Justitie valt mysterieuze miljoenen-war winkel aan Ook medewerker van N.V. Socrates aangehouden RAHMAN VERGELEEK ZIJN INZICHTEN MET DE ONZE Congo en Katanga om de ronde tafel Minister wil voorschot op overheidspensioenen Insectendodend middel verdacht in Voortliuizen Hitiers erfenis in omloop Massaal huwelijk stopt industrie BIJ DE KAPPER GEEN FOOI MEER De BiltWind Veranderlijk maar zacht rm „Terug uit Rome" Einde militaire hulp bij aardappeloogst Kolenvoorraden gaan geleidelijk omlaag Is Jackie Kennedy werkelijk zo naïef? „IN NIEUW-GUINEA ARRESTATIES EN MARTELINGEN" "1 Rötisserie ,/t Veerhuis" CITY THEATER Scnriivers S'toffencol'ertie in Stoffenhuis Vorststraat). ELECTRO BIOSCOOP „De Gordijnen Specialist" 't TIC0 HUIS GRAND THEATER Restaurant WÖHLER J. DE JONGE DE MUYNCK MAIS0N VAN WESTEN ITALIANEN NAAR HUIS GESTUURD Mevrouw Kennedy heeft een zoon Met ingang van maandag f speciaal Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREL'KER Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116668, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: .Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nleuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4717 Zaterdag 26 november 1960 DEN BESTEN IN ARREST Dit doet vermoeden dat het zeer goed mogelijk is, dat een belangrijk deel van de activa van Socrates, waaronder ver moedelijk ook het Rotterdamse Scala theater waarin Cinerama is gevestigd, aan de Amsterdamsche Bank zal worden over gedragen. Maar, zo zegt mr. Van Vliet, de zaak is zo verschrikkelijk onoverzich telijk en er is zulk een geweldige chaos, dat de situatie met de dag kan veranderen. De zaak wordt overigens hoe langer hoe zotter. Dezer dagen is namelijk bij de curator in het faillissement van de heer Den Besten, mr. N. J. C. M. Kap- peyne van de Coppello, een voorlopige aanslag ov^r 1960 in de inkomstenbelas ting ingediend. Volgens deze aanslag wordt het inkomen van de heer Den Besten over 1960 de man is nota bene failliet door de belastingdienst vast gesteld op één miljoen gulden. De grootte van de aanslag ligt tussen de zes- en zevenhonderdduizend gulden. De heer Kappeyne van de Coppello erkent uiteraard de vordering niet en noemt de aanslag grote nonsens. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nicolaas den Besten, directeur \an de N.V. Socrates, is gistermiddag 0111 half zes gearresteerd. Ook zijn medewerker J. Jansina is in arrest gesteld. Den Besten werd zijn arrestatie aangezegd na een bespreking bij de rechter-commissaris in bet faillissement, mr. J. van der Esch. Bij dit gesprek was de curator in het faillissement-Socrates, mr. C. D. van Vliet, tegenwoordig. De curator had er zich bij de rechter commissaris over beklaagd dat hij van de heer Den Besten geen enkele inlichting kon loskrijgen. De arrestatie van de heer Jansma, een van de hoofdfiguren in het won derlij ke bedenksel Die heilige Tat, is gegrond op de verdenking van ver duistering en oplichting. Met deze arrestaties heeft de Am sterdamse officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, zijn officiële aanval ge opend op het complex van mysterieuze zaken, waarmee de kern van de kwes- tie-Socrates is omweven. Op welke wijze en in hoeverre de heer Jansma in het miljoenenspel van Socrates heeft meegespeeld, is nog niet duidelijk uit de verf gekomen. Zoals bekend was de „ambassadeur" ran De Heilige Daad dezer dagen plotse ling naar het buitenland vertrokken, juist op het ogenblik waarop de recherche bij zondere belangstelling voor hem aan de dag begon te leggen. Het aanvankelijke vermoeden dat de medewerker van Den Besten zich voorlopig aan deze belang stelling wenste te onttrekken, bleek on gegrond. Gisternacht keerde hij namelijk naar zijn woning in Bussum terug. Hij zei naar Zurich en Rome te zijn gereisd. In Zwit serland zou hij contact hebben opgenomen met zijn medewerker de heer J. Volraat, die eerder in opspraak was gekomen door zijn geheimzinnige bemoeiingen met de Muidense „profeet" Lou Voorthuizen. In de