De heer v. Hattum uit IVeu; York is terag Het harde geslacht ikappie en het ijsbergraadsel i P. W. RUSSEL'S MACHINE KAN CIJFERS LEZEN Zeil aau de slag 26 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Harpje Uit zestig Wat deed u Vrienden In de rij Johnny's manager De heer Van Hattum DIEFSTAL COMPLEET Uit de kerken Zatfrdag 9? SCHIPHOL. Peter van Hat tum nam gistermorgen op Schiphol zijn bril af en wreef eens in zijn ogen. „Hè, het is druk geweest de laatste tijd, het loopt me wat door elkaar, ik ben moe. Maar geeft niet, laten we even rustig gaan zitten pra ten". Hij had er net een dikke ie* uur in een straalvliegtuig opzitten, om van New York naar Nederland te komen. Belachelijk eigenlijk, in een paar uur hierheen. Twee jaar gele den deed ik er acht dagen over, met de boot.' 56 Nelleke wist van geboorten niet meer af dan wat ze door oudere vrouwen had horen vertellen. Ze hielp Berta in bed en begon compres- sen te warmen' en kruidentreksels te maken die de pijn moesten verdo ven. Maar de pijnen kwamen terug en werden zo hevig dat de bedienden beneden hun vrouwe hoorden schreeuwen. Een oude dienaar, die niet bang was voor storm en regen, moest naar de stad om Marjanne Coman te halen. Dat was.de vroed vrouw die een goede naam had op dat gebied, Marjanne kwam dadelijk mee, onder het voortdurend slaan van kruisen tegen het -noodweer. In de bovenkamer kómend met een druipende mantel en een verwaaide huik. nam ze dadelijk de warme windsels uit Nelleke's handen. Ze begon het lijf van Berta te wrijven en liet haar drinken van een warme drank die soezerig maakte. Buiten lelde en brulde de aanzwel lende orkaan. Marjanne bekruiste zich weer toen ze de hoekige weer- lichtstralen zag en het rommelen van de donder hoorde, die boven de stormvlagen dreunde. In het.bed, dat heet was van gewarmde stenen en in doeken gebonden bosjes kruiden, lag Berta luidop te kreunen. Ze wen telde zich van de pijn. Marjanne gaf haar zo veel van de verdovende drank tot ze in een lome slaap viel. Maar zelfs toen, hield ze nog niet op met kreunen. Het kind heeft zijn tijd nog niet, zei de vroedvrouw tegen Nelleke. Ze kan er nog lang mee liggen. Nu moest de vader thuis zijn, dan kon hij zijn vrouw in de armen houden. Je weet toch wel dat een kind dan gemakkelijker komt. Al geloof ik niet dat zo'n wilde jonker veel zal geven om de pijn van een vrouw. Nelleke antwoordde niet. Zij beef de van angst voor Berta en nog meer voor de orkaan. Ieder half uur kwam de oude knecht de trap op om te vragen hoe het was. Nelleke had hem boven willen houden, doch Mar janne wilde niet dat hij verder dan de drempel kwam. Vreemde man nen kunnen alleen de. moeite en de pijnen van een kraamvrouw nog er ger maken', zei ze. Toen de knecht weer naar boven kwam en Nelleke hem al bij de deur wenkte, hoorden ze allebei 't luiden van de kloosterklok. Snel volgden de slagen elkaar op, stampend tussen1 de vlagen van storm en donder door. De knecht ijlde weer naar beneden en rende door het voorhuis naar het plein. Maar het klooster brandde niet zoals hij had gedacht... Hij hoorde DOOR D1CNATE ROBBERTZ het galmen van andere noodklokken over zich heen waaieren. Dó klokken van Romérswale, van Buy ene én Couwerve, van Lodycke, Bróeck en Creecke. Over het hele Bevelandse land luidden ze,. Nbodvuren. -schoten hun kronkelende en weer terugslaan de vlammen de .helse nacht in. Over alles heen donderde en brulde bet:- orkaangeweld. Met woeste gang joêg de Schelde door de gebroken dijken, over polders en boerderijen en weer loze dorpen. De oude knecht stond nog op het voorplein' van Wolf ertshuis. Zijn oud- lijf werd door de woeste vlagen heen en weer geslingerd. Zijn grijs haar fladderde in slierten om zijn hoofd. Hij wilde de armen opheffen als om hulp te roepen, maar ze zakten krachteloos langs zijn lijf. Zijn mond ging open. maar de schreeuw bleef er in steken. Het was of het luiden van de kloosterklokken dichterbij kwam. Hun slagen dreunden over hem heen en schenen hem tegen de grond te willen drukken onder hun gewicht. Voorover viel hij in het go re gras, zijn mond wijdopen en zijn ogen wild van angst. De storm had hem neergeslagen. Even nog klauw de zijn hand in de aarde, toen lag hij stil. In Romerswale kwam het volk de straat op. De boogschutters