Huishoudelijke gebruiksvoorwerpen met rozen van Marie Antoinette De Sint kiest zijn garderobe draion MAIZENA DURYEA Onvolgroeid meisje doodde haar twee baby's Koffie-propaganda vanuit Hamburg TROESBROEKEN EN PIETEKRAGEN door RITA BEUKMAN ONDERUS VAN ANTARCTICA dfeéesg. Lening Z.-Holl&nd mislukt Prenten van de Bouquinistes Naar schetsen van Redouté Vooral de jonge huisvrouw In een oud Amsterdams grachtenhuis Grote omwenteling Koninklijke bescherming oude tradities te handhaven. Poreelai- ne de Paris kwam in 1880 onder lei ding van Achille Bloch en is sindsdien een familiebedrijf gebleven. De tegenwoordige directeur, Robert Bloch, toonde ons ook vol trots de col lectie antiek porselein, die door de eeuwen heen uit eigen produkten werd samengesteld. Een groot mu seum zou met die verzameling kun nen worden gevuld. Vanaf het aller eerste porselein dat naar Chinees voorbeeld in Europa werd vervaar digd tot het nieuwste dessin dat nu in het bedrijf wordt toegepast, is in die expositieruimte bijeengebracht. Urnen, vazen, bekers, beeldjes en wierookbranders, versierd met inge wikkelde eeuwenoude patronen, wor den op de ateliers nog altijd gemaakt. De motieven worden bij dat porselein nog geheel met de hand aangebracht. Men maakt er bijvoorbeeld porselein in de stijl van de Compagnie des Indes, versierd met elegante Louis XVI arabesken of in Chinese stijl met wapens van adellijke families en koningshuizen. /AVER DE gehele wereld zorgt Porcelaine de Paris ook in de badkamers en douchecellen voor een aparte noot. Sinds enige tijd maakt men namelijk wasbakken, handdoeken rekjes, zeepbakjes en zelfs closetpot ten, gedecoreerd met rozen, vogels, klimopranken, takjes enzovoort. Ter completering brengt men daarbij douchegordijnen van plastic en bad doeken met dezelfde patronen be drukt. Een Nederlandse aannemer gaat binnenkort een aantal luxe flats in de omgeving van Den Haag met dit fleurige porselein uit Parijs in stalleren. Rozen en klimopranken wer den daarvoor als dessin gekozen. De decoratrices mengen op de ate liers zelf de verf, die voor het beschil deren wordt gebruikt. Dat handwerk leren zij op de speciale school, die aan het bedrijf in de Rue de la Pier re Levée is verbonden. De routine van dit bijzondere handwerk gaat bij Porcelaine de Paris meestal van moeder op dochter over. In vele fami lies zijn reeds drie of vier generaties bij het vervaardigen ervan betrokken geweest. Parislennes beschilderen met de hand dit fraaie porselein voor de keuken, die het boudoir van de mo derne huisvrouw Is. Advertentie maakt Uw groeien zo lekker. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Een onvolgroeid, onrijp meisje, twintig jaren oud maar- met het verstand van iemand van twaalf, heeft in maart 1959 en in ja nuari van dit jaar vlak na de bevalling haar twee kinderen gedood. Het is de ongehuwde Amsterdamse huishoudster F. K. de M. Gisteren heeft zij terecht gestaan voor de Amsterdamse recht bank. Het eerstgeboren kind heeft het meis je gedood en in een koffer in de kast gezet van'haar kamertje in het huis waar zij werkte. Ook het tweede kind doodde zij door verstikking. Zij stopte het in een karbies die zij onder haar bed plaatste. De politie ontdekte de beide lijkjes in het huis aan de Amsterdamse Kruse- manstraat in mei. Zij zocht toen naai de oorzaak van de nare lucht waarover omwonenden hadden geklaagd. Ernst De officier van justitie wilde alle mo gelijke verzachtende omstandigheden in aanmerking