loop van de ochtend vervoegde de heer Jansma zich gisteren op het hoofdbureau van politie. Hij zou dit bu reau niet meer als vrij man verlaten. Hoofdinspecteur Molenkamp begon aan een verhoor dat tot vroeg in de avond voortduurde. Ook tegenover de politie heeft de heer Jansma daarbij zijn reis verhaal (inclusief een bezoek aan de Paus) volgehouden. Hij weigerde echter opening van zaken te geven omtrent de investeringen van Socrates in De Heilige Daad. Voor het feit dat met deze investeringen een kapitaal van 350.000 gulden is ge moeid, had hij geen afdoende verklaring. De officier van justitie heeft wel de indruk gekregen, dat er van dit aan zienlijke bedrag geen cent meer over was. Naast deze investeringen zou De Heilige Daad oog nog een aantal forse leningen en schenkingen van de heer Den Besten heb ben gekregen. De justitie gaat na in hoe verre hier sprake kan zijn van be drieglijke bankbreuk. Verscheidene trans acties tussen Den Besten en Jansma schijnen namelijk van vrij kort geleden te dateren. De heer Den Besten moet toen reeds hebljsn kunnen voorzien, dat hij in de schaduw van een faillissement leefde. Intussen is mr. Van Vliet, de curator van de failliete Socrates, nog altijd uren per dag bezig het kluwen te ontwarren. In december zullen op verzoek van de Amsterdamsche Bank enkele onbe langrijke veilingen worden gehouden. Daarna zullen er voorlopig geen activa van Socrates worden geveild. DEN HAAG. Na de volgende week zullen er geen militairen meer helpen bij de aardappeloogst in Zeeland en op de Zuid-Hollandse eilanden. Tot nu toe is er geholpen door onge veer vijfhonderd militairen. De komen de week zullen er nog 350 werken. Ne gentig op Goeree-Overflakkee, vijftig in de Hoekse Waard, 120 in Zeeuws-Vlaan- deren, dertig op Walcheren en zestig op Tholen. De militaire hulp is op 25 oktober begonnen. Slechts bijzonder slecht weer heeft de hulp enige keren onderbroken. I king, eveneens is besproken als mogehjk- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Premier tengkoe Abdul Rahman van Malakka heeft gis teren de indrukken die hij de laatste weken heeft opgedaan bij zijn bespre kingen over de kwestie Nieuw-Guinea, voorgelegd aan de Nederlandse rege ring. Tijdens zijn gesprekken met prof. De Quay, minister Luns en staatssecre taris Bot zijn alle soorten van mogelijk heden voor een oplossing van de kwes tie onder het oog gezien. Premier Rahman heeft gezegd dat hij alle gegevens die hij heeft verzameld nog eens grondig zal bestuderen. Op grond daarvan zal hij overwegen of er aanleiding is voor nadere besprekingen. Hij zal in dat geval de Nederlandse re gering daarvan op de hoogte stellen. Minister Luns heeft gisteravond zijn bijzondere tevredenheid uitgesproken over de openhartigheid, waarmee de be sprekingen zijn gevoerd. De Maleise pre mier, zo zei hij, heeft geen uitgewerkt plan voorgelegd. De besprekingen zijn van oriënterende aard ge-,voost. Reëel man In het bijzonder juichte minister Luns het toe dat een Aziatisch staatsman de kwestie in alle objectiviteit benadert. Op alle mogelijkheden is diep ingegaan. Hij noemde de tengkoe een reëel man, die goed zal begrijpen dat men er met het starre standpunt van Indonesië alleen besprekingen uitgaande van overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië niet komt. In een communiqué dat gisteravond laat werd uitgegeven wordt gezegd: „de premier van de maleise federatie heeft met voldoening geconstateerd dat de Ne derlandse regering bereid is haar beleid inzake Nederlands Nieuw-Guinea te on derwerpen aan het onderzoek en het oor deel van de V.N.". Hieruit valt af te lei den dat de weg, die minister Luns in zijn jongste reden voor de algemene vergade ring heeft gewezen voor het voeren van westelijk Nieuw-Guinea naar zelfbeschik- Advertentie heid voor de oplossing van het geschil over dit gebied. Drie uur De besprekingen hebben in totaal drie uur geduurd. Nadat premier Rahman omstreeks half een met een Friendship van de Koninklijke luchtmacht op Ypen- burg