Stad en van purper bloed E EEN PROTEUS Derde kernexplosie in Frankrijk verwacht pmet cfekeukenpatt HET SUKIYAKI-FEE Sales Boches - riep een driemaal vernederde stad; we willen ze nooit9 nooit meer terugzien Eichmann moet zelf betalen RIJTIJDENBESLUIT VOOR 1961 LOUIS SINNER 1 Driemaal R IN, Revanche Bloed Startsein Machteloos Vier jaar Geen schot Nooit meer U Duitse autoproduktie 20% boven vorig jaar Voor Sint Nikolaas Geen beslissing over verkoop Krupp Snelle Europese goederentreinen liUicruag uuvciuuer iwu /ililiU W 3U1 0AUDLAU rag. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Met ingang van 1 ja nuari zal een nieuw rijtijdenbesluit van kracht worden. Het zal van toepassing zijn op de bemanningen van autobus sen, huurauto's en vrachtauto's. Be stuurders van personenauto's (geen huurauto's) en kleine vrachtwagens van 400 kg of minder vallen buiten de nieu we regeling. Het nieuwe rijtijdenbesluit strekt zich uit over chauffeurs, bijrijders en con ducteurs en is ook van toepassing op internationaal vervoer. De belangrijkste bepalingen schrijven voor: 1. De wekelijkse werktijd wordt ver laagd van 55 uur tot 51 uur per week voor de bemanning van autobussen en vrachtwagens. Voor huurauto's mag de wekelijkse werktijd en wachttijd 54 uur bedragen, gemiddeld te rekenen over drie weken; 2. De dagelijkse werktijd van de be manningen van autobussen en vracht wagens zal in het algemeen 10 uur be dragen, voor de bestuurders van huur auto's 12 uur; 3. De wekelijkse rusttijd is verhoogd van 30 tot 36 uur. Om een doeltreffender controle moge lijk te maken zullen de aantekeningen van werk- en rusttijden geheel anders worden. De daartoe nodige bescheiden moeten bij de gemeente worden .aange vraagd. door Dinsdagnacht stonden kleine groepjes burgers in de twee straten van Mour- rnelon te kijken naar het weg rijden van ruim duizend Duitse soldaten. „Ach, het zijn geen slechte kerels", bromde een man in het donker. Omstanders lieten een instemmend gemompel horen. Maar het klonk voorzichtig en gereserveerd. Want achter deze kolonne Duitse militairen zagen de inwoners van Mourmelon de legers, die hun zo dikwijls onnoemelijk veel leed hadden be rokkend. IN HET dertig kilometer westelijker liggende Reims hebben de Fransen „Sales boches" geroepen. „Vuile moffen". En zij dach ten aan 1870, aan 1914, aan 1918 en aan 1940. Ook dachten de mannen van Reims aan 7 mei 1945, toen in hun stad een ver slagen Duits leger de onvoorwaardelijke overgave had getekend. HVfe willen ze nooit, nooit meer terugzien". Vijftien Jaar later kwamen ze toch weer terug. Nu op uitnodiging van de Franse regering. EIMS heeft in de gehele moderne valspoort gelegen, waardoor de Duit sers driemaal Frankrijk zijn binnen gekomen. Driemaal is de barricade Sedan-Verdun-Metz-Nancy te zwak gebleken om de horden uit het Oos ten te weerstaan. Driemaal heeft Reims na dagen vol slopende span ning moeten meemaken hoe deze eer ste linie bezweek en een overwinnend Duits leger de stad onder de voet liep. Deze drie maal herhaalde vernede ring was voor Reims dubbel zwaar te dragen, omdat in de gehele Fran se geschiedenis Reims het symbool is geweest van de uitverkiezing, die via deze stad heel Frankrijk ten deel viel. In Reims werd de heilige olie be waard, waarmee Clovis in 496 bij de gTatie Gods tot de eerste Roomse ko ning van Frankrijk werd gezalfd. Alle koningen van Frankrijk, de goede en de vele minder goede, trok ken bij hun troonsbestijging naar Reims om daar met de heilige olie te worden gezalfd. In 1211 begon men voor deze gro te plechtigheid in Reims een kathe draal te bouwen. De kathedraalbou wers van de Middeleeuwen haastten zich niet; pas in 1430 werd het bouw werk voltooid. Toen had men echter een monument opgericht, dat tot van daag toe