'kritiek, die er bestaat zal en mag dit goede niet wor den vergeten." Wij wensen de nieuwe wethouders veel kracht en veel wijsheid toe. Een sterke dadendrang voor Goes is nodig. Hopelijk is het burgemeester Note- boom gegeven langere tijd dan zes maan den leiding aan de raad en het nieuwe team van wethouders te geven. Stemming Sprekend over de kritiek van de heer Buurman, zei de A.R.-voorzitter, dat hij heeft geprobeerd stemming te maken in zijn kiesvereniging tegenover on-ze A.R.- raadsleden. Met enkele losse zinnen „Als de heer Buurman kritiek heeft dan moet hij dat omschrijven en motiveren; het is te betreuren. Hij moet minstens terugnemen de insinuatie, dat de begeerte naar een wethouderszetel onze fractie parten heeft gespeeld bij het bepalen van haar houding. De heer Buurman is ken nelijk boos, dat de A.R.-raadsIeden niet zover hebben kunnen gaan, dat zij ver klaarden wethouder Van Melle opnieuw voor het wethouderschap voor te dragen." Ten slotte zei de heer De Kam, dat de A.R.-fractic van harte streeft naar samen werkingen met de andere partijen in de raad. Speciaal met de C.H.U. „Wij ver- Samenwerking Ook het raadslid M. Loeve schetste in zijn betoog de houding van zijn fractie. Hij bleek overigens een uitgesproken voorstander van samenwerking. „Die sa menwerking is tot voor kort heel goed geweest. het verschijnen van het memorandum De moeilijkheden zijn begonnen met van Ged. Staten. Wat was het geval? In dit memorandum wordt de verantwoorde- schouders van het gehele college van B. lijkheid van de verschrijvingen op de en W. geschoven. Dit memorandum is door de CHU niet met vreugde ontvan gen, aldus de heer Loeve, die voorts op merkte, dat de heer Van Melle wel ver antwoordelijkheid wilde aanvaarden, maar dat daarvan in de praktijk weinig is terecht gekomen. De A.R.-fractie heeft dit memorandum duidelijk gezien als een aanwijzing aan de raad voor sanering i.v.m. de gerezen moeilijkheden. Ged. Staten stellen terecht het gehele college van B. en W. verant woordelijk. En ziedaar het geschil. Overi gens wilde de heer Loeve niet geloven dat de zienswijze van wethouder Van Melle en van de heer Buurman door de CHU algemeen wordt gedeeld. De heer Van Melle heeft intussen en kele vooraanstaande personen weten te overtuigen van zijn standpunt. En deze heren hebben hem zelfs in zijn mening o Geen verraad Bij de heer v. d. Burght en ook bij de heer J. S. Visscher is na het me morandum de idee gerijpt om te trach ten de wethouders te overtuigen van het standpunt van Ged. Staten betrek king hebbend op de gehele verantwoor delijkheid van het college. Dat idee SEROOSKERKE (W). De raad heeft gisteren zonder algemene beschouwing of hoofdelijke stemming de gemeentebe groting goedgekeurd. Het is de gemeente gelukt, met een post onvoorzien van 1300, de begroting sluitend te maken. In de kapitaalsdienst is 5500 uitgetrok ken voor verbetering en uitbreiding van de straatverlichting aan de Oostkapelse- en de N'oordweg. Voor de herbestrating van een gedeelte van de Vrouwenpolder- seweg is 30.000 geraamd. Verder zijn in deze begroting bedragen opgenomen voor de verlichting van het torenuurwerk, aanschaf van een gras- maaimachine en herstel zoutschade van gemeentegebouwen. De goedkeuring van d'eze begroting houdt in dat ook de eerste en tweede wijziging het fiat van de raad verkregen. Bij de tweede wijziging verleende de raad een cred'iet van 125.000 voor de gedeeltelijke riolering van de Noordweg. B. en W. zien zich genoodzaakt dit werk te financieren met gelden uit de saldi-reserve van voorgaande jaren. De vergoeding voor het 'bijzonder lager onderwijs werd vastgesteld op 45 per