was aangekomen, is van half vier tot kwart over vier eerst een'voorbespre king gehouden tussen Rahman, prof. De Quay en minister Luns. Daarna heeft tot zwart voor zes staatssecretaris Bot aan het gesprek deelgenomen. Gisteravond, na het diner in hotel Des Indes, dat prof. De Quay premier Rahman had aangeboden, hebben deze twee, mi nister Luns en staatssecretaris Bot het gesprek nog veertig minuten voortgezet. LUXEMBURG. De dalende bewe ging van de kolenvoorraden bij de mij nen in de Europese kolen- en staalge meenschap, heeft zich voortgezet. De voorraden bereikten met een omvang van 29,515 miljoen ton eind oktober het laagste niveau sedert april 1959. In West-Duitsland zijn de voorraden het sterkst verminderd en wel in okto ber met 10,1 pet. Daarentegen blijven de voorraden in Frankrijk voortdurend toenemen, gemiddeld met 2,3 pet. per maand. Op 31 oktober hadden zij een recordomvang bereikt van 13276 miljoén ton. Advertentie Kan een,wild kapsel samengaan met de waardigheid van Amerika's presidentsvrouwe Deze vraag wierpen haar tegenstanders op, maar Jackië Kennedy schreef er een artikel tegen in. Zij deed alles net anders dan Pat Nixon, haar grote rivale. Maar is de nieuwe first lady van het Witte Huis zo naïef? MARY POS sprak met haar en de volgende week kunt u haar boeiend verslag lezen in Libelle, gevolgd door een even exclusief interview met PatNixon. Natuurlijk in Libelle, want is nu eenmaal beter I 9 Met een hoofs gebaar bood prof. De Quay de Maleise premier Abdul Rahman gisteravond een vuurtje aan. Dat gebeurde in het Haagse hotel Des Indes, waar tussen de besprekingen over Nieuw-Guinea door het, diner w.qrd gebruikt. Van een onzer verslaggevers VOORTHUIZEN Volgens het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid is de kans groot, dat een fles met insectendodende middelen, die bij de keldertrap in de Wilhelminasehool te Voorthuizen stond, de verwekker van de vreemde uitslag- en trilziekte bij twaalf derde klassertjes is. Verder zoekeu Het onderzoek is nog niet afgesloten zoa'at er bovendien rekening wordt ge houden met allerlei andere stoffen, waarmee de kinderen in aanraking zijn geweest. Onder meer is een vlak naast de school staande appelboom onder zocht, die bespoten zou zijn. Ook de chemische middelen, waarmee de vloe ren worden schoongehoiiden zijn in het onderzoek betrokken. Van de twaalf kinderen zijn nu nog drie ziek. Indonesische beschuldiging DJAKARTA, (A.P.) Een woord voerder van het Indonesische ministe rie van buitenlandse zaken heeft de Ne derlandse regering er gisteren van be schuldigd in Nieuw-Guinea ,,een cam pagne van voortdurende arrestaties, on derdrukkingen en martelingen te voe ren tegen dat deel van de bevolking dat zich tegen het Nederlandse regime verzet". Dit verzet bewijst volgens hem dat de Nederlanders zelfs met geweld niet in staat zijn wet en orde te handhaven. Hij waarschuwde Nederland dat de In donesische autoriteiten geen passieve toeschouwers zullen blijven. Hij liet zich er niet over uit welke maatregelen de regering van Indonesië denkt te nemen. In Den Haag is gisteravond be kendgemaakt dat deze voorstelling van zaken getuigt van een doorzich tige en lachwekkende poging tot misleiding omtrent de feitelijke si tuatie in Nieuw-Guinea. Ook wordt hierin een streven gezien om de be richten over gewapende infiltratie in dit gebied te overstemmen. Met nadruk wordt herinnerd aan de uitspraak van minister Luns in de Veriènigde Naties: „Wij hebben geen geheimen". Daaruit blijkt dui delijk dat ieder onbevooroordeeld toeschouwer zich in Nederlands Ni euw-Guinea mag komen overtui gen van de feitelijke situatie, die duidelijk de Indonesische beschuldi gingen logenstraft. Van enige opwin ding of verzet is geen sprake, aldus deze reactie. Kijk Jan, iedere keer als ik hik gaut-ie uil. Advertentie U bent altijd ivelkom bij Le sanctuaire du bfen manger Tel. 0 1198 - 326 - Wolf aartsdijk WATERZOOI, een visschotel van div, vis soorten, kreeft, tong. tarbot, garnalen, oesters, bedekt