de mooiste kerk van geheel West-Europa vcrdt genoemd. Het verlies van het Saargebied bleef een angel die diep in het Fran se vlees bleef steken tot 1918. Parijs begon na 1871 de trage die der Franse republieken, die nog steeds niet beëindigd schijnt. Maar Reims stond daarbuiten. Het werd een stad, die door toeristen werd bezocht en waar de grootheid van weleer nog slechts sluimerde. Ministers kwamen en gingen in Parijs. Onkundigen verdreven goed willende bestuurders. Het ene schan daal verdrong het andere. De Fran se vrijheid toonde haar gebrek aan gebondenheid. In de Parijse stadswijk Montmar- tre leefde temidden van al deze be roeringen een kleine, haatdragende politicus, Clemenceau. Hij trad niet op de voorgrond, maar weinig ge schiedde er in Frankrijk zonder zijn invloed. Eén gedachte beheerste hem: De revanchegedachte, het Saar gebied moest terug naar Frankrijk. U EIMS, een stad van purper en JtVbloed. Toen het purper van de zal vende bisschoppen uit Reims verdween, nam het vuurrode bloed bezit van Reims. In 1824 werd de laatste koning van Frankrijk, Karei X, in Reims tot ko ning gezalfd. De Franse revolutie was echter over Frankrijk gegaan en men geloofde niet meer in een ko- ning-bij-de-gratie-Gods. Een koning regeerde bij de gratie der grondwet, zei men. Daarom trok koning Louis Philippe na de revolutie van 1830 niet meer naar Reims om zich te laten zalven. Hij liet zich, toen Karei X was verdreven, uitroepen tot koning der Fransen bii de Gods en door de wil van het volk". Het purper verdween uit Reims; de kathedraal bleef, als monumentale getuige van een roemrijk verleden. r\E Franse revolutie van 1789 is voor L) Frankrijk het tragische startsein geweest voor een eeuw vol volksop roer en geweld. In 1830 werd Karei X verjaagd, in 1848 diens opvolger Louis Philippe. Drie jaar later vond een onbloedige staatsgreep plaats en een neef van de grote Napoleon zet te zich als Napoleon III de keizers- kroon op het hoofd. Hij ging piet naar Reims om gezalfd te worden, maar kwam enkele jaren later wel naar de uitgestrekte militaire oefen- velden in de omgeving van Reims. En de inwoners van Mourmelon ver- tellen trots, dat hij voor hen de gro- te kerk liet bouwen, die het centrum vormt van hun kleine stadje. Na een halve eeuw buiten de grote politiek van Frankrijk te hebben gestaan, werd Reims weer een cen trum van belangrijkheid, toen de on deskundige politiek van Napoleon 1U en de grootheidswaan van Bismarck in 1870 botsten. Luid zingend trokken de Franse le gers 19 juli 1870 naar de oostgrens, naar de linie Sedan-Verdun-Metz-Nan cy om via deze Bourgondische Poort de Pruisen te verslaan. Twee maanden later heerste klam me spanning in Reims. De oorlog verliep niet zoals men had verwacht. ,,De keizer is in Verdun", zei men elkaar geruststellend, „Frankrijk kan niet worden verslagen." Twee september 1870 viel Sedan, de keizer werd gevangen genomen en de Duitse legers stroomden Frank rijk binnen. Voor het eerst sinds on heuglijke tijden was de linie door broken. „Metz moet standhouden riepen de burgers van Reims vertwijfeld. „Generaal Bazaine zal ons en de eer van Frankrijk redden". Eind oktober 1870 gaf Bazaine zich met 173.000 man aan de Duitsers over. Enkele dagen later rolde het Duitse leger Reims binnen. Terwijl de Duitse laarzen voor de eerste maal door hun straten galm den, moest Reims machteloos toe zien hoe de verdediging van Parijs faalde: 28 februari 1871 gaf Frank rijk zich over. „Zult u ons niet vergeten in onze slavernij?" hadden de afgevaardig den van het Saargebied uitgeroepen, toen zij in 1872 het Franse parlement moesten verlaten, omdat hun land streek door het vredesverdrag Duits was geworden. „Nooit, nooit, nooit", hadden de Fransen huilend geroepen. En voor het laatst had