leerling. is door de eer Van Melle slecht ont vangen. Ook de heer Loeve stelde nog eens nadrukkelijk dat het niet in de bedoe ling lag een wethouderszetel te bege ren. „Wij wilden beslist geen politiek verraad plegen." Sprekend over de toe komst zeide de heer Loeve, dat sane ring nodig is. Wij moeten weer naar een normale rechtsorde en naar het herstel van de verhoudingen, waarbij reorganisatie noodzakelijk zal zijn. Po litiek gezien hadden alle wethouders boter op hun hoofd. En de aanval van de CHU is dan ook volkomen ongemoti veerd. Wij zullen met alle kracht stre ven naar een goede samenwerking. Het klimaat is best te zuiveren. Tot slot merkte de heer Loeve op, dat het hem leed had gedaan dat in het openbaar de ambtenaren zjjn be- rttiseerd. Dat is volkomen onjuist. Als er bij bepaalde diensten onjuistheden zijn gesignaleerd, hadden B. en W moeten ingrijpen. Het gaat niet aan om de ambtenaren de kritiek in de schoenen te schuiven. De verantwoor delijkheid ligt btf B. en W. De heei Loeve zei groot respect te hebben voo* het feit dat de heer Oranje niet heeft rereageerd op de scherpe aanvallen die had te verduren. Mr. v. d. Burght merkte op dat gestreefd moet worden naar goede verhoudingen. Hij prees de roede samenwerking met wethouder Van Melle en zei dat het college van B. en W. in de huidige samenstelling een zwenking naar links heeft gemaakt. Daarom moeten de christelijke partijen samenwerken. De heer D. J. Rouw re fereerde daarna over de* samenwerking tussen de Christelijke partijen In Ne derland en Europa. jHIDDELBURG In de gisteravond gehouden jaarvergadering van de ver eniging voor christelijk middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs voor Zee land heeft de voorzitter, de heer J. La port, meegedeeld dat er een herhaald .eïï! worden gedaan om de op- a" „M christelijke h.b.s. in Axel. Wij zullen niet aflaten hierop te blijven aandringen, aldus de heer Laport lZdr bet00ide dat er in januari een vijfde verzoek zal worden ingezon- Middelburg V°°r MMS' Ook verklaarde de voorzitter dat er weer een toeslag op de schoolgelden is nnj maar dat de reducti! aan de ouders groter is dan in voorgaande jaren. h°,e!" Laport stipte voorts nog vraagstukken als de Mammoethwet, de eindexamenregeling en de optimale schoolgrootte. In tezR vergadering hield drs. A. J. van Rutten een causerie over „Tus- sm leren en studeren ligt het V.H.M.O." Spreker meende, dat rekenen m de eer- van de lagere school geen vruchtbaar rekenonderwijs kan zijn. Wie iets later begint zal snel de achterstand inlopen. Hetzelfde geldt voor het geven van Frans in klasse vijf van de lagere school en wiskunde in de eerste klasse van de H.B.S. Daarbij komt nog dat men alle leer lingen wil meetrekken en zo een werk wijze in de school moet ontwikkelen die veel met dressuur te maken heeft. We moeten het als leraren wagen wat tijd verliezen dan zullen we tijd winnen, aldus drs. Van Rutten We moeten min der les geven en meer leiding bij de studie. Spreker pleitte voor een christelijke didactiek op grond van het feit dat we een christelijke school willen hebben. De dril m de school noemde hij de „schaduwzijde" van de school, dat wil zeggen het teveel aan dressuur. De chris telijke cultuur moet de „ziel" worden. Bij de bestuursverkiezing werd in de yakature ds W. C. V. Burgeier gekozen li J- A. J. Hoffman 1e Kruiningen. De r li n The^eli mr' A' J' v- d- Hoeven, J. Moll en J. C. Spaans werden herkozen Vocale medewerking aan de avond verleenden mevr, J. C. de Hooge en leer lingen van de afdeling middelbar# school voor meisjes o.l.v. mevr, E. Kufc Ier—Puijpe.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3