met twee versch. sausen. - 1 met een geweldige de Zeeuwse Kal- MIDDELBURG „UW SPECIAALZAAK" voor zeer moderne vitrages en dekoratiestoffen. Hoek Lange Vorststraat-Ganzepoortstraat Goes Telefoon 7814 DE speciaalzaak voor Trix- en Maklin electrische treinen LANGE DELFT MIDDELBURG GOES Telefoon 01100-5165 en na afloop bij een GEZELLIG onder-onsje BOEK- en KANTOORBOEKHANDEL GOES LANGE KERKSTRAAT 33 tel, 01106—5309 - Bijna 100 jaar boekhandel OPTIEK - F0T0HANDEL Ganzepoortstraat S Goes Tel. 5214 Uw speciaal adres voor HEREN- en KINDERKLEDING Lange Vorststraat Goes Van onze Haagse redactie DÉN HAAG. Op de overheidspen sioenen die door vermindering van de kortingen door de uitkeringen volgens de A.O.W. en de A.W.W. omhoog zullen gaan, zullen waarschijnlijk voorschotten worden gegeven. De minister van binnenlandse za ken, mr. E. H. Toxopeus, heeft op aan drang van de Tweede Kamer beloofd op korte termijn de mogelijkheden hier toe te zullen onderzoeken. Hij zal met de vaste commissie voor ambtenaren zaken en pensioenen van de Tweede Ka mer overleg plegen, evenals mét het seniorenconvent van de Eerste Kamer. De minister wil hun instemming, om dat hij door het geven van voorschot ten vooruit gaat lopen op een wetswij ziging, die zelfs nog niet bij het par lement aanhangig is gemaakt. Voorgeschiedenis Uit de voorgeschiedenis is wel onge veer bekend hoe deze wetswijziging er uit zal zien. Op 2 juni van dit jaar be reikte het georganiseerd overleg in amb tenarenzaken overeenstemming over een terugbrengen van de korting officieel genoemd de aanpassing der ambte- narenpensioenen op de algemene uitke ringen. Voor de A.O.W. bedraagt die korting thans nog twee procent per dienstjaar met een maximum van tachtig procent, voor de A.W.W. wordt steeds tachtig urocent gekort. Het georganiseerd over. leg werd het erover eens de korting voor de A.O.W. met ingang van 1 april 1960 terug te brengen op 1,4 procent per dienstjaar met een maximum van 56 procent en voor de A.W.W. kan tach tig tot 56 procent. De voorschotten zouden dus betrekking kunnen hebben op de periode vanaf 1 april 1960 tot aan het ogenblik waarop de wetswijziging van kracht wordt. en omvangrijke taak om precies te gaan uitzoeken hoeveel de voorschotten per persoon moeten bedragen. Vermoe delijk wordt het een globaal berekend, rond bedrag. Als de wet er eenmaal is moet het rekenwerk toch geschieden om ieders pensioenverbetering precies te bepalen. Het is niet duidelijk waarom met het indienen van het wetsontwerp zelf zo veel tijd is gemoeid. De minister deel de eerst mee dat het in september kon worden verwacht. Onlangs berichtte hij de Kamer dat dit tijdstip was verscho ven naar december. De Tweede Kamer vond het kennelijk tijd worden voor het gepensioneerd overheidspersoneel in de bres te springen en drong aan op het verlenen van voorschotten. ELISABETHSTAD Onverwacht zijn ministers van Josef Ileo's centrale Con golese kabinet en president Tsjombe van de afgescheiden provincie Katanga tot overeenstemming gekomen over een ge zamenlijke aanpak van Congo's talrijke binnenlandse vraagstukken, bit nieuws kwam gisteren uit de Katangaanse hoofd stad Elisabethstad, waar Tsjombe en zijn minister van buitenlandse zaken uren lang hadden geconfereerd met drie mi nisters uit het door president Kasavoe- boe gesteunde kabinet van premier Ileo, die tijdelijk door kolonel Moboetoe op non-actief was gesteld toen deze zijn in terimregering liet optreden. Een der mi nisters verklaarde in Elisabethstad dat men nog de volgende maand tot een ron de-tafelconferentie over Congo's toe komstige politieke structuur zal komen, waardoor het ontstaan van een gezags vacuüm zou worden voorkomen wanneer de ambtstermijn van Moboetoe's interim kabinet op 31 december verstreken zal zijn. Erkenning Het gisteren gesloten pact is de eerste overeenkomst tussen Congo en Katanga, sedert dit laatste zich op 11 juli zelfstan dig verklaarde. Zonder twijfel zou Ka- tanga aanzienlijk aan prestige winnen wanneer de langverwachte