men met de afgevaar digden van het Saargebied de Mar seillaise gezongen. In 1914 was de tijd gekomen om de belofte in te lossen. Luid zingend en uitgelaten van vreugde trokken de Franse legers naar het Oosten. „Breng ons de Saar terug", riepen de bewoners van Pa rijs, van Epernay, van Reims en van St. Quentin. „De Saar", schreeuwden de soldaten terug. A/JAAR weer bezweek de linie Sedan- 1VI Verdun-Metz-Nancy, nog sneller dan in 1871. Huilend van woede zagen de inwoners van Reims drie septem ber 1914 de Duitse legers hun stad binnentrekken. Zingend en schietend trokken de Duitsers verder. Op naar Parijs! Het zou echter geen herha ling van 1870 worden. Even ten noord westen van Reims stond generaal Jof- fre met zijn troepen aan de Marne. „Redt ons, redt Frankrijk", schreeuwden de Fransen ontzet door de val van Reims. Over de Saar werd niet meer gesproken. Joffre redde Frankrijk. Hij deed een vertwijfelde tegen aanval, wist de Duitsers in een drie daagse slag, die de bodem met bloed doordrenkte, tot staan te brengen en joeg hen op de vlucht. Dertien sep tember trok Joffre Reims binnen. Tien dagen was de stad bezet ge weest. De Duitsers wisten zich ten Noorden van Reims in te graven en een vier-jarige loopgravenoorlog be gon met Reims als frontstad. Vier lange jaren dreunden de granaten op de stad, die eens beheerst was ge worden door het waardige gebaar van een zalvende bisschop. Toen in 1918 generaal Foch met behulp van Engel sen en Amerikanen de Duitse legers verpletterend versloeg, was de oude bisschopsstad nog slechts een ruïne. „Sales boches", zeiden de inwoners van Reims verbeten en begonnen aan de opbouw van hun stad. SALES BOCHES", huilden de in woners van Reims 22 jaar later, machteloos. Met een geweldig offensief verpul verden de horden van Hitler in enke le maanden alle tegenstand op het vas te land van West-Europa. Er werd niet eens gevochten om Sedan, Ver- dim, Metz en Nancy. Zonder een schot te horen, zag een verbitterd Reims in de zomer van 1940 de Duitse troe pen binnenmarcheren. Geen Marne was er om de vloedgolf te stuiten. Geen Joffre. „Vandaag beheersen wij Duitsland en morgen de hele wereld", zongen de Hitler-horden machtsdronken. De Duitse bezetting van Reims zou geen tien dagen duren, zoals in 1914, maar ruim vier jaar. Augustus 1944 brak de Amerikaan se generaal Patton met zijn tankle- ger door Oost-Frankrijk heen. Dertig augustus berekte hij de lijn Chalon- Mourmelon-Reims. „Stoppen", beval Eisenhower, want de aanvoer dreigde door de snelle op mars spaak te lopen, en alle voor raden waren nodig om Montgomery in het Noorden de kans te geven een offensief voor te bereiden, dat Bel gië en Nederland moest bevrijden. „Mijn soldaten kunnen hun riemen opeten, als zij honger hebben", zei Patton verbeten, „maar mijn tanks moeten benzine hebben. Ik wil naar de Rijn". Dus ging Patton verder. Hij bevrijd de Reims en trok tot de Moezel. Met weinig gevoel voor discipline wist de ze generaal via een list grote voor raden benzine te bemachtigen, die door Eisenhower aan Montgomery's troepen waren toegewezen. Voor Ne derland is het wat wrang te beden ken dat de mislukking van Arnhem en de hongerwinter in Holland mede te wijten zijn geweest aan dit door drijven van Patton. Reims werd bevrijd, maar het tweede Britse leger kampte met een groot tekort aan voorraden toen het de halsbrekende stoot van Eindhoven naar Arnhem moest uitvoeren. De voorraden waren verbruikt in Oost- Frankrijk waar Patton zijn tanks niet wilde laten stoppen. SALES BOCHES", schreeuwden de inwoners van Reims, toen de res tanten van het eens zo machtige Duit se leger in grote chaos op 30 augus tus 1944 hun stad ontruimden. „En nu nooit, nooit meer". Acht maanden la ter kwamen enkele gedesillusioneer de Duitse generaals