rukten op en de colveniers. - Hun wapens droegen ze mee naar de hoven waar ze werden samengeroëpën. Maar de bogen en colven werden afgelegd, want tegen dit geweld waren ze on machtig: Fakkels en lantarens, wer den boven de hoofden geheven. Zè belichtten spookachtig de natte drui pende gevels en de gezichten van het bij elkaar drommende volk. Mét hól geratel van wielen reden karren en wagens over de Markt, beladen met zandzakken. Verscheurde geluiden van "laan' en lopen, van schreeuwen en doffe hoefslagen wentelden door elkaar tot een tumult van ontzetting. Maar oppermachtig, woest en ver nietigend bulderde de orkaan en beukte het water. Stukken van daken, luiken, em mers, stokken en alles wat de brute kracht kon loswrikken, slingerden over de stad. Tuimelend, vallend en weer opvliegend. Het volk schreeuw de, het vloekte en zwoegde. Enkelen baden. Achter het gasthuis en in dé boom gaarden werden zakken volgeschept en op de Markt braken vrouwen in halve razernij de kasseien op en woelden met hun handen het zand op om daarmee het lijf te beschutten tegen de vloed. Alleen de oude knecht die in de hof van de heilige Wolfert lag, ver roerde zich ,niet. Nelleke had geen tijd gekregen om hem achterna te lopen, en te vragen waarom de kloos terklokken luidden. De vroedvrouw had haar bij de rokken terug in de kamer getrokken en gezegd dat ze niet flauw moest zijn. Het begon er op te lijken of het kihd toch wilde komen. Grauw ltcht viel al door het venster en verbleekte het licht van de kaar sen toen Berta in onduldbare pijnen, haar kind ter wereld bracht. Een schriel.' klein jongetje dat zijn mond je wijd opensperde zonder geluid te geven. De vroedvrouw rolde en kneedde het, wikkelde het in lappen en er weer uit, tot het gapen einde lijk overging in een klagelijk schrei en, dat verloren viel in het dreunen van het. ontketend geweld daarbuiten. In het brede bed lag Berta leegge bloed. Nelleke wreef haar enkels en polsen en hield fijngewreven witte balletjes onder haar neus, tot ze zelf tranen in haar ogen kreeg. Het kind was zeer stil geworden. Het lag in een houten wieg, waar veel kant en zijde omheen hing, de klauwachtige handjes tegen zijn. gestriemd gezicht je gedrukt. (Wordt vervolgd) CHRISTEL ADELAAR en PETER VAN HATTUM „Chrisje is mijn b*ste vriend Ja, twee jaar geleden vertrok Pe ter van Hattum in Utrecht geboren, veel gewoond in Amsterdam naar Amerika. Op dezelfde boot zat Cilly Wang. Voor drie maanden zou hij gaan en hij had een visum, dat hem niet toestond langer aan de overkant van de Gróte Plas te blijven. ..Het enige dat ik wist was, *dat ik een contract voor die drie maan den zou krijgen van de „nightclub Blue Angel". Ik zou er zingen en mezelf begeleiden op een harpje", zei Peter van Hattum. Dat wtas wat hij daarvoor ook in Nederlahd had gedaan: zingen met zijn harpje. Voor radio en televisié deed hij dat. Nadat hij drie jaar bij de groep van Wim Kan had gezeten en met Jetty Paerl in een program ma van Karei Prior was opgetreden. ny Ray, de huil-zanger, zoals u be kend zal zijn. Hij bracht Van Hattum weer terug naar New York en het werden weer: nachtclubs. „Maar dat wil ik nu niet meer, want eigenlijk is het verschrikkelijk", zei Peter van Hattum. „Je moet niet anders dan concessies doen aan het nachtclub-publiek. Je moet omdat je Nederlander bent, flauwe Nederlandse woordjes tussen de Engelse liedjes door zingen. Je moet je harp in de steek laten en een klavecimbel gaan gebruiken, omdat de mensen dat lie ver hebben. En meer van die dingen. Nee, voor mij geen nachtclubs meer in Amerika." „Maat van het ene contract rol je weLeëns in hef óndére én zo ging het mij ook", aldus Van Hattum. „Ik kreeg o gunst een verblijfsver gunning. Eigenlijk ben ik nu hele maal geëmigreerd; ik woon dus in Amerika." „Alleen: dat werk in* nachtclubs ging me gruwelijk vervelen. Het is niet de musical, waar ik naar zocht. Het is wel: zes keer per avond optreden. Een keiharde business met als enig voordeel, dat je de taal goed leert be heersen." „Maar ik zocht dus naar iets anders. Zeker duizend audities heb ik aan meegedaan. De eerste vraag is altijd: Wat heeft u gedaan? Je vertelt, van wat je in Nederland deed, van je radio- en televisieprogramma's en zo. Maar dat interesseert ze hele maal niet. Wat ons