ronde-tafel conferentie in Elisabethstad zou kunnen worden gehouden. Vermoedelijk zal de nieuwe ontwikkeling tot gevolg hebben dat ook Katanga de delegatie van presi dent Kasavoeboe in de Verenigde Naties, dezer dagen officieel in de VN aanvaard, als officiële vertegenwoordiger van Con go en Katanga bij de volkerenorganisa tie zal erkennen. Volgens een gezamen lijk communiqué hadden de besprekin gen plaats in een zeer hartelijke sfeer, en was er volledige overeenstemming be reikt. Eigen nieuwsdienst TEGELEN Voor de eerste maal zijn enkele Italianen, die werden beschouwd als onruststokers onder hun collega's, naar hun land teruggestuurd. Het waren vier jonge Zuiditalianen, die in verschil lende bedrijven in Tegelen werkten. Ze ven anderen hebben zich bij hen aan gesloten en zijn ook naar huis terug gegaan. De vier maakten deel uit van een groep van 24. Zij waren oorspronkelijk gehuisvest in het woonoord Evertsoord, maar zij voelden zich daar te eenzaam. Er werd een villa voor hen ingericht, waar zij gezamenlijk heen verhuisden. Nauwelijks daar aangekomen wilden zij weer terug, het weer viel niet in de smaak en het eten al evenmin. De jonge mannen gingen in hongerstaking. Verzoening Bij zijn tussenlanding in Parijs, op de terugreis uit New York naar Congo, had president Kasavoeboe gisteren nog ge zegd dat alleen een ronde-tafelconferen tie alle vraagstukken van Congo tot een oplossing zal kunnen brengen. Kasavoe boe bleek zelfs van mening dat niet al leen Tsjombe, maar ook ex-premier Loe- moemba aan deze conferentie zou moeten deelnemen. Hij verklaarde voorts in prin cipe niet gekant te zijn tegen de aan komst van een internationale verzoenings commissie in Congo, waarmee hij zijn uitlatingen van enkele dagen geleden verzachtte. Toen schreef hij aan Ham- marskjoeld dat deze verantwoordelijk zou zijn voor de ernstige gevolgen die de aanwezigheid van zo'n commissie in Congo zou kunnen hebben. Eind volgen de week zou Kasavoeboe de VN inlich ten over de stand van zaken ten aanzien van de voorgenomen reis der commissie, die op 5 december in Leopoldstad wilde aankomen. Kasavoeboe gaat eerst nog naar Brazzaville in de naburige republiek (vm. Frans) Congo om de onafhankelijk heidsfeesten mee te maken. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM, Een deel van de nooit achterhaalde valse dollarbiljetten die Hitler in de oorlog Idoor gevange nen heeft laten maken, schijnt op het ogenblik in West-Europa te worden verspreid. Het zijn biljetten van vijf en van twintig dollar. In Zweden en West- Duitsland heeft de politie tot een be drag van 350 dollar in beslag genomen. Alle banken in Duitsland en Zweden zijn gewaarschuwd. Waarschijnlijk zul len er ook in andere landen nog meer biljetten in omloop komen. Na de Hongaarse opstand zijn de bil jetten ook in Nederland gesignaleerd. Ze waren meegebracht door Hongaarse vluchtelingen. Gevangen chemigrafen werden in Duitse concentratiekampeii voor de keus „gaskamer of valsemun» ter" gesteld. Zij grepen de kans om het leven er af te brengen en maakten vervalsingen van pond- en dollarbiljet ten die nauwelijks van de originele warefi te onderscheiden. Hitier heeft het gros van de biljetten tegen het einde van de oorlog in het Bodenmeer laten verdwijnen. Naar de rest wordt nog steeds gezocht. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON Van bespre- kingen over de vorming van een nieuwe Amerikaanse regering zal de eerste dagen niets kunnen komen dank zij de geboorte van het tweede kind van de pasgeko zen president, John F. Kennedy. De jonggeborene, een zoon, weegt 2.800 gram. De baby werd met de keizerssnede ter wereld ge bracht en daarna in een couveuse geplaatst waar hij enige dagen in moet blijven. Advertentie NANCY Zeven arbeiders (twee mannen en vijf vrouwen) van een fa briek in het dorpje Lutzelbourg i Moe zel) treden vandaag in het huwelijk en de directeur is ais gevolg daarvan ge noodzaakt zijn fabriek te sluiten. De fabriek telt zeventig arbeiders en ieder van de