nemen, maar meende toch dat in de straf de ernst van het ver grijp tot uitdrukking moest komen. Hij meende dat het meisje in het eerste geval met voorbedachte raad had ge handeld. In het tweede geval geloofde hij dat niet. Hij eiste wegens kindermoord en kin derdoodslag twee jaar gevangenisstraf met aftrek en een voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met een nroeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van een reclasserings- vereniging. De raadsman van de jonge vrouw meende iin zijn pleidooi, dat ook in het eerste geval niet kan worden gespro ken van voorbedachte raad. Volgens hem zou het meisje in paniek hebben gehandeld. Hij zei dat het meisje de kinderen had gedood in een roes, bang voor haar moeder die haar vaak trei terde. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zaterdag 26 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 15 MODERNE HUISVROUW MAAKT PARIJS. Lange rijen modern gekapte vrouwenhoofden za gen wij in de Rue de la Pierre Levée met evenveel aandacht over fijn getekende afbeeldingen van rozen en kruiden gebo gen, als het hooggepruikte hoofd van Marie Antoinette inder tijd bij de tekenlessen van Redouté. Fraai gevormde wit porseleinen schalen, borden en casseroles worden op de ateliers van Porcelaine de Paris in die stille Parijse straat, door bedreven vrouwenhanden beschil derd met motieven, onder andere op oude Franse prenten geïn spireerd. Dat gebeurt in dit bedrijf nog met een geduld en een toewijding, die men niet dikwijls meer tegenkomt bij de mo derne industrie. DE IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIHIIIIIinililllllllllllllllltlllllll Zo van het fornuis op tafel, dat is mogelijk met dit vuurvaste porse lein, ook afgestemd op het gebrek aan tijd van de moderne huisvrouw of werkende vrouw met een huis houding. -K- De beroemde Kok Mr. Oliver van de Franse televisie, kookt ook in porseleinen pannen met klimopran ken en rozen, naar tekeningen van Marie Antoinette en Redouté. Eigen nieuwdsienst HAMBURG Het wereld-koffiecomité (World coffee promotion committee), dat is gebaseerd op het internationale koffie- akkoord en waarbij 28 producerende landen zijn aangesloten, heeft een eigen propagandabureau opgericht. Als stand plaats is Hamburg gekozen. Begin 1961 zal het bureau met de ge concentreerde propaganda beginnen. Voqjr dit doel staat voor West-Duitsland alleen al een half miljoen dollar per jaar ter beschikking. De president van het comité, André Uribe, merkte bij de openingsplechtig heid van het nieuwe propagandabureau op, dat eên directe hulp aan onderont wikkelde landen door middel van grotere koffie-importen voor de betrokken lan den veel meer zin zou hebben dan de miljardenbedragen, die nu als indirecte hulpverlening voor deze gebieden worden uitgegeven. Eigen nieuwsdienst MELBOURNE. Amerikaanse on derzeeboten die worden aangedreven door middel van kernenergie zullen gaan proberen ook onder het ijs van de Zuidpool door te vaféft.Zoals hekend hebben zij dit al enige keren gepres teerd onder de Noordpool door. De ijsbreker Staten Island van de Amerikaanse marine, is in Melbourne aangekomen, in verband met de voor bereidingen verbonden aan een vaart onder het ijs van de Zuidpool. Half de cember beginnen de wetenschappelijke voorbereidingen in de Ross Zee. zijn lichter, zachter en warmer, dus prettiger. ROTTERDAM. De inschrijvingen op de 4Mi pet. obligatielening van de provincie Zuid-Holland zullen teri volle worden