interesseert is, wat heeft u in Amerika gedaan?, zeggen ze dan. Wel, en dat was dus practiseh niets, want ik was er net." Duizend keer* zegt Van Hattum, heeft hij meegedaan aan audities. En die ene keer heeft hij geluk ge had. „Ik had het voordeel al, dat ik een keer was opgetreden als gast in een show van, Sarah Vaughan. En toen ging ik naar die auditie van Rodgers and Hammerstein. Het zijn de mensen, die ook „The King and I" hebben geschreven. Grote mensen, in liet vak, in Amerika. Zonder moei te pikte Rodgers me zo uit zestig knapen en ik kreeg een contract voor anderhalf jaar voor de musical „Sound of Music". In de derde week van ja nuari beginnen de repetities en half januari ga ik terug naar New York. Ja, ja, het stuk gaat draaien op Broadway." Aan audities meedoen in Amerika, is een gebeurtenis op zichzelf, vindt Peter van Hattum. Je staat in rijen opgesteld om je beurt af te wachten. „Artisten met de grootste namen staan er bij", zei hij, „want wil je weer iets anders of een baan, dan is er geen andere weg. Wanneer er er gens een plaats in een stuk open is van een „armoedige werkster", dan komen ook de grote sterren, ontdoen zich van hun fraaie kleren, laten hun auto aan de kant staan, leggen hun parelsnoeren en ringen af en verschij nen op de. auditie precies gekleed zo als die „armoedige werkster" in het stuk zal verschijnen. Allemaal om meer Jeans op een. contract te heb ben." Een half jaar was Peter van Hattum in New York en toen maakte hij er twee grammofoonplaten. „Ja, in het Engels. Het typische is, dat ze hier nog niet, maar in de West al te krijgen .zijn." O ja en toen kwam die gala avond van de K.L.M. op Aruba. Van Hattum verzorgde de gala en hij werd er gezien door de manager van John- „Wil de heer Van Hattum uit New York zich melden bij Inlichtingen Europa-Hall. De heer Van Hattum uit New York, Inlichtingen Europa- Hall", klonk het uit de luidsprekers. „Och, Chrisje, wil jij even gaan vragen?", zei Peter van Hattum en het blonde meisje aan de tafel naast ons het knappe blonde meisje, mag gezegd worden haastte zich heen. Het was Christel Adelaar, een naam die u wel iets zal zeggen, wanneer u (weer) aan radio en TV denkt: zij is Mammaloe in het programma „Pipo de clown". „We zijn samen op school ge weest. samen opgegroeid en ze komt me hier afhalen, met haar moeder en mijn hele familie", vertelde Peter van Hattum. „We zijn goede vrienden, Chris en ik. Ze is mijn beste vriend, mag ik wel zeggen." En aan een tafeltje waarop veel koffie stond en waarop bloemen la gen, daar zaten alle Van Hattums. Ouders, broers, zusters, nichten, ne ven. Ze waren hem komen afhalen, Pe ter van Hattum, die twee jaar gele den met een bescheiden naam en volkomen onbekendheid in Amerika, naar de Verenigde Staten vertrok. Om gisteren terug te komen als „de heer Van Hattum uit New York." (Eigen nieuwsdienst) AMSTERDAM. De IBM heeft een methode gevonden om een elek tronische rekenmachine, zo van het papier gedrukte cijfers en getallen te laten lezen. Het invoeren van pons kaarten is voor deze machine niet meer nodig. Cijfers en getallen zijn voor haar net zo begrijpelijk gewor den als voor de mens, aldus drs J. A. van de Kamp, de directeur-generaal Van IBM in Nederland hver flózé belangwekkende vinding van zijn be drijf. -m Het automatiseren van de toevoer van gegevens was een van de grootste pro blemen waarvoor de ontwerpers van elektronische rekenmachines zich zagen gesteld. Tot nu toe werden de grondge- gevens, waarmee een computer werkt, eerst vastgelegd op een ponskaart of een ponsband, waarna die kaart of band in de machine werd ingevoerd. Met de nieuwe optische leesinrichting, kunnen de cijfers en getallen van bij voorbeeld telefoonrekeningen, belasting biljetten en loonströokjes als zij zijn getypt met een normale elektrische schrijfmachine of zijn gedrukt door een administratiemachine recht streeks in het geheugen van de com puter worden gelezen. Langg „oog" De formulieren, die de machine krijgt te verwerken, worden na de invoer au tomatisch gescheiden en gericht en schuiven dan één voor één op een draaiende trommel langs het „oog" van de leesinrichting, een knap geconstru eerd stelsel van lenzen. Het „lichtbeeld" van een bepaald te ken wordt door de machine omgezet in elektrische