trouwlustigen had een aan tal vrienden of vriendinnen uitgenodigd voor de bruiloft. Het aantal bruilofts gasten was zó groot, dat er te weinig personeel overbleef om de fabriek op gang te houden. Liever dan die dag met ontevreden personeel te kampen te heb- Het lijkt een bijzonder ingewikkelde teruggestuurd. Daarmee was de maat vol, zij werdenben besloot de directeur de fabriek voor een dag te sluiten. Van een onzer verslaggevers UTRECHT. Met ingang van maan dag is het definitief afgelopen met het fooien geven in het heren- zowel als in het dameskappersbedrijf. Dan treedt de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst in werking met een nieuwe loon- opbouw die is aangepast aan de afschaf fing van de fooienpot. De minister van economische zaken heeft in verband hiermee toestemming gegeven tot tariefsverhoging de prijzen worden inclusief de afgeschaf te fooi voor alle voorkomende kap persverrichtingen. In de herenzaken zal deze verhoging gemiddeld 15 procent bedragen een kwestie van afronden naar boven of naar beneden en in de dameszaken maximaal 10 procent, met in beide gevallen als uitgangspunt de tarieven van 1 januari 1960. In de c.a.o. is een bepaling opgeno men dat het kapperspersoneel, op straf fe van ontslag op staande voet, vanaf maandag geen fooi meer mag accepte ren. Daarom doen de werkgevers- en werknemersorganisaties, die de nieuwe regeling na langdurige onderhandelin gen alle hebben aanvaard, een dringend beroep op het publiek 'net kappersper soneel niet in de verleiding te brengen door na vandaag toch nog fooien aan te bieden. Het hoogst bereikbare weekloon voor een kappersbediende, zowel in het he ren- als in het damesvak, wordt vanaf maandag 76,80 plus eventueel vier gul den huurcompensatie plus tien procent provisie van de omzet uit eigen arbeid, plus eventueel een bepaald percentage van de verkoop in de zaak. Ook kun nen de bedienden nog bepaalde brevet- tentoeslagen verwerven, in het dames- bedrijf maximaal negen gulden en in' het herenbedrijf drie gulden. In geval van bijzondere vaardigheden kan een werkgever dispensatie vragen om tot 20 gulden boven het c.a.o.-loon. te mogen betalen. In de nieuwe situatie behoudt de klant de mogelijkheid zijn of haar voor keur voor een bepaalde kappersbedien de kenbaar te maken door zich steeds door hem of haar te laten behandelen en eventueel via hem of haar parfume rieën en toiletartikelen in de zaak te kopen. Het resultaat is dan hetzelfde als vroeger bij het fooigeven. Het pro visiebedrag van de betrokkene loopt immers op naarmate er meer klanten naar hem of haar vragen. speciaal voor BRILLEN Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige en langs de kust krachtige tot stormachtige zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht. MIESJE: Sinterklaasinkopen k\ 27 nov.: zon op 8.19 zon onder 16.36; maan op 14.24, maan onder 1.28. 28 nov.: zon op 8.21, zon onder 16.35; maan op 14.48, maan onder 2.40. Van onze weerkundige medewerker Het weer is en blijft verander lijk, ook tijdens het weekeinde. Een depressie die gisteravond reeds hoven Noorwegen was, is gevolgd door opklaringen. Gis teravond werd het weer echter opnieuw slecht: de wind stak op en de regen viel bij stromen. Dat was het gevolg van het opdringen van warmere lucht: in Noord-Brabant en Limburg was de temperatuur om 9 uur gisteravond plaatselijk tot veer tien graden opgeiopen dat is meer dan menige zomeravond pleegt te brengen. Een nieuwe depressie bij Ierland heeft de warme lucht weer in beweging gezet. Bij het tegen de koudere lucht opglijden is de regen ge vallen, die gisteren ook in Zuid- Engeland en het Kanaal rijkelijk naar beneden is gekomen. Vandaag zal er behalve een bui, ook wel een opklaring op overschieten, in afwachting van een nieuwe depressie, die gister avond op de hoogte van de Azo- ren was. De regen zijn wij dus nog niet kwijt en de wind éven- min, maar de tem peratuur blijft hoog voor de tijd van het jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1