toegewezen. Hieruit kan worden afgeleid, dat de lening is mislukt. De le ning is 10 miljoen groot en heeft een looptijd van veertig jaar. DEN HAAG Koningin Juliana zal op 14 februari 1961 een bezoek bren gen aan een aantal gemeenten in de bollenstreek. BLOEMENDAAL. Het Provinciaal elektriciteitsbedrijf van Noordholland zal binrenkort de basis kwh. prijs met een halve cent verlagen. De maatregel zal alleen gelden voor kleine verbruikers. NU een dienstbode even zeld zaam als kostbaar antiek is geworden en de huisvrouw meestal zelf kookt of de vaten wast, gaat zij van haar keuken een soort boudoir maken, zegt de Fransman Robert Bloch, directeur van deze bekende Parijse porseleinfabriek. Hij gaat ons voor over wentel trappen en door smalle gangen in het oude gebouw, naar de ateliers waar aardige Parisiennes, allemaal keurig in spierwitte jasschorten, dagelijks de penselen hanteren om de pannen en schalen die de entou rage van de hedendaagse huis vrouw opluisteren, kleurig en ver fijnd te decoreren. EEN GROOT Amerikaans 'waren huis vroeg óns, ook de zuiver op praktisch gebruik afgestemde porse leinen voorwerpen fraai te gaan ver sieren, zegt hij. Mijn vrouw ontwierp met enige decoratrices hier uit het bedrijf de eerste dessins voor dat vuurvaste porseleinen keukengerei. Zij wilde de oude prenten die de bou quinistes bij de Notre Dame verko pen als voorbeeld gebruiken. Ik zag daar niet veel in als man, maar liet haar haar gang gaan. Het bleek juist in de roos geschoten! Om de eerste pannetjes en schalen in deze nieuwe stijl die hier gereed kwamen, werd door de meisjes op het atelier eenvoudig gevochten. Ze wil den het allemaal zo gauw mogelijk in hun eigen keukentje gaan gebrui ken. De Amerikanen bestelden er meteen duizenden van. Ik dacht dat de afbeeldingen van rozen, vogels, oude koetsen enzovoorts, die mijn vrouw er voor uitkoos, veel te lyrisch en ouderwets zouden zijn voor de zakelijke Amerikaanse met haar hoogst efficiënte keukens. Het leek echter of de huisvrouwen, niet al leen in Amerika maar ook hier in Frankrijk, in heel Europa zelfs, op dergelijke romantisch versierde ge bruiksvoorwerpen al jaren lang had den gewacht! In enkele weken tijd vlogen er kisten vol op deze manier versierde schalen en pannen de deur uit. Na twee maanden moesten wij onze fabriek zelfs gaan uitbreiden, om aan de vraag naar dit nieuwe keu kengerei te kunnen voldoen." TN VIJF en vijftig landen han- teert de huisvrouw nu reeds da gelijks tussen koelkast, electrische oven en afwasmachine, pannen en schalen onder andere versierd met de rozentakjes die Marie Antoinette on der leiding van haar tekenleraar Re douté op perkament aanbracht om er haar boudoir mee op te luisteren. De Rosa Alba Regalis prijkt nu bijvoorbeeld op het pannetje, waarin een huisvrouw in New York, Casa blanca of Oslo aardappelpuree of een rijstschotel klaar maakt. Zowel in Amsterdam als in Londen, Bang kok, Johannesburg of Leningrad zet men op de gedekte tafel, zó van het vuur, casseroles en vuurvaste scha len, met de Rosa Eglanteria of de Ro sa Gallica versierd. Veel belangstelling is er ook voor het huishoudelijke porselein, waarop afbeeldingen van vogels zijn aange bracht, eveneens naar voorbeelden van oude prenten. Bepaalde patronen vallen in bepaalde landen vooral in de smaak. Zo heeft men in Engeland een voorkeur voor porselein met af beeldingen van oude koetsen en koopt men in Spanje en de Spaans sprekende landen vooral de voorwer pen, gedecoreerd met kantachtige, in diep zwart uitgevoerde dessins, be staande uit arabesken van bloemen en vruchten. X71JFDUIZEND schalen en pannen maakt men tegenwoordig per dag bij Porcelaine de Paris in de Rue de la Pierre Levée. Die produkten vinden hun weg over de hele wereld en wor den vooral door de jonge huisvrouw gekocht of door de jonge echtgenoot, om aan zijn keukenprinses als ge schenk te geven. Het verlangen in de keuken elegante en sierlijke voorwerpen te hanteren, heeft de 4/ Ook voor hadkamer en douchecel is er Porcelaine de Paris. In Den Haag worden binnenkort enige fiats van dit soort sanitaire voorzien. Door Hermien van Doorn. C'IEIN VOS, jong en blond, is modi- nette in Amsterdam. Ze heeft het razend druk in deze tijd van het jaar, want zegt ze, we verzorgen hier voor een belangrijk deel de garderobe van Sint Nikolaas en zijn knechten. Hier, dat betekent het atelier van A. Serné Zn, aan de Groenburgwal in de hoofdstad, een van de oudste en groot ste firma's op het gebied van de ver huur van toneel-, ballet- en bal- masqué costuums in ons land. Kijk, zegt Stein terwijl ze een lan ge strook gepijpte witte katoen om hoog houdt, hier heb ik er weer een. Even proberen of hij goed van leng te is. Een blik in de smalle, hoge passpiegel van het atelier en de zo veelste Pietekraag die zij die dag pijpte, komt op de hoge toren witte plooikragen voor haar op tafel te recht. Pietekragen maak ik graag zegt deze Amsterdamse modinette, daar kun je zo rustig bij blijven zit ten. Het duurt echter wel lang voor alle plooien er stuk voor stuk met de hand zijn ingelegd. Een uur werkt Stein aan zo'n kraag en er zijn er rond vijf december honderden nodig, want de donkere knechten van de Sint kunnen zo'n smetteloos wit geval maar één keer dragen. Gelukkig dat de troesbroeken min der snel vuil worden, zegt Riet Bij man, die als tweede modinette warkt op het atelier aan de Groenburgwal, waar sinds 1866 ruim vijftienduizend toneelcostuums, onder andere voor de Nederlandse en Haagse Komedie, wer den vervaardigd. Ik heb er geen he kel aan om die broeken te maken Stein wel zegt zij. maar het is een heel werk. Zo'n Pietebroek, het hele costuum trouwens, is geïnspireerd op de zogenaamde Spaanse mode uit de tweede helft van de zestiende eeuw. Advertentie De pofbroeken die bij dat costuum behoren zijn verschrikkelijk bewerke lijk, vooral sinds de coupeur van het atelier daarvoor een nieuwe coupe heeft uitgedokterd. Nieuwe coupe T/ORIG JAAR NOG werden die Pietebroeken, om ze flink te laten opbollen, gevuld met allerlei snippers stof. Wanneer de knecht van Sint dan had gezeten, moest hij steeds zijn broek opschudden omdat de vulling naar een kant was gezakt, zegt Riet. Nu worden de bol ge knipte panden, stuk voor stuk ver sterkt met een stevige voering en kan de vulling achterwege blijven. Voor Riet Bijman die deze weken de ene troesbroek na de andere knipt en stikt in de nok van een van de oude panden aan de Groen burgwal, brengt dat echter een hoop extra werk met zich mee. Honderden pakken ENKELE honderden Pietepakken heeft men op het atelier van de firma Serné in voorraad. Sint heeft immers een groot aantal knechten, die hem rond vijf december overal in ons land onder andere met het uit delen van de cadeautjes behulpzaam zijn. Sint Nikolaas zelf kan trouwens ook uit meer dan veertig costuums een keuze maken in dit Amsterdam se grachtenhuis. Uit kostbare en min der kostbare costuums, uit oude en nog vrijwel ongedragen