impulsen en vervolgens ver geleken en samengevoegd met een in tern logisch model. Stuk voor stuk wor den de gegevens herkend en naar het magnetische „geheugen" van de com puter gebracht. De ingevoerde formulieren worden na te zijn gelezen netjes in de magazijnen van de machine afgelegd. Per minuut kan de computer vier honderd documenten verwerken. Van onze correspondent MAASTRICHT. De Rijkspolitie in Zuid-Limburg speurt naarstig naar de mannen die binnendrongen in het kan toor van de Fruittelersvereniging te Bunde bij Maastricht, er tevergeefs probeerden de twee brandkasten te openen, toen de kleinste van de twee met een wagentje van de Fruittelers vereniging naar buiten reed, op de nieuwste en de mooiste van de vracht wagens van de Fruittelersvereniging laadden, en met vrachtwagen en al ,-erdwenen. Er zat vijfduizend gulden Of NATUUR IN EN OM UW HUIS Een pergola in de tuin kan een aar dige verbinding vormen tussen het huis en de garage; tussen het huis en de schuur; tussen het huis en Het terras en tussen het huis en het zitje elders in de tuin. Tegen een pergola moeten klim planten groeien en hij moet dus van ste vige palen worden gemaakt. Er wordt ook wel geschaafd hout voor gebruikt, doch ruwe dennen palen zijn over het algemeen veel mooier. Ze moeten wel stevig zijn, want op uen duur zullen ze een flinke vracht te torsen krijgen. De Bruidssluier of Polygonum bald- schuanicum is wel een van de snelst groeiende klimplanten; deze bloeit met trossen kleine witte bloempjes en kan binnen enkele jaren een flinke ruimte vullen. Ook voor het begroeien van een grote pergola kan ze wel dienst doen. ook snoeien. Dat kan men al in de zo mermaanden doen door de te lange ranken iets in te korten, doch in de win ter kan men alle jonge bladerloze scheuten tot op enkele centimeters bo ven het oude hout terugsnoeien. Het knippen van de grasranden is een vervelend en tijdrovend werkje; een werkje waar men rugpijn van krijgt. Dat knippen is tegenwoordig niet meer nodig; er zijn nu strips van piastic in de handel en die kan men langs de graskanten in de grond ingraven. Het gras kan er niet meer overheen groeien en er is dus praktisch niets meer te knippen. Ook het maaien aan de gras kanten zal er veel eenvoudiger door worden; want juist die kanten zijn er met de machine zo moeilijk af te krij- m 66 De ijsberg was reeds halverwe ge onder de wateroppervlakte verdwe nen toen opeens de stem van de mees ter door de spreekbuis weerklonk. „Hallo, hier de machinekamer! Zorg dat jullie als de weerlicht de ijsberg verlaten! We zinken!" Grijnzend boog Geldsjeslijmer zich naar de spreekbuis. „We zinken niet", lachte hij triom fantelijk, „we duiken, zodat jullie poli tie ons niet meer kan bereiken!" „Dat dacht je maar", riep de mees ter. Ik heb de automatische sluiting ge stoord en nu staan alle luiken open!" De gevolgen hiervan- lieten niet lang op zich wachten. Bruisend spoot het zeewater onder de ijsberg binnen, die al sneller begon te zinken. Hierdoor kwamen weer nieuwe openingen onder water te liggen, waardoor de berg steeds verder onder liep. „Laten we 'm drossen, jongens, voor i het te laat is!" schreeuwde Kappie, Het werd een gedrang van jewelste j om naar de bergtop te komen, die nog juist even boven water stak Ned. Herv. kerk. Aangenomen beroep van Gen. Synode als pred. voor buiten gewone werkzaamheden (legerpredikant) J. H. van Delft Westerhof te Suameer. Gereformeerde kerken. Beroepen als zendingspred. voor het werk onder de Javanen in Suriname: H. M. Reinders te Hijken, die dit beroep ook aannam. Aangenomen naar Hijken: P. M Mel- les te Maarssen. Geref. kerken (vrijgemaakt): Beroe pen te Zwijndrecht - Groote Lindt: C. J. Douma te Souburg-Vlissingen. Be dankt voor Rijnsburg: R. Timmerman te Hijken. Geref. gemeenten. Tweetal te Dor drecht; W. C. Lamain te Grand Rapid* (V.S.) en. A. Vergunst te Rotterdam-C. Het kanaal plan TERNEUZEN. in het gebouw .Bethel" hield de Hervormde mannen- kring voor de leden en belangstellen den een bijeenkomst. De deskundige van de Rijkswaterstaat ir. Hielkema sprak over het onderwerp: „Het kanaalplan". Hij gaf voorlichting over de toekomsti ge structuur van de omgeving. De dag sluiting geschiedde door de heer Chr. Ollebek.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2