Reims binnen rijden. De Fransen stonden aan de kant van ,de weg en riepen hun hoon lachend alle scheldwoorden toe waar aan de Franse taal zo rijk is. In een oude school ondertekenden de "Duit sers de capitulatie. Onvoorwaardelijk. In de afgelopen vijftien jaar is West-Europa anders gaan denken. Ge dreven door een nieuwe dreiging in het Oosten is men tot samenwerking gekomen. Ook met de Duitsers. Daarom kwamen deze maand de Duitse legers oefenen in Frankrijk. De jonge Duitsers, die niets van de oorlog hebben meegemaakt waren geducht voorbereid. En zij hebben zich keurig gedragen. Als oefenplaats was uitgekozen een stadje dat leeft van de militairen, die daar uit alle delen van de wereld komen oefenen. De Duitse legerleiding speelde daar een troef uit die zo oud is als de mensheid zelf. Een oud liedje zegt dat geld de sleutel1 is die op ieder slot past. De soldaten kregen ƒ450 zakgeld mee, dat goeddeels in Mour melon is opgemaakt. En de sleutel paste weer: „Het zijn nette jongens", heeft de oude Fransman dinsdagnacht gebromd. Maar in Reims heeft men „sSles boches" geroepen. Een van de vele dramatische ogenblikken uit de moderne geschie denis van Frankrijk. Keizer Napo leon lil, drie maanden daarvoor met veel bravoure tegen de Duitsers ten strijde getrokken, moet zich twee september 1870 in de vestingstad Sedan overgeven. ij- Deze oude stad getekend door pur per en bloed heeft méér dan vijf tien jaar nodig om de smaad en het leed van de afgelopen eeuw te ver geten. PARIJS Frankrijk schijnt voor de derde keer proeven met kernwapens voor te bereiden, maar volgens Le Monde zijn Engelse krantenberichten, volgens welke het zou gaan om ondergrondse proeven, onjuist. Wel acht Le Monde het mogelijk dat binnen enkele weken in de Sahara, waar op 13 februari en 1 april van dit jaar de eerste twee Franse kernexplosies teweeg werden gebracht, bovengronds een of meer zware prototypen van een Frans kernwapen beproefd zullen worden. Frankrijk is er op uit zo spoedig mo gelijk met een bruikbaar kernwapen de vierde plaats in de rij van kernwapen- mogendheden in te nemen. Het ligt dan ook voor de hand dat de beslissing over nieuwe kernwapenproeven in de Sahara op politiek niveau genomen zal worden. Volgens Amerika en Engeland, de twee westelijke kernwapenmogendheden, bezit Frankrijk thans nog geen operationeel kernwapen en kan dit land dus nog niet op dit gebied mee beslissen en mee con fereren Nu Washington het plan-Norstad voor verheffing van de Navo tot vierde kern- wapenmogendheid na Amerika, Enge land en de Sowjetunie formeel wil overnemen is de haast die Frankrijk wil maken wel enigszins verklaarbaar. FRANKFORT (Reuter). De West- duitse autoproduktie heeft in oktober 180.546 stuks bedragen of 1,8 procent minder dan in september, maar 7 pro cent meer dan in oktober vorig jaar. In de eerste tien maanden van dit jaar le verde de Duitse auto-industrie 1.683.300 auto's; dit is 19,9 procent meer dan in dezelfde periode van vorig jaar. mag het gerust weten beste kook vriendinnen- en -vrienden: ik ben niet voor een kleintje ver vaard. Ook schrik ik nooit terug om de meeste dwaze of moeilijke recepten te beschrijven. Maar nu keek ik toch wel wat onthutst naar de vraag van een der lezers van dit blad. „Me vrouw, hoe maak ik een sukiyaki klaar?" Ik heb dit nationale gerecht eens in Japan gegeten en zou toch graag het recept ervan willen hebben. Sukiyaki, het is een naam die u niet zomaar ongeacht aan u voorbij kunt laten gaan. Daarom dan ook heb ik mij verdiept in alle culinaire ge gevens die mij op Japans gebied ter beschikking stonden en ja hoor, daar stond een verhaaltje bij over de suki yaki. Gelukkig beschik ik over een uitgebreide culinair-gastronomische bi bliotheek en heb spijskaarten uit haast alle landen. Ziehier wat Stuart Griffin hierover vertelt. „Buitenlanders die in hun hart den ken dat het Japanse eten te luchtig en te onbeduidend is zouden allen wer kelijk eens een echte sukiyaki moeten proeven. Dit nationale gerecht bij uit- uitstek in Japan is tegenwoordig voor de Japanners zelf ook een geoor loofd eten. Immers, de Japanner Boeddhist volgens traditie mocht vroeger onder geen omstandigheden vlees eten. Maar ook het heerlijke vleessap was voor de Japanners ta boe. Nu de sukiyaki gegrilleerd wordt op een houtskoolvuur staan de zaken anders. Immers, het „opwindende" vleessap vloeit er niet uit. Niet lan ger eet de Japanner rauwe vis: vlees mits geroosterd of onmiddel lijk dicht gebraden is voor hem nu ook een veroorloofde lekkernij! IN DE SFEER De buitenlander die in eigen omge ving een sukiyaki wil eten moet wel proberen om dit zoveel mogelijk op Japanse wijze te doen. Japanse in grediënten zijn hierbij ook wel onmis baar! De Japanse sfeer kunnen wij een beetje oproepen! Hoe dan moet dit gebeuren? Allereerst zorgen we voor een ronde lage tafel (niet te breed), kussens worden eromheen gelegd op de met een stromat bedekte bodem. Op deze kussens moeten de gasten gaan zitten. De gastheer of de gastvrouw moet op die ronde lage tafel de sukiyaki voor het oog der gasten toebereiden. Alle ingrediënten leggen ze in diverse kommetjes klaar. In het midden van de tafel staat een spirituskomfoor, een houtskoolgrill hebben we waar schijnlijk niet. Maar met een komfoor waarop een grote platte metalen pan staat (koper, aluminium of ander ma teriaal) kunnen we dit gerecht best klaarmaken. Natuurlijk serveren de Japanse gastvrouwen er chop-sticks bij. Maar als u niet de gewoonte heeft om hier mede te eten zou ik u willen aanra den om een lepel en een vork te ge bruiken! Bij de sukiyaki drinkt u in Japan sake (hier ook te koop), een wijn be reid uit rijst of anders bier. Wij zou den dus bier kunnen drinken, appel wijn of sherry. Dat lijkt er het meeste op. HET RECEPT Als ingrediënten heeft u voor de Sukiyaki voor 4 personen nodig: on geveer 600 gr in blokjes gesneden biefstuk of hetgeen nog beter is, con trafilet. Het vlees moet namelijk ma ger en mals zijn maar wel een klein beetje vet vertonen. Als groente ne men we: 1 bos jonge uitjes met groe ne steeltjes, bij gebreke hieraan ne men we 2 stokken prei, 6 niet te grote uien. ongeveer 20 grote cham pignons. Verder 500 g tofu, een Ja pans gerecht gemaakt van witte bo nen. Dit is waarschijnlijk te koop in „toko's", probeert u het. Inplaats hiervan kunt u 400 g taugee (uitgelo pen erwten) nemen. Dan horen erbij 2 klitwortels (te koop onder de naam burdock in toko's). kunt ze vervan gen door Japanse radijs in blik te ko pen. 6 nestjes shirataki oftewel nest jes mie, u allen welbekend, 1 Franse stronkselderij waarvan, u al het geel in stukjes snijdt. Als „vocht voor de saus" nemen we ongeveer 10 eetlepels soyasaus, vermengd met 4 gladafgestreken eet lepels suiker en ongeveer liter dashi. Die dashi is voor ons niet te maken. Het is een soort heldere ster ke visbouillon van gedroogde bonito en gesneden zeewier gemaakt!Wij nemen pittige bouillon hiervoor waar in we met royale hand Ajinomoto strooien! Behalve deze 2 vochtbestand- delen moet er ook een scheut water en sake bij. De sake vervangen we door droge sherry! Nu beginnen we. We smeren onze platte koekepan (eventueel dus een fondupan) dik in met een smeuïg vet of met een dun ne margarine. Dit vet laten we op het spiritus- stelletje zeer heet worden en gieten er een gedeelte van de soyasaus ver mengd met de suiker, de sherry en het water op. U ziet, we zijn echt be zig een zoet-zuur gerecht te maken. Maar het is ook wel een gerecht waarna we enorm dorst krijgen! Dit om u te waarschuwen, er vol doende drank bij te geven in de vorm van bier of sake. Nu komt de in stukjes gesneden groente met de mie erbij, als deze in de hete saus crisp zijn gebakken wordt het vlees erop gelegd. Maar slechts een gedeelte van dit alles! Dit vlees moet onmiddellijk de bruine kleur van de saus aannemen, dan wordt het omgedraaid! Alles bij elkaar mag dit gerecht 15 minuten sudderen, langer niet. De gasten zitten inmiddels op de kussens op de grond en kij ken belangstellend toe. U heeft Ja panse kommetjes voor elke gast neer gezet die u nu gedeeltelijk vult. Want J£ENT U iemand, die afwisselend K.V.P. en A.R. stemt? Die bij FeijenoordSparta voor Feijenoord is, maar bij SpartaFeijenoord voor Sparta? Die de ene week zweert bij Engelse en de andere bij Amerikaanse sigaretten? Die de ene dag zijn secretaresse óp de knie en de andere dag over de knie neemt? Ik ken eigenlijk geen enkele Neder lander, die zo handelt. Toch moe ten er zijn, want er is een bena ming voor zulke onstandvastigen: ze heten: een Proteus". Bij na der inzien zijn toch wel voorbeelden van „Proteïsch" gedrag te vinden, als we eens bij de massa gaan kij ken. Hele volkeren kunnen van het ene jaar op het andere zo volko men van het een op het ander over schakelen, dat ze zelfs het andere jaar niet meer weten welke leuzen ze het ene jaar brulden, hoe ze hun handen erbij hielden en wat ze zon gen.... Wie was het voorbeeld van wis pelturigheid, die zijn naam- aan de ze eigenschap gaf? Het oudste ver haal over deze Proteus staat bij Homerus, in de Odyssee, en het wordt verteld door de koning van Sparta, Menelaos, aan zijn jeugdi ge gast Telemachos, de enige zoon van Odysseus. Die was erop uit getrokken om iets te weten te ko men over het lot van zijn vader, die al tien jaar zoek was, sedert de Grieken van Troje opbraken na de verwoesting van die stad. jl/TENELAOS HAD „uiteraard" ook -VI aan de Trojaanse oorlog deel genomen, want het was zijn vrouw Helena geweest, die al die ellende op haar geweten had, doordat ze zich had laten schaken door een Trojaanse prins. Op zijn terugreis had hij veel pech, of hij voer een eindje om, omdat hij ertegen opzag met zijn ontrouwe gade (die hem inmiddels weer helemaal ingepalmd had) zo kort na de oorlog thuis te bomen, want populair zal de vrouw, door wier schuld zoveel Grieken waren gesneuveld, wel niet geweest zijn. Een jaar of zeven is een mooie tijd om verontwaardiging en haat te laten betijen, zoals de geschie denis van na 1945 ons geleerd heeft. En zo wilde hij na langdurige be zoeken aan Cyprus en Phoenicië in het achtste jaar wel weer naar huis. Hij lag toen in Egypte, waar hij op het eilandje Pharos, voor de Delta gelegen, water innam. De go den echter verhinderden hem uit te varen door steeds maar tegenwind te laten waaien, wat klopt met de feiten, want er is vaak een stevige noordenwind in Egypte. Treurig liep Menelaos langs het strand te slen teren, toen ineens een lieflijke vrou wengedaante voor hem stond. „Na tuurlijk een godin", dacht Mene laos, en hij vroeg haar, wie van de goden hem zo tegenwerkte. Zij ver telde hem, dat ze Eidothea heette en dat haar vader de alwijze oude zeegod Proteus was, de hoeder der zeerobben, die elke dag met zijn kudde juist op die plaats een poos je aan wal ging om in de war me zon van zijn siësta te genieten. Van hem kon hij alles te weten ko men wat hij maar wilde, als hij hem tenminste zou kunnen vasthou den, want hij zou van alles doen om hem te ontglippen. MENELAOS GING op deze sug gestie in, en ze spraken af voor de volgende dag, zelfde plaats, te gen de middag. Inderdaad kwam Menelaos met drie makkers op de afgesproken tijd weer naar het ver laten strand, waar Eidothea al voor bereidingen voor de overval had getroffen. Met waarlijk Teutoonse graafijver had ze vier lange kuilen in het strand uitgehold, in elk daar van legde zij één man op zijn buik neer en sloeg ze elk een pas afge stroopt robbenvel om, waarna ze verdween. Ze moesten een hele tijd wachten, de zon brandde ongenadig en af en toe zeiden ze zachtjes: „Bah, wat een vuile lucht", terwijl ze hun neus dichtknepen vanwege de ran zige vetstank van hun nieuwe op perhuid. Maar eindelijk kwamen de echte robben het strand op, zochten rT- een lekker plekje en gingen zonne baden. Ten slotte kwam ook* de grijze Proteus en strekte zich tus sen de beesten uit. Toen hij vast sliep, sprongen de Grieken uit hun vel en grepen de god vast. Maar tot hun schrik ver anderde hij meteen in een leeuw. Toch lieten ze niet los, ook niet, toen hij allerlei andere gedaante verwisselingen ging proberen: hij werd een slang, een panter, een wild zwijn, water en een hoge boom. Toen hij merkte, dat ze hem niet Meten gaan (hoe zouden ze dat water hebben vastgehouden?), legde hij zich bij hen en bij de si tuatie neer en onderging lijdzaam het interview, dat Menelaos hem afnam. En een interview door een Griek is heel iets anders dan een glimlachend gesprek voor de T.V.; hij vroeg hem het hemd van het lijf en Proteus vertelde hem alles: dat hij naar Egyptes vasteland te rug moest en aan alle goden offe ren, dat hij veilig thuis zou komen, wat er met de andere Griekse hel den was gebeurd en dat Odysseus ook nog niet thuis was, maar op het eiland van Kalypso werd vast gehouden. U hebt het natuurlijk al gezien: het vermogen tot de meest fantas tische gedaanteverwisselingen maakte Proteus tot een begrip. Het valt niet mee om steeds weer ori ginele vijf-december-geschenken te be denken. Zelfs Sint Nikolaas' fantasie raakt wat dat aangaat gewoonlijk, naar mate de dag van zijn verjaardag na dert, uitgeput. Voor de Sint dit jaar ten einde raad weer talrijke dozen zeep en zakdoeken, tientallen paren sokken, das sen, enzovoort, gaat inkopen om de zak met cadeautjes tot de rand toe te vul len, zouden wij hem echter eerst nog enkele suggesties aan de hand willen doen. Een teenager bijvoorbeeld zou hij dolgelukkig kunnen maken met een hor loge dat nu eens niet om de pols, maar aan een lange ketting om de hals wordt gedragen. Die horloges splinternieuw zijn ze niet, want de grootmoeder van de moderne teenager droeg in haar jeugd ook iets dergelijks zijn in verschillende uitvoeringen, onder ande re in diverse kleuren, voorhanden. Wanneer de Sint nog in het bezit is van zo'n „oma-liorloge", zou hij ook daar van nu, met behulp van een lange ket ting, in een handomdraai een heel mo dieus accessoire voor een jonge vrouw kunnen maken. Voor zo maar een aardigheidje of een aanvullend cadeautje voor een teen ager, heeft Sint Nikolaas dit jaar onder andere de keuze uit allerlei leuke hand beschilderde knopen. Die knopen zijn van Italiaans aardewerk vervaardigd. Alle kanten scholieren, vrijgezel len, huisvaders kan de Sint uit met een moderne standaard voor pocket boeken. Zo'n standaard bestaat uit een frame van blank metaal, uitgevoerd in de vorm van een N met ver uiteen ge plaatste poten van ongelijke hoogte. De korte poot wijst naar beneden, de lange omhoog. De boeken die op de schuine verbinding worden geplaatst, steunen te gen de lange poot van de N, bij deze pocketstandaard. Voor kleuters zijn er voor vijf de cember nieuwe plastic bouwdozen voor handen, waarmee ook de allerkleinsten overweg kunnen. Het bouwmateriaal be staat namelijk uit holle staafjes, die in elkaar worden geschoven. De groten kunnen daarvan naar eigen fantasie van alles en nog wat vervaardigen, terwijl de kleintjes zich urenlang kunnen ver maken door met hun onwillige vinger tjes lange slierten van die buizen te ma ken. Een klein, maar handig geschenk voor de lieren der schepping is een hou der, waarin men een electrisch scheer- apparaat bijvoorbeeld naast de wasta fel of in een badkamer kan ophangen. Zo'n houder is van geplastificeerd me taaldraad vervaardigd en voorzien van behalve deze sukiyaki heeft u op tafel een grote kom met drooggekookte rijst neergezet. De Japanners eten die er bij of erna. Doe zoals u dit goed dunkt. Nadat de eerste ronde is uitge deeld doet u opnieuw saus, groente en vlees in de pan. Na 15 minuten kunnen de tafelgenoten opnieuw hun kommetje vullen. Het toetje dat ook wel erbij wordt gegeten bestaat uit veel vers fruit. U ziet, het is een zeer exotisch gerecht. Als u een beetje in de win kels rondkijkt waar ingrediënten voor de rijsttafel worden verkocht zult u vele van deze ingrediënten kunnen kopen. U zoekt dus naar: Sake (tegenwoor dig te koop), dashi, sojasaus, gobo en Jananse radijs! Ik wens u bijzonder gezellig suki- yaki-feest toe. Tot de volgende keer. Micky Woodhouse. een drietal uitsteeksels, waaromheen het snoer kan worden gewikkeld. Jam mer dat niet alle scheerapparaten in de houder passen. 9 Een geschenk waarmee de Sint ook alle kanten uit kan, vormen de borden, schaaltjes en bekers, waarop als deco ratie recepten werden geschreven. Niet alleen een huisvrouw zal men daar mee een plezier kunnen doen, maar ook bijvoorbeeld een vrijgezel of huisvader. Behalve recepten voor miet-alledaagse gerechten, staan er namelijk ook re cepten voor allerlei vreemdsoortige cocktails op. BONN (Reuter) De familie van Adolf Eichmann zal zelf voor zijn par ticuliere advocaat, de Keulse jurist Ser- vatius, moeten betalen. De Westduitse regering heeft tenminste gisteren een verzoek van dr. Servatius om finan ciële steun voor zijn onkosten in de procesvoering afgewezen daar men het voldoende achtte dat Eichmann een ver dediger van Israel toegewezen krijgt en men bovendien Eichmanns familie zeker in staat acht voor de extra-verdediging te betalen. Servatius had zijn verzoek laten steunen op het feit dat zijn cliënt, die op 6 maart zal moeten voorkomen, van geboorte een Duitser is voor wie zijns inziens de Duitse regering in het buitenland dient op te komen. BONN (DPA) De geallieerde re geringen hebben nog niet beslist of de termijn waarbinnen de fabrieken van Krupp moeten worden verkocht, al dan niet zal worden verlengd. Op 1 januari zal de termijn verstrijken. Volgens het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken, dat dit be kend maakte, wachten de regeringen nog op een rapport van deskundigen uit verscheidene landen. In ambtelijke kringen wordt niet verwacht dat het rapport uitstel als oplossing van het probleem zal aanbevelen. De commissie gaat op het ogenblik na of de verkoopverplichting onder de tegenwoordige economische omstandig heden nog wel is gerechtvaardigd. Eigen nieuwsdienst UTRECHT Vijftien zeer snelle treinen zullen als de nieuwe zomer dienstregeling geldig wordt het goede renverkeer in West-Europa sterk verbe teren. Deze zogenaamde TEEM (Trans Europ Express Marchandises)-treinen rijden met een snelheid van 85 tot hon derd kilometer per uur en hebben maar weinig vertraging bij grensovergangen. Dat is mogelijk door een overeenkomst van de douane met de spoorwegen Enkele van de snelle treinen, die Ne derland in de afgelopen twee jaar al met andere delen van Europa verbon den, worden als TEEM-treinen opgeno men. Dat zijn de diensten Rotterdam- Venlo-Bazel-ChiassoVenlo-Neuren- berg en Bazel-Keulen-Venlo-Rotterdam. Deze verbindingen worden nu nog sneller. Die naar Bazel wordt drie uur korter, die naar Chiasso zes uur (be derfelijke ladingen) en elf uur (niet be derfelijke ladingen), die naar Neuren berg zes uur en de lijn Bazel-Keulen- Venlo-Rotterdam één uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 13