gewaden. Een heel oud costuum uit de garderobe van Sint Nikolaas noemt men op het atelier een sof-Sinterklaas. Studenten willen die costuums nog wel eens ge bruiken, wanneer zij op vijf december op hun manier voor Sint Nikolaas gaan spelen. Ook voor de film TIENTALLEN meters stof hebben Stein Vos en Riet Bijman deze weken voor vijf december door hun vingers laten gaan. Rood fluweel voor de tabberd van de Sint, paar se zijde voor het onderkleed, witte ka toen voor het hemd waaraan een' bre de strook kant wordt bevestigd en vele meters goudgalon om het pak van Piet op te fleuren. Vier tot vijf dagen werken ze samen aan zo'n cos tuum, en dat allemaal voor één en kele dag in het jaar. Of er zou nog eens eert vervolg moeten worden ge maakt op de film „Makkers staakt uw wild geraas" van Fons Radema kers, waarvoor deze Amsterdamse mo- dinettes op het atelier van Sint Niko laas' hofleverancier, eveneens de cos tuums hebben vervaardigd. -jé Met rozen, -vogels en afbeeldingen van groenten, zijn deze fraaie cas seroles van Porcelaine de Paris ver sierd. Oude Franse prenten van de Bounquinistes koos men hiervoor ais voorbeeld. Riet Bijman past even een Pietepak op het atelier van Serné in een oud Amsterdams Grachtenhuis, waar door jonge modinettes bedrijvig aan de garderobes van de Sint en zijn knechten wordt gewerkt. vraag naar deze aparte huishoudelij ke gebruiksvoorwerpen sterk bevor derd. Ook de Nederlandse huisvrouw kan uit een uitgebreide sortering te genwoordig haar keuze doen, want de firma Pander heeft er in Rotterdam, Den Haag en Amsterdam een grote collectie van bijeengebracht. /AP EFFICIENCY of fraaie uit- voering werd vroeger bij keuken gerei niet bijzonder gelet. Mevrouw trad het kookdomein immers maar zelden binnen in de tijd toen een dienstbode minder of meer nauwelijks een rol speelde. Nu zij echter zelf meestal in de keuken de zaken op gang moet houden, wil zij juist in die huishoudelijke werkruimte luxe dingen om zich heen hebben. Dat heeft de laatste jaren een gro te omwenteling in de huishoudelijke in dustrie teweeg gebracht. Afdroog- doeken worden bijvoorbeeld met meesterwerken van beroemde schil ders versierd of moderne kunstenaars ontwerpen speciale dessins voor zo'n stukje textiel, dat bij het aan kant brengen van de vaat wordt gebruikt. Dergelijke fraaie hulpmiddelen ma ken voor de huisvrouw haar dagelijk se taak lichter en plezieriger. Meer aandacht dan aan het ontwerpen van vazen of andere siervoorwerpen voor in huis, wordt tegenwoordig aan de uitvoering van pannen en keukenbus sen besteed. Uit hout maakt men al lerlei fraaie voorwerpen voor in de huishouding, zoals slabakken en snij planken. De industriële ontwerpers verdiepen zich met evenveel aandacht in de fraaie lijn van de voorwerpen aan een roestvrijstalen keukenrek, dan in de vormgeving van een carrosserie voor een kostbare sportwagen. Sinds men ontdekt heeft dat de keuken het boudoir van de moderne vrouw is geworden, probeert de fabri kant haar om strijd met de fraaiste huishoudelijke gebruiksvoorwerpen te behagen. Porcelaine de Paris ging haar pro- drukten als een der eersten op die nieuwe tendens afstemmen. ÏAEZE in 1733 dooi' Graaf Jean Baptiste Locré de Roissy onder bescherming van Marie Antoinette opgerichte porseleinfabriek zag daarin meteen een nieuwe kans, de eeuwen- De man die Sint zijn pakken knipt, kijkt of het allemaal wei klopt, voor